BUITENLAND. BINNENLAND. Iigezoeden Sdnleeling. NIEUWS DIT BEN ÖITfilH" KORT OVERZICHT. DE BALKAN. Turkije en Bulgarije hopen leer spoedig tot een overeenkomst te komen. In verschillend© streken heerseht blijkbaar nog een gespannen toestand en komen scher- Xnutselingen voortdurend voor. CHINA. Er is een nieuw kabinet gevormd, dat ongeveer overeenkomt met 't vorige. De verhouding tot Japan,datzieh beleedigd acht, wordt er nog niet beter op. AMERIKA. De Senaat heeft 't tariefont- werp aangenomen. DE BALKAN. De toestand na den oorlog. Rustig is het op den Balkan nog niet ge heel en al. Zoo nu en dan doen zich inci dentjes voor, die nog als naklanken gelden van den bloedigen krijg, die zoo kort geleden is geëindigd. Zoo wordt nu uit Saloniki gemeld: De Turksche overheid heeft een bende basji boe- zoelcs, die in de buurt van Xanthi een Grieksch dorp wou gaan plunderen, gevan gen genomen. Eén basji boezoek is opgehan gen. De Turken recruteeren in Xanthi de Grieksche bewoners, die de wapenen kunnen dragen. De verhouding tusschen Montenegro en Albanië wordt gekenschetst door het volgen de telegram uit Cettinje. Men meldt, dat de Albaneezen in de buurt van Toezi op Mon- tenegrijnsch gebied zijn doorgedrongen om te rooven en te plunderen en twee gendarmes hebben gedod. Deze tijding verwekt onder de bevolking eenige opwinding. Turkije en Bulgarije. Na afloop van de eerste zitting van de vre desconferentie verklaarden zoowel de Bul- gaarsche als de Turksche gedelegeerden, dat zij voldaan waren en dat zij verwachten Don derdag tot een overeenkomst te geraken. De Turksche gedelegeerden zeiden dat de Bnl- gaaTsehe het verlangen aan den dag hadden gelegd om met Turkije een verbond te slui ten. In de Tanin laat Talaat bei over de gebeur tenissen te Gumuldzjina schrijven, dat Tur kije besloten is er niet tusschen beide te ko men, daar het zijn verplichtingen jegens Europa wil blijven nakomen en geen nieuwe moeilijkheden wil scheppen. Wij zullen echter de ongelukkige bevolking van die streken niet vergeten, en in den loop van de onderhandelingen waarborgen vragen voor hun eer, hun leven en hun eigendom. AMERIKA. De tarief herziening in de Ver. Staten. Uit Washington wordt door Reuter bericht, dat de Senaat het tariefontwerp, waarover zooveel te doen is geweest en waartegen ver schillende buitenlandsche regeeringen gepro testeerd hebben, toch, zooals trouwens wel te verwachten was, met 44 tegen 37 stemmen teeft aangenomen. CHINA. Het nieuwe Chineesche Kabinet. Een bericjit uit Londen aan de N. R. Ct., deelt mede: De Times verneemt uit Peking, dat het Chineesche Huis van Afgevaardig den de benoeming door Joeansjikai van zes nieuwe ministers heeft bekrachtigd. Daar van zijn drie volgelingen van den hervormer Kangjoewei, weshalve de Chineezen het nieuwe kabinet van Joeansjikai een Kang- joewei-ministerie noemen. Volgens den Ti- mes-correspondent is het nieuwe kabinet noch beter noch slechter dan het vorige. De gespannen verhouding met Japan De correspondent te Peking van de Lon- densche Times seint cLd. 7 dezer, aldus de N. R. Ct., dat reeds sinds eenigen tijd in Ja pan de verbittering tegen China is toegeno men als een gevolg van verschillende inci denten, waarbij de Japanners zich onbeleefd of schandalig behandeld achtten. Een van die gevallen is, dat een maand geleden in Han- kou een Japansche luitenant in uniform op last van Chineesche officieren gedurende 6 uren aan de armen was opgehangen. Waar schijnlijk aldus de corre^pont had deze Japanner wel schuld, maar