iagekomgii beneinan Sociale Berichten DE SPAARNEBANK STADSNIEUWS. Sport en wedstrijden. üeehtszaken* Leger en Vloot. Marktnieuws. belast zicSi met de uitvoering van effectenorders. KERKNIEUWS. AMSTERDAMSCHE BEURS. KOERSEN VAN HEDEN, 18 SEPT. Man onze Kechibank 788/« 70 WU 43/z MIEUWË GRACHT 98, HAAHLEiM, PERSONALIA. Te Utrecht verwief het politiediploma met nanteekeuing de heer L. K. W. Post, alhier. Aan den heer H. de Groot, te Haarlem mermeer is op zijn verzoek door de Arr.- Reehthank alhier, met ingang van 1 October h.s. eervol ontslag verleend als deurwaarder oij het Kantongerecht te Haarlemmermeer. EEN GOUDEN BRUIDSPAAR. Het echtpaar G. P. Versterre en M. Dui- venboden herdenkt op den 7en October a.s. den dag. waarop het voor 5 Ojaar in het huwelijk trad. Zoo gaarne zonden zij dien feestdag her denken, doch de middelen daartoe ontbreken ben. Onder onze lezers zijn ongetwijfeld wel lief dadige personen, die deze oudjes op hun geu len huwelijksfeest een prettigen dag willen bezorgen en misschien nog meer. 't. Eehtpaar, dat in St. Anthoniesteeg 5 woont, verkeert in behoeftige omstandigheden en kan dus financieel© hulp uitstekend gebrui ken KEN MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Wij gaven indertijd een uitvoerige schets met teekeningen van het plan van den di recteur der Ambachtsschool, alhier, den heer P. van Doorn voor een Middelbare Tech nische school, die de afdeelingen burgerlijke en water-bouwkunde zal omvatten. In no. 5 (7e jaargang) „Schoonheid en Op voeding", wordt door J. D. Ros dit ontwerp uitvoerig besproken en met verschillende tee- keningen opgeluisterd, die een duidelijk in zicht geven in de inrichting van dit zeer symetrisch gedachte gebouw. De heer J. D. Ros eindigt zijn zeer waar- deerend artikel over dit ontwerp met het bestuur en den werkzamen directeur der A. B. S. succes in hun ernstig streven toe te wensohen, en te verwachten dat het Rijk, de Provincie en de Gemeente bereid zullen worden gevonden om te helpen deze nuttige inrichting voor vakonderwijs tot stand te brengen. Dit is een schoone gelegenheid om een goed plan mogelijk te maken. DE ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN ÏN HET AMSTERDAMSCHE KWARTIER. Het Amsterdamsche Kwartier treft het met zijn onafhankelijkheidsfeesten 1 Heerlijk' zo merweer, en in de bewoners zit de lust om feest te vieren. Deze dagen zullen in terecht prettige herinnering blijven bij de bewoners van het Poortkwartier en in 't bijzonder bij de organisators van de feesten, die allen eer van hun werk hebben en een woord van anverdeelden lof verdienen. De namen van de commissie-leden die, met betrekkelijk geringe fondsen (wij herinneren slechts aan de weigering van den raad om een subsidie toe te kennen) er in slaagde zulk een prettig, opgewekt, aangenaam feest ie organiseeren, zijn A. de Beer, voorzitter, W. Bakker, penningmeester, S. Piso, secre taris (die vooral een werkzaam aandeel heeft in de voorbereiding) W. Th. v. d. Muijden, en R. de Jong. Hoe uitstekend de commissie er in slaagde een feest voor oud en jong te organiseeren, zal een ieder duidelijk worden, die in deze driedaagsche(l) feesben het Amsterdamsche Kwartier bezoekt. Daar wordt echt opgewekt feestgevierd en voegen wij het er dadelijk bij op een zeer behoorlijke manier, en tot op een ordentelijk avonduur. Bij tijds breekt