BUITENLAND. BINNENLAND. KORT OVERZICHT. DE HEER SCHAPER EN DE OPENING VAN HET VREDESPALEIS. Zw. Ot. DE STRAITSBLADEN OVER DEN TOE STAND OP JAVA. FRANKRIJK. Men verwacht, dat de toas ten van den Griekschen koning te Parijs alles weer zullen goed maken en den toorn der Fransche diplomaten en der pers zullen •tillen. DE BALKAN. Door de onafhankelijkheids verklaring van West-Thracië zullen de vre desonderhandelingen misschien wat worden tegengehouden. De Turken blijven nogal veeleischend. PORTUGAL. Er broeit iets onder de ko- ningsgezinden in Portugal. Een vijftal sa menzweerders zijn reeds gevangen genomen. CHINA. De Chineesche regeering heeft de Japansche eisehen en bloc ingewilligd. FRANKRIJK. Alles komt terecht! Alle Fransche, Duitsche en Grieksche di plomaten zijn in de weer om te trachten de woorden van koning Constantijn, te Berlijn gesproken, zoo goed mogelijk uit te leggen en de Fransche pers bevat dagelijks nog arti kelen over de kwestie. Naar Reuter uit Parijs verneemt schrijft de „Petit Parisien": De Grieksche gezant te Parijs, die op het oogenblik in Duitschland vertoeft, sein de aan den Griekschen zaakgelastigde te Parijs de hesluiten, die in den loop van een onderhoud, hetwelk hij met den koning van Griekenland had, zijn vastgesteld. Mi nister Pichon is van deze hesluiten op de hoogte gesteld en heeft de hem medegedeel de regeling goedgekeurd. Na zijn terugkeer uit Londen zal koning Constantijn door president Poinearé op het Elysée ontvangen worden, die Z. M. zal nitnoodigen op een diner, waarbij redevoe ringen zullen worden gewisseld, die, naar men meent, alle dingen weder terecht zullen zetten, daar z« de traditioneele vriendschap tusschen Griekenland en Frankrijk in bet licht zullen stellen." DE BALKAN. De onderhandelingen over den vrede. Een nieuw en niet zeer geruststellend ele ment komt in de onderhandelingen te Kon- «tantinopel tusschen Turken en Bulgaren, door den opstand te Goemoeldjina en de onafhankelijkheidsverklaring van West- Thracië, een zaak die waarlijk niet zoo on schuldig is, als de Porte ze voorstelt, zegt het Hbld. De Turksche regeering verklaarde herhaaldelijk, dat zij van de geheele zaak niets wist en er volkomen onzijdig tegenover staat, wat echter niet waar is, zooals door sommige bladen wordt aangetoond. In Goemoeldjina is een voorloopige regee ring ingesteld, bestaande uit Hafiz Salih- Effendi als voorloopig gouverneur, twee Oelema's en vijf notabelen, allen Mohamme danen op één na, die tot de Grieksche natio naliteiten behoort. Salih-Effendi verzekert, dat West-Thracië over een goed geschoolde militie van 30,000 man en over voldoende cavalerie kan beschikken. De bevolking is vastbesloten geen duimbreed van het gebied aan de Bulgaren af te staan. Wat de onderhandelingen zelf betreft, wordt het volgende medegedeeld: Eenige gezanten deden stappen bij de Porte om haar aan te raden bij de onderhandelin delingen met Bulgarije van gematigdheid blijk te geven. Verzekerd wordt, dat de nieuwe grens, die door Turkije voorgesteld wordt, Mustaft pasja aan Bulgarije laat. De grens zou ver volgens getrokken worden tusschen Mustaft pasja en Adrianopel over Iniada naar de Zwarte Zee. De Turken blijven Demotika en Ortakeui eisehen, maar deden reeds afstand van Soefli. Wat Westelijk Thracië betreft, meent de Porte, dat Bulgarije zich moet haasten vrede te sluiten, want de anti-Bul- gaarsche strooming onder de bevolking zal voortdurend sterker worden en tengevolge hebben, dat de toestand nog ingewikkelder wordt. Het is, naar het schijnt, gemakkelijker oor log te maken, dan een vrede te sluiten, die alle partijen bevredigt. PORTUGAL. Tegen de