dat was geen excuus voor de hem aangedane mishandeling en voor de schending der ex-territoriale rech ten van de buitenlanders in Hankou. De Chineesche regeering heeft, met de haar eigen onbekwaamheid, tot dusver alle vol doening voor de beleediging, de Japansche uniform aangedaan, geweigerd. Maar tegenover de grieven der Japanners kunnen de Chineezen tal van welgestaafde ktevallen plaatsen, waarin Japansche ambte naren, ongetwijfeld handelende buiten voor kennis van hun Tegeering, op ongeoorloofde wijze hun goedkeuring en steun hebben ver leend aan de leiders in den recenten opstand in Zuid-China. Le Japanners hebben de militaire macht van het consulaat met 200 man versterkt. De Jap. \nsche consul heeft van de Chineesche autoriteiten geëischt dat zij gewapende wach ten lal plaatsen voor de woningen der Ja panners. Mocht dat verzoek niet worden inge willigd, dan zou de consul de stad door Ja pansche troepen doen bezetten. Gemengde Berichten. De President op reis. Vergezeld van mevrouw Poincaré, heeft de president der Fr. republiek Parijs verlaten.Hij reist nu door „le Limousin". En men weet, hij doet het per auto. De stoet van het staatshoofd zal uit veertig open auto's bestaan 1 Inderdaad een Vorstelijke stoet. .Veertig auto's mea zou er bijna regen Toor wenschen! zegt de N. Roltt. Crt. Wat een stof voor nummer 40! Men heeft hier- joim besloten, de rijtuigen op 250 M. af stand van elkander, te houden. Maar 40 x 250 M. is precies 10 K.M. 1 Er is overgroote auto's gedacht, waar meer personen in zou den kunnen, doch die waren te zwaar voor zekere bruggen. Nu heeft men drie groepen aangericht, waarin de stoet zal worden ver- 'deeld elk onder een eigen groepch'ef., De commissaris voor de presidentieele rei ken rijdt voorop. Dan komt de directeur der bpenbare veiligheid. Dan het protocol. Dan )de heer en mevrouw Poincaré, met de hoog- keplaatsten, die zij wel willen uitnoodigen {pjj hen plaats te hemen. Volgt het rijtuig met het militaire huls. En hierna minister Klotz met zijn vrouw. Seuatoren en afge vaardigden volgen op hem en wisselen bij de veranderingen der departementen, waar de stoet door heen gaat. Met hen wisselen de prefecten. Dok de ministers zullen el kaar, trouwens, aflossen. De tweede groep rijtuigen wordt gevormd door de Parijsche pers, de derde door de lokale pers en al wat er verder lokaals al zoo bij komt. Het verkeer op de wegen wordt in beide richtingen overal beperkt en de gendarmerie bewaakt de wegen. Weg werkers met vlaggen zullen de routes aan geven. Voorts zullen witte vlaggen het sein geven, dat er ongeveer 500 M. verder moet worden gestopt. Dan zullen de groepen B. en O. groep A. mogen inhalen en met de volle veertig auto's zal men dorpen en ste den binnen rijden. De bagage, hoe zal de bagage reizen? Al de rokken en hooge hoeden, al de over hemden van den vaak bestoven president? Het was onmogelijk, de vele bagage' te la ten mee-tuffen. Hierom zal daar de spoor voor zorgen. Er zijn speciale etiketten voor elke groep gemaakt; wiens koffer zulk een etiket draagt, heeft hem 's morgens slechts te sluiten en vindt hem 's avonds terug in een andere stad. Wielrijders die den stoet vergezellen, zullen de telegrammen vervoe ren naar de diclitstbijgelegen telegraafkan toren. Het eerste oponthoud van de trein reis is geweest te Ohateauroix. Te Limoges, de stad van het eerste ver blijf, heeft de gemeenteraad, die socialis tisch is, geen dee-1 genomen aan de ont vangst. Een luchtschip verongelukt Uit Helgo land wordt