Wetenswaardig Allerlei. Bronsteê's YOGHURT, j „OME COURANT" 1 MOTOREN en RIJWIELEN. J. J. WEBER Zn. Koningstraat 10. VOOR IEDEREEN ArfverienHën. C. VA» OEN HAAK Ir, Burywai Na. 9, Telefoon 770. ÏERPLEGIIi@SARTIiC£LEE9 BOUCKAERT STEVENS. Firma J. H. KRUL Jr., Sociale Berichten. RRai*ktnïeuws. KantoorZQETESTRAAT 42rood. Alleen Verkoop voor Haarlem en Omstreken No. I on Uk f 1.30, No. /Uk fl.20 ipi| uikbanden. |Q|| reukbanden, Simplex-Huis 62 - Haarlem. Brandstof fenhdndel. OVERVEEN - Telefoon 1617. m Voor dit tijdschrift worden terstond flinke colporteurs en agenten gevraagd* Alg, Crediet Vereeniging heerlijke H.Hi Bakkers i. SPIGT, Velsen. ligt dan ook in het voornemen haar in liet bijzonder vragen te stellen over hare op vattingen ten aanzien van een ordelijke en beschaafde! regeering. Nog een spoorwegongeluk. Zaterdag heeft weder een spoorwegongeluk plaats ge had. De z.g. „Flying Scotsman", die te vijf uur 's morgens Newcastle verlaat, is bij Che- vington in Engeland ontspoord. De locomo tief en vijf wagons derailleerden, maar. geen der wagens viel om en de passagiers kwa men dan ook mee3t met den schrik vrij. Slechts enkelen werden licht gewond. Ecu ministerdochter .als dienstbode. Dat de dochter van een minister in functie de be trekking van dienstbode aanneemt, kan wel als iets geheel nieuws aangemerkt worden. Al dus heeft de dochter van den huidigen Deen- achen minister van Landbouw gehandeld, en op deze wijze een merkwaardig bewijs van zelf standigheid geleverd. Mejuffrouw Gerda Pe- derson, zooals de jongedame heet, is als dienst meisje te Londen in betrekking, en zij is er «eer trots op, op deze manier zelf haar brood te verdienen. Een Londensch illustratie brengt het por tret van de ministersdochter met het lakonieke bijschrift„Men stelle zich voor, dat Asquith's dochter dienstbode was!" Inderdaad kan men zich dit zeer moeilijk indenken. Er kan hier aan herinnerd worden, zegt de M. O., dat de dochter van een anderen Deen- schen mirfister eenige maanden geleden bij een timmerman in de leer is gegaan om zich in bet meubelmakersvak te bekwamen. Een gruwelijke moord. Het plaatsje Grosz- Moyeuvre in Lotharingen is Vrijdagavond in ïpwinding gebracht, door een drama, dat zich In een kruidenierswinkel aldaar afspeelde. De Tel. vertelt het geval als volgt: Tegen het vallen van den avond kwam een Kroaat den winkel binnen en verlangde di verse waren, waarvoor hij den winkelier, Cle- rnont genaamd, een twee-francs-stuk overhan digde. Nauwelijks had hij het geldstuk afge geven, of hij trok een soort dolk, waarmede hij Oleraont de keel trachtte af te snijden. De win kelier was hem echter te vlug af en sprong achteruit, waarna de booswicht de vlucht nam. Onderweg stuitte hij op de echtgenoote van Olemont, die op het geraas kwam toesnellen. Hij wierp zich op haar en sneed haar de keel af. De ongelukkige vrouw stortte onmiddellijk dood neer. Ook de dochter des huizes, die toe kwam snellen, bracht hij een ernstige keel- wonde toe, waarna hot hem gelakte te ontsnap pen. De moordenaar is echter bekend. Hij treedt op als geldwisselaar bij de buitenland- sche grensarbeiders en is herbaalde malen in den winkel van Olemont geweest, naar men denkt, om zich daar vooraf te oriënteeren. De politie is met een speurhond naar de grenzen getrokken; men hoopt daardoor den moorde naar te beletten naar Frankrijk te vluchten. T A