BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. Isgezonden ledeÉeling. NIEUWS UIT OEN UMTREK KORT OVERZICHT. DUITSCHLAND. Gevaar voor een alge meene staking bestaat hier niet: de roode broeders hebben aldus besloten. FRANKRIJK. De reis van'den president is geëindigd. Hij heeft een prachtige praes- tatie gedaan. DE BALKAN. In Albanië is het erg on rustig. lederen dag bijna wordt er gevoch ten. De onderhandelingen tusschen Bulgarije en Turkije vlotten niet erg: de Turken zijn niet zeer toegevend. ENGELAND. Van alle zijden uit Enge land berichten van stakingen. DUITSCHLAND. Geen algemeene staking. Een voornaam punt van behandeling op liet socialisteneongres, dat te Jena gehouden wordt, was de motie, die was ingediend be treffende een algemeene werkstaking. Het bleek spoedig dat de meerderheid er niet voor zou zijn. Gisterenmorgen werd na opening der ver gadering medegedeeld, dat.de motie van dr. Rosa Luxemburg, betreffende de algemeene staking met 350 tegen 142 stemmen was ver worpen. „Lieb Vaterlad knnn rugig sein!" FR ANKRIJ K. De rondreis van den president. De groote automobiel reis van president Poinearé is Maandag te Bergerac geëindigd De president beeft op zijn toch honderden steden bezocht en in elk daarvan een rede voering gehouden. In iedere stad werd bij begroet door in liet wit gekleede meisjes, terwijl afwisselend de marche Lorraine en de Marseillaise werden gespeeld. Ongetwij feld heeft de president gedurende de dagen van zijn reis alle records op het gebied van feestreden en banketten geslagen, merkt de Tel. op. Oorspronkelijk was het uitstapje be doeld als eeu toeristenreis, die den president de heerlijke schoonheden van het landschap van Zuid-West-Frankrijk moest doen keunen. Maar dit goede plan is slechts een plan ge bleven, want al spoedig werd de reis een po litieke onderneming, wat bij vele ontevreden heid heeft gewekt De „Temps" maakt er op bitteren toon gewag van, dat bij dezen tocht, die voor het landschap ondernomen werd, bijna alle landelijke bezienswaardigheden zijn overgeslagen, eu dat de politieke fees ten en recepties steeds de hoofdnummers van het programma vormden. De gedepu teerden, die tegelijkertijd burgemeester zijn, noodigden deu president vaak uit tot een bezoek aan weinig interessante steden, en daar deze uitnoodigingen niet van de band gewezen konden worden, moesten de schoon ste deelen van Frankrijk, zooals bijv. de wa tervallen van Givel en de voorhistorische grotten van Eyzier onbezichtigd blijven. Of schoon de reis langzamerhand eentonig en vervelend geworden moet zijn, schijnt Poin earé voornemens nog meer van dergelijke tochten te ondernemen. Te Ribérac ver klaarde hij, althans in een rede, dat hij dit maal slechts twintig departementen had be zocht, doch hoopte in de zeven jaren van zijn regeering, alle overige departementen een bezoek te kunnen brengen. Van Bergerac begaf de president zich met fevolg per trein naar Agen en vandaar naar 'oulouse, uit welke stad. hij vertrok om de groote legermanoeuvres bij te wonen. ENGELAND.. Arbeidsconflicten. Alle goederenstalions te Birmingham zijn gisteren gesloten, waardoor 5500 man werk loos zijn geworden. De toestand te Liver pool is echter gunstiger daar een aantal arbeiders weer aan het werk zijn gegaan, terwijl zij, die dit nog niet deden, genegen schijnen in onderhandelingen te treden, al dus meldt Reuter. De toestand te Dublin is nog ernstig. De landarbeiders, die Leden zijn van den Trans