voor allen het uur van rusten aan en wan neer de feesten zijn afgeloopen, is het ru moer dra van de straat. Dinsdagavond was met een kleurige lieht- stoet het eeuwfeest der onafhankelijkheid be gonnen, en daarmee de feeststemming vaar dig geworden over de bewoners van het al tijd Oranje-gezinde Amsterdamsche Kwar tier. Als een blijde morgengroet op den eersten der twee groote feestdagen weerklonken de forsche tonen der koraal-muziek, die vanaf de transen der typische Amsterdamsche poort het volk uilnoodigde om het feest met waar dige stemming te vieren, 't Was trouwens aan het fanfare-corps der Haarlemsche Jon- gelings-vereeniging toevertrouwd oin deze grootsehe taak naar behooren te vervullen. Dat was het begin van den feestelijken, maar voor enkelen zwaren dag. Want, wat de mees ten niet beseffen, omdat alles zoo van zelf schijnt te gaan, hoeveel rustelooze uren moest het comité met zijn even sympathieken als ijverigen voorzitter, den heer A. de Beer Sr., zich niet getroosten om tot zulke koste lijke resultaten te komen! 't Amsterdamsche Kwartier had zijn feestdos aan: Hooit hing uit zóóveel huizen het vaderlandsche dundoek als op dezen dag; hier en daar. zag men zelfs de daklijsten met groen en Oranjebloemen versierd, terwijl de Vooruitgangstraat en Van der Hulststraat een eenvoudige, maar toch zeer aardige versiering had aangebracht. Dinsdag was het een heerlijke avond, waar op het een genieting was, buiten te zijn. Er waren dan ook heel wat menschen op straat, en nog zelden zullen zooveel wandelaars uit; „de stad" het kwartier hebben opgezocht- Wat in het kwartier werd te zien gegeven was dan ook wel de moeite waard van een wandeling. Om 7 uur was het een levendige drukte op het Teyïci'plein van kleinen, voorzien van stokken met haken waaraan lampions wa ren bevestigd. Ruim 1500 kinderen had de commissie in rijen van vier te scharen en dat in een levenlustige stemming van ander half duizend kleinen, voorzien van schatten als lampions zijn voor een kinderhart. Daar waren grooterc en kleinere deelnemers, en vooral dezen laatsten, kleuters van drie, vier jaar, was het aan te zien wat een feest het voo» hen was met zoo'n flanbouw te wan delen. Zoo nu en dan verging de glorie plotse ling door een onhandige manoeuvre en vloog een lampion in brand. Pruilend gezicht, of uitbundige vroolijkheid was er het gevolg van. Ten slotte was de stoet geformeerd en kon de optocht beginnen. Voorop stapten twee paarden, op hun beide ruggen eön heraut torsend in schilderachtige kleederdracht. Een uitstekend middel bleek dit te zijn om ruim ba,an te maken. Vlugger dan door tien politie-agenten was de weg vrij voor do stoet. Dan volgde de „Harmonie", die eer van haar werk had en zelden zulk een succes en groote belangstelling zal hebben gehad als Dinsdagavond. Het E. S. M. korps dat ook in den stoet zou medeloopen, had bericht van verhinde ring- gezonden. Jammer, doch de stemming leed er niet onder. Achter de „Harmonie" volgden de 1500 kinderen, een kleurige, waarlijk zeer aar- digCn lichtstoet vormend. Ook waren er en kele groepen met transparanten o.a. een klok, waarvan de wijzers aanwezen „De onafhanke lijkheidsfeesten 1913" en daarboven „Oranje boven Dit was het werk van de familie, of liever de kinderen van Riel, Amsterdamstraat, die de eerste prijzen verwierven. De 2de pr. werd toegekend aan de kinderen van den heer Piso, Da Costastraat, de derde prijs aan'de kinde ren Massée uit de Oosterstraat. De prijzen bestonden uit geld, resp. 1.0.75 en 0.50. Om acht, uur begon de stoet door het kwar tier te trekken. Een politiemacht, onder lei ding van deh adj.