Depót van Wijnen. Uaison Antonio Agnilar Irrigatoren M. J.SC HIPPER Sigarenfabriek SAFE-DEPOSIT. J. VAM H1JK. Brouwersvaart 106. VOOR IEDEREEN Van overal. St. Franciscus - Xaverius Breukbanden, zeer sterk F. LOS, Oameskapper La Soberna 5 cent Flor Bouquet 4 Diploma 3 EL Patrono 3 La Clara 21 k. DE SPAARNE-BAMK GRINT - SCHELPEN Duin- en Rivierzand, Telephoon 748. BEZOEKT STEEDS Dejeuners - Lunch - Diners - Souper. Voor dit tijdschrift worden terstond flinke colporteurs en agenten gevraagd. Kleine Hsuisiraat llö. TElEFflK 818. Nieuwe Gracht 98. HAARLEM. Café-Restaurant L. JONCKBLOEDT De gestolen diamanten. De Parusch'c Ma. Mn heeft eea onderhoud gehad met den dj- nrnanthandelaar Goldschmidt. aan wien een der beschuldigden in den parelsnoer-diefstal in .Tuli 1009 in het. restaurant Monico te Lon den een zakje inhoudende voor een waarde ean 1.300.000 francs aan diamanten en pare len had ontrukt. Blijkens dat onderhoud zou rar. Mouthaan te Amsterdam een rol ge speeld hebben hij (mislukte) pogingen om het gestolene terug te bezorgen. O.a. zon een cliënt van het. advocatenkantoor van inrs. Mouthaan en Herman J.Keyzer, die dé ge- stoleu steenen gekocht had, aan den bestole ne door bemiddeling van mr. Mouthaan do teruggave van-deze steenen hebben aangebo den tegen een vergoeding van de door hem aan den heler betaalde fr. 300.000 plus de pre mie van fr. 25.000 door de agentschap Lloyd uitgeloofd voor de ontdekking van den dader van den diefstal. Het. Hbld. heeft zich tot mr. W. H. K. Mouthaan gewend. Volgens hem had de zaak '.ich als volgt toegedragen: Een cliënt van het advocatenkantoor, een Amsterdamsch diamanthandelaar, had zich tot het kantoor gewend met de mededeeling, dat hij een partij edelgesteenten had gekocht en dat hem achteraf gebleken was, dat deze steenen af komstig waren van den te Londen gepleeg- rlen diefstal. De cliënt was bevreesd, dat men hem voor den heler zou honden en zou kun nen noodzaken, om het goed zonder vergoe ding van den door hem betaalden koopprijs at' te geven. Besloten werd daarop, dat Mr. Mouthaan te Parijs den bestolene. Gold- •schinidt, zou opzoeken. Eerst echter begaf de heer Mouthaan zich naar den officier van Justitie te Amsterdam, die hem eeu legiti matiebewijs als advocaat meegaf en boven dien eeu aanbeveling voor den procureur de la république te Parijs. Te Parijs bleek de heer Goldschmidt niet te zijn, wel te Plomhières, waarheen Mr. •Mouthaan zich dan ook begaf. Daar had hij een onderhoud met den bestolene, wien hij verzocht zijn medewerking te willen verleo- oen, dat. de cliënt, den kopprijs zon terug krijgen. Tot. zijn verbazing kreeg Mr. Mouthaan van den heer Goldschmidt ten antwoord, dat deze niets met de zaak te maken had, dat de verzekeringsmaatschappij hem de schade vergoedde en dat mr. M. zich moest wenden tot Lloyd. Dit was de eenige keer, dat Mr. Mouthaan den bestolene ontmoette. Hij had toen Lloyd aangeschreven, daarbij meegedeeld wat er gebeurd was en een on derhoud gevraagd. De heer Price, van Lloyd, antwoordde, dat hij op een door hem ge noemd tijdstip te Parijs zou zijn. Mr. M. be gaf zich naar de opgegeven plaats, een kamer in het liotel du Louvre, waar met den heer Price nog een vertegenwoordiger van Lloyd aanwezig was, doch niemand anders (dus ook niel de heer Goldschmidt). Do heer Mouthaan had toen weer hetzelfde .erhaal gedaan en daarbij de vraag gesteld, waarom hij juist naar Parijs had moeten ko men om over de zaak te spreken? De lieer Price antwoordde daarop, dat het in Enge land strafbaar was om over gestolen goed te onderhandelen. De heer Price verklaarde zich bereid, de