portarbeidersbond, verwekten een oploop te Fingglass, nabij Dublin. De politie schoot met revolvers, waardoor een knaap werd doodgeschoten. Een aantal stakers verbrij zelden de ruiten van de tramwagens te Du blin. De grootste belangstelling is thans gecon centreerd op de mogelijkheid van een sta king der omnibus-employees te - Londen Tachtig beambten van de Filling Company hebben heden het werk neergelegd en de employee's van de Algemeene Omnibus Maatschappij dreigen Zaterdag tot staking te zulle overgaan, tenzij de ontslagen ar beiders bij de Filling Company weer in dienst wonlen gesteld. DE BALKAN. Turkije en Bulgarije. Uit Konstantinopel wordt aan de Kölni- ache Zeitung gemeld: In de kwestie der grensregeling met Bulgarije is gemeld: nog geen oplossing gevonden, omdat de Turken zoowel Kirk Kilisse als Demotika willen hebben en dan Bulgaren als vergoeding de Btreek aan de Zwarte Zee tot Iniada gil len afstaan, terwijl de Bulgaren aanspraak maken op één der beide bovengenoemde ste den, bij voorkeur op Demotika. Er is ech ter gegronde hoop dat een vergelijk nog voor de volgende bijeenkomst der onder handelaars bereikt zal worden. De gezanten der mogendheden dringen er op aan en on dersteunen een bemiddelingsvoorstel der Bulgaren. De lijdzame houding der Bulgaren zoowel bij den inval van het Turksche leger in lïracië als bij deze onderhandelingen geven de Turksche pers aanleiding het gerucht te verbreiden dat Bulgarije niet meer in staat is een krachtig leger op de been te brengen en mitsdien niet bij machte is zich te verzetten tegen de eischea van Turkije. Daarom mag de regeering naar haar mea ning niet aarzelen die eischen door te zetten. De invloed van dergelijke raadgevingen op het volk en het leger is ook duidelijk merk baar uit de minder tegemoetkomende hou ding der Turksche onderhandelaars. Daar door wordt mede de bemiddelingsarbeid .der gezanten bemoeilijkt. De onderdrukking van de Tanin, het voor naamste blad van de Comité-partij, dat zon der ophouden 'de Bulgaarsche onderhande laars beleedigde en aandrong op het op rukken van het leger naar, Philippopel en Sofia, kan aan den goeden afloop der on derhandelingen zeer ten goede komen. De toestand in Albanië. Het is in bet nieuwe rijk Albanië niet alles „pak en vrêe", zooals moge blijken nit het volgende Reuterberieht. uit Weenen: De berichten nit Albanië doen vermoeden, dat er in het land zekere opgewondenheid be gint te heersehen. De dagbladen constateeren, dat bijna dagelijks bloedige gevechten tus schen Malissoren en Montenegrijnen plaats hebben. Volgens de „Neue Freie Presse" zou de voorloopige regeering moeilijkheden hebben met Essad, die men er van verdenkt onrust in het binnenland te verwekken, hierbij steun uit het buitenland ontvangend, terwijl hij ook Fuad pasja als 'eandidaat voor den Al- baansehen troon zou steunen. Volgens de „Zeit." waren den 7en Septem ber j.l. 2000 Albaneezen, voornamelijk Malis soren en Mirditen te Alessio op verzoek der voorloopige regeering bijeengekomen. Toen de vice-president aan de vergadering verzocht de leden der regeering als de hoofden des lands te erkennen, hadden opgewonden too- neelen plaats. Verscheidene stammen weigerden aan dit verzoek te voldoen en de vice-president moest haastig naar Kalineliie vluchten. De „Zeit" ment, dat de Albaausche regeering en Ita lië hier een ernstig échec geleden hebben. VENEZUELA. Wat is er nu eigenlijk gaande in Vene zuela'? Niemand schijnt er iets van te we