ïVA'0~weebuiisetJ. «3 arteJjoris mm§ uit otü oHTBir Iiploi» Serielfa ®®cs* StsiseolBaarzon. STADSNIEUWS S1'" ff/< DE SPAARNEBANK Uit onze Oost. Sociale Berichten AMSTEüMiSCHE BEURS. belast zich met de uitvoering van effectenorders. iarkfnieuws. Sport en Wedstrijden. m4 n ,13 #H 1 KOERSEN VAM HEDEN. 1SSEPT. POLITIEBEAMBTEN AANGEVALLEN. 187« L'IEPWE m&CMT BE, HAARLEM - -CTTO-CïTetrsr sr^ rsr In 't zelfde oogenblik was de wielrijder ter plaatse. bij sprong van zijn rijwiel en liep over de smalle plank, die nog was blijven liggen. Vooruit! Alles los! riep hij. Het was de kapitein! R. N. VELSEN, GEMEENTEZAKEN. Vernietiging raadsbesluit. Door den Burgemeester is aan den raad het .ogende sell rijven gezonden: Ingevolge art.. 70 der Gemeentewet beb ik de eer U te berichten, dat naar mijn oordeel het door U in Uwe vergadering van 2 Septem ber 1013 genomen besluit, waarbij de „Veror dening regelende de samenstelling en de bezol diging der gemeentepolitie te Velsen" is aan gevuld met de volgende bepaling: Artikel 6-bis „De Commissaris van Politie is verplicht te wonen in de afdeeling IJmuiden (wijk C)", als strijdig met de wet kan worden vernietigd. •BURGERLIJKE STAND. ZANDVOORT. Ondertrouwd: J. ,W. M. Ep- ker en M. v. d. Mije. Getrouwd: A. Paap en A. Bol. A. D. Paap en A. Meijvogel. Geboren: z. van C. RietdijkZwemmer. Overleden: O. v. d. .Werff, 91 jaar. LISSE. Geboren: d. van S. van Velde en W. M. v. Staveren. d. van N. Opdam en A. Snabel. d. van J. P. Bemeiman en H. v. d. Weijden. Ondertrouwd: J. J. Lamboo en H. Schoorl. A. Grimbergen en J. van Opzeeland. Getrouwd: R. van Kesteren en A. G. Se- gers. Overleden: G. A. M. van der Voort, 3 md. W. J. Schoone, 2 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: IJ. Koole en S. C. Bax. Getrouwd: W. Blok en C. Verhoog. Geboren: z. van A. HuigslootRobijn. z. van A. LammerseSlootbeek. z. van G. KinkelBoef. Dc Katholiek Sociale Actie in Dnitschland. De Volksverein (K. S. A.) in Duitschland is ln het afgeloopen jaar buitengewoon versterkt. Haar ledental klom met niet minder dan 47240 en steeg tot 776.090. Op elke 100 katholieken zijn thans 3.3 leden van de Volksverein. DE INTERNATIONALE BAKKERIJ. TENTOONSTELLING. Gisterenavond is de Internationale Bakke rij-tentoonstelling gesloten. Het zangkoor van den heer Jac. de Jong zong zeer verdienstelijk en verwekte weder om veel geestdrift. De zaal was stampvol met bezoekers. Omstreeks 9 uur verzocht de heer C. van "Wieringen, voorzitter van „St. 'Hnbvecht, stilte en toen deze verkregen was, sprak hij zijn welgemeenden dank uit aan de Haarlem- sclie Bakkerspatroons-vereeniging voor hare medewerking en steun, die „Sint Hubreeht" van baar bad genoten bij de organisatie rle.r tentoonstelling; verder bedankte hij heeren exposanten en in 't bijzonder den heer Jac. de Jong en diens koor, voor de opluistering die het gegeven heeft aan de tentoonstelling. Daarna sprak de heer W. Berkemeier, voorzitter der Haarlemsche broodbakkers- patroonsvereenigjng een woord van dank en hulde aan „St. Hubreeht" en aan den alge- meenen secretaris, den heer Th.Broekliuyzen, die een zeer werkzaam aandeel heeft gehad in de organisatie der tentoonstelling. De heer Broekhuyzeu bedankte op zijn beurt den heer Berkemeier voor diens aandeel in Je organisatie want van Maart jl. af heeft de heer Berkemeier steeds