BUITENLAND. BINNENLAND. KORT OVERZICHT. IERLAND. De toestand is nog niet opge helderd; de kans op 'n minnelijke schikking tnsschen patroons en stakers wordt grooter. BELGIë. De Oud-min is ter-pres i den t, graaf de Smet de Nayer, ia overleden. DUITSCHLAND. De Fransche bladen zijn hoos op Keizer Wilhelm en Koning Constan. tijn van Griekenland, die gezegd hebben, dat de overwinning van het Grieksche leger te danken is aan de Duitsche krijgskunde. ITALIë. De haat tegen de Katholieken heeft zich te Rome geopenbaard in een schan delijk optreden tegenover de Katholieke tur ners. die daar een betooging hielden. BELGIë. Graaf de Smet dc Nayer Gisteren is, volgens een telegram uit Brus sel. op zeventigjarigen leeftijd overleden de oud-minister-president en minister van Staat graaf de Smet de Nayer, die sedert langen tijd ernstig ongesteld was. Graaf de Smet dc Naeyer werd te Gent geboren, 13 Mei 1843. Hij is een gewezen Gentsch nijvenaar. Hij begon zijne studiën in het St. Barbara-college te Gent, en vol tooide ze aan het college van Marcq, in Frankrijk. Den Ssten Juni 1886, werd bij voor de eerste maal tot volksvertegenwoordiger ge kozen in het arrondissement GentEecloo, en bleef zijn mandaat onafgebroken behou den, tot hij in 1907 bij zijn aftreden als kabinetshoofd, tot den senaat overging. Hij maakte deel uit van den algemeenen raad en van den beheerraad van de alge- meene spaar- en lijfrentekas. In 1894, na het aftreden van het kabinet- Beernaert, werd liij den 26sten Maart daar opvolgende, door den koning tot minister van financiën benoemd. Den 25sten Febru ari 1896, volgde hij het kabinetshoofd de Burlet op als minister-president. Den 23sten Januari 1899 gaf bij zijn ontslag als ge volg der oneenigheid nopens de kiesrecht hervorming. Den 24sten Januari 1899, werd hij tot staatsminister benoemd, en enkele maanden later volgde hij den beer Vandenpeereboom op al3 kabinetshoofd. Den 26sten Mei 1900 werd hij door den koning in den adelstand verheven met den titel van graaf. Hij bleef aan het hoofd van bet ministerie tot 1907, en was dien tijd minister van financiën. Graaf de Smet de Naeyer heeft aan dat land in het algemeen en aan Antwerpen in het bijzonder, "groote diensten bewezen. Het Kath. volksblad van Antwerpen de „Gazet van Antw." besluit zijn beschouwing .over dezen katholieken bewindsman met de {woorden: „Graaf de Smet de Naeyer was een wer ker, een wroeter zonder weerga; hij had Eijn land en het Belgische volk lief; en zijne nagedachtenis dient door het nage- elacht dankbaar in eere te worden gehou den." Het „H. van Antw." wijdt een hoofdarti kel aan de nagedachtenis van den overle den staatsman en schrijft o.a. over diens «ociale politiek. „Graaf de Smet de Naeyer behoorde tot deze klas van conservatieven, die, wanneer het liberalisme nog niet in ongodsdienstig heid was ontaard, misschien in de liberale rangen zou gestaan hebben. In sociale kwesties mocht men hem meer tot de Manchesteriaansche dan tot de nieu were Katholieke school rekenen. Hij was een vijand van het interventio- Ïiisme (staatstusschenkomst), en hield alle B'ociale wetten tegen, zoolang het in zijne macht was. Een Belgische oorlogsmarine? Nu in België de wet tot hervorming van het landleger aangenomen is, houdt zich de publieke opinie bezig met de kwestie, een ge regelde oorlogsmarine te scheppen, schrijft de Tel. Wel bestaat in België sedert kort een minister van Marine, maar onder dit depar. tement ressorteert uitsluitend de koopvaar dijvloot. Sedert Nederland bet plan beeft op gevat de Vlissingsche kust