BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT GEN OMTREK KORT OVERZICHT. DUITSCHLAND. De noode heeren verga deren te Jena: zij zullen zich tegen een al ge- mee ne werkstaking verklaren. ITALIë. Er zijn knoeierijen aan het licht gekomen met uitgaven voor het leger. DE BALKAN. De Bulgaarsche gezant te St. Petersburg heeft verklaard, dat geruch ten over een verhond met Turkije verzinsels waren. AMERIKA. In Mexico zelf is het nog niet rustig. Vreemdelingen die Mexico willen ver laten, worden door de Vereenigde Staten ge steund. CHINA. De openbare meening in Japan is geheel tegen China. DUITSCHLAND. Het Sccialisteucoiigres. Te Jena wordt op 't. oogenblik de jaarver gadering of congres gehouden der Duitsche socialistische partij, waarop natuurlijk veel gezegd wordt, wat voor ons van geen be lang kan zijn, waar ook veel dikke en groo- te woorden gebruikt worden. Natuurlijk is ook ter sprake gekomen de algemeene werkstaking als protest tegen het kiesrecht in Pruisen. Het partijbestuur blijft betreffende dit punt bij zijn genomen besluiten. In den loop van het debat opperden som mige sprekers bezwaren tegen den bureau cratiseren geest in de partij en tegen de onvoldoend technische uitrusting en gebrek aan overtuigingskracht der partij-pers. Voor de bespreking over de algemeene staking hebben Rosa Luxemburg, Lieb- knecht c.s. tegenover de motie van het par tijbestuur een uitvoerige tegen-motie voorge- gesteld, waarin het verlangen wordt uitge sproken, dat de partij, om de voorwaarden voor het welslagen van stakingen op groote schaal te verwezenlijken, een vastbesloten, consequent en aanvallend beleid op elk ge bied zal volgen. ITALIë. Een legerscliandaal. Italië wordt zoo langzamerhand het land Tan schandalen op financiëel gebied en waarhij dan steeds hooggeplaatste personen betrokken zijn. Zoo wordt nu gemeld, dat volgens een be richt in het Qenueesche blad „Lavoro" een groot militair schandaal op handen is. Bij het beheer van het fond6 voor de lucht scheepvaart moeten nl. talrijke verduisterin gen voorgekomen zijn. Het heet, dat de Mi nister van Oorlog, Spingardi. reeds een on derzoek is begonnen. DE BALKAN Geen Bulgaarsch-Turksch verbond. Bobtsjef, de Bulgaarsche gezant te St. Pe tersburg, heeft aan den correspondent van" het Berliuner Tageblatt aldaar gezegd zoo deelt de N. R. C. mee, dat alle geruchten aver een aanstaand verbond tusschen Bulga- 'rije en Turkije verzinsels waren. Bulgarije denkt niet aan wraak, maar aan vrede. „Waarom ie Bulgarije den tweeden Bal kanoorlog begonnen, wie draagt daarvan de Rchuldl", vroeg hem de correspondent. „Den tweeden Balkanoorlog is Bulgarije begonnen, antwoordde Bobtsjef, op het ver- tangen van het heele Bulgaarsche volk en het Bulgaarsche leger, omdat het al het land wilde bezetten, waar de Bnlgarasehe taal ge sproken wordt. Van alle kanten, uit Berlijn, Londen, Parijs en St. Petersburg, heeft men ons den twee den oorlog afgeraden, maar in onze verblin ding gaven wij aan den raad geen gehoor. Zelfs op brieven van den Tsaar werd geen echt geslagen, omdat koning Ferdinand den stroom, die 6terker was dan hij, niet kon tegenhouden. De bewering, die men in Rusland zoo vaak hoort, dat Oostenrijk Bulgarije tot den twee den oorlog heeft opgestookt, is dus onjuist. Evenzeer is het onjuist, dat het volk wrok tegen Koning Ferdinand koestert. Het heele volk heeft aandeel in zijn leed en heeft zelfs •©huid in het ongeluk van het land. De Russische regeering liet Danef naar St. Petersburg komen en hield ernstige