news UIT OEI OMTREK BUITENLAND. BINNENLAND. Verkoopingen, Boel huizen enz, Van Overal. plEHHAPI'S Aanbestedingen. KERKNIEUWS. KORT OVERZICHT. Qemengtie Scrichttn. DE ALBANEESCHE GENDARMERIE. AAN TE BESTEDEN. IK&EZf*S*l. Om lang «e LEVEH an ALTIJD GEZOND te blij- «en gebcuike men i am.s eu de file van rijtuigen en toeterende ato's menigeen benauwde oogenblikken. De verlichting in de verschillende straten vas dan ook schitterend en we zullen trach- cn in losse trekken eenigszins een beeld er- ran te geven. Gisteren bespraken we uitvoerig de ver- iering der straten en dus volstaan wij thans iet de illuminatie. Op de allereerste plaats moet dan genoemd orden de prachtige illuminatie aan het huis •an Z.Exc. den Commissaris der Koningin, aan de Nieuwe Gracht. Dit fraaie, grootsche gebouw teekende zich in lichtlijnen geheel voor ons af, prachtig .weerspiegeld in het water. Langs de daklijst en langs alle vensters wa ren electrische lampjes aangebracht, waar door het gebouw geheel in licht tegen den donkeren achtergrond geteekend stond. Een aardig moment was zeker, toen een groep vroolijke jongelui hand in hand een ron dedans voor de woning van den gouverneur litvoerde en deze achter een der vensters deze vroolijkheid gadesloeg, tot hij naar ach teren ging en zijn gezin waarschuwde, die toen allen voor de vensters verschenen en luide werden toegejuicht. Voor do woning van onzen burgemeester .was oen verlichting met oranjekleurige lam pions aangebracht, die zeer mooi deed tus schen het groen geboomte. De Z ij 1 s t r a a t leverde een fautastischen aanblik en gaf den indruk van oen reusachtig prieel, welks dak met vetpotjes schitterend verlicht was. 't Was jammer dat vele vet potjes reeds spoedig hun „dienst weigerden" zoodat er vele hiaten in het lichtdak waren. Niet minder mooi was de Barteljoris- etraat, waar lampions in de nationale kleu ren langs de zijden der straat waren aange bracht en, zooals wij gisteren reeds zeiden, waarlijk den indruk wekten van een grooten, feestelijk verlichten bruiloltszaal. De verlichting 'door enkele particulieren, zooals bij het Apollo-thcater aangebracht droeg er slechts toe bij om den feeërieken indruk nog meer te verhoogen. In de Kruisstraat en op den Kruis weg was geen verlichting aangebracht, doch ook hier waren sommige gevels schitterend verlicht. Als uit sprookjesland was de illumina tie bij den heer üaudeij, wiens huis tot den nok verlicht was met groen en rood licht. Het Stations-koffiehuis op het Stations plein baadde in een zee van licht. Op den J a n s w e g was bij de prachtvolle .versiering een sobere Verlichting aange bracht: hoog boven de straat waren lampions aangebracht; een eenvoudig, doch hoogst smaakvolle illuminatie, die in de Ja ne stra t weid voortgezet door slingers van oranjekleurige lampions aan beide zijden der straat. De monumentale fontein op de Oude Groenmarkt trok ook gisterenavond we derom duizenden kijkers: 't is een heerlijk ge zicht het water tusschen die frissche bloemen door to zien stroomen, terwijl de electrische lichtjes er honderden kleuren in tooverden. De Kleine Houtstraat scheen, over welfd te zijn met een dak van licht eu wan eer men aan het begin der straat staat, iet men een lichtgeschitter als van duizen- l heldere sterren, waartusschen honderden «jekleurige lampions. De Kampersingel was aan beide zijdon et vetpotjes beider verlicht, en men kan ich den heerlijken indruk voorstellen, die Vieze lijnen van licht, weerkaatst in het wa iter maken. De Groote Houtstraat is van de Groot» Markt tot-aan de Houtpoort aan bei- ido zijden behangen met slingers van Oranje kleurige lampions, wat een prachtig effect htaakt, evenals dit het geval is met de a, gior- Ino-verlichting op de G e d. Oude Gracht, [Voldersgracht en Wilsonsplein. In do Doel straat was de drukte den fehoelen avond overweldigend; en geen won- er. Men wandelde daar onder een plafond van pranjekleurig licht, terwijl een muziekkorps voortdurend vroolijke wijsjes blies. Eenzelfde verlichting was ook aangebracht Jn de Schagchelstraat, waar met lam pions en vetpotjes tusschen kransen van groen ben kleurig en keurig geheel is verkregen. Het is moeilijk aan te geven welke straten bet mooist verlicht waren, doch ongetwijfeld (wedijverden KI. 'Houtstraat en Sehagcltel- ïtraat hierin. De Koningstraat wordt ook door iion- flerde lampions verlicht. Op verschillende plaatsen zijn door partipu- liercn mooie gevelversieringen aangebracht, vooral in straten, die niet versierd zijn, zoo- jals bij den heer A. Smit op de Nassau- ïaan, die zijn huis tot den nok van het |dak met vetpotjes verlicht heeft. Don geheelen avond door hebben meerdere muziekgezelschappen wandelingen gemaakt kloor de verschillende verlichte straten, voor afgegaan en gevolgd door oen vroolijk, zin gende, hossende menigte. De stemming was overal in de stad uitste kend en ongeregeldheden kwamen bijna niet ivoor. Bij de politie is geen enkele aaugifto van zakkenrollerij gedaan. Iemand, die f 200 ver miste, vond dit geld later thuis. Op meerdere plaatsen, waar de ruimte het oenigszins toeliet werd door vroolijke jon gelui ©eu rondedans uitgevoerd. De trains en rijtuigen konden zich met zeer groote moeite een weg banen door de opeengepakte menschenmassa, die voetje voor voetje voortsohujfelde en menigeen beleefde benauwde oogenblikken, wanneer op sommige punten het gedrang wat groot was. Tot zeer laat in den avond bleef de vroo lijkheid voortduren. LEVERING AAN-JSET GARNIZOEN. Gisterenmiddag werd door den luitent. kolo- hel garn izoens-com manda nt J. A. J. Smit, aanbstecd de levering van aