Van Overat. Landbouw en Visscheri] Klokslag 12 uur dreunde een sckot. De deu ren van een balkon vrerden geopend en twee herauten In middeleeuwscbe kleederdracht traden naar voren en kondigden door krach- tig hoorngeschal uit zilveren klaroenen de komst van den Paus aan. Weldra verschijnt op het balkon aan de Oostzijde de Opper priester in het wit en met rooden hoed, ge volgd door zijn hof. In verschillende talen weergalmt tusschen de muren van 't plein: „Leve de Paus". De muziek speelt, de bazuinen schallen; men w ui ft met hoeden, petten, zakdoeken, handen. He Paus beschouwt met vaderlijke goedheid en vreugde deze juichende menigte geduren de enkele minuten en wuift zelf met den hoed. Die beweging lokt een onbeschrijfelijk enthousiasme uitEene handbeweging van-den Paus doet plots alles verstommen. Het plein, pas weerkaatsend de duizenden juichkreten, schijnt doodsehen verlaten.... Met heldere stem geeft Z. Heiligheid de knie lende menigte den apostoliscken zegen, waarna de grijze Opperherder wederom af scheid neemt van zijne dierbare getrouwen. Nu kliukt bet diiemaal uit de borst der dui zenden turners: „Hoera!!" De audiëntie is af- geloopen. Langzaam gulpt nu bet Damascusplein leeg, de menigte gaat uiteen onder den in druk van het onvergetelijke schouwspel, druk besprekend de waarlijk kinderachtige hou ding der Italiaansche en stedelijke regeering, door de geheele troepen- en politiemacht te mobiliseeren, om de turners te „bescher men?" tegen de anti-clericalen. 's Namiddags 4 uur had in het Stadium op pl.m. 2 K.M. huiten de „Piazza del Populo het 2e Bondsfeest plaats van den Italiaanschen Kath. Turnbond, bestaande uit gezamenlijke uitvoering der verplichte vrije oefeningen, pyramiden, toesteloefeningen, enz. Ook kier wederom sterke politiemacht, die heel kalmpjes, met gekruiste armen, het schouw spel aangaapte. De verschillende nummers der Fransche, Belgische, Canadcescke, Elzas Lotharingselie en Oostenrijksclie afdeelingen werden door de duizenden toeschouwers op luidruchtige wijze toegejuclit. Alles liep in de beste orde af. De turners trokken weder om bij groepen naar liunne hotels, hier en daar begeleid door enkele jongelui van ver dacht allooi. Hier was van toepassing: „Veel geschreeuw en weinig wol." Om half negen had in Hotel Majestic een lunch plaarts, aangeboden door den graaf de Carpegna. De afgevaardigden van Frank rfjk, België, Elzas, Zwitserland, Oostenrijk en Nederland (Limburg), benevens een 60-tal juryleden, namen er aan deel. Gedurende, het maal werden toasten uitgebracht op den Paus, den voorzitter van de Union interna tionale enz. De afgevaardigden hielden alle eene redevoering. De afgevaardigde van Ne derland, de heer J. Adam, secretaris van den (Turnbond Bisdom Roermond, besloot de reeks van waarlijk schoone speeches en bracht ten slotte een toast uit op alle Bon den, aangesloten bij de IJ. I., op diens hoofd besturen tot heil van alle aangesloten turn- veTeenigingen. De houding van de Italiaansche regeering werd sterk afgekeurd en krachtig was voor al het protest van de Duitseh-Oostenrijksche afgevaardigden. Na afloop ontvingen de afgevaardigden uit handen van den graaf de Carpegna, namens den Paus eene zilveren medaille, benevens van den Italiaanschen Turnbond eene bron nen plaque groot 30 bij 40 c.M., voortellend de herinnering aan de Constantijnsche fees ten. De afgevaardigde van Nederland ont ving bovendien een eigenhandig geschreven brief van den Paus, waarin de H. Vader de turners aanspoort zich aaneen te sluiten ter bevordering van de christelijke deugd en hun den pauselijken zegen wordt verleend. Dinsdag had het 4e Congres der U. I. O. C E. P. plaats, welke de goed geslaagde sport- feesten besloot. Aen een part. corr. uit