republikeinsche regeering. De royalisten in Portugal roeren zich blijk baar. Een telegram uit Madrid aan de „Exchan ge Telegraph Company" komt met de mede- deeling, dat op het oogenblik in de hoofd stad van Portugal een ernstige gisting heersckt. Vijf der voornaamste samenzweer ders tegen de republiek, wier doel was don Mannel op den troon te herstellen, zijn ge arresteerd. Donderdag hadden zich voor het entrepot en het hoofd-douanekantoor duizenden per sonen verzameld, omdat, naar men zeide, zich daar de colli's bevonden, die de geschenken bevatten van de Portugeesche monarchisten aan koning Manuel. De menigte wilde tot eiken prijs den inhoud der colli's zien, wat de directeur der douane weigerde. Het volk, woedend over deze botte weigering, begon tegen den directeur te demonstreeren, zoodat politie en troepen gerequireerd moesten wor den om de orde te herstellen. Naar de Tel. bericht, hebben de door som mige Engelsche bladen gepubliceerde be richten, volgens welke tusschen het huis van Braganza en dat van Hohenzollern een overeenkomst gesloten zou zijn om don Manuel op den troon van Portugal te her stellen, te Lissabon groote opwinding ge wekt, vooral onder de republikeinsche krin gen. CHINA. De Japansche eisehen ingewilligd. De Chineesche regeering heeft de Japan sche eisehen met betrekking tot de bekende Japansch-Chineesche incidenten en bloc in gewilligd. Aldus een Reuterbericht uit Peking, waar uit dus blijkt, dat China eieren voor zijn geld gekozen heeft en aan Japan voldoening zal geven voor de beleedigingen eenige officie ren aangedaan. De spanning is intusschen nog niets ver minderd. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Peking vreest dat Japan, on danks de inwilliging der Japansche eisehen, binnen korten of langen tijd de eerste de beste gelegenheid zal aangrijpen, om zijn ex- pansie-Dolitiek voort te zetten. De eerste stap in deze richting zou dan! zijn de militaire bezetting van Futsehouw en Amoy, en de geleidelijke invoering der z.g. „Mandsjoerijsche methodes". Japan moet reeds thans als compensatie de verlenging der concessie van Port-Arthur tot 50 jaar geëischt hebben. In welingelichte kringen te Londen heerscht verder de overtuiging, dat na afloop van dit jaar China voor een financiëele crisis zal staan, die een nieuwe revolutie ten ge volge zal hebben, en leiden tot de tusschen- komst der groote mogendheden en den val van den president Juan-Sji-Kai. Duitschland overal! Uit een telegram uit Londen blijkt, dat te Peking een onbevestigd, doch algemeen ge loofd gerucht gaat over een tusschen China en Duitschland getroffen overeenkomst, vol gens hetwelk een Duitsch generaal met een staf van zes officieren en een tolk zich te Peking zal vestigen, terwijl ongeveer 200 Duitsche officieren over bet land verdeeld zullen worden. De onkosten om dit plan ten uitvoer te leggen, bedragen 4 millioen mark, waarvan de firma Krupp een millioen zou dragen. Van de andere mogendheden wordt een heftige oppositie verwacht. Gevecht in Mexico. Een Reutertelegram uit San Antonio (Texas) meldt, dat nabij Carrizo Springs in Texas een gevecht plaats had tussehen Ame- rikaansche soldaten en Mexieaansche smok kelaars. Een Mexicaan werd gedood, zes ge wond en veertien gevangen genomen. De troepen maakten zich meester van een grooten voorraad wapens en munitie. De kiesrecht vrouwen. Het Kenton Station in Northumberland is door brand vernield. Op bagagestukken efi koffers stond geschreven, dat Asquith ver antwoordelijk werd gesteld voor dit mili tante optreden, en voor de aangerichte schade aansprakelijk werd gesteld. De ver nielde bagage wordt op 1000 pond sterling