te vérsterken, werd er in België herhaalde malen op gewe- Een, dat een strategische organisatie tot «tand moet komen, welke in staat zou zijr; ook bet Belgische prestige op de Schelde te verzekeren. Naar het heet, wordt thans door de regeering de instelling van een zelfstan dige oorlogsmarine overwogen. DUITSCHLAND. De Grieksche koning te Berlijn. De koning van Griekenland is op bet ©ogenblik op bezoek bij zijn zwager, keizer Wilhelm. Natuurlijk worden bij officiëele ge legenheden redevoeringen afgestoken, waar- In deze vorsten elkander een pluim op den hoed steken. Nn blijkt alweer hoe voorzichtig zulke hooggeplaatste personen moeten zijn, wan neer zij aan een vreemd hof verkeerende, daar officiëele toespraken bonden. Te Berlijn hebben keizer Wilhelm en ko ning Constantijn elkander complimenten ge maakt en gezegd, dat zij de overwinning van het Grieksche leger toeschreven aan de be ginselen van de Duitsche krijgskunde, door den Griekschen koning en zijn stafofficieren geleerd tijdens hun detacheering hij de Prui sische gardetroepen. DaaroveT zijn echter de Fransche bladen niet goed te spreken. Dat zit zoo: De Fransche generaal Eydoux Is drie jaar in Griekenland geweest aan het hoofd van een militaire missie om het Griek- Bche leger te reorganiseeren. i Nu merkt de „Figaro" spijtig op, dat het lezen van den tekst van die vorstelijke rede voeringen voor dien opperofficier, die zoo ijuist uit Athene is teruggekeerd, niet zeer aangenaam zal zijn. En de „Matin" plaatst vlak onder de woor- &en van koning Constantijn het „Havas". bericht, meldende dat de Grieksche vorst de Fransche regeering heeft medegedeeld, dat hij 21 September incognito te Parijs komt, en üan den president der republiek zijn opwach ting hoopt te maken. Het blad acht het interessant om te weten of de koning in zijn onderhoud met het Fransche staatshoofd zal herhalen, dat de Grieksche overwinningen uitsluitend te dan ken ifin aan de toepassing der Prnïsiscöe taktiek. Men ziet dat iemand nooit voorzichtig ge noeg kan zijn en dat men ook op zijn woor den moet passen wanneer men een ander iets vriendelijks wil zeggen. ITALIë.' De relletjes te Rome. Aan de „Osscrvatore Romano" van Maan dagavond ontleend de „Msb." een uitvoerige beschrijving van de relletjes, die zich Zondag bij gelegenheid van den optocht der Katholie ke turners te Rome voorgedaan hebben. Het sluit daarbij een vurig protest aan tegen de wijze, waarop de politie de Katho lieke turners behandeld heeft. De politie heeft, schrijft het, de elementen van vrede en orde op gelijke lijn gesteld met'oproerlin gen, hen zelfs nog dieper vernederd, alleen uit haat tegen den Paus. De Katholieke tur ners weten nu bij ondervinding, boe groot de vrijheid van den H. Vader in Rome is, en vooral de Amcrikaansehe turners zullen een eigenaardigen pijnlijken indruk van het be zoek aan Rome naar bun vrijheidslievend land medenemen. Mogen de overheden, gaat het blad voort, eens goed bedenken, waar zij met baar niet te kwalificeeren verbod terecht gekomen zijn. Zij hebben haar eigen veroordeeling onder schreven, boe men de zaak ook beschouwt. Want er blijft baar slechts do keuze tus- sehen de volgende twee mogelijkheden over: óf zij hebben duidelijk getoond, dat zij geen helder begrip hebben van de vrijheid, die zich vreedzaam binnen de perken der wet be weegt en deze eerbiedigt, óf zij zijn en voelen zich te zwak tegenover bet geweld van hen, die de wetten met voeten treden. Het blad herinnert dan aan de garantie- wet en aan de verplichting, die Italië bij de bezetting van