welwillend gefun geerd als voorzitter 'der. vergaderingen, waarin de tentoonstellingsplannen werden besproken. Hieraan herinnerde de heer Broekhuijzen me,t genoegen. Ook bedankte hij heeren exposanten voor dö aangename wijze, waarop hij met hen heeft gecorrespon deerd. Nadat nóg eenige nnmmers waren gezon gen door 't koor-van den heer Jac. de Jong, nummers, waarmede het publiek uit volle borst instemde, werd de tentoonstelling om half elf gesloten. Bekroningen. De volgende bekroningen zijn nog toege kend voor den 't best en mooist onderbonden stand op de tentoonstelling. Aan de expositie der Heeren J. Smit en H. Flink, beiden.te Haarlem, een verguld zil veren medaille met gouden kroon. Een zilveren medaille aan de firma II Franken Jr.; een vergulden eeremedaille aan de heeren M. J. Duisterbof, J. Renkema, E. de Rek,, J. van Vessem en D. de Rooij, verder van een Reerendas. Bureau van politie, een fanfcv „Sint Hubreeht." sie manchetknoop. Aan den heer Wanders werd een eervolle j vermelding toegekend. Naar ruwe schatting is de tentoonstelling bezocht door ongeveer 3000 betalende bezoe kers. HET CONFLICT BIJ DE FIRMA ENSCHEDé. Omtrent het conflict bij de firma Enschede, waarvan elders in dit blad sprake is, verne men wij dat de groóte grief der werklieden is, dat eenige plaatdrukkere zijn aangesteld, die geen lid van den eitejnigrafenbond zijn. Vlgens 'n andere ons gedane mededeeling zijn deze plaatsdrukkers, genomen, terwijl andere werklieden, die reeds een jaar of tien bij de firma werken werden gepasseerd. Ook zijn er enkele andere grieven. Het hoofdbestuur van deu ohemigrafenbond is geraadpleegd en dit heeft in een con ferentie met de firma op verandering aange drongen. Toen deze niet. volgde hebben de werklieden Zaterdag hun ultimatum gezonden waarop de firma Enschedé kort en bondig antwoordde met de uitsluiting. Toen het ulti matum de firma bereikte, heeft zij de werk lieden op staanden voet ontslagen en hen al len 14 dagen loon extra uitbetaald. Het aantal uitgesloteneu bedr. 29, de gelieele afdeeling plaatdrukkerij, op drie na, waaronder de twee, tegen wier aanstelling geprotesteerd is. Zaterdagavond arriveerde hier reeds het hoofdbestuur van den chemigrafenbond uit Amsterdam, en hield een vergadering met de ontslagen werklieden. Hierop werd besloten dat het hoofdbestuur zou trachten lieden een conferentie met de firma te hebben. Het hoofd bestuur zou hedenmiddag1 arriveeren. Onder de uitgestotenen zijn werklieden met een diensttijd van veertig jaar. Wij hebben getracht van arbeiderszijde in lichtingen te verkrijgen, doch deze werden ons, zeer tot onzen spijt, niet verstrekt. Men verwees ons naar het hoofdbestuur, dat ech ter eerst hedenmiddag in de stad arriveerde, te laat om het resultaat van onze pogingen om de arbeiders aan het woord te laten, in dit nummer .mede te deelen. Voor de fabriek der firma Enschedé wordt gepost en getracht wordt om het overige personeel zich solidair te doen verklaren met de uitgesloteneu. Hedenmiddag werd aan de fabriek de vol gende circulaire verspreid. „Vergadering van het geheele personeel, Maandag 15 September (heden avond) half negen in de bovenzaal van het café van Dijk, Kleine Houtstraat 106. Uw aller opkomst is gewenscht, waar gij hebt gezien dat Uwe patroon zich niet schroomt, ondanks het feit dat men altijd