TWEEDE BLAD Bemefiisciie Kroniük. BUITENLAND. BINNENLAND. Sport en Wedstrijden. Mm Ben iüarchée BaaHem-Braa^sel. -lia&3sls©ii©@Bte0i voer all© geflegenfaesiéRü DIKSiS&G 23 SEPT. 1913 ZE ZIJN NIET TEGEN DE GODSDIENST! „Wo zijn niet tegen den Godsdienst", aldus oreeron de socialisten overal en ten allen üj de. Men oordeele! Op een socialistischen partijdag te Mainz hebben de hoeren proletariërs het druk ge luid over de katholieke ziekenverpleging. De reiigieusen moeten uit de ziekenhuizen Weg; zij vallen stervende partij ge nooten las tig met pogingen om hen te bekeeren. Bewijzen werden niet geleverd; die roede feeeren gelooven alles wat dienen kan om ,Üo katholieken te bestrijden. 'Het Ctr. waaraan wij dit bericht ontleen den, deelt ook het volgende mede, dat een 'goeden kijk geelt op den toestand waarin de 'kloosterlingen in Duitschiand verkeeren: Te Cronberg in den Taunus werkten sedert zeven jaren twee reiigieusen als ziekenver pleegsters. Het vorig jaar alleen verpleegden 884 zieken, waakten 142 nachten, brack- Sen 4365 bezoeken. Thans deelt de pastoor mee, dat zij moe iten heengaan: de „Oberpriisident" is van oor- jdeel, dat hier tegen de wet wordt gehandeld, (Üe stichting van kloosters verbiedt Uit het volgende blijkt bovendien nog hoe de Katholieken in Duitschiand meermalen in feun heiligste gevoelens gekwetst worden en it geeft tevens aan hoe met den achteruit gang van het gelooi' ook de zedelijkheid op lager peil komt te staan. Op de internationale Bouwvaktentoonstel ling te Leipzig is ook een afdceling vóór Ontspanning en vermaak. Daaronder behoort een wijnhuis, dat den titel van „Dominicaner- klooster" draagt en waar de gasten bediend Worden door kellners in Dominicanen habijt. Aan de wanden hangen vieze prenten en daaronder een, die bizonder ergerlijk was. Ten gevolge van de vele klachten en pro festen die inkwamen, heeft het bestuur deze lasterlijke en misselijke prent doen verwijde- jpen. En nu zou mon denken, dat deze maat regel toch wel algemeene instemming zou .'Vinden, zegt het Ctr. Maar neen, in het „Leipzigcr Tagcblatt" wordt [door een inzender een klacht aange heven over Te verwijdering der plaat, die Volgens hem een attractie had kunnen wor den. Hij vindt heb vooral treurig, dat in het probestantsche Leipzig deze toegeeflijkheid je gens het Katholicisme is betoond, en hjj ein digt: „Meer ruggepraat hoeren.... het protos- tantsehe Leipzig staat achter u". 'tls wel treurig gesteld met liet zedelijk heidsgevoel van dergelijke verdedigers der schunnigheid Dat men openlijk als een „attractie" durft aanbevelen iets wat niet slechts beleedigend is voor katholieke medeburgers, doch tevens zedonkwetsend, .bewijst, wel hoe diep velen tegenwoordig op zedelijk gebied reeds ge zonken zijn en ook blijkt hieruit dat de haat tegen Kotiie iemand tot alios in staat maakt. Gnciote brand te Londen. Op Tredegarsquare te Londen brak even iVoor negenen in den morgen van Zaterdag hen brand uit in eori huis van drie verdie pingen, die a-au drie personen, twee man- hen. en een kind, het leven heeft gekost., Het huis was verhuurd aan een zekeren Isaac Levy, kleermaker van beroep, die aan 'Wee mannen, DessCr en Jacobs geheeten, eenige kamers had onderverhuurd. Zij zaten te ontbijten, toen er brand ge roep gehoord werd. Do vrouw van Jacobs bep de trap al om water te halen, doch kon hi et meer terug. De brand was uitgebroken hi een achterkamer van cle eerste