BINNENLAND. P1UJ UIT OE ZAANSTREEK. NIEUWS UIT LISSE e o. Aanbestedingen OE TROONREDE. (Wat anderen zeggen). Veel ea velerlei is reeds gisteravond ge oordeeld over de Troonrede. Zooals gewoonlijk zullen wij hier een bloemlezing laten volgen van de verschillende persbeoordeelingen. Voor heden laten wij eenige Katholieke perstem- men hooien. De Maasbode zegt clat zich uit de rede bfehalve allerhande onduidelijkheden, die eerst door liet algemeen politiek debat en de te verwachten wetsontwerpen kunnen worden weggenomen, één vraag van het hoogste gewicht naar voren dringt. Het antwoord daarop bepaalt het eigen lijk karakter van dit nieuwe Kabinet. Het blad vraagt: Zal het Kabinet zijn kracht aanstonds wenden op de aangekon digde zeer partieele Grondwetsherziening en daardoor den duur van eigen leven zeer be perken immers, door de voorgeschreven Kamerontbinding in lier grootste gevaar brengen of nemen de andere aangekon digde maatregelen ook waarlijk een ernstige plaats in op zijn program? is het een Ka binet van Grondwetsherziening, of een Kabi net als andere, dat onder andere ook kies- rechtherziening brengen wil? De Maasbode betoogt, dat het antwoord op die vraag niet gegeven is. Wil dit Ministerie maatschappelijke en wetshervormingen tot stand brengen, dan heeft liet zin te wijzen op eenige belang rijke lacunes in zijn program. Dan vraagt men, of er niet plaats had moeten geruimd worden voor de herziening der gemeente- financiën, voor lotsverbetering van höogere en lagere ambtenaren en zoo veel meer. Hoe zij het algemeen kiesrecht voor man nen en de mogelijkheid van vrouwenkies recht in de Grondwet brengen zal, weet deze Regeering. Moet daarentegen aan het bij zonder ouderwijs worden recht gedaan, dan is een diepgaand onderzoek noodigi Als het Ministerie het vooral op Grond wetsherziening toelegt, dan oordeelt het blad de „onderwijs-eoiicessie" van te weinig be lang. Zonder profeet te zijn kunnen we dus gerust voorspellen, dat deze verzoeningspo ging als ai te naïef zal worden afgewezen en de kansen der Grondwetsherziening niet al te schitterend staan. Zou het Kabinet daarom meer zijn werk zaamheid zoeken in de andere aangekon digde punten van zijn program? .Wat de pensionneering der behoeftige ze ventigjarigen naast de Invaliditeitswet we zen zal, kan men moeilijk vooruit zien. Of de pensionneering, zooals minister Treub steeds gewenscht heeft, overgang moet blij ven, dan wel zelfstandig komt te staan, uit de Invaliditeitswet gelicht, is niet to zeggen. Deze laatste wordt gehandhaafd, zooals ook niet anders kan. Alleen zullen* wijzi gingen worden voorgesteld. Welke, .wordt niet .meegedeeld. Wat de Ziekteverzekering aangaat, zal mi nister Treub de geneeskundige hulp daar invoegen, dus de onoplosbare dokterskwes tie eerst recht aan de orde stellen. Makke lijk maakt hij het zich niet, Op welk tijdstip voor zijn plannen een 3tokje zal gestoken worden, is even onze ker, als de botsing zelve onvermijdelijk schijnt. Ter leniging van den financieelen nood weet deze Regeering niets anders voor te stellen dan de sinds jaar en dag genoemde beidu middelen, verhooging der successiebe lasting en een algemeene inkomstenbelas ting. Om met de tien millioen, die daaruit hoog stens te verwachten zijn, en met iiet ge wone accres toe te komen, zullen allerlei noodzakelijke maatregelen achterwege 'moe ten blijven en zal de Regeering voortduren- den