goederen terug te nemen te gen den prijs, die ervoor gevraagd was. Bij dit onderhoud (of later) had de heer Price aan mr. M. een lijst der gestolen goe deren gegeven, mr. Mouthaan liad haar aan zijn. cliënt ter hand gesteld en toen bleek dat do cliënt slechts een klein deel van liet ge stolene gekocht had. Dit had mr. M. in een onderhoud te Londen aan den heer Price meegedeeld. Daarbij (doch het kan ook later •geweest zijn) bleek, dat de cliënt voor de goe- doren meer betaald had, dan waarvoor Lloyd ze had verzekerd. Toen zijn de onderhande lingen afgesprongen. Er is geen sprake van geweest, aldus ver zekerde Mr. Mouthaan, dat boven den koop prijs ook nog de premie van Lloyd zon ge- cischt zijn voor de teruggave der diamanten. Mr. M. wist niet eens dat er een premie uit geloofd was. Evenmin had hij gezegd, dat hij i de zaak liever te Parijs behandeld zag. Mr. Mouthaan ontkende voorts, bij het onderhoud te Parijs gezegd te hebben, dat men hem eerst fr. 100,000 moest geven en dat hij dan voor de dubbele waarde aan koopwaar zou sturen. Van een nieuw voorstel van hem aan Price, toen twee der dieven aangebonden wa ren (wat mr. M. niet. eens wist), was al even min sprake geweest als van een belooning van fr. 200,000 door Price aangeboden voor inlichtingen tot het terugkrijgen der edel- steenen en het ontdekken,der dieven. En he slist ontkende mr. Mouthaan, dat hij de hee- ren reeds twee jaar zou hebben lastig geval len met aanbiedingen. De geheele zaak was in ongeveer zes weken afgehandeld. Van de gestolen juweelerü had mr. Mout haan nimmer meer iets gehoord. Ken automobielougeluk. In dc nabij heid van Grisolles in Frankrijk is Dinsdag een automobielongeluk gebeurd, waarbij de Duitsche militaire attaché, graaf von Winter- feld, ernstig gewond werd. Volgens de Tel. had het ongeval onder de volgende omstan digheden plaats: Bij een kromming- van don weg bevond de auto, die met matige snelheid reed, zich plotseling tegenover een wagen, die het mid den van den weg hield. Om een botsing tc vermijden, deed de chauffeur den auto uit wijken en remde tegelijkertijd krachtig. Op hetzelfde oogeublik sprong een band en het rijtuig vloog onderst boven tegen een boom op. Tegelijkertijd vatte het benzinereservoir vuur. Oogcnblikke lijk kwam hulp opdagen, zoodat graaf von Wintcrfeld, die onder den auto lag, spoedig uit zijn netelige positie bevrijd was. Hij had een paar kleine hoofd wouden en klaagde over inwendige pijn. De geneeslieeron constateerden echter, dat hij niets gebroken.had. De overige inzittenden, kolonel Dupout, chef van het, 2e bureau van den generalen staf, een Russisch officier en een Griekscti officier kwamen met den schrik vrij. Een later telegram meldt: De doktoren constateerden, dat majoor von Wintcrfeld bij het automobielongeluk liet bekken gebroken heeft. Een chirurgische operatie is noodza kelijk. De toestand van den majoor is ern stig. Inbraak in een Kathedraal. Uit Toulon wordt gemeld, dat. in den nacht van Zondag op Maandag eenige inbrekers in de kathe draal zijn binnengedrongen. Zij braken offer- bussen en tabernakels open, en profaneerden verscheidene kruisbeelden, waarvan zij er to taal drio vernielden. Er werden voorts spo ren van brandstichting in de prachtige kerk ontdekt. Eeu opzienbarende moord. Een Beu ter- bericht, uit Berlijn deelt mede, dat Maandag avond om kwart over acht. bij een zitting van den ecre-raad in het Casino der land weer-officieren de kunstschilder, prol'. Maas, den kamerheer Lothar von Westernhagen, ritmeester hij de reserve, doodschoot. Prof. Maas zou uit noodweer gehandeld hebben-, om zich te verdedigen