BUITENLAND." BINNENLAND. Sciciale Berichten. STADSNIEUWS. KORT OVERZICHT. BELGIë. Er is een wetsontwerp op de werkstakingen ingediend, dat berust op 't in stellen van verzoeningsraden. FRANKRIJK. De Grieksche koning beeft geen goede pers, de meesten mokken nog over de Berlijnsebe rede. ENGELAND. In de Liverpool Courier wordt in uitzicht gesteld dat liet land zal ge raadpleegd worden betreffende home-rule. DE BALKAN. De toestand in Albanië is rustig: er wordt steeds gevochten. B E L G I Een wetsontwerp over de werkstaking. Vooraleer de kamer uiteenging, aldus Aicldt het ,,N. v. d. D." van Brussel, heeft de minister van nijverheid en arbeid, de heer Hubert, een wetsontwerp over de werkstakingen en lock-outs ingediend: liet ia een nieuwe sociale wet die, gelijk al de andere, vrede stichten wil tusschen ka pitaal en arbeid, en dit keer de jammer lijke gevolgen der stakingen zooveel moge lijk zoekt tegen te werken. De tekst van het ontwerp is nu bekend gemaakt. Geheel de nieuwe wet rust, naar het blad verder meldt, op het instellen van verzoe ningsraden, en op liet verbod, dat aan vreemde personen gegeven wordt, zich met de staking of lock-outs bezig te houden. Door de verzoeningsraden zoekt de minister het geschil dat tusschen den baas en zijn werklieden opgerezen is, in der minne te schikken; door het verbod dat bij uitvaar digt, wil hij alle ruziestokers, die olie op het vuur gieten en uit het ongeluk dei- arbeiders hun eigen profijt trachten te trekken, van kant houden. Het blad betreurt het dan, dat de ver zoeningsraden, volgens de bepalingen van de voorgestelde wet eerst in werking tre den, als de staking is uitgebroken en dat de uitspraak niet bindend is. Zelfs na het uitbreken der werkstaking, immers, zoo vat het blad de bepalingen sa men, wil minister Hubert niet, dat de ver zoeningsraden zouden „moeten" tusschen- beidekomen: zij „mogen" het, als de baas en de werklieden ze daartoe verzoeken. Zij „mogen" ook als scheidsrechters optreden, indien de twee partijen, het is te zeggen de baas en de werklieden, ze daartoe uit kiezen; en indien ze in hunne verzoenings- taak niet slagen, laten zij een verslag over geheel het geschil in den „Moniteur" ver schijnen. Krachtiger zijn volgens liet blad de voor gestelde bepalingen tegen liet weren van de vreemde elementen, die zicli met de stakin gen of lock-outs zouden willen bezig houden. FRANKRIJK. De Grieksche koning te Parijs Koning C'onstantijn van Griekenland heeft (n Frankrijk geen goede pers, de koning moge nog zoo zijn best gedaan hebben om de ontevredenheid, die zijn Berlijnsche rede gewekt heeft in de Fransche kringen weg te nemen. Met de officieele wereld is alles pour le mieux, koning en president brengen elkaar wederkeërig- langdurige bezoeken, Fransche ministers krijgen booge Grieksche ridderor den, en aan vriendelijkheden en hoffelijk heden is er geen gebrek. Maar de Fran sche pers kan 's konings uitlatingen te Ber- 'lijn niet vergeten en vergeven en de zwager van keizer Wilhelm, pas benoemd tot Prui sisch veldmaarschalk, heeft dan ook geen goede pers in Frankrijk. De toost van den koning aan het dejeuner in het Elysee heeft daarin geen verandering kunnen brengen. Men vindt dat hij te veel bij algemeenheden is gebleven, het hart van liet Fransche volk heeft hij niet weten te treffen. Echter dient te worden opgemerkt, dat de ontstemming der Franscheri uitsluitend tegen den koning is gericht, niet tegen Griekenland, dat men voor de fouten van den koning, zooals het heet, niet wil laten boeten. Er zijn enkele bladen, die door de te Parijs gehouden toespraak bevredigd