-hoofdinspecteur Dokter, zorgde voor de veilgheid en goede orde, die trouwens geen oogénblik verstoord werd. Anderhalf uur trok de stoet rond, onder enorme belangstelling. Overal trok de stoet door dikke menschenrijen. Het was echt hui selijk, want ten slotte liepen' ook familiele den in den stoet mede. Om half tien kwam de stoet op het_Tey- lersplein terug en werd zij ontbonden en toog men, de een wat vroeger, de ander wat later, naar huis om krachten voor den vol genden dag te verzamelen. Klokke tien uur gistermorgen stelde een stoet van honderden kinderen zich op achter het voltallig Comité, om in gezelschap van een vroolijke muziek, en getooid met vlagge tjes en Oranje-sjerpen en strikken en hoe den een wandeling te maken dooi- het kwar tier, en jong en oud deed uitloopen om reeds aanstonds te deelen in de vreugde van het feest. 't Groote moment ging komen, de clou van den eersten dag! Om één uur kwamen uit de verschillende omliggende straten opzetten naar het Tey- lersplein de deelnemers aan den historisch- allegorischen optocht. Goed gezien van het Comité! Daardoor wordt immers ook den werkman gelegenheid gegeven om te toonen dat ook bij vindingrijk is en dat ook hij zijn ideeën op even smaakvolle als typische wijze weet uit te voeren. Wat hebben we genoten. Wat een verscheidenheid. Wat een kleurige menge ling! Voorop twee herauten te paard dezelf de heeren van Dinsdag nl. J. Smit en H. F. Kleefstra, in 18 eeuwsche kleederdracht. Daar achter het vaandel van het Comité, waarvan de linten werden gedragen door enkele meis jes, Truus Aerts, Alida Beers, Gouda de Vries en Marie van Nimwegen, keurig in 't wit met 0ranje-6jerpen. 't Bekende Muziek korps van de E. S. M. zou er de vroolijkheid inhouden. Ondoenlijk is het om alles afzon derlijk op te noemen, wat we in den stoet kon den zien, maar enkele punten mogen toch niet onvermeld blijven. Zoo noemen we bijv. de praalwagen, voorstellende de aankomst van Willem I: interessant om te zien. Het was gemaakt door den heer Michel, zijn zoontje Nico stelde den Prins voor. Een an dere praalwagen stelde voor Spreewalder hoe ren en boerinnen. Het was een wagen van den heer Marsée, 'n vroolijk ta free], dat ieder een vermaakte en ten volle de aandacht ver diende. Verder een mooie groep Pierrots en Piear- retten van C. A. de Boer, Kloris en Roosje van den heer Hoogenhirk; het schip de Prins van Oranje van J. Schaaf uit de Amsterdam straat; een alleraardigste huifkar van P. Wtjnands, Zuid Polderstraat. Van de familie van Nouwland uit de Voor uitgangstraat was een hulde aan de onafhan kelijkheid. Een waardige bijdrage gegeven in den stoet door het comité zelf: de vrijheids boom bekroond door den vrijheids-hoed, om geven door een aantal jonge meisjes in 't wit, die verzinnebeelden de weldaden door de onafhankelijkheid aan ons land geschon ken. Verder noemen wij kleurige voorstel lingen van Volendammer-groepen, Tyrolers en Tyrolinnen, een automobilist, een groep voorstellende den zomer, een alleraardigste combinatie van fietsen, een versierd vaar tuig, keurige prieeltjes, enz., terwijl