aandrang, en nog het meest van socia listische zijde, moeten afwijzen. De roode fractie, waarlijk niet van weinig gewicht met haar zestien stemmen, zal voort durend worden teleurgesteld. En al heelt zc den laatsten tijd getoond, door dik "en dun Ie Regeering te willen steunen, al schijnt het» dat ze zich niet laót afstooten, het moet haa.r eindelijk toch wel te hachelijk worden. Te meer daar de oorlogs- en marine-para grafen een flinke stijging cler militaire uit gaven in uitzicht stellen. Uit deze overweging zou wellicht een po ging der' rechterzijde kunnen voortvloeien, om aan de zaken hun natuurlijke verhou- dingeu weer. te geven, het „eten van twee walletjes" na zóó felle verkiezingen veraf schuwend als een constitutioneel bederf. Of de grootsohe Zuiderzee-onderneming wei ernst is? Bij een Kabinet van grond wetsherziening o.i. niet. Voldoende is duidelijk, dat we ons bij een en ander al te zeer op gissingen moeten baseeren. Deze Regeering, wij' wisten het, kan geen volledige opening van zaken ge ven. De democratische, en zeker niet de sociaal-democratische eisclien, die de ver kiezingen beheerschten, kan zij niet invol gen. .Waarom ze het niet doet, blijkt niet. Al leen zou de tijdrekenkunde in verband met dé ,voorgestelde grondwetsherziening kunnen verklaren, dat het nieuwe programma zoo weinig omvat. (Wanneer de grondwetsherziening aan de orde zal komen, blijkt echter evenmin. En vriend de „Msb." besluit: tegenstanders blij ven in het onzekere. Wederom is dus voor rechts liet parool: afwachten, wat deze Regeering, die zeker van rechts afhangt, eigenlijk wenscht. Als „De Tijd" zijn indrukken samenvat, dan komt het blad tot de conclusie, dat de tegen woordige Regeering hare krachten verre over schat. Het program, in deze Troonrede ontwik keld, is er een, zooals men mocht ver wachten van een Regeering, niet alleen van eigen kracht bewust, maar tevens over tuigd in beide Kamers der Staten-Generaal op eene sterke meerderheid te kunnen re kenen. In een hoofdartikel, hetwelk bij sommi ge van onze vrienden tegenspraak uitlok te, bepleitten wij ettelijke weken geleden als geringste kwaad het optreden van een uitsluitend uit de Linkerzijde samengesteld Zaken-Kabinet, hetwelk zich bij zijne wetsvoorstellen tot orideVwernen, binnen de neutrale zone vallende, zou bepalen en dat, zoolang het niet voor een Kabinet van beginselen moest plaats maken, voor het tot stand brengen van zoodanige ont werpen hulp zou kunnen vragen en vinden bij de Rechterzijde tegenover den uitersten vleugel der Linkerzijde, dien der socialisten. Een dergelijk Ministerie blijkt het tegenwoor dige niet, oordeelt „De Tijd". Hoewel, gelijk wij boven reeds zeiden, hetgeen het eigenlijk wil ten opzichte van de Inval iditoits- en Ouderdomsverzekering en ook nog omtrent andere punten, ons niet volkomen duidelijk is, meenen wij toch, dat deze Troonrede voldoende licht geeft, om aangaande het karakter der Regeering niet 'langer in den geringsfen twijfel to verkeeren. Wij krijgen met haar te doen als een liberaal kabinet, dat voor de uitvoering van zijn plannen alleen bij de Linkerzijde steun zal hebben te zoeken. Vergissen wij ons ook verder niet, dan gaan wij met dit Ministerie een tijdvak vol van politieke wisselvalligheden, incohaeren- tie en onvruchtbaarheid te gemoet. Dat dit tijdvak niet al te lang moge duren, dat het niet al te veel schade mo ge toebrengen aan onze nationale belan gen, maar spoedig voor een vasteren en meer verzekerden toestand moge plaats ma ken, als de ellendige gevolgen der jongste algemeene verkiezingen door een nieuwe uitspraak van het kiezersvolk zullen zijn goed gemaakt is onze oprechte wenscli. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot rechter in de Arr.-Rechtb. te Maastricht, nu1. G. M. J. Bonhomme, thans griffier bij gemeld: Recht bank. Bij K. B. is aan G. W. Cramer,op verzoek, met ing. van 5 Oct., eervol ontslag verleend, als bürgem. der gem. Ootmarsum, met dankbetuiging voor de langdurigediens ten dooi- hem in die betrekking bewezen. Bij K. B. is aan dr. C. Lely, Min. van Waterstaat, op verzoek, eervol ontslag ver leend als buitengew. lid van den Centr. Ge zondheidsraad, met dankbetuiging voor de in dezo bètr. den lande bewezen diensten. Bij K. B. zijn de vice-consuls der Ne derlanden in alg. dienst K. W. J. Hiibor en P. E. Borger bevorderd tot consul. ZITTING DER EERSTE KAMER. De griffier doet voorlezing' van het Ko ninklijk besluit van benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer voor het zittingjaar 1913— 1914 van den heer J. E. N. baron Schim- inelpenninek van der Oye. Van den heer Barge was bericht ingeko men, dat hij ontslag neemt 'als lid der Eer ste Kamer. De voorzitter deelde mede dat do geloofsbrieven cler nieuw gekozen leden in handen zijn gesteld van twee commissies.' De heer van der Feltz en van der Kun brengen rapport uit namens deze commis sies, welke voorstellen om alle gekozenen toe te laten. Hiertoe wordt besloten. De nieuw gekozenen worden geïnstalleerd. Het zijn de lieeren: Van den Bicson, Rcgout, Reekers, 't Hooft, Van .Wassenaar, van Ro- sande, Van den Bergb, lvuyper, Van Nic- rop, Staal, Van Houten, Fokker, Van Kol, Franssen, Zijlma, Michiels van Kessenich. De lieer Schitnmelpennlnckaanvaardde daarna het Voorzitterschap. Hij zeide onge veer het volgende: Mijne Heeren! Op voordracht van den Minister van Bin- nenlandsehe Zaken werd ik door liet liooge vertrouwen van de Koningin wederom ge roepen uwe met deze openingszitting aan gevangen vergaderingen te leiden. In onze Kamer zijn als uitvloeisel van kót grond wettelijk periodieke altreden harcr leden weder vele mutatiën. gebracht. Veteranen gingen heen, nieuwe krachten zijn lniar toe gevoegd. Maar ook in haar nieuwe samen stelling zal de Kamer, naar ik vertrouw, hare roeping bewust blijven en kalm en rustig, doch met gepaste voortvarendheid, de haar voorgelegde wetsontwerpen toet sen aan liet belang van het volk, daarbij bedenkende, als zij zich daarmede kan vcr- eenigen, dat zulks zeker bevorderlijk is aan een goede en vlugge afdoening van zaken, en als ze dit niet kan doen, bedenkende dat oppositie, zonder dat daaraan toege voegd kan worden het woord „loyaal", liier niet denkbaar is. Ik vertrouw dat in de Kamer zal blij ven heersclien een kalme atmosfeer waar bij men over en weder .elkander rustig aan hoort, niet naar interne drijfveeren vragend, maar het hoofd koel houdend,- al is liet hart vaak warm. De Kamer ondergaat voortdurend veran dering. Van de 50 leden die van de Kamer deel uitmaken toen ik in 1902 voor het eerst als voorzitter optrad, zijn nog slechts 10 over, maar de wijze waarop de Kamer haren voorzitter steeds hielp, geeft mij het vertrouwen dat zij zulks ook ditmaal weder zal doen. Ik heb gezegd. (Applaus). De Voorzitter stelt voor de