zijn, doch het meerendeel niet. Men oordeele: De „Autorité" merkt op, dat het incident niet gesloten is en het misverstand niet op geheven. Maar, zegt het blad, dat geldt alleen den koning, die zich tot hoveling van Wilhelm II h eeft gemaakt, niet de re geering en het Helleensche volk, die zich beslist van den koning hebben afgekeerd. De „Republique Fran^aise" acht koning Gonstantijn's toost gedwongen. Men voelt daarin niet de geestdrift van het volk, waar over hij heerscht. „Onder deze omstandig heden zien wij niet in, wat generaal Eydoux nog in Griekenland zal uitvoeren. Zeker, het is niet juist, Griekenland ontevreden te maken. Wij blijven dit land onze vriend schap schenken, maar wij kunnen ons niet den schijn geven, alsof wij de onhoffelijk heid niet voelden, die men ons aandeed en die men niet wist goed te maken. De „Gil Bias" schrijft: Terwijl de Presi dent der republiek de traditioneele gevoe lens van Frankrijk voor het Grieksche volk met warmte en in gelukkigen vorm wist uit te drukken, meende koning Constantijn zich te mogen bepalen tot een diplomatieke phra- eeologie, waaruit elke improviseerende ge dachte was verbannen. Daar zijn woorden die niet uit het. hart kwamen, kunnen zij het hart van Frankrijk ook niet treffen. Onze diplomatie zal er acte van nemen. Maai de ons land toegebrachte wonde zal er niet door geheeld worden en het Parijsche volk heeft geen reden de spottend-mokkende hou ding op te geven tegen den koning, die het sedert twee dagen aannam." Dat zoo iets nu ook juist bij den erfvijand moest geschieden! ENGELAND. Een belangrijke mededeeling. In de „Liverpool Courier" doet een bijzon dere parlementaire berichtgever de volgende hoogst belangrijke mededeeling: „Het staat thans vast, dat het land geraadpleegd zal worden, alvorens de home-rule-wet door den koning zal worden bekrachtigd. Een staats man van den eersten rang heeft mij gemach tigd deze mededeeling- te doen. In welken vorm het beroep op de kiezers zal geschieden, door een nieuwe algemeene verkiezing of door een referendum en of het spoedig zal gebeuren dan wel na verloop van een paar maanden, kan nog niet gezegd worden." DE BALKAN. De toestand in Albanië. Het gaat niet gemakkelijk om van Albanië '11 rustigen en geregelden staat te maken, zoo als de mogendheden dit wenschen, en zeker niet, wanneer daar een man als Essad pasja telkens de boel in de war stuurt. Nu wordt uit Berat gemeld, dat Essad pasja te Durazzo en Bebtas bei te Malakasta de zelfstandigheid van Albanië onder soeverei niteit van den Sultan hebben uitgeroepen. Aan Ismail Kemal bei is te kennen gegeven, dat hij Walona moet verlaten, indien bij niet met geweld verdreven wil worden. Aan zijn partijgenooteu stelt Essad bet voor of Ismail bet hoofd van buitenlandsche propaganda is. De nieuwe partij voert een vlag met een adelaar en daarboven de Turksche Halve Maan. Ismai' Kemal beeft de inwoners van Mala kasta te wapen geroepen tegen de nieuwe partij, en beeft ieder een maandgeld van 200 piasters beloofd. Een Reuterbericht uit Belgrado zegt, dat volgens berichten van particuliere zijde 20.000 gewapende Albaneezen de vestingwerken van de Servische stad Dibra bezet hebben. De regeering heeft versterkingen naar de stad gezonden. Volgens de meening der Servische regeering staan de Albaneezen onder bevel van Bulgaarsche en Oostenrijksche officie ren. Een officieele nota zegt, dat een gevecht plaats had tusschen Albaneezen en Serviërs in de omstreken van Dibra. Het gevecht was verwoed en de Serviërs waren in aantal de minderen. Zij trokken zich terug naar Kit- chevo. 