verdie ping. Een arbeider, die een ladder tegen het huis plaatste om te trachten op die wijze hag personen te redden, moest wijken voor de vlammen. Desser lag nog te bed. Hij 'Werd gewekt, knorde wat in zijn slaap, draaide zich om en sliep weer in. Hij is in de vlammen omgekomen. Het achtjarig zoon tje van Jacobs werd gered door zekeren van Gelder. Het knaapje was op do derde Verdieping. Van Gelder plaatste een ladder tegen liet huis, die echter te kort was. Toch klom de man er op, zoover hij maar kon, °h riep nu den knaap toe, naar hem toe te springen.Deze waagde den sprong en kwam ;°p Van Gelders sch ouders terecht, die door den val van het lichaam bloedig langs ge wit on armen werd gestriemd, maar den 6chok weerstond, en den jongen veilig be neden bracht. Hij zelf was bovendien aan haar en wenkbrauwen geschroeid door de uitslaande vlammen. Ondertueschen was Jacobs, die zich bij liet uitbreken van den brand in don tuin bevond, zelf ook naar boven gesneld om te trachten zijn dochtertje van jaar te red den. Tevergeefs wachtten de huren en de raclelooze vrouw op zijn wederkomst. De ongelukkige vader en het kleine meisje von den den dood in de vlammen. Esjad Pasja. Reeds in-'het kort is melding gemaakt van de nieuwe agitatie, door den uiterst lastigen en on handelbaren Albanees Essad Pasje op touw gezet. Het heette in deze berichten, dat hij met allerlei geheimzinnige plannen omging voor de oandidatuur van Prins Euad van Egypte (als hoofd van 'den nieuwen staat Albanië) ijverde; en thans komt uit Valona do mededeeling, dat hij geheel en al met de regeering overhoop ligt, de staatsgelden geeonfisoeerd heeft, en eisclit, dat de zetel der regeering van Valona naar Durazzo wor de verlegd. En de burgemeester, de Moefti, benevens de Grieksohe Metropoliet dezer stad, hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij zich bij deze eischen aansluiten. Het is nog niet gansch en al duidelijk, wat Essad Pasja eigenlijk met zijn plannen be oogt, maar in ieder geval ziet men het nu al, welk een zware arbeid dengenen wacht, die een modernen staat van Albanië willen ma ken, merkt de Tel. op. De grootste hinder paal, die zij uit den weg zullen moeten rui men, is niet de achterlijkheid van het op zichzelf zeer schrandere en begaafde volk, maar eigengerechfcigdheid en wederspannig- heid. En die kwaliteiten bezit Essad Pasja Toptani in hooge mate, terwijl hij te gevaar lijker is, daar hij over groot aanzien en oen groeten aanhang te beschikken heeft, even als trouwens alle Toptani's vóór hem beza ten. Een Toptani is méér, dan waarvoor de sultan èens in Albanië gold. Essad 'Pasja was de onbeperkte gebieder over zijn landen rondom Tirana, en de Groobe Heer te Stamboel zelf begon er over te den kon, hoe hij den machtigen Albaneezen-hoofd- man voor zich zou kunnen winnen. Dat was bij een man van het slag van dezen leenheer zeer eenvoudig. Abdoel Hamid schonk hem Pasja-schap pen cu T s c h i f -schappen bij de vleet en maakte hem, ofschoon hij- van huis uit in het geheel geen militair was, tot gendarme rie-commandant van Janina, terwijl hij hem bij "iedere gelegenheid met goud en gunsten overlaadde. Tot het, jaar 1908, het „groote jaar der vrijheid," bleef Essad pasja goed vriend met den sultan, maar toen de revolutie zich in de Albaneesche bergen baanbrak, streek ook hij in do gelederen der revolutionnaireii. In den generalen staf van 'Mahmoed Sjefket maakte hij den beroemden opmatsch naar Constantiriopel mede, en hij was het, die als afgezant der revolutie den overwonnen sultan de woorden toeriep: „Majesteit, gij zijt ont troond!" Nu werd Essad oen geestdriftig aan hanger der nieuwe zaak. Te Durazzo liet hij zich tot afgevaardigde kiezen, en zoo groot was zijn aanhang, en invloed, dat zijn tegen kandidaat 11 stemmen kreeg. Maar de vriendschap met de Jong-Turken duurde niet lang. Essad ging in de oppositie en sloot zich bij do tegen het comité ge- richtte revolutie aan. Ten slotte raakte men hem, voorloopig, kwijt door hem tot com mandant der divisie Redit's (landweer) te Skoetari te benoemen. In deze stelling geraak te iiij, bij den eersten Balkanoorlog, tot krijgs roem. Men kent de geschiedenis der belege ring van deze stad, waarin koning Nikita wellicht nimmer een voet zou hebben gezet, indien Hassan Riza Pasja, wiens naam zich door de verdediging der stad onsterfelijk heeft verworven, in leven ware gebleven. Maar terwijl Monfcenegrijnen en Serviërs met verbittering de muren berendon, heersohte er in de vesting zelf een verwoeden strijd tusschen Essad en Riza. De eerste was er van onderricht geworden, dat Qostenrijk-IIon- garije en Italië voor de zelfstandigheid van Albanië opkwamen, en wilde te Skoetari maar vast do Albaneesche vlag hijsehen. Riza weigerde dit standvastig, en zoo hadden er voortdurend twisten plaats tusschon de beide mannen, tot op een kwaden dag de wereld vernam, dat Riza dood was. Men ervoer dat hij in de straten van Skoetari was vermoord, on liet is vaak beweerd, dat deze dood van den held van Skoetari zijn tegenstander bui tengewoon goed gelegen kwam. M©n kant het verder verloop dpr belege ring: Essad Pasja nam het bevel over do Het laatste bericht uit Weenen is, dat 'de „Morgenzeitimg" uit Belgrado verneemt, dat Essad pasja zich tot gouverneur-generaal van Albanië heeft .geproclameerd. Hij zal dezen titel behouden tot een vorst benoemd is. vesting op ziclh, en verdedigde zich langen tijd hardnekkig, tot het zeer onverwachte bericht kwam, dat hij zich had overgegeven. Hij had onderhandelingen met koning Mikita aangeknoopt, en zeer gunstige voorwaarden voor do overgave weten te bedingen. Toen lie pen er geruimen tijd zeer wilde geruchten. Het heette, dat Essad zichzelf tot onafhan kelijk vorst van Albanië wilde doen uitroe pen, en de voornaamste kanselarijen in Euro pa waren dagenlang in de grootste opwin ding, en met het volste recht want deze krachtige figuur aan het hoofd van 20.000 welbewapende, van artillerie voorziene, hem onvoorwaardelijk toegedane soldaten, was een volmaakt onberekenbare grootheid in de bere keningen der diplomaten, die over Albanië's lot aan het onderhandelen waren. Essad trok zich echter in zijn bergen te rug en liet van Tirane uit de over hem uitge strooide geruchten krachtig tegenspreken. Daarna was het geruimen tijd rustig. Wat er uit Essad's hernieuwde actie moet groeien, is thans nog onzeker, maar hot is in ieder geval zeer twijfelachtig, of zijn optreden aan Albanië ton goede zal komen. De toestand in Macedonië. Teuzij de Grieken en de Serviërs er in sla gen met geweld alle oproerige bewegingen in Macedonië den lcop in te drukken, ziet er niet naar uit, dat het er voorshands minder roe rig Zal worden, dan het er onder het Turbsehe bewind ie geweest. Ziehier hoe Mikhalstjef, de voorzitter van de revolutionaire vereeni- ging in Macedonië, zich heeft uitgelaten: We ontleenen aan de N. R. C. „Wij hadden totnogtoe in Macedonië 2590 Bulgaarsche scholen en gymnasia met meer dan 3000 leeraren en onderwijzers. Het heeft ons langen en verbitterden strijd gekost, voor de Tnrksche regeering ons waarborgen van zelfstandigheid onzer scholen gaf. Nu hebben de Serviërs en Grieken onze hoogere geeste lijken en onze onderwijzers uit Macedonië verdreven, en het zal ons. mitsdien niet moge lijk zijn dezen herfst onderwijs te doen geven. „Dat dwingt ons tot wanhopigeu tegen stand want wij maken ons geen ilusies over wijzigingen ten goede. Bij de onderhandelin gen te Boekarest hebben de Serviërs; toen wij waarborgen voor onze scholen vroegen, ver wezen naar de bepalingen hunner grondwet en wij lieten zeer goed dat die geen scholen van een andere natie in Servië duldt. „Bovendien hebben Serviërs zoowel als Grieken benden bewapend die tal van Bul gaarsche dorpen jn Macedonië hebben ver woest en de bewoners geslacht, omdat zij geen Serviërs en Grieken wilden worden. In Al banië hebben zij trouwens hetzelfde gedaan, en men kan er zich op voorbereiden dat zoo wel Bulgaren als Albaneezen, die door den vrede van Boekarest onder Servisch en Grieksch juk zijn gekomen, spontaan tegen hun onderdrukkers zullen opstaan. „Het vod papier, waarop de vreue van Boe karest is geschreven, zal den Balkan geen rust brengen." Uit de telegrammen in ons vorig ochtend blad weet men reeds dat Albaneezen zich hebben aangesloten bij een oproerige bewe ging in Nöwibazar. Volgens de Daily Mail heeft de Servische regeering, om dit oproer te onderdrukken, 20.000 man gemobiliseerd. Katholieke arbeidersvereenigingen. Na bet verschijnen van de encycliek „Siu- gulari Quadam" mogen do Katholieke werk- lieclenvereeuigiugeu, de algemeene zoowel als de vakvereenigingen zich blijkbaar, zooals wij ook vroeger reeds aantoonden, in een gesta- digen bloei verheugen. Dit blijkt opnieuw uit de verslageijfers, door de Duitsclie bladen gegeven van de fe deratie vau Zuid-Duitsehe Katholieke ar- beidersvereenigingen. Op het einde van het vorige jaar bedroeg n.l., volgens de nu gepu bliceerde cijfers, bet aantal aangesloten ver- eenigingeu 1.010 met 112.793 leden, 94,294 ge wone en 18,499 buitengewone leden, In ver gelijking met het jaar daarvoor wezen deze cijfers een toeneming aan van 32 vereeui- gingeu en 4,493 leden. Sedert bleef die toe neming nog voortduren, want op 30 Juni j.l. omvatte de federatie 1.041 vereenigingen met 114,422 leden, zoodat bet aantal leden verge leken bij bet begin van het jaar weer vrij aanzienlijk vermeerderd is. Het bondsorgaan „der Arbeiter" beeft een oplaag van 85.000 nummers. De federatie om vat de 8 I'eier.sclic diocesen, Rottenburg Freiburg (Baden), Straats- (Wiirtemberg), burg (Elzas.) Een standbeeld voor Stolypin, Te Kieff is een standbeeld van Stolypin onthuld in tegenwoordigheid van alle Rus sische ministers, de familie Stolypin, vele afgevaardigden en waardigheidsbekleeders. Vorst Kotsjoebey legde een krans neder namens den Tsaar, minister-president Ko- kowzef namens het kabinet en president Rodsjanko voor de Doerna. Kokowzef hield een korte toespraak, waar na een deputatie Galicische boeren aan den voet van bet gedenkteeken een doornenkroon nederlegden met het opschrift: „Het onder drukte Rusland aan den grooten Rnssiscben patriot. hooren zij in den opzet dezer Iioogeschool niet tot de eigenlijke vakken van hoogcr onderwijs, nochtans door tusschenkomst der Hoogeschooi onderwijs zal worden gegeven. NEDERL. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTERDAM. Naast den reeds benoemden hoogleeraar in de Staathuishoudkunde Mr. G. ,W. J- Bruins zijn door den Raad van Beheer der Handelshoogeschooi benoemd tot gewoon li oog Ie er a ar in de economische geschiedenis, inzonderheid van den nieuwe- ren tijd Mr. Dr. N. W. Posthumus, leeraar aan de openbare Handelsschool te Amster dam tot buitengewoon boogleeraar in de verzc- keringswetenscliap en de algemeene leer der statistiek Dr. R. H. van Dorsten, leeraar aan bet Gymnasium te Rotterdam; tot buitengewoon hoogleeraar in de nij verheids- en sociaLe wetgeving Prof. Mr. D. van Blom hoogleeraar aan de technische Hoogeschooi; tot buitengewoon boogleeraar in do eco nomische aardrijkskunde Prof. J. F. Nier- meyer, hoogleeraar aan de Rij les-Universiteit te Utrecht; tot buitengewoon boogleeraar in de eco nomische geschiedenis tot hot eind der 18e eeaw Prol'. Dr. G. W. Kernkamp, hooglee raar aan do Rijks-Universiteit te Utrecht; tot buitengewoon hoogleeraar in de orga nische chemie en hare toepassingen Prof. Dr. J.'Böeseken, boogleeraar aan de tech nische Hoogeschooi; tot buitengewoon boogleeraar in de clec- tratechniek Prof. G. Eeldmann, hoogleeraar aan de Technische Iioogeschool; tot buitengewoon boogleeraar in de che mische technologie Prof. Dr. A. M. A. A. StC; gei', hoog!ooraar aan de Technische Iiooge school; toifc buitengewoon boogleeraar in de na tuurkunde Prof. Dr. M. de Haas, booglee raar aan de Technische Hoogeschooi; tot buitengewoon hoogleoraar in de wa renkennis (cenige hoofdstukken) Prof. Dr. G. van Itcrson Jr., hoogleeraar aan dc Tech nische Hoogeschooi; tot buitengewoon boogleeraar in do Kolo niale politiek en bestuursinstellingen de heer D. G. Stibbe, leeraar aan de Nederlaudsch- Indiselie Bestuursacademie te 's Gravonliage; tot lector in de staathuishoudkunde, (on dernemers- en arbeiders vereenigingen) Mr. F. cle Vries te Amsterdam; tot lector in capita selecta uit de econo mische aardrijkskunde Dr. H. Blink, Pri vaat-Docent aan do Rijks-Universiteit te Lei den; tot lector in de hygiëne en sanitaire leer voor de tropen Dr. J. J. van Loghem te Amsterdam, verbonden aan bet Koloniaal Instituut aldaar. Do benoemingen der hoogleeraren aan de Rijks-Universiteiten en aan do Technische Hoogeschooi en die van den heer van Log hem zijn geschied onder reserve, dat de ver- eisclite toestemming worde verleend. Verder hebben een aantal, personen, waar onder o.a. staatsraad Prol'. Mr. J. Oppcu- heim, Mr. H. L. Drucker, Mr. Dr. Ant. van Gyii, Mr. J. O. A. Everwijn, Mr. Dr. Ch. Raaymakers, W. .Westerman zich bereid ver klaard hetzij een reeks hetzij eenige voor drachten over onderwerpen van staatsrecht, burgerlijk recht, staathuishoudkunde, munt en handelspolitiek, bankwezen enz. op zich te nemen. De benoeming van hoogleeraren en ver dere docenten in liet burgerlijk en handels recht, het verzekeringsrecht, de handels wetenschappen in eugeren zin, het crediefc- wezen, bankbedrijf enz. is nog niet geschied. Eveneens zal nog geschieden de benoe ming van leerkrachten in bet practiscli boekhouden, liet handelsrekenen en vreemde talen (Ëngeisch, Duitscb, Fransch, Spaanscli Russisch, Maleisch) in welke vakkon, al bc- Krijgstucht in ile 2öste eeuw. Het vol gende is ontleend aan de „Hors d'oeuvre van de Msb.: Een milicien voor de herhalingsoefeningen onder dienst