W.VmeMyserr. Leger en Vloot. Van Overal. STADSNIEUWS. KERKNIEUWS. Reehlszaken. v zoo weinig gebreken telde, dat zi| 'een model kolfbaan genoemd mag worden. De uitslag luidt als volgt: 50 slagen-wedstrijd: ie klasse: le prijs K. Booij te Krommenie met 491 punten. 2e prijs W. Kostelijk te Ouidkairspel met 485 punten. 3e prijs A. Kist te Zuid-Scbarwoude met 478 punten. 4e prijs P. Kuijper te Krommenie met 465 punten. 2e klasse. le prijs W. Gorter Cz. te Krommenie met 890 punten. 2e prijs K. van .Vliet te Krommenie met 889 punten. 3e prijs P. 'Hoek te Lutjebroek met 888 punten. j 4e prijs D. .Tiemeijer te Koog aan de Zaan met 369 punten. Prijs voor den kolver met "den sajetbal, mite geen prijswinner: P. Dil te Koog aan de Zaan met 386 punten. Prijs voor het lid der kolfclub „Twaalf zij ons doel", die het hoogst aantal punten hé- baalde, mits geen prijswinner zijnde: H. Mem bers te Krommenie. 3 slagen-wedstrijd: le klasse le prijs G. Dirkmaat te Opmeer met 141 punten. 2e prijs Jb. van .Vliet te Krommenie met 132 punten. 3e prijs K. Booij te Krommenie met 125 punten. le prijs K. van Vliet te Krommenie met 126 punten. 2o prijs C. Middelkamp te Krommenie met 121 punten. 3e prijs D. Tiemeijer te Koog aan de Zaan met 117 punten. Maand. Crt. INTERACADEMIALE VOETBALBOND Zaterdagavond is in het Hotel du Passage, to 's Gravenhage, de Interacademiale Voet balbond opgericht. Aanwezig waren het be stuurslid van den Nederlandschen Voetbal bond, de heer M. S. Kalma, benevens de af gevaardigden van Leiden, Delft en Utrecht, de heeren Doornbos, C. G. Lingbeek en R. Koopmans. Hoezeer niet vertegenwoordigd, hadden Amsterdam en Groningen instemming betuigd; mitsdien zijn alle Nederlandsche hoo- gescholen toegetreden. Op Zaterdag en Zondag 27 en 28 Sept. zullen op het terrein van de vereeniging R. A. P., te Amsterdam, serie-wedstrijden van den nieuwen bond plaats vinden. De loting had het volgende resultaat. Zaterdag 27 Sept. 2 tot 3 uur DelftUtrecht; 3 tot 4 uur LeidenAmsterdam. Zondag 28 September 1 tot half 3 wedstrijd verliezers, half 3 tot i uur wedstrijd winnaars. De scheidsrech ters zullen nader worden aangewezen. Door het bestuur van den N. V. B. is een zil veren beker beschikbaar gesteld voor den winnaar, verder een medaille voor den ver liezer in den eindwedstrijd. (M. Crt.) Bij Kon. besluit van 19 dezer is, met In gang van 1 October lo. laan den dirigeerend paardenarts met den rang van luitenant-kolonel J. N. Ballangée, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, pp zijn aanvrage, ter zake van langdurigen dienst, onder toeken ning van pensioen, eervol ontslag uit 'den mi litairen dienst verleend; 2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld, met toepassing van dé artikelen 2, 10., 3 3 en 17 dier Pensioenwei voor de landmacht 1902, op f 2300 'sjaars; 3o. aan don dirigeerend paardenarts met den rang van luitenant-kolonel Ballangé, voornoemd, de rang van kolonel verleend. Bij Kon. besluit van 19 dezer is, met ingang van 1 Petober, benoemd: bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot dirigeerend paardenarts met den rang van luitenant-kolonel, toegevoegd aan den inspec teur van den geneeskundigen dienst der land macht, de dirigeerend paardenarts, met den rang van majoor, L. J. M. Rijnenberg, van voornoemd personeel. Bij Kon. besluit van 19 dezer is, met ingang van 1 October, aan den eerste-luitenant op non-activiteit E. N. L. Quadekker, van het wapen