tegen handtastelijkheden van von Wesleruliagen. Prof. Maas werd ge arresteerd. Nader wordt omtrent dezen moord gemeld: Het gevecht tusschen prof. Maas en rit meester von Westernhagen zou in verhand stq<an met een artikel in een dagblad alsook met een onderschcidingskwestie. Beide heeron ontmoeten elkaar op de trap van het casino. Na een korte woordenwisse ling gaf ritmeester von Westernhagen pro fessor Maas een oorvijg, waarop deze in een opwelling van toorn zijn tegenstander neer schoot. Von Westernhagen strompelde nog naar de raadskamer van den eereraad en zonk daar neer, met de woorden: „Ik ben in bet hart getroffen." Eenige minuien later was hij een lijk. Professor Maas was, na. den moord ge pleegd te hebben, diep terneergeslagen. Een beroiiwvollen moordenaar. In het Fransehe stadje Carcassonne heeft zich de zer dagen het volgende voorval afgespeeld, meldt de Tel. Geruimen tijd geleden was dooi de gezworenen van het gerechtshof aldaar eeu man ter dood veroordeeld. Men kon den misdadiger echter niet onthoofden, omdat de man naar Brazilië gevlucht was. Een en an der geschiedde in 1897 en men was de ge schiedenis zoo goed als vergeten, tot zich dezer dagen een Portngéeseh sprekend man hij den politierechter aanmeldde en deze ver meld hem gevangen le nemen, te veroordee leu en te onthoofden. De rechter wilde den man eerst afschepen, doch liet zich ton slotte overhalen den volgenden dag een tolk te la ten komen, teneinde den man een verhoor af te nemen. De rechter kreeg toen de volgende geschiedenis te hooren. In 1879 had hij een weduwe in een aanval van jalouzie ver moord en een man, die haar ter hulp wilde komen, zwaar gewond. Hij vluchtte naar Bra zilië en bleef daar elf jaar. Door een mis sionaris bekeerd, had hij rouwmoedig zijn zonden beleden en besloot hij naar Frankrijk terug te keeren om zijn schuld te boeten, ten einde als waarschuwend voorbeeld voor an dereu te dienen. De rechter maakte daarop een proces tegeu den moordenaar aanhangig, na veel moeite den zoon der destijds vermoerde weduwe ge vonden te hebben, die als hoofdgetuige moest optreden. Toen deze getuige verscheen, snel de de moordenaar op bem toe, kuste den man de.hand en bad hem om vergiffenis. Dit tooneel maakte op de gezwornen zoo'n diepen indruk, dat zij na korte beraadsla ging den heronwvollen zondaar vrijspraken. Een tunnel tusschen Engeland en Frankrijk. Het denkbeeld om Frankrijk en Engeland door een tunnel te verbinden stuit weliswaar niet meer op zooveel tegenstand als nog betrekkelijk kort geleden, geheel overwonnen is hij echter nog niet, zooals blijkt uit hetgeen de militaire mede werker van do „Times" volgens liet A. H. schrijft: „Hoe groot ook de coimnercieele voordeden van de tunnel misschien zullen zijn, of wij al of niet groote waarde hechten aan de waarborgen, die wij aan onze zijde kunnen scheppen en of wij het nationale risico lioog of laag schatten, vaststaat, dat een tunnel onze zorg zal vermeerderen en een omme keer zal brengen in de wijze, waarop onze verdediging moet worden geregeld. Hot zou dus, zoolang in Engeland nog geen nationaal leger bestaat, een dwaasheid zijn ons na tuurlijk Isolement op te geven, nieuwe ge varen toe te voegen aan die, welke ons reeds bedreigen en de last op ons te nemen van een landgrens en van grooter continen tale aansprakelijkheid." Instorting- van een fabrieksschoorsteen. Gisteren is eeu schoorsteen van do fabrieken van de Workington Iron and Sleel Company ingestort en door een van de werkplaatsen geslagen. Vijf werklieden werden gedood, twintigtallen kregen kwetsuren. Een overstroomiug in België. De