(SiW. sy/eejHJijzer». (BarteHorJssrraat 27. iTeJe/JTTO.Speciaal aiSres voor Schoollaarzeti. Sociale Berichten, Kerknieuws. Leger en Vloot. Kunst en Letteren. Sport en Wedstrijden, ingezonden Mededeeiing. Van Overal. Reehtszakenr De benoemde heeren worden tevens aan gewezen voor het Kort verslag. Bepaald wordt dat gelegenheid tot het stel len van vragen wederom -zal bestaan op iede- ren zittingsdag op Vrijdag, des middags te kwart voor 4 uur. Daarna wordt overgegaan tot het trekken der afdeel ingen. Ka heropening der zitting werd medege deeld, dat tot voorzitters en onder-voorzitters van de af deelingen zijn benoemd de navol geilde heeren: le afd. Smeengo en Koodimy- zen, 2e afd. Hubrecht cn Van Hamel; 3e afd. Janssen (den Haag) en Boe, 4e afd. De Mees ter en De Beaufort, 5e afd. Troelstra en Vliegen. Voorts werd besloten om heden te 11 uur in do afdeelingen het onderzoek der In dische begrooting aan te vangen, en op Dins dag 30 September a.s. de Staats begrooting, waarna neg een reeks kleinere wetsontwer pen aaii de orde komt. Staking' opgeheven. Maandagavond vergaderden te Culeinborg de stakers der glasfabriek. Op aanraden van liet afdcelingsbcstuur van den bond der glas- en aardewerkers is daarop gisterenmorgen zes uur het werk hervat. ACTIE VOOR EEN VRIJE ZATERDAG MIDDAG. Men schrijft ons: Op uitnooiiging van liet Ned. Werkl. Ver bond Patrimonium, kwamen Zaterdagmiddag in „Irene" te Utrecht een aantal afgevaar digden van Christelijke werkliedenvereeni- gingen in Nederland samen, om te bespre ken wat gedaan zou kunnen worden ter verkrijging van den vrijen Zaterdagmiddag. Vertegenwoordigd waren: Federatie van R.K. Volksbonden en Werkliedcnvereenigin- gen, Chr. Nat. Vakverbond, Bureau v. d. R.K. Vakorganisatie, Chr. Nat. Werkmans bond, Ned. Werkliedenverbond Patrimoni um, Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbed., Ned. Chr. Bouwarbeidersboud, R.K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel St. Raphael, Chr. Mataalbew. Bond St. Jan, Chr. Prot. Bond van Post- en Telegr. Beambten Door Plicht tot Recht, Ned. Chr. Bond van Meubelm., Chr. Houtbew. Vereen. Recht en Plicht, Chr. Textielarbeidersbond Unitas, Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel, Chr. Bond van Ned. Gemeen tewerklieden, Tilburgscke Vereen, 'v. Tex tielarbeiders, Prot. Chr. Timmerl. Vereen, te Amsterdam. Voorts waren sympathiebetuigingen inge komen van den Bond van Chr. Bakkers gezellen en van den Prot. Chr. Bond van Landarbeiders in Groningen. De vergadering werd geleid door het Tweede Kamerlid P. v. Vliet, voorzitter van Patrimonium. Uit de opgewekte besprekingen bleek, dat algemeen de wensckelijkkeid van een vrijen Zaterdagmiddag voor onze arbeiders werd gevoeld. De Zondagsrust zou daardoor worden be vorderd en aan den arbeider meerdere ge legenheid worden gegeven, om zich te wij den aan zijn gezin, aan zijn ontwikkeling, aan het vereenigingsleven, enz. Maar tevens was men liet er over eens, dat de vrije Za terdagmiddag niet moest verkregen worden ten koste van den 10-urendag, als maxi mum, waarvoor algemeen door oe arbeiders organisaties wordt geijverd. Een belangrijke verkorting van den arbeidsduur in het al gemeen werd wensehclijk geacht. Besloten werd tot de instelling van een permanent comité, waarin vier ve-rtegenwoor digers door de algemeene organisaties en vier door de Centrale Chr. Vakbonden zul len worden aangewezen. Alle bovengenoem de organisaties, zullen