der infanterie, op het daartoe door hem gedane verzoek, een eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst. De HoogEerw. heer Vicaris Capitularis van het Bisdom Roermond, heeft benoemd tot kapelaan te Beesel, den Wel Eerw. hoer A. H. Beeren; tob kapelaan te Baexem, den iWelEerw. heer Th. R. H. Peters; tot profes sor te Rolduo, de WelEerw. Zeergel. heeren A. L. J. Deumens, E. A. Russel, H. J. van der Miihlen; tot professor aan het Bisschop pelijk Ooilege te Roermond den WelEerw. Zeergel. heer A. H. van Oppen; tot assistent te Einighausen, den WelEerw. heer J. H. Janssen; tot kapelaan te Penningen den Wel Eerw. heer J. F. S. Esser; tot kapelaan bij de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontv. te Veidn, den WelEerw. heer J. M. J. Goessens; tot kapelaan te Schimmert den WelEerw. keer M. H. J. ~E. Keulier; tot kapelaan te Linno, den WelEerw. heer A. F. M. Lenaerts; tot kapelaan te Meerlo, den WelEerw. heer H. L. J. Mooren, deze laatste tien priesters van het Groot-Seminarie. BENOEMINGEN. Bij Kon. besluit van 19 dezer zijn benoemd: tot adjudant, onderscheidenlijk van het re giment grenadiers en van het regiment ja gers, de eerste luitenants J. W. H. Hamil ton of Silvertonhill, adjudant bij het regi ment grenadiers en jhr. E. L. H. Goldman, van het regiment jagers; tot adjudant bij het regiment grenadiers, de eerste luitenants W. M. F. E. P. do Jager en W. A. de Groot, beiden van het korps; tot adjudant bij het regiment jagers, do eerste-luit. J. J. J. van Stuyvesant Meijen, van liet korps. ren. De kwade gevolgen dezer oververmoeie- nis hieven niet nit. Naar Napels "begaf ik mij met de Circuin- Vesuvius-spoor, die gedeeltelijk door de in 1906 vernielde streek en den lavastroom loopt. Dezer dagen hebben drie geleerden, prof. Matteucci van Napels en twee professoren uit Munehen, het stoute stuk bestaan in den .Vesuvius af te dalen. Behalve eenige wonden en builen en geblakerde lichaamsdeelen heb ben zij het er goed afgebracht, vele merk waardige opmerkingen gemaakt en interes sante fotograi'iën genomen. Zooals reeds de rookpluimen die men overdag ziet en den rossen gloed 's nachts, doen vermoeden, heb ben deze geleerden geconstateerd, dat er veel werking is en waarschijnlijk spoedig eene uitbarsting te verwachten is. Twee ochtenden besteedde ik in Napels om in het Nationaal Museum alles - zij het dan ook vluchtig te bezien wat de opgravingen in Pompei en Herculanum aan het licht ge bracht hebben. In zekeren zin is het nieuwe plan alles ter plaatse te laten, verkieselijk, maar toch heeft de oude methode veel vóór. Het is toch veel gemakkelijker, do voort brengselen der kunst, de fresco's te besludee- ren in museumzalen in eene groote stad, dan dit te moeten doen in de verschillende wo ningen eener uitgegraven stad. En ontegen zeggelijk is het voor het behoud der kunst- Voorwerpen oneindig verkieselijker. Niemand trekt, voor zoover ik weet, in twij- ïel, dat wat beeldende kunst in marmer en brons betreft, de ouden, vooral in het bloei tijdperk, door geen modernen overtroffen BHSElOiDEi. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. „DEMOORATIE". Wat wordt met dit woord getooverd en ge goocheld. Vooral van Vrijzinnige zijde ge bruikt men dit woord om eenvoudige werk- menschen te bedotten. In de laatste vergadering van den Raad de zer gemeente was het weer juist een vrijz.