6000 Albaneezen, onder hevel van vreemde onderofficieren, rukten Dibra bin nen. Naar de Serviërs werden versterkingen gezonden. Reuter seint uit Weenen: Men meldt uit Skoetari aan de „Wiener Allgemeine Zei- tung", dat de Albaneezen provoceerend optre den tegen de Serviërs in de omstreken van Dibra en Prizrend. De Maliesoren bezetten de bergen aan de grens; ook Touri zou door de Albaneezen bezet zijn. 't Is blijkbaar een niet gemakkelijk te re- geeren volk en de nieuwe vorst, die aange steld zal worden, zal geen gemakkelijke taak hebben. Gemengde Berichten. De kiesrechtvrouwen. Volgens een telegram uit Liverpool hebben kiesrecht vrouwen Maandag een groot ge bouw te Seafort bij Liverpool in brand ge stoken. De vlammen woedden verscheidene uren vóór men het vuur meester was. Er zijn geschriften van de kiesrechtvrouwen gevon den. De schade wordt op tachtig duizend pond geschat. Een schrikbewind. Volgens een telegram uit Kanton in China voert de gouverneur aldaar een waar schrik bewind. De vorige week werd op zijn bevel de directeur van politie quasi wegens hoog verraad zonder vorm van proces doodgescho ten, enkel en alleen omdat op den gouver neur tweemaal aanslagen waren gepleegd, dio trouwens heide mislukt zijn, en Zondag heeft hij weder drie voorname ambtenaren om dezelfde reden om het leven dp en brengen. Het. A. H. voegt hieraan toe, dat een pa nische schrik zich heeft meester gemaakt van de ambtenaren; een groot aantal hunner heeft reeds de wijk genomen naar Hongkong. JHR. P. IIARTSEN, f In den ouderdom van 80 jaren is gister avond te Amsterdam overleden de lieer jhr. P. Hartsen, oud-directeur der Nederlandsche Handelmaatschappij, en oud-president-com- missaris der Holl. IJzeren Spoorweg Maat schappij. STAATSCOMMISSIE VOOR I>E WERK LOOSHEID. Vóór zijn vertrek naar het buitenland heeft minister Treub, voorzitter van de staatscommissie voor de werkloosheid, een vergadering geleid van de commissieleden de lieeren mr. P. J. M. Aalberse, A. Plate, mr. P. J. Troelstra en H. de Wilde, die zich met den voorzitter belast zagen mot de vaststelling van het eindverslag. Na vast stelling van de punten van het verslag, is besloten voor de eindredactie, die aan den secretaris der algemeene commissie, prof. De Vooys, is opgedragen, na den terugkeer van den heer Treub uit het buitenland in de maand October nogmaals te vergaderen. Het verslag, dat, naar de Nieuwe Ct. ver neemt, zeer belangrijke en ingrijpende voor stellen bevat, zal nog vóór 1 Januari e.k. openbaar gemaakt worden. BROEDERSCHAP 1)ER NOTARISSEN IN NEDERLAND. Aan den vooravond van do algemeene ver gadering te Amsterdam van de Broeder schap der Notarissen in Nederland, welke dit jaar haar 70-jarig bestaan op feestelijke wijze herdenkt, hebben de leden zich giste ren in groote getale in het verkooplokaal Frascati te Amsterdam vereenigd ten einde van daar gezamenlijk naar het Stadhuis te trekken. Mede waren aanwezig een aantal vertegenwoordigers van buitenlandsche ver- eenigingen, uit België, Duitscliland, Frank rijk en Oostenrijk. Ten stadhuize werd het gezelschap in de met groen en bloemen ver sierde raadzaal ontvangen; een strijkje Ver hoogde de stemming. Van het gemeentebestuur waren aanwezig de heeren Tb. F. A. Delprat en mr. S. de Vries Ozn., wethouders, zoomede de raadsle den, mr. J. H. Worst, mr. Jules N. de Vries en dr. G. Bellaar Spruyt en de waar nemende secretaris mr. Ph. Falkenburg. De heer Delprat nam het woord en de afwezigheid van den burgemeester betreu rende, verklaarde hij, dat het gemeentebe stuur het op hoogen prijs stelde, dat do Broederschap haar jubileum in