Bontwerker en Weener Dameskleermaker tsericht door deze de ontvangst der NOUVEAUTÉ's voor het a.s. Wintersei zoen in de AFDEELING PELTERIJEN zooais: Echarpes Moffen Pelsmantels Pelsjassen Mantels met bont gevoerd van f 50.- af Mutef assen Mufoplaids lamis fjonttieecien Üeeren bontmutsen Moetzakken Koetsier Pelerines ZUIVEREN VUl KOT. MOFFEN VOEREN. Sport en Wedstrijden. Leger en Vloot. Vragen bus. Van Overal. en beveelt zich beleefd aan voor het ma Ken, vermaken en repareeren van alle modellen, naar de nieuwste FRANSCHE, WEENER en AMERIKAANSCKE MODEPLATEN. KERKNIEUWS. „GEEL-WIT." De R.K. voetbalclub „Geel-Wit" heeft voor iet thans beginnend seizoen een terrein ge huurd aan den Vergierden weg, onder Oud- schoten. Deze weg begint naast, de open bare school aan den Rijksweg naar Sant poort. Het. eerste elftal speelt in de tweede klasse van den Haarlemschen Voetbalbond, het 2e •lltal in de derde klasse. Hieruit blijkt reeds dat de club over een flink stel spelers kan beschikken, dit laat dan ook niets to wenschen over, alleen kan zij nog wat Donateurs gebruiken, waartoe men zich kan opgeven bij den Voorzitter, C. A. F. Dammers, Kleine Houtstraat 41 rood. WEDSTRIJDEN VAN PROEFVLIETUIGEN. Zooals aangekondigd is, zouden Zontiag- •xiitend te 9 uur op Duindigt de vliegwedstrij den worden gehouden voor de op de N.I.T.S.T. ton toon gestelde proef- en modelvliegtuigen, bijeengebracht door de commissie ter bevor dering der proefvlieg! uigensport, ingesteld door de vakafdeeling voor aviatiek der Kon. bed. Ver. voor Luchtvaart Het grootste deel van bedoelde verzameling bestond uit toe stelletjes, vervaardigd door de leden der 1roefvliegtuigejubs te Rotterdam, 'sGraven- hag© en Amsterdam. Deze leden nu een twintigtal jongelui kwamen Zondag mee het door hen geconstrueerde vliegtuig in wed strijd. Met de voorbereidende werkzaamheden ver streek geruimen tijd; de toestellen moesten perst gewogen worden, want het waren han dicap-wedstrijden, verdeeld in twee groepen, één voor „hand?barters" en één voor „grond- starters". Eerstgenoemden werden de lucht ingeworpen, laatstgenoemden moesten zich door eigen kracht van den grond verheffen. Het waren alle kleine toestelletjes van on geveer oen Meter lengte. Het kleinste woog slechts 75 gram en het grootste en dat was nog wel een tweedekker haalde maar even 2 ons. Dat kleinste ding bracht 't er in den wedstrijd nog het beste af. Jammer voor den eigenaar raakte 't later zoek in do boomen. Eerst te half elf werd de eerste „handstar- lier" het luchtruim ingeworpen, om enkele tellen later reeds neer te vallen. Trouwens de wet der zwaartekracht liet niet met zich spotten. Over 't algemeen genomen, waren ten gevolge van verschillende omstandighe den, o.a. wegens valwinden, de praestaties niet bijzonder schitterend. Vele vliegtuigjes buitelden reeds na een paar seconden te heb ben gezweefd neer, andere hielden 't wat langer in de lucht uit en zochten eerst na hoog of laag eenige bochten of grillige wen dingen te hebben gemaakt, het aardrijk weer op. De grootste genoteerde afstand van den startpaal af bedroog 222 Meter en de lang ste duur van een vlucht 50 seconden. Bij de landing werden een paar toestelletjes buiten gevecht gesteld; ze waren door midden ge knapt als een stroohalm. Ook door andere om- stanüigheden vielen er uit, zoodat de eigen lijke wedstrijden vóór éénen waren afgeloo- pen. Toen deed zich echter een moeilijkheid gelden, welke nog een uurtje in beslag nam. De vliegtoestelletjes zijn