dusverre is nog geen spoor van hem ont dekt Een burgemeester, die trouwen vmoet, Èen burgemeesters-kwestie van vermakelij- Ken aard doet zich te Cambridge voor. Daar is de heer Edward Barry nu reeds voor de tweede Biaal lord-mayor en hij zon het ook' wel gaarne in derden termijn blijven, doch daartegen verzetten de dames zich. De heer Barry is ongetrouwd en had, toen hij de eerste maal gekozen werd, beloofd, den vrij- gezellenstand vaarwel te zeggen, maar zich niet aan die toezegging gehouden. De dames hebben hem nu geïnterpelleerd maar hij antwoordde, dat hij de rechte nog niet had kunnen vinden. Nu zullen ze hem een lijstje van jonge dames voorleggen, die geschikt en bereid zijn om zijn vrouw te worden, en daaruit moet hij een keus doen; anders zal zijn candidatuur met kracht worden bestreden. Van den postkoets tot den aeroplan. Een Fransch tijdschrift geeft een beschou wing, hoe de snelheid van het reizen in de laatste drie eeuwen toegenomen is. Bij het begin van de regeering van Bode wijk XIV had een postkoets 358 uur, of bijna 15 dagen noodig, om de reis van Pa rijs naar Bayonne te voloeinden. In dit tijds verloop kon het echter slechte, wanneer alles goed ging en bovendien slechts in zomer, terwijl in den winter de reis steeds minstens 18 dagen duurde. Omstreeks den tijd van de groote revo lutie, dus iu het midden van de tachtiger jaren der 18de eeuw, waren de straten en de zekerheid, dat men van paarden verwis selen kon, zoozeer verbeterd, dat de reis tusschen de beide plaatsen in 200 uur kon worden voltrokken. Omstreeks 1811 hadden meerdere vervolmakingen den reistijd tot 16 uren teruggebracht. In het jaar 1834 word de postdienst van bovenaf opnieuw ge organiseerd, wat de verbazingwekkende toe stand bracht, dat reizigers in slechts 64 uur van de Zuid-Fransche stad naar de hoofdstad konden reizen. "Toen was zonder twijfel het snelheidsrecord van een openbaar vervoermiddel met paarden als trekkracht, bereikt. Toen de spoorwegen ingevoerd waren, leg den in 1854 de beste treinen dezen afstand in 271/j uur af. In liet jaar 1887 was die tijd tot 14 uur 51 minuten, 1892 tot 13ya uur en in 1907 tot 9 uur 29 minuten terug gebracht. Op den 27sten April j.l. nu heeft de avia- teur Maurice Guilloux met zijn eendekker voor een tocht van Biarritz naar Villacou- blay, niettegenstaande een tusschenlanding te Bordeaux, slechts 5 uur en 58 minuten noodig gehad, dus slechts een zestigste deel van den duur, die zulk een reis van de tijdgenoolen van den Zonnekoning vorderde. Haar vader na 53 jaren teruggevon den. Te Harrytown (Vereenigde Staten) heeft een mevrouw Milter French, uit Clatskanic afkomstig, haar ouden vader na een schei ding van drie-en-vijftig jaar teruggevonden, deelt het R. Nbld. mede. Haar vader, Louis B. Hunt, had in 1861. zijn vrouw verlaten, toen hij te Buffalo in het leger dienst nam. Zijn dochter was destijds twee jaar oud. Later kreeg men de tijding, dat hij in den, oorlog gesneuveld, was, maar liij keerde in '65 terug. Hij vernam toen van zijn vrien den, dat zijn vrouw, die geloofde, dat hij dood was, intussclien met een ander gehuwd was. Als een tweede Enoch Arden verliet hij Buffalo, terwijl hij zijn vrouw onwetend van zijn bestaan hield. Hij durfde zelfs niet met het kind in aanraking komen. Onlangs nu na verloop van drie en vijftig jaar niet wetende of zijn dochter dood of nog in leven