Troonrede met een adres van antwoord te beantwoorden. Conform besloten. De Voorzitter noocligt verder de leden der commissie van redactie uit morgenochtend 11 uur met hem bijeen te komen. Hij ver daagt de vergadering tot morgen 2 uur en stelt voor ook Donderdag openbare verga ring te houden ter verkiezing van twee le den der huishoudelijke commissie en van drie ledeu der gemengde commissie voor stenografie. Conform besloten. De vergadering wordt gesloten. ZITTING DER TWEEDE KAMER. Om drie uur kwam gisteren de Tweede Ka mer in gewone zitting bijeen onder presidium van 'den heer Lieftinck als oudste lid in jaren. Deze opende de vergadering en sprak een woord van welkom, en o.m. zeide de heer Lieftinck „Mijne heeren, gij zijt door het vertrouwen der kiezers hier geroepen. Ge komt hier met uwe idealen ten aanzien van hetgeen de be langen des volks eischen. Behoudt die idealen als gij kunt. (Gelach.) Ge hebt ze hier zeer noodig. Zonder idealen todh zou de arbeid niet steeds de noodige opgewektheid mee brengen," en debiteerde daarna nog de vol gende hatelijke nonsens: „De jongste verkiezing is, zooals wel ver wacht werd, voorafgegaan door een groofce, machtige werking in het land. Er is veel ge debatteerd en gediscussieerd. Er is bij deze stembus zelfs gebeden I Moge veel daarvan dan ook reeds gedisconteerd geacht .worden, wanneer straks de debatten over de begroo ting aanvangen." Het $pel is dus al reeds begonnen. De Aoorzitter benoemde daarna de drie commissies voor het onderzoek geloofsbrieven en stelde voor morgen om één uur te vergade ren, o.a. tot het opmaken van een nominatie van drie leden voor de presidentkeuae. Conform wordt besloten, .waarna de verga dering uiteengaat. ADRES VAN ANTWOORD. In de laatste dagen liep het gerucht, dat uit de Tweede Kamer zou worden voorge steld, aan de Koningin een Adres van Ant woord op de Troonrede te zenden. Het is echter twijfelachtig, of liet geschieden zal. „Tel." VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE KAMERFRACTIE. De vrijzinnig-democratische fractie in de Tweede Kamer heeft gistermiddag gekozen tot voorzitter df. D. Bos en tot secretaris mr. J. Limburg. Majesteitsschennis. Tegen den Vrijen so cialist J. W. Smit, van Amsterdam, die Zon dagmiddag te Nieuwolda (Oron.) op een oóenluchtmeeting sprak, is door de aanwe zige rijkspolitie procesverbaal opgemaakt wegens maj esteitsschennis. Jeugdige deserteurs. Maandag zijn te Overschie aangehouden vier jongens van vijftienjarigen leeftijd, die Zondagmorgen deserteerden uit de Kweekschool ter oplei ding voor de Scheepvaart der Marine te Lei den. De knapen hadden het plan opgevat op een stoomschip dienst ie nemen en zoo naar het buitenland to kunnen vertrekken. De jeugdige deserteurs zijn thans naar de Ma rinierskazerne te Rotterdam overgebracht. De vermissing van 22.000 francs. De kantoorbediende A. M. S., die volgens zijn zeggen te Brussel betrokken zou zijn in een verduistering van 22.009 francs, is gis teren, na ontvangst van een bericht van clen procureur des Konings te Brussel, op vrije voeten gelaten, meldt dé N. R. Cf. Hij is met zijn uit Brussel overgekomen broeder niedegegaan. De polder .,T)e Koekoek". Een droog legging, welke zeer" do aandacht trekt is die van den polder „De Koekoek" te Graf horst bij Kampen. Men heeft dezen grooten polder niet alleen geheel van water ontlast, doch er een zeer vruchtbaren bodem weten 