- democraat die 't wethouderssalaris wilde op jagen. Van wiens geld dit bekostigd moet wor den hindert hem niet». Erg democratisch om traktementen van f 2000 per jaar te ver- hoogen, ten koste vanJa van wien? Belasting naar draagkracht. Een hunner de mocratische lievelingsdenkbeelden, is een straatbelasting, dan zijn de arbeiders vrij, treffen wij alleen de huisbazen? Is dit zoo? Stellen wij f 1,per strekkende meter per jaar. Een arbeidershuis is 4 meter breed aan de straat, de huisbaas moet f 4,straat belasting betalen, daar hebben wij een kapitalist te pakken en de proletariër gaat vrij uit.... Niet heusch hoor! Een dubbeltje per week op de huur en v o i 1 a, de huisbaas wint nog f 1,20 ten koste van een armen drommel 1 De hooggeprezen woningwet heeft hier nog pas een drietal werkmanswoningen verbeterd, maarde bewoners zijn een kwartje per week opgaslagenArbeiders, ziet toe, wie uwe belangen het best behartigt! Hartelijk dank vcor de plaatsing. ADJU VANDUS. VAN ELDERS. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard G. P. van Dijk, winkelier tc Leeuwarden, A. van Delft, ehroomlederfabrikant to Waal wijk, en aldaar handelende onder de firma Ge'or. van Delft. Geëindigd: A. van Dijk, stroohandelaar, wonende to Haarlemmermeer, ten gevolge van het verbindend worden der uitdeelingslijst. Rehabilitatie: Door H. v. d. Esch, vroeger te Papendreohfc, thans te Zwijndrecht, Is bij de arrondisseinents-reohtbank te Dordrecht een verzoek tot rehabilitatie ingediend, on der overlegging van de verklaringen van alle erkende schuldeischers, dat zij ten genoegen van elk hunner zijn voldaan. (St.ot.) Geëindigd door het verbindend worden 'der uitdeelingslijst, de faillissementen A. Jongewaard, vroeger bakker, thans arbei der, Berkhout; H. Koster, koperslager, Blij- ham; L. de Wit, Amsterdam en A. D. Vonk, Zoeterwoude. --Opgeheveii het faillissement P. Kraan, m<a- gazijn k n e c h t, Amsterdam. ongeluk plaats. Vier veklarbeidstere, die op het lainid door een onweer wetrden verrast, trachtten zich tegen ld,en regen te bescher men onder een regenscherm, da# Van een stalen punt was voorzien. Deze punt werd door den bliksem getroffen. Een der arbeid sters werden de kleeren van het lichaam ge scheurd en zij1 kreeg zulke ernstige verwon dingen, dat zijl na enkele minuten den geest gaf. De andere drie vrouwen werden even eens zwaar gewond. Drie millioen mark" geldboete. De ei genaars van een te Keulen gevestigde zaak lö spiritualiën do drie gebroeders Schwartz, waren, zooals gemeld werd door de strafka mer te Offenburg tot een geldstraf Van 900.000 mark veroordeeld, daar zij in een spoorwegcoupé alcohol uit Zwitserland had den gesmokkeld. Thans zijn de gebroeders Schwartz ook door het gerechtshof te Bern wiegens dit misdrijf tot een geldboete van 2Vo millioen mark en zware gevangenisstraf fen veroordeeld. De veroordeelden hebben dus totaal meer dan 8 millioen mark boete te betalen. Arrestatie van twee Hamburgsche bankdirecteuren. De kantoorlokalen der Han sabank te Hamburg, welke zich sinds tal van maanden in betalingsmoeielijkheden be vindt, weiden Vrijdag, op bevel van den of ficier van justitie officieel gesloten en de directeuren Cramer van Clausbrück en Her mann Bütte, wegens balansvervalscliing, frauduleus bankroeten verduistering gearris- teerd. Het maatschappelijk kapitaal der bank, 'dat 2i/2 millioen mark bedraagt, geldt als volkomen verloren evenals 600.000 mark aan inleggelden, enz. Reeds den lsten Sept. had de bank haar betalingen gestaakt, omdat