ten. Dat blijkt ook wel uit de volgende me dedelingen in den „Amigoe di Curasao" van 1(5 Aug. Wij lezen in dat blad: Hoe dichter bij de revolutie, hoe slech ter op de hoogte ervan. Wij hebben een proclamatie van Castro aan de Yenezolanen gezien, ondertookond Coro, 27 Juli. Is dit uu een bewijs, dat Castro werkelijk in La Vela geland is? Men beweert van niet. Men vertelt zelfs nog veel ergere dingen. Van lieèl d rcvolutionnairc beweging moet geen woord waar zijn, alles was slechts een chijnrevolutie, opgezet, door den president van Venezuela zelf. met de bedoeling al de vrienden van generaal Castro, zijn vijanden, naar Coro te lokken, om ze zóo gemakkelij ker gevangen te kunnen nemen en voor goed onschadelijk te maken. Het afgelegen en van het overige bijna geïsoleerde schiereiland van Coro leende zich uitstekend voor het uitzet ten van dezen politieken strik. Menig Cas- trist is er al ingeloopen en zit reeds in verzekerde bewaring. Doch dit is niet de eenige lezing. Ande ren beweren, dat de revolutie werkelijk heid is, doch meer in Tachira dan in Coro. Er moet reeds een slag geleverd zijn on der aanvoering van generaal Olivares, waar bij een honderd soldafceu overmeesterd werden door de revolutionuairen. Aan het vreemdelingenverkeer zien wij hier op Curasao, dat er iets gaande is in Vene zuela. Daarvan weten wij ook, dat vele in vloedrijke mannen dè partij van president Gomez hebben verlaten en naar Europa of Amerika zijn vertrokken. De „Virginia" is Maandagmiddag hier bin nengekomen. De bemanning laat niets uit, maar is wel vol lof over de uitstekende behandeling aldaar ondervonden. De „Vir ginia" schijnt alleen uit voorzorg daar vast gehouden te zijn, om zelf in tijd van nood een flink schip bij de hand te hebben en de tegenpartij te beletten er gebruik van te maken. Gemengde Berichten. De SpanjaarileninMarokko. Uit Gibraltar wordt gemeld: een sterke Spaansche colonne is door Raisouli in een hinderlaag gelokt. De verliezen der Span jaarden zouden honderd dooden en talrijke gekwetsten zijn. De Kabylen hadden hun maatregelen zoo goed genomen, dat verster kingen uit Ceuta gezonden, door hen werden opgevangen en gedwongen, zich met groote verliezen terug te trekken. Z. K. H. PRINS HENDRIK TE GENT. Om half twee is gisteren Z. K. H. Prins Hendrik te Gent aangekomen, teneinde de tentoonstelling aldaar te bezoeken. Ter begroeting waren aan het station Sint Pieter aanwezig baron de Kercliove d'Exaer- de, de gouverneur der provincie, wiens gast Z. K. H. tijdens zijn verblijf zal zijn, de waarnemende burgemeester, mr. Stuart, onze commissaris-generaal, en jhr. Melvill van Carnbee. In auto's reed men naar het gou vernementsgebouw, waar een noenmaal was aangericht. In den namiddag bezocht de Prins het Nederlandsche Paviljoen, daarna de Nederlandsche kunstafdeeling. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is, ter voorz. in de vacature ont staan door het overlijden van het raadslid R. H. Ebbink, benoemd tot lid van den Raad van Ned.-Indië, de res. van Djokja karta J. H. Liefrinck. Bij K. B. is, met ing. van 1 October benoemd tot adj.-commies bij den Centr. Ge zondheidsraad, P. van der Linden, thans le klerk bij dien raad. Bij K. B. is, met ing. van den dag waarop de lessen als hoogleeraar te Leiden door hem zullen zijn aangevangen, aan dr. N. van Wijk, op verzoek, eervol ontslag ver leend als onder-bibliothecaris van de Kon. Bibliotheek te 's Gravenhagen Bij K. B. is benoemd tot lid-voorzitter van de commissie, belast met de directie der Weduwen- en Weezenkas voor de of ficieren van de landmacht, gep. gen.