B U IT ENL A NO. BINNENLAND. Sociale Berichten. NIEUWS UIT DEN OMTREK. tigen aanleg en het natuurscüooa van net Park slechts moet aanvullen en beter doen Uitkomen: de artistieke en waarlijk-mooie plannen van het commissielid den heer Se- venhuijzen zijn geheel hierop berekend I PRIJSSCHIETEN. Gistermiddag had op de banen te Over- <veen de schietwedstrijd plaats onder de jon gelieden, die aan de schietoefeningen tot ver hooging van 's lands weerkracht, onder de leiding van den reserve-adjudant-onderoffi- eier Schat der landweer, hadden deelgenomen. Een aantal fraaie prijzen, bestaande uit kunst voorwerpen, waren voor dit doel beschik baar gesteld. Groot was het aantal deelne mers, terwijl prachtig weder den wedstrijd begunstigde. Geschoten werd op 200 meter, met rijksgeweer en munitie op de school- schijf A, houding naar keuze. Hoogst aantal te behalen punten 40. Bij gelijk aantal pun ten besliste het hoogste cijfer van de klein ste treffer. Over het algenieeh werd er flink geschoten. He prijzen werden bepaald in volgorde door G. van Klaveren en G. L. Sche pers met 36 punten, door J. Ruiter met 35, door D. G. Neven en W. C. Bouwman met 34, na nogmaals gekampt te hebben en waarbij respectievelijk 38 en 35 punten werden be haald; door M. B. Niterink met 34, door G. J. Engelberg en E. Cohen met 32, door F. C, Haleboti en W. Mienis met 31, door J. J. H. Roozehoom, C. D. Smit, J. H. Stap en H. J. Druijff met 30 punten. Ook deze laatsten moesten overkampen, waarbij Roozeboom 40, Smit 32, Stap 30 en Druijff 24 punten scho ten, verder door P. de Jong, J. Burg en H. H. T. Schwartsinger met 30, die bij het ever- kampen respectievelijk 32, 28, 25 punten schoten, door J. C. A. Oostdijk met 30 en D. C. E. Tengnagell de Raad met 29 punten. Aan hen, die aan de gestelde eischen had den voldaan, werd een getuigschrift afgege ven. Door den leider werden de prijzen met een gepast woord uitgereikt. Spreker bracht hulde aan den heer directeur der Rijkskweek school voor onderwijzers, die in alles' deze oefeningen bevorderde. Hij hoopte dat ook de hoofden van de andere inrichtingen van onderwijs, alhier, in dien geest zouden han delen. De jongelieden werden aangespoord, zoo mogelijk 't volgende jaar weder aan de oefeningen, die ten doel hebben onze weer kracht te verhoogen, deel te nemen en ande ren tot deelname aan te sporen. De studie lijdt niet door deze oefeningen, en spieker constateerde, dat de trouwe bezoekers, ook bij de examens slaagden. Met een Leve de Koningin! eindigde de leider zijn toespraak, die met een spontaan driewerf hoera door de deelnemers werd bevestigd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij P. Toomerid, Bak- xerstraat. 10, een damestaschje; M. Dekker, Harmenjansweg 5rood, een armband; G. Dekker, p.a. G. Langeveld, Koninginneweg 42 .een broche; Vermeren, Gen. Bothastraat 43, een breikous; J. Kol, Langedijkstraat 34, een laars; J, J. Holt, Anegang 44, een damestaschje; O. Gorter, Rozenpriëelstraat '43rood, een pakje sajet; J, Scholten, Bak kerstraat 34, een pet; H. J. Kappers, Gael- straat 43, een foxterrier; H. C. Scholten, M. v. Heemskerkstraat 31, een zwart hond je; P. Kiekens, Hagestraat 24, een duif; J. Maas, Parklaan 75, een sigarenaansteker; N. v. Pel, Gasthuisvest 31rood, eene portemon- naie; M. Diks, Spaarne 18, een handschoen; J. L. Ravestein, Gen. Joubertstraat 7, eene portemonnaie; J. B. Bosse, Oranjestraat 4, een portemonnaie; J, v. Till, Dubbele Buurt M. een