had kamercorvée en moest den boel wat aanvegen. Benieuwd wat de dagtaak wel brengen zou. zoodra hij met vegen Maar was, vroeg hij; „Sergeant, wat moet ik doen als ik met vegen klaar ben?" „Doorregen," was het antwoord. „Maas als ik aan 't eind ben, sergeant?" „Nog doorvegen!" „Maar, sergeant, als ik tot bet eind heb doorgeveegd?" „Domme kerel, versta je me niet, nog altijd maar doorvegen, zeg ik." Gebeurd in het jaar 1913 in de kazerne te Breda. Nachtrumoer, 't Was stil vannacht in 't Bezuidenhoulkwartier te 's-Gravenhage zooals 't eiken nacht daar doodsch en stille pleegt te zijn maar slechts tot drieën toe, dezen keer! Want toen werd in een dier stille straten plots een vreeselijke slag gehoord, gevolgd- door een geringkink van brekende waar. Iu, eenige buizen werd ijlings licht ontstoken en in 't wit gedosebte gestalten staken hun ver-' warde hoofdstellen uit de ramen en vragend: riep men elkaar toe, wat er toch te doen was.' In een der woningen, waar het gerucht web het sterkst was geweest, gingen twee mannen rond in nachtgewaad: cle een met een minia- tuurnachtlauipje, do ander met 'n dikken stok in de hand, schijnbaar op zoek naar inbre kers. Want wie anders dan dit soort van nacht- roofvogels zou in zulk 'n deftige buurt dc rust verstoren? Dronkaards en „uitganers" keut men daar immers niet! Maar volgen wo bet spoor van de dapper» ontdekkingsreizigers, die met het miniatuur- naehtlampje en die met den stok Na lang gezoek in huis niets gevonden..., dan naar den tuin. Ze staan even stil in de veranda. Zie je wat verdachts? Stil, ik weet wat 't is. En met val 't zwakke schijnsel van 't nacht lampje op de laatste overblijfselen van.... een gebroken hanglamp!! Alweer lieel geweest! zucht de een. 't Is zonde en jammer van de mooi» lamp! klaagt de ander. Hebt u hem? vragen stemmen uit de ramen van de buren, Wie? Dede.... ja,.... de inbreker natuur lijk! Neen, 't was een lamp, die gevallen is.... klinkt 't doodnuchter terug Mopperend en brommend worden de ramen dichtgesmeten en de nachtelijke onderzoe-; kiugs-expeditiën in de belendende woningen, worden nu ook maar gestaakt.... Zoo beeft een beetje wind.... een geroeste, kettingeen gevallen lamp.... wreed da nachtrust van zoovelen verstoord in 't stille,j deftige Bezuidenhout-kwartier. 't Staat niet in 't politie rapport, maar tooh is 't waar op mijn woord van eer! Resb. WEDSTRIJD TE KROMMENIE. Do kolfclub „Twaalf zij ons doel", geves tigd to Krommenie, heeft een wedstrijd uit geschreven, welke Zondag beëindigd is. De wedstrijd werd gehouden in de kolfbaan van don heer S. Waagmoestor, „Heerenloge- mont". 70 kolvers namen aan den wedstrijd deel, welke bestond in een 50 slagen-wedstrijd of 10 seriën van 5 slagen; maximum te be halen punten alzoo 600. De kolvers, die in de eerste klasse 375 punten of meer en in de tweede klasse een minimum van 300 punter behaalden, konden bovendien deelnemen aap een 8 seriën-wedstrijd; maximum te behalen punten 180. Er weixl met opgewektheid gekolfd en hoe- go punten geslagen. Vooral in de 2e klasse was, gelijk cle uitslag aanwijst, dc strijd span nend. Zondagavond te 8 uur werden do prijzen uitgereikt, welke allo bestonden uit kunst voorwerpen. Do club werd bedankt voor de oritvaugst cn do boer Waagmeester werd geluk gewenseht, de bezitter te zijn van een kolfbaan, welke ii. r Een jaar of wat geleden bood Bartalo Loug0 de stichting aan den Pauselijkeu Stoel Mn, en