meent, wel voor vast in dienst van de firma te zijn, nu een geheele afdeeling te ontslaan, is het noodzakelijk dat ook gij U uitspreekt over deze kwestie, en vernemen zal hoe het bestuur der afdeeling Haarlem v. d. Alg. Ned. Typ. Bond denkt over deze inachtsvertoo- ning Uwer firma. Komt allen en verklaart U eensgezind. De strijd der plaatdrukkerij, hen opge drongen, moet worden gewonnen. Het is Uw aller belang. Toont dit, door allen aanwezig te zijn. Het Bestuur. Hedenavond is er dus een personeelverga- dering. Het bureau voor de uitgesloteneu is voorloopig gevestigd in het H. A. S. aan de Smedestraat. Wij vernemen dat absoluut geen vïees be hoeft te bestaan voor gebrek aan postzegels of bankpapier. Daarvan is voldoende voor raad. Het eenige waarin stagnatie zou kunnen komen is in de afwerking der Jubileum- postzegels. Doch de firma zal zorg dragen dat ook deze op tijd kunnen afgeleverd worden. Van andere zijde vernemen wij dat enkele werklieden eenigen tijd geleden op wacht geld gesteld zijn. Toen nieuwe werkkrachten werden aangenomen, zijn degenen, die op wachtgeld stonden, gepasseerd en zijn an dere krachten aangenomen. Hiertegen wordt door de werklieden opgekomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 12 September, z. van A. Joores Bos. 13 September, d. van F. P. Uljee Duijverman. z. van A. Rijbroek—-Vos. 14 September, d. van E. W. M. Nas—Ballan- gee. d. van F. M. SalmanHommers. 15 September, z. van A. J. Dankelmanv. d. Want. Overleden: 14 September. J. E., 10 m., zoon van J. E. Kuiper, Zuid Brouwersstraat. DE TEMPERATUUUR VAN HHET WATER. De temperatuur van het water in de Badin richting aan de Houtvaart bedroeg heden morgen 6 uur 59 gr. en hedenmiddag 11 uur 60 gr. (Opgegeven door „DE SPAARNEBANK' i k l GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Heins, stalhouder, Ridderstraat, twee geiten; A. Arie, Nassaustraa-t 25 rood, een Rozen- 4krans. Th. Smit, Koninginneweg 85, een zak doek. L. Touwen, Nieuwe Kerkspleiu 16, een rijwielpomp. D. Piers, Kamperstraat 58, een kinderschoentje. H. Sorber, Binnenweg 109 Heemstede, een oorknopje. N. Sturm, N. v. cl. Laanstraat 13, een rood koralen kindcrarm- band met gouden kapittelstokje; Jobs. de '.Jong, Houtmarkt 17, een damestaschjé, T. Iterson, Oude Weg 31a, Haarlemmerliede c.a. BINNENLAND VERTREK VAN H .M. DE KONINGIN UIT AMSTERDAM. Men seint ons uit AMSTERDAM: Op den Dam hadden zich hedenmorgen we derom velen verzameld om getuige te zijn van het vertrek van H. M. de Koningin. Om bij tienen vertrok H. M. per rijtuig naar het Centraal Station, vanwaar de trein om precies tien uur vertrok, onder de toejui chingen der op het perron aanwezige perso nen. Te ongeveer 8 uur had H. M. uog de E.N. T.O.S. bezocht. Men seint ons uit HEERLEN: De Inspecteur van politie E. en de agent de V. achtervolgden eenige individuen, die burgers achtervolgd hadden en een van hen den pols hadden doorgesneden. In de Schaesbergerskolonie vonden zij eeni gen van hen. Aanstonds werden de inspecteur en de agent van achteren besprongen en mishandeld. De inspecteur trok zijn revolver en loste eenige schoten, waardoor een vrouw en een man niet levensgevaarlijk gewond werden. Drie kerels zijn gearresteerd. De toe stand van den inspecteur is niet levensge vaarlijk. DE CONCESSIE AAN K. E. M. Men meldt ons uit WESTWOUD: De