dingen, die, wan neer ze in een handicap-wedstrijd moeten uitkomen, eigenlijk op een goudschaaltje zou den moeten worden gewogen. Eén grammetje meer of minder is van in vloed of het vliegtuig in een hoogere of la gere klasse moet worden geplaatst. En nu bleek achteraf, dat bij het wegen vóór den aanvang van den wedstrijd een abuis was be gaan, dat van invloed kon zijn op den totaal- uitslag. Vandaar, dat eenige toestellen over gewogen moesten worden. Het eindresultaat was ten slotte als volgt: Afdeeling „handstarters"zilveren medail le: J. D. Carley, Den Haag; bronzen me daille: B. Ch. M. v. d. Hoop, Rotterdam. Afdeeling „grondstarters"zilveren medail le: W. J. Noorduyn; bronzen medaille: Bos man, beide prijswinners leden van de Rot- terdamsche club. Aangezien het daarvoor vastgestelde aantal punten niet was bereikt geworden, kwam geen der deelnemers in aanmerking voor de uitgeloofde twee verguld zilveren medailles. Met een toepasselijk woord reikte de voor zitter der „Pasc", de heer J. de Booij, de behaalde prijzen uit, waarna de heer Noor duyn uit Rotterdam namens de leden der clubs een woord van dank richtte tot dc wedstrijd commissie. i!e wedstrijden, welke te half drie eindig den, werden slechts door enkele personen bijgewoond. O. a. vertoefde eenigen tijd op liet terrein du chef van den gcnoralen staf, luit.-generaal Snijders, eere-lid van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. „Tel." NOODLOTTIG ONGEVAL MET EEN VLIEGMACHINE. Zaterdagavond om vijf uur is te Carcas sonne een tweedekker, bestuurd door een ser geant van de luehtvaartafdeeling, na enkele sprongen gemaakt te hebben, zonder zich in de lucht te kunnen verheffen, terecht ge- komen te midden van het publiek, dat zich j verzameld had om de opstijging gade te slaan, j De aviat ur deed wanhopige pogingen om zijn toestel machtig te worden, doch slaagde hier in niet. Een ontzettende paniek ontstond en de verschrikte menigte vluchtte naar alle kanten. Toen de kalmte teruggekeerd was, bleek dat drie personen, o.w. een dame, ern stig gekwetst waren. De gewonden werden naar het hospitaal vervoerd. „Tel." SCHIETEN. De Xlle propaganda wedstrijd, uitgeschre ven door de Kon. Ver. van Nederl. Scherp schutters, is nu voor het gehecle land af- geloopcn. Aan de plaatselijke proef wedstrij den hebben 215 schutters deelgenomen, n.l. in Z.-Holland door 90, in N.-Holland door 28, in Overijsel door 36, in Gelderland door 26, in Groningen door 11 en in Utrecht door 15 schutters. Deze hadden tot uitslag dat aan de gewestelijke proefwedstrijden kon deelgeno men worden door 206 en eindelijk aan den eindwedstrijd door 177 schutters. Deze laat ste werd Zondag 7 September beslist en nu blijkt dat kampioen voor Nederland is ge wórden de heer P. v. Waas te Rotterdam met 30 cartons, 256 punten. Deze ontvangt dus de gouden medaille met zijn naam en relief. Verder werd kampioen voor het le district de heer J. H. Wolthers te Groningen met 30 cartons, 252 punten; voor het 2e district de heer J. P. Scheuter te 't Loo met 30 ear- tons, 249 punten, en voor het 3e district de heer A. W. F. Wagenveld te den Haag rnet 30 cartons, 253 punten. DE LEGERMANOEUVRES. De generaal-majoor A. L. Klerk de Reus, commandant der le divisie te 's Gravenhage is aangewezen om op te treden als hoofd- scheidsrechter bij de leger manoeuvres in Gel derland en Overijsel; als scheidsrechter zul len nog optreden: de kolonel der art. H. Kemper: gouverneur der kon. mil. academie en de kolonels W. II. van Terwisga, Jhr. J. T. van Sprengler, P. P. O. Colletlc en J. M. F. J. La tour commandanten resp. van de 4 e, 10e, 3e en 2e inf.