waarde geschat. De zaak Wilmart. Wilmart is, zooals Reuter meldt, Zaterdag ochtend voor de rechtbank verschenen, die het bevel tot zijn voorloopige inhechtenisne ming bekrachtigde. Wilmart blijft vervolgd wegens bedrog, wegens overtreding der wet op de vereenigingen en wegens frauduleus bankroet. DE ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN TE AMSTERDAM. Over de huldebetooging op den Dam, welke Zaterdagmorgen plaats had, en waaraan ver schillende vereenigingen uit Haarlem deel namen, vermelden wij nog de volgende bij zonderheden. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik kwamen ongeveer half twaalf van hun bezoek terug ten Paleize. H. M. de Koningin- Moeder keerde op hetzelfde uur terug van haar bezoek aan Artis. De Dam was voor het publiek afgezet, toen omstreeks 11 uur al die vereenigingen, met een tweehonderd padvinders en padvindsters en haar dikwijls zeer fraaie banieren, vaan dels en vlaggen, meevoerend, in optocht kwa men aangemarcheerd, Deze optocht had zich opgesteld aan het Frederik Hendrik Plant soen, en was, met drie muziek-corpsen, on der een grooten volkstoeloop naar den Dam getrokken. Toen even voor half twaalf de Vorstelijke stoet 'den Dam kwam oprijden, ging er uit do zeker wel duizend kelen een luid fm spontaan gejuich op. Kort daarna verschenen op het balkon, waarop vier stoelen waren geplaatst, met onbeschrijfelijke geestdrift toe gejuicht, H. M. de Koningin, H. M. de Ko ningin-Moeder en Z. K. H. de Prins met het kleine Prinsesje. De heilsoldaten zongen de Vorstelijke familie, onder begeleiding van hun muziekkorps, toe de zegebede: „Dat 's Heeren zegen op U daal." Daarna klonk plechtig het oude Wilhelmus, dat gevolgd wend door een losbarsting van geestdriftig gejubel, toen H.H. M.M. en Z. K. H. de Prins opstonden en vriendelijk bui gend of saluëerend de menigte bedankten. Zij verlieten nu het balkon, en H. M. de Ko ningin wilde de Prinses meenemen; maar het Prinsesje heeft er, zooals wij dezer dagen herhaaldelijk konden waarnemen, een groot pleizier in om van het Paleisbalkon een over zicht over de menigte op den Dam te heb ben, en dat werd nu voor haar nog te aantrek kelijker jioor het gezicht op al die prachtige wapperende vaandels. Wij zagen dan ook', dat het Prinsesje aan de Koningin vroeg, of zij mocht blijven zit ten, en deze glimlachte even en begaf zich daarna met den Prins en de Koningin-Moeder naar binnen, waarop freule .Van der Poll naast Juliaantje ging zitten om haar met een parasol tegen de zonnestralen te beschutten. Het was- een alleraardigst gezicht, op het balkon van het groote, massale Paleis dat kleine kindje in 't wit, dat daar zoo stil letjes heen zat te kijken oiver het groote, in zonlicht badende plein, hetwelk vol stond met -een groote „huldigende schare", Soms wuifde Juliaantje eens met het handje, en soms sloeg zij dit vertrouwelijk om den hals van freule v. di. Poll, terwijl zij lachende en babbelend met het andere handje wees naar iets dat haar aandacht trok. Eerst wilde het volk juichen, maar het moest stil zijn op den Dam, omdat daarbin nen de Vorstelijke Familie het uitvoerend comité voor de betooging ontving. Het waren de heeren Reyënga, voorzitter; Frankenhui- zen, le secretaris; Van Zutphen, le pen ningmeester; Van Ham, 2e seaiv; Mertens, 2e penningm.; Pieters, commissaris van orde, en voorts de hoeren ds. Van Noort en Wesing, voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond. Deze heeren boden aan H. M. twee prach tige albums aan; in 't eene zijn die namen der deelnemende vereenigingen vermeld, terwijl het andere de afbeeldingen van de vaandels dezer vereenigingen bevat. 