zicli^bij dit comité aansluiten en de actie met alle geoorloofde middelen .bevorderen. Het comité zal met kracht propaganda maken voor verkorting van den arbeidsduur in het algemeen en voor de verkrijging van den vrijen Zaterdagmiddag in het bij zonder. Plaatselijke acties zullen worden ge steund, gegevens worden verzameld, enz. Het einddoel is een wettelijke regeling waarbij wordt gewaarborgd de vrije Zater dagmiddag, met als maximum de 54-urige werkweek. BUREAU VOOR R.K. VAKORGANISATIE. Men meldt ons, dat op Maandag 27 Octo ber 1913, des voormiddags te hall 11 uur, een Gecombineerde Bestuursvergadering zal plaats hebben van het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie, in het Gebouw van de St. Josephgezellenvereeniging, Stadhouderskade 55, Amsterdam. De agenda bevat: 1. Opening door den Voorzitter. 2. Notulen der Gecombineerde Bestuursvergadering van 31 Augustus 1913. 3. Behandeling van do Ontwerp-Begrooting 1914. 4. Behandeling van liet Ontwerp- Hoofdsi.uk Villa v. h. Huishoudelijk Re glement, betreffende het Tuberculosefonds „Herwonnen Levenskracht". 5. Behandeling (in huishoudelijke zitting) van liet Rapport der Commissie tot onderzoek naar de moge lijkheid van de exploitatie eener Drukke rij. 6. Mededeelingen (in huishoudelijke zit ting). 7. Rondvraag. Deze vergadering wordt, overeenkomstig den wen.sch der 3e Jaarvergadering op een werkdag gehouden ten einde de Zondags rust voor Hoofdbesturen on Journalisten te bevorderen. Slaagt deze proef, dan zullen voortaan de Gecombineerde Bestuursverga deringen niet meer des Zondags plaats heb ben. Van het slagen van deze proef zal dus afhangen of het voorbeeld der Hoofdbestu ren den nekslag zal geven aan het over tollig vergaderen op Zondagen. APOSTOLISCHE PREFECTUREN IN N.-I. Nadere regeling van de verhouding der Rooinsoh-Katholieke Kerk in Nedcrlandsch- lndië tot de Regce^ring in verband met de vor ming van Apostolische Prefecturen in de Bui tenbezittingen. I. De Apostolisch Vicaris van Batavia en de hoofden der Miss:cs (Apostolische Prefecten) in die gedeelten van Nederlandseh-Indië, wel ke door-het Kerkelijk gezag zijn of worden onttrokken aan den werkkring van het Vi cariaat en tot zelfstandige missie-gebieden zijn of worden verheven, worden door de Regee ring erkend als hoofd van den Rooinsch- Katholieken Eeredienst in het ieder hunner door het Kerkelijk gezag aangewezen ge bied. Van de verheffing van eenig deel van Ne- derlandsch-Indië tot een zelfstandig Kerke lijk ressort en in het algemeen van elke wij ziging in den omvang van de bestaande res sorten, wordt door den Vertegenwoordiger van' den Heiligen Stoel bij de Nederlands olie Regeering aan den Minister van Koloniën kennis gegeven. II. Met opzicht tot de plaatsing, verplaat sing en schorsing of suspensie van geestelij ken, belast met parochiaal werk in geves tigde Roomsch-Katholieke Christengemeen ten, zoomede ten aanzien van het beheer der Kerkelijke goederen of fondsen van die ge meenten, gelden met betrekking tot de sub 1 bedoelde van het Vicariaat van Batavia af gescheiden Kerkelijke ressorten, voor de be trokken Apostolische Prefecten dezelfde be voegdheden en verplichtingen als voor den Apostolisch Vicaris zijn omschreven in de blijkens het zeer geheim kabinetsrescript van 2 Januari 1847 Litt. B. door den Koning goed gekeurde „Nota der punten betreffende de Roomsch-Katholieke Kerkaangelegcnheden in Nederlarfdsch-Indië, waaromtrent