Amsterdam vierde. Hij voegde er aan toe, dat het ge meentebestuur bijzonder veel waardeering koestert voor het nauwkeurig werk door de notarissen verricht; van die nauwgezetheid konden B. en W. zich geregeld in hun Maandagochtend-bijéénkomsten overtuigen. wanneer tal van actes, enz. de revue moes ten passeeren. B. en W. achten het doel en het werken der notarissen hoog en het was hun derhalve hoogst aangenaam, dit van deze plaats te mogen zeggen. Met een heildronk besloot de heer Delprat zijn zeer toegejuichte rede. De heer Cli. Miseroy, voorzitter der Broe derschap, betuigde namens zijn medeleden hartelijk dank. - Daarna ging de eerewijn rond en bleef men geruimen tijd bijeen. Om half zeven hebben de leden en gasten zich vereenigd aan een door den ring Am sterdam aangeboden feestmaal op Km os in het restaurant Zomerdijk Bus-sink. Het Entos-bestuur stak der Broederschap ter eere, om half 10 een vuurwerk af, dat gevolgd werd door een samenzijn iu het café Oberbayern. ..LIEVER TCRKSCH DAN PAAPSCH". R. schrijft aan De Maasbode het volgende pittige stukje: Aan het Ministerie van Koloniën zetelt thans als Minister de man, die in zijne be ruchte Amsterdamsche rede tijdens dc ver kiezingen gehouden, liet „liever Turkschdan Paapsch" tot zijn leuze meende te moeten maken. Alhoewel in enkele onzer bladen reeds op een en ander is gewezen, ware het mijns inziens toch wel wenschelijk, dat te gelegcnertijd in de Kamer nog eens op het hatelijke, onverdraagzame en grievende, dat in dergelijke uitingen voor een groot deel der bevolking ligt, werd gewezen. Overigens is het wel weer teekenend, dat in een ministerie dat nauwelijks een meer derheid achter zich beeft, juist deze felle antipapist, ook nog moest zitting nemen. Hij ware beter op zijn plaats geweest in liet bestuur van een of andere anti-paap- sche kliek: Evangelische Maatschappij, of bij Tideman, Bronsveld en consorten. Werkstaking en sabotage. Voor eenigen tijd zetten de sigarenmakers in de fabriek van den lieer G. Bloemen Jr. te Oldenzaal een actie tot loonsverhooging op touw. De lieer B. was niet ongenegen die verbooging toe te kennen, docli toen ook aanvulling van loon over de afgeloopen weken werd geëischt, weigerde de fabrikant dien eiseb in te willigen. Daarop kondigde het geliee- le personeel een staking aan tegen zekeren middag om 12 uur. Echter kwam liet dien morgen ook 0111 zeven uur niet op 't werk. De fabrikant, hiermee het arbeidscontract verbroken achtend, ontsloeg' nog dienzelf den morgen schriftelijk zijn personeel. Dc sigarenmakers deden echter, of het een ge wone slaking gold en bleven dag aan dag bij de fabriek posten. Als leden van den sijgaremnakersbond ontvingen zij hiervan ondersteuning. Toen na verscheiden weken die ondersteuning werd ingetrokken, meld den de zoogenaamde stakers zich weer bij hun vroegeren patroon om werk aan. Deze weigerde echter enkelen weer aan te nemen. Het gevolg was, dat de „stukenden" bleven weigeren en de fabriek voorgoed werd stop gezet. De meeste der sigarenmakers verlie ten daarop Oldenzaal: een tweetal bleef ech ter tot heden daar vertoeven. Nu werden dezer dagen de machines in de machinale fcabakskerverij aangezet. Onmiddellijk vlo gen alle riemen stuk, waardoor de man, die de machines bediende, zoodanig getrof fen werd, dat men 'i ergste moet vreezen. Zijn toestand is thans echter niet hopeloos. Bij onderzoek bleek, dat alle drijfriemen op enkele vezeltjes na waren stukgesneden. Daar de kerverij was gesloten en men geen spoor van inbraak kon ontdekken, beeft men zich waarschijnlijk met een valschën sleutel toegang tot het