Z. PI., van oordeel dat zulk een heilig dom niet in handen van leeken moest zijn, cuoemde Mgr. Sily tot Pauselijk Legaat Directeur. Hoewel 0p den stichter uiet J) 11 minsten blaam valt, schijnen de gelden J°or zijn helpers niet geadministreerd te zijn Ooals wenschelijk was, zoodat in de weinige Btoen van Mgr. SUy's bestuur,, zoowel bet ketai der Weesmeisjes als dat der jongens ik met honderd vermeerderd werd, zoodat 'f nu inplaats van een honderdvijftigtal, bij- J-J- vierhonderd kinderen verzorgd worden. ,o meisjes staan onder toezicht van Domini- Onessen van de 3de Orde, do jongens onder •Jo der Zonen van J. B. de }a Salie, terwijl 6 kerk door Dominicanen bediend wordt, ylot mijne groote verbazing zag ik in cle oesinriehtiug een mangel, cle eerste en eeui. die in Italië mij onder de oogen kwam. «anljtm een der Broeders een Hollander is, 1 deze waarschijnlijk dit nuttig meubel San Prezen hebben. Voortdurend is men bezig li(w?e'3.ouwen t0 vei"8J'00teu, om naarmate v -toegiften toestroomen, ook het getal der 'Pleegden te kunnen vermeerderen, l 6 jongens worden iu alle mogelijke vak- .opgeleid; alle machines worden door electriciteit gedreven. Er is cene groote boek- jde domheid die steeds beweerd wordt het ken-voor tabak, waar afgevaardigden van ver drukkerij, meubelmakerij, smidse, etc., etc. merk der katholieken en voornamelijk van Zelfs leeren zij bet vak van chauffeur en teden monnikefiistaiid te zijn, toch al zulke ob- dien einde is een automobiel aanwezig. servatoria door religieuzen bediend worden, In dit gebouw bevindt zich ook een hoogst en in elk vrij gelegen klooster er een van interessant museum, dat alles bevat wat op den Vesuvius en zijne uitbarstingen betrek king heeft. Verder 'n allerbelangrijkst Seismografisch Observatorium, vooral gewichtig door de na bijheid van den Vesuvius, omdat, deze instru- j meuten in werking blijven, wanneer die van t den Vesuvius door eene uitbarsting vernield l worden. I Eeu der Broeders-onderwijzers is aan dit observatorium aangesteld en gaf mij hoogst geleerde uitleggingen, waaruit ik wèl begreep dat alles hoogst ingewikkeld en vernuftig is en bewondoreii'swaard, maar verder natuur lijk niet veel in mij opnam. Om een klein bewijs te leveren hoe gevoelig de instrumen ten zijn en boe nauwkeurig de inrichting, bracht hij, door er zacht tegen te blazen een! opgehangen steenklomp van twee centenaars in beweging, welke beweging aanstonds door de naald geregistreerd werd. In een andere zaal bevindt zich een nieuw, door een geestelijke uitgevonden instrument, dat, volgens zijn zeggen, aardbevingen voor uit zal aankondigen. Het is echter sinds te staatswege opgericht wordt. Onlangs is door den minister van Landbouw en Handel aan P, Domenichette, Valombrosiaan, een eere diploma uitgereikt, wegens de dieusten door hem, jaren lang, op metereologisch gebied verricht, en de directeur van bet Centraal Bureau van Metereologie heeft dit diploma vau een hoogst vleiend schrijven vergezeld doen gaan. In de abdij van Santo Soolastioa. te Suhiaco wordt, op initiatief van een monnik D. Jaco bus Tasconi, gewezen professor in aardkunde aan cle Universiteit van Napels, mede-direc teur van het Veeuviaanseh Observatorium, vriend en collega van Prof. Matteucci, een nieuw metereologiseb en geodynamiiseh ob servatorium opgericht. En de couranten brengen het bericht dat de bekende Passionis-t toch zeker geen geleerde orde Emidius Orlandi, een