de Minister van Koloniën met den Zaakgelastigde van den Heiligen Stoel is overeengekomen." De namen van de tegenwoordige titularissen zijn: Do Hoogeerw. P. Dr. Mathias Neyens, apos tolisch Prefect van Nieuw-Guinea, wonende te Langgoer bij Toeal, Kei-eilanden. De Hoogeerw. P. Pacificus, J. Bos, apost. Prefect van Borneo, wonende te Pontianak. j Do Hoogeerw. P. Liberate, J. J. Gluts, j apost. Prefect van Sumatra en bijliggende i eilanden, wonende te Padang. (Maasb.) I De Legerinanoeuvres in Overijssel. (Van onzen specialen verslaggever). Apeldoorn, 22 Sept. 1913. Belangrijke dingen zijn er niet gebeurd. Alleen heeft hedenmorgen omstreeks 10 uur een klein treffen plaats gehad. Blauwe wielrijders ontmoetten op den weg van Zut- fen naar Lochem vijandelijke militaire wiel rijders; het resultaat was dat de Blauwen op Barchem moesten uitwijken. Voorts hoorde ik nog dat in Deventer Blauwe wielrijders op een Roode eavallerie-patrouille stootten, waarbij deze laatste werd teruggedrongen; hiervan kon echter kapitein Fortanier geen officieele bevestiging geven. Om bij tienen bereikte de Blauwe cavalle- rie Vorden, en ontmoette een vijandelijke compagnie wielrijders, die daarop naar Hen gelo (G.) aftrokken. Hier en daar hebben dus reeds kleine af deelingen eavallerie en wielrijders van beide partijen elkaar ontmoet, doch tot voorposten gevechten is het nog nergens gekomen. De stemming onder de troepen schijnt goed te zijn; want waar ik soldaten zag, ging het nogal gemoedelijk toe, vooral natuurlijk on der de rust. Ik zag dit o.a. hij Voorstonden waar een gedeelte der Noordelijke colonne der tweede divisie, waaronder de mannetjes van het „ze- veude' uit Amsterdam. De manschappen ver telden mij dat zij niet te klagen hadden, wel hadden zij moeten wachten op het eten, doch •het wanne maal dat hier van middag werd verstrekt, maakte alles goed. Het was bereid in de keukenwagens, die naar in ij ook elders verzekerd werd, voortre- felijk werken. De buiteulandsehe officieren die de ma noeuvres volgen, waren, evenals ons Vorste lijk echtpaar reeds vroeg op pad. Ik zag ze ettelijke keeren in hun auto's met stafkapi tein Tuinen als leidsman. Over onze Koningin, die met zooveel be langstelling op verschillende punten de le- geroefeningeu volgt, heb ik reeds gisteren uitvoerig bericht. Het was een verrassing dat onze Laudvrouwe reeds zoo vroeg en reeds den eersten dag van hare belangstelling blijk gaf. Ook de kroonprins van Soerakarta volgde lieden reeds de manoeuvres. Apeldoorn, 23 Sept. 1913 Hedenmorgen begaf ik mij reeds met aude- re collega's vroegtijdig over Deventer naar Holten. Vanmorgen trokken de colonnes der Twee de divisie van Zutfen in de richting Lochem en van Voorstonden en Brammen in de rich ting Zutfen en van daar -weer den vijand te gemoet. De Eooden hadden Holten bezet en moes ten den opmarsch der Blauwen zooveel mo gelijk bemoeilijken; van tegenhouden kan na tuurlijk geen sprake zijn. Er waren zeer vele belangstellenden ook dames, die de oefeningen gadesloegen. Holten was bezet door de Eooden. Twee Bataljons infaterie waren er gelegen en een batterij stond opgesteld. Een sectie mitrail leurs had zich op den kunstweg zoo opge steld, dat men den weg enfileerde, terwijl de spoorbaan werd bestreken door een reserve- sectie mitrailleurs. Het eerst kwamen de wiel rijders in actie, doch dezen werden terugge dreven de eavallerie hield beter stand. Zij werden ontvangen door een