'to scheppen. Dit jaar is de haver uitmun tend geslaagd. De pachters zullen straks voor gezamenlijke rekening een stoom- dor.sclimacliinc laten komen. Voor het pink - ken van boonen is een dertigtal personen aan het werk; duizenden kilo's zijn reeds afgeleverd en de planten zijn nog volge laden. In het tuindei'sland geven de eet- aardappelen, die zeer goed van kwaliteit zijn, een ruim beschot. Een pachter, die eenige hectaren fabrieksaardappelen heeft verbouwd, toonde een exemplaar, dat ze ven ons weegt. Het vervoer zal. dit jaar plaats hebben niet kipkarren over rails, die over een cler 'kanaaldijkjes van het uitwateringskanaal bij liet stoomgemaal zullen gelegd worden, ter wijl het buitenkanaal' zooveel is uitgediept, dat daarin schepen kunnen komen om te laden. Hebben liet vorig jaar de lieeren Kraaij- veld cm Van der Weerdt te Tiel zich voor het ploegen een bcnsolmotor aangeschaft volgens het ontwerp van den machinist, den heer Van Kijk, dit voorbeeld zal dit jaar gevolgd worden door den lieer Van Reek te Rotterdam. Er vroeg bij! Bij den ingang van de Tweede Kamer stonden Zaterdagmiddag reeds een '50-1 al personen, waaronder vrou wen met zuigelingen, om een toegangsbe wijs voor de openingszitting op Dinsdag a.s. machtig te worden! Aanvaring. Omtrent 'de aanvaring in den Nieuwen Waterweg bij -Maassluis lezen wij iiet volgende in de „Maasbode": Om vier uur gistermorgen heeft in don Nieuwen Waterweg ter hoogte van Maas sluis tijdens mistig weer een aanvaring plaals gelia-d tusschea liet stoomschip „Ma- vis" van de Genera! Steamship Navigation Company, hetwelk op clen terugtocht 'was van Londen naar Rotterdam en het uitva rend stoomschip „Colmar", van do Deutsch Australische Dampfschiffahrt Gesellschaft. De Mavis" werd midscheeps aan bak boordzijde getroffen en "zonk eenigen tijd later, terwijl van de „Colmar" de voorste ven boven de waterlijn is gebroken. De equipage van de „Mavis" kon geluk kig bijtijds op de „Colmar" worden overge bracht, doch één van dc zich aan boord der „Mavis" bevindende passagiers, de heer Schadee, kantoorbediende bij de firma Pit. van Ommeren te Rotterdam, die zich op het oogenblik der aanvaring nog met zijn oom, den heer Spruit, in zijn kajuit bevond, kon niet meer worden gered en verdronk. De kajuit was door de aanvaring ingedrukt en de heer Scliadee, die naar Londen was ge weest om zich in de Engelsche taal meer to bekwamen, tusschen de wanden beklemd geraakt, zoodat naar alle waarschijnlijkheid do dood bij den heer Schaden reeds was ingetreden, voordat het water de kajuit bin nenstroomde. Zijn oom, dc heer Spruit, kon nog uit de kajuit worden getrokken en op de „Colmar" worden overgebracht. De heer Spruit, wonende in de Blomïner- dijkschelaan 27, werd per boot naar hier gebracht en verder per rijwielbrancard naar het ziekenhuis, alwaar hij ter verpleging is opgenomen. Bij het voorloopig onderzoek kon de ge neesheer niet constatceven of er iets ge broken was. Waarschijnlijk komt de heer Spruit met den schrik vrij. De équipage van de „Mavis" is naar Rot terdam vervoerd en in het zeemanshuis on der dak gebracht, een gedeelte der beman ning met den kapitein is bij het wrak ge bleven. De „Colmar" is naar hier terugge- stoomd en heeft ligplaats genomen in de 2e Katendrechtsche haven voor 'loods CL De heer Schadee is nog niet gevonden. Het stoomschip „Mavis" ligt met het ach terschip onder water boven