gebouw verschaft. In verband hiermede werden de twee achter gebleven sigarenmakers in arrest gesteld, echter zonder resultaat. Ze zijn thans we- weder op vrije voeten. Het geheim van de raadsleden opge heven. Uit liet voorlezen in de raadsver gadering van Wormerveer, van liet ingeko men schrijven van Ged. Staten van Noord- Holland, waarin bericht werd, dat Ged. Sta ten hun goedkeuring aan het ingediende kohier der inkomstenbelasting onthielden, bleek ten duidelijkste, dat deze weigering der goedkeuring direct verband hield met liet besluit van de raadsmeerderheid, om het kohier vast te stellen, zonder dat de raads leden in de gelegenheid waren gesteld, van den inhoud kennis te nemen. B. en W. van Wormerveer, zwichtende vooi' dezen op hen uitgeoefenden dwang van hoöger hand, hebben daarom, zoo deelt de Tel. mede, de geheimhouding opgeheven en de raadsleden zijn in de gelegenheid ge steld, van den inhoud van het kohier ter inzage te ftïinen. In de Dinsdagavond ge houden raadsvergadering is daarop het ko hier met algemeene stemmen zonder wijzi ging vastgesteld. Medio October zullen dus de belastingbe talende ingezetenen van Wormerveer hun aanslagbiljet thuis ontvangen. Inmiddels zijn dan reeds verscheidene betalingstermijnen verschenen on zullen de belastingschuldigen dus reeds spoedig een vrij belangrijk bedrag moeten betalen. De heer Binnendijk drong daarom ernstig aan op een humane toepas sing der verordening, wijl dit jaar de schuld niet ligt bij de belastingplichtigen. In elk geval hoopte hij, dat niet te spoedig tot. vervolgingen zou worden overgegaan. De voorzitter zei overweging van dezen wenk in het college van B. en W. toe en verze kerde, dat het den belastingplichtigen niet moeilijker zou worden gemaakt dan beslist noodzakelijk is. Een gratis-reis. Een 17-jarige jongen uit Vlissingen, die te Rotterdam tevergeefs getracht, had aangemonsterd te worden bij de Holland—Amerikalijn en die aldaar zon der geld rondzwierf, heeft getracht koste loos in zijn woonplaats terug te keeren. Dit is hem gedeeltelijk gelukt. Van Rotter dam tot Roosendaal maakte hij de reis zon der kaartje in den trein mede, maar toen prefereerde hij een plaats op de buffers. Op die weinig benijdenswaardige zitplaats heeft hij ongeveer twee uur doorgebracht, totdat hij te Arnemuiden ontdekt werd. Van hier uit werd naar Middelburg geseind en werd bij', bijna aan zijn doel zijnde, van de buf fers gehaald. Door den waarnemenden sta tionschef werd proces-verbaal opgemaakt en de jóng'en aan de politie overgeleverd, die hem naar zijne woonplaats overbracht. Een dolle stier en de gevolgen. Maan dagmiddag wist op het rangeerterrein tier S.S. te Utrecht een stier te ontsnappen uit den wagen, waarin hij geborgen was. Werk lieden, die het dier zagen, trachtten het te vangen, maar maakten het daardoor schich; tig' en wild. Het werd een formeele jacht. Eenige politie-agenten kwamen er aan te pas, die revolverschoten losten en ten slotte den woesten stier doodden. Het ongeluk wilde, dat een der kogels het been van een 17-jarigen jongen trof, die zich door zijn nieuwsgierigheid -wat al te diclit naar hot tooncel had laten leiden. Hij werd in de rijkskliniek opgenomen en verbonden. Ook dwaalde een kogel af naar hot gebouw der Rijks-klinieken, waar hij een raam binnen drong zonde- echter verder onheil te stich ten. („U. D.") Keu les voor anderen! Het. zoontje van den heer O., te Vorden poogde Maan dagavond, ofschoon men hem nog waar schuwde, van een in vollen gang zijnden tramwagen te springen. Een der wielen van den achtersten wagen verbrijzelde zijn been en