vertoo- gen tot hem; alles tevergeefs. Zoo nam het noodlot zijn loop. Maar ik kan nogmaals ver- Bekeren, dat we geen plannen tot wraak koes teren." Aldus Bohstjef; ook Turksche diplomaten te Konstantinopel hebben aan mensehen van de pers gezegd, dat een bondgenootschap wel in het belang van beide landen is, maar pr voorloopig althans, hij de geprikkelde stemming van de volkeren, geen sprake van kan zijn. AMERIKA. De Mexieaansche kwestie. Er ie eenigen stilstand gekomen in de Mexieaansche kwestie. Maar dat wil niet zeg gen, dat het in Mexico zelf ook rustig is, dat blijkt voldoende uit een telegram, mel dende dat een aantal Amerikanen in han den van de opstandelingen zijn gevallen. Het Representantenhuis heeft een bedrag van 100,000 dollars ter beschikking gesteld van de regeering, om noodlijdende Amerika nen uit Mexico naar de Vereenigde Staten over te brengen. De Amerikaansche consuls in Mexico hebben la6t gekregen aan vreem delingen, die Mexico willen verlaten, dem- selfden steun te verleenen als aan de Ame rikanen zelf. Uit New-York wordt volgens het A. H. ge joeld, dat de Britsche vice-oonsul te Gomez Palacio aan de Britsche regeering heeft ge vraagd, hem te machtigen Britsche onder danen steun te verleenen, indien ze de stad willen verlaten. Vele Engelschen wenschen te vertrekken, na president Wilson's waar- ïohuwing tot de Mexicanen CHINA. De eöschen van Japan. Nu China de eischen van Japan ingewil ligd heeft, is de zaak natuurlijk nog niet tn orde en is men in Japan niet tevreden. De openbare meening en de pers zijn niet tevreden met de aanvaarding door, China van de door Japan gestelde eischen, uit over- iWeging dat deze te klein en niet in, over,- pens temming zijn met de eer van een groote teatie. Men is doende de volksbeweging te gen China opnieuw aan te wakkeren en be legt tot dat doel vergaderingen. Men is er dus steeds op uit om Japan op te zetten tegen de Ohineesche regeering en op die wijze het confict te verscherpen. Hoe dit alles zal afloopen is niet te voor spellen en er wordt allerwege met veel be langstelling naar uitgezien. Intusschen wordt uit Tokio bericht dat, twee kruisers last hebben gekregen van Sa- sebo naar Nanking, waai- het brandpunt van den strijd is, te stoomen. Gsntengde Berichten. Het Vaticaan en de verkiezingen. De Tribuna maakt een nota openbaar, inhouden de dat geen wijziging zal worden gebracht in de verkiezingspolitiek van het Vaticaan. Een groote mate van vr-ijheid wordt den bis schoppen gelaten, wien- in de beslissende be raadslagingen het laatste woord verblijft. Montenegro en Albanië. De toestand aan de grens tusschen Montenegro en Alba nië is, blijkens een telegram uit Weenen aan de Daily Telegraph, zeer gespannen. De Ma- lissoren-stammen Hoti en Gruda weigeren zich onder bestuur van Montenegro te stel len en- de pogingen om hen daartoe te dwin gen, hebben zij tot tweemaal toe gewapen derhand afgeslagen. In die gevechten zij n enkele Montenegrijnen gedood en gewond. Te Skoetari houdt men het voor waarschijn- schijnlijk, dat de stammen hun zin, om bij Albanië te komen, zullen weten door te zet te zetten. Een dreigende staking te Londen. Een telegram uit Londen aan de N. R. C. meldt: Plotseling dreigt een ernstige staking van de in vakvereenigingen georganiseerde beamb ten van de motorbusmaatsehappij en de on- dergrondsche sporen. De aanleiding is, dat de directie van de Tillingmaatschpapij, welke tot de combinatie van Lpndensche verkeersmaatschappijen be hoort, een besluit heeft uitgevaardigd, waar