-brigade, zoomede de Juit.- kolonels P. L. Bergansius, van het 2e rog. veld-art. en M. O. van der Hoog, van den gen.-staf, directeur der hoogere krijgsschool. PATER R. BURGERS. Toen de ZeerEerw. Pater R. Burgers, Pas toor van Rincon op Bonaire, Zondag 17 Aug. de Vroegmis opdroeg, gevoelde Z.Eerw. zich zoo onwel, dat hij niet in staat was den H. Dienst ten einde te brengen. Maandag d.a.v. werd hij naar Curasao overgebracht en in het St. Elisabethsgastlnhs opgenomen. Woens dag 20 Augustus diende de HoogEerw. Pater Provicaris Wolsky den zieke dc laatste H.H. Sacramenten toe. De toestand is naar omstan digheden bevredigd, zegt de „Amigoe" van 23 Augustus, die verder meldt, dat het met Pastoor Verriet goed vooruit gaat en deze spoedig weer zijn bediening hoopt te kunnen waarnemen. Vr. Kunt u mij ook zeggen welk R. K. Priester de Godsdienstoefeningen komt ver richten in de tuchtschool te Velsén? Antw.Een der Eerw. Paters Capucijnen uit het Klooster te Velseroord. Vr. Is een dienstbode, met April in be trekking gekomen en met November willen de vertrekken, verplicht èn kermisfooi en godspenniug terug te geven? Tot hoelang bindt Nieuwjaarsfooi, kermisfooi en godspen ning? Antw.: De dienstbode is verplicht de ker misfooi terug te geven. Het aannemen van den godspenning houdt in dat men laager dan drie maanden in betrekking zal blifven, het aannemen van de Nieuwjaarsfooi, dat de dienstbode met Mei niet weggaat en het aan nemen van de kermisfooi dat zii m?t Novem ber niet weggaat. Vr. Hoe is het adres van Uhlrich's mu ziekkapel Antw.: Schrijft u maar Uhlrich's mu ziekkapel te Haarlem. Dan komt het wel terecht. Vr. Welk is het adres van den Nederland- schen consul te Dortmund? Kan men in de Nederlandsche taal naar hem schrijven? Antw.: Den heer W. Ilild, Nederlandsch Consul, te Dortmund (Duitschland). Aan den heer Hikl, kan in het Nederlandsch geschre ven worden. Vr. Kunt u mij ook zeggen welke kunst mest ik voor het volgend jaar moet gebruiken, op zwarten tuingrond, iets zanderig. Ik wil den grond bestemmen voor groententeelt, hoofdzakelijk voor vroege spinazie, bloemkool en vroege sla. Dit voorjaar is de grond goed j bemest met paarde nmest en bagger. Antw.: Het is ons niet mogelijk vragen als deze, met zoo weinige gegevens, vanuit de verte te beantwoorden. Door zoo maar 'een bemestingsreceptje voor te schrijven, lielpt men dikwijls de betrokkenen van de 1 wal in de sloot. Wendt u tot der zake kundige j menschen, die uw grond ter plaatse eens kunnen onderzoeken. Wanneer het eène zaak van beteekenis voor een beroepskweeker I geldt, kunt u zich ook wenden tot den rijks- tuinbouwlecraar J. G. Hageloop te Alkmaar, die wel bereid zal zijn door een plaatselijk onderzoek zich van de bemestingsvoorwaar- den to overtuigen en u voor te lichten, Vr. Weet u ook waar strem te verkrijgen is, welke ze gebruiken voor liet bereiden 'van kaas? Antw.: Zulke adressen kunnen wij hier niet opgeven. De eerste kaasbereidcr, de bes te, zal u kunnen inlichten. Vr. van M. v. 8. te N. Antw.: Als u een deurwaarder stuurt en i deze doet een vordering, dan moet direct bc- taald wonden, tenzijde schuldenaar na tuurlijk weigert onr te betalen! Die kans loopt u Vr. Bestaat er naar uw weten een vakblad voor oliehaudeiaren of oliefabrikanten? Zoo ja, kunt u ons de redactie noemen? Zoo niet, kunt u ons misschien adressen van eenige