Commissie voor de Electrische Centrale in de Streek, later uitgebreid tot geheel West-Friesland, die nu reeds een vijftal ja ren werkzaam is geweest, zal nn 't bijltje kunnen nederleggen. Aan de Kennemer Electrieiteitsmaatschappij toch is concessie verleend tot eleetrificatie van Noord-Hol land boven 't IJ. Te bejammeren is het, daar door het Comité reeds duizenden guldens kosten zijn gemaakt voor voorloopig onder zoek, het maken van plannen, teekeningen enz. DE AVIATEUR VAN DER BURG LICHT GEWOND. In een stortregen vloog gisteren de vliege nier van dor Burg van Ryen naar Etten. He denmorgen vloog hij van Etten naar Steen bergen. Door motorpeeh moest liij landen. Hij kon echter geen geschikt landingster rein vinden, viel en heeft zioh licht bezeerd. JAN OLIESLAGERS TE AMSTERDAM. Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermid dag te ongeveer kwart over vier heeft Jan Olieslagers op de E.N.T.O.S. wederom gevlo gen. Hij bleef 35 minuten in de lucht en volbracht de landing in de beste orde. Hij be reikte een hoogte van 2100 meter en heeft hiermede zijn eigen record verbeterd. InTro- cadero werd hij deswege door Mr. H. Smeenge gehuldigd, die hem namens het E.N.T.O.S.- bestuur verzocht, ook a.s.. Zaterdag en Zon dag te vliegen. Olieslagers heeft dit aanbod aangenomengen zal dus wederom trachten zijn record te verbeteren. Op het vliegterrein merkten wij pp Mr. Dr. van Leeuwen, commissaris der Koningin in Noord-Holland. BUITENLAND. EEN TRIBUNE INGESTORT. MADRID, 15 Sept. Gedurende een stie rengevecht in de pro vincie Ciudad Real, be gon het plotseling hevig te stortregenen. Het publiek vluchtte naar een overdekte stel lage. Deze was uit hout gebouwd en niet voor èene zware belasting berekend. Ten gevolge van den zwaren last stortte de stel lage in waardoor vijftig personen en kinderen die van 20 M. hoogte- naar beneden vielen, min oif meer ernstig werden gewoed. Ook twee leden van de burgerwacht werden zwaarge wond. EEN NOODLOTTIGE GASONTPLOFFING. COBURG, 15 Sept. Hedennacht omstreeks 1 uur heeft in een door zes gezinnen bewoond huis eene gasontploffing plaats gehad waar door dit huis nagenoeg geheel "is vernield. Tengevolge van een lek in de gasleiding kon het gas vrij ontsnappen. De bewoners werden in hun slaap door deze ontploffing verrast. Tot nu toe heeft men twee kinder lijken uit de puinhoopen vandaan gehaald. He denmorgen werden nog elf personen vermist, j Men heeft geen hoop hen levend te vinden. Totaal zou de ramp 13 slachtoffers hebben gemaakt. Amalgamated Smelting en Ref. Comm. Car en Foundry Common Erie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican Common Missouri Common Pittsb.Coa Common South. R. s Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash Pref. Wabash Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2V2 pCt. N. W. S. 3 pCt Cert N. W. S. Common Peru Pref. Peru Bindley Amsterdam Rubber Neder I, Rubber Gecous. Petroleum Orion .....1.1... Gew. Dordtsche Intern. Rum." Petr. United Cigar Prolongatie Koerseu van latere ongeveer 2 uur. koersen. 79'/. 18 SOL, 258/tfi 79i/, 70i/„ ;'48s/q 306/a 25»/4 4*1, 23?/» 98 1621/2 5 ,.^/8 635 1631/, 1431/, 675,'. 7<3,, If/l6 öl1/, 1093/. 160 64 242 921 fo ist» 1231/, 471/, 474 175/s2 ie 2317,6 201/4 25i/z 205/, 1851 673 973/; 1621/, 4'/s 13i/4 635 1631/, 1431/, 675/» 77'/» lO'/ic 156 243 921/ 186 144 471/4 5 HAARLEM, 15 Sept. Graan- en Zaadmarkt. Verkocht 100 H.L. witte tarwe 7.15; 200 H.L. haver 50 H.L. paardeboonen 8. 