zij 'niet aan hare v inlichtingen kon vol doen, toen de inleggers in grooten getale hun spaarpenningen terugeischten. Branden. Het zuidelijke station van Bayonne in Frankrijk is Donderdag totaal af gebrand. De in het stationsgebouw opge stapelde goederen en de postzakken konden voor het grootste deel gered worden, doch de bureaux der spoorwegadministratie en het archief zijn een prooi der vlammen gewor den. Het is thans voor de derde maal dat dit station binnen bereklceltijk korten tijd is af gebrand; den eersten keer geschiedde dit in 1883 en de tweede maal in 1909. Een andere brand woedde Donderdag in de hennepfabriek van Bensenau, te Angers. Vierhonderdduizend kilogram hennep stonden in lichtelaaie en het kostte de brandweer van hefe geheele district de grootste moeite om het vuur tot zijn haard te beperken. De schade, die dooi' verzekering gedekt is, wordt op 2y2 millioen francs geschift. Dinsdagmiddag is Salisbury Bèaoh, in den staat Massasuehets, voor een gedeelte in asch gelegd. Zes hotels, 150 huizen en een kerk werden door de vlammen verwoest. Van de zes hotels, die afgebrand zijn, was het Gushing-hotel, dat 300 kamers bevatte, het voornaamste. Ook het postkantoor en een groet warenhuis zijn een prooi der vlammen geworden. De brand ontstond bij een foto graaf en nam onmiddelijk groote afmetingen aan, daar een groote hoeveelheid bliksem - lichtpoeder ontplofte. De aangerichte schade wordt öp 200.000 dollar geschat. Een ontploffing in Spanje. In een fa briek van ontplofbare stoffen te Caklacano had een ontploffing plaats. Vijf vrouwen wer den gedood. Doodelij'k ongeluk. De 75-jarige kan selier van de Zwitsersche legatie te Parijs, de heer Albert Voruz, werd Vrijdag, toen hij de Chainps-Elysées wilde oversteken, door een j auto aangereden. Overgebracht naar het Beau- 1 jon-hospitual, bleek het, dat hij oen scliedel- breuk bekomen had en overleed hij eenige uren later. Do bliksem in een paraplnie. Donder dag had in de nabijheid van het dorp Bretoi, 1 in het departement Oise, een merkwaardig zijn, maar ook wat schilderwerk aangaat komt mij voor dat v/at techniek, uitdruk king, stand en beweging betreft, de jongere tijden niet hooger staan. Stemming', atmosfeer, ziel, gedachte, zeker dit zijn voortbrengselen van nieuwere tijden, maar zelfs karakter zooals blijkt uit co- pieën van portretten, in 191.1. iu Rome ten toongesteld, kwam reeds onder het penseel der ouden tot uitdrukking. Eu wanneer uien bedenkt, dat al deze fresco's kunsthandwerk zijn, zelfs vlug en vluchtig geschilderd, daar tusscheu de aardbeving1 van het jaar 63 toen een groot deel der stad verwoest werd en de ondergang in 79 slechts zestien jaren liggen, dan kan men zich met recht afvragen hoe hoog moet niet de schilderkunst der meesters gestaan hebben? In elk geval blijkt duidelijk dat daarna gedurende meer dan duizend jaar een groote eclips van kunstvaardigheid plaats had, dat alle kunnen verloren ging en men na veel tasten en zoeken eerst langza merhand weer leerde te zien en uit te voeren. Hoe houterig en stijf zijn bij de sierlijkheid der Pompeiaanscbe figuren zelfs nog die van Cimahuc! Napels is steeds bezig zich geheel te trans- formeeren. Aan schilderachtigheid heeft het ingeboet, maar in hygiënisch opzicht onein dig veel gewonnen. Steeds breidt de stad zich uit en vormen zich nieuwe wijken. Waarin Napels zich vooral zoo gunstig van Rome onderscheidt, is dat, dank zij het gematigd- katholiek