kogelregen' der divisie. Van een ander eseadron werden de paarden, die onder bewaking van 'n paar man netjes achter een heuvel stonden, door infan teristen der Blauwen overmeesterd. Bevreesd voor ongelukken, liet men hen maar de ba jonet van het geweer afnemen en zoo snel den zij in op de eavalleristen te voet. Dezen lieten zich niet onbetuigd en hielden de kol ven buner buksen omhoog, teneinde er op in te slaan. Wie weet wat er gebeurd zou zijn, indien niet tijdig het tot zoover en niet ver der ware gecommandeerd. De Rooden trok ken ten slotte terug voor de overmacht en verzamelden bij Eijssen en omgeving. Terwijl het gevecht in vollen gang was, vlogen de verkennende vliegers Bakker ei, van Heyst hoog hoven de troepen. Welgemoed trokken tegen half een de troe pen naar de kampements en inkwartierings plaatsen, waar de dampende keukenwagens alweer gereed stonden. Ook do Minister van Oorlog volgde te paard den loop der manoeuvres. Gisterenmorgen vroeg gingen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met een spe cialen trein naar Eijssen. Aldaar stonden au to's gereed, die het vorstelijk echtpaar naar Enter brachten, waar zij het kampement be zichtigden. Van Enter ging het over Rijssen terug en vandaar werd naar Deventer gere den, tot ongeveer halverwege Holten-Bath- men. Juist ontwikkelden zieh daar voorpos tengevechten tnsschen vooraitgezoiulen Blau we infanterie en wielrijders der Eoode par tij. H. M. de Koningin en Z. K. H. stapten uit en sloegen met veel belangstelling deze schermutseling gade. De buitenlandsche militaire attachés wer den aan H. M. en Z. K. H. voorgesteld. Na een half uur ongeveer stapten de Ko ningin en de Prins weer in de anto en reden over Holten naar Markelo, om aldaar de Roo de troepen te zien manoeuvreeren. De militaire vliegers hebben gisteren de oefeningen met succes gevolgd. Luitenant Van Heijst beeft met zijn Van Meel-tweedekker in de ochtenduren een zeer mooie verkenningsvlucht boven de vijande lijke linies gemaakt in een rondvlucht van pl. m. 60 K. M. Hij vloog over Eijssen op het moment, dat H. M. de Koningin daar was. Van Meel is, na gerepareerd te hebben, om 10 uur uit Apeldoorn vertrokken en om half elf te Lochem aangekomen. Voor zijn vertrek slaagde hij er in een postduif te vangen, die een belangrijk bericht over de vijandelijke artilleriestellingen had. Bakker vertrok om 9 uur uit Milligen en was om 10.15 bij Lochem. Van Steijn kon eerst om 11.35 uit Soester- berg vertrekken wegens hevigen mist; hij was om 12 uur in Milligen. Hij vertrok om 12.25 uit Milligen en was om 1.05 in Ix>chem. DE ONDEROFFICIERS-POSITIE. Eenige Kamerleden zullen, naar de Msb. verneemt, bij de a.s. Oorlogsbegrooting het voor de onderofficieren opnemen. O. ai zal den Minister worden gevraagd, waaraan het is toe te schrijven, dat aan de meest op den voorgrond tredende wenschen, zooals het bur gerpak voor de gehuwden op Zon- en feest dagen, alsmede het buiben de kazerne lo- geeren door onderofficieren enz., enz. alle positieverbeteringen die zonder kosten voor liet Rijk kunnen worden ingevoerd, niet is tegemoetgekomen. De onder-officieren zijn over het algemeen van meening, dat vooral de officieren aan het Departement aan liet niet-toestaan debet zijn. lECE^HOSÜ. Voor den inhoud dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. DE UITBREIDINGSPLANNEN BIJ DEN KLOPPERSINGEL. Hooggeachte Redactie 1. Gaarne zag ik dat u onderstaande regelen in uw