30 H.L. eapucijners 13. SPOORWEGDIEFSTALLEN IN INDIë. De Soerabajasche correspondent van het Bat. Nwbld. schrijft: In 1912 is er gruwelijk gestolen van de pro ducten, welke aan den dienst der S.S. ten ver voer werden aangeboden. De dieven hadden het voornamelijk voorzien op koffie en suiker, hoe wel ze ook andere artikelen niet versmaadden. De planters klaagden er steen en ,been over en het werd zoo erg, dat de dienst der S.S. spe ciale wenken gaf voor de beveiliging van wa gens, waarin koffie enz. werd vervoerd. Een uitgebreide dievenbende was toen aan 'twerk: voornamelijk op het emplacement Goebeng, en dat volkje wist gesloten goederenwagens met het meeste gemak te openen. De S.S. heeft duizenden guldens schadevergoeding aan afzen ders kunnen betalen. Eindelijk werd een georganiseerde dieven bende gearresteerd, welke op het emplacement Goebeng werkte. Het bleek, dat de dieven in het bezit waren van een stel serie-sleutels, die bij den dienst in gebruik zijn en waarmee goe derenwagens kunnen worden geopend. De aanhoudende diefstallen hadden een zeer onaangenamen indruk gemaakt en men was blij toen de daders geknipt waren. Maar nadat het nu geruimen tijd is goed gegaan en niets meer van dergelijke diefstallen werTl vernomen, is de pret thans opnieuw begonnen. In den loop dezer maand hebben op het sta tion Goebeng weer eenige diefstallen van pro ducten uit gesloten wagens plaats gehad. Voor zoover ons bekend, werden reeds ge stolen: 4 zakken koffie en 4 zakken suiker en nu, enkele dagen geleden, andermaal 3 zakken suiker. Telkens bleek, dat de wagens met val- sche sleutels geopend moeten zijn; alleen de plombeering was natuurlijk verbroken. Terloops voegen we hieraan nog toe, dat de diefstallen zijn gepleegd uit wagens, staande op bet station Goebeng, en nog wel op het eer ste spoor. Het staat vast en dit is het gevaarlijke der situatie voor den dienst der S.S. dat er vrij veel serie-sleutels, als door den dienst zelve gebruikt, in verkeerde handen moeten zijn. Elke nieuwe diefstal is hiervan het bewijs. Er zullen door de S.S. bijzondere maatrege len moeten worden genomen, om uit deze im passe te geraken. Anders zal zij ook dit jaar, evenals in 1912, duizenden guldens aan schade vergoeding voor gestolen producten hebben betalen. EEN ARRESTATIE. De Hbld.-correspondent te Batavia meldt: Sonneveld, de met anderhalve ton voort vluchtige hoofdkassier der Escompto-Maat* schappij, is te Hongkong gepakt. EEN VOORZORGSMAATREGEL TEGEN OPROERIGE CHINEEZEN. Zoowel aan de Hoofdwacht te Weltevreden als aan de Boei te Glodok is een brigade van twintig man infanterie gedetacheerd. Een efl ander geschiedt op het verzoek van den resi dent: het legeren dezer manschappen aan ge noemde wachten geschiedt tot nader order. 