-maj. H. F. W. Becking. Bij KL B. is aan den met rang van gen.-tnaj. gep. kol. der art. N. Bosboom, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie, ingesteld bij K. B. van 12 Dec. 1910 no. 56. Niet K. J. [Wj. Huber, zooals de vorige „St. Ot." abusievelijk meldde, .doch H. J. W, Huber, is van vice-consul in alg. dienst bevorderd tot consuL Bij K. B. zijn benoemd: le tot hiajoor, comm. van het vrijw. mil. automobieL-korps, de heer J. A. baron van PalLandt van ,Wal- fort, lid van gen. korps; 2e. tot le iuit., comm. van het vrijw. miL motorrijder-korps de beer, R. R. Toe Laer, lid van laatstgen. korps; 3e. bij het vrijwillig mil. automobiel- korps: tot kapitein, de heeren F. O. O. M. Ilombach, jhr. 'A. R. Schuurbeque Boeije, G. F. Steinbuch, E. L. O. Schiff, J. J. A. A. baron van Pallandt, E. van der Ouder- meulen, M. J. baron van Pallandt, J. Kooi man, J. Eringaard, D. Siem, C. de Gor ter, A. J. de Jong Schouwenburg, A. Ruys, B, ;W. van Weideren baron Rengers, J. F. Krabbendam, R. J. O. Menten, H. F. tW. M. Deurvorst en S. Prins, allen leden van het korps; tot le luit., de heeren mr. S. G. van tWelderen baron Rengers, N. TL Jaarsma, P. {W. M. Hoegen van Hoogelande, A. Smit Jr., jhr. J. van Vredenburch, W. L. van Weideren baron Rengers, mr. J. R. Thorbecke, G. II. Briiggemann, A. H. G. de Jong Verhagen, J. H. Dyserinck, W. J. T. Haitsma Muiier, J. J. A. A. baron v. Pal landt, J. F. Lebret, G. de With, P. H. Ore- mers en A. J. L. Hoevels, allen leden van het korps; tot 2de luit. de heeren jhr. J. A. G. Sandberg en H. van Driel, beiden le den van het korps. EERSTE-KAMER-VACATURE IN OVERIJSEL. Naar de „Msb." verneemt, zijn de reehtsclie groepen der Provinciale Staten van Overijsel voornemens ter voorziening'in de vacature van lid der Eerste Kamer voor die provincie, ontstaan door de ontslagneming van mr. H. Barge, cand. te stellen mr. M. J. C. M. Kolk man, oud-minister van Financiën. De aanvul ling van deze vacature zal vermoedelijk reeds plaats hebben in de vergadering der Staten- van Overijsel op Dinsdag 7 October a.s. ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE. Het gewijzigd Ontwerp-Adres van Ant woord op de Troonrede luidt als volgt: Mevrouw! 1. De Eerste Kamer der Staten-Generaal waardeert dankbaar bet voorrecht, dat zij Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Konink lijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, wederom in bet midden van de Volksverte genwoordiging heeft mogen zien, ter opening- van de gewone zitting der Staten-Generaal, in dit jubeljaar van Nederlands onafhanke lijkheid. 2. Aangenaam was het ons van Uwe Ma jesteit te vernemen, dat de betrekkingen met de andere Mogendheden in het afgeloopen jaar weder van even vriendschappelijken aard waren als in bet vorige. 3. Wij zijn Uwe Majesteit erkentelijk voor de belangrijke mededeelingen ons gedaan omtrent den algemeenen toestand des Lands en der Overzeesehe gewesten. 