de kleine Piet de Groot a!s een parmantige Napoleon met zijn steek en Dranje-frakje teredht aller aandacht trok. Een afzonder lijke vermelding verdient een zeer nauwkeu rig geïmiteerde vliegmachine, vervaardigd door de heeren Veen en Nieuwenhuijzen: 't verwonderde niemand, dat het Comité aan dit stuk van den stoet den eersten prijs toekende. Na een langen ommegang dooi de stad, waarbij alles even ordelijk toeging en de vermoeidheid niet gemerkt werd door do opgewekte tonen van meerdere verge zellende muziekkorpsen (de financieele kos ten van dit punt voor het Comité zullen we maar verzwijgen!) keerde de stoet terug naar het punt van uitgang, waar aan de vele kinderen, die den optocht hadden mee gemaakt versnaperingen werden uitgereikt. De volgende weg werd afgelegd: Teijierplein, Oosterstraat, Zuidpolderstraat Amsterdamstraat en -poort, Oostvest, Papen- torenvest, Catharijnebrug, Koudenhorn, N. Gracht, Jansbrug, N. Gracht, Kruisbrug, Kruisweg, Parklaan, Kenaupark, Kinderhuis vest, Zijlvest, Wilhelminastraat, Wilsons- plein, Raamvest, Houtbrug, 'Houtplein, Wa genweg, Hazepaterslaan, Floraplein, Flora park, Dreef, Houtplein, Houtbrug, Gasthuis- vest, Kleino Houtstraat, Korte Veerstraat, Melkbrug, Hoogstraat, Spaarnwouderstraat, Amsterdamsche poort, Heevensingel, Roino- lenstraat, Zuidpolderstraat,. Teijlerstraat, Vooruitgangstraat, v. d. Hulststraat, Teij ierplein. Het Comité dat een telegram van hulde had gezonden aan H. M. de Koningin werd nabij de Groote Houtbrug blijde verrast met een hartelijke dankbetuiging, die telegra fisch door den adjudant Reigersberg Ver- sluijs namens Hare Majesteit was overge bracht. Op verschillende punten was"t echt feest. Op 't Teijierplein was de draaimolen in vol len gang 'e onvermijdelijke Nougatkraam maakte ie zaken en de andere attrac ties bleken verleidelijk te werken op de spaarcenten der jongelui. Bij de Amster damsche poort had een openlucht-kunstenaar zijn tapijt gespreid. Met zijn August den Domme, die door zijn dito in 't circus Sidoli niet zou worden overtroffen, gaf Lij ver schillende salto-mortales en andere toeren ten beste: zijn repertoire was nog lang niet ten einde, toen een gestreng dienaar van den H. Hermandad onverwachts meedoogen- loos aan zijn praestaties een einde maakte. Door een stoet van getrouwen en nieuws gierigen omringd en beladen met zijn stoel en andere ingrediënten trok li ij naar een ander punt van het kwartier, waar hij min der de aandacht zou trekken van de onver- biddelijke gerechtsdienaars. De volgende deelnemers aan den optocht verwierven prij zen le prijs. Een vliegmachine van Veen en Buch; 2e pr. De intocht van Willem I: Mi chel; 3e pr.*De bruiloft van Kloris en Roos je: van Riel en Het huishouden van Jan Steen: Kruijff. Gisterenavond was het eeh gezellige druk te op en in de omgeving van het Teijier plein, dat het centrum vormt der feestelijk heden en waar verschillende ververschings- tentjes, oliebollenkramen en een draaimolen een kleine kermis vormen. iWat was 't er leuk gisterenavond! De zangvereeniging „Soli Deo Gloria" en liet fanfarecorps van de Haarlemsche Jon- gelingsvereeniging gaven er van hall' acht tot half tien concert, dat, natuurlijk niet onder ademlooze stilte, dat is bijna onmo gelijk met zulk een menscTienmassa, maar toch met zeer veel belangstelling werd aan gehoord. Door