potlood; A. Meijers, Oranjeboom- straat 135a, een jongenshoed; O. v. d. Vos sen, Linschotenstraat 32rood, een dames-; taschje; Mej. van Eeden, Frederikspark 12, een geel metalen armband. Van ons Kantongerecht. (Zitting van gisteren). OVER EEN RIJWIELPAD. Een veldwachter heeft op grond van de Heemsteedsche politieverordening proces verbaal opgemaakt tegen een motorwielrij- der, die op het voetpad reed aan de West zijde van den Rijksstraatweg tusschen de Zandvoortsche laan en Eindenhout. Een breedvoerige discussie ontstond over de vraag of het pad langs den Rijksstraat weg van Bennebroek tot Eindenhout bij Haarlem door wielrijders of motorwielrijders mag bereden worden of niet. De delinquent, die gisteren terecht stond, betoogde dat een zoodanig verbod uit niets .blijkt. De veldwachter beweerde het tegendeel en daar de ambtenaar van het O. M. meende dat hier buiten beschouwing kon worden gelaten of de verbodsaanwijzing al dan niet voldoende is, eischte hij f 2 boete. GEVAARLIJKE HAAST. .Tegen een voerman, die met een bespan nen wagen de spoorrails overreed bij de Jan Gijzenvaart, niettegenstaande de hoo rnen gesloten waren, omdat een goederen trein naderde, werd f 2 boete geëischt DE ARBEIDSWET. Een naaister had zich te verantwoorden wegens overtreding der Arbeidswet. Ze had haar vier naaimeisjes aan het werk gehou den, omdat het zoo druk was, hoewel ze 'e avonds 7 uur naar huis toe-moesten. De gevolgen bleven ditmaal niet uit. Een rechercheur belde aan en vroeg om binnen gelaten te worden. Of hij maar even wilde wachten, doch de man der wet, meenende dat van het oponthoud gebruik zou worden gemaakt om de sporen der overtreding weg te maken, spoedde zich naar binnen, liep in de gang een bloempotje om, kwam boven, maar vond geen meisjes die de wet overtra den. Hij ging echter op zoek, en vond de meisjes op zolder verscholen. De naaister had spijt van het gebeurde, doch tegen haar werden evenwel vier boeten van f 3 geëischt. Een strijkster had een 9-jarig meisje nog boodschappen laten doen 's avonds om 9 uur. Dat werd bemerkt door een agent van politie. De strijkster zeide dat het meis je al om half zeven vertrokken was, met de boodschap, doch blijkbaar gespeeld had en daardoor zoo laat op straat was geweest. Eisch f 6 boete. De beklaagde vroeg een mindere straf. ER IN GELOOPEN. Een tapper had sterken drank verkocht aan een jongen, beneden den dertienjarigen leeftijd. Toen hij de overtreding geploegd had, bemerkte hij hoe hier opzet in het spel was. Men had hem er in laten loopen. Het viel den tapper, echter mede dat de ambtenaar maar f 5 boete eischte. Hij had een zwaarderen eisch verwacht. Verder werden boeten geëischt van f 2 tot f 5 tegen motorrrijwielen, wegens het rijden zonder licht of te hard rijden. EEN DUBBELE BEKEURING. Twee jongens, van het echte Haarlemsche straatjongensgilde, stonden terecht voor het „afsteken van vuurwerk". De kantonrechter lachte hartelijk toen hij op 'n smakelijke manier verteldè dat dit „vuurwerk" bestond in rotjes van één cent en voetzoekei'3, die zij afstaken in een blikken bus, om ze de hoogte te doen inspringen. Zij werden be trapt door een politie-agent en sloegen op de vlucht, maar o wee, zij zochten hun heil op den spoorweg langs de Houtvaart. Daar werden zij geknipt door een tweeden agent en nu hadden zij twee bekeuringen te pak ken: één voor het afsteken van vuurwerk en een voor het loopen op de spoorbaan. De eisch was voor elk f 1 en f 2 boete te vervangen door hechtenis of