Rome aan de „Msb." ontleenen wij het volgende: Ook Zondag 7 Sept. werden versehillendo clubs op haar weg naar de kampplaats aan de via Plaminia door het anti-clericaal ge spuis lastig gevallen. Sommigen, zooals de ro buste, stóükgespierde Gentenaren .en Osten denaren, leerden den betoogenden mannetjes van „Giordano Bruno" dit wel af, maar an deren, zooals de kleine jongens van sommige patronaten, moesten zich het gejouw der anti papisten laten welgevallen. Hier en daar had den botsingen plaats, waarbij verscheidene „heeren" van „Giordano Bruno" werden opge pikt. De Belgen, *vij zeiden het reeds, stapten frank en vrij door Rome's straten. Slechts weinigen dorsten tot deze reuzen een scheld woord richten, en gebeurde het, dqn be toogden zij zonder vrees voor hun land en den Paus. Zoo bijv. Zondagmorgen, toen zij naar de St. Pieter trokken. Diep verontwaardigd over het feit, dat zij hun vlag niet mochten la ten wapperen, zongen zij nu uit volle borst den „Vlaamsohen Leeuw". Ofschoon de anti- clericalen van dit lied geen woord begrepen, begonnen zij de Belgen uit te jouwen en te schreeuwen „Abasso il Papa", (weg met den Paus). De Belgen antwoorden met een „leve België, leve de Paus!" Wellicht zou een heftige botsing zijn ont staan, indien niet dadelijk een groote poli tiemacht tusschenbeide ware gekomen. Thans werden de Gentenaren, geflankeerd door po litieagenten, om zoo naar het Vaticaan ge bracht te worden. De heer Verdonck, direc teur van „Ganda", gaf onmiddellijk bevel: „versnelden pass" en daar stapten de Bel gen met reuzenschreden voort, zoodat de tra ge Romeinsche politieagenten ten slotte niet meer konden bijhouden. „Piano, pianissimo", riepen de transpiree- rendo agenten, maar de Belgen glimlachten eens en zetten den versnelden pas voort. Hin gen glimlachten eens en zetten den versnel- delijk konden de agenten niet meer, en vroe gen zij den Belgen even halt te houden. Juist was er eene herberg in de nabij - tie id, en de Belgen, met hun bekende gast vrijheid, boden hun vermoeiden geleiders een biertje aan. (Toen zij hun tocht verder voortzetten, had- San de agenten geen lust jneer om deze iieuzen te volgen. Ook des namiddags zagen de anti-clericalen ïnet ontzag op hen neer en konden zij zingend haar het Stadium trekken, waar zich om streeks vijf uur een groote menigte verza meld had. Aan het défilé namen ook onze Limburg- Bche vertegenwoordigers, de heeren Adam.' Limpens en Koning, mét de Limburgs sche [venhoofd en andere werkenn zijn zeven me- bondsvlag en de Nederlandsche driekleur dsel.ter hoog met aarde bedekt. Wij konden onze vreugde haast niet bedwin- Een katholiek Lord Mayor. De gfemeen- gen, toen wij, te midden van de honderdenteraad van Manchester een stad met vlaggen en vaandels, ook onze driekleur za- j 715,000 inwoners heeft met algemeene gen wapperen. Wij maakten een ©eresaluut stemmen den katholieken heer Mac Cabe ge- aan deze mannen, die Katholiek-Nederland j kozen tot Lord Mayor. De nieuwe burgemees- vertegenwoordigden en ons de stille hoop ter genoot zijn onderwijs bij de schoolbroe- gaven, dat wij, wanneer het volgende bonds- j ders en daarna aan de industrieschool. Sinds feest der katholieke turners plaats heeft, ster-1910 is hij directeur van het kanaal van Man ker zullen vertegenwoordigd zijn. chester. Reeds sinds geruimén tijd had hij Des avonds was er internationaal diner, j zitting in het bestuur van verscheidene door waarop geprotesteerd werd tegen de van re- wijlen kardinaal Vaughan gestichte sociale góeringswege ondervonden bejegening. of liefdadigheidsinstellingen De Nederlandsche vertegenwoordiger, de j Nestor Wilmart. Te oordbelen naar een heer Adam, secretaris van den R. K. Turn-bericht in de „Matin" van Parijs, bestaat er