Maassluis bij de Vergulde Hand. Voor de berging van schip en lading is gecontracteerd met de Nieuwe Bergings- Maatschappij te Maassluis. Branden. Gisternamiddag ontstond hevige brand in een met bussen terpentijn, verf. enz. gevuld pakhuis je van den rijtuigmaker Cou turier, in de Nieuwe Molstraat te 's-Graven- hage. Ook de door een plaatsje gescheiden pakhuizen eencr Grouingsche importfirma van Japanscli porselein, lakwerk enz., werd aangetast. De slaapkamer en een zitkamer van lliêt hoven een der pakhuizen gelegen bovenhuis brandden uit. De schade is ver zekerd. Te Wessem bij Roermond zijn de huizen, schuren en stallingen van de wed. Kuikens, van den gemeenteveldwachter en den pach ter Neubaus geheel of gedeeltelijk door brand vernield. Uit „Het Volk". „Dienstbode gevraagd, die helder werken kan, liefst dag en nacht." Deze advertentie komt voor in „Het Volk"; indien ze in een ander blad, bijvoorbeeld liet, onze, had gestaan, zou er geschreeuwd worden -van „klasse-uitbuiting", merkt het „Alg. Hbld." op. Hoofdpijn brj een vrouw SCHOTEN. Onze Vuilnisbeit. Naar men ons mededeelt, circuleert bij de bewoners in da doorgebracht, omgeving van de gemeente-reiniging, een lijst tot verkrijgen van handteekeningen, om aan den gemeenteraad een request aan te bieden, in verband met de verspreiding van ondrage lijke lucht der vuilnisbelt, en den raad te verzoeken deze naar elders te doen verhui zen. NOG Hl) WIJ KEK HOUT. Do O nat harikiel ijk hei ds feesten. De kermis in ons dorp is in vollen gang. Zweefmoleri en luchtschommel maken goede zaken, de c&fé's trekken vele bezoekers. Zondag was het hier en daar een gezellige drukte. Maan dag werd in de Toekomst een biljartwed strijd gehouden. De clou van de kermis zaJ echter de Donderdag zijn, de dag der fees ten te Noordwijkerhout. Met ijver is men reeds bezig alles in gereedheid te brengen. De steiger aan den toren voor de muziek de tent op het plein en die voor de prij zen staan reeds te wachten. Met do elec- trische verlichting van het Raadhuis is men druk bezig. Deze belooft schitterend te zijn. Zoo ook liet plantsoen en liet Kerkplein, welke met een zee van vetpotjes zullen worden geïllumineerd. Grootsch en in onzen naasten omtrek nog niet gezien zal het vuur werk worden, dat omstreeks half tien wordt afgestoken. Het belooft een feestelijke dag to worden. VOORHOUT. Jubileum. De heer J. v. d. Voorn, tuinbaas van het Seminarie „Hageveld", alhier, her dacht gisteren, den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij het Seminarie. Hij en zijn medearbeider, de heer B. Angevaare, die beiden als onderscheiding van H. M. de Ko ningin do bronzen eere-medaille der Oranje Nassau-orde ontvingen,' ondervonden veel blijken van belangstelling. Beiden het onder- sclieid in geleek en op de borst dragend, heb ben zij te midden der overige arbeiders den geheelen dag in gezellige feeststemming Be onaflyuikelükheidsfeesten alhier zijn uitgesteld; zij wórden gevierd op 1 en 2 Oc tober a.s. Voor de eenmaal vastgestelde da tums kou men geen muziekkorpsen krijgen. HAARLEMMERMEER. Herbenoemd. Bij Kou. Besluit is met iJMLJluEIV. ingang van 21 September benoemd tot bur- Visseherij (stuurlieden en schippers). Degemeester der gemeente Alkemade, de héér. centrale commissie voor de visscheren-exa- E- H. van Wiehen, secretaris dier gemeente. mens zal, aanvangende 8. October, zitting houden te lJmuiden. Zij, die