door tucht school voor een der twee, die nog in de kin derwetten viel. KORT OVERZICHT. DE BALKAN. Het is overal nog onrus tig: hier en daar komen schermutselingen voor. AMERIKA. Generaal Huerta draait bij de verkiezingen worden spoedig uitgeschre ven. ZUID-AFRIKA. Het nieuwe kabinet-Bo- tlia is gevormd. DE BALKAN. De toestand. Van den Balkan komen meerdere ongun stige berichten. Men oordeele: Reuter seint uit Sofia: Nabij de dorpen Vladovitzi en Ritclx, in 'het district Stroe- mitza, werden Bulgaarsche grensposten door Servische soldaten en Turksche Baclii-Bou- zouks aangevallen. De fusillade duurde ver scheidene uren. Uit .Belgrado wordt gemeld, dat 'de reser visten der eerste lichting van het zevende en achttiende regiment der Morawa-divisie onder de wapenen geroepen zijn. Het goe deren- en personenvervoer op de sporen is onderbroken, omdat alle treinen voor mili tair gebruik in beslag worden genomen. De tijdingen van de Albaneesche grens blijven ongunstig. De N. R. Ct. verneemt uit Cettinje: De regeering neemt maatregelen om de grens te beschermen tegen voortdurende invallen van Albaneezen. Troepen zijn op weg om dc garnizoenen aan de grens te versterken. Ten overvloede'schijnt het tusschen Italië en Oostenrijk ook niet alles te zijn. Uit Skoetari wordt ten minste aan de Temps gemeld: De betrekkingen tusschen de vertegenwoordigers van Italië en die van Oostenrijk worden hoe langer hoe meer ge spannen. Er zijn reeds heftige incidenten voorgekomen. Men ziet het, onrustbarende berichten, die misschien wel wat overdreven zijn, maar dan toch aangeven, dat de. toestand niet geheel zuiver is. De berichten uit Albanië getuigen ook nog niet van kalmte en rust. Uit Walona verneemt de Albanische Cor- respondenz, dat twee ministers naar Duraz- zo vertrokken zijn om Essad Pasja mee te deelen, dat een deel zijner eischen, met name de onverwijlde bijeenroeping van den Senaat, door de voorloopige regeering zijn ingewilligd. De Lokal Anzeiger verneemt uit Belgrado volgens de N. R. Ct. De Albaneezen hebben het ingenomen Dibra geplunderd en in brand gestoken. Zij marcheeren thans naar Kitsjewo. Gisteren hebben een groot© me nigte Albaneezen Dzjakowa aangevallen. Bulgarije wendt alle moeite aan om de onafhankelijkheidsbeweging in Thraeië te gen te houden en daar het Bulgaarsche be wind te doen erkennen. Of dit gelukken zal is nog een open vraag. Een particulier telegram van de N. R. Ct. meldt uit Kon- stantinopel dat Pantsje Doreff, voormalig Bulgaarsch afgevaardigde naar de Turksche Kamer een langdurig onderhoud gehad heeft met d e afvaardiging van de voorloopige re geering van Gumuldzjina, die hij trachtte te overtuigen van de noodzakelijkheid om het nieuwe Bulgaarsche bewind te aanvaar den. De afvaardiging antwoordde, dat zij niet tevreden was met vage beloften van amnes tie, die geen deugdelijke waarborgen zijn. Zij hoopte op tusschenkomst van de Turk sche regeering ter verkrijging van bedeelde waarborgen. In dat geval zullen de bewo ners van Gumuldzjina het Bulgaarsche be wind aanvaarden. ZUIDAFRIKA. Het kabin'et-Bötha. Het geconstitueerde Zuid-Afrikaansche ka binet, dat, volgens een Reuter-telegram, Dinsdag beëedigd is, is als volgt samenge steld. Generaal Botha, minister-president en mi nister van aangelegenheden, die de inboor lingen betreffen; N. J. de Wet, minister van Justitie; van Heerden, minister van Land bouw; Theron, minister v. Domeinen; gene raal Smuts, minister van Financiën en De fensie; Molan, minister