bond in het bisdom Roermond, liet laatst het!kans, dat men Nestor Wilmart, den Relgi- woord voerend, verklaarde, dat de voorzitterschen millionnair, van wien verhaald van dezen bond, de heer Brinkman, wegenswordt dat hij valsche effecten heeft vervaar- ongesteldlieid Rome had moeten verlaten. In digd zal moeten vrijlaten. Er zou nl. geen; zijn naam zeide hij, dat het den Nederlan- delict te ontdekken zijn, waarvoor men den ders speet, niet in grooter getale aanwezig j oud-bestuurder van „Gent-Terneuzen" zou te kunnen zijn. Hij sprak echter de hoop kunnen vervolgen. Want er zijn geen valsche uit, dat bij de volgende feesten de bond met t effecten. De effecten, voor het bestaan waar- grootere gelederen zou tegenwoordigd zijn,1 van men hem heeft gearresteerd, hebhen de om te toonen dat de Nederlandsche gym nas-vereischte handteekeningen en de Maat- tiek zich meten kan met die der andere na-schappij erkent dit. Alleen is de uitgifte er- ties. Hij dankte voor het gulle onthaal doorvan niet goedgekeurd in een vergadering den Itaiiaansohen bond en bracht een toast uitvan aandeelhouders, daar deze niet is bijeen- op den bloei van den Italiaanschen bond engeroepen. De geleende 1Yt millioen francs den algemeenen internationalen bond van Ka- j zijn gestort in de kas der Maatschappij, die tholieke vereenigingen ter bevordering 'derongeveer de helft ervan heeft betaald aan lichamelijke ontwikkeling. 1 bemiddelaars. Wilmart zelf heeft niets ge- Deze woorden van den Limburgschen af-1 stolen en geen valsche stukken vervaardigd, gevaardigde .werden luide toegejuicht. j Zóó vertelt de „Matin." Op het eind der feestelijke bijeenkomst had i Een dubbel leven. New-York heeft een de heer Adam een prachtige zilveren me-drie-en-twintig-jarig jongmensch, Johan daille en een eigenhandig schrijven van den Schildknecht, die bij de Washburn Flour Paus in ontvangst te nemen. Company als kassier werkzaam was, in kor- Dit schrijven-luidt ongeveer als volgt: ten tijd 240,000 gulden verduisterd. Het ge tart d ^onen van den Katholieken Turnbond rechtelijk onderzoek bracht aan het licht, dat in het Bisdom Roermond. Met den wensch, Schildknecht een dubbel leven leidde. Van dat de. oefeningen den geest mogen venster-1'e morgens negen tot 's middags vijf uur ken ter verkrijging en ter verdediging derwas hij kassier bij genoemde firma waar- Cliristelijke deugden, verleenen Wij met bij- j mede hij een weekgeld van 48 gulden ver zond ere toegenegenheid den Apostolischen ze- j diende. Zaterdagsavonds en Zondags vertoef- gen. Gegeven op het Vaticaan, September de hij in de groote hadplaatsen, waar hij een 1913." millionnairsleven leidde en in de duurste ho. Verder heeft de R. K. Limburgsche Turn-tels zijn intrek nam. Voorts hield hij er twee bond van den Italiaanschen bond een prach-groote luxe auto's op na, een kamerdienaar, tig© massief bronzen plaque ontvangen. De j een kamenierster en een chauffeur, die een stempel van dit mooie stuk bevat in de bo- hooger salaris ontving dan Schildknecht met venhoeken de insignes van den internationa- j zijn kassierschap verdiende, 's Maandags len bond van Katholieke Turnvereenigingenging hij weer naar zijn kantoor oir zijn kas- en van de Italiaansche Unie. In het middensiersplichten te vervullen. Het is de politie nog niet gelukt, den oplichter in handen te krijgen. Thaw. Wat dit beteek ent? Het is de naam van een man, Harry K. Thaw, over wien in Amerika iedereen spreekt en wiens naam dag in dag uit hui ten Amerika in de couranten prijkt. Of die man dan zoo beroemd is? Zijn beroemdheid bestaat daarin, dat hij in veel processen is gewikkeld geweest en dat iedere staat in Amerika hem gaarne kwijt is. De N. R. Ct. schrijft over dezen eigenaar een getrouwe eopie van