stadsbestuur, in verschillende volkskwartieren goed gebouwde huizen zijn verrozeD. Veel is nog in vn'din'g, de projec- Duitscli grondbezit in Amerika. De correspondent van de „Daily Mail" te Berlijn meldt volgens de Tel., dat keizer Wilhelm een groote uitgestrektheid land in Vancou ver en elders in Britscli-Oolumbia heeft ver worven. Deze landaankoop is natuurlijk van zuiver particulieren aard. Andere JDuitschers van naam moeten dit keizerlijk voorbeeld reeds hebben gevolgd, en eveneens land in Britsch-Columbia hebben ge kocht, hoofdzakelijk bouwland en bossehen. De zaak is voor hem in orde gemaakt door graaf von Alvensleben, die verscheidene ja ren in Vancouver heeft gewoond, en er zijn specialiteit van heeft gemaakt, de belang stelling zijner rijke landgenooton op te wek ken, voor wat hij en anderen een „streek van onbeperkte mogelijkheden" genoemd hebben. Verscheidene Duitsche combinaties voeren nu een levendige propaganda voor den aan koop van landerijen in Britsch-Columbia. PERSONALIA. Tot ,de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, werden als krweekelingen voor lo klasse toegelaten de volgende leerlingen der H. B. S. met einddiploma 3e klasse uit Haarlem: G. J. Droste en J. J. Galjart, en verder G. G. O. Klap te IJmuiden en Chr. Teensma te Heemstede. SILHOUETTENSPEL VAN WiLDiAM lüN HENRI SÖHMITZ. Het werd ons wat angstig te moede, toen wij dezer dagen plotseling een uitnoodiging ontvingen om het „silhouettenspel van Wil liam en Henri Schmitz" te komen, aanschou wen. Nooit van gehooid, niet het flauwste vermoeden van wat het zijn kon. De geheimzinnigheid, waarop de plaats, waar het spel zou voltrokken worden, werd aangeduid, was ook niet geschikt om een angstig hart gerust te stellen. Gebouw weg; hoek laan. (Meer mogen wij niet verklappen). Maar het was te Haarlem, en toen wij Zaterdagavond acht uur ter plaatse arriveerden, vermocht ook de ontvangst het raadselachtige niet op te lossen. Nu en dan glipte een wandelaar, die blijkbaar den om trek al eens verkend had, binnen, in een lokaal, door welker opening een zwart doek zichtbaar was, waarop een helderwitte teeke- ning, embleem der voorstelling, afstak. Bij den ingang werden zorgvuldig de kaarten gecontroleerd en toen ook wij binnentraden', bevonden wij ons in een niet te groot gezel schap en in een spaarzaam verlicht vertrek. Door de opening van het zwarte doek kon men twee mannen in hemdsmouwen aan het werk zien en hoorde men soms diepe bas tonen van muziekinstrumenten. Plots ging het licht uit en zaten wij in het pikdonker, zonder één lichtpuntje, alle arti kelen van politic-verordening ten spijt. Dit donkere is een gewaarwording, die men ver wacht in een bioscoop paleis, doch hier was zij minder geschikt om het raadselachtige op te lossen. In de diepe duisternis weerklonk een graf stem: men kon vermoeden dat hij van achter het scherm kwam: Hoort, genoodigdeu, hoort! Beleefd verzoek ik u op te letten, Daar het spel gaat beginnen, Het spel der silhouetten. Dit was waarschijnlijk bedoeld als proloog, want onmiddellijk volgde daarop de volgende historische mededeeling, waarvan wij de juistheid niet voor onze rekening nemen. Het is een twee a drieduizend jaar geleden (Dat is heel zuiver berekend vanaf lieden), Dat er in het verre Westen der Vereenigde Staten, Evenals nu, dieren waren in alle maten. Op een expeditie van prof. Ottniel Charles Marsch is gebleken, Dat die diereu door hun kolossale