beide muziekvereenigingen werd een zeer afwisselend en mooi programma uitge voerd, waarvan de verschillende nummers een dankbaar applaus verwierven. Toen het concert was afgeloopen was even wel het feest niet geëindigd; nog lang bleef de vroolijkheid heerschen op het plein, dat zich uitstekend voor dergelijke feestvierin gen leent. Vele stadgenooten buiten het Amsterdam sche kwartier waren mede daarheen geko men om te deelen in die prettige, feest vreugde. Vanmorgen werd wederom een wandeling met muziek der Duitsche kapel door het kwartier gehouden. Ruim 1500 kinderen, sommigen in costumes, door hen gisteren bij den optocht gedragen, hebben met vlaggen en oranje getooid alle straten van het Am sterdamsche kwartier doorkruist cn werden ton slotte op het Teijierplein op gebakjes onthaald. Voordat zij het Teijierplein, waar de op tocht werd opgesteld, verlieten, waren zij ook reeds op versnaperingen onthaald. Van 2 tot 4 uur hedenmiddag hadden op het Teij ierplein kindervermakelijkheden plaats en behalve draaimolen en versnaperingstenten hadden de kinderen nog ruimschoots gele genheid zich kostelijk te amuseeren. Daarvoor zorgde ook de heer Fortgens, die er goed slag van heeft om de kinde ren op leuke wijze bezig te houden met zijn aardige voordrachten en liedjes. Natuurlijk werden ook nu weer de kinde ren op verschillende lekkernijen onthaald. Van 5 tot 6 uur zou er weer een wande ling met muziek door het kwartier gehou den worden en hedenavond is er tot slot van de feestelijkheden een verlichte gon delvaart van at' het Z. B. Spaarne, Heeren singel naar de Amsterdamsche vaart (spoor brug Haarlemmerliede en terug). Deze gondelvaart duurt van half acht tot half tien en zal door muziek en vuurwerk worden opgeluisterd. Deze feestviering in het Amsterdamsche kwartier bestond vooral in kinderfeesten, hoewel ook een de volwassenen ruimschoots gelegenheid is gegeven zich te vermaken. Laten wij hopen, dat de viering van het onafhankelijkheidsfeest door geheel Haar lem ook zoo goed zal slagen, DE ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN. Het eere-comité voor de a.s. feesten op 29 en 30 Sept., 1 en 2 October, bestaat uit de heeren; Jhr. Mr. W. B. Sandberg, Burgemees ter, Eere-Voorzitter; H. M. van Bemmelen, Voorzit, der Ver. Onze Vloot; G. S. de Clercq, Secr. Alg. Comité Plan 1913; Mr. H. J. D. D. Enschedé, lid van de firma Job. Enschedé en Zonen; P. B. J. Ferf, Lid van de Eerste Ka mer; Baron van Hardenbroek van Ammer- stol, Comm. Dep. Huzaren; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van den gemeente raad; Jhr. C. F. v. d. Poll. Voorzitter Alg. Comité Plan 1913; Jhr. A. W. G. van Riems dijk, eere-Voorzitter van de lett. Vereen. J. J. Cremer; J. Schreuders, lid van den ge meenteraad; luit.-kol. J. A. J. Smits, Com mandant 10e Reg. Infanterie; Kol. Jhr. J. Th. van Spengler, garnizoenscommandant; Jhr. Mr. F. W. van Styrum ,lid vau den gemeen teraad; Dr. J. Timmer, lid van den gemeen teraad; T. L. van Wag-tendonk, Luit.