4. Met belangstelling vernamen wij, dat gewichtige voorstellen den Staten-Generaal ter overweging zullen worden aangeboden- 5. Van harte stemmen wij in met den wenseh van Uwe Majesteit, dat Gods zegen op onzen arbeid moge rusten. DE ZUIDERZEE. Naar aanleiding van de intrekking van bet wetsontwerp van minister Regout tot droog legging van de Wieringer meer, schrijft men nit Den Haag aan de Tijd: In Alkmaar was een permanent bureau' gevestigd, waar, on der leiding van twee ingenieurs, druk werd geteekend, terwijl boringen en opmetingen op groote schaal plaats grepen. Naar ver luidt, was binnenkort het eindrapport der technici tegemoet te zien. De voorbereiding van het werk moet reeds 30,000 k 40,000 gekost hebben. SCHILDERSPATROONS. Gisternamiddag is te Utrecht, onder voor zitterschap van den heer W. van As, uit Som- melsdijk, de algemeene vergadering van den Boud van Nederlandsche schilderspatroons aangevangen. In behandeling werden geno men de voorstellen van de commissie tot her ziening van het huishoudelijk reglement. He den wordt de vergadering voortgezet. In de vergaderzaal was eeu tentoonstelling inge richt van werkstukken, vervaardigd op de patroons!eergangen van den Bond, in 1912 te Groningen, Utrecht en Alkmaar gehouden. ZEISTER BOSSCHEN. De Zeister bosschen zijn door de gemeente Zeist aangekocht voor 417,225. Van vreugde werd door verschillende be woners gevlagd. Een Hollandsche smokkelaar gearres teerd. Door de commiezen te Emmerik werd een Nederlander gearresteerd, die met twee medeplichtigen poogde een aanzienlijke hoe veelheid smokkelwaren in een roeiboot Duitschland binnen te smokkelen over den Rijn. De boot met inhoud werd in beslag ge nomen, de beide medpelichtigen echter wis ten te ontkomen. „Tel." Nona. Te Beerta komt bij een tienjarig dochtertje van den werkman D. van Vome ren een geval van nona voor. Sedert den vorigen Maandag slaapt het kind. (N. Gron. Ct.) Een kerk in beslag. Te Lichtenvoorde is op de nieuw gebouwde R.-K. kerk door den aannemer beslag gelegd. De kerk is ges-loten en alle toegangen zijn dichtgespijkerd. Er moet een geschil over de betaling zijn ont staan. Het wordt al te gek! In „Het Volk" wordt medegedeeld, dat de agent van politie D. v. d. J. alhier, lid van de S. D. A. P„ die geweigerd bad bij het jongste bezoek van de Koningin aan de gemeente Amsterdam, toen hij dienst had te doen hij het vrijhouden van de wegen, enz., een hem op het bureau van politie uitgereikt oranjestrikje op zijn jas te spelden, met 4 dagen schorsing en inhouding van salaris is gestraft, en hem is aangezegd, dat hij bij herhaling van zulk een feit uit den dienst zal worden ontslagen. Valsche rijksdaalders. Ook aan het post kantoor te Leeuwarden is, naar de L. Ot. meldt, een valsche rijksdaalder met den beeldenaar van Willem III in beslag geno men. Het valsche muntstuk kwam overeen met die, welke onlangs te Zwolle in beslag zijn genomen. Inbraak in een synagoge. Gisternacht is ingebroken in de Synagoge aan de Boompjes te Rotterdam. Dit werd gisterochtend te 6 uur ontdekt, waarbij tevens bleek, dat de daders zich aan de achterzijde van het ge bouw door het uitschuiven van een ruitje toegang hadden verschaft. De lessenaar van den voorlezer is met een schop, die van een werk in de nabijheid: werd weggenomen, ge opend en daaruit zijn eenige zilveren voor werpen gestolen, waaronder een schaal en een beker. Mede zijn een paar offerbussen opengebroken, en het zich daarin bevindende geld is medegenomen, Eenige tinnen en koperen voorwerpen zijn met moedwil vernield of in elkander gesla- *en- „N. B„ Ct." Nazomer. Als een bijzonderheid wordt vermeld dat in den tuin van den lieer W. te Winterswijk nog dagelijks aardbeieu geplukt worden. De planten zitten nog vol onrijpe vruchten en bloesems. Majesteitsschennis. Volgens een bericht in de „P. G. Ct." heeft de vrij-socialist J. W. Smit uit Amsterdam, tegen