gestalte, thans over de daken hadden gekeken. De Megalasauri no. 1 van ons program, Vloog in veertig sprongen naar Amsterdam; Wanneer een ladrosaui'i z'n pootje schoof ren, enz. Twee gordijnen openden zich en aan de oogen der toeschouwers vertoonde zich een aardig panorama, een voor-historische wil dernis voorgesteld: een mooi nagebootste zandvlakte met een waterplas in liet midden en hergen op den achtergrond. Het strijkje zette een nummer in en dan begon de revue der voorwereldlijke heesten: Minotaurï, de Isotauri en menige andere taurus. Voor lien, die het schimenspel van Ivo Doncker zagen heeft dit silhouettenspel niet meer de bekoring van het nieuwe. Het is iets in dezen geest. De heer W. Schmitz, ambte naar der H. IJ. S. M„ die de kunst uit liefheb berij beoefent, verzekerde ons dat hij en zijn broer reeds lang geleden op 't denkbeeld van het silhouettenspel waren gekomen, zij waren bezig in hun vrijen tijd de heelden te snijden, toen zij hoorden van Ko Doncker's schimmen spel. Hoewel teleurgesteld meenden zij hun arbeid niet te moeten prijsgeven en hieven naarstig aan den arbeid, totdat Zaterdag avond de eerste voorstelling kon worden ge geven voor een kleinen kring van belangstel lenden en genoodigden. Er is verschil tusselien Ko Doncker's schim. merspel (de vergelijking dringt zicb dade lijk op) en het silhouettenspel der heeren Schmitz. Ko Doncker vertoont zijn heelden achter het doek; de heeren Schmitz vertoo- nen ze vóór het doek. Dit heeft het voordeel dat de beelden mooier uitkomen en de fijnere afwerking (deze is bewonderinsiwaardig in het silhouettenspel) meer tot hun recht komt. Wij zagen Zaterdagavond nog maar eenige ten zijn echter gemaakt, zoodat binnen een jaar of tien geen stad rijker aan arbeiders woningen zijn zal dan Napels, zonder dat de finantiën er onder lijden, daar steeds Lij het geven van concessie het stadsbestuur zekere gedeelten voor dit doel bestemt. Anders dan hier, waar onder het regime, dat wij genie ten, alles in 't honderd loopt. Door mijn verhaast vertrek uit Napels ben ik aan het oorverdoovend feestvieren van Piedi-grotta op 8 Sept., ontloopen. Er is daar een oud Maria-heiligdom, en oorspron kelijk was het een godsdienstig populair feest. Nu is het godsdienstig karakter zoo goed als verdwenen en vanaf 1 Sept. begint een helsch lawaai, dat dagelijks toeneemt en in den nacht van 7—8 Sept. zijh hoogtepunt bereikt. Voor die gelegenheid wordt steeds een concours voor liedjes uitgeschreven; de bekroonde leven dan gedurende bet geheele jaar op iedere lippen. Hoewel uit den aard der zaak telkers ver schillend, hebben zij toch steeds eeu zeker rythme gemeen, dat hem, waar men ze ook hoort, als Napolitaanscbe liedjes kenmerkt. i En zoo zijn wij dan nu in Rome terugge keerd! Erg is het te bekennen voor iemand die zelf in een courant schrijft, dat op reis zijnde ik mij met de grootste voldoening van couranteulezen onthoud, daar ik mij geen enkel dagblad laat nazenden. En 't mooiste i is wel, dat ik naderhand vind, hitter weinig gemist to hebben. Do oorlog in den Balkan nog aan den gang! Verliest men veel, niet tc weten dat over en weer gevochten is? Integendeel, men heeft nu op eens de ergernis, Adrianopel weer iu handen der Turken te zien, dezen opnieuw in Europa vas'tgenesteld, dank natuurlijk de naijver der groote staten en dezer diploma tie, zonder dien dagelijks gevoeld te hebben. Italië is nog steeds in Lybië aan den gang. Nog is de