gemeld aan de N. R. Ct..Het marine-luchtschip L 1 is Maandagavond om 7 uur bij een orkaan 18 zeemijlen benoor den Helgoland verongelukt en gezonken. Zoodra men het ongeluk bemerkte schoten torpedoboofen naar de plaats van de ramp ter hulp. Zestien man van de bemanning zijn vermist. Het marine-luchtschip werd gecomman-. deerd door den eersten- luitenant Hanne. Een plotseling opstekende storm greep het luchtvaartuig en drukte het op het water, waarna, liet brak. Een uur later zonk het. Zeven personen zijn gered. Van de bemanning van het luchtschip LI zijn 7 man gered en 13 verdronken, waar onder kapitein Metzing, commandant van de afdeeling marineluchtschepen, en de eerste luitenant Hanne, de bevelvoerder van het luchtschip. Een spoorwegongeluk in de Ver. Staten. Een telegram uit New-Madison (Ohio) meldt, dat een sneltrein van den Pennsylvania Spoorweg in de nabijheid van genoemde plaats ontspoord is. Van de 73 passagiers werden 35 gewond, terwijl 3 employé's brandwonden opliepen. HOFBERICHTEN. Andermaal hebben Koningin en Prins gis terenochtend een bezoek aan de landbouw tentoonstelling te Scheveiningeh' gebracht. Reeds te half negen kwam het vorstelijk echtpaar op het terrein, waar o.m. aanwe zig waren de minister van Landbouw, mr., Treub, en de dir.-gen. van den Landbouw, de heer van Hoek. Gedurende meer dan een uur, woonden de Koningin en de Prins de revue in den ring van het rundvee, hij. Zij lieten zich, tij dens den rondgang van het vee, voorlich ten door baron van Dedem, voorzitter, en Schuurman, secretaris van het Ned. Rund veestamboek en baron van Weideren Ren- gers, secretaris van het Friesche Rundvee- stamboek. De Koningin en de Prins doorliepen ver volgens de zeven rundveestallen. Tijdens het bezoek liet H. M. zich voor stellen aan mr. Robinson, leider van een Engelsche excursie naar de tentoonstelling, en dr. v. Rhijn, rijkslandbouwconsulent te Londen. Bij het heengaan van het Kon. echtpaar stegen luide hoera's op uit de dichtopge- pakté menigte. De Koningin zal vermoedelijk op Don derdag 18 September van Den Haag naar Het Loo terugkeeren. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD. Toen gisterenmiddag H. M. de Koningin aan den ingang van het Paleis kwani, was ter ontvangst van de Koninklijke Familie aanwezig de generaal-majoor A. N. J. Fa- bius, commandant in de stelling van Am sterdam. Eenige oogenblikken nadat de vorstelijke gasten het paleis waren binnen gegaan, gin gen de deuren van het middenbalcon open en kwamen zij weder huiten: De Koningin en Prins Hendrik en tusschen hen in Prinses Juliana. Een luid gejuich steeg weder op en terwijl de Marinekapel weder het Wilhelmus speelde en Prins Hendrik het militair saluut bracht, wuifden H. M. de Koningin en Prinses Juliana de menigte toe. Het koningskindeke scheen zelfs zeer veel schik in het geval te hebben. Want toen het Vorstelijk Echtpaar zich reeds, nadat het Wilhelmus ten einde was gespeeld, had teruggetrokken, bleef Juliana nog maar steeds met haar handje wuiven. Maar haar moeder kwam terug en ze moest mee naar binnen. Blijkbaar bad Juliana nog heel graag eenige minuten ge keken naar al dat beweeg daarbuiten. Neg éénmaal wendde zij bet hoofd om en daarop werden de balcondeuren weder gesleten. Het publiek werd nn tot voor bet trottoir toegelaten en daarop voerde de Koninklijke Marinekapel verschillende muzieknummers uit. Gistermiddag verleende H. M. audiëntie aan de militaire autoriteiten. Tal van opper-, hoofd- en subalterne officieren van het leger en vlag- en