bij twaalf beambten, voor het meerendeel reeds langen tijd in dienst, worden ontslagen, omdat zij aan het hevel van de directie, dat hun verbiedt de kenteekenen van het lidmaat schap van hun vakvereeniging té dragen, geen gehoor wilden geven. De vakvereenigingen eisehën dat de Til- lingmaatscliappij dat besluit zal intrekken en de ontslagen beambten weer in dienst neemt. Zij dreigen, zoo dat niet geschiedt, met een algemeene staking. Een afgevaardiging van de vakvereeni ging zal heden een onderhoud met de direc tie van de Tillingmaatschappij hebben. HOFBERICHTEN. Z. K. H. Prins Hendrik vertrekt a.s. Woensdag naar Gent tot een bezoek aan de intern, tentoonstelling, aldaar, en wordt1 Vrijdag op het Loo terugverwacht. De trein waarmede H. M. de Koningin Donderdag uit de. residentie naar. het Loo vertrekt, zal 'e nam. 3 u. 48 van het Staats spoorstation vertrekken. H. M. DE KONINGIN TE AMSTERDAM. Geheel onverwacht heeft H .M. de Konin gin gistermorgen vóór haar vertrek nog een bezoek gebracht aan E.N.T.O.S. Slechts hij zeer enkelen was hekend dat dit bezoek zou plaats hebben. Op uitdrukkelijk verlangen van H. M. was geen enkele bijzondere maatregel genomen. Het Alg. Hbld. meldt over dit bezoek hiet volgende: 't Is als altijd op Maandagmorgen. Weinig menschen, die allen haast hebben om op hun kantoor of werk te komen. Slechts enkele lediggangers. Trams glijden voorbij in eentonige regel maat. En als de roode baldakijn er niet was, zou alles op den Dam even gewoon zijn als anders. De versterking van de wacht en de twee huzaren ter weerszijden, men mei-kt ze haast niet op. Zeker niet op Maandagochtend Dan komt om kwart voor acht de eerewacht. Dat geeft wat leven, menschen blijven staan voor het Paleis, kijken naar hoveneen groepje nieuwsgierigen zooals er altijd vóór staat. Maar overigens men weet niets en loopt dus door. Acht uur: de hoofdcommissaris komt aan. Even na hem een stoet agenten onder leiding van twee inspecteurs. D'r is dus toch wat aan de hand! En de publieke belangstelling wordt grooter. Die stijgt nog meer als een automobiel met den Koninklijken standaard voorop vóórrijdt en de eerewacht „in 't ge weer" komt. D'r is spanning; 't is nog zoo vroeg, zuurde Prins uitgaan? Of wellicht zelfs de Ko ningin? 't Zijn die vragen, die zich aan het wachtende publiek, dat intusschen tot eenige honderden is aangegroeid, opdringen. Om kwart over acht komt het antwoord. Dan treedt, onder het geroffel der trommen, H. M. de Koningin naar huiter, vergezeld door slechts één dame en één heer harer hofhouding en neemt plaats in de auto. De menigte is te verbaasd om hoera te roepen en bovendien is t' nog zoo vroeg en.. Maandag. Maar als op een commando gaan alle hoeden en petten af als een stille groet, dien H. M. met een vri'endelijke buiging he antwoordt. Voorafgegaan door de taxi met*politie, rijdt de auto van H. M. snel weg, hier en daar laait even een hoera op, maar overigens gaat alles stil en eenvoudig: geheel in den stijl van den rustigen Maandagmorgen. Aan het IJ dezelfde rustige kalmte. Noch hij de pont van den BniksloterhamWeg, noch aan die van den Valkweg was een politie agent te zien. Slechts een paar rechercheurs waren in de omgeving om een wakend oogje te honden. Zelfs de pont die daar lag te wachten om de Koningin naar de overzijde te brengen, viel niet op. Langs de kade en op de steigers de gewone bedrijvigheid van laden en lossen, af en aan rijden. Even vóór half negen rijdt de auto, waarin H. M. met klein gevolg gezeten is, de Valk- wegpont