was, vernam hij van het pen sioenbureau, dat zijn dochter om een pen sioen gevraagd had in de veronderstelling, dat haar vader dood was. Kapitein Hunt maakte zich daarop hekend en zoo vertrok dezer dagen de vier- en tachtigjarige zwak ke grijsaard met. zijn dochter naar Oregon om daar zijn laatste levensdagen in vrede te slijten. Ongeluk tijdens oen vuurwerk. Iu een dorp bij Palermo (Sicilië) had tijdens een vuurwerk ter ecre van de Madonna van Lorretta een ontploffing plaats, waardoor een grijsaard gedood en drie en twintig per sonen gewond werden. Spoor- en Tramwegpersoneel. Zondag 14 dezer vergaderden te Zwolle in 't gebouw der St. Vincenliusvereeniging de leden van vakafdeeling V (weTkplaatsperso- neel) van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". Ten 12.80 werd de vergadering geopend met den Ohr. Groet door üen voorzitter, den heer H. Terra, welke voor 't laatst als zoodanig optrad. Spreker memoreerde de le vergade ring van vakafdeeling V in 1903 te Nijmegen gehouden, gaf een overzicht der werkzaam heden in de afgeloopen 10 jaar en mocht met genoegen constdleeren, dat met succes was j gewerkt. Het ledental bleek te ziin geklom men van 200 tot 900 en menig succes, vooral bij 't S.S.-personeel, was voor de leden ver kregen. Spr. hoopte, dat in 't vervolg èn in 't verkrijgen van betere arbeidsvoorwaarden en in 't toenemen van 't ledental, het succes van vakafdeeling Y. moge blijven toenemen. 1600 R. K. werkplaatsmannen kunnen lid van onzen Bond zijn, 900 ziin er in onder gebracht, rusten wij niet voor allen tot ons zijn gekomen. Overtuigt uwe kameraden van het nut der R. K. Vakorganisatie, hoe groo te r ons ledental, hoe meer succes wij zullen hebben bü de te voeren acties. Spreker stelt tot voorbeeld de afd. Zwolle, waar 64 pOt. is aangesloten. (Applaus.) Notulen werden niet gelezen, daar die in No. 48 van het „Rechte Spoor" voorkomen. Daar niemand eenige aanmerking bad ge maakt, werden zij onder dank aan den secre taris, goedgekeurd. Punt 2. Verkiezing voorzitter, daar de thans fungeerende wegens zijne benoeming tot vrijgestelde van den Bond, moest aftre den. Gekozen werd de secretaris, de lieer F. Reijne, uit Tilburg, met algemeeue stemmen min 1 blanco. De aftredende voorzitter feliciteert, de ver gadering met hare kenze en stelt den nieu wen titularis voor als den rechlen man op de rechte plaats, en zegt toe, ook als vrijgestelde steeds zijne beste krachten to zullen blijven wijden aan bet Werkplaalspersoneel, waar uit hij is voortgekomen en waarmede hij tien jaar lang in de organisatie heeft geleefd en gestreden. De nieuwe voorzitter dankt hierop voor bet vertrouwen, als secretaris genoten, en hem thans wederom als voorzitter geschonken, dankt den afgetreden voorzitter voor- den steun en oprechte vriendschap, alsmede ook van de overige bestuursleden, gedurende zijn secretariaat ondervonden en hoopt met de medewerking van allen, ook als voorzitter zijne beste krachten aan den Bond te wijden. Verders feliciteert liij den aftredenden voor zitter met zijne benoeming tot vrijgestelde, en spreekt den wcnscb uit, dat liet hem moge gelukken, allen die aanspraak mogen maken op den naam van R. K. Spoor- of Tramman, in onzen Bond binnen te leiden. (Applaus). runt 3. Bespreking verbetering ventilatie in de draaierij en zadelmakerij der werk plaats te Zwolle werd van de ageuda afge voerd, daar hieraan