wien wegens een uitdrukking, Zondagmiddag op eeu meeting- te Nieuwwolde gebruikt, procesverbaal -we gens majesteitsschennis is opgemaakt, bij die gelegenheid gesproken over „anarchie en geweld" en in zijne redevoering gezegd: „de staat is niets dan een bende geraffi neerde opvreters en dat begint bij uw ko ninginnetje oil eindigt nu.... bij den laag- sten politieman, die voor een sober loontje werkt." Een wachtmeester der maréchaussée, op het terrein aanwezig, liad die woorden ge noteerd. Redders gehuldigd. In den storm van 10 op 11 November 1912 werd de bemanning van deu Belgischen afhaalkotter no. 7 van het Belgisch loodswezen te Vlissingen, welke kot ter van zijn ankers was geslagen en hulpe loos ronddreef bij de Spijkerplaat, met vlie gend stormweer gered door de reddingboot uit Vlissingen. Deze boot was bemand door den schipper F. H. Jilleba en de roeiers J. Besuijen, H. Mommaas, C. F. de Smit en R, Schot. Gisteren werd aan deze redders dooi den inspecteur van 't Ned. Loodswyezen, na mens den koning der Belgen, een onderschei ding uitgereikt: aan den schipper het Bur gerkruis 2e klasse en aan de roeiers de me daille le klasse, waarbij een brevet is gevoegd waarin de heldhaftige redding in herinne ring wordt gebracht. „Alg. Hbld." Treurig. De 2(1-jarige H. B„ te Kockenge, iemand met zwakke geestvermogens, die in den naelit van 26 op 27 Augustus jL het ouderlijke huis aldaar heimelijk is ontloopen, met medeneming van circa 2000 aan effec ten, is op aanwijzing van een zijner kennissen te Amsterdam aangehouden, en gistermor gen door zijn oom naar de ouderlijke woning te Kockenge teruggebracht. Daar bleek, dat hij slechts 160 bad opgemaakt. De overige effecten werden nog op hem bevonden. Een rare pijp tabak. In een winkel in de Blaardorpstraat te Rotterdam, vertelt de „Tel.", kwam Dinsdagavond een jongen een pijp tabak aansteken. Hij had in die pijp ook een stuk Spaansche péper gedaan. Dit veroorzaakte zu'k een kwalijk rieken de prikkelende lucht, dat de winkelierster en eeu andere juffrouwr, die zich in den winkel bevond, bewusteloos werden, De laatste kwam spoedig; weer bij, doch' voor de winkelierster moest geneeskundige hulp worden ingeroepen, om haar bij te brengen. Overleden. De fabrieksarbeider Kejj- zer to Wormerveer die zich Maandag in de fabriek ernstig aan een Slok bezeerde, is aan de gevolgen daarvan overleden. Ongelukken. Een 6-jarig jongetje is in de Bentinckstraat te Amsterdam gisterna- middag van een steenkolenwragen gevallen en overreden. Kort daarna is het ventje over leden. Verdronken. Gistermorgen in te Koe wacht de landbouwer Cerpentier, oud 85 jaar, met een ledigen wagen en 2 paarden te water geraakt. Cerpentier is verdronken, een paard kon worden gered. Te Witwarsum (Fr.) is Dinsdagavond de voerman L. S. verdronken. Hij was door het op hol slaan van een paard met een wagen te water geraakt. Branden. Tusschen Terborg en Varsse- veld is het groote woonhuis van G. Voseers en nog 2 andere gezinnen, door onbekende oorzaak afgebrand. Te Gennep is de boerderij „Heytingshof" van den beer Jansen door brand vernield; het vee kon worden gered. Het restaurant „Nederlandsch Koffie huis" in de Fraeselt bij Gennep is door brand vernield. Brand. Gisteren is door onbekende oor zaak in de Hansenstraat te Lelden de zaak van de firma Lalau en Krone, be hangers en stoffeerders, geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Een eerepoort in brand. Te Sprang (N.