Rome tegenover de Katholie ken der geheele wereld op zich genomen heeft om de vrijheid en de onafhankelijkheid van den H. Stoel te verzekeren. In Rome viert het gepeupel, bet anti-cle- ricalisme, hoogtij. Den Katholieken heeft men in Italië alle vrijheid ontnomen. De schandelijkste banieren, de groene standaard der vrijmetselarij en het bloedroode vaan van den koningsmoord, mogen vrij door de straten der Pauselijke residentie gedragen worden, maar aan vreedzame jongelieden, die in de schaduw van godsdienstige vanen door de stad willen trekken, die hun kerke lijk Opperhoofd willen huldigen, en nie- mands overtuigipg krenken, wordt de weg versperd. Bijzonder scherp critiseert de „Osscrvato re Romano" de houding der politie, die in volle sterkte opgeroepen was, niet om de tur ners te beschermen, maar om ben op alle ma nieren te kwellen. De „Corriere dTtalia" wijst er in een ge harnast artikel op, dat bet liberalisme van Italië medeplichtig is aan de daden van bet janhagel, en van de weinig-gastvrije over heid. Het liberalisme liet de vrijmetselarij begaan, en dorst niets te zeggen, uit vrees voor „Pausgezind" door te gaan. Nu is bewe zen, dat de Italïaansche reeering niet in staat is om bet land te besturen, op de wijze een groote mogendheid waardig. Men springt in Italië met de Katholieken om, bijna ge lijk in Portugal. Één Havas-telegram uit Rome meldt nog, dat Zondagavond weer nieuwe relletjes voor gevallen zijn. Een uitroep van een der tur ners op de Piazza Colonno zou hiertoe, vol gens Havas altijd, aanleiding geweest zijn. Ook Maandagvaond was bet niet erg rus tig. Terwijl een muziekkorps een concert gaf, begon men weer te manifesteeren, doeb de betoogingen droegen nu een eenigszins ander karakter. Naast het „leve Italië", „Leve Ga ribaldi!" hoorde men ook kreten, die verband bielden met de Incidenten te Triest. Een groepje studenten trok met een ont plooide ItaliaanBcbe vlag door een gedeelte van het Corso en stelde zich op op bet plein, dat naar den kant van bet Corso, aan de Piazza Colonno grenst. De politie en de ca- rabiniers moesten hen herhaaldelijk uiteen jagen. Alle straten, die op de Piazza Colon- na uitkomen, zijn door troepen bezet. Over bet algemeen was de menigte, die bij het concert tegenwoordig was, zeer kalm; zij applaudisseerde slechts demonstratisch, wanneer de muziek een vaderlandsche marsch speelde. IERLAND. De staking te Dublin. De kans op een minnelijke schikking van bet conflict te Dublin, wordt thans door de Engelsche bladen gunstiger beoordeeld, in de eerste plaats, omdat de werkgevers der Ier- eche hoofdstad er in toegestemd hebben bet .geschil met den Raad der Vakvereenigingen te Dublin te bespreken, en in de tweede plaats, omdat de laatste dagen de rust in de 6tad niet meer verstoord is. Volgens den „Times"-oorrespondent te Du blin is de groote moeilijkheid voor de werk gevers gelegen in de klaarblijkelijke onmoge lijkheid om van de leiders der werklieden voldoende waarborgen te krijgen, dat de een of andere overeenkomst geëerbiedigd zal worden. De werkgevers zullen op deze waar borgen blijven aandringen en worden ze bun niet gegeven, dan zullen zij den strijd tot bet uiterste voortzetten. Men zou zoo zeggen, dat met zulk een ern stige moeilijkheid voor ©ogen de kans op een minnelijke schikking niet zoo groot kan ge noemd worden. £z@anencgtle Berichten. De revolutie op San Domingo. Een telegram van den Amerikaanschen vice-consul te Puerto Plata, op San Domin go, meldt, dat de kanonneerbooten der regee- ring de stad bombardeeren, zoodat bet