de Constantijnsche poort met het kruisteeken: „Ih hoe signo vinoes". Het opschrift luidt: „2e Internati onale bondsfeest van de F. A. S. O. I. te Rome aan den R. K. Turnbond van het bis dom Roermond." GESTRAFT. Een Russische luifcenant-aviateur, die voor kort de waaghalzerij van Pegoud wilde nadoen en in de lucht eenige malen met zijn toe stel een salto-mortale maakte, is door zijn chef tot 30 dagen arrest veroordeeld, om-j dige moordenaar-millionair: dat hij, volkomen nutteloos, zijn leven op het spel had gezet. VLIEGONGELUKKEN. Het uitstapje van Harry K. Thaw naar Canada is dan tot een onglorieus eind geko men. Slechts betrekkelijk kort heeft de geëx alteerde man weer eens het voorrecht mogen Up de Hünstuok bij Koblenz reed een of-genieten „in bet kalklicht" te staan. Zucht fieier-aviateur met zijn vliegtoestel midden om het middelpunt te wezen van de publieke in de toeschouwers. Er werden vijf menschen belangstelling, de begeerte om weer eens de gedood en in 't gedrang, dat daarop ontstond,hoofdrol te spelen in een groot proces, en na- werdon 15 personen gewond. Het is geble- j tuur lijk ook wel de ingeschapen^ drang tot ken dat de vlieger buiten sohuld is. Bij het de vrijheid, hebben Thaw de poging om uit opstijgen werd zijn toestel door een rukwind het Matteawan-gesticht te ontsnappen, doen gegrepen en op zijde geduwd. ondernemen. Aanvankelijk gelukte alles De Duitsohe vlieger Hans Lörenz is Thaw slaagde er zelfs in de Canadeescho bij Bork doodgevallen. 1 grens over te komen. Toen werd bij gegre pen en voor den rechter gebracht, die be VLIEGEN IN HOLLAND. sliste, dat hij moest worden in vrijheid ge Van Meel heeft zich Zaterdag te Sbester-steld; maar onmiddellijk werd hij opnieuw berg vrijwel den geheelen dag op zijn Van gevat, nu vanwege de immigratie-autorilei- Meel tweedekker, voorzien van een 80 paards j ten, die Thaw als ongewenscht buitenlander Gnome iqotor, geoefend. Hij heeft een vlucht'uit Canada wilden hebben, met den luitenant-vlieger Roeperbosch ge-1 Ten tijde van deze tweede inhechtenisne maakt, waarbij hij in 10 min. een hoogte vanming welke uit den aard der zaak voor 1000 meter bereikte, daarna maakte hij nogThaw een bittere teleurstelling was dook een passagiersvlueht met jhr. Ram. bet gerucht op dat de Canadeesclie justitie Jan Olieslagers, de „Antwerpsche dui- opnieuw de hand op Thaw zou leggen, dat vel", heeft Zaterdag prachtige vluchten bo- hij naar Montreal zou worden gebracht, en ven Amsterdam gemaakt, waarbij hij een dat daar over liet geval-Thaw oen proces zou hoogte van 1400 meter bereikte. worden gevoerd, om enkele betwistbare pun- Hij steeg op en daalde achter het ter- ten in de Canadeesclie immigratiewetgeving rein van Entos. Vóór, hij nederdaalde deed hijuit te maken. kranige acrobatische toeren met zijn toestel j De zaken zijn echter anders geloopen. Na in de lucht, o.m. .danste hij op de maat der door Canadeesclie immigratie-beambten over muziek een wals. Ook gisteren vloog Jan Olieslagers op groote hoogte. de grens te zijn gebracht, was Thaw op het grondgebied' der Vereeuigde Staten opnieuw vrij man. Maar wat kon hij^ met zijn vrijheid doen? Hij stond hulpeloos in de wereld; en hij wist weinig anders te doen dan de gastvrijheid te aanvaarden van de journalisten, die hem in een auto waren ge volgd toen hij van Coaticook over de grens werd gebracht. Thaw trok in zijn auto de sta ten Vermont en Newhampshire door. Pas bij Colebrook kreeg de politie hem te pakken. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Zaterdag had in het Hotel „De Witte Brug" te 's Gravenhage de een-en-vijftigste algemee ne vergadering der Nederlandsche Maatschap- Colebrook kreeg de pontie hem te pannen, pij voor Tuinbouw en Plantkunde plaats, on- i Colebrook is een plaatsje in bet Noorden van der leiding van den heer S. R. van Franck, j New Hampshire niet ver van de Canadee- onder-voorzitter der Maatschappij. Zooals la-sche grens. ter uit een ingekomen schrijven bleek, hadj Of er nog formaliteiten noodig zullen zijn de voorzitter, de heer jhr. J. O. de Jong om de autoriteiten van den staat New van Beek en Donk, als president bedankt, j Hampshire er toe te krijgen, Thaw uit te le- Van het hoofdbestuur werden in de plaatsveren aan den staat New-York, weten wij vaii de aftredende leden De Greeff en Voort- j niet; maar veel moeinjkliet.en zal men in man, die niet herkiesbaar waren, gekozen j New Har "hire niet maken. ermoedelij de heeren J. Bolhuis te Groningen, en A. O.zit Thaw thans al wel weer veilig opgebor- Ide te Wageningen. j gen in het_ Matteawan-gesticht voor misdadi- De Afdeeling Amsterdam en Omstreken j ge krankzinnigen. n stelde voor: Vanwege de Maatschappij worde; Wie door deze ontknooping nog wei ne in de zomer van het jaar 1915 of 1916 eenmeest zal zijn opgelucht is mevr. JNesbi - groote Nationale Tentoonstelling van Versie-1 Thaw, die vreesde dat haar man haai naar ringskunst met Bloemen en Planten gehouden het leven zou staan. in een der hoofdplaatsen des Rijks en daar- Voor Thaw blijft van heel de korte epi- voor wórdt een commissie benoemd, die desode der vlucht toch altijd deze herinnering, plannen voor zulk een tentoonstelling uit- j dat hij in Canada a'6 vroeger bij zijn pio- werkt, welke dan door het hoofdbestuur aan cessen in New-York manifesten aan peis de algemeene vergadering ter goedkeuring en volk heeft kunnen uitvaardigen en dn worden voorgelegd. j hij af en toe de menigte heeft kunnen toe- Het Hoofdbestuur had zioh met de hoofd-spreken, strekking van het voorstel vereenigd, maarj Treurige toestanden. Gedurende zijn reis gepraeadviseerd een commissie te benoemen, door het Zuiden van Frankrijk werd aan Pre- die een en ander zal onderzoeken. jsident Poincaré Woensdagmiddag te Guéret Als plaats, waai' de algemeene vergadering(Creuse) een banket aangeboden inde het volgende jaar zal worden gehouden, werd j vroegere kapel van het klooster der zusters Velp gekozen, terwijl Leiden voor de winter-1 van de Goddelijke Voorzienigheid, welk bijeenkomst, en 's Gravenhage voor de vriend- klooster onalngs gerechtelijk verkocht was. nchappelijke bijeenkomst werden aangewezen, j E g^aata die blootvoets marcheert. Een dergelijk landsverdediger telt 't 21ste regi ment Fransclie infanterie de Langres onder zijn soldaten. Het is een ier-en-twinlig jarig inboorling an Martinique Didier Sergent Een haven van Pompeji ontdekt. Bij de genaamd. Deze zwarte reeruut beloofde zich ontgravingen te Pompeji is, volgens het an zijn militaire plichten te kwijten, op oor- „Giornale dTtalia"e een haven ontdekt, 700 waarde, dat men hem toestond geen schoenen meter van de stadspoort, 1250 meter land- te dragen. Aan zijn erzoek is oldaan. En zoo inwaarts van d« tegenwoordige kust. Het ha- marcheert deze brac neger lustig blootvoets met de andere mede en legt met evenveel ge mak afstanden van 30 h 40 kilometer af. Twee slachtoffers van een broedertwist. Te Joudreville, hij Nancy, ontstond een twist tusschen twee Italianen, de gebroeders Mar-' candali. De 83-jarige Angelo Marcandali sloeg zijn 27-jarige broeder Louis met een flesch op het hoofd, waarop deze woedend van pijn een revolver trok. Een buurman wierp zich tusschen de vechtenden. Met twee revolverschoten deed Louis den ongelukki- gen man dood neervallen, daarna keerde hij zich tegen zijn broeder, op wien hij vier schoten loste, die het slachtoffer in de borst troffen. De ongelukkige viel eveneens dood neer. De moordenaar melde zich later bij. de politie