-Br.) is Dinsdag het onafhankelijkheids- feest gevierd, 's Avonds werd aan een eere poort het licht ontstoken, maar door een fout in de plaatsing van het licht stond de poort weldra in lichte laaie. De vlammen hebben zich ook medegedeeld aan eendaar- bij staande boerenwoning die tot den grond toe is afgebrand. Assurantie dekt volgens de N. R. Ot. de schade. NED. R. K. VER. VAN DIRECTEUREN EN COMMIEZEN BIJ DE POST EN TELEGRAFIE. In het gebouw van den Kath. Kring te Rotterdam hield bovengenoemde vereeni- ging Zondagmiddag hare eerste algemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. Q. Bongenaar, opende de vergadering met den christelij- ken groet, en gaf vervolgens in 't kort een overzicht van de gebeurtenissen uit het eerste vereenigingsjaar. Spreker herdacht daarbij dankbaar, dat de 'bisschoppelijke goedkeuring op de sta tuten was verkregen, en dat door Z.D.H. de ZeerEerw. Rector A. G. van den Berg, uit Rotterdam, tot geestelijk adviseur werd benoemd. Rector Van den Berg, die ter vergadering aanwezig was, werd door spr. hartelijk welkom geheeten in zijn nieuwe functie. Door den secretaris, den heer J. H. Wa terborg, werd daarna het jaarverslag uit gebracht. Aan de orde was daarna de bespreking van het orgaan. Daarbij gingen uit de ver gadering stemmen op, om het formaat van het tijdschrift te vergrooten. Het bestuur zeide overweging toe, en als het ©enigs zins mogelijk is, zal het orgaan in een for maat, tweemaal zoo groot als het tegen woordige, verschijnen. De voorzitter ver zocht voorts de medewerking der leden, om den inhoud zoo degelijk mogelijk te ma ken. Besloten werd, dat de redactie van liet tijdschrift door het bestuur zal worden ge voerd. 'In behandeling kwam daarna het concept- huishoudelijk reglement, dat met eenige wij zigingen werd goedgekeurd. De contributie zal elk jaar opnieuw wor den vastgesteld, en bedraagt voor dit jaar voor de gewone leden f 5 en voor de bui tengewone leden f 2.50. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren H. O. Bongenaar, Rotterdam, J. H. Wa terborg, Rotterdam, on L. A. J. Verpalen, Rotterdam, waarvan eerstgenoemde tot voor zitter werd benoemd. Een nieuw Zuisefrisf«Preparaat tegen verouderde ziekten en spijsverterings-storingen is Sto moxygen. Wanneer U aan aambeien, zuur in de maag, opbreken, hoofdpijn, hartkloppin gen, pijn in den rag en in de léver lijdt, wanneer U daardoor zenuwachtig geworden zijt-, U zwak en terneergeslagen gevoelt en geen eetlust heeft, dan kunt U zich in den koristen tijd daarvan door eene natuurlijke ziiurstofkuur bevrijden. Laat zoodra mogelijk uit de naaste Apotheek het doelmatigste zuurstofpreparaat Stomoxygen halen. Met dit preparaat werden jarenlang- proeven ge nomen en zijn tot nu toe zóó glansrijke resul taten verkregen, dat men het iederen lijdei niet dringend genoeg kan aanbevelen. Stom oxygen ontwikkelt in de maag zuurstof, die de bacillen doodt, de maag reinigt, oplevend en versterkend werkt en bij maag- en darm kwalen snel en zeker uitwerkt. Vreest niet de geringe kosten en neemt dadelijk een proef met Stomoxygen en ook U zult IJ van de voortreffelijkheid van dit absoluut on schadelijk middel overtuigen. Eene precies» gebruiksaanwijzing ligt in iedere doos. In de meeste Apotheken en drogerijen ta verkrijgen of van HENRI SANDERS, 2? Heerengrackt, Amsterdam. IJMUIDEN. WERKEN AAN HET NOORDZEEKANAAL. Op de staatsbegrootin g voor 1914, afdee- ling Waterstaat, zijn voor werken alhier be langrijke sommen