TWEEDE BL.AD Rsmeinsolie Kroniek. POLITIEKE PRAATJES. BUITENLAND. BINNENLAND Staten-Generaal. £Ui Bon HaiPcfié. „üoyons." üaaisis&lfoenen voor alle gelegenheden^ WOEI3ÖIU3 14 SEPT. 1913 au. Wh voortdurend w e r k en de Pro- Pagandaelub ten zegen zijn, dan mag liet Werk voor niemand, noch voor bestuur, noch voor do leden, te drukkend zijn. Daarom is voor een vruchtbaar werken een voornaam vereischte, dat in de club een «oede verdeeling van arbeid heerscht. Daar mankeert tegenwoordig te veel aan. De meesten doen weinig of niets en de enkelo vurigen zijn overladen met werk. Dit werkt verlammend op alles, de doodgewone en alle- laagsche werkzaamheden eischen van de Voormannon zooveel tijd, dat hun vruchtbaar initiatief niet in daden kan omgezet worden. Dit nu moet anders worden, en dat kan bet. ook. Als stelregel mogen we dit voorop zetten: Het Bestuur houdt de leiding en de con trole, de bestuursleden blijven zooveel moge- Hik van de gewone werkzaamheden verlost, leder lid verricht die werkzaamheden, die het meest met zijn ontwikkeling en karakter overeenkomen. Vooral de overlading der bestuursleden is een kwaad, dat zich gewoonlijk geweldig Wreekt, speciaal in de dagen vóór de stem ming. Dan moet het Bestuur niet vouwen, Postzeggels plakken en adressen schrijven, dat is gekheid. Speciaal dit soort werk in den verkiezings tijd verslindt enorm veel kracht, terwijl bet toch zoo gemakkelijk op andere wijze kan gebeuren. Ik weet zeker, dat er gemakkelijk een clubje dames te krijgen is, dat dit werk met plezier doet. Maar dan moet er ook ge zorgd worden, dat, wanneer dit damesclubje aoodig is, het ook georganiseerd is, dat hoort tot bet voorbereidende werk. Een goede werkverdeeling zou al zijn het scheppen van de onderafdeelingen, met 2 of 3 hoofdpropagandisten aan het hoofd. Deze hoofdpropagandisten houden toezicht op het tverk der propagandisten, ze vullen de leege Plaatsen aan, ze ontvangen de opgaven der Propagandisten en verwerken ze. Mijns in ziens zal bet. hoofdpropagandistschap, wil het goed behartigd worden, den geheelen mensch eischen. Het kan dus geen baantje zijn, dat tegelijk door de hoofdbestuursleden Waargenomen wordt. Ieder lid kan weer geen huisbezoeker zijn. We nebben al gezien, dat het huisbezoek bi soudere eischen stelt. Een goed buisbezoeker mag weer niet te veel voor zijn rekening nemen, want dit werk eiscbt veel tijd, als men bet goed wil doen. Daarom zal het in 't algemeen niet goed zijn, een goed huisbe zoeker te belasten met het verspreiden van lectuur huis aan huis, daar zijn weer andere mannetjes voor geschikt die ook graag wat voor de zaak willen doen. Voorop Sta echter steeds, dat het bestuur niet met werk overladen wordt. Daar moeten de leden vooral om denken. Het Bestuur moet leiding kunnen geven, en dat ver- mseht veel studie en veel overleg. Steeds de zaak warm te houden, valt gerust niet me?. Dan komt nog de finantiëele zorg, de controle 6p hoofdpropagandisten en op te vormen commissies voor dit en voor dat. Vooral geldt deze waarschuwing voor den verkiezingstijd. Dan moet de machine van zelf loopen, ieder lid moet dan zijn plicht zoo hegrijpen, dat hij het bestuur niet de min ste zorg berokkent. Want dan komt er voor bet Bestuur een zorgzame tijd. Plotseling bunnen zich dan omstandigheden voordoen, die eischen, dat er onmiddellijk daden van onze zijde komen, die van veel belang kun nen zijn. Het Bestuur moet dan tijd en gelegenheid hebben om het geheele veld van den strijd te overzien. Een daad van de tegenpartij kan het noodig achten een propaganda-vergade- ring te houden, een nieuw strooibiljet de Wereld in te zenden. Het Bestuur hebbe nu niet alleen tijd om zoo'n nieuwe actie te regelen, maar vooral het hebbe tijd om de daden onzer tegenstanders na te gaan. Daar om moet in zulke dagen het