geëerd blad als ingezonden op zoudt willen nemen in de hoop dat het onder de oogen der bevoegde autoriteiten zal komen en het zijn nuttige uitwerking niet zal 'feiissen. Reeds in uw blad van 30 Aug. 1.1. la-s ik onder meer, dat niet alle inwoners en vooral niet de bewoners van den Schoterweg inge nomen waren met de uitbreidingsplannen ten Noorden der gemeente Haarlem. Bedoeld wor den hier de tuinen in eigendom bij de Heeren Zocher. Ook ik wenschte met het oog op de ont zettende drukte, welke langs den Schoterweg bestaat een en ander onder het oog te bren gen. Zooals bekend, was of is het plan der Ge meente (in de uitbreidingsplannen omschre ven) om eene overbrugging te maken te genover den Jansweg om zoodoende in directe verbinding te komen met het Sehoterkwartier, hetgeen ik in beginsel ook zeer toejuich, doch waarmee, vermeen ik dat wij heel weinig of niets gebaat zijn, want wat is nu het geval? De meeste drukte bezorgen ons op den Scho terweg de uit de richting van Santpoort ko mende vrachtwagens, rijtuigen en niet te ver geten de auto's. Wat zal dat nu helpen, wanneer er van uit het hart van het Schoterkwartier een verbindingsweg komt met Haarlem en niet vanuit den Rijksstraatweg? Niets toch, daar om is het volgens mijn bescheiden meening de weg om vanuit don Schoterweg direct een nieuwe verbinding te zoeken met Haar lem en deze is zeer licht te vinden door een overbrugging te maken vanuit den Kruis weg in de 'Kennemerstraat, dan gaan de mees te of ik kan gerust zeggen alle wagens door de Kennemerstraat rechtstreeks door den Kruisweg naar Haarlem, daiT komt er ontlas ting van het zoo overdrukke ver keer op don Schoterweg en zal beslist de put gedempt zijn voor het kalf verdronken is, want bij dezen toestand moeten er ongelukken gebeuren. Vertrouwende een goed oor te vinden bij degenen, die hierin medezeggingschap heb ben en dat velen met mij het genoegen mogen smaken in den thans bestaande toe stand deze hoog noodige verbetering zoo spoe dig mogelijk tot stand te zien kernen, teeken ik mij Mijnheer de Redacteur na u voor de opname dezes mijn besten dank be tuigd te hebben, uw abonné B. Noot van de Redactie. De inzender vergist zich, meenen wij. Een brag te maken tegenover den Jansweg is niet het plan der gemeente, maar het denk beeld van de hand van den heer Caalen. Het betoog van den heer B., zal dus beschouwd moeten worden als te zijn tegen het plan van den lieer Caalen. terecht heeft gestaan. Bekend is, dat zij °0' der tal van namen had „gewerkt", van veP schillende winkeliers, laatstelijk te Hilve0j sum en Bussum, artikelen had weten los t# krijgen. Omtrent deze terechtzitting wordt nu hhen gemeld, dat het, wegens haar onstuimig do00 in het Huis van Bewaring, zelfs nog in de® vorigen nacht, een doen als van een krank' zinnige een ernstig, punt van beraad ven'01* de of zij wel in staat was te verschijnen, 01 dat de zaak wel in kalmen doen met of do00 haar zou kunnen worden behandeld. Zij wil' de niet gezien worden, dit was haar vree* haar eisch. Teneinde haar kalmte te bevorderen, weru besloten, de zaak buiten aanwezigheid van publiek te behandelen, zelfs werd de g»0* naar de rechtzaal ontruimd. Annie werd op gebracht in dwangbuis; geëscorteerd dooi' dr, F. S. Neyers en dr. II. J. Overbeek, doof' veldwachters en door baar verdediger Mr. de Vries, Glimlachend en druk pratend met ban? geleiders stapte zij voort. Volgens de deskundigen lijdt Annie aart „pseudo-logica phantastica". Zij achten haaf niet toerekenbaar en raadzamer haar in eeV gesticht onder te brengen. Het O. M. requireerde, zooals wij meldden, plaatsing van beklaagde in een krankzinni' gengesticht voor den proeftijd van één jaafr FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 17 Sept. J. G. F. Lart' dré, journalist, gewoond hebbende Bosbootf Toussaintstraat 40, Amsterdam. 