op en onmiddellijk vaart deze af naar de overzijde. Twee steigers verder laadden en losten de werklieden voort De pont stak schuin over tot voor den Buiksloterweg, en snel reed de auto tot voor den ingang van het hoofdgebouw. Noch in het hoofdgebouw, noch op do ter reinen is iets buitengewoons te hemrken. Hier en daar haast zich een schoonmaaRster naar een stand, enkele werklieden zijn bezig hier en daar wat te repareeren. Aan den ingang van E.N.T.O.S. werden de hooge gasten door het bestuur ontvangen. Tot bij half tien duurde de rondgang. Bijna geen enkele exposant was begrijpelijkei*wijs aanwezig op het terrein. Precies te 9.35 verliet H. M. vervolgens per auto de E.N.T.O.S. en vertrok weder met de gereserveerde pont naar d« overzijde. Te ongeveer tien uur is de Koninklijke Familie nit de hoofdstad vertrokken. Te kwart voor tienen reden de rijtuigen van den Koninklijken stoet op den Dam voor, waar reeds het eere-escorte cavalerie opgesteld stond. Vijf minuten later stapten de Koningin, de Prins en het Prinsesje in het rijtuig met het tweespan, den koetsier met den driekanten steek en de poederpraik op den hoogen rood en hok. De Koningin droeg een crème manteleos- tuum en een lichtbruinen stroohoed met zwart lint afgezet en met een lichtbruine veer, de Prins was in generaais-uniform, de Prinses was in het wit. Onder het gejuich van het publiek; en terwijl de muziek der marinekapel het „Wilhelmus" speelde, reed' de Koninklijke stoet over den Dam langs het Damrak naar het Centraal-Station. De hoofdcommissaris, de heer H. S. Hor dijk, werd in de Koninklijke wachtkamer ont boden, en vervolgens begaf do Koninklijke Familie zich naar den gereedstaanden trein, welke haar naar de residentie zou brengen. Korten tijd onderhield H. M. zich, terwijl zij met haar dochtertje aan het portier stond, met den burgemeester, die de Koninklijke Familie uitgeleide deed, evenals de kamer heer in buitengewonen dienst G. A. baron Tindal, en de heer J. A. Kalff, lid der direc tie van de H. IJ. S. M. Te ruim tien uur stoomde de trein het station nit. Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad behoorde tot het verleden! Om 11.54 was de Koninklijke Familie in den Haag terug van haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. Ter begroeting wai-en aanwezig de gouver neur der residentie, generaal do MeesteT, en de burgemeester Jhr. Mr. van Karneheek, die den ambtsketen droeg. De Koningin en de Prins hebben zich enkele oogenhlikken met hen onderhouden, terwijl het Prinsesje den autoriteiten een handje gaf. Ter weerszijden van het Koninklijk pavil joen stond een klein, buiten op het stations plein een talrijk publiek, dat de Koninklijke Familie hartelijk toejuichte. In auto's werd naar het Huis ten Bosch gereden. TWEEDE KAMER. De tijdelijke voorzitter v antic Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de heer Fr. Lief- tinck, zal Dinsdag om 10 uur voorm. dooi de Koningin op het Huis ten Bosch' ont vangen worden ter aflegging van de eeden (beloften, verklaring), en worden gemachtigd in de vergadering van Woensdag zijn mede leden te beëedigen. DE LEGEEMANOEUVRES. De legermanoeuvres in Gelderland en Oyerjjsel zullen, behalve door de officieren, militaire attfiChé's bij de vreemde gezant-1 schappen in Den Haag, worden bijgewoond voor Zwitserland door Luit.-kol. Feldmann en majoor Riggenbeck, beide van den gene- ralen staf; voor België door luit.