uitgetrokken. Voor een noodige verbreeding van het bui ten toeleidingskanaal met inbegrip van den bouw van een nieuwen steiger voor beton blokken met toebehooren, wordt geraamd f 250.000, waarvan een bedrag- van f 50.000 binnenkort toeb noodig zou zijn voor steiger* vernieuwing. De uitvoering zal over 2 jaren kunnen worden verdeeld; in verband waar mede. op de begrooting een bedrag van 1 ton wordt uitgetrokken. Voorts zijn gelden uitge trokken voor verwisseling vaAi deuren del groote schutsluis; voor verdieping van de vaargeul buiten de Oranjesluizen; voor afgra- vingswerken ten behoeve van de Vissehers- haven; voor aanschaffing van toestellen voof aufcomatisohen vischafslag; voor aanleg van spoorwegwerken aan de N.O.-zijde van dfl visohershaven, zoomede voor spoedigen af' bouw, van een nieuwe visehhal, en vergroo ting van de havenkom. Aan de toelichting tot de begrooting ont- leenen wij bet volgende: Verbreeding van bet buitentoe- leidingskanaal te IJ muiden. De breedte van het buitenkanaal te IJmui- den, de verbinding vormende tusschen do buitenhaven en de toeleidingskanalen naaf de schutsluizen, bedraagt over een lengte van ongeveer 800 M. slechts 35 M. in de» bodem en 100 M. op den waterspiegel tef hoogte van N. A. P. Deze geringe breedte levert, ook in vetrband met de gebogen rich' ting van het toeleidingskanaal naar de groote schutsluis en met de noodzakelijke spuiin; gen door de oude Noordzeesluizen, waarbij in het nauwe gedeelte van het buitenkanaal stroomsnelhoden van 50 tot 60 e.M. per se conde kunnen voorkomen, bezwaren op voof de vaart met groote en diepgaande zeesche pen. Deze bezwaren worden vooral in de laat ste jaren, nu het aantal van deze schepel dat te ÏJmuiden komt en van daar vertrekt, is vermeerderd en ook de scheepsaf me tinge n belangrijk zijn toegenomen, in sterke mate ge voeld. Door het geven van seinen wordt thans zooveel mogelijk getracht te voorkomen, da' twee schepen van groote afmetingen elkandef in het nauwe gedeelte van het buitenkanaal zulllen ontmoeten, doch een meer afdoende voorziening is noodig te. achten. Deze voor ziening zal moeten bestaan in eene verbree ding van het buitenkanaal, op de noodzakelijk heid waarvan ook door de Staatscommissie in zake den toegang tot Nederland door hel Noordzeekanaal in" haar verslag werd gewe zen. Eene verhreeding van het binnenkant*1 tot 60 M., bodembreedte, die deze Staats com missie wensohelijk acht, doch waarmede e©0 aanzienlijke vergrooting van de wateroppel" vlakte tusschen het buitenkauaal en de slui zen gepaard zou moeten gaan, ten einde d® kans op vermeerdering van deining en halin£ vóór de sluizen en in de vissohershaven te ontgaan, kan thans nog niet worden uitge voerd. Het is toch gewenscht de verbreedinü geleidelijk tot stand te brengen, ten eind® den invloed daarvan op de waterbeweging bin ten de sluizen te kunnen nagaan en de p*' deelige gevolgen zoo noodig door vergrootte# der wateroppervlakte te kunnen opheffen.,^ Daarom ligt het in het voornemen, het bte' tehkanaal tusschen de buitenhaven en de® mond der visschershaven aan de zuidzijd met 10 M. te verbreeden. Te meer Is die tijd voor uitvoering de te verbreeding thans gekomen, nu de aan a, zuidzijde van het buitenkanaal aanwezige ste ger met toegangsbrug, dienende voor den aa1 voer van materialen enz., naar de stap®J plaats voor betonblokken aan die zijde voor het vervoor van blokken naar het No MAAG-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2