aan deze examens wenscli en deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 28 Sep tember schriftelijk wenden tot den voorzit- •fbr der commissie, den heer J. van Scheers, van Galenstraat 21, te 's-Gravenhage. Be moordaanslag. Gistermiddag is alhier door het parket uit Haarlem in tegenwoor digheid van J. B., die den moordaauslag opt het jonge meisje D. S. pleegde, een onder zoek ingesteld op bet zeiljacht Johanna, liet eigendom van tien dader. WIJK AAN ZEE. Herbenoemd. Bij Kon. Besluit, is met ingang van 16 September herbenoemd tot burgemeester der gemeente Wijk aan Zee en Duin de heer H. H. del Court van Krim pen. HEEMSKERK. K o n i h g i n n e cl a g. Zondagavond ver gaderden ruim 40 personen in 't café Van den' heer L. Henneman, om de mogelijkheid te bespreken, dit jaar weer féést te vieren. De heer J. Kloos fungeerde als voorzitter en gaf een uiteenzetting van hetgeen op de vorige bijeenkomst was besproken. Daarna gaf de heer M. Mok de rédenen, óp, waarom de commissie gemeend had, dit jaar geen feest te vieren, nl. de weinige medewerking uit de kern der gemeente gedurende de laat- ste jaren en het welslagen der Onal'liaiikelijk- heidsfeestou in omliggende plaatsen. Mocht de commissie op dezen avond getuigen, dat ook nu vele vooraanstaande personen afwe zig waren, de groote balansfcellijig door dc aanwezigheid van zoo velen getoond wees eröp dal: ook dit jaar het feest door zal gaan. Nadat vele -personen het woord hadden ge voerd, werd besloten bij den .Burgemeester verlof te vragen, twee dagen feest to mogen vieren n.l. oen dag ter herdenking van Neer land* onafhankelijkheid door een optocht te houden en kinderfeesten te organiseeren, en op den anderen dag volksfeesten. Als data voor deze feestviering- werden vastgesteld 8 en 9 October. Heemskerk zal dus bij de andere omliggen- do gemeenten -niet "behoeven achter te staan. ZANDVOÜRT. Personalia. Voor het examen politie-diplo- ma is te Utrecht o. ni. geslaagd voor het diploma met aanstelling de lieer H. F. Huisintveld, alhier. Jubileum. Op 22 September a.s. zal liet 25 jaar geleden zijn dat de lieer P. L. de Vries, met algemeene stemmen door den Raad van Zandvoort tot secretaris der ge meente werd benoemd in de plaats van den heer F. Th. Roeters van Leunep, die toen bur gemeester werd van Koog aan den Zaan. HEEMSTEDE. G EMEENTEZAKEN. Bouw- en Woning-ver ordening. Voorgesteld wordt in de bouw- en woning- verordening na art. 54 een nieuw art. in te voegen, betrekking hebbende op den vuil afvoer. Begrootiug Burgerl, Armbestuur. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur voor 1914 wordt in inkomsten en uit gaven geraamd op f 7288.94. Volkszang. Het R. K. propagancla- koor der afdeeling Heemstede van de R. K. Vereeniging tot verbetering van den Volks zang in het Bisdom Haarlem zal a.s. Zondag- in het R. K. Vereenigingsgebouw een propa ganda- en liederenavond geven. Naar wij met genoegen vernemen i3 de lei ding van dezen avond opgedragen aan den heer Jac. de Jong uit Haarlem, die ook voor Heemstede wel geen onbekende zijn zal. Wij vertrouwen dan ook, dat de R. K. in gezetenen van Heemsbede in het bizonder, blijk van sympathie zullen geven en Zondag avond flink vertegenwoordigd zullen zijn. De afd, Heemstede onze beste wenschen. HILLEGOM. Geslaagd. Gisteren slaagde te Utrecht voor, het examen hoofdakte de heer W. Düncker, onderwijzer aan de R.K. Par. Jongensschool