-k'ol. Vé- drine, commandant van de Rijschool. Dit is de eerste maal, dat het Zwitsersche leger bij de manoeuvres vertegenwoordigd wordt. MALCONTENTE CHIL-HISTOEISCHEN. Wij ontvingen het' volgende communiqué van de Zwolsche vergadering: Na de pauze doet de Voorzitter mededee- ling van vele bewijzen van instemming van kiesvereenigingên en particulieren. Na een aangename uitvoerige bespreking, waarbij groote belangstelling bleek te bestaan, werd men het m hoofdzaak eens, en werd een commissies benoemd tot het ontwerpen van een reglement. De volgende vergadering zal te Amsterdam of te Zwolle worden gehou-, den. Gistermorgen kwamen 85 personen te Zwolle bijeen, om op uitnoodiging van de heeren O. E. Van Koetsveld en mr. O. J. A. Bichon van Ysselmonde de bezwaren te bespreken, die zij hadden tegen organisatie, taktiek en leiding, zoowel van de christe- lijk-historische unie als van de antirevo lutionaire partij. De heer Van Koetsveld sprak een in leidend wyord. Daarna werd het openbaar gedeelte van de vergadering gesloten, terwijl na da pauze de geestverwanten, die instemmen met het inleidend woord tot nadere bespreking der plannen werden terug verwacht in! huis houdelijke vergadering. ONBEHOORLIJK. De gisteren in de Nieuwe kerk op den Dam gehouden ochtenddienst werd zooals ge durende de koninginne-week in de hoofdstad het geval pleegt te zijn voor het grootste gedeelte ook bijgewoond door de Vorstelijke Familie .Voorganger was ds. C. Oorthuijs, wiens predikatie uit den aard der zaak dit maal een sterk gelegenheidskarakter droeg en die het bewijs leverde, dat hem de tac tische gave om te weten, wat hij zeggen en wat hij zwijgen moet, niet is toebedeeld. Volgens het verslag, dat wij van 's heereu Oorthuijs' rede lezen in de „Maandag-cou rant", zeide hij o. a. het volgende: „Jehova, de „Ik zal zijn, die ik zijn zal", heeft ons eerst verlost van Spanje en van de Roomsche KeTk." Wij zijn niet voornemens hier een histo rische polemiek te beginnen over het vereen zelvigen van Spanje met de Roomsche Kerk, een hebbelijkheid, waarin niet-katholieken vervallen, zoodra het de „Nederlandsche Be roerten" betreft. Doch wij meen en met een enkel woord te moeten constateeren, dat, voor zoover onze hengenis strekt en we denken hier aan de laatste kwart-eeuw nog nimmer zoo onbehoorlijk is opgetreden door een predikant, die een openbare godsdienst oefening had te leiden, waarhij H. M. onze geëerbiedigde Koningin, die over haar on derdanen van alle gezindten met dezelfde ge negenheid regeert, tegenwoordig was. Is deze „Bedienaar des Goddelijken Woords" belust geweest op een pluimpje van de „Evangelische Maatschappij"? „De Tijd". J»E HANDELS-HOOGESCHOOL. De Kamer van Koophandel te Rotter dam' heeft gisteren, gebruik makende van het haar bij! de statuten verleende recht tot benoeming van een curator in de Ned. Handels-Hoogeschool, als zoodanig aange wezen dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer. DRINKWATERVOORZIENING. In de St.-Ct. no. 216 is opgenomen éen Kon. Besl. van 17 Mei, behelzende voor schriften aangaande de werkzaamheden van het „Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning" en van „de Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening", beiden gevestigd te 's Gravenhage. Het besluit is op 1 Juli j.l. in werking ge treden. .VER V OLG-SALARISMEETING. Het salaris-comité van den Alg. Ned. Bond van Rijkswerklieden, den Alg. Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telephoon-personeel en den Alg. Ned. Ambtenaars bond had tegen Zondagmiddag in „Bellevue" te Amsterdam een vervolg salarismeeting uitgeschreven, die zeer druk bezocht was.' Volgens mededeeling waren vertegenwoor digd 21 organisaties, benevens de hoofdbestu ren en tal van afdeelingen der bonden, waar uit het salaris-comité is samengesteld. Drie vereenigingen, waaronder de Zaandamsclie af- deeling van „Patrimonium", zonden sympa thieke betuigingen. ROTTERDAM,SOME BIOSCOOPVERORDENING. Nu de door den gemeenteraad van Rotter dam, onlangs vastgestelde verordening be treffende de toelating van kinderen tot bios copen bij Ged. Staten geen bedenking heeft ontmoet, zal deze verordening naar de N. Rott. Crt. verneemt, den 26en dezer maand in werking treden. Van dien datum af zullen mitsdien de voor. kindervoorstel lingen bestemde films zijn onderworpen aan de goedkeuring van de daartoe door B. en W. benoemde commissie. Die commissie zal bestaan uit de heeren S. Bakker, ambtenaar voor de Kinderwetten, en S. de Jong Ezn. en J. S. Verburg, beiden lioofd eener school. Een opzienwekkende aanhouding. De Leeuw. Ct. meldt: Zaterdag zijn onder politie- geleide van Roermond naar Leeuwarden overgebracht een heer en dame uit de hoog ste kringen. De dame is een Hollandsche van afkomst en gehuwd met een Amerikaanseken diplomaat. Zij waren in de buurt van Roer mond aangehouden op verzoek, in verband met den inkoop van antiquiteiten bij een han delaar te Leeuwarden. Aan het station te Leeuwarden was aanwezig een celwagen, be stemd voor hun vervoer, waarin zij weigerden plaats te nemen. Zij gingen daarop te voet naar het politiebureau, hetgeen veel bekijks uitlokte en heel wat menschen op de been bracht. Nadat de heide personen dioor den com missaris van politie en door de justitie wa ren gehoord, zijn zij later weer op vrije voe ten gesteld. Zij zijn vermoedelijk naar Parijs vertrokken in gezelschap van twee andere heeren, die Zaterdagavond nog te Leeuwar den waren aangekomen om hen zoo noodig ter zijde te staan. De dame was zeer kostbaar gekleed en droeg o-a, parels van buitengewone afmeting. Het Leeuw. Nbl. meldt omtrent dit geval: De heer en' mevrouw hij een Amerikaan, zij een Hollandsche van adellijke Haagsche familie bereisden in een auto ons land. Bij hun verblijf te Leeuwarden kochten ze bij een antiquair voor een duizend gulden oudheden, welk© naar een opgegeven adres moesten worden verzonden. Een enkel dingetje, ter waarde van een gulden of twintig, 6tak de heer in zijn zak onder het zeggen: „Put it on my hill" (zet het op mijn rekening.) Door een niet hooren of niet verstaan de Hollandsch sprekende mevrouw deed de overige inkoopen verzuimde de verkooper dit, en eerst na 't vertrek van den heer en de dame, werd 't bewuste voorwerp vermist. Direct werd aan diefstal en oplichting ge dacht, aangifte hjj de politie volgde, en daar het echtpaar reeds weer de stad verlaten had, moest de politie tot opsporing last, geven. Zaterdag nu werden de heer en dame te Roermond aangehouden. Ze moeten vreemd opgezien hebben, toen ze hoorden onder welke verdenking ze stonden, en waarom hun over brenging naar Leeuwarden noodig geacht werd. Ze stelden direct het Amerikaansche gezantschap met het gebeurde in kennis, dat direct maatregelen trof om het misverstand, dat hier klaarblijkelijk schuilde, zoo spoedig mogelijk op te helderen. Op het politiebureau had eerst ©en verhoor plaats door den commissaris van politie. Later kwam de justitie. De klager, de anti quair, werd eveneens op het politiebureau ontboden. Het verhoor moet niet alleen geen bewijs van schuld tegen de verdachten hebben gele verd, doch tot een volkomen rehabilitatie