uur werk beeft uitgevonden, -waardoor alle bui zen, banken, musea, kerken om. voor inbre kers beveiligd kunnen worden door een ver nuftig uitgedacht electriseh systeem, waarbij tevens cle inbreker gefotografeerd wordt. Nu korten tijd opgesteld om reeds resultaten te Is P. Emidius bezig te bestudeeren op hoe hebben kunnen geven. Het moet berusten op j danige wijze de Hertz-golvingen op de tele- den invloed der Hertz-golvingen. iphoon kunnen toegepast worden. Het is merkwaardig, dat niettegenstaandeIn Valle bevindt zich ook een proe/tuin schillende regeeringen, zelfs Japan, studiën j komen maken. Het mag als bekend veroudev- I steld worden, dat evenals iu Frankrijk, in j Italië tabak staats monopolie is. Hoe voor- deelig dit is blijkt uit de 350 millioen fis. die de tabak liet vorig jaar iu de staatskas deecl vloeien. Vrooger voerde Italië tabak in, i nu is er veel uitvoer, zelfs naar Frankrijk. .Dit werd mij door een zeer onbevooroordeeld persoon meegedeeld, een beambte der secre tarie van het Heiligdom. Door aanbeveling kreeg ik van den direc teur van bet Museum te Napels, prof. Spinaz- zola, verlof de nieuwe uitgravingen in Pom- [pei te zien. Men is bezig do straat, die van bet Forum tot het Amphitheater leidde, uit te graven en nu, volgens de nieuwe methode, wordt alles op de plaats gelaten waar het gevonden wordt. Het was een winkelstraat, zoodat niet veel kostbaars voor den dag komt. Maar toch zeer eigenaardige dingen, bijv. drankwinkels met een toonbank met j verschillend vaatwerk eu o. a. een ketel, nog half met water gevuld. 1 Overal ziet men bet begin van dwarsstra- ten, die deze verkeersader snijden. Op een I punt is men op zij gaan graven en is men j bezig een woonhuis bloot te leggen. Hier heeft men o. a. eene schoons muurschilde- Iring ontdekt, een groote jacht voorstellend. Alle kleine stukjes steen die men vindt, wor den zóó bevestigd als men vermoeden kan, dat zij gezeten hebben. Van een bed vond' men nog vier ivoren plaatjes die iu stand bleven, terwijl het bout verkoolde. Aan do straat [vond men verscheiden balkons, ingericht zoo als zij heden ten dage nog zijn. Ook werd een lijk gevonden dat men óp dc gewone wijze in gips goot en op dien drempel der deur liet liggen, waar hpt gevonden werd. Daar liet veel te warm was om vóór vijf uur te Pompei to komen, liet ik mij alleen nog bet buis der Vetii, het mooist iu oor- sproukelij'ken vorm bewaarde huis dor vroe gere opgravingen openen, en vergenoegde mij verder met mijne herinneringen van eeu vroeger bezoek, opgefrischt door bet door wandelen der noodige straten. Weinig scheelde het of ik bad op mindere aangename wij®) den nacht doorgebracht. Da wachter, die mij bet huis der Vetii liet zien, verliet mij op een zeker oogenblik, zeggend: „Ga tot bet midden van bet Forum, sla dan rechts om on dan recht, uit." Waarschijnlijk sloeg ik te vroeg rechtsom in elk geval verdwaalde ik eu verwarde mij meer eu meer iu dat labyrinth van nauwe straten. Eindelijk bet. bureau terugvindend,' waar men mij een geleide naar de nieuwe opgravingen gegeven bad, begon ik te roepou enliet een lange reeks van hallo's hooren, tot eindelijk do wachter van bet huis der Vetii half gekleed voor den dag kwam en mij terecht hielp. Intussohen was het zoo laat geworden, dat 'bij gebrek aan voorbijgaande rijtuigen ik to voet naar Valli di Pompei terug moest keu- NIEUWE 39

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5