te Pienne aan. Geen pleizierreis. Bij de aankomst van den Orient Express te Parijs bemerkte een treinbeambte twee personen onder aan een der wagens hangen. Zij zaten vol slijk en stof. Hij beval den mannen hun eigenaardige ver blijfplaats te verlaten en bracht ze daarna naar het politiebureua. Het bleek, dat men met twee Roemeenl sche deserteurs te doen had, die uit hun re giment te Boekarest ontvlucht waren. Daar zij geen geld hadden om 'een lange reis te maken, hadden zij vier dagen onder aan den trein gehangen en zoodoende een afstand van 2.534 kilometer afgelegd. Een jeugdige booswicht. Dezer dagen had zich de negenjarige Gabriël Lancelot uit Baud voor de rechtbank te Moriban we gens moord te verantwoorden. Den twaalf den Juni was de kleine Pierre Guegan aan het visschen in de rivier de Evel. Op een gegeven oogenblik kwamen een vijftal kin deren, onder wiel zieli Gabriël Lancelot be vond, zich bij hem voegen. Eensklaps gaf Ga briël Pierre een duw die hem in het water deed rollen. De dader verbood den anderen kinderen" het slachtoffer te redden, dot dan ook verdronk. Den volgenden morgen vond men het lijk en daar de kinderen uit vrees voor den jeugdigen boosdoener niets van het drama durfde vertellen, weet men den dood van Pierre aan een ongeluk. Eenige dagen later kwam evenwel de ware toedracht dei- zaak aan het licht. De moordenaar werd aan gehouden, dóch is nu door de rechtbank we gens zijn jeugdigen leeftijd vrijgesproken. Spoorwegongelukken in Engeland. In bet eerste kwartaal van 1913 zijn er in het Ver- eenigde Koninkrijk, volgens het regeeringsver- slag, 284 menschen bij een spoorwegongeluk omgekomen, tegen 245 in hetzelfde kwartaal van 1912, en 2457 gewond tegen 2189. Van de gedooden zijn 30 reizigers en 120 leden v«n het personeel van spoorweg of aannemer. Yan de overige 134 zijn 107 menschen die gedood zijn door zich op de sporen te hegeven, zelfmoorde naars en anderen. Van de gewonden zijn 789 reizigers en 1565 leden van personeel. Gevaarlijke jongelui. Woensdagochtend vroeg, werd de slachter en herbergier, Karl Schroder, te Braunlage, dood gevonden. Men had hem beroofd en doodgeschoten. Twee jonge lieden, die Dinsdagavond in de her berg van Schroder groote verteringen had den gemaakt en sedert verdwenen waren, werden van den moord verdacht. Het bleek dat beiden naar Osterade waren gevlucht, waar zij zich in een kleedingmagazijn van nieuwe kleeren wilden voorzien. Daar zij zich wilden* verkleeden, hetgeen, den eige naar der zaak niet toestond, kwam liet tot een twist, waarbij de politic te pas kwam. Bij hun verschijning, werden de agenten met revolverschoten ontvangen, waardoor één persoon gedood en een agent van politic gewond werd. Het gelukte intusschen een der moordenaars te arrestcercn, terwijl de andere naar het achterhuis vluchtte, waar hij zich barricadeerde en op zijn vervolgers schoten loste, die de politie beantwoordde. Men legde zwavel onder het venster, met het doel, hem door rook te verdrijven. Toen hij zich aan het venster vertoonde, werd hij door een 6chot gedood. Een ander bericht meldt, aldus de Tel., dat nog niet vaststaat of de moordenaar doodge schoten is dan wel zich zelf èen kogel door 't hoofd heeft gejaagd. Omkooping' in Rusland. Een Peters- burgsch blad verhaalt, naar de „Voss. Ztg." meldt, eenige staaltjes van Russische omkoo- perij. Want het,is bekend, dat men in Rus land niets verkrijgen kan zonder te „smee- ren." Maar veel ligt aan de manier, waarop dat gebeurt. En daarin zijn de Russen mees ters. Een grootindustrieel in Petersburg had de hulp van een ambtenaar noodig voor een levering; hij was een slimme rakker, wien het aan de noodige humor niet ontbrak. Op een prachtigen zomerdag ging hij naar het bureau van dien