andere officieren der vloot, maakten van deze gelegenheid gebruik om hunne opwachting te maken bij H. M. de Ko ningin. Ondanks het regenweer stonden op den N. Z. Voorburgwal tal van kijkers om het ko men en gaan van de vele andiëntiegangers in uniform gade te slaan. Ditmaal bood de mi litaire audiëntie tevens de gelegenheid, om een vergelijking te maken tusschen de oude uniformen en ere memve van groen-grfjze stof met de shako met voor- en achterklep. Te half vijf nam de audiëntie voor civiele autoriteiten een aanvang, welke heden Zon worden voortgezet. Daar verschenen Commissarissen der Koningin in verschil lende gewesten, o. a. mr. dr. W. F. van Leeu wen, Commissaris in Noord-Holland, leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten van verschillende provincies, burgemeesters, wet. houders en Raadsleden van tal van gemeen ten, o. a. de burgemeester van Rotterdam, mr. Zimmermann, en de wethouder van der Molen; voorts tal van consuls. Ook het gemeentebestuur van Amsterdam maakte zijn opwachting bij H. M. de Ko- nengin. Met den burgemeester verschenen de wethouders Delprat en de Vries, de waar nemende gemeentesecretaris de lieer Roevers en een 25-tal Raadsleden ter audiëntie. H. M. droeg hij deze audiëntie een crème kleurig toilet. De Prins was in admiraalsuni form. In antwoord op de rede van den burgemees ter zeide H. M. de Koningin, dat zij met groo- te ingenomenheid had kennis genomen van het heugelijk feit, dat Amsterdam zich voort durend en voorspoedig ontwikkelt. Ook was het voor H. M. zeer verheugend, uit de mond van den burgemeester te vernemen, dat het feest van Nederland's onafhankelijkheid met groote geestdrift in de hoofdstad wordt ge vierd. H. M. herinnerde er daarbij aan wat Am sterdam steeds voor Haar en Haar Huis is geweest en verklaarde voorts, dat het Haar Huis zeer verheugde, steeds de meest aange name betrekkingen niet Amsterdam te heb ben mogen onderhouden. Tenslotte zeide Hare Majesteit dat zij met veel genoegen de heu gelijke mededeelingen omtrent den toestand van Amsterdam had vernomen. Hedenmorgen werden de audiënties voor ci viele autoriteiten voortgezet en tevens in den voor- en namiddag aan oommissiën audiëntie verleend. Verschillende deputaties van vereenigingen, genootschappen en corperaties maakten bij H. M. hunne opwachting. Ook nu weer sloegen vele nieuwsgierigen achter liet Paleis, het va et vient der talrijke audientiegangers gadè. In den laten namiddag zou het Ko ninklijk Echtpaar don eersten rijtoer maken. Het Prinsesje is gistermiddag met jonkvr. v. d. Poll en mej. Marti ng naar het Vondel park uitgereden en wel naar den z.g. Tw ee den Bloementuin, welk gedeelte wéder afgezet was, zoodat het geheel ter beschikking was van het vorstelijk kind. Bij het uitrijden re gende het nog even, maar dat hield spoedig op en gedurende liet toertje, dat ongeveer I1/2 uur duurde, bleef het verder gelukkig droog. Er was veel publiek in liet Vondelpark, dat het Prinsesje hartelijk toejuichte. Gisteravond werd op den Dam een serenade gebracht. Een comité, bestaande uit 15 personen on geveer dezelfde die de aubades van 1901 en 1910 hadden voorbereid, had ook ditmaal de leiding op zich genomen, terwijl de heer Anton Tieri© wederom als dirigent der massa fungeerde. Tegen acht uur boden Dam en omgeving een waarlijk eigenaardigen aanblik. De Dam was schifer geheel schoongeveegd. Tegen negen uur kwamen de zangers groepsgewijze van de Beurs door de Beurs- passage en den Nieuwen dijk den Dam opge marcheerd en namen