18 Sept. J. Muermans, schilder, Ophovcii' Sittard. A. W. van Oosten, rijwielhandelaar, £e' woond hebbende 's Gravenliage, Noorderbeek' dwarsstraat 87. 19 Sept. N.V. Electrisehe Boekbinderij vd'< R. Kusters, Amsterdam. Geldersöhekade 55' De nalatenschap van nu wijlen H. Croii* wel Jr., makelaar, Amsterdam. Opgeheven het faillissement Th. W. Buy* 's Gravenhage. REMBRANDT'S STERFHUIS IN VEILIN& Op de Maandag a.s., te houden veiling va'1 vaste goederen in „Frascali" te AmsterdaJ» zal onder den hamer komen het huis, waJf Rembrandt zijn laatste dagen sleet en waaf hij 8 October 1609 stierf. Het perceel aart de Rozengracht 184 aldaar beval nog ee» gevelsteen met het opschrift „hier stond Re®®* Brandt's laatste woning Ao. 1609". De bP langstelling zal zich bij dit „winkelhuis bovenhuizen en erve, groot 2 Aren, 19 o.A-' wel verder uitstrekken, dan tot de gewon0 huizen-speculanten, merkt de „Msb." terecW op! wouder boven wonder niet door de politie verhinderd naar Sint Jan. Daar had een plechtige dienst plaats, en daarna de pro- eessie met het Allerheiligste; de 2000 pries ters, allen in superpli met een kaars in de hand. De processie trok de hoofddeur uit, ton het paleis heen, en de zijdeur weder bin nen, waarna de zegen gegeven werd. Den volgenden dag een plechtige dienst en een uur adoratie in Sint Pieter, daarna processie met het Allerheiligste en zegen. Het was een prachtig, zielroerend schouwspel, iets buitengewoons, iets nooit gezien on vergetelijk. Het talrijk toegestroomde publiek was zichtbaar onder den indruk. De audiëntie aan deze priesters verleend, ,>al den H. Vader nog grooter zielevreugde verschaft hebben dan die der gymnasten. |:Wat kon den Paus der Eucharistie Bever zijn dan in zooveel der onderherders zijner Ikudde ijverige aanbidders van den verborgen >God te begroeten. Dit geeft moed op de toe komst, hoefeer de vijanden van Christus ook tieren. „Eer heilig priesterschap, een heilig volk." Van Sint Pieter gesproken: een der pilas ters is geheel gereed met kapiteel en alles. Men kan -zich nu een begrip vormen, hoe prachtig het zijn zal wanneer het werk vol tooid is. In naam der Benedictijner orde heeft de Vicomtesse de Caëtlasquez, wier twee broeders Benedictijn zijn, het bedrag geschonken voor den vijfden pilaster, die het beeld van den H. Benedictus draagt. Elke pilaster komt op 35,000 francs te staan. Op het Congres der priester-aanbidders Volgde dat der Ital. Kath. ieugd. Een mooi moment van dit congres is geweest toen de duizenden jongelui de hooge trappen van Sancta Maria in Aracoeli bestegen en daarna van het voorplein der kerk den zegen met het H. Sacrament gegeven werd. Het congres der Katholieke Esperantisten had eveneens dezer dagen plaats, doch is, behalve voor de deelnemers, zoo goed als on opgemerkt voorbijgegaan. De aandacht werd door te veel andere dingen in beslag ge nomen. Wel hebben in de laatste dagen emoties van allerlei aard het hart van den H. Vader bestormd. De dood van Kardinaal Vives y Tuto, die tot de meest gewaardeerde door den Paus behoorde, is