Bestuur de vrije hand hebben, en moet het vooral geen werk zaamheden te verrichten hebben, die even goed door de leden kunnen geschied mi X. Minister Calissano f De lialiaansche minister van Posterijen, Calissauo, in in den ouderdom van 55 jaar plotseling overleden. De Tel. meldt over dit tragisch overlijden het volgende: Zondagavond werd hij, toen hij aan een feestmaaltijd een redevoering hield, plotse ling onwel. Bewusteloos stortte hij op den grond fleer en de haastig ontboden genees- heeren, konden slechts den dood constateeren. In 1897 tot lid van het Italiaansche parle ment gekozen, werd Calissano in 1909 tot on der-staatssecretaris hij het departement van Posterijen benoemd. In 1910 verwisselde hij deze functie met die van onderstaatssecreta ris van Binnenlandsche Zaken, om in 1911 als minister naar zijn vroeger departement te rug te keeren. Hij was een groot vriend van Giolitti. De taalstrijd in België. In da Vlaamsche Gazet lezen wij de vol gende vermakelijke modedeeling over een nieuwe ambtelijke taal: „In liet hoofdwerkhuis der locomotieven het zoogenaamd arsenaal te Mechelen, wordt voor de bedienden een maandlijst der pre- miën bijgehouden. Deze lijst isn tweetalig, namelijk Fransche en een andere tot hiertoe onbekende taal. Hier en daar gelijkt deze wel eenigszins op Vlaamsch, maar in haar geheel is ze toch onbegrijpelijk. Men oor- deele Cloture mensuelle Maandelijksche min- triug. Tubes, eneveloppes et ajustage Luizen, anhulscli et pesrokers. Agents Bevrienden. Heures de travail a la tóclie Uren werkuset. Perte finale Lindverlies. Cain final Lindwint. Chantier du contre-maitre West of den meester-gast. Report du mo.'s précédent. Overdracht der bonge maand Dit zijn eenige staaltjes uit de menigvul dige flaters, die wij op het stuk aantrof fen. Klaarblijkelijk werd het gedrukt door een Waal, die van de Nederlandsche taal zooveel afweet als een ezel' van dwarsbuit- spelen. Maar wat te denken van'den verantwoor delijken ambtenaar, die dergelijk misbak sel in omloop laat brengen? Hij verdient stellig opgenomen te worden in de or de der ridders van den rooden haan; maar of hij zijn geld verdient?" Met de „ridders van den rooden haan" doelt de Gazet op het hanenpapiertje, dat onlangs te Luik, toen koning Albert er een bezoek bracht, van Waalsche zijde werd verspreid, en waarop een roode vechthaan stond afgebeeld met het onderschrift: je ne chanteral jamais *en flamand: „ik zal nooit in 't Vlaamsch kraaien." Tegen de Belgische Schoolwet. Er wordt in Antwerpen eene betooging voorbereid tegen de nieuwe schoolwet. Man nen, betaald met het millioen van Solvay die wat hij is, dankt aan bet Katholieke onderwijs en nu zijn geld gebruikt om er tegen te ageeren, schrijft de „G. van Antw.", zullen Hunne bezoldigde overtuiging in onze straten komen manifesteeren. Zij zullen komen eischen, die schreeuwers iii den dienst der anti-clericale rijkaards, dat onze kinderen verstootelingen blijven in ons België, dat voor de kinderen van millionairs .als lieeren De Vos, Albrecht, Desguin, Van Peborg, en anderen op kos ten der belastingbetalers schoolpaleizen ge bouwd en onderhouden worden, maar dat er vooa' liet onderwijs der vijftien duizend katholieke werkmanskinderen onzer paro chiale scholen, geen roodo duit, geen halve cent door de Staatskas worde- uitgegeven. En zij zijn dwaas genoeg om zich in te beelden dat hunne betaalde „parade" zou kunnen opwegen tegen de uitspraak van het kiezerskorps. Wie het meest razernij aan den dag leg gen in den veldtocht tegen onze Kath. kin deren, dat zijn socialistische bladen en de socialistische leiders. En dat heeft daarna de schaamteloosheid aan de vaders van die arme kleinen te komen zeggen: Uwe plaats is bij ons, in onze vak bonden, in onze partij I Het orgaan der socialistische vakbonden en