kwestie der eilanden niet opgelost. Men heeft een zeker aantal diefstallen, moor den, treinongelukken, luchtvaartongevallen en wat dies meer zij, gemist. Wat doet het er toe hij slot van rekening? In den Haag is voor den vrede gespeecht, gefuifdl Is er iemand enthousiaster geweest dan ik voor de Vredes-beweging? Langza merhand zijn mij echter de oogen openge gaan en sinds de Paus van de eerste Vredes conferentie uitgesloten is geworden, zal alle werken voer wereldvrede, trots vredespalei zen, vredebonden, interparlementaire honden, steeds stroodorsehen blijven. Carnegie te prijzen voor zijn Haagsch pa leis, keizer Wilhelm op te hemelen als vrede- keizer, welk is het voordeel zoolang elke na tie tot de tanden gewapend is en het grootste deel van het staatsvermogen gebruikt wordt voor steeds nieuwe, steeds wisselende bewa peningen? Het eenig voordeel is dat men- schenlevens gespaard zijn. Maar voor een deel is deze winst slechts schijnbaar. Duizen den gaan to gronde uit ellende, die een meuschwaardig bestaan leiden en leven zou den, zoo al wat in ijzer en staal omgezet wordt, dienstbaar werd gemaakt aan de lots verbetering van de arbeidende klasse. In de cau"one levensomstandigheden terug- brokstukken van hun vertooning. De heereö Schmitz beoogden klaarblijkelijk niet een af gewerkte vertooning te vertoonen, daar dt tijd afgemeten was. De indruk, dien wij kregen was een gun stige. Wij zagen de silhouetten van mooi uit gesneden dieren; de silhouetten van men- scben: verliefde dames en heeren; van Or pheus, die door zijn luitspel de dieren „des hemels en des velds en der waterlokte; wij zagen silhouetten iu Japan, van welk mini- mer het panorama en de schemering tot slot bewonderenswaardig mooi was; wij zagen groepen van silhouetten in de optocht van Uapoleons soldaten en van onze Koningin bij liet huis ten Bosch; een voorstelling van Jozef Israëls Visschers. i Het was zeer mooi, maar er valt nog wel wat te verbeteren. Eens hokte do vertoo- ning, doordat de beelden niet vooruit wilde; de muziek was zeer goed; doch de proeve 1 van dichtkunst, waarvan wij boven een speci men gaven behoeft verbetering. Daarom echter was het dan Zaterdag ook meer een generale repetitie. i Resumeerende, meenen wij dat de hoeren Schmitz de vertooning van hun beeldeu wel kunnen wagen. De beelden zijn mooi doch het decor, de franje der vertooning moet verbeterd worden, terwijl het jammer blijft voor de heer dat Ko Doncker hen vóór is geweest, waardoor veel van de sappigheid' van het nieuwe verloren gaat en het dus wat op nadoenerij gaat lijken. Daartegenover staan echter voordeelen hoven Ko. Doncker's spel. EEN AVONDCURSUS VOOR SCHOENMAKERS. nen lsen oept. j.i. vergaderden het bestuur der Haarlemsché Sehoenmakers-Patioons ver eeniging en de Schoenmakers-Patroons-veree niging St. Crispinis, onderafdeeling van den R. K: Volksbond, aid. Haarlem, met do com missie aangesteld, om te bewerken een avond cursus voor toekomstige schoenmakers, aan de ambachtschool alhier. De commissie had verschillende rapporten bijeenverzameld van de ambachtschool te Alk maar: met de resultaten van een onderhoud met "den heer De Groot, inspecteur van la ger onderwijs te 's Gravenhage, het onder houd met den heer Loosjes wethouder van on derwijs en een onderhoud met het bestuur der ambachtschool, alhier, dat volkomen in stemde met ons streven en verzocht om een begrooting in te zenden met de namen der leerlingen welke gebruik zouden maken van voornoemden cursus. Aan dit verlangen heb ben zij bij schrijven in de maand juii vo!