ambtenaar met een zwarten regenjas aan, op overschoenen en met een parapluie in de hand. Zoo verscheen hij bij den geweldige. Wel, mijnheer de handelsraad, zeide Tsji- nownik, gaat gij een reis maken naar de noordpool! Och neen, mijn kikvorsch voorspelt regen. En ik heb mij er op ingericht. De ambtenaar keek eens naar de lucht. Geen wolkje te zien. De heldere Juli-hemel stond strak boven de stad. Uw kikvorsch weet er niets van hoor! Geen sprake van regen. Wedden, dat het binneu een half uur re gent? Wedden, waarom? Ik zet dui. t d roebels tegen een dat bet binnen een half uur giet! Top, zei de Tsjinownik. En de industrieel haalde een pakje bank noten uit zijn portefeuille, dat hij op tafel legde. Hij keek op zijn horloge en zeide: Het is nu half twaalf. Als het om twaalf uur niet regent, heb ik de weddenschap verloren. Over de leverantie werd geen woord ge sproken. En de duizend rochels bleven op het bureau. Maar de industrieel kreeg de levering. Een andere geschiedenis is niet minder merkwaardig. Een groot grondbezitter in den Kaukasus zat leelijk in de klem. Hij kon eiken dag een staatsdocument verwachten, waarin hij werd aangemaand een zeker bedrag te storten, iBn hij bezat het niet. Kon de zending van dat document drie maanden worden vertraagd, dan was liij gered. Hij deed genoeg zijn best, bracht hemelden aarde in beweging, maar het lukte hem niet. Overal werd zijn verzoek afgewezen. Hij liep van bureau tot bureau, maar niets baatte. Terwijl hii in gedachten verdiept de trap van net regeeringsgebonw afging, werd hü aan zijn jas getrokken. Een kleine nietige persoonlijkheid stond naast hem. Gij wenscht? vroeg de grondbezitter, iet wat uit de hoogte. Uwe pogingen, om de zaak uitgesteld te krijgen, zijn mislukt, heer! Ja, wat zou dat? Ik kan er voor zorgen! Gij? En hoe? Dat is mijn zaak! En de kosten? Honderd roebel. Verbaasd zag de grootgrondbezitter den kleinen man aan; deze bleef hem met zijn slimme oogen aanstaren en zeide: Honderd roebel kunt ge lielit- er aan wagen. Gelukt het, dan kunt ge later uwe edelmoedigheid toonen. De grondbezitter bedacht zich een oogen blik, haalde toen een bankbiljet van honderd uit zijn portefeuille en gaf het den schrijver. Mijn naam is Petrof, zeide deze. Ik zal er voor zorgen. U zult tijd genoeg liebben, om de zaak in orde te brengen. Een half jaar een jaar weet ik het Het duurde twee jaar, voordat de grond bezitter iets van de zaak hoorde. Wat was er gebeurd. Niets, natuurlijk. Een vergissing van een schrijver, die twee stuk ken in verkeerde enveloppen deed, zoodal een brief die voor den Kaukasus bestemd was naar Wladiwo6tock werd gezonden. En toen was er nog geen spoorweg. De *post had maandenlang noodig, om naar het verre Oos ten te komen. Toen eindelijk de vergissing uitkwam, kon niemand meer nagaan, hoe het gekomen was. Een hondenleven in Dollarland. Dc groote bladen van Chicago liebben volgens de „Tel." alle het interview gepubliceerd, hetwelk een reporter heeft mogen hebben met mevrouw Vaurier, de gade van een veel vuldig millionnair, die zich in heftige be- uitliet over de „schavuitenstre ken en de onbeschofte ruwheid" der gemeen telijke hondenvangers. Deze dame, wier her- senlooze zucht tot verkwisting blijkbaar slechts geëvenaard wordt door haar ziekelij ke honden-adoratie, vertelde, nog gansch bleek en trillend van woede, dat men Theo, haar bull-terrier, „op de schandelijkste wijze beleedigd(had." Toen hij namelijk een paar passen van zijn woning af was dit is geen drukfout: Theo houdt er inderdaad een zeer weelderig ingerichte, uit vier groote kamers bestaan de, eigen woning op na en mevrouw, Vaurier hem zijn muilkorf had afgedaan (wat niet mag om dezen tijd van het jaar) sprong er plotseling een verraderlijke