zal worden voldaan. Tunt 4. Bespreking smeedkolen voor vuurwerkers te Zwolle. Er werd geklaagd over slechte kwaliteit, waardoor geen goed werk kou worden gemaakt. Ook van andere werkplaatsen kwamen klachten in. Besloten werd eerst te onderzoeken of de klacht aan alle werkplaatsen voorkwam en zoo dit bet geval was, die zaak via het H. B .bij den D. G. aanhangig te maken, zoo niet dan met de betrokken ingenieurs der werkplaats te behandelen. Punt 5. Bespreking toeslag sjouwers. Uit de toelichting bleek dat deze wanneer zij overwerken, geen toeslag of stukloon ont vangen; besloten werd na informatie om trent de namen der betrokken personeu en het aantal uren, dat door hen wordt gewerkt, deze zaak via het H. B. met den D. G. te' behandelen. Punt 6. Bespreking wascligelegenheid in de werkplaats te Zwolle, werd van de agenda afgevoerd, omdat ook hierin reeds wordt j voorzien j Punt 7. Bespreking uitbetaling loon bij ziekte. Uit de schriftelijke toelichting bleek, dat die uitbetaling somtijds te laat geschied de om reden dat degene, welke hiermede is belast, somtijds voor eene andere functie is aangewezen. Daar zulks in strijd is met eene hieromtrent bestaande dienstorder, werd be sloten, zoo zulks weer mocht voorkomen, melding er van te maken in 't R, S., mocht het daarna nog weer geschieden, deze kwes tie aanhangig te maken bij den D. G. Punt 8. Bespreking vrij vervoer over vreemde banen. Bij de discussies hierom trent bleek, dat de vrijbiljetten over andere banen soms te laat inkomen, zulks was ook lieden het geval aan de C. W. S. te Haarlem Zaterdag 1.1. waren de biljetten der N. C. S niet op tijd aanwezig, waardoor de leden der afd. Haarlem deze vergadering niet konden bijwonen. Daar deze kwestie van algemeenen aard was, werd ze naar de vergadering van den Raad van Afgevaardigden verwezen. Punt 9. Bespreking algemeene loonsver- hooging aan de Wagenwerkplaats te Amers foort, werd verwezen naar de Commissie tot herziening van het Algemeen Reglement Dienstvoorvvaardeu en Werkliedon-Regle ment. Volgt rondvraag, waarvan een zeer ruim gebruik werd gemaakt. Na beantwoording der vragers door den voorzitter, werd de vergadering door dezen met den Chr. Groet en een woord van dank ten 4 uur gesloten. Zeezout als bemesting. Men hoort dikwijls door landbouwers bewe ren, dat zeezout op de planten een schadelijken invloed heeft. Volgens de jongste onderzoekin gen schijnt dit echter niet geheel juist te zijn. Sommige planten-soorten gedijen zelfs zeer goed op een zoutrijken bodem. Het schijnt met het zout al net te gaan als met sommige medi cijnen: in groote hoeveelheden is het vergift, in kleinere dosis werkt het gunstig. Gedurende de laatste vier jaar zijn er op het Hongaarsohe Regeeringsproefstation te Ma- gyarowar hieromtrent proefnemingen gedaan, waarvan Janesco Bela een en ander mededeelt. Men heeft een veld suikerbieten gemest met zeezout en wel 175 K.G. ruw zout per H.A. Het brutogewicht der grootste bieten was 14000 K.G. grooter dan dat van andere bieten. Door verdere onderzoekingen moot nu nog ge constateerd worden, of de zoutbemesting ook het suiker-percentage verhoogd heeft., Dicp/.eevisscherij in Australië. De Engelscbe Regeering heeft het plan op gevat, de vïsscherij in Australië, die nog niet veel beteekent, vooruit te helpen. Met dit doel is er een kotter uitgerust, die in de kustwate ren proefnemingen