hij bekwam nog bovendien zulke zware kneuzingen, dm. hij tijdens 't vervoer naar zijn woning overleed. (Zutph. Ct.) Auto-ongeluk. Toen gistermiddag de Gooische stoomtram van Bussum naar La ren, ter hoogte van villa Groenendaal kwam, reed de heer Veiling Meinesz, uit Amers foort, juist met zijn auto liet hek van ge noemde villa uit. Een botsing volgde, waar door de auto geheel werd vernield en de locomotief met eersten tramwagen aanzien lijk beschadigd werden. De bestuurder en zijn chaul'feu kwamen er zonder letsel af. Het verkeer ondervond, naar de N. R. Ct. meldt, belangrijke vertraging, daar de loco motief dwars over de rails kwam te staan. Spoorwegongelukken. Te Veenendaal is gisterenmorgen dooi' een verkeerden wis selstand een rangeerende machine op een stilstaanden goederentrein gereden, waardoor twéé goederenwagens uit het spoor werden gelicht; de eene wagen kantelde. De arbei der Gcurts geraakte tusschen de eerste wa gon en de machine en beliep eenige kneu zingen op. Op de lijn Zevenaal'Winterswijk na bij het station Zevenaar, zijn gisterennacht twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Verscheidene wagens werden ver splinterd; de locomotief kwam dwars op de rails te staan. De dienst op deze lijn was geheel gestremd. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. NED. R. K. TEXTIEL BOND „ST. LAM BERT US'.'. Zondag hield te Nijmegen de Ned. R. K. Textielbond „Sr. Lambertus" zijn vierde jaar vergadering, waarop 29 afdeelingen door 35 afgevaardigden vertegenwoordigd waren. Uit het jaarverslag bleek, dat de Ned. R. K. Textielbond de sterkste textielbond van Nederland is. Be bond telt thans 33 afdee lingen met 3124' leden; opgericht werden dit jaar een maunenafdeeling te Goor met 46, een te Geinert met 57, een te Amersfoort met 20 en een te Nijverdal eveneens met 20 le den, en meisjesafdeelingen te Goor en Almelo, resp. met 19 en 12 leden. Ont vangsten en uitgaven van den Bond slo- teft met een bedrag van f 24.,534,35. Het bondsbestuur Werd van 7 op 11 leden ge bracht. Herkozen werden Joh. Lohuis en C. v. Gestel en nieuw gekozen J. Estruis (Hen gelo), C. Kuipers (Tilburg), E. de Ruiter (Hil versum), H. Floedbeld (Almelo) en H. van Rijzingen (Strijp). Tot bondsvoorzitter werd gekozen de heer Joh. Nijkamp uit Enschede. (Msb.) MARIA-VEREENIGING. Gisterenavond vergaderde de Maria-veree- niging. Het bondslied werd gezongen, en de presidente heette allen welkom, waarna de notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en zonder één aanmerking goedge keurd. Hierna installeerde de presidente een aan tal geheel-ontlioudsters en afsohafsters, en gaven zich eenige aspirant-leden op. Mededeeling werd gedaan van het vrij on verwachte over! ijclen van de bondspresiden te, mej. W. G. v. d. Dungen, te Rotterdam. Voor hare zielerust werd aan het einde der vergadering gebeden. Door de presidente werd opgewekt 0111 lid te worden der Derde Orcle, evenals de leden der Derde Orde opgewekt worden lid te wor den der Maria-vereeniging. De twee vereeni- gingen vullen elkander uitstekend aan. Verslag werd gedaan van de te Haarlem gehouden lustrum-vergadering van den Maria- bond. De presidente wekte op a.s. Zondag, den Sobriëtas-dag, te vieren met een algemeene H. Communie: Ten slotte deelde de voorzitster mede dat, waarschijnlijk omstreeks half November, een propaganda-feestavond zal worden gehouden door de Maria-vereeniging, waarvoor bereids toezegging is gedaan door „Sint Cëcilia" om den avond op te luisteren. Ben tooneelstukje zal opgevoerd worden, een tombola georga niseerd enz., terwijl al het mógelijke zal