partij lieeft deze week niet minder dan vijf of zes arstikelen geschreven tegen de nieuwe schoolwet." Het blad doet ten slotte een beroep op de katholieke werklieden der Sclielde-stad om zich door de luidruchtige betoogingen der anti-schoolwetmannen niet te laten be ïnvloeden, maar do katholieke regëering krachtig te blijven steunen. Spijkers -met koppen blaar aanleiding van minister Baudin's cir culaire betreffende de Goede Vrijdagviering op de Fransche oorlogsschepen, wanneer zij zich in den vreemde bevinden, zeg de „Ec- clair" van Parijs het volgende: „Wat zou er niet gebeurd zijri liadde de minister van marine den moed, of liever, den gezonden zin gehad, tegelijkertijd in Frankrijk toe te laten, wat hij in den vreem de duldt I Hij had dan toch enkel aan de katholieke matrozen iets van die vrijheid toegestaan, waarvan wij allen, in gelijke mate, voor al de daden van ons leven zou den moeten kunnen genieten. „Maar die lieeren passen zulks wel toe voor liunne daden, doch weigeren het voor deel daarvan tot anderen uit te strekken. „Zoo zagen we den zoon van Loubet met veel praal zijne Eerste Communie doen in Saint Philippe du Roule, jerwijl zijn vader, die alles teekende, de wet tegen de kloos; ters en do afschaffing der begrooting van eerediensten bekrachtigde en afbrak met het Vaticaan. „Wij herinneren ons Jaurès, bij de inhul diging van de „Verrerie ouvrière" hot eer- looze koepiet van „Ca ira" uitbrakend wat hem niet belette aan de zijnen alle godsdienstig onderwijs te doen geven, ter wijl hij deel nam aan al de Combistische knevelarijen. „Dichter bij ons nog hebben wij het voor beeld van Léon Bourgeois, Waldeck Rous seau, Olemenceau, zelf, die voor hen zelve of voor de hunnen de hulp der nonnen in roepen, maar de maatregelen goedkeuren, om de nonnen te bestelen, en te verjagen. „Op wijsgeerig gebied, evenals op politiek terrein vragen wij voor hen, zo cm. Is voor ons, de meest volledige vrijheid en het grootste gemak om te galooven, wat ons bevalt. Dat zou toch, volgens ons, liet ware regiem der vrijheid, do echte vrijdenkerij Zijn. „Een politiek man, die nochtans ver van ons staat, M. de Lanessan, oud-minister, overtuigd materialist, schreef dezer dagen naar aanleiding der woede van zekere men- schen tegen liet Katholiek Verbond van Spoorwegbedienden een opzettelijk artikel, waaruit wij het volgende verhalen: „Zullen onze medeburgers dan nooit in zien, dat, zoo do vrijheid eerbiedwaardig is, zulks enkel is op voorwaarde, dat ieder burger er liet zelfde genot van hebbe. Het zoude geen vrijheid meer wezen, indien zij enkel bestond^ voor ééno klas van burgers, Laat dus Katholieken, Protestanten, Joden, Muzelmannen, vrijdenkers, handelen zooals hun bevalt; leg enkel aan ieder de ver plichting op, de vrijheid der anderen te eerbiedigen en laat aan de toekomst cle zorg over, de zegepraal te verzekeren van hen, die haar verdienen door hunne wijsheid, de dieasten aan het gemeencbest bewezen en den vooruitgang, dien zij aan het menscli- dom deden bereiken." „Wel, wij vragen niet meer. Maar doe nu toch eens reden begrijpen aan de politie kers der Loge, der rue Cadet en van l'Hom- me dit libre." De socialisten tegenover de kerk. De bewijzen hoe onwaar het is dat de socialisten niet tegen den godsdienst zijn, liggen voor het grijpen. Het heeft echter zijn nut daarop voort durend de aandacht te vestigen. 