dijk van liet. kanaal van Pommereuil naar An- toing, is over een lengte van 12 M. ver zakt,, meldt Reuter uit Berlijn. Een ontzag lijke watermassa is liet veld ingestroomd en de kolenmijnen en woningen binnen ge drongen. Het kanaal ligt droog over een afstand van 10 K.M. Verscheiden schuiten zijn aan den grond geraakt. De aangerichte schade is buitengewoon groot. Ecu Belgische troejienafdueling vermist. De passagiers van het Congoleesche mail schip „Albertvilïe", dat gisteren aankwam, vertellen, dat bij het vertrek uit Boma groo te ongerustheid hecrschte over het lot van two.e officieren en 25 man, die naar het oproerige gebied van Baketes (Kasai) wa ren gezonden, en van wie sedert eenige we- hun toestand zoo ernstig, dat drie hunner zich te water begaven, om te trachten zwem mend den vasten wal te bereiken. Een de zer bad een kind op eiken1 arm. Zij' zwonï- men eenigen tijd, toen plotseling een' zware golf ben alle vijf verzwolg. De man', die op de rots gebleven was. werd in' den namid dag gered. Een schijndoode. Op het kerkhof van de Pragei' voorstad Weinberge speelde zich Zondag een schokkend tooneel af. Door de TeL wordt het als volgt verteld: In de kapel van den doodenakker. had juist een rouwdienst plaats, toen de rouwdragende*! uit een kinderlijkkistje, dat op een ham- lag, een duidelijk waarneembaar gerucht hoorden komen. De kerkhofbedienden open den onmiddellijk het kistje, waarin een 9- jarig meisje, Wlasta Stefanek, levenloos, maar op de borst liggend, gevonden werd. Het kind werd dadelijk per auto naar het gasthuis overgebracht, waar verschil- ken geen berichten meer waren vernomen. Men vreesde, dat zij vermoord zouden zijn. Verdronken. Een Reutcrtelcgram uit Marseille brengt het volgende treurige be richt: Maandagmorgen gingen vier employés van de tramwegmaatschappij met twee kin deren in een bootje varen, in de richting van Lestagne. Daar een hevige wind op stak, werden zij genoodzaakt aan te leggen aan de rotsen van Laloue, waaraan zij zich vastklemden. Na verloop van een uur werd lende pogingen tot wederopwekking der levensgeesten in 't werk werden gesteld, die echter zonder resultaat bleven, ofschoon 't kind zwakke levensteekens gaf. Het betrol' hier een geval van totale ver stijving, die als gevolg eener zware ziekte was ingetreden, waardoor de liartwerking was opgeheven en ook de geneeslieeron op een dwaalspoor werden gebracht. In het istje was do verstijving blijkbaar een oogenblik geweken en had het kind zich omgedraaid. Het lijkje werd nu, nadat de dood onomstootelijk was geconstateerd, we der naar het korkhof vervoerd. De bacil van de kinderverlamming. Tc New-York is liet dokter Simon Flexner en den Japauschou dokter Hideye Nogocril jelukt uit liet weefsel van het centrale ze nuwstelsel van de door deze ziekte aan getaste menschen en apen de bacil van de zoo dikwijls voorkomende kinderverlamming te kweeken. De met 't uit deze bacillen bereide serum iiigeënte apen vertoonden de zelfde verschijnselen, welke zich bij deze ziekte voordoen. Slachtoffer van een onbeschermde da meshoedepen. Toen een horlogemaker zich aan het loket op liet station te Hamburg na liet in ontvangst nemen van zijn kaart je omdraaide om weg te gaan, stootte hij met zijn oog tegen een onbeschermde lioe- depen van eeu naast hem staande dame. Het oog werd zoo ernstig beschadigd, dat iiet weggenomen moest worden. Wolkbreuken. Het mijnstadje Goldfield iu Nevada is door een wolkbreuk geteisterd. Vijf personen kwamen daarbij om hot leven. Verschillende huizen werden weggespoeld en de stad werd in duisternis gehuld. lii Noworossisk (Rusland) zijn