leven en de eigendommen der Amerikaansche on derdanen groot gevaar loopen. De omwenteling, die tot heden niet als zeer ernstig beschouwd werd, wordt geleid door Hector Velasguez, die vroeger tijdelijk presi dent der republiek geweest is en die zich thans van de geheelé provincie Puerto Plata heeft meester gemaakt. f Een nieuwe Krupp-zaak. De Frankf. Ztg. kondigt een nieuwe Krupp-zaak aan. In een voorzichtig gesteld artikel spreekt zij bet vermoeden uit, dat Krupp de meerderheid van de aandeelen van de kanonnenfabriek van Ehrbardt (Rbeiniscbe Metallwaren- en Maschinenfabrik te Dusseldorp) heeft weten op te koop en en daar nu gebruik van maakt, om maatregelen, die in het belang van de ontwikkeling van bet bedrijf noodig zijn, te gen te houden. Op de laatste algemeeue ver gadering ziju de voorstellen van liet bestuur door drie lieeren uit Berlijn, die de meer derheid van het aandeèlen-kapitaal verte genwoordigen, afgestemd. Het blad sommeert de firma Krupp, om er voor nit te komen, of zij werkelijk hierbij de hand in bet spel heeft, om haar monopolie te kunnen verdedigen. DE FEESTEN TE AMSTERDAM. Woensdag was liet. weer bijzonder druk in Amsterdam voor liet Kon. bezoek en de onafhankelijkheidsfeesten. Reeds vroeg in den morgen bracht prinses Juliana een be zoek aan Artis. H. M. de Koningin bracht baar dochtertje naar den dierentuin en ver toefde daar eenigen tijd, waarna zij alleen huiswaarts ging. De Prinses vermaakte zich nog eenigen tijd met het voederen van ver schillende dieren. -Tegen tien uur vertrok de Koningin weer naar het paleis ten einde audiënties te ver- leenen; de kleine Prinses bleef onder de hoede van twee geleidsters in den Dieren tuin achter. De heer Portielje vergezelde het groepje (dr. Kerbert, die de Koningin had rondgeleid, was inmiddels naar de au diëntie vertrokken) en in den loop van den ochtend werden heel wat dieren bekeken en moesten een groot aantal beesten hun kun sten verrichten. Dat vond Prinsesje heel genoeglijk en de vele kinderen en groote ren, die dezen Septemberdag hadden be stemd om Artis eens te bekijken en die zich bij bet kleine gezelschap al spoedig; als een geweldig groot gevolg aansloten, hadden groote pret. Vooral de kinderen! Ze mochten op de voorste rij staan om te kij ken naar het kleine, blonde ding in haar wit linnen manteltje, dat stukjes brood in den ruigen olifantssuuit liet glijden. Verschillende buurtvereenigingen hielden heden kinderoptochten. Een groot aantal kinderen vermaakte zich uitstekend met de ze feesten. In den namiddag werden do au diënties voortgezet voor burgerlijke autori teiten. Op het terrein der Amsterdamsehe IJsclub werd het sportfeest gehouden dat een zeer goed verloop had. Een vrij 'tal rijk publiek was op het fraai versierde ter rein aanwezig. Tegen 2 uur werd het levendiger op het terrein. Tegen dien tijd kwamen de volgen de vereenigingen met de muziek van het 10e regiment infanterie uit Haarlem aan den kop van den toet aangemarcheerdOlym- pia, Amstels Gymnastiek Vereeniging, de 11. K. Gymnastiek vereenigingen U.D.