groote oliefabrieken opgeven. Antw.: Of zulk een vakblad bestaat we ten wij op het oogenblik niet. Weet een on zer lezers het wellicht? Adressen, als door u bedoeld, kunnen in deze rubriek niet wor den opgegeven. Vr. Ik heb eenige Freiburgcr-loten: Gaarne zou ik van u een adres te weten willen lem te spreken? Is dit kosteloos of moet daar voor vergoeding gegeven worden. Antw.: De secretaris van den Voogdij raad is eiken werkdag des namiddags van 1 tot 2 uur te spreken in het gebouw Spaarne 92rood. De Voogdijraad zelf houdt zitting el- ken tweeden en vierden Vrijdag van de maand. Het onderhoud is kosteloos, zaken den Voogdijraad betreffende tenminste. Agent van den Voogdijraad te Beverwijk is de heer. P. H. Majoor. U kunt zich tot hem misschien het gemakkelijkst, wenden. Vr. Wordt te Haarlem ook een cursus voor coupeurs gegeven? Antw.: Wendt u tot den Directeur dei Ambachtsschool te Haarlem, den heer P. H, van Doorn. UiTLO TSNGEN I.OTEN VAN PARIJS (Municipal) van 1865. Trekking 15 September. No. 534989 fr. 150,000; No. 84400 fr. 50,000; Nos. 28317, 232812, 296335 en 360566, elk fr. 10,000; Nos. 14304, 32038, 120675, 293464 en 360513, elk fr. 5000; Nos. S7139. 110405, 225154, 367064, 384823, 484431, 501489, 516454 519638 en 591678, elk fr. 2000. LOTEN SUEZ-KANAAL 5 pc». Trekking 15 September. No. 146991 fr. 150,000; Nos. 26854 en 156427 elk fr. 25,000; Nos. 134659 en 327226, elk fr. 5000; Nos. 3428, 30872, 39026, 30723, 49075, 61597. 89159, 82696, 91007, 151598, 118294, 259642, 139863 293071, 216108, 282752 216050, 316188, 320639 en 310209, elk fr. 2000. komen, om te informceren of die nog geldig zijn. Antw.: U kunt dat informceren bij den eersten, des besten effectenhandelaar. Vr. Vrij zijn t'.mis mot vijf broers. Nu heeft de oudste gediend. De tweede was vrij, we gens broederdienst. De derde is vrijgeloot. Nu is de vierde in dienst, is nu de jongste vrij of moet hij ook dienen? Antw.: De jongste is vrij wegens broe derdienst. Vr. Op welke dagen en uren is de voor zitter of een lid van de voogdijraad to Haar- Een geheimzinnige kindermoord. Een geheimzinnige misdaad is te la Combe-de j Venose (Frankrijk) gepleegd geworden. Al- 'daar hadden de landbouwers Blanc zich uit hun woning verwijderd en een kind van j 14 maanden, dat nog niet kon loopen, al- i leen te bed gelaten. Toon zij terugkeerden 'was het kind verdwenen. Zijn lijkje wefd op j 300 meter van de woning in een afgrond aangetroffen. De dader is onbekend. Drie journalisten verdronken. Uit. A- rensburg in de Russische Oostzeeprovincie komt, een telegram, dat de uitgever van de Esthnische Courant, Hael genaamd, en twee van zijn redacteuren bij een zeiltochtje op zee verdronken zijn. Gevaarlijke verhuisboel. Het zieken huis van Kings College te Londen zal naar buiten de si art verplaatst worden. Helgroot-" gedeelte van den inventaris als bedden, in strumenten enz. is reeds overgebracht. Het gevaarlijkste werk moet echter nog ge schieden. Het ziekenhuis heeft namelijk een verzameling glazen buisjes, gevuld met ba cillen van verschillende besmettelijke ziek ten als typhus, tuberculose, cholera, pest. Wanneer een dezer buisjes brak, zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Men heeft daarom dit lastig werk aan vertrouwde op passers opgedragen en hen van de noodige ontsmettende stoffen voorzien, voor het ge val er zich een ongeluk mocht voordoen. WEILL, Barteljorisstraat 26-28, Haarlem. Bonthandschoenen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7