tengevolge van de lievige plasregens een aantal huizen ingestort. Dc dorpsbewoners werden in boo ten en door ruiters gered. Verscheidene personen verdronken. Het spoorwegverkeer naar "Noworossisk moest wegens het water stopgezet worden. Tusschen de stations Gui- duck en Tunwehiaja stortte een Tunnel in. Dc relletjes tegen de Katholieken ia Italië. Omtrent het aanvallen van den trein met Katholieke turners te Pisa, vertelt de liberale „Tribuna", die men niet van over drijven verdenken zal, volgens mededeeling van de Msb. het volgende. „De trein kwam te Pisa aan met alle ruiten vernield. Deurknoppen waren afgesla gen, en de wanden der rijtuigen zaten vol deuken en gaten. Dat is de balans van den treurigen dag, die liet zedelijke peil van Italië doet dalen tot dat van een Balkan natie. In Pisa is men een en ai verontwaardiging over deze wandaad. Men had met steenen van 2 a o K.G., stukken ijzer en looden pij pen geworpen. Een stuk ijzer vloog door een venster en vernielde nog een stuk van den tegenovergestelde!! coupéwand." Hoewel deze bijzonderheden al voldoende spreken, wordt toch het toppunt bereikt de lijken aaiïval af te weren, sommigen helft ben er zelfs aan: deel genomen, zij het aw leen maar door Kun toegeeflijke houding)/ De overheid stelt nu een onderzoek In n'aay de werkeloos 'gebleven agenten of zij aatt den aanval werkelijk lfebben deelgenomeJSj „In elk geval rust eeiï groote seEuId' off de overheid wegens Haar nalatigheid, maatt regelen te nemen, daar toch de aanval lang/ van te voren beraamd en voorbereid was et de aanvallers zich eenige honderden met ters langs de spoorlijn hadden opgesteld^ om het bombardement te kunnen voortzet? ten. Een opzienbarende moord. De volgen* de nadere bijzonderheden omtrent het schok1* kend voorval, dat zich Maandagavond in dal sociëteit der reserve-officieren te Berlijn af*' speelde, ontleenen wij aan een besch rij vinfik in de Tel.: In eenige artikelen, die eenigen tijd ge* leden in een weekblad verschenen waren,/ werd de 37-jarige ritmeester der landweer,' Lothar von Westernhagen, beschuldigd! knoeierijen met wissels te hebben gepleegd*' De ritmeester meende, dat hij den 53-jart- gen kunstschilder, prof. Heinrich Maass, als den schrijver dezer artikelen moest beschou- wen en uitte dat oordeel ook. Maass ont houd e echter ten stelligste, de schrijver té zijn en eischte, om zich te rehabiliteeren, dat hij en von .Westernhagen voor een eere raad van militairen zouden verschijnen, of schoon hij zelf geen militair, zelfs niet bij; de reserve is. De beide lieeren kwamen ongeveer tege lijkertijd in de vestibule van het sociëteits gebouw. Men verzocht van Westernhagen, een reusachtig gebouwd man, zich in do wachtkamer te willen hegeven, totdat Maass) gehoord zou zijn. De kunstschilder legdfli nu zijn verklaring voor den uit drie reser ve-officieren bestaanden eereraad af, waarna hij weder kon heengaan. Maass daalde dus' de trap van liet gebouw at', maar trof ongo- lukkigerwijze in de vestibule den ritmeester, aan, die de wachtkamer had verlaten en! zenuwachtig, driftig in de lial op en neer- Uep. j Nauwelijks had hij Maass op de trap ge zien, of hij liep op hem toe en herhaalde"' in groote opgewondenheid zijn beseliuldi-, ging. Het is nog niet uitgemaakt, of von Westernhagen ook zijn sabel heeft getrok») keu, maar het staat vast, volgens do ver klaring van den korporaal, die ooggetuige/ van het drama was, dat hij Maass met da; vuist in het gelaat sloeg. Deze die aan eoiy ernstige hartkwaal lijdt, geraakte door de-' zen vuistslag zoo in opwinding, dat hij zijn; bezinning verloor, een