alhier. Ante-garage. Het houwen van een auto garage voor rekening van den heer Dr. Lens aan de Hoofdstraat alhier, is opge dragen aan den aannemer [Th. M. Pos al hier., Ongeluk. De timmerman S. te Lisser- brcek geraakte bij het hout lossen onder een stapel hout, waarbij hij zoodanig aan zijn been werd verwond, dat hij in de Picïs-stich- ting to Lisse moest worden opgenomen. De Paardenhandel. Door den be kenden paardenhandelaar Hertz, zal Hoofd dorp worden gebruikt als middenpunt voor zijn uitgebreiden paardenhandel in N.- en Z.-Holland. Reeds is Dij in onderhandeling om te Hoofddorp een stalling te verkrijgen, waar in 20 a 30 paarden kunnen gestald worden. In bét belang der paardenhandel zou dit zeen toe to juichen zijn, daar het een belangrijke vooruitgang beteekent. Slecht drinkwater. Door de ge zondheidscommissie te Aalsmeer zijn ernstf go waarschuwingen gericht tot de bewoners van den Ringdijk en U iter weg in deze ge meente, om geen water, uit du wateren te ge bruiken, die in den omtrek van die buurt schappen zijn gelegen. Zoowel voor drink water als voor 'huishoudelijk gebruik is dit water ongeschikt door de verontreiniging als go-voig van liet daarin uitstorten van waarde loos vuil uit Amsterdam. HALFWEG. Diefstal. Ten nadeele van den vee houder Sch. alhier is in den nacht van Maan dag op Dinsdag een schaap ontvreemd. Hel vermoeden bestaat dat deze diefstal door zigeuners is gepleegd, daar. dezen op dat tijdstip ter plaatse hebben gekampeerd. BURGERLIJKE STAND. 16 Sept. J. De- ALKMAAR. Getrouwd-: genaar en P. E. da Lange. Geboren16 Sept. d. van D. Schermerhorn O. J. Nicrop. z. van H. M. Mecusen er A. M. Meijer. HAARLEMMERLIEDE EN. SPAARNWOU- DE. Geboren: z. van O, Oost en N. v. Keu len. z. van J. Dekker en J. C. Moorman. z. van B. Baljon en M. Dijksen. Ondertrouwd: J. van der Mey en W. Ku- perus. Getrouwd: W. Kruyd en M. II. van de» Berg. KROMMENIE. De weverijen van D. van Leyden en Zoon. De Staatscourant bevat de statuten van do weverijen van D. van Leyden en Zoon, alhier. Het kapitaal is 750,000 groot, in aandeelen van 500, waarvan 60 geplaatet en volge stort. Directeur is de heer Ed. van Leyden. Commissarissen zijn de heeren D. van Ley den; mr. dr. G. van Leyden Dzn., te Zwolle, en mr. L. Th. Jorissen, te Amsterdam. Opgehouden. Het woon- en winkelhuis op •den hoek van den Heerenweg en de Kanaal straat, werd gieteravond in publieke veiling opgehouden voor 6010. Eigenaar is de heer George van der Veld. Rijks-TuLiibouw-Winterscliool. De aan de ze school benoemde leeraar, de heer Rapt- chinsky, zal onderwijs geven in de Russische taal. AANBESTEED. VELSEN. Gisteren werd aanbesteed het bouwen van 3 woningen te Jan Gijzenvaart ten behoeve van het R.K. Armbestuur aP hier. Ingeschreven werd door; R. v. Grie ken, Beverwijk, f 4850; J. Vink, Schoten, 1 6350; Gebr. iWinnubst, Haarlem-Schoten, f 6243; Lips en 'Kooij, Haarlem, f 8200; D' v. d. Kampen, Bloemendaal, f 7100; Th. Krom', [Uitgeest, f 6865;; Joh. Klaar, CaS' tricum, f 7450; P. Itings Jr., Santpoort, f 6335; (Wed. P. v. Hijst, Veis en, f 6848j Jac. v. tWageningen, Spaarndarn, f hl6®! Oudshoorn en Slingerland, Velsen, f 6750* J. J. v. .Word, Santpoort, f 6475. gg komt aileen door storiagen, die ailean aan S vrouwen eigen zijn. Zij komen door «en een- voudige oorzaak, maar deze wordt spoedig j|J verholpen door

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2