hebben geleid. Woest gevecht. Zondagavond wei-den, zooals wij gistereen reeds mededeelden, in de Klompstraat te Heerlen, zonder de minste aanleiding aangevallen door een 4-tal indivi duen, een tweetal personen, de gepension- neerde wachtmeester der maréchaussee Ha- genauw en de portier van het Christelijk Tehuis, Schut. Een hunner kreeg een slag met een flesch in het gelaat, terwijl de an dere bewerkt werd met een mes, en een diepen messteek ontving nabij het linkeroog; de linkerpols werd bovendien doorgesneden. Daarop kozen de aanranders het hazenpad, achtervolgd door een inspecteur van politie en een agent, die de kerels aantroffen in een woning in de Schaesberger Kolonie. Nauwelijks waren de inspecteur en de poli tieagent in huis en hadden zij zich hekend gemaakt, of zij werden door een 7-tal indi viduen aangevallen, die zich gewapend had den met messen, stokken, glaswerk, kortom met allerlei mogelijke voorwerpen. De inspecteur kreeg verschillende messte ken, o. a. een in het gelaat, zoodat het bloed uit de wonde spoot. De inspecteur had ondertusschen de revol ver getrokken en joeg een der kerels een schot in het heen en een vrouw een kogel in den arm. De krachten van den inspecteur waren vrijwel uitgeput, toen meerdere agen ten ter plaatse verschenen. De agent weerde zich dapper, ontving eveneens een aantal slagen, doch het gelukte hem, met behulp van een paar personen, twee der individuen te arresteeren. die onder hevig verzet en j zwaar geboeid naar het politiebureau werde» overgebracht. Door de versterkte .politiemacht was i® tusschen het huis belegerd en de arrestatie van een derden persoon volgde spoedig. De inspecteur is per wagen naar zijne wo ning gebracht, waar hij door den geneeshee* verbonden werd. De daders zijn meest jonge kerels, van Hol landsche afkomst. „L. K." Misdaad? Te Moerdijk is gisteren op lflS' van de justitie te Breda opgegraven het lijk van D., die aldaar in Augustus 1912 is over leden. Het vermoeden bestaat, dat hij niel aan een natuurlijken dood zou zijn gestorvefl' Moordaanslag op de E.N.T.O.S. D<? toestand van het slachtoffer van den moord aanslag op de E. N. T. O. S. is zoo gun stig, dat de heer Schoonebeek morgen of overmorgen weer zijn werkzaamheden zal kunnen waarnemen. De kogel heeft de voor zijde van den hals getroffen en is toen aan' de. eene zijde, xeei' ondiep, door de keel gegaan en aan de andere zijde er weer uitgekomen. De dader, die zich nog aan net politie bureau in de Wairnoessiraat bevindt, zegt den aanslag te hebben gepleegd onder den invloed van sterken drank. 100 Zieke soldaten. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn een 100 soldaten van het garnizoen te Middelburg gekweld door diarrkee. Van dezen hebben een vijftig zich gistermorgen ziek gemeld, al waren toen de verschijnselen reeds zeer vermin derd. Men vermoedt hier met een geval van. vergiftiging tengevolge van het gebruik van Argentijnsck vleesch te doen te hebben, al is dit moeilijk uit te maken, daar van het vleesch, dat Zaterdag gebruikt is, niets is overgeschoten. Het middagmaal had dien dag behalve uit vleesch eu vet bestaan uit aardappelen en worteltjes, aan het ^ei ruik waar-van men de verschijnselen niet toe kan schrijven. Bij soldaten, die niet in de kazerne heb-' ben gegeten, hebben zich geen bijzondere verschijnselen voorgedaan, wel bij eenigen die geen vleesch, doch wel vet gebruikt hadden. De tóestand van alle patiënten is gunstig^ zoodat er geencrlei reden voor ongerustheid bestaat. i Zakkenrollerij. Zaterdag