Ï. en H. D.O., (onderafdeeling der St. Josephsgezel- len-Vereeniging) Hollandia en Spartacus; ter wijl D.V.D. en de Dames-Gymnastiek-Ver- eeniging „Hygiea" reeds aanwezig waren. Des middags verleende H. M. wederom audiëntie. Te vier. uur verliet het Koninklijk Echt paar het Paleis om zich naar het sport terrein te begeven. De Koningin droeg een blauw-zijden robe, waarover een wit-zijden mantel met zwart-fluweelen kraag. De groo te witstrooien hoed prijkte met zwarte en witte struisveeren. De Prins was in gene- raals-uniform. Langs Mozes- en Aaronstraat, N.Z. Voor burgwal, Spui, Singel, Koningsplein, Leid- schestragt, Leidscheplein, Weteringsschans, brug van het Rijksmuseum, Stadhouderska de, Jau Luykenstraat en v. d. Veldestraat bereikte de stoet het sportterrein. Aan den zij ingang van het Usclub-terrein stond hier een dichte menigte opgesteld, welke het Ko ninklijk Echtpaar hartelijk toejuichte. Omstreeks kwart over, vier reden de hof- rijtuigen het terrein op, waarna stapvoets het terrein werd rondgereden. Vriendelijk naar alle zijden groetend beantwoordde Ha re Majesteit het hoerageroep der turners en toeschouwers. Voor de Koninklijke loge gekomen werden de Vorstelijke personen ontvangen door de leden der sub-commissie voor de feesten, de beeren H. A. J. Baan- ders, J. J. Blussé, H. W- Kehrer, J. H. Luiting, J. Metelerkamp, O. Koning en H. F. Hatz. Nadat H. M. door een dochtertje van den heer Baanders een bouquet theeroozen was aangeboden, geleidde de beer B. O. E. Zwart H. M. de Koningin en de heer H. A. J. Baanders Z. K. H. den Prins op de tribune. Op de officieel© tribune merkten wij voorts op generaal A. N. J. Fabius, commandant in de stelling van Amsterdam en Schout bij-Nacht G. F. Tydeman, directeur en com mandant der marine te Amsterdam. Onmiddellijk nadat de vorstelijke personen hadden plaats genomen ving de gymnastiek- uitvoering aan. De dames-leden van ver schillende gymnastiek-vereenigingen voer den onder leiding van mevrouw W. Ferdinantde Jong vrije oefeningen uit. Gezien het feit, dat aan de uit voering slechts één repetitie vooraf kon gaan, was het resultaat zeer goed te noe men. Onder leiding van den heer A'. Bellaart, hoofdleider van den Amst. Turnbond werd hierna een ensemble-nummer van vrije oe feningen voor mannen en jongens uitgevoerd Het aantal deelnemende dames was ongeveer 500; het getal mannen en jongens 720. Ten slotte werd voor de Koninklijke Loge gedefileerd, welk défilé nogal eenige foutjes aankleefden. Tijdens de uitvoering kwam een regenbui tje storen. Te kwart voor vijf reden de liofrij tuigen wederom voor en verlieten Hare Majesteit en de Prins het terrein na stapvoets langs de rijen van turnsters en turners te zijn gere den. Te ruim vijf uur bevond het Koninklijk Echtpaar zich ten Paleize. Alvorens H. K. H. Prinses Juliana zich gistermiddag met freule v. d. Poll en zuster Marting naar het Vondelpark begaf, ver toonde de kleine Prinses zich eenige ma len voor een der vensters van het Konink lijk Paleis, waarbij zij telkens luide en har telijk werd toegejuicht. Het Prinsesje scheen er zelf schik in te hebben, want zij beant woordde vriendelijk lachend en met de hand jes wuivend het gejuich van het publiek. Ook op den rit haar het Vondelpark groet te het Prinsesje met een der handjes wui vend, het publiek dat zich bfi dan vreg oevona en met nauet "telkens'hoera's voor onze Prinses aan te heffen. UIT DE STAATSCOURANT. N Bij Kon. besluit is aan mr. B. Ort, op zijn daartoe te kennen gegeven verlangen, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van bet ollege van rogenten over de ge vangenissen te 's-Graveuhage. OPENING DER ZITTING VAN DE STATEN-GENERAAL. Sief. no. 212 bevat het volgend programma voor de opening van de zitting der Staten- Generaal te s-Gravenhage op Dinsdag 16 September a.s.: Artikel 1. Des middags ten twaalf ure zul- 6ii de Leden der Staten-Generaal zich be- geven naar de Ridderzaal op het Binnenhof, en m vereenigde vergadering te zamen ko- men, onder leiding van den door Hare Majes teit de Koningin benoemden