van Mijnen en On derwijs; Watt, minister van Openbare Wer ken, Posterijen en Telegrafie; Burton, minis ter van Spoorwegen. Sir David de Villiers Graaff, minister zon der portefeuille, is uit het kabinet getreden» In een communiqué aan de pers verklaart hij, flat hij enkel en alleen aftreedt om gezond heidsredenen, dat tusschen hem en den mi nister-president geen meeningsverschillen bestaan en dat hij generaal Botha, zooveel als in zijn vermogen is, zal blijven steunen. Hij wordt thans vervangen door senator Graaff. AMERIKA. Dé tcvstand in Mexico. Zondag verklaarde generaal Huerta aan eenige journalisten, öat tie presiUeutsverKie- zingen beslist in October gehouden zullen worden. De Mexicaan sche regeering zou voor het presidentschap geen candidaat stellen, terwijl zij evenmin een candidatuur, welke ook, zou steunen. Het eenige streven van het gouvernement zou zijn te zorgen, dat er bij de verkiezingen geen ongeregeldheden plaats hadden en dat de kiezers volkomen vrij hun stem zouden kunnen uitbrengen. Het is intusschen nog woelig, zooals blijkt uit het volgende Reutertelegram. Naar uit Piedras Negras gemeld wordt, hebben de opstandelingen zich meester gemaakt van de stad Jerez in den staat Zaeatecas. Zij dood den 'n honderdtal regeeringssoldaten en ver overden 'n hoeveelheid munitie. Gemengde Berichten. Dé Duitsehe kroonprins op reis. De Duitsehe kroonprins, die tot 1 October 1914 te Langfuhr blijft, zal, naar de „B. Z. am Mittag" mededeelt, reeds den len April 1914 zijn commando over het le regiment hu zaren neerleggen. Hij heeft n.l. het plan ge vormd een groote buitenlandsche reis te on dernemen en dan teveus een bezoek aan de Duitsehe koloniën te brengen. Of dit plan verwezenlijkt zal worden, staat nog niet vast. De Engelsclie manoeuvres. Bijna in alle staten worden den laatsten tijd legermanoeuvres gehouden. Omtrent de Engelsche lezen we in de Tel: De Eng-elscbe legermanoeuvres zijn Maan dag begonnen met een reeks verkenningstoch ten der lncht-eskaders van het witte en bruine leger, waarvan het laatstgenoemde onder commando van Sir John French staat. (Verondersteld wordt, dat een vijandelijk leger Engeland tracht binnen te dringen.) Den verdedigers staat ook de luchtkruiser „Delta" ter beschikking. Reeds terstond hij het begin der oefeningen ontstond een inte ressante strijd tusschen het luchtschip en de vijandelijke vliegmachines. Een Farman- tweedekker en een Blérioteendekker deden van hoven af een aanval op het luchtschip. De vliegmachines bewogen zich zoo snel, dat zij volgens het oordeel van den scheidsrech ter niet door de machinegeweren van het luchtschip getroffen kondeh worden. Volgens de beslissing van den scheidsrechter is de „Delta" vernield en hui ten gevecht gesteld. Helaas heeft reeds den eersten dag bij de üianoeuvres een droevig ongeluk plaats ge had, doordat een vliegmachine, waarin twee officieren gezeten waren, hij het dalen om sloeg en op den grond stortte. Beide officie ren werden zwaar gewond. EERSTE KAMER. De heer Henri Foiak heeft de benoeming tot lid van de Eerste Kamer voor Friesland aangenomen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Mej. Paulina Rozestraten te Schiedam, is bij gelegenheid van haar vijf-end wintig-ja- rig jubilé, als algemeene prefectrice van de Vrouwen-Congregatie der H. Familie te Schiedam, door Z. H. den Paus begiftigd met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifioe. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Or an je-Nassau verbonden eere-me- daille, in zilver, aan J. S. Oomens, baas in de locomotief-herstelplaats van de naamloo- ze vennootschap Machinefabriek „Breda", ie Breda. Bij Kon. besluit is met 1 Oct. aan dr. M. J. van Uven, leeraar aan de Rijks- lioo- gero land-, tuin- en boschbouwschooL te Wa- geningen, de persoonlijke titel van hooglee raar verleend. STAATSCOMMISSIE VOOR DE WERK LOOSHEID. Men schrijft van bevoegde zijde: Het bericht, dat dezer dagen in sommige bladen vermeld is, over de werkzaamheden der Staatscommissie over de Werkloosheid, verdient op eenige punten rectificatie.» De sub-commissie die j.l. Vrijdag onder voorzitterschap van Minister, Treub bijeen kwam, had niet ten doel een eindverslag samen te stellen. Haar taak was, een plan te ontwerpen, voor het organiseeren der samenwerking van verschillende instellingen en vereenigin- gen, die de werkeloosheid bestrijden. Ook' is het niet juist dat het verslag vóór Janu ari gepubliceerd zal worden, al hoopt de commissie nog dit jaar met haar werk ge reed te zijn. In elk geval moeten nog tal van belangrijke punten door de algemeene vergadering der Staatscommissie behandeld worden. NEDERLANDSCHE WATERBUI) W KUNDE Prof. dr. J. Kraus, oud-minister van Wa terstaat en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zal aanst. Vrijdag naar Rot terdam vertrekken ten einde den volgenden dag scheep te gaan naar New-York. Van daar zal hij via Panama, na een be zichtiging van de kanaalwerken aldaar, naar Callao, de: haven van de Peruaansche hoofd plaats Lima reizen ter vervuLling van do hem door de Peruaansche regeering gegeven opdracht om een persoonlijk onderzoek in te stellen en een ontwerp te leveren ter zake van bepaalde verbeteringswerken in Callao. De gepensionneer.de kapitein ter zee H. T. Hoven en de civiel-ingenieur J. Goedhart zijn bereids daarheen vertrokken tot het verrichten van voorbereidende technische werkzaamheden. MOOJ ZiOO I De socialisten in Amsterdam ni zullen den heer Jan Oudegeest, welberucht uit de spoorwegstaking, en voorzitter van het Co mité dat deze misdadige woeling organiseer de, tot Tweede Kamerlid kiezen 1... Het hondgenootschap met de socialisten wordt voor de liberale heeren al maar pret tiger! DE REGEERING EN DE SOCIALISTEN. De Maasbode heeft pen pakkend en raak artikel over dit onderwerp. Het blad schrijft o. a. De concentratie doet precies alsof zij wer kelijk baas is op heden in Nederland. 'tls goed. tegenover dit hooghartig woor denspel eens t? svruen oe imcotere ienen. En dan willen we voor heden slechts de aandacht vestigen op drie feiten, waaruit nu reeds zonneklaar blijkt, dat de sociaal-demo craten hun eischen stellen en aan die eischen heel gewillig door de vrijzinnigen wordt vol daan. Zij moeten; zij kunnen niet anders. Tot onder-voorzitter der Tweede Kamer het zij nog eens herinnerd werd met steun van alle vrijzinnigen gekozen de heer Troel stra. Zoo zal dan het Nederlandsche volk binnen eenige weken den voorzittersstoel in onze Tweede Kamer met behulp dor vrijzinnigen zien ingenomen door den leider der sociaal- democratie, die, naar de eigen woorden der concentratiemannen, „de grondslagen van de hedendaagsche maatschappij ondermijnt". De concentratiemannen in de Staten van Friesland hebben wij wezen er ook reeds op dezer dagen eerbiedig liet hoofd moeten buigen voor den eisch der sociaal-democraten, en heel gedwee mede moeten werken om ten twee-de male in onzen Senaat toegang te ver- leenen aan een