'Op die wijze toch wordt het duidelijk hoe de hee- ren het volk om den tuin leiden, en 'hoe de uitoefening van d en godsdienst totaal onvereenigbaar is met de socialistische grondstellingen. Het volgende geeft hierop weer een kijkje. Bij gelegenheid van den socialistischen partijdag van Jena, hebben de 'socialisten Pcus, Adolf Hoffmann en Helene Grünberg nog een openbare vergadering gehouden, waar het onderwerp „Uit de Kerk" bespro ken werd. De „Vörwarts" geeft hiervan een uitgebreid verslag en voegt er dan aan toe, dat na deze vergadering 100 personen uit de landskerk traden, terwijl het Bebel- fonds voor de vorming der jeugd een som van 100 mark uit dc entree-ontvangsten kreeg-. Deze officeuse propaganda voor het uittre den uit de kerk, zoo bespreekt de „Ger- mania" dit geval, is wel teekenend, daar toch op het programma der socialistische partij staat, dat godsdienst privaatzaak is. Er blijkt weer eens uit dat dit artikel van liet program niets anders dan huichelarij is, om; het goedgeloovige volk1 te bedrie gen. Hoffmann heeft reeds jaren: lang onge stoord anti-kerkelijke propaganda kunnen voeren, en partijgenoot Peus, een vroegere evangelische theologant, heeft nu weer tot een „algemeeno staking tegen de Kerk" op geruid. Hij wil zelfs dat het partijbestuur hét recht zal hebben om allen leden aan te raden uit de kerk te treden, wijl daardoor h'et politieke doel der partij veel gemak kelijker zou kunnen bereikt worden. Doch hiermede wordt tegelijkertijd de ge- En in geen enkele partij, noch aan de linker-, noch aan de rechterzijde, is het ver schot van eenigszins superieure mannen zo» groot, dat zo er mede kunnen morsen. De' rattenvanger van Hameln. Er is on der ons, aldus meldt het „D. v. N.-B." opge staan een nieuwerwetsehe rattenvanger. Wo bedoelen een hondenvanger. Nu leven we niet inHameln, waar eeti dergelijke geschiedenis, als die dewelke vob gen zal, 3n lang vervlagen tijden met ratten tuigenis afgelegd, dat de kerk het sterksteen ook met kinderen gebeurdof niet ge- bolwerk is tegen de sociaal-democratie, mérkt de Msb. terecht op. Veel beter zou dan ook het artikel luiden: vijandschap te gen de kerk en godsdienst is partijzaak'. De gevolgtrekking ligt voor de hand: wie een goed socialist wil wezen, moet niet godsdienstig zijn, doch het omgekeerde is evenzeer waai-: wie waarlijk godsdienstig is kan geen socialist zijnl HOFBERICHTEN. M. M. de Koningin zal hedenmiddag de ten toonstelling van vroeg Noord-Nederlandsche kunst te Utrecht bezoeken. H. M. de Koningin-Moeder zal vermoede lijk a.s. Vrijdag een bezoek aan die tentoon stelling brengen. Het ligt in het voornemen, dat de vorstin Van Bentheim haar daarbij zal vergezellen. DOUWES DEKKER EN I)E S. I. Het Volk, en de sociaal-Democratische lei ders bewierooken thans den martelaar Dou- wes Dekker. Men zal er binnenkort nog wel meer van hooren. Intussehen dient de heer C. van de Pol, die vaak met kennis van zaken in de socialisti- beurd is, doch in ons goede Oosterhout. En onze geschiedenis is echt. Als onver- valscht wagen we het ze aan het tegenwoor dige geslacht aan te bieden. Wil de lezer maar even attent zijn. Het fooneel verbeeldt De Laan. Het is Zon dagmiddag. Een mooie, stille straat, behalve Zondagsavonds. De voorhei, weet u. Nu dan, op een hoek er van woont de heer v. R. Dio beeft een heel mooi en hond. Een boxer. Prachtige bond. Tamelijk veel publiek bui ten. Mooi weer. Boxer met baas ook buiten. Daar komt aangewandeld een sigarenma ker van „De Olifant", een meneer W. van R. Met een klein hondje, een foks-terrier. Men raakt met elkaar aan den praat op den hoek van de straat. Na over koetjes en kalfje» wat geboomd te hebben, zegt de sigarenma ker zoo tegen den heer v. R.: „Dieën hond neem ik mee." Den boxer wel te verstaan. „Ga jo gang," zegt de heer v. R. „Als je dat klaar krijgt, ben je knap." De boxer wordt. even aangehaald envolgt zijn nieuwen meester. De Laan, Nieuwstraat, Rulstraat dwirrelt en dwarrelt vol menschen om het wonder te aanschouwen. De boxer is een trouw beest.... steeds geweest, doch de heer van R. is hem kwijt. En hoe bij ook roept, fluit, dreigt, de eene straat in, de andere uit, volgt de hond zijn verleider. De zoon des bui- scbe pers over Indië schrijft, aan