klein, Amerikaanach! repeteerpistool uit zijn zak nam en een schot op zijn aanvaller loste. Op het hooren der losbranding, kwamenl de officieren van den eereraad toesnellen. zii zagen von Westernhagen nog een paar tre den opstrompelen, en hoorden nog hoe hij', riep„Ik ben in 't hart geraakt I", waarop, hij wankelde en neerviel. De bewustelooae ritmeester, uit wiens wonde niet het ge ringste druppeltje bloed vlood, werd voor zichtig op ecu canapé gelegd, maar nog vóór, do in allerijl ontboden geneesheer versche nen was, had- de getroffene den laatsten adem uitgeblazen. Maass, die door het gebeurde geheel van| streek was en geruimen tijd roerloos op de- trap was blijven staan, stelde zich in han den der officieren en deelde hun mede, dat hij, daar liij reeds vroeger door von Wes ternhagen met den dood was bedreigd, uit noodweer had gehandeld. i Maass werd niet gevangen genomen, maar moest zich ter beschikking der justitie hou den. Den volgenden dag werd hij gehoord, evenals de eenige ooggetuige, de korporaal Kayser, die verklaarde, dat de kleine, tèn-'' ger gebouwde schilder klaarblijkelijk uit1! noodweer had geschoten, daar hij tegen den woedend op hem losstormende» reus niet op' kon. De gerechtelijke onderzoekingsoommissie in de volgende détails, die het blad geeft: was blijkbaar van dezelfde meening en Maas» „We hoorden van politieagenten spreken, I werd op vrije voeten gesteld, die geen liaud uitstaken om dien schan- VAN «e 's-GRAVENHAGE. Gevestigd bij W. 1. v. DRIL, CAFE „FLORA" HILLEGOM. geheet Compleet van af f 1,25 per stuk. a f f.SO, Uvrkrij^baaf* bij WARMOESSTRAAT 26, Talat. 883. Haarwerker en haargolver met NESTLE'S permanent (electriach werkend) golfapparaat, walker haargolt bestand ia tegea regen. Particulier Geld beschikbaar met en zonder borgen, reDteópCt. 's iaars. Qeen kosten vooruit, uit betaling ten volle van het aange vraagde bedray. Adres N. Groen markt ti Kantoor geopend van 96. 9—2 uur. EINDHOVEN. Verkoopt steeds mst enorm 8UCC8S ie Rekoning-Courant, Credieieit, Deposito's, Incssoeerïngen, Wissels, Prolongation, Effecten, Coupons enz, fa, KU'JPEflS, Stationsplein 12, Üanriem. NETTE BEDIENING. TELEPH. ÏNTERC. 786. [2'y' K; T -- - ivjf' v Bij de N.V. Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem ie verechenen het nieuwe tijdschrift voor ontspan ningslectuur boeiends katholieks lectuur. wekelijks 16 a 32 bladzijden kwarto formaat, fraai papier en nette omslag. De prijs is slechts VIJF cents per week of i 0.65 per kwartaal (per post f 0.75 per kwartaal.) Behalve een groot aantal kleine verhalen zullen de eerste afleveringen den grooten roman OM HET LEVEN EENS KEIZERS bevatten. Daarin wordt op hoogst spannende wijze beschreven, aan welke gevaren het leven ook van de meest sympathieke gekroonde hoofden voortdurend blootstaat. Wekelijks wordt een rebus of prijsraadssl opgenomen, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar ge steld worden. Zij die zich de geregelde toezending van dit belangwekkende tijdschrift willen verzekeren, worden ver zocht het nevenstaande in teekenbiljet ingevuld aan hun boekhandelaar ter hand te stellen, of gefrankeerd met postzegel van 5 cents, op te zenden aan de N.V. Drukkerij de Spaarntstad, Haarlem. Ondergeteekende verzoekt te ontvangen het nieuwe Weekblad VOOR IEDEREEN, boeiende katholieke lectuur. 1) a 5 cents per week. a 65 cents per kwartaal. A 75 cents per kwartaal (per post). (Handteekening) Adres Duidelijk schrijve* t. 1) Doorhalen wat niet verlangd wordt. v. p" jf I I 'f' r'.'ffi, yj.",- T v r^yx.-. X1"'9 V." "Vil -f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8