lid der partij, die, naar de eigen woorden dier concentratiemannen, „de grondslagen van de hedendaagsche maat schappij ondermijnt." En nu het derde, het meest krasse feit. De Staatscourant van Zaterdagavond bracht het verbijsterend bericht, dat bij Kon. Be sluit was benoemd tot lid van het Algemeen College van Toezicht, Bijstand en Advies van 's Rijks Tucht- en Opvoedingswezenhet sociaal-democratisch Kamerlid Hugenholtz, overbekend uit de stakingsdagen van 190311 Het klinkt ongelooflijk, maai' 't is niettemin waar. Of wij hiervan de Regeering een grief zul len maken? Neen, zij kan niet anders; zij is eenmaal afhankelijk van de sociaal-democraten, moet met hun eischen rekening houden. Maai' niettemin is juist deze benoeming zoo bijzonder treurig. Wat toch is het geval? Aan onze Kinderwetgeving ligt ten grond slag de gedachte; samenwerking tusschen Re- geering en particulieren. Bij de uitvoering is dan ook steeds met die grondgedachte rekening "gehouden. In het Algemeen Ooilege zaten dan ook naast juristen eti medici uitsluitend mannen en vrouwen, die in nauwe relatie stonden tot het werk der Kinderbescherming. En volkomen begrijpelijk is het dan ook, dat door de vorige' Kabinetten zoowel van rechts als van links sec ia al - de m oc raten in dezen werden voorbijgegaan, die immers op geen particuliere instellingen kunnen wijzen, ja zelfs daar principieel tegen zijn gekant. Het thans opgetreden Kabinet echter ver andert van gedragslijn, en neemt de verant woordelijkheid op zich van do benoeming tót lid van het Ooilege, dat toezicht moet houden op, bijstand verleenen aan, advies geven over het bij uitstek maatschappelijk werk der Kin derbescherming, van een vertegenwoordi ger dier partij, die, naar de eigen woorden der concentratiemannen, „de grondslagen van de hedendaagsche maatschappij ondermijnt." Ziedaar het bedroevend» feit, een feit, des te erger nog, wanneer men bedenkt, dat de sociaal-democraat Hugenholtz duidelijk is be noemd als zoodanig als sociaal-democraat. Zoo zal dus de heer Hugenholtz toezicht gaan uitoefenen niet slechts op do Tucht scholen en Rijksopvoedingsgestichten, maar ook op de gezinnen, ook op de katholieke en protestantsche instellingen en gestichten 111 Voor een ieder zal het duidelijk wezen, van welke groote beteekenis deze benoeming is. Pas eenige weken is dit Kabinet aan 't be wind, en reeds is men zóóver. Aan de eischen der sociaal-democraten kan blijkbaar de Regeering geen weerstand bie den. Zij is te zeer van hen afhankelijk. En toch heeft die Regeering te behartigen de belangen van leger, vloot, spoorwegen, posterijen, telegrafie, enz. enz. Moet het- nlfet stemmen tot ernstig nadenken, en totzelfverwijt voor al degenen, die mede hielpen de Reclrbsche Regeering ten val te brengen? Reeds velen zijn de laatste weken de oogen open gegaan. Mogen steeds meerderen tot het inzicht komen, hoe men zich dezen zomer vergrepen heeft aan de belangen van het vaderland. En moge dan voor al de zoodanigen de tijd niet verre wezen, om door de daad te kunnen toonen, dat hun berouw daarover ernstig was gemeend. PROPAGANDA. In een katholieke Duitsehe arbeiderscou rant wordt verhaald, dat een katholieke or ganisatie 2000 brieven richtte aan katho lieke arbeiders om lid te worden hunner ver- eeniging. Zij kondigde aan, dat een goed on derlegde vertrouwensman in de week met hen zou komen spreken. Op die manier won men 1400 leden. Voorwaar, een sterk voor beeld, wat goed voorbereid huisbezoek tot