ongeveer 2500 mede werkenden hun plaatsen in. Zij werden voor afgegaan door padvinders en padvindsters en werden vergezeld door een honderdtal fak keldragers. De Dam bood een inderdaad fan- tastisehen aanblik; op het middengedeelte, voor het monument stonden twee muziek korpsen, dat der Amsterdamsohe Postharmo- nfe en der harmonie der St. Joseph-gezel- leu-vereeniging, welke beide niet als bege leiding der eigenlijke serenade behoefden dienst te doen, en eindelijk vormden ook de en ha ie opgestelde padvinders met hun oranje geklemde lampions een schilderaciiti- gen achtergrond. Klokslag negen uur betraden II. M. de Ko ningin en Z. K. II. Prins Hendrik het bal kon, gevolgd door de grootmeesteresse, me vrouw de baronesse Van Lynden, den groot meester baron Sirtema van Grovestins en den burgemeester jhr. mr. dr. A. Röell. De vorstin, getooid met het nationaal hulde blijk, was gekleed in een wit zijden avond toilet, waaroverheen een breede zijden boa hing, met veeren afgezet. De Prins droeg de uniform van viee-admiraal. Vriendelijk groette de vorstin de menigte. Een daverend hoera steeg op, doch dadelijk daarna richtten aller oogen zich op de hopten stellage. Directeur Tierie leidde de uitvoering. Al lereerst werd het Wilhelmus gezongen. Het werd door H. M. en Z. K. H. staande aangehoord. De Ptrins stond, ealueerend, mét de hand aan den aidmiraalssteek. Na het „Wilhelmus" zongen de koren de „Bede voor het vaderland", het „Zegekoor" en het „Danklied". Vooral het „Zegekoor" werd uitnemend uitgevoerd. Toen het „Danklied" werd uitgevoerd, hoor den de Koningin en de Prins dit staande aan, Z. K. H. met ontbloot hoofd. Tot slot werd andermaal het „Wilhelmus" gezongen, waarbij de vorstelijke personen zich andermaal van hunne zetels verhieven. En toen, na enkele seconden van dooclsche stilte over het geheele plein, klonk plots da verend hoerageroep, een hulde, waarvoor H. M. allervriendelijkst neeg. H. M. liet de dirigent en de vijftien be stuursleden bij zidh komen en onderhield zich met ieder hunner. Vervolgens werden zij aan den Prins voorgesteld. Onider de vroolijke tonen der muziekkorpsen defileerden nu de drommen om den Dam, om, voor het balcon aangekomen, waar de vorste lijke personen het fantastisch krioelen aan schouwden, juichend Koningin en Prins fo hul digen. H. M. liet zich niet onbetuigd. Zij boog aanhoudend en wuifde het publiek vrien delijk toe. Het défilé duurde Ongeveer twintig minuten. F. EEYERINCK. f Te 's Gravenbage is in den ouderdom van 80 jaren overleden de heer, F. Beyerinck, oud-resident van Soerabaja. J. EINTHO VEN. De directeur van het departement van bin- nenlandsch bestuur in Ned er 1 andsqjh-Ind ië, de heer J. Einthoven, is gisteren, in den, ïeert pa van 01 jaar 111 nop real wauon te Leiden overleden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij R. B. zijn benoemd: tot ontv. dir. bel., invoerr. en acc. te Ter Apel, M. Rink es, id. te Tubbergen; tot ontv. dir. bel. te Delft, J. M. du Gelliée Muller, ontv. dir. bel. en acc. te Voorburg; tot ontv. dir. bel. te Rot terdam (3de kant.), J. Blok, ontv. dir. bel., )invoerr. en acc. te Kampen; tot ontv. dir. bel. en acc. te Geldermalen, T. A. Herm- sen, id. te Wijhe; tot id. te Elburg, S. Tack, id. te Onderdendam; is ingetrokken de be noeming tot ontv. dir. bel. en acc. te Zwijn- drecht van O. Ranibonnet en is hij beves tigd in zijn tegenw. betr. als ontv. te Loe- nen; is benoemd tot ontv. dir. bel. en acc. te Zwijndrecht, J. Kruyff, id. te Sliedrecht. Bij K. B. is