de opge-zes' °°k niet m's' met de zweep er op af.' wonden gemoederen de volgende afkoeling toe: Het berichtje in Het Volk van ID Sept. j.l. over de „verbannen leiders" kweekt groot, en mogelijk zelfs noodlottig misverstand. Douwes Dekker c.s, zijn met ale respect voor hun durf evenmin leiders van de In dische beweging als Van Erkel, Passtoors of Van Vliet het zijn van de Nederlandsche be- Geen denken aan, de bond wil niet meer meel Hij verzaakt den ouden meester. Wat niet mooi is. Zelfs niet van een hond. Eindelijk krijgt hij verlof weer met zijn vroegeren baas naar buis te gaan. Wat dan ook gebeurt- Een tijdje later wordt dezelfde stuip uiige, baald met denzelfden bond. Doof voor bedrei gingen, voor slaag, volgt hij weer den on-' weerstaanbare. Die later den hond weer tej weging. In hun omgeving is niets boege-rugbrengt. Er zal wel wat voor den boxetf naarncl wat den naam van „Indische bewe- opgezeten hebben bij den heer v. R. ging" verdient, tenzij men 'n paar rijke lie den die op geen ton of wat behoeven te zien, als Indische beweging wil aanzien. Er is een Javaansche (geen Indische) be weging in opkomst, n.l. de Sarèkat (Daijang) Islam. Maar deze gaat geheel om buiten IDouwes Dekker c. s. en voor wie den toe stand kent, kan dit niet anders dan ter ge ruststelling strekken.. De Regeering, zegt „Het Volk", houdt blij kens haar verbanningsbesluit D. D. c.s. voor eenigszins belangrijker dan v. d. Pol Wil „Het Volk" den heer v. d. Pol mis schien óók verbannen hebben1? vraagt „De Nederlander." EEN DUIDELIJKE WENK. Dr. Nolens zou het bejammeren, indien de krachten van het afgetreden ministerie op politiek terrein moesten braak blijven lig gen. De minister van Waterstaat heeft, naar zijn wensch, zijn weg gevonden naar de Eerste Kamer. Aan den minister van Financiën is door verschillende leden, die in een vast district zitting hebben, hun zetel aangeboden van dit |a|anboid is echter om te eerbiedigen redenen geen gebruik gemaakt. Het blijft echter tot eere strekken voor deze leden, dat ze tot zoodanig aanbod spon taan zijn gekomen. Velen heeft het pijnlijk getroffen dat van an ti-re volu t io ttnaire zijde, waar daartoe vol gens veler oordeel nog meer reden zou be staan, zoodanig aanbod niet gedaan werd. Ook de „Standaard" schijnt dit thans te betreuren. .j - Heemskerk beeft een plaats gevonden in den Raad van State. Een aanwinst voor dien Raad. Maar die benoeming mag slechts a'd interim zijn. Mannen als mr. Heemskerk zijn op den duur slechts op hun plaats in een kabinet of in de Tweede Kamer. Ook Talma moet alsnog een plaats vinden in do Kamer. Eon partij kan aan zichzelf verplicht zijn, aan haar besto leden de gelegenheid niet te onthouden haar eigen politiek en zichzelf te verdedigen. Een zelfde spel wordt uitgehaald met een hond van den heer V. Met hetzelfde gevolg- Toch kras, hé. De heer v. R. beweerde, dat hij alle hondetf kan meenemen, welke hij verkiest. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren) De voorzitter opent de vergadering, en b» noemt, na het lezen der notulen, 'do leden' der Begrootingscomnaissies en hunne plaats, vervangers, waarna aan de orde is de bef noeming van twee leden der Kamer, die méf den voorzitter de huishoudelijke commissie vormen. De heer Eland heeft, naar de voorzitten dedodeelt, verzocht niet meer in aanmerkingj' te komen, omdat de heer Eland behoort lot dezelfde fractie als waartoe de van rechts-, wego zitting nemende voorzitter behoort- i De heer Lohman vraagt of, indien de hoor, Eland toch herkozen wordt, er bij hem geeiV bezwaar tegen bestaat, tooh zitting te no men? De voorzitter zegt dat de heer Eland hemt, dienaangaande niets heeft medegedeeld. Uitgebracht worden 78 stemmen, als volgt op de lieeren: Tydeman 42, Eland 15, V, Nispen 2, V-an By landt Schaper 13, Loeft 