1 Het hoofd van Gewestelijk Bestuur deed dit verzoek met het oog op den min of meer on- rustigen geest onder de Chineezen daar ter plaatse, veroorzaakt door de uit Shanghai ko' mende revolutieberiehten. Er zouden zich na melijk hier ter stede twee machtige kongsie'S van Chineezen hebben gevormd, waarvan de eene sterk ijvert voor den president der Chi- neesche Republiek Yuan Shi Kai, terwijl de andere op de hand is van dr. Sun Yat Sent van wien men verzekert, dat hij is gestemd ten gunste der rebellen, (Wie is eigenlijk „rebel" en wie zijn de „loyalisten" in China?) Gevreesd wordt, dat deze beide partijen el kander vandaag of morgen te lijf zullen gaan, waarbij kans bestaat dat ook het leven en de eigendommen van anderen gevaar loopen. Zeer zeker zou een botsing tussehen de Chi neezen onderling aanleiding kunnen worden nog excessen, gepleegd door aanhangers of vij anden der partijgangers. Natuurlijk werd onmiddellijk bericht, dat deze militaire maatregelen in verband zouden staan met een plan der leden van de Sarikat Islam, om een algemeenen opstand te verwek ken. Het Nieuws van den Dag kan verzekeren, dat de Sarikat Islam er niets mede uitstaande heeft, dat aan ongeregeldheden van die zijdé ganschelijk niet wordt gedacht. Het bestuur vreest ongeregeldheden ondei heethoofdige Chineezen en wil deze voorkomen/ ziedaar alles. Voor opstootjes behoeft geen angst te be staan. Bovendien, de inlander heeft gedurende de poeassa wel aan wat anders te denken dan aan ongeregeldheden. AANGEVALLEN. In de Boei op Glodok werd een EuropeescK beambte bjj het uitdeelen van het eten doot een Madnreesch gestrafte van achter aangeval len en met een scherp voorwerp ernstig ver wond, aan de gevolgen waarvan hij later over leed. De R. K. Tnrnfeesten te Rome. Men. schrijft aan de Limb. Koer.; Den 68 Sept. hadden te Rome de grootei turnwedstrijden plaats, waaraan 180 verèeni- gingen nit Italië, Frankrijk, België, Zwitser land, Oostenrijk, Elzas en Canada deelnamen- De R. K. Turnbond in 't Bisdom Roermond zond eene delegatie, bestaande nit den voor zitter, den héér Brinkman, uit Roermond,* den secretaris, de heer Adam uit Meerssen; en twee turners der Patronaatsgyrunastiek-' vereeniging nit Meerssen, welke de Bonds- vlag (Limburgsche kleuren) en de Neder-1 landsche vlag droegen. De delegatie werd op hartelijke wijze ontvangen door den graaf, de Carpegna, voorzitter van den Italiaan-, schen R. K. Turnbond en voorzitter van de Internationale Unie der R. K. Turnbonden., Zondag 7 Sept. werd in de kerk van St»1 Jan van Lateranen eene H. Mis opgedragen1 door Mgr. de Lafontaine, ter intentie van al de aanwezige turners. Na de H. Mis hield' Mgr. een toespraak in 't Italiaansch. Na de kerkelijke plechtigheid zouden de turners in optocht naar 't Vaticaan trekken, doch ver schillende bataillons soldaten en een sterke politiemacht hadden de kerk omsingeld eö dwongen de gymnasten zonder vlag of ha-) nier, in af deelingen van twee vereen igingen, zich naar 't Vaticaan te hegeven, zoodat de turners op verschillende plaatsen aan det beschimpingen, de verwenschingen en deü hoon der anti-clericalen blootgesteld werden- Die anti-clericale „helden" riepen „Weg met den Paus" en veroorzaakten hier en daar op stootjes en samenscholingen, zoodat de „ge-i wapende macht" tussehenbeide moest komen. Verschillende arrestaties hadden plaats; do Fransche en Belgische turners hielden zich kraniger* zongen zelfs ten spijt van de stren ge consignes en wisten den „tegenbetoogers eerbied in te boezemen. Dat alles was de oorzaak, dat de duizenden, die zich intusscben raas 't Damascuspleifl ten Vaticane hadden hegeven om de audiën tie hij te wonen, gedurende meer dan 2 nrei' in de brandende zon stonden te wachten. Dé turners vulden langzamerhand