0. M. betuigde aan de heeren Haai- groote ingenomenheid met dit geschenk, hetwelk, zoo zeide Zij ongeveer, voor Haar en ook voor Z. K. H. en voor Haar Moeder een kostbaar aandenken zou blijven aan deze beteekenis- volle betooging van trouw, van Amsterdam's volk aan Haar Huis en aan het vaderland. Vervolgens .werd ten Paleize ontvangen het, hoofdbestuur van den Nationale» öran ielxjpd „Wat ook vaTT Trouw staat pal", bestaande uit de heeren A. van der Horst, voorz.; J. Th. van Osch, 2de voorz., en J. Doorman, seer., tot aanbieding van een album namens een 60-tal oranjevereenigingen en oranje- du bs. In dit album staan op de eerste blad zijden de namen van het hoofdbestuur van den bond, het eere-comité en van een 60- tal oranjevereenigingen en -clubs vermeld. Vervolgens verscheen de Vorstelijke fami lie weer op liet 'balkon; de muziekkorpsen brachten eenige nationale liederen ten ge- hoore, en daarna defileerden alle deelnemende vereenigingen voor de leden van ons Vorsten huis, waarbij telkens met de vaandels gesa lueerd werd. De goedgeslaagde huldebetcoging was hier mede afgeloopen. In den Stadsschouwburg heelt Zaterdag avond ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek en ter viering van het eeuwfeest van Neerlands onafhankelijkheid, de Kon. Ver. Het Nederlandseh Toonecl drie bedrijven van het drama Nacht en Morgenrood van H. J. Schimmel opgevoerd. Tegen acht uur reden H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met groot gevolg uit naar den stadsschouwburg. Half Amster dam was uitgeloopeu om het Kon. echtpaar te zien, en althans een glimp op te vangen van de Koningin in Haar avondtoilet met fonkelen de juweelen. H. M. de Koningin gaf na elk der vier bedrijven, die gespeeld werden, (het vierde werd overgeslagen) het sein tot applaus. Aan het slot van het laatste bedrijf, toen van Hogendorp het Oranjevaandel uitstak en al len op het tooneel het Wilhelmus zongen, stonden H M. de Koningin en Z. K- H. de Prins en ook alle aanwezigen in de zaal op. Het vorstelijk echtpaar verliet daarna met gevolg de zaal, en werd dezelfde wijze uit geleide gedaan als het ontvangen was. Gisterenmorgen woonden H. M. de Koningin en de Prins de godsdienstoefening bij in de Nieuwe Kerk. De Koningin was gekleed in een licht grijze robe en droeg een grijzen hoed met veereu in dezelfde kleur; de Prins was in ad m ir aals - uniform. Dr. G. Orthuysen leidde de Godsdienstoefe ning. Om kwart voor vier werd een bezoek ge bracht door de Koninklijke Familie aan Artis. Hedenmorgen 10 uur vertrok de Koninklij ke Familie uit de hoofdstad. UIT DG STAATSCOURANT. Door de arr.-rechtibank te Rotterdam ia, ter vervulling eener vacature van kantonrechter aldaar, de volgende alphabetisch lijst van aan beveling opgemaakt: Mr, E. S. Hollander, ad vocaat en procureur, kantonr. plaatsv. te Rot terdam mr. A. Oudegeest, kantonrechter te Schoonhoven; mr. H. Vaillant, kantonrechter plaatsv. te Rotterdam. DE NIEUWE STAATSRAAD. De Standaard driestart: De voordracht van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken tot de benoeming in zijn plaats en in die van wijlen mr. Asser, van professor Jitta en mr. Heemskerk mag een gelukkige héeten. De Raad van Staten had, als we ons zoo mogen uitdrukken, na het zoo betreurde afsterven van mr. Asser, vol kenrechtelijke versterking noodig, en in bei de benoemingen is die versterkt. En even zoo doet 't aangenaam aan, dat, waar twee leden van liberalen huize uit den Raad uit vielen, dit blijkbaar geen beletsel is geweest, om één van deze beide zetels aan een man van Rechts toe te wijzen. Het tegendeel van exclusivisme. Dat er desniettemin, niet in deze benoe ming, maar in de aanvaarding ervan, iets is, dat ons leed doet, behoeft wel nauwe lijks opgemerkt. De afgetreden President-Minister moest niet gaan schuilen in een .College dat slechts met gesloten deuren vergadert. Zijn plaats was in de Tweede Kamer, en voor onze Club in die Kamer zou zijn op treden geen weelde zijn geweest. Het is zoo, er had in de Tweede Kamer plaats voer hem moeten gemaakt zijn. Dat dit niet geschied is, kon eerlang wel eens de Club meer dan het nieuwe lid van den Raad van State berouwen. BEëEDIGING DER KAMERLEDEN. De beëediging van de nieuwbenoemde leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal zal Dinsdag niet, zooals door gaans gebruikelijk was, door H. M. de Konin gin in persoon ten Paleize geschieden. Daartoe door H. M. de Koningin gemach tigd, zullen de voorzitter der Eerste Kamer en de tijdelijke president der Tweede Kamer (de heer Lieftinck, als oudste lid in jaren) na in handen van H. M. de Koningin de eeden te heb ben afgelegd, van de toegelaten leden in een der eerste vergaderingen der Kamers de ver- eischte eeden en beloften afnemen. DE ZIEKTEWET EN MINISTER TREUB. Naar Het Volk verneemt, had minister Tal- ma in het begin van Augustus het initiatief genomen tot samenstelling van een commissie, welke der regeering van voorlichting zou die nen bij het nemen van maatregelen ter uit voering van het bepaalde in eenige artikelen der Ziektewet, die regelen bevatten betreffen de de erkende bijzondere kassen. Vier organisa ties, het Nederlandseh Verbond van Vakvere nigingen, de Christelijk Nationale Werkmans bond, het Alg. Nederlandseh Werkliedenver bond en de Federatie vpn de diocesane P.. X. WerkliedenbonJen waren uitgenoodigd een lid voor deze commissie aan te wijzen. De opvolger van minister Talma heeft thans evenwel aan deze organisaties medegedeeld, het instellen van de commissie in nadere overwe ging te hebben genomen, en dat althans voor loopig, een zoodanige commissie niet zal wor den benoemd. INTERN. BUREAU VOOR STATISTIEK. De correspondent van de N. R. Ct. te Wee- nen meldt Het oongres voor statistiek heeft tot de op richting van een internationaal statistisch bu reau besloten, dat in Den Haag zal gevestigd worden. Prof. Verrijn Stuart heeft verklaard, dat dit bureau een subsidie van de Nederland- sche regeering zou krijgen en materieelen steun van de gemeente Den Haag. Op die wijze wordt ons land verrijkt met een Internationa»! instituut vau groote beteekenis. INTREKKING 2JUIDEP.ZEE-ONTWERP. Krachtens machtiging1 van H. M. de Ko ningin hebben da Ministers van Waterstaat., van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiën aan. de Tweede Kamer mede gedeeld, dat het bij Koninklijke Boodschap van 4 Nov. 1907 aan do Kamer ter over weging aangeboden wetsontwerp tot aanleg van een gedeelte van de afsluiting van de Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wieringermecr, wordt ingetrokken. HET KUSTFORT TE VLISSINGEN. Men schrijft aan de „Standaard": Met de werkzaamheden aan het fort is men reeds begonnen en ze worden met kracht voortgezet. Daar liet fort meer dijk- waarts gelegd wordt dan liet oude bestaan de fort „De Ruyter", wordt dat deel van den zeedijk aan liet verkeer onttrokken en een weg gedeeltelijk om het fort aangelegd. Daarna zijn dc fundeeringen aan de orde. Het fort geeft dus aan vele handen werk. BEZICHTIG]XG DER GRAFELIJKE ZA LEN TE 's GRAVENHAGE. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat: Op Dinsdag 16 Sept. a.s. na de plechtige opening van de vereenigde zitting der Sta- ten-Generaal, welke zal plaats hebben in de groote Grafelijke Zaal, des namiddags van drie tot hall' vijf uur, gelegenheid zal bestaan tot bezichtiging dier zaal. Maandag 22 Sept. al' tot nadere aankon diging dagelijks, ook op Zon- en feestdagen, wederom kosteloos gelegenheid zal worden gegeven tot bezichtiging der Grafelijke Za len vorenbedoeld, des nam, tusschen hall'- twee en lialfvier uur. VROUWENKIESRECHT. Tn een „Open Brief" aan den minister van Binnenlandsche Zaken heeft het hoofdbestuur der Veroeniging voor Vrouwenkiesrecht den wensch uitgesproken, dat deze bewindsman er toe zal medewerken de Grondwet te herzien, ten einde o.a. het kiesrecht meer in overeen stemming met de in het volk heerschende rechtsovertuiging te brengen. By de seiioonwassching in „Het Volk" van don heer Schaper omdat hij zou hebben deelgeno men aan de feesten der opening van het Vre despaleis, waarvan wij Zaterdag melding maak ten, tcekent „Dc Nederlander", die liet bericht lanceerde, het volgende aan. Zooals men weet, werd gezegd dat de heer Schaper daags na de opening het Vredespaleis bezichtigde. Doodge woon dus Wij zijn benieuwd wat de schrijver van dit stukje, de heer M. Janse, daarvan zeggen zal. Want dit kinderlijke excuus loopt toch wel een beetje erg in de gaten. De lieer Schaper deed precies wat de 1500 of meer genoodigden de den bij de zoogenaamde Garden-Party ter ge legenheid van de opening van het Vredespa leis. Ook die allen „maakten gebruik van de uitnoodiging" enz. Zij luisterden naar de mu ziek in den tuin, gelijk de beer Schaperproef den van de aangeboden verversehingen gelijk de heer Schaper. Zegt men nu <1 at de heer Schaper aan deze Garden-Party of Tuinfeest géén deel heeft ge nomen, dan heeft geen der genoodigden dit gedaan, er er is dus eigenlijk geen Tuinfeest geweest. Ziehier waartoe de logica voert. al.s een sociaal-democraat ze in benauwdheid han teert. De sop is eigenlijk de kool niet waard, maar nu de lezers van Hét Volk zoo zachtelijk worden 'bedot, vonden we bet toch wel aardig om dit eens in 't licht te stelleD. TROELSTRA BIJ DE DUITSCHE SOCIALISTEN. To Jena wordt thans de partijdag der so ciaal-democratische partij gehouden, waarop de Nederlandsche S. D. A. P. vertegenwoor digd wordt door mr. P. J. Troelstra, die al daar o. a. het volgende zeide hij de begroe ting zijner Duitsche vrienden: In Nederland heeft de sociaal-democratie de aangeboden minister-portefeuilles van de hand gewezen, omdat zij meende, nog een krachtige reactie uit den weg te moeten rui men. Daartoe is echter een eensgezinde, vast aaneengesloten socaal-democratische partij noodig en om den vrede in de partij niet te verstoren, hebben de sociaal-democraten ge weigerd, in bet ministerie zitting te enmen. De Nederlandsche sociaal-democraten heb ben echter besloten, de liberalen in den strijd tegen de clericalen te steunen, onder voor waarde, dat bet volk geen nieuwe lasten zul len worden opgelegd." VLSCHVENTERS IN DEN TREIN. De directie der S.S. heeft bepaald, dat visschers en vischventers die tengevolge van de uitoefening van huil bedrijf een voor de medereizigers onaangename en hinderlijke lucht verspreiden, in 't vervolg zooveel mo gelijk in afzonderlijke coupé's 3e klasse ge plaatst worden. Hunne voor hun bedrijf benoodigde man den, emmers e.d. al dan niet met visch ge vuld, mogen niet in de coupees worden mee genomen, maar worden kosteloos in den ba gagewagen vervoerd, wanneer: le. zij zelf hunne manden, emmers e. d. lossen en laden. 