ingetrokken de benoeming van A. Noë tot tijd. leeraar R. H. B. S. te Winterswijk, en is, voor het tijdvak van 1 Oct. 1913 l.m. 31 Aug. 1914, benoemd tot leeraar aid. dr. W. van Eeden Jr., te 's Gra- venliage. Bij K. B. is, met ing. van 1 Nov., aan den dir. van het telegraafkant. te Arnhem, O. C. Gorter, op verzoek, als zoodanig eer vol ontslag verleend. Bij besch. v. d. Min. van L'andb. zijn, voor het tijdvak van 9 Sept. 1913 tot 1 Sept. 1914, wederom benoemd tot tijd. lee raar aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop W. L. Thieme te Rotterdam en Chr. Kok te Leiden. NEDERL. BOND VOOR GEMEENTE-AMB TENAREN. Heden vergadert te Rotterdam de Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren. Gisteren avond werden de leden met hunne dames gerecipieerd in de Sociteitzalen der Dier gaarde. NEDERLAND EN TIMOR. De Portugeesche en Nederlandsehe regee ringen hebben 311 gemeen overleg aangewe zen tot scheidsrechter, in het Nederlandsch- Portugeesch grensgeschil op Timor den heer Dr. O. Lardy, lid van het Hof van Arbitrage voor Zwitserland, tevens gezant van dat rijk te Parijs. Bouwvallige huizen in de hoofdstad. Maandagavond omstreeks half tien is op het Westeinde te Amsterdam een ongeluk ge beurd, dat nog betrekkelijk goed is afge- loopen. Van het balcon op de tweede ver dieping van perceel Westeinde 15, in ge bruik bij de Levensverzekeringmaatschappij „La Nationale", eigenares de Galerij-Maat schappij, viel plotseling een der zandstee- nen consoles, een gewicht vertegenwoordi gend van naar schatting 30 K.G., naar be neden. Hét stuk steen moet verteerd zijn geweest. Een vliegmachine bij executie verkocht. Ten gevolge eener civiele vordering wer den Maandag op de villa Nieuw Orayen- horst, tusschen Soestertoérg en Amersfoort, ten laste van den heer S. Scholtens,bij executie eenige góederen verkocht, waar onder een nieuwe vliegmachine met Arizani- motor. In vennootschap met de gebr. Scholtens legde luitenant Gordijn zich indertijd toé op de constructie van1 een vliegtuig, waarbij de vleugelslag kon worden toegepast. De vliegmachine 'met motor werd voor f 75 eigendom van dén heer A. Staal, te Soest, meldt de „Tel." Gebrek aan draaimolens. Te Zevenaar heeft men, naar het „Vad." meldt, besloten liet onafhankelijklieidsfeest tot 28 en 29 Sep tember uit te stellen, omdat op de oor spronkelijke data, 21 en 22 September, geen draaimolen beschikbaar is. Zachte nazomer. Als een bijzonderheid vermelden wij, dat in den tuin van een inwoner te Tiet nog dagelijks aardbeien wor den geplukt. De planten zijn van 1912. Ihjodetijk ongeluk. Terwijl Maandag middag' de 35-jarige bootwerker D. v. d. K., uit de Schavenstëeg 20, te Rotterdam, werkzaam was met het verwerken van hout op het in de Tweede Katendreohtsche ha ven liggende rijnschip „Frankfort 38", werd hij onverwachts door een stuk liout op het hoofd getroffen, waardoor hij in elkaar zak te, Terstond werd hij naar het bureau der rivierpolitie vervoerd om vandaar naar het ziekenhuis te worden overgebracht. Bij aan komst aan het politiebureau was de, man echter "reeds overleden. De aanvaring bij Spijkenisse. Het lijk van O. A. Stal, baas op de zalmvissclie- rij „Klein Profeit H" te Hoogvliet, die j.l. Woensdagavond bij cle aanvaring tus schen de Oude Maas en de Merwede is verdronken, is Maandagn amid dag opge- vischt, (N. R. Ct.) Branden. Te Hoogerheide is het dub bel woonhuis van P, v. d. Heyden en Hoeks geheel afgebrand. De inboedel h»on echter grootendeelsi worden gered. Oorzaak onbe kend. Verzekering dekt de echagde. Te Obricht (L.) is, naar de L. Koer. meldt» de woning van J. D. geheel afge brand. Te Oudenbosch is gisteren brand uit gebroken hij J. de Gouw op het Moleneind. Door spoedig optreden van de brandweer, kon den brand, tot een schuur beperkt blij ven. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Gpoote brand in Blauwhoeden veem te Am sterdam, Gisteravond omstreeks half acht werd de portier van de Holl. Stoombootmaatschappij, de heer O. H. Timmering, door een voorbij ganger gewaarschuwd, dat de vlammen van onder de ijzeren deur. van het pakhuis „A- frika" van de N. V. Blauwhoedenveem, gren zende aan die der firma Gebr. Scheuer, uit kwamen. De heer Timmering waarschuwde onmiddellijk1 de brandweer, die met al het materiaal uitrukte, bijgestaan door, de beide booten der brandweer „Jason" en „Jan v. d. Heyden". Het pakhuis is gevuld met waardevolle stoffen, w.o. kapok en cacaobo ter. Het pakhuis geleek een vuurzee. De rook was verschrikkelijk. Een brandweer man werd, door een ontploffing van ont stane gassen aan de hand gewond en moest buiten dienst worden gesteld. De brand doet herinneren aan die, welke het yorige jaar ook' op de Handelskade woedde. Het blus- schingswerk1 werd door, duizenden toeschou wers, die tijdens de feesten op de been waren en bij het vernemen van den brand onmiddellijk daarheen gegaan waren, gade geslagen." Dé brand duurde den geheeion' nacht door. De burgemeester was in ambtsgewaad op het terrein aanwezig. Een Kostelooze Mededeelin» van onschatbare Waarde Klinkt zeldzaam, is echter waar, Hoe interessant zijn toch de gesprekken, die men soms in het openbare verkeer hoort! Het volgende gesprek ontspon zich tusschen twee werklui in een tram te Rotterdam; Ik heb gezien, dat Hendrik weer aan het werk gegaan is. Dat is onmogelijk, want nog Za terdag hen ik bij hem geweest en toen lag hij te krimpen van de pijn. De dokters zeggen, dat het ischias, of rheumatiek. of zoo iets i? en wel in den slimsten vorm. Mogelijk moe hij nog wekenlang in zijn bed blijven liggei Dan hebben de dokters zich vergist, want toen ik van mijn werk kwam, heb ik hem ge zien en hij heeft mij gezegd, dat hij zich nooit te voren heter gevoeld heeft. Zien heet ge- looven, maar ik kan het niet eerder geloo- ven, alvorens ik hem zelf gezien heb. Wat heeft hij dan gedaan? Hij zeide mij, dat hem een middel geholpen heeft, waarover hij in de krant heeft gelezen en omdat mijn vrouw ook aan de rheumatiek lijdt, lieh ik iiem naar dat middel gevraagd. Het zijn Kephaldol-Ta- bletien, die goedkoop in iedere apotheek en drogerij te krijgen zijn. Het is het beste, er- twee tegelijk te nemen en dan om het uur één, totdat de pijnen verdwenen zijn. Hij zegt, dat dit middel hem genezen heeft, en als het mijn vrouw niet helpen zou, geeft hij Zater dag een rondje, beloofde hij. IJMUIDEN. Sloomvissclierij-Maatscliappg. De St. Gfc bevat de statuten van de Stoomvisscherij- Maatsehappii „Ricliard". Raad van beheer J. Fennell, G. Fenuell en P. Arnken. Loonactie der havenarbeiders. Door de af deeling IJmuiden van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders is aan de daar gevestigde reederijen van stoomtraw lers een schrijven gezonden, waarin herin nerd wordt aan haar looneisch van 14 Juli jl. Onder mededeeling dat de Algemeene Vis- echefij-Maatschappij, cle zeevisseherij „Dog- gerbank" en eenige kleine reederijen de loon. eisck hebben ingewilligd, bericht de af dee, ling aan de renders, dat als op 15 Septembei des morgens 8 uur de