met diepzeevisschen heeft gedaan. Deze expeditie heeft interessante re sultaten verkregen. Tot op een diepte van on geveer 600 Meter werden eetbare visschen ge vangen, waaronder geheel nieuwe soorten, die zeer smakelijk bleken te zijn. Op grootere diepten vond men totaal onbekende exempla ren. Velen vertoonden de prachtigste kleuren en fosforiseerende vlekken; bijna allen hadden buitengewoon groote ©ogen. De visscherij leverde technisch weinig moeilijkheden op, on danks reusachtige lengte der netten. DE FILM IN AMERIKA. Over alle deeleii van. den aardbodem rij zen de bioscoop-theaters nog altijd als pad destoelen uit den grond. De reusachtige paddestoelengroei is nergens zoo weelderig als in het land van zijn oerbetovergroot vaderAmerika. Daar telt men op het oogenblik 17000 bioscoop-theaters, die een leger van. 200.000 man werk verschaffen. In het geheel is er een kapitaal van een milliard gulden ingestoken, terwijl de waar den der „tooverlantaarns" op 24 millioen, gulden geschat wordt. In de honderd grootd filmfabrieken zijn geregeld 20.000 man i« de weer, die tezamen bijna 2 millioen guided per week verdienen. De eigenlijke film-in dustrie beschikt over 48 millioen en een grond-kapitaal van 240 millioen. DE ZIEKTE DER KOPERSLAGERS. Reeds lang houdt de geneeskunde ziek bezig mep het bestudeeren van een eigen-,1 aardige ziekte, die gepaard gaat met koorts-1 verschijnselen en die alleen optreedt bij ar beiders in kopergieterijen. Langen tijd liecft men gemeend, dat de koperdampen, die bij het gietproces ontstaan, de vergiftiging ver oorzaakten. Deze .stelling" werd echter weerlegd door het feit, dat in andere be drijven deze kopertfampverglftigingen niet voorkwamen. De Fransche medicus Barge- ron heeft geruimen tijd geobserveerd, en is nu tot ïiet re-suftaat gekomen, dat niet de koperdampen maar de zTnkdampen de schub digen zijn. Het gevaar der vergiftiging ie volgens Bargeron op zeer eenvoudige wijze te ontwijken. Men drage zorg voor goede afvoerbuizen bij elk smeltvuur. SPEELGOED IN DEN TREIN. De Londen and North Western RailwaJ Company, welks treinen vaak geweldig lan* ge routen hebben af te leggen zonder eeni- afwisseling, en die daarbij alles in hef werk stelt om het de passagiers zoo aange naam mogelijk te maken, heeft een afzon- derlijke dienst ingesteld: die der speelgoed- commissie. Het jeugdige treinpubliek, dat gewoonlijk al na een kwartiertje meent, uren t» hebben gereisd, kan het hun ouders en ook de overige passagiers, ge-' ducht lastig maken. Waar nu voor de vol wassenen afleiding bestaat in lectuur, heefv do spoorweg-directie gemeend, ook de jeugd iu de gelegenheid te moeten stellen zich' te vermaken; aan de kinderen van passa giers der eerste klasse wordt op verzoetó gratis speelgoed in gebruik gegeven. Men is zeer vooruitstrevend geweest in de keu zei van dit speelgoed. Poppenmoedertjes en looi den-soldatenvadertjes krijgen nu miniatuur-! spoorwagens, met dito locomotief, rails, tun-', nels, wissels en signalen. Op een klapta feltje wordt de zaak uitgestald en de kinde ren zijn zoo zoet als muisjes. DE KOLENPRODUGTIE VAN FRANKHUI Iu Frankrijk is de kolen-productie in 19 belangrijk gestegen. De totaal-omzet be- draagt 2 millioen ton meer dan het vorig» jaar, te weten 39230000 en 41309000 ton/ Vooral in het Noorden bij Calais is de om-) zet belangrijk toegenomen. De mijnen vart, liens met