-'j daan. Besloten werd een schrijven tc zen den aan de Kamer van Arbeid in do confectie bedrijven met verzoek het streven te steunen en vervolgens besloot men een ssehrijyc» to richten aan de besturen van verschillende, patronaten, jongelingenvereenigingen cn weeshuizen met het verzoek de jongens aan te sporen aan den aanstaanden cursus deck te nemen. Nadat door den voorzitter aan do commissie dan was gebracht voor haar mooi- lijko taak werd besloten het antwoord van het bestuur der ambachtschool af te wachten en naar omstandigheden te handelen. R. K. VEREENIGING TOT BESCHER MING VAN MEISJES. Op de Ged. Oude Gracht 111 is het Tehuis van deze vereeniging gevestigd, waar aan winkeljuffrouwen en dienstboden gelegenheid tot ontspanning en huisvesting wordt gege ven. Het bemiddelingsbureau voor dienstaanvra- gen en dienstaanbiedingen, is aldaar geves tigd.- Met 1 October a.s. veranderen de zittings uren van dit Bureau en wordt er ook 's avoudo zitting gehouden, zoodat de zittingsuren nu zijn: Dinsdagmiddag "van 34 uur en Don derdagavond van 89 uur. VOOR R. K. FABRIEKS-, HAVEN- EN TRANSPORTARBEIDERS. De R. K. Fabrieks- Haven- en Transport arbeiders moeten nu eens niet verzuimen de vergadering te bezoeken die morgenavond in het gebouw „St. Bavo" wordt gehouden met het doel voor hen, een vakafdeeling op te richten. Allen hebben een circulaire ter uitnoodiging ontvangen; zij houden dus morgenavond vrij om de vergadering te bezoeken. Allen be grijpen hun belang 1 PRIJSSCHIETEN. Door de jongelieden, die dezen zomer deel namen aan de schietoefeningen tot verhoogini' van 's lands weerkracht alhier, zal a.s. Woens dag h.m. aanvangende 2 uur op do banen te 0verveen om prijzen worden geschoten, die daartoe van 's Rijkswegen worden beschik baar gesteld. gekeerd, wordt echter weer de hand naar <10 nieuwsbladen uitgestrekt en vereend met dat wat bezoekers meedeelen en wat men per soonlijk ziet, vormt men zich Veer een bec'i" Ivan wat 't dagelijks leven in eene stad ak Rome brengt. i Veel moois is het niet; men zou werkelijk niet denken in de hoofdstad te zijn van een, rijk volgens welks grondwet de katholieke I godsdienst de godsdienst van Staat is. D'j 'eene pelgrimstocht volgt op de andere, zoow1-' uit verschillende Italiaansche provincies al® uit het buitenland. Het spreekt, daar h,e meerendeel der menschen overal tot do rnte' gegoede klassen behooren, dat ook dit bij o pelgrims het geval is. Nu jammert de ante clericale pers dat niets dan vreemd gespi]1* Rome's straten hij dag en nacht vult en nie mand iets verdient aan al die landloopcte' Zeker, de groote hotels en de winkels va' weelde-artikelen hebben er geen profijt va"' maar al wat die duizenden en duizenden w levensonderhoud behoeven komt toch de handelsstand ten goede! Maar vanaf dit fc jammer, waarmede de gebeurtenissen t laatste dagen ingeleid werden, tot do laats, schanddaden toe, spruit alles voort uit öU gevoegd bij den Gods- en den godsdienst"1 dat 's Pausen roepstem uit alle oorden a wereld scharen meuschen trekt, terwijl, m tegenstaande al de reclame, de door hen kte. ganiseerde herdenkingsfeesten slechts ive- bezocht werden. (Slot vn 2e klasse: L -i l>ti .Ql ui iYi- --Ju tl 1T - •r ,r IT11-I—rr naar voren. Drukte hij u de hand vanaf den Wes+erto- i B"-"-'V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6