2e. niet meer manden, emmers e.d. wor den vervoerd, dan de eigenaar in de toetten boven zijn zitplaats of onder de bank zou kunnen bergen. Dit kosteloos vervoer geschiedt zonder eenige verantwoordelijkheid voor de Mij. Reeds geruimen tijd zijn de Straitsbladen bezig onjuiste geruchten over den toestand op Java te verspreiden. De Indische pers heeft niet nagelaten die berichten tot hun juiste waarde terug te brengen. Thans schijnt de In dische regeering het noodig gevonden te heb ben inlichtingen te verstrekken, tenminste Reuter seint uit Singapore, dat er in de Straits Settlements vele geruchten over beroering on der de inlanders op Java rondgaan, en dat er van Nederlandsche officieele zijde een mede- deeling over den stand van zaken en de geno men maatregelen is gedaan. Een gezegde van den gouverneur-generaal wordt aangehaald, luidende, dat de regeering ten volle in staat is om rust en orde te bewaren. De regeering ia volkomen op de hoogte van wat er in de verschillende lagen der bevolking gaande is en weet, dat zij den toestand geheel in de hand heeft, Er is dus geen reden tot ongerustheid, zegt zij, volgens de N. R. Ot., waaraan wij dit bericht ontleenën. I De Vrouw 1913. De chansonnier Pi- suisse trad op voor de dames op de tentoon stelling- „De Vrouw". Voordat hij zijn con ferentie begon, streek hij met zijn vinger over de bestofte vleugelpiano, en zijn vin ger, nu besmoezeld omhoog toonende, sprak hij fijn-spottend„de vrouw 1913." Fraai! Het Anker meldt, dat Zondag in ue haven te Nieuwcdiep van het Nederlandsche oorlogsschip Heemskerck gedurende ongeveer een half uur een roode vlag heeft gewapperd. Een marinier had haar gcheschen met de op zettelijke bedoeling om den dienst uit te ko men. Toen de beele equipage in het beneden schip was, gedurende den schafttijd, heeft hij de Nederlandsche vlag neergehaald en daarna de roode geheschen. Toen dit geschied was, bleef hij er een num mer van het orgaan van de anti-militairisti- sche vereeniging in Nederland bij lezen. Toen de officier van de wacht aan het dek irwim, is de roode vlag neergehaald en de man, die haar had geheschen, in arrest gesteld. In eu uit de cel. Een zekere J. H. H. te Sloten, die Vrijdag den Admiraal de Ruyterweg onveilig had gemaakt, door de voorbijgangers met een revolver te bedrei gen, mot liet doel hun geld af te persen, werd gearresteerd en opgesloten in het po litiebureau aan de Baarsjes. Gistermorgen vond men den cel leeg, zoodat cle man' in den afgeloopen nacht kans heeft gezien te ontsnappen. Omtrent de wijze van ontsnap ping tast men in het duister, daar geen spoor van braak gevonden is, zoodat men vermoedt dat de man handlangers had. Intusschen heelt hij zich te Utrecht bij de politie aangemeld en is hij wederom in de cel opgesloten. Het is een achttienjarige zoon van geachte familie uit het Van Len- nep-kwartier. Moordaanslag, op de E.N.T.O.S. Gister avond te kwart voor twaalf is het café Brink man in het Lunapark op de E.N.T.O.S. in rep en rcer gebracht door een moordaanslag. Een ontslagen kellner, zekere Berben, loste plotse liug vier revolverschoten op den boekhoudei van het café Brinkman, den heer Sehoonebeek, wonende Nicolaas Beetsstraat 93. Het schijnt, dat de man reeds lang met het voornemen had roudgeloopen een aanslag te plegen op het le ven van den boekhouder. De kellner was n.l. eenige dagen geleden na een klacht van den boekhouder door de directia ontslagen. Hij was daardoor plotseling broode loos geworden, betgeen hij weet aan het op treden van den heer Sehoonebeek. Hij zon daarom op wraak en kocht met dit doel een revolver. Gisteravond trok hy er op uit, om aan zijn voornemen gevolg te geven. Hy begaf zich naar de E.N.T.O.S., zocht het café Brink man op en wachtte tot de boekhouder zich ver toonde, waarna hij plotseling een viertal scho ten op zijn slachtoffer loste. De man ging daar bij zeer zenuwachtig