het plein eri( eindelijk stonden 6000 gymnasten ordelijk rijen opgesteld. Nu en dan speelde het pan-, selijk muziekkorps en deed het vermoeiende staan der wachtenden vergeten. langstelling in de thans te behandelen zaak eene groote menigte menschen had bijeenge- lokt. De gevangene werd binnengebracht. Het was een schoon, rijzig man, van een wak ker voorkomen, die aller oogen naar zich trok, behalve die des rechters, die gedurende de inleidende formaliteiten der terechtzitting die lieden zou plaats hebben, zich bezig hield met het doorsnuffelen van andere acten. Het verhoor begon en nu zag ook de rech ter den gevangene met een onderzoekenden blik aan. „Ik heb dien man meer gezien," zeide hij bij zich zelf, „maar waar, dit weet ik niet." Het misdrijf was zonneklaar bewezen. Het getuigenverhoor leverde een menigte onom stootbare bewijzen op, en nadat den aange klaagde eene formeele acte van beschuldi ging was voorgelezen, eischte de Proeureur- Geueraa] de doodstraf. Alvorens het „schuldig" werd uitgespro ken, stond de gevangene op in zijn volle leng te en vroeg met luider stem om vergunning eenige oogenblikken het woord te mogen hebben. De rechter willigde zijn verzoek in, 'en was verwonderd, dat een zoo dapper en vastberaden man om zijn leven zon willen bidden. „Ik beken mijne misdaad," begon de ge vangene met een krachtige welluidende stem ..ik tracht mijn schuld door niets te vergoe lijken en nog veel minder smeek ik om ge nade. Ik heb de dood weeds dikwijls onder de oogen gezien, ook nu zal ik er aiet voor terugdeinzen. Ik wenscli slechts een paar woorden in het midden te brengen over de oorzaken die mij hier gebracht hebben." Ieder rekte nieuwsgierig zijn hals uit, om geen woord van den spreker te verliezen, en zelfs de rechter leunde verder over de groene tafel, zonder zichzelf rekenschap te kunnen geven van zijne deelneming jegens deu misdadiger. „Mijne ouders," begon de straatroover, „waren knappe, ik durf zelfs zeggen .aan zienlijke lieden; mijne moeder was een engel. Zij stierf echter vroeg en mijn vader, die al léén aan de stem der eergierigheid gehoor gaf, veronachtzaamde mijnè opvoeding en liet aan mij zeiven de keus mijner vrienden over. Door eene onbezonnen keus daarin werd ik verlokt tot overtredingen, die einde lijk de opmerkzaamheid moesten opwekken. Hij trachtte mij niet door liefderijke verma ningen te verbeteren, maar behandelde mij met onberaden gestrengheid, ofschoon ik door zijne veronachtzaming tot die buiten sporigheden was overgeslagen. Ik was een jongmeusch van een onva6t karakter, dat even zoo gemakkelijk ten goede als ten kwade te leiden was, maar ik werd niet ge leid floor een vaderlijke hand; slechts 1rof mij de 'toorn mijns vaders, als ik, toegevende aan mijne zwakheden, mij opnieuw tot onge hoorzaamheid verleiden Bet. Zoo ging het eenige jaren lang; ik was lichtzinnig en on gehoorzaam, mijn vader streng en onverbid delijk hard jegens mij. „Eindelijk," ging de gevangene, na een korte rust, voort, terwijl hij den rechter stijf in de oogen zag, „eindelijk liet mijn vader mij op zekeren avond in zijn studeervertrek roepen, omdat ik weder een lichtzinnige daad had begaan. Eenige weken tevoren had hij mij gedreigd, mij bij de eerste buitenspo righeid te zullen verstooten en hij wilde zijn woord niet intrekken. Hij zei mij, dat