-Kol. Command, van 't 21 ste Landweerdistrict. De straat versieringen. De bewoners van de Kleine Hout straat vergaderen hedenavond. Op de in teekenlijsten is zeer goed geteekend. In de D o e 1 e t r a a t wordt ook gewerkt met inteekenlijsten. Het resultaat is dat ook deze straat niet zal achterblijven, bij de an dere. Aan de Oostzijde van de Oude Groen markt komt een prachtige, monumenteele fontein van 5 meter hoog, die zal worden uit gevoerd door de firma Heenk en Wefers Bettink; de bloemenversiering wordt aange bracht dooi- do firma Teunis en de verlichting in booglampjes met verschillende kleuren, door Heringa, en Wüthrich. De kosten worden betaald ,door de bewoners van Damstraat, Lan ge Veerstraat, Spekstraat, Oude Groenmarkt; en Klokhuisplein. De bewoners van het W i'lsonsplein en de Raamgracht hebben gisterenavond vergaderd en een comité gevormd. Er zullen inteekenlijsten cireuleeren. Van de ontvang- sten zal afhangen of er een zeer mooie of een minder mooie versiering komt. Het plan is een schitternde lampions verlichting te ma ken. De Barteljorisstraat -bewoners ver gaderen hoogstwaarschijnlijk morgenavond. Er zijn verschillende versieringsplannen, doch waarschijnlijk zal het een lichtversiering wor den. Op de inteekenlijsten is voldoende getoc- kend. "vVat de versiering van K ruis w e g en Kruisstraat betreft, was men van plan deze ddbr een comité te laten geschieden op het oogénblik staan de plannen echter stil. Men wil een blijvend gedenktor ken oprich ten. Eerdaags wordt hierover vergaderd. Van Vele zijden ontvangt men instemming met het plan. Uitspraken. Door de Rechtbank alhier werden lieden de volgende uitspraken gedaan: W. H. B., zonder beroep, zwervende, dief stal, 1 jaar gev. straf met aftr. prev. hecht. E. C. F. P., zonder beroep, te Purmereud, valsebbeid in geschrifte, 2 d. gev. straf. W. F. v. d. G., leerling HJJ.S.M. te Opperdoes, diefstal, 6 mud. tuchtschool. K. R, schippers knecht te Makkum, wederspannigheid, één mud. gev. straf. P. van der M., schippers knecht te Wolvega, wederspannigheid^ 3 we ken gev. straf. L. K„ F. K„ O. B„ W. B., fabrieksarbeiders te Assendelft, de le zes we ken gev. straf, de 2e drie maanden gev. straf de 3e en 4e vrijgesproken. K. J. P., meesterknecht en F. H. H„ badmeester te Zaandam, verduistering, de le acht de 2c 3 maanden gev. straf. C. A. v. H., werkman te Amsterdam, handelingen der politie heiem meren, 3 maanden gev. straf. J. de J„ schoen maker te Haarlem, diefstal, 2 maanden gev. straf. J. van D., zeeman te Haarlem, desertie 10 dagen gev. straf. A. A. J. v. d. T., werk man zonder vaste woonplaats, wederspannig heid, bedreiging en heieed. ambtenaar, 2 maand. gev. straf. F. C. J. Breed, arbeider te Haarlemmermeer en P. Enthoven, wed. H. Pieneman, zonder beroep te Oude Wetering moord, ieder 18 jaar gev. straf. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen hij: D. Buur, Eendjespoortstraat 8, een kinder zak met inhoud; C. Kruyer, Assendelverstr. 56, een mondorgel; C. Calandt, Brouwersstr. 20, eenige schoolboeken; J. Lambooy, Leid- schestraat 157, een fabriekspenning; A. de Vries, Lange Begijnestraat 28, eenige ca hiers; J. S. Sehrama, Roosveldstvaat 11, een rijwielpomp; M. Herwijnen. Boei-eusteeg 2d„ een armband; G. v. Dokkum, Doelstraat 46, een hengelstok; L. J. M. Veldhuizen, Jan Steenstraat 6, een rozenkrans; J. Koeijers, A. Dyserinckstraat 78, een portemanaie met geld; P. Mellinga, Harmenjansweg 27, een ceintuur. ONTROUWE BRIEVENBESTELLER. Gisteren heeft de brievenbesteller V. op het politie-bureau aan de Smedestraat een langdurig verhoor ondergaan, nadat hij door twee rechercheurs gisterenmorgen uit zijn werk op het postkantoor was gehaald. Gis