Z. H. een groote smart, Het H. College verliest in den Spaanschen CJpucijn een lid, even uitnemend, door ge leerdheid als door heiligheid. Zijne onver moeide werkzaamheid heeft hem zoo vroeg aan de Kerk ontrukt. Behalve het reuzen werk, dat Z. E. te verrichten had voor de verschillende Congregaties, waarvan hij lid was, wijdde hij veel tijd aan het schrijven van theologische werken om vier uur las Z. E. de H. Mis, nadat hij meestal eerst om midder nacht en zelfs later, te bed was gegaan. De bewering als zou Kardinaal Vives de voorstudie voor de Encycliek „Pascendi" ge leverd hebben, is onjuist. Méér dan één per soon is daarmede belast geweest en het leeu wenaandeel is verricht door iemand, die toen den rooden hoed nog niet droeg. Dat gerucht werd verspreid door de zoo hoogst verlichte lieden, welken zich door die Encycliek getroffen voelden. Zij moesten het natuurlijk doen voorkomen als ware daar alleen de bekrompenheid en de .achterlijkheid aan het woord, en wie kan men eer dompe- rigkeid aanwrijven dan een Capueijn die bo- vendien Spanjaard is. 1 Drievoudige uitvaart is aan Kardinaal j Vives ten deel gevallen. Eerst in Monte l Pargio, waar hij overleed in eene villa, toe- 'behoorende aan Spaansclu; nonnen, wier overste eene nicht van den Kardinaal is, en die als dubbel doel barer roeping hebben, het aanbidden van bet H. Sacrament en bet red den en opleiden van in gevaar verkeerende meisjes. Daarna in Frascati, tot welk diocees Monte Porgio beboort, en eindelijk in Rome in de St. Augustijner kerk. Het lijk is bijgezet in bet graf der Capucijners op den Campus Veranus bet groote kerkhof. (Verbaste ring van Scbola pia Zonen van den H. Joseplius Calazantius). De generaal der Scaloppi verhaalde mij, dat de Kardinaal en zijn oudere broeder Joacbim door hem als arme weesjongens gratis waren opgenomen en onderwezen. Daar men aan zijn wenseh in hunne orde te treden geen gevolg kon geven, wijl zijne ge zondheid niet robust genoeg was voor de taak dier orde onderwijs aan de jeugd trok ken de beide broeders met een doorreizend Capueijn naar Zuid-Amerika en werden tot zonen van den H. Franeiscus aangenomen. Waarlijk, bij God is geen aanzien des per- soons en noch hooge geboorte, noch aardscke goederen zijn vereisckten om tot Zijne uit- nemendste dienaren te worden. B. T. P. WASZKLEWICZ VAN SCHILFGAARDE. OM DEN ZILVEREN VOETBAL. Naar wij vernemen zal da finale van den zilveren voethal, dank zij de medewerking van den N. V. B., thans op 12 October a.s. gespeeld worden. Voor dien dag was aan vankelijk voor de competitie vastgesteld: II. F. C.D. F. C. en SpartaU. V. V. De oom- petitieleider beeft dit omgezet in een wed strijd H. F. G.U. V. V., terwijl Sparta en D. F. C. vrij zijn voor de competitie en dus om den zilveren bal kunnen strijden. .Tel." WIELRIJDEN. Zondag j.l. hield de Haarlemsche Sport club de Kampioen een wielerwedstrijd op korte baan, afstand 1 K.M. in serie, demifi nale en finale; winners der Serie waren J. v. d. Domhof, K. Stoelman en J. v. Eek, win ner der demifinale Harry Velleman. Finaler le. J. van Eek, 2e H. Velleman, 3o K. Stoelman, na nog eerst met v. d. Dom hof een match gereden te hebben aangezien ze beiden in den eersten rit gelijk aankwamen Troostwedstrijd over denzelfden afstand, in serie, demifinale en finale: winners der se ries waren v. d. Domhoif en Jopy Velleman; winner der demifinale werd W. Scheffers. Finale le Jopy Velleman, 