te werk, want geen der schoten trof doel. Een der kogels ging voor de keel en langs het strottenhoofd en verwondde den heer Sehoonebeek lichtelijk, die overigens wonder boven wonder, geen letsel bekwam. Hij werd onmiddelijk naar het Binnengast huis vervoerd en na verbonden te zijn kon hij zijn woning weder opzoeken. Het geknal der schoten had in en nabij het café, waarin tal van bezoekers waren, veel emo tie verwekt. De dader werd onmiddellijk ge grepen en aan de politie van E.N.T.O.S. over geleverd. Hij is in den afgeloopen nacht nog naar het bureau Warmoesstraat gebracht, al waar hem een verhoor werd afgenomen. Hij zal wellicht heden nog ter beschikking van de justitie worden gesteld. Naar wij nader vernemen was de boekhou der er achter gekomen, dat 's avonds bij het afrekenen van de bons oneerlijkheden plaats grepen. Dit was mogelijk doordat de contro leur, belast met het nakijken dier bons, nog al eens onder den invloed van drank verkeerde. Toen eindelijk de boekhouder aaa dezen onge- pasten toestand een einde wilde maken en tnt-i ontslag van den kellner werd besloten, moest de ontdekker van het misdrijf het ontgelden. Gelukkig zijn de verwondingen niet doode- lijk. Het gebeurde veroorzaakte een geweldige sensatie op dezen drukken Entos-avond. Md. Ct. Doodgeschoten. Nabij Diever (Drente) is Zaterdag de jachtopziener Boers doodgescho ten. Zijn lijk werd gevonden in het land. Overreden. Te Katwijk aan Zee is Zater dagmorgen de driejarige T. L. door een vracht wagen overreden en gedood. Ongeluk. In het Boterdiep te Onderden- dam is Zaterdag de stoomboot Stad Ommelan den der wed. Kamp te Uithuizen gezonken» doordat twee electristke kabels van 3000 K.G. aan het rollen waren geraakt. De boot kantel de en zonk. De scheepvaart naar Groningen is gestremd. Een dievenbende onder het spoorwegper soneel. Uit goederenwagens aan het Centraal station te Amsterdam werden op de verschil lende emplacementen in den laatsten tijd her haaldelijk goederen gemist. Men heeft de vo rige week zekerheid gekregen, meldt het N. v. N., dat zoowel onder het lagere personeel van de Hollandsche als van het Staatssppoor, zich een dievenbende had gevormd. Links en rechts werd gestolen wat men maar te pakken kon krijgen. Toen men een der dieven had, volgden ei spoedig meer, zoodat nu reeds zes personen in hechtenis zitten. Vermoedelijk zullen nog meet arrestaties volgen. Bij huiszoekingen heeft men een geheel wa renhuis gevonden. Ook bij verschillende beken de opkoopers is huiszoeking gedaan en veel te ruggevonden, wat als vermist werd aangegeven. Insluiping. Vrijdagavond heeft te Am* sterdam wederom een-insluiping plaats gehad» ditmaal in de Plantage Korklaan, bij de fa milie Vroak. Toen men den volgenden morgen aan tafel wilde gaan, kwam men tot de ont dekking, dat het tafelzilver, ongeveer 20 stuks» was verdwenen. Ook was een linnenkast ge" opend, doch daaruit wordt niets vermist. 22.000 francs verduisterd? Te Rotter' dam meldde zich iemand bij de politie aan» die zich A. M. S. noemde, zeide kantoorbe diende te zijn en te Brussel te wonen. HU deelde mede ongeveer 14 dagen geleden, V&0 de firma Michotte van Hamme en Co., effec tenhandelaren te Brussel, een bedrag va»*1 22.000 franc te liebben verduisterd. Bij &ï6 firma was bij in betrekking. - S. is uit 's Bosch" afkomstig en zegt al 1" jaar met zijn moeder in Brussel te wonft®| In het verhaal van den man is veel duifj ters. De justitie heelt zich thans tot dl te Brussel gewend met verzoek om inlich titogen .Inmiddels blijft de man bij de polit* in bewaring. Gegrepen. Dp, de jKestzeedjjk te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2