verzoeken niet zijn ingewilligd, scherper maatregelen zullen worden toegepast. H1LLEGOM. Een onbekende. De ongelukkige, die in den nacht van Zaterdag op Zondag door de stoomtram, alhier werd overreden en gedood, blijft onbekend. Hij werkte nog maar 4 dagen in het hout alhier, onder den naam Hendrik Bos. Op last van het hoofd der gemeente werd liet slachtoffer heden in de lijkkist door den heer Jan de Haas ge foto gr af e e r d De onafliankelijkheidsfeesten. Steeds meer komt-er animo voor de feesten. Ze beloven schitterend te zullen slagen. De hoofdperso nen voeren als 't ware strijd om de rollen en dat terwijl zij zelf alle kosten voor cos tumes enz. moeten dragen. De liederen der kinderen, waarvan cle meeste tweestemmig zijn door de commissie opgemaakt. Er wordt druk vergaderd, ook door de wijkcommissies voor versiering en illuminatie. Voor vele straten is ook deze zaak in orde, Kruisverbond. Gisterenavond hield ,,St. Bèrnardus" in de bovenzaal van café „Flora" eene ledenvergadering. De voorzitter, de heex J. H. M. Balvers, opent de vergadering mei den chrietelijken groet en heet de aanwezigen welkom. De notulen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Eén nieuw lid Werd aangenomen. Tot afgevaardigde ter alg Verg. werd benoemd de heer G. Bulten, die de benoeming aanneemt. Bij het hespreken van den beschrijvingsbrief werden uitgebreide discussies gevoerd. Men wensehte voorbeel den van loterijen, waarhij ook als prij- zijn alcoholhoudende dranken werden ge geven. In den breede werd ook hespro- ken de vraag om meer geld voor de propa ganda-commission. De afgevaardigde zal in opdracht der vergadering voor 't voorstel 31 stemmen (aanvulling van art. 11 huish. regl.) Bij punt 34 der agenda zal geadviseerd wor den, dat 't Bondsbestuur 't volgend jaar mét een voorstel kome tot een kleine contributie, verhooging om er toe te komen, dat even- tueele reiskosten voor den afgevaardigde ter alg. verg. worden vergoed. Inzake de kruis banier als Weekblad bestond verschil tus schen den voorz. en den heer Bulten. Bij stemming was cle meerderheid vóór het voor, stel. De vergadering was vóór punt 38, punt 40 en 41. Inzake feestviering 10-jarig bestaan der Vereeniging, werd besloten dat 't feest eeni intiem karakter zal dragen. Het zal toegan kelijk zijn voor leden en twee of drie intro ducties. Ook de leden der gezinnen van de leden hebben toegang. Besloteh werd ook op dien avond lichtbeelden te laten geven. Dé feestviering zal geschieden op een Zondag in November. Ook is besloten het feestnummer uit te geveu. Bij de rondvraag geeft de heer Veelenturf eén wenk inzake het reclasseeringswerk. Spr. vraagt ook deelname van het Kruisverbond aan de Onafhankelijkheidsfeesten. Hiertoe werd besloten. De heer Kortekaas informeert naar het drukken der convocaties. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met den christelijken groet. NOORD WIJKERHOUT. R. K. Volksbond. Een recht gezel- ligen avond hebben de leden van den R. EL Volksbond Maandag en Dinsdag j.l. gevierd. Het programma was zeer afwisselend en vol deed in alle opzichten het zeer talrijk opge komen publiek. De voorzitter heette allen welkom en wensehte een ieder een genoegelijken avond, Daarna gaf de zangvereeniging „Pius X" eenige schoone nummers ten beste, waarop dom- de tooneelvereeniging zeer verdienstelijk de Pauselijke Zouaaf werd gespeeld. En spe lers en zangers hadden dan ook telkens luide bijvalsbetuigingen in ontvangst te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2