terenavond laat is V. wederom vrijgelaten. Hij wordt verdacht brieven en briefkaar ten welke hij te bestellen had, te hebben achter gehouden en ze niet te hebben be steld. De man is 11 jaar in dienst. OM DEN TIJD TE PA SSEEREN. Door de ontslagen plaatdrukkers der firma Enschedé, 29 man, was hedenmorgen onder elkaar een hengelwedstrijd georganiseerd. Onderling was daarvoor geld ingelegd, dat voor prijzen bestemd werd. Om den tijd te passeeren, nog zoo'n kwaad idéé niet! OP STAP. Vanmorgen half twaalf stapte een paard zonder geleide het Houtplein over, de Hout brug over, en de Gasthuisvest op. Van een eigenaar was niets te hespeuren. Een koet sier ving het paard op en zou den eigenaar trachten op te sporen. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER, De temperatuur van het water in de Bad inrichting aan de Houtvaart bedroeg heden morgen 0 uur 58 graden en hedenmiddag 60 graden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 18 Sept. J. G. Dam en M Hoogeveeu. Getrouwd: J. H. Holt en J. M. vom. Hofe. F. J. Hilterman en M. S. Rijbroek. N. S. Blesgraaf en J. A. Verkaaik. A. J. v. d. Waals en M. E. A. E G. Jacques. W. P. v. Leeuwen en J. M. v. Vreeden. P. J. •v. cl. Berg en G. Jansen. Geboren: 16 Sept, D. van J. H. Q. Kuit Martens. 17 Z. van J. M. Kwantes-Bee- aem. 18 D. van A. M. v. d. Berg-Kruijd. Z. van B. de Lijster-de Lijster. Overleden: 17 Sept, C. S. Konings-van Walstijn, 40 jaar, Eendrachtstr. E. Althoff 68 jaar, Kinderhuis6ingel. JAN OLIESLAGERS. Het bestuur van E. N. T. O. S. heeft in overleg met Hugo Haase besloten Jan Olie slagers wederom uit te noodigen a.s. Zater dag en Zondag op de E. N. T. O. S. te komen vliegen, hetgeen door Olieslagers werd aange nomen. Het programma voor beide dagen zal ech ter eenigszins worden gewijzigd en als volgt worden ingericht: Olieslagers zal wederom op tijd opstijgen en allereerst probeeren het hocgtcrecord, Zondag reeds door hem verbe terd, nog te verbeteren en door officieele tijd opnemers op zijn naam te krijgen. De heer Lucassen zal do hiervoor noodige stappen bij de Luchtvaartvereeniging doen. Daarna zal Olieslagers boven het terrein achter het hoofd gebouw waar de Entos vuurwerken, worden ontstoken, op 50-100 Meter hoogte vlieg kunsten vertoonen, figuren beschrijven, wal sen uitvoeren, enz., opdat de bezoekers der tribunes en van de gereserveerde ruimten deze demonstraties van nabij, zonder gevaar kunnen gadeslaan. VAN ELDERS. Faillissementen. Failliet verklaard: 10 Sept. B. Pley, smid te Vriezenveeu. 15 Sept. Ph. van Gelder, kleermaker, Arn- stelveld no. 1, te Amsterdam. A. F. A. M. Hiel, kunstschilder, Pape straat 30, te 's-Gvavenliage. A. P. M. van dei- Loo, rei izger, Cornells Speelmanstraat uo. 27, te 's-Gravenhago. Bij Kon. Besluit is de heer Mr. Goeman Borgesius benoemd tot voorzitter van dp Tweede Kamer der Staten-Generaal. HET ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE. Men seint ons uit DEN HAAG: Door de Eerste Kamer is het concept-adres van antwoord op de Troonrede ongewijzigd goedgekeurd. De Kamer ging vervolgens tot nadere bij eenroeping uiteen. BUITENLAND. De staking in Engeland. LONDEN, 18 September. De staking van de spooi-weginannen in Liverpool en Man chester grijpt allengs meer en meer om zich heen. Thans zijn er 10.0000 stakers. Groote moeite wordt gedaan om de onderhandelin gen