steun der organisaties vermag, zegt het Huis gezin terecht. SCHOTEN. De onaflmnkelijkheidsfeesten. De com missie voor de kinderfeesten is eaimengesteld als volgt: G. Abspoel, R. v. d. Haak, en R. Hoogland. Commissie voor het feestter rein en muziek A. Poth, A. v. Rigteren en N. P. Visser. Commissie voor de optocht, uit de heeren: F- Slot, H. v. Tongeren en L. Tarn is, commissie voor den 's avonds te hou den kinderoptocht A. Smit, J. Jansen en II. B. Kooien. Men tracht de bewoners van de Cronjésfcraat op te wekken tot straatver siering. BLOEMENDAAL. De Duinwaterleiding. Bij Kon. besluit is bepaald dat in het publiek belang en ten name van de gemeente Amsterdam, ter uit voering van de wet van 31 October 1912 (Stbl. no. 327), voor het aanleggen van een weg en van een open leiding voor de duin waterleiding dier gemeente in de gemeente Bloemendaal, ten algemeenen nutte ontei gend kan worden een strook grond, aange duid in het plan en de kaarten, welke in gevolge de artikelen 7 en 12 der wet van 28 Aligustus 1851 (Stbl. no. 125) op de se cretarie der gemeente BloemendaaL ter in zage van een ieder hebben gelegen. Overreden. Woensdagmiddag is nabij station te IJmuiden het zesjarig jongetj'ö van de familie V(asterhouw) door een zand- wagen overreden en levensgevaarlijk ver wond HEEMSKERK. Vergadering Koninginnedag. Gisteren had wederom een goed geslaagde bijeenkomst plaats van de Commissie voor de feestelijk heden op 8 en 9 October. Aan de orde wa-s thans het vaststellen van het programma. Do eerste dag wordt ingezet met de gewone kin deroptocht, waaraan 500 kinderen deelnemen, die na den optocht worden getracteerd ou eenige spelen zullen doen. Om 1 uur 's mid dags wordt dc groote historische optocht op gesteld op 't Rond hij de Marquettelaa». Dio optocht, 't glanspunt, zal als volgt samenge steld zijn: Voorop twee herauten te paard; gevolgd door keizer Napoleon. Daarna een wagen, waarop voorgesteld wórden ae rampen van den oorlog, een voorstellende de handel tijdens de Fransche overheerschin, en een, welke de armoede in dien tijd weergeeft. Dan dc Prins van Oranje te paard, gevolgd door een wagen, waarop de Hollandsche Maagd en vijf dames en elf ruiters te paard in de typi sche kleeding der elf provincies. Verder een wagen, voorstellende de Welvaart, onder 't bestuur der koningen, één welke weergeeft de bloei Aan kunsten en Avetenschappen en éém waarop weergegeven is de vooruitgang op 't gebied van licht, verkeer, correspon dentie en werktuigen. De weg, welke de stoet zal volgen is: Het Rond, Kom van het dorp, Marquettelaan, waarna halt gehouden wordt bij 't kasteel van Jkhr. G. Evers. Daarna Noorderlaan, Noordorp, Kuikensweg, Wijk- weg, Kom. De tweede dag begint met ring steken, waarna fietswedstrijden, blaastrap- pen en boegspriettournooi. Ook worden prij zen uitgeloofd voor buui't\rersiering, door eerepoorten, enz. Nommer 13. Bij den heer L. Henneman werd op den 13en September van lie* jaar 1913, het 13e kind geboren. HILLEGOM. Ringrijdevij. Gisteren* had in den voormid dag eene ringrijderij aan de van der Ende,- laan plaats om fraaie kunstvoorwerpen. In geschreven waren 12 paren. Voor het mooist aangespannen rijtuig werd de eerste prijs toegekend aan J. A. Mathot, te Hillegom, de tweede prijs aan B. Blok, te Voorschoten. Verder werden de damesprijzen toegekend als volgt: E. van Zanten, te Hillegom, le pr.5 P. Uitendaal, te Bennebroek, 2e prijs; J. Ver boom, te Voorschoten, 3e prijs. De heeren prijzen werden