Voorzitter van de Eerste Kanier. A!'t\ 2 1)0 Ministers, Hoofden van Minis teriele Departementen en de leden van den Raad van State zullen zich, des namiddags te een uur, mede in die zaal vereenigen. c!i t'' Koningin, de zitting der Sla ton-Generaal zullende openen, zal ten één ure met den volgenden trein van het Paleis afrijden: a. Len commando cavalerie tot opening van den trein; b. Een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard; c. De ceremoniemeester, gezeten in een rjj- 1lü0'; twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier; tl. Acht kamerbeeren, gezeten in twee rij tuigen, ieder met twee paarden bespannen, gaande eén lakei naast elk portier. De ka merbeeren plaatsen zich volgens hunne rang van benoeming; e. De groot-officieren, gezeten in twee rij tuigen, ieder met zes paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; f. Een commando cavalerie; g. De grootmeesteres en de dienstdoende ciame du palais, gezeten in een rijtuig, met Vier paar bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; b. De opper-ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig, met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; 5. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, gezeten in eelie staatsiekoets, met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier; De opper-stal meester, te paard, rijdende naast de staatsiekoets, een weinig achter het portier Ier rechterzijde, en de gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijden de oen weinig achter bet portier ter linker zijde. Achter de staatsiekoets de officieren van t Militaire Huis van H. M. de Koningin, te paard, rijdende twee aan twee, naar ouder dom van rang, de oudsten vóór. j. Een commando cavalerie, tot sluiting van den trein. Art. 4. De trein zal rijden door de Heul- straat, door het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverweg en naar het Bin nenhof. Art. 5. De trein gekomen zijnde aan het ge bouw waarin do zitting zal geopend worden, zal H. M. de Koningin aan den ingang ont vangen worden door eene commissie uit de vergadering, die, voorafgegaan door den ceremoniemeester, de Kamerbeeren, de groot officieren en den opper-ceremoniemeester, H. M. zal geleiden naar de zaal waarin de ver gadering gebonden wordt. De grootmeesteres de dienstdoende Dame du Palais, bene vens de officieren van bet Militaire Huis van H. M. de Koningin volgen onmiddellijk. Art. 6. De grootmeesteres en de dienst doende Dame du Palais plaatsen zich onmid dellijk ter zijde achter H. M. De groot-offi cieren en de gouverneur der Koninklijke residentie plaatsen zich achter den Koninklij ken zetel. De Kamerheeren plaatsen zich rechts, de officieren van bet Militaire Huis van H. M. links van den Troon. Art. 7. De zitting geopend hebbende, gaat H. M. met den zelfden trein waarmede Zij gekomen is, en in de bij art, 8 vermelde orde, naar het Paleis terug; zullende de trein den navolgenden weg nemen; van bet Binnenhof, over den Korten Vijverberg, door bet Lange Voorbout (Schelppad), door de Heulstraat naar het Paleis. Art. 8. Minuutschoten uit het geschut zul len het afrijden van H. M. van het Paleis en het oogenblik waarop Zij het gebouw ver laat, aankondigen. De voorzitter van de Vereenigde Verga dering der Staten-Generaal, die tot opening van de zitting 1913—1914 op Dinsdag 16 Sept. zal gehouden worden in de Ridderzaal op het Binnenhof, heeft de eer kennis te geven: lo. dat behalve de leden der Staten-Gene raal en zij die in ambtskostuum recht van toegang hebben, niemand zal worden toege