ik voortaan niet meer zijn kind, maar een bede laar zijn zou. „God zij gedankt," voegde hij er bij, „Bat uwe moeder dezen dag niet meer beleefd heeft." Deze woorden brachten mij een zwaren schok toe. Ach! hadde hij toen een vriendelijk woord tegen mij gezegd, hadde Jm het slechts nog eenmaal met mij beproefd/ waarachtig! Ik zou mijn leven ge beterd hebben; maar neen! hij behandelde mij yiet hardheid, hij- gaf mij geene gelegen heid om mijne belofte van beterschap uit te spreken, maar stiet mij de deur uit de wijde wereld in. Van dat oogenblik af was ik dei- wanhoop prijs gegeven. Arm, zonder ouder lijk dak, zonder vrienden verliet ik mijn va der. Mijn hoogmoed gedoogde niet, dat ik mijne voormalige vrienden opzocht, de om gang met brave menschen was men ontzegd. Mijne behoeften werden grooter; ik kwam den hongerdood nabij. Behoef ik nog te zeg gen, dat mij de nood naar de holen der schande voerde, dat ik een metgezel van het laagste uitvaagsel werd? Ik werd een 6pelcr, ik bedroog anderen, en kon evenwel nau ve- lijks mijn nooddruft voeden. Gij, die in dage- lijkschen overvloed baadt, weet niet, waartoe de nood den menscb kan drijven. Maar ge noeg hiervan, de eene schrede volgde op de andere. Van het oogenblik af, dat ik uit mijns vaders huis verbannen werd, was de teerling geworpen.... ik zonk hoe langer zoo dieper. En zoo sta ik nu hier vóór u, gereed om het zwaarste vonnis te hooren, dat gij zult kunnen vellen, sta ik hier even weinig bekommerd- om de toekomst, als ik om het verleden geweest hen." Hij zweeg, en aller oogen, die tot hiertoe op den spreker gericht waren geweest, wend den zich nu op den rechter om te zien welke uitwerking deze aanspraak op hem gemaakt had. Gelukkig dat niemand hem vroeger had gadegeslagen; want de trotsche man was ver nietigd van zijn stoel op den grond gevallen. Niemand had gezien, dat de uitdrukking van zijn oog, dat in den beginne koel en bedaard rondzag, langzamerhand angstiger werd. Alle kv'Uitmen des gewetens bestormden hem; hij had zijn zoon herketid en zijne woorden! „oogst nu, wat gij gezaaid hebt!" vielen hem) loodzwaar op het hart. Door al zijn krachten, in te spannen gelukte het hem den gevaö'j gene tot het einde zijner aanspraak aan m hooren, maar toen ieders blikken zich op hem vestigden, viel hij op den grond. I De beroerte van den rechter, gelijk t'C; I dokter die zenuwtoeval noemde veroor', zaakte, dat de uitspraak van het vonnis uit' gesteld moest worden, en toen de volgend» 'zitting van het gerechtshof plaats had, werte 1 de beschuldigde, tengevolge van de orntrem den gevangene ingewonnen, verzaehtenm 1 omstandigheden en een door een aanzienlij* getal burgers der stad ingediend verzoete schrift uit het land verbannen. Men verba»1' de elkaar in de stad, dat de rechter Har' court, hoewel hij nog niet geheel^ herste' was, bijna den geheelen nacht vóór 't vertrcj van den jongen verbannene, bij dezen hfl 1 doorgebracht. J Een jaar later bedankte de oude rechtte, voor zijn ambt, verkocht huis en have stak uit Engeland naar Amerika over. Nmte het verhaal van reizigers, die hem aan f oever van de rivier Ohio gezien hebben. le'!^ hij een recht genoegelijk leven in het van zijn weder ^angenomen zoon, dat dc^> vriendelijken grijsaard op de handen drnte- I U. e-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6