behaald door Jonkheer, te Hillegom, le prijs; N. de Groot idem, 2e prijs; en A. Vermeer, te 3e prijs De prijzen werden in Hotel Sistermans uit gereikt. De Nationale Harddraverij met handicap- Deze had onder groote belangstelling, dank zij het mooie weer gisteren op de van deO Endelaan plaats. Van de 23 ingeschreven paarden waren 18 opgekomen, waaronder d« beste paarden uit. Nederland: 1 Duncan, 31" M., van den heer P. C. Appel, te IJselmonde- berijder de eigenaar; 2. Queen Esther, 340 M-' van M. de Leeuw, te Amsterdam, berijder J- van Leeuwen; 3. Conny, 310 M., van C. J. Har- meijer, te Beverwijk, berijder J. Jansen; 1- Arnoldus, 325 M„ van W. C. Teurlings, Rotterdam, berijder B. ten Hagen; 5. An*8' 340 M., van H. Verdegaal, te Lisse, berijder D. de Vlieger; 6. Drusbacka, 315 M., van ÏJ* Pennings, te Haarlemmermeer, berijder M- Siderius; 7. Nera, 335 M„ van J. W. Schuil'' te Rotterdam, berijder J. Schuijl; 8. Bartinne 325 M., van M. v. d. Berg, te den Haag. berijder de eigenaar; 9. Cathrina L, 340 M., van P- Appel, te IJselmonde, berijder A. Wittemafll 10. Adeline, 330 M„ van B. v. d. Bergh, te Tilburg, berijder B. ten Hage; 11. Letta, 31' M., van C. J. Hannejjer, te Beverwijk, herd* der J. Jansen; 12. Hetha, 310 M., van ideö1' berijder de eigenaar; 13. Adriaan, 330 M., va0 M. de Leeuw, te Amsterdam, berijder J. va® Leeuwen; 15. Benny M„ 350 M„ van J. Geersen, van Woerden, berijder D. Lieversc- 16. Wilhelmy, 340 M., van S. v. d. Bosch, a'3V Wolvega, berijder J. den Boer; 17. Doortó0^ pen, 310 M., van H. Verdegaal, te Lisse, b°' rijder D. de Vlieger; 18. Bathikla, 325 M., v»0 A. de Ridder, van Purmerend, berijder Kont. Bij den eersten omloop vielen af: Dnncai" Arnoldus, Drusbacka, Bartinus, Cathrina, Letta, Adriaan en Doorloopén. Bij den tweeden omloop vielen af: ConnU Aura, Hetha en Bonny M., terwijl Wilhelö" bleef staan. Bij den derden omloop vielen af Nera Bathilda, van welke 2, Batbilda, het af mof® leggen tegen Nera, zoodat Nera den 4en prü 25, behaalde en Bathilda den 5den, 10. Queen Esther verloor het na drie loopéj tegen Wilhelmy, die weer door Adeline we* overtroffen, zoodat ten slotte de eerste pF 150, werd behaald door Adeline, de tweed; 75, door Wilhelmy en de derde, 50, do Queen Esther. l() De Feesten. Reeds gisteren was Hillego onder den indruk der feesten. Aan de ringen Averd de laatste hand gelegd. In so' mige straten en particuliere woningen w reeds illuminatie. Enorm veel volk bewo zich in de straten. Door den heer van Dril, Hotel Eio was het hier zoo gunstig bekende duo Munnik, van den Haag, geëngageerd, die n publiek deden schateren. WARMOND. Verdrenken. Een 4-jarig dochtertje v een schipper H. v. d. G„ liggende bil kalkovens alhier is Dinsdagmiddag tó Leede gevallen en verdronken. Verlof jaar zijn de ouders door eenzelfde treur lot getroffen, toen zij hun oudste zoo» aldus moesten verliezen. HAARLEMMERMEER. Overreden. Een achtjarig jototó^ van de R. aan den Sloterweg liep a'- ^jjl een boerenwagen. Het ventje werd, toen er achter vandaan kwam, overreden door anderen passeerenden boerenwagen. TW wielen gingen het jongetje over het waardoor hij inwendige kneuzingen en hij direct onder geneeskundige beha-n j ling moest worden gesteld. .Jt Het Witte Kruis. Onder vo terschap van Dr. Nanninga vergaderde $4 terenavond fe Hoofddorp in hotel de J de afdeeling van „Het Witte Kruis". T11 vergadering werd de beschrijvingsbrie1 UI MUT11EIV.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2