2e. J. v. d. Dom- hoff. Voor een goede regeling zorgden de hee ren de Reus en Keervolf. VAN ELDERS. ANNIE PASCAL. Reeds gisteren meldden wij in een deel onzer oplage dat voor de zesde kamer der Amsterdamsche rechtbank, de om haar ge slepen oplichtingen beruchte Annie Pascal, &igenlijk Guurtje Helder, verlaten vrouw van Th, «L v. d. M. een biina 40-iaria. .vrouwtje. Zenuwpijnsn en Hoofdpijnen. Terstond verlichting door een prachtig middel. Over de zorg voor de gezondheid: Hopend' dat eenige arme lijders hieruit voor zich n»: kunnen trekken, geef ik openlijk het middel bekend, dat mij van mijne chronische pijn01" in de ledematen en mijne ondragelijke hoofr* pijn genas. Het zijn Kephaldol-Tabletten, di0 in iedere apotheek en drogerij te krijgen zij»* Het is het beste, wanneer men er twee teg6' lijk neemt, waardoor men dan oogenblikU' lijke verlichting voelt. Daarna nog om by uur een Tablet genomen, brengt weldra vol* komen genezing. Voor mij was het een grool0 verrassing op zoo eenvoudige manier gefi0' zing te vinden. Voor zooveel ik weet, kou)t het middel oorspronkelijk van een beroemd00 zenuwdokter. Eenige vrienden van mij, d'® aan spit in den rag, Ischias, Rheumatiek 00 Influenza leden, zeiden mij, dat bet hun ev00 goed geholpen bad en dat zij niet graag zo»- der dit preparaat mochten zijn. Ik geef B de verzekering, dat bet zulke pijnen in ied01 geval overwint. Mij heeft het tot nu toe noo'* in den steek gelaten. Ho© is 't mogelijk 1 Dezer dagen meld' de zich in een groot dorp in de omstrek0® van Schweidnitz een man aan in het u»1" form van het te Breslau in garnizoen E-* geilde regiment, die zich als kwartiermee®" ter bekend maakte en inkwartiering vo01 het regiment verzocht. Ieder huis kreeg e00 zeker aantal manschappen voor zijn rek0] ning," een boer zelfs 60 man. De dorpel'0* gen maakten zich ijlings in gereedheid 010 het regiment, dat tegen twaalf uur zou a»0' komen, behoorlijk te kunnen ontvangen, b' de naburige stad liet men een hoeveelbelj levensmiddelen komen, omdat de voorr»'"0 in het dorp reeds uitverkocht was. To00 echter het regiment er 's avonds nog ni® was ging men eens poolshoogte nemen 00 vernam toen, dat het reeds lang te Br00, lau in* zijn kazerne was aangeland. Bei's toen begreep men, dat men het slachten1-.' van een handigen bedrieger was ge word01' die intusschen van de aangekochte levert®! middelen gretig gebruik gemaakt had. Treinbotsing'. Op den Long Island Rrt'j, way in de Vereenigde Staten van No°r'0 Amerika, heeft een hotsing tnsschen tj'0 treinen plaats gehad. Er werden daarbij 11 menschen gedood en twintig ernstig gewo0 De meeste passagiers waren mannen en me' jes, die naar hun werk gingen. Kapitein Sanchez ter dood veroorde0|,f De straffen, door het miUtaire gerechte'1^ te Madrid tegen kapitein Sanchez en (h® dochter Louise geëischt, zijn thans bekend worden. De Tel. deelt mede, dat kapij0.^ Sanchez tot den strop en zijn dochter tot jaar tuchthuisstraf veroordeeld werd. men weet, moet dit vonnis nog onderworp^, worden aan het oordeel van het hooge i01'.,- taire gerechtshof. De militaire gouven1^ van Madrid heeft het vonnis, voor zoover kapitein Sanchez aangaat, goedgek0 J maar hij acht de tegen Louise Sanchez eischte straf te zwaar, zoodat hij om verz ting daarvan zal verzoeken. „jjo De Spanjaarden in Marokko. In M hebben de Spanjaarden voortdurend nog^^ moeilijkheden te kampen. Een Reutel ,i-i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6