hondenvanger te voorschijn, greep Theo zoo maar in den kraag, en sleepte hem mee, alsof hij de eerste de teste, ordinaire hond was. Direct riep zijn meesteres een huurauto aan en reed naar burgemeester Harrison, met wiens hulp zij haar'lieveling spoedig terug kreeg. Om Theo eenigszins te doen bekomen tan de afschuwelijke vernedering, die hij had moe ten ondergaan men bedenke eens, dat hij' met honden uit den middenstand, ja, zelfs met eenige bastaards van de straat in één hok was opgesloten geweest ging mevrouw Vaurier den ganschen dag in haar zachtst- veerenden auto uit rijden en bracht hem daarna zelf naar bed, na hem eigenhandig in zijn badkamer te hebben gewasschen. Want Theo heeft een slaapkamer, vol van de zachtste kussens, overal met een duimdik tapijt op den vloer, een badka mer, geheel uit wit porceleln met. warm- en koudwatcrdouühe, een eetkamer en een pro visiekamer, waar de fijnst® delicato-sen in overvloed voorradig zijn. Nadat zij dit alles verteld had, en deels had laten zien, eindigde mevrouw Vaurier haar schokkend relaas met de woorden: „Na zijn bad gaf ik hem zelf zijn eten in zijn eetzaaltje. Nu slaapt hij en mag niet. gestoord worden. Blijkbaar besefte de millionnares zel ve het aandoenlijk-malle dezer opmerking niet Een humane rooverl In den ouderdom van 70 jaren is dezer dagen in de staats gevangenis van Georgit, bij Milledgeville, een der daar geïnterneerden,. Bill Miner, ge storven. Wie Bill Miner was? Bijna iedere Amerikaan zou glimlachend mompelen: „That good old lobster!" Want Bill Miner was niets slechts de meest bekende, maar men kan bijna zeggen de hoogst geschatte en meest beminde spoorwegroover in de Ver eeuigde Staten, en oen ware origineel. Zijn opperste trots was, dat hij nooit in zijn aan avonturen en wisselvalligheden rijk leven iets „werkelijks eerloos" had gedaan Hij hield er een zelfgemaakte wijsbegeerte op na en leefde daar 50 jaren in het Wil de Westen naar, trouw en streng. Gedu rende de laatste maanden van zijn leven dicteerde hij zijn levensgeschiedenis, die binnenkort zooals de Tel. mededeelt, zal worden gepubliceerd. Zij brengt licht in een gansche reeks spoorwegovervallen, die tot dusverre nimmer zijn opgehelderd. Ondanks zijn misdadig handwerk kon Old Bill er zich op beroemen, nooit een haar op 't hoofd eencr vrouw of van een kind te hebben gekrenkt, en nooit een mensch d.w.z. een afzonderlijk individu te hebben bestolen. Zijn speciaal vak was de. beroo- ving van sneltreinen, die hij vaak geheel alleen aanhield. Zijn slachtoffers waren echter steeds de groote kapitalistische cur- poraties, de spoorwegmaatschappijen, de trusts, en vooral de expeditie-maatschap pijen, waaraan hij een bijzonderen hekel had. Tot zijn levens-maxima behoorden de volgende „zelfgeboden": „Neem nooit, wat een ander mensch toe- behoort, beroof alleen de groote corpora- ties!", „Verleen iedere vrouw steods en ten allen tijde hulp!". „Wees behulpzaam jegens iedereen en geef den behoeftige geld!" „Zeg nooit iets slechts van iemand, van wien nog iets goeds te zeggen valt!" Zes maanden werken, zes rnaainlon rust, dat was zijn leuze. Hij reisde zeer vaak naar Europa, woonde in Engeland, te Pa rijs en te Berlijn in de fijnste hotels, maak te kunstreisjea naar Italië, maar. zijn „be roep" oefende hij slechts in Amerika uit, „In de Staten," zoo placht Old Bill te zeg gen, „moet men geld maken, maar men moet het uitgeven in Europa!" Jarenlang hij te New-York op grooten voet, en leiddé hij het bestaan van een kunstkenner eü phjlanthroop. Het grootste kranten archief Reeds sinds verscheidene jaren bobben ver schillende museums en bibliotheken zien ook bezig gehouden met cte conrantenvevza-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7