gedaan worden om den avond zoo aangenaam mogelijk te maken. De voorzitster wekte allen op om tot het welslagen mede te werken. Hierna gaf de presidente het woord aan de spreekster van den avond, mejuffrouw A. F. C. Timmer. Alvorens haar causerie over pater Matthew te beginnen wenschte mej. Timmer te ant woorden op een stukje in de Nieuwe Haar- lemsohe Courant, waarin becritiseerd werd hetgeen zij in overweging had gegeven bij de rondvraag op de jongste algemeene verga dering n.l. om ter bestrijding van 't alcoholis me meer aandacht te wijden aan de Volks voeding en haar vraag of het niet oj> den weg der Maria-vereeniging zou liggen om b.v. kookcursussen te houden. Ons blad meende dat dit niet op den weg lag der Maria-vereeniging, dat zulks zou zijn het werk uit de handen van den R.K. Vrou wenbond nemen. Ons blad voegde daarbij dat van zekere zijde beweerd wordt, dat de R. Ivatih. Vrouwenbeweging van de Maria- vereeniging behoorde uit te gaan. Een streven als door mej. Timmer voorgesteld, achtten wij van een. verderfelijke strekking. Mej.Tim mer merkte op dat zij geheel als particu lier, niet als afgevaardigde had gesproken. „Van een zekere zijde" als waarvan door ons werd gesproken is spr. niets bekend. Als betóre ideeën over volksvoeding een middel is ter bestrijding voor liet alcoholis me begrijpt spr. 'niet waarom de Maria-ver eeniging er niet. op zou mogen wijzen. Als de Vrouwenbond kooklessen opricht, juicht spr. dat toe, maar dat daarom de Maria-vereeniging moet ophouden op betere voeding en voorlichting te wijzen wil er bij spr. niet in. Spr. heeft wel zooveel vertrouwen in den R. K. Vrouwenbond, dat hij niet zal vallen door een voorstel als het hare. Hierna kwam mej. Timmer tot haar on derwerp van don avond: pater Matthew. De beweging der drankbestrijding is nu algemeen, doch was dat niet altijd en spr. wenschte op een der mannen tc wijzen, die in een vergeten hoekje gewerkt hebben voor de drankbestrijding, de idee, die nu gemeen goed gaat worden, Op aangename, onderhoudende wijze on derhield mej. rl immer haar gehoor een ge zelliguurtje over den lerschen priester en zeer zeker zal de aangename causerie allen te kort zijn toegeschenen. De historische bijzonderheden welke spr. ten beste gaf, p.m. de geschiedenis der kerk vervolging in Ierland en het verval van het Iersche volk verhoogde de belangstelling in hooge mats; en de intieme, aardige anecdoten uit pater Matthew's leven gaven kleur en levendigheid aan het verhaal. Fater Matthew werd in 1790, als vierde kind uit een groot gezin, geboren. Mej. Timmer schetste in welke omstandig heden de Capucijner-pater zijn priesterlijke bediening verv ,*.de, hoe hij een kerkje in een steegje te Cork had, te midden eener ar moedige bevolking. Tévens verhaalde zij hoe het Iërsche volk door de vervolging tof die armoede vervallen was en troost zocht in het gebruik van whisky. Van een welgestelde familie zijnde kon pa ter Matthew veel doen voor zijn geloovigen, ve.cl geven aan da armen, veel voor scholen. Een woord tot hem gesproken bracht hem tot- nadenken. Wat spreekt gij over uwen godsdienst, waar de gevangenissen vol zitten met 011s volk? zei- de men hem. Dat de drank de moeder is van vele on- deugden en rampen, daaraan was nog niet gedacht. i Toch is pater Matthew niet de eerste ge weest om zich de drankbestrijding aan te trekken, Eenige protestanten hadden zich al reeds vereenigd tot geheel-onthouders en s trachtten anderen daartoe over te halen. Bij de katholieke bevolking werden zij echter met achterdocht ontvangen, waarschijnlijk, aldus spr., omdat die dachten dat het