en Zondag, zij? de zakkenrollers te Amsterdam weer flink aan het werk geweest. Door iemand uit Haarlem werd aangifte gedaan dat hem den trein of op het Centraal-Station een por tefeuille met f 47 was ontrold; op den Zee dijk is iemand een portemonnaie met f 11 ontstolen, terwijl een 4-tal personen aangif te deden van de ontrolling van hun horlo ges of hun portemonnaie met geld, op den Dam, het Damrak en in Artis. Een waker van een bouwwerk vond Zon dagmiddag achter een hoop steenen in de. Beurstraat 3 zilveren liorloge's en een nik kelen, benevens een leege portefeuille. Het is gebleken, dat deze voorwerpen van zak kenrollerij afkomstig zijn. Vermoedelijk von den de zakkenrollers ze van te weinig waar de, om door ze te beleenen of te verkoopen', den kans te loopen, gearresteerd te worden.. Instorting. Zondagmiddag, omstreeks 1 uur, is een. gedeelte van de achterzijde van; het perceel. Egeiantiersstraat 3 te. Ainster- dam ingestort. De bewoners verlieten ijlings het huis. Daar echter geen instortingen ver der plaats hadden, is het huis Zondagavond weder betrokken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Omstreeks 3 uur Zondagmiddag be merkten de bewoners van het perceel 183 op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam' dat dit huis dreigde in te storten. Het huis vertoonde veel scheuren. Door liet onmiddellijk te stutten kon een instor ting voorkomen worden. Branden. Gisternacht brak brand uit i)t het schoenenmagazijn van den heer M. va f Schijndel, achter het Stadhuis te 's-Herto- genbosch. Toen de brand werd waargenomen, sloegen de vlammen hoog boven het dak uit. De zolder brandde nit. Te Veendam brandde een burgerwoning, een gedeelte van een huis van drie verdiepin gen, geheel uit. Te Zaandam brandde het huis af van den arbeider H. J. Masselink. Inbraak. Te Baarn is gistermorgen in.' de vroegte ingebroken in twee villa's, geleA gen aan de Heemstralaan. De dief wist tel ontkomen. BLOEMEND AAL. Onbestelbare stukken gedurende de le he Ut der maand September jj.: N. Sierhuis, Amsterdaméén briefkaart zan der adres. IJ MUIDEN. Een ni euw vissohersvaartuig. De Stoomvisscherij „Majestic" alhier heeft een stoomvisschersvaartuig van gelijken naam in de vaart gebracht, dat zich in het haring seizoen bezig zal houden met de Engelsehe wijze van haringvisschen: nj. de haring in lichtgezouteu toestand versch aan de markt te brengen. s Des winters zal het vaartuig voor de trawl- vissclicrij worden uitgerust. Het vaartuig, werd geleverd door de scheepswerf van Gebroeders Boot te Leider dorp, die nog een tweetal soortgelijke sche pen in bouw heeft. WIJK AAN ZEE. Verdronken. Maandagmiddag ging 'n Duit sche heer met zijne vrouw baden. Ofschoon zij geen van beiden zwemmen konden, be gaven zij zioh ver in zee, trots de waar schuwingen van den badman. Hoe deze floot en de hand opstak, er werd niet naar ge luisterd. Weldra kwamen ze in een stroo- ming en worstelden daartegen. Een zekor© R. B. begaf zich te water met de altijd aan wezige reddingsboei. Hij had het geluk d©_ dame te bereiken en aan wal te brengen. D° heer verdrenk. Tegen zes uur gisteravond is het lijk van den bij het baden verdrenken Duitschen hebt aangespoeld 'even voor strandpaal 50. Het lijk werd opgemerkt door den heer H. dl Zant. Deze en de heer W. Schipper heb ben het op het droge gebracht en den strand' vonder ervan verwittigd. De dame was reed1- afgereisd. Men zou trachten haar te Amstëi' dam te waarschuwen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2