laten, tenzij voorzien van eene toegangs kaart. Ten einde de strikte handhaving dezer be paling te bevorderen, zal deze kaart bij den daarop aangeduiden ingang van bet gebouw vertoond moeten worden aan de zioh aldaar bevindende ambtenaren van politie, die zul len worden bijgestaan door boden der Eerste en der Tweede Kamer; 2o. dat zij die op hunne toegangskaart tot bet gebouw-zijn toegelaten, verzocht wor den zich bij bnnne komst in de Ridderzaal zonder verwijl naar de voor hen bestemde plaatsen te begeven en hunne plaats niet te verlaten vóórdat de vergadering door den voorzitter is gesloten; 3o. dat de toegang tot het gebouw geopend is van 11 uur des" voormiddags af; 4o. dat de toegang voor genoodigden né 12 uur zal gesloten worden; 5o. dat voor het publiek een bepaald aan tal plaatsen beschikbaar is op de tribune. De toegang tot deze tribune is door den Zuidwesttoren (tegenover het gebouw der Tweede Kamer); 6o. dat, aangezien de overigens nog be schikbare ruimte bet niet toelaat, aanzoeken om toegangskaarten voor de bovengenoemde Vereenigde Vergadering onmogelijk kunnen worden ingewilligd; 7o. dat alle doorloopende en andere kaar ten, afgegeven tot toegang voor de vergade ringen van de Eerste Kamer en de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de ver melde Vereenigde Vergadering niet geldig zijn. Deze mededeelingen strékken tot antwoord op de verzoeken van particulieren om toe gangskaarten, mondeling en schriftelijk, bB het bureau der vergadering ingekomen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal Dinsdag den 16en Sept. a.s. te 3 uur in openbare vergadering bijeenkomen. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Staatscourant no. 212 bevat liet Kon. be sluit houdende aanvulling van het Kon. be sluit van den öden October 1910, tot instel ling van een eereteeken voor belangrijke diensten in dl' jegens de vereeniging „he> Nederlan'dsche Roode Kruis" bewezen. CONTROLE OP NEDERLANDSCHE EIEREN. Te Amsterdam vergaderden onder voorzit terschap van mr. W. Roosegaarde Bisschop, secretaris van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, een aantal belang hebbenden bij den Nederlandsehen eieren- handel. Besloten werd aan een commissie op te dragen een onderzoek in te stellen naar dt mogelijkheid om een controle op Nederland sche eieren in bet leven te repen. Deze com missie zal binnen drie maanden rapport uit brengen. Dan zal opnieuw een vergadering worden gehouden. De brand in .Blauwhoedenveem. Omtrent den versckrikkelijken brand, welke gister nacht in 't BI auwhoedenveem te Amsterdam woedde, kunnen wij nog het volgende mel den Behalve het reeds vermelde ongeval, de brandwonden, welke een der brandweerlie den opliep, kwam na middernacht een dei andere brandweermannen tussehen bet vele materiaal op den grond te vallen en kneusde daarbij zoodanig den enkel, dat bij naar huis moest. Ongeveer half één viel de brandmees ter Hagen aan den walkant van het ÏJ en ontwrichtte daarbij den arm. Na eenigen tijd hulpeloos op den grond te hebben gelegen- werd bij met zware pijn in een auto naar het gasthuis vervoerd. Na één uur begon de kranige brandweer den brand meester te worden. Wanneer men zich een denkbeeld vormt van de ontzagwelc- kende vuurzee, welke uren lang over de uit gestrekte oppervlakte van bet groote pak huis woedde, dan komt de brandweer groote lof toe, dat zij hët gevaarlijk element tot het ééne perceel heeft kunnen beperken. Te twee uur bestond de zekerheid dat men den brand meester was en kon zware mate. riaal huistoe gaan. Doch tot in den ochtend steeg nog een rosse gloed en rookwalm nit de puinhoopen op. De onafzienbare massa smeult door en wordt nog voortdurend be spoten. De schade was nog niet op te geven, maai wordt globaal op een millioen geschat. Er was gisterenochtend een groote menigte op de Handelskade aanwezig om het werk der brandweer nog gade te slaan. Op de kade lagen, waar bet veelvuldige water geen plas sen vormde, massa's cacaoboonen verspreid. Uit de opengeslagen of opengebrande deuren van bet pakhuis kwamen bier nog kleine vlammetjes naar buiten als de nakomers var groote uitslaande vuurtongen, welke dé? avonds een schitterend schouwspel leverden, terwijl op andere plaatsen het water in geu len naar buiten stroomde. Al betgeen er aan kostbare wareu als kof. fie, rijst, tabak, kapok, cacaoboonen enz. in bet pakhuis voorradig was, is of wel ver brand of door den waterstroom bedorven. Nader vernemen wij, dat bet totaal verlies, wanneer niets gered wordt, ruim l'A millioen zal bedragen. De Arnhemsche Verzekering Mij. is hierbij betrokken voor 411,000; de Sun and Insu rance Office and York Sbire 190,000; de Holl. Assurantie Mij. en de Holl. Brandassu rantie Sociëteit voor 50,000; de Assurantie Mij. de Nederlanden en de Guardian Ass. Cy. ook ieder voor 50,000; verder diverse bin nen- en buitenlandsehe maatschappijen. De verschillende goederen die door der brand zijn vernield of door het water gëbee? of nagenoeg geheel zijn bedorven waren al dus verzekerd: De aanwezige cacaoboonen en poeder voot de firma van Houten te Weesp voor 1 mil lioen gulden. Een hoeveelheid cacaoboter van dezelfde firma voor 100,000. Een voorraad tabak van de firma Crone te Amsterdam, voor 600,000. Een voorraad tabak van de firma Frowein te Arnhem eveneens voor 600,000. Een partij rijst voor 200,000. Verder zijn nog verschillende andere goe deren, waaronder een groote hoeveelheid ka pok, door het Blauwhoedenveem verzekerd voor 410,000. Daarbij komt nog de waarde van enkele kleinere partijen koopmansgoederen en die van het gebouw, waardoor de verzekerde waarde op ongeveer drie millioen gulden' komt. De gezamenlijke assuradeuren hebben een commissie benoemd tot regeling van de scha de. In deze commissie hebben zitting voor de Hollahdsche Maatschappijen de heer Lastr voor de Engelsche maatschappijen de heer Breitenstein en voor de Duitsche maatschap pijen de heer Drouven. Den gebeelen dag en nacht zijn de ,,J a son" en de „Jan van der Heyden" in werking ge weest. Een dikke rookkolom hangt nog boven de smeulende massa. Waarschijnlijk zal het nog wel eenige dagen duren voor bet laatste voukje vuur gedoofd is. Brandstichting door een kind. Men schrijft uit Barneveld: Omtrent den brand op de hofstede „Groot Hof" kan nog gemeld worden, dat een ruim 4-jarig dochtertje den roggeberg met lucifers heeft aangestoken. Behalve de gebouwen, zijn verbrand 112 vim rogge, 40 vim boekweit en 70,000 pond booi. Een portefeuille met 100, die gered was, i» later vermist. Zoowel de bewoner Kuijt als de eigenares der hofstede, mevrouw de wed- Lnden van Stoutenburg, zijn tegen brand schade verzekerd. .A-lg- Hbld." Patrijzen. Met de patrijzen is het dit jaar zoo slecht gesteld, als nog bijna nooit het geval geweest is. Er wordt op dit wild dan ook bijna geen jacht gemaakt. Ook fa zanten worden er in de streken van Barne veld zeer weinig aangetroffen, wat wordt toegeschreven aan het koude, natte weder ga- durende den broeitijd. Jachtopzieners zijn tot de overtuiging gekomen, dat patrijzen door

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2