een omzet van 3908000 ton leveren!) toch nog altijd het meest. Ondanks deze toename is Frankrijk niet in staat zichzelf geheel van kolen te voor zien «voor de Fransche industrie moet nogi altijd worden ingevoerd. In 1912 b.v. moest] er nog 307 van den voorraad kolen di< in Frankrijk verstookt worden, n. 5050.622.000 ton, worden ingevoerd. HAARLEM, 15 Sept. GroentenmarkL Aardappelen aang. en verk. 37 H.L. f 2ii, Appelen aang. 120 verk. 100 H.L. f 612 Peeren aangov. en verk. 93 H.L. f 612 Bloemkool aang. en verk. 2000 st. f 59 rang. 3000 verk. 2000 st. f 86 Wittekool aang. 700 verk. 500 st. f 26 Savooiekool aang. 4000 verk. 3000 st. f 23 per 100 stuks; Heereboonen aang. en V' erk-; •erft 860 m. f 0,35—-1,20; Snijboonen aang. en verk,. 540 f 0.35—1; per mand; Wortelen aang. en verk. 3000 bos f 45, per 100 bos. Botermarkt Aangev. en verk. 30 K.G, 1,50—1,60 per K.G. A bereid vin de zuiverste grondstoffen. N V: Modelboerderij „BRONSTEÊ", HEEMSTEDE. TELEFOON 1790. verstrekt GELDEN met borg stelling en 2e HYPOTHEEK ZONDER VERZEKERING, a is voor Hoorn, de I I Streek en Westfries- j land het aangewezen blad voor adverten- I tien. Vraagt Proefnummer#. li in Gedurende de maand September per H.L. franco berppSaats. Per wagon voor Heeren Handelaren tegen zéér lage prijzen. Betrouwbaar en niet duur in kwaliteit en prijs de beste staan ter beproeving gereed. Voor goed passend zitten wordt ingestaan. Onovertrefbare Firma P. BEAUFORT. m Zijlstraat I. Tel. Interc. 717. Dagelyks verkrijgbaar versch RUND- VET, A f0.7ü per K. G. Bij afnam, boven 21/? K.G. verminderden prys. Bestellingen per briefkaart, wordt da briefkaart vergoed. Aan nevelend, P.C. v, d, VOORN, Burgem. Wentholtstr. 21, Hillegom. Particulier Geld beschikbaar met en zonder borgen, rente 5 pCt. 's jaars. Geen kosten vooruit, uit betaling ten volle van het aange vraagde bedrag. Adres N. Groen markt 6, Kantoor geopend van 9—6. Zaterdags van 92 uur. Bij de N.V. Drukkerij de Spaarnestad te\ Haarlem is verschenen het nieuwe tijdschrift voor ontspan ningslectuur 4 BAKT Amorikaansch meel. Merk FRAPPANT WIJKERSTRAATWEG. boaiends katholieke lectuur. wekelijks 16 A 32 bladzijden kwarto formaat, fraai papier en nette omslag. De prijs is slechts VIJF cents per week of f 0.65 per kwartaal (per post f 0.75 per kwartaal.) Behalve een groot aantal kleine verhalen zullen de eerste afleveringen den grooten roman om HET LEVEN EENS KEIZERS bevatten. Daarin wordt op hoogst spannende wijze beschreven, aan welke gevaren het leven ook van de meest sympathieke gekroonde hoofden voortdurend blootstaat. Wekelijks wordt een rebus of prijsraadsel opgenomen, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar ge steld worden. Zjj die zich de geregelde toezending van dit belangwekkende tydschrift willen verzekeren, worden ver zocht het nevenstaande in teekenbiljet ingevuld aan hun boekhandelaar ter hand te stellen, of gefrankeerd mes postzegel »an 5 cents, op te zenden aan de N,V. Drukkerij de Spaarnestad, Haarlem. Ondergeteekende verzoekt te ontvangen het nieuwe Weekblad VOOR IEDEREEN, boeiende katholieke lectuur. 1)/ A 5 cents per week. 65 cents per kwartaal. i 75 cents per kwartaal (per post). (Handteekening) Adres Duidelijk ichrijvei v. p. 1) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Stookt „ADLER" Anthraciet! BSSïSas 1 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8