tussehen stakers en bestuur aan den gang te krijgen. In Dublin komen 13.0000 stakers hij. De afkondiging van de mededeeling can de werkgevers heeft hier groote opwinding teweeg gebracht. Gisteren trokken de arbei ders in massa naar Kingstown. Onderweg vielen zij werkwilligen aan en wierpen tram, wagens omver en sloegen de ruiten stuk. D* politie .moe6t de wapens trekken. Een jonge man werd gedood. Daar de kassen der arbei ders leeg zijn, vreest men voor ernstige rust- venstooringen. R. K. MIDDENSTAND. Maandagavond is te Rotterdam, als onderaf- deeling' van de daar bestaande Hanze-afdee- ling, opgericht een vakafdceling van pa troons in het Drogistenvak. BENOEMINGEN. Tot rector van het nieuwe St. Laurentius- gasthuis te Ginneken is door Z. D. H. den Bisschop van Breda benoemd de Z.Eerw. heer Th. J. C. Asselberg, professor aan het semi narie Ypelaar. Mgr. P. Leijtep, Bisschop van Breda, heeft eervol ontslag verleend aan den Zeer- Eerw. Heer H. Wagemakers, rector van het Gasthuis te Oudenboech en benoemd tot rec tor aldaar den WelEerw. Heer Jos van Gorp, tot kapelaan te Ohaam den WelEerw. Heer H. Bielars, en tot kapelaan te Sluis, den Wel Eerw. Heer Gerardus Konings, priester van het Seminarie. INNEN LA NI). DE VOORZITTER DER TWEEDE KAMER. Men seint ons uit DEN HAAG: AVIATEURS BIJ DE A.S. MANOEUVRES. He# Alg. Hbld. verneemt dat er bij de a.s. groote manoeuvres vier aviateurs dienst zul len doen. M. van Meel, vaandrig-aviateur (regt. Gre- nadiers), vliegt met een officier-waarnemer op zijn biplan, voorzien van de nieuwe 80 paards motor. Lep G. van Steyn, le luitenant van dc land weer, 'doet aan de oefeningen mee met zijn nieuwe Farman-biplan, eveneens voorzien van een 80 paards Gnöme. Dit toestel kan ook een officier-waarnemer meevoeren. Bakker, vaandrig-aviateur, (11e regiment infanterie), vliegt mee op zijn Blériot-mono- plan met 50 paards motor. Bakker kan, in dien noodig, een passagier meenemen. Van Heyst, luitenant-aviateur, vliegt mee op de kleine één-persoons Farman monoplan met 50 paards motor. De aviatisohe oefeningen bij de groote ma noeuvres zullen uitgaan van het kamp te Millingen, waar een tweetal groote linnen hangars zijn opgericht. AMSTERDAM, Donderdag 18 September 1913. Aardappelprijzen heden onveranderd. Aanvoer 5 ladingen. (Opgegeven door „DE SPAARNEBANK", Koereen van latere ongeveer 2 unr. koersen. 'Amalgamated Smelting en Ref. Comm. Car en Toundry Common Erie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican Common Missouri a Common PittSb.Coa Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel .mmi Common Topeka t Common Union Common Wabash Pref. Wabash Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2V2 pCt. N. W. S. 3 pCt. Cert. N. W. S. Common Peru Pref. Peru «itniaai Bindley ««aiaiiiNi Amsterdam Rubber t Nederl. Rubber a Gecons. Petroleum a Orion a i Gew. Dordtsche Intent Ruai. Petr. a United Cigar a Prolongatie Amerika oploopend. Oliewaarden Tabakken prijshoudend. si I i i I 29U8 267/8 171/p 15 23 203/s 25i/4 20 )/8 16ic/I6 B6l/lc 961/4 160i/2 4'/8 121/2 622 lbSl/4 143 66l5/ie 7.'7/8 iO'/s 513/4 108 154 021/2 2331/2 921/2 1831/a 120 471/2 787 70 481/g 29 m/j6 17*/i6 2'2l/8 20 »/w 251/s 21 167/8 965/a 1603/j 43/4 123/4 619 1628/4 1431/2 1,67 u 775/ie 157 621 /2 126 471/4 5 a 43/4 flauw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7