puriteinsch was. Bij pater Matthew werd aangedrongen zich de alcohol-bestrijding aan te trekken. Van zijn optreden verwachtte men veel suc ces. Pater Matthew aarzelde even, doch dra zette hij persoonlijke overwegingen aan kant (o. a. waren twee zijner broers whisky-fabri- - kanten en liadden vele drankbereiders hem v groote sommen voor zijn scholen en instel lingen gegeven) en wijdde zich aan de zaak dqr drankbestrijding. Het volk werd tot een vergadering opge roepen in de Koomsëhe school. Dat was reeds een succes. Een tweede vergadering volgde eu van alle kauten kwam het volk toege stroomd. Binnen drie maanden hadden 25000 menseden de gelofte, die pater Matthew vroeg, afgelegd. Dat was in 1839. Het succes was enorm; de wegen waren bedekt met men- sclien die naar pater Matthew gingen om de belofte af te leggen; avondvergaderingen werden belegd; overal waar de pater kwam. daar stroomden de menschen toe om de be lofte af te leggen. De invloed van pater Mat thew was bewonderenswaardig. Met aardige anecdoten wist de spr. in dit gedeelte barer causerie bet. gehoor te boeien. Te Limmerick, Cork, overal was zijn invloed^ groot, doeli een fout was bet en de fouten moeten ons, zeide mej. Timmer, tot leering strekken een fout was de persoonlijke in vloed van pater Matthew. Hij bekeerde dronkaards, doch zorgde voor geen leger van propagandisten om den strijd tegen den alco hol aan te binden en voort te zetten; hij had het inziclit niet de drinkgewoonten te veran deren. Toch was de invloed dra merkbaar. In 1839 gebeurden in Ierland 12000 misdrijven; dit verminderde in de volgende jaren tot 11000, 9000, zelfs 7000 toe. De moeilijkheden bleven niet uit. Om de be keerden niet te doen afvallen, stichtte hij ont- spauningslokalen, waar o- a. muziek werd ge geven, doch deze eischten groote geldsommen en de rijken bleven weg van de beweging, die toen waarschijnlijk dachten, zooals velen nu, dat de beweging goed was voor de armen en niet voor hen. Zoo kwam er ook geen geld in. Pater Matthew kwam in financiëele moei lijkheden, zijn vrienden hielpen hem uit den nood, doch vele lokalen moesten gesloten worden en de hongersnood in de veertiger jaren deed de rest. De drankbestrijding kwijnde. Zij herleefde echter later weer- Pater Matthew bezocht ook Engeland en Londen, waar hij „in de mode" was. De groote wereld wilde hem zien, als een merkwaardig heid, maar de meeste rijken hielden zich ver van zijn beweging. Toch was zijn succes hui' ten Ierland ook groot. Hij bezocht Amerika- later, op gevorderden leeftijd reeds, om daa1 de Ieren te bezoeken, die door den honge)"' snood uit hun vaderland waren gedreven- Twee jaar na die Amerikaansche reis stier1 pater Matthew. De allergrootste volgeling van p. Matthew noemde spr. Pans Grego rys XVI. Al hieven niet alle zeven millioen personen- die de belofte aflegden, getrouw aan h«» woord, toch was het werk van p. Matthf^ niet vruchteloos. Anderen zetten zijn werk voort. Deze legden zich echter toe op de ver heffing der dronkaards. Bij pater Matthew stonden zij onder diei - invloed omdat hij een groot man was, mna veel hekeerde dronkaards maken nog g^1 matig volk. De opvolgers van p. Matthew deden heter. Ook namen zij de goede ding® over van p. Matthew, als b.v. de opricht) van clublokalen. Een ander middel dat zij toepasten was organisatie, en hier vond de spr. aanleid) om tot een vurig lidmaatschap der Man vereeniging aan te sporen. ,e Van pater Matthew moeten zij leeren ongeëvenaarde toewijding en liefde voor^ naaste om dezen op betere wegon temg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2