2. en Bos 1 stommen. Van onwaarde 2 stem men. Gekozen is dus de heer Tydeman. Voor heb tweede lid worden uitgebracht de volgende stemmen: Loeff 31, Schaper 15, v. Nispen 31 stemmen. Van onwaarde 1, blanco 2. Aangezien geen volstrekte meerderheid ver kregen is moet oen nieuwe vrije stemming' plaats hebben. Loeff 55, O. v. Nispen 7 eit Schaper 14 stemmen, blanco 1, van onwaar-' de 1. Gekozen is dus de heer Loeff. Aan de orde is de benoeming van drie leden der gemengde oommissie voor de ete- nografie. Aftredende leden zijn de lieeren: De Savornin Lobman, De Beaufort en Van Vlijmen. 1 Dezen worden herkozen met respectievelijk 57, 70 en 71 stemmen; voorts zijn uitgebracht op de heeren Vliegen 14, Schaper 3 stemmen leö 2 blanco. III. (Slot.) Reeds zoo slecht geluimd begrijpt men hoe de komst van 5000 katholieke gymnasten, die den Paus kwamen huldigen en tevens toonen doe gploof en lichaamskracht samen kunnen kaan „mens sana in corpore sanum" 36 anticlericale bende van woede koken deed. ®et ergste is, dat zij steun vonden hij de "htoriteiten. De optocht der gymnasten door •*6 stad van Sint Jan naar Sint Pieter, eerst veroorloofd, werd afgelast, nadat men hen *6rst buiten om had willen laten gaan. Daar in werden de vaandels der verschillende kroppen verboden, vaandels voor het meeren- ~6el niet met godsdienstige emblemen, "haar in de kleuren der verschillende naties, daartoe de deelnemers behoorden, en een ^•oot aantal Italiaansche. Na de groote uit kering in het stadion werden o. a. Italiaan se vlaggen op de Piazza .del Popoio door krabiniers afgerukt en gingen deze met1 y°e6t geweld te keer tegen de groep, die ze ^oeg, kinderen van 12 tot 14 jaar. Overal erden de gymnasten door troepen Brunia- aangevallen en de politie deed niets om k kalm marcheerende gasten der stad te schermen, integendeel werden deze aanval- rs vrij spel gelaten. Op de Piazza Colonna provoeeerde een Bruniaan een jong gymnast door hem te zeggen: „Je hebt geen durf, je hebt geen moed, je waagt het niet: „Viva il Papa-Re!" (leve de Paus-koning) te roe pen." Onvoorzichtigerwijs liep de jonge Sar- dinier in den hem gespannen strik en her haalde de hem voorgezegde woorden. Dit was liet sein tot eene groote, vooruitiieraamde kloppartij. De politie deed niets. Den volgen den avond liet do politie rustig begaan toen op hetzelfde plein het gespuis brulde: „Morte al Papa! il Papa alla forea!" (Dood aan den Paus, de Paus aau den galg). Eerst toen men schreeuwde: Abbasso 1*Austria! trad de politie tusscbenbeide. Dit zijn de ware feiten, mij door een ooggetuige verhaald. De Duitschors hebben geprotesteerd, o. a. vermeldend "het cvriendsohappelijk ont haal aan een optocht van Italiaansche werk lieden in de Rijnprovincie ten deel gevallen. Italië verdient werkelijk, dat de verschillen de regeeringen officiëel op diplomatieken weg protesteeren tegen den hoon hunne landskinderen aangedaan. Bij den aanval op den trein aan het station te Civito-Vecchia, waar de terugkeerende gymnasten met steenen en stukken gietijzer gebombardeerd werden, zoodat velen zware verwondingen opliepen, werden de belhamels door den stationschef opgehitst, die ook beval dat de trein een weinig voort zou gaan, opdat de laatste wagens, die huiten schot waren gebleven, ook hun deel zouden krijgen. De besturen der verschillende aroeuen hebben 'het voornemen geuit bij Minister Giolitti te 1 protesteeren. I Twee priesters, die tot het congres der aan- 1 bidders behoorden, werden in een zijstraat j van het Corso aangevallen. Twee carabiniers, die op liet rumoer afkwamen, liepen dood op hun gemak toen zij zagen dat de aangeval lenen priesters waren, en snauwden dezen 1 toe, een der aanvallers gelegenheid gevend te j ontsnappen. I Leden der Vereeniging der Italiaansche, j Katholieke jeugd gaven aau kuu enthousias- I me, door de pauselijke audiëntie gewekt, lucht, door in de straat, die van het Vaticaan achter Sint Pieter om loopt, te roepen: „Leve j de Paus!" Dadelijk was politie bij de hand om ze te arresteeren. Op het Pietersplein nam echter het publiek zulk een dreigende 'houding aan, dat men het geraden achtte ze 1 los te laten. j De Katholieke Vereenigingen wenschten eene protestmeeiiüg te houden op een rustig 'pleintje, niet ver van het Vaticaan. Dit is hen verboden. Eveneens een manifest aan te plakken waarin zij hunne verontwaardiging j uitten. Aan de Brnnianen is echter veroor- loofd een manifest aan te plakken, waarin de Paus genoemd wordt: „l'idra, il tarlo della patria", de hydra, de vretende mot van liet vaderland. Ze geven waarlijk groot bewijs van vaderlandsliefde, wanneer ze met groene (vrijmetselaars), roode en zwarte vanen, repu- j hlikeinsche, godslasterlijke liederen brullend door de straten trekken. En nooit is door de politie zulk een vaandel verboden! Waar schijnlijk zal de anticlericale, maconnieke de monstratie op den a.s. 20en September alle vorige in feilen haat overtreffen. Nu heeft heden de meeting plaats gehad op een privaat terrein hij de Sala Pia behoorend. Dit geheele kwartier was door militairen afgezet. 4000 mannen waren tegenwoordig. Bij het uitgaan werd de deur door de politie vastgehouden, zoodat men slechte één voor één er door kon. Natuurlijk werd geprotesteerd. Toen werd bevolen dat ieder afzonderlijk zijns weegs zou gaan, natuurlijk onmogelijk zoolang velen zich in dezelfde richting ver wijderden. Bij de Nieuwe Kerk werden de Katholieken door Brunianen opgewacht, die de politie uiteen gedreven had. De katholie ken, die zwijgend en stil doorliepen, wérden door het gespuis aangevallen, waarop de eersten zich verdedigden en ook een politie agent een slag toedienden, die zich niet ont zag de Madonna te vloekeu. Cavalleristen te voet kwamen hier zelfs hij te pa». Nog elders raakte men slaags, steeds door provocatie der Brunianen, en steeds nam de politie het voor dezen op. Prachtige toestanden! I Na al dit afschuwwekkende verhaald te hebben, kunnen we het blad omslaan en lie- i lelijker, hartverheffender toonecleu schet- sen. Bij voortduring verleent Z. II. audiëntie aan duizenden en duizenden pelgrims in den I ruimen Damasus hof, hen uit de logo van Raub aeJ (ten auos.toUsch.an ze een sclAukend. Gewoonlijk hebben deze audiënties om 5 uur plaats, wanneer het er koel en schaduwrijk is; de gymnasten hadden echter hunne audiëntie 's morgens en door de plagerij der politie, verschillende groepen aangedaan,' hebben de eerstaangekomenen anderhalf uur 1 in do blakerende zon op dit plein staan wach-, ten tot allen aaugetreden waren en Z. H.' verscheen, Moeielijk is te zeggen wat grooter, is geweest: de voldoening van den H. Vader, zooveel krachtige, jeugdige geloovigen voor zich te dien, dan wel het enthousiasme dezer onverdorven zielen, den plaatsvervanger van Christus te mogen huldigen. 1) Zij hadden hun dag begonnen door een pleebtigen dienst bij te wonen in Sint Jan, waarheen zij in optocht uit het Lateranen- palels hadden moeten gaan. Hier kwamen do eerste plagerijen der politie voor, die de op tocht een honderd schreden ver verhin derde, en na afloop van den H. Mis beido( deuren bezette, zoodat zij slechts één voor één de kerk verlaten konden. Daarna had het congres der priesters-aan bidders plaats. Tusechen de twee en 3000 priesters, allen uit Italië, met veertig Bisschoppen en vier Kardinalen, hebben zich voor dit Congres in Rome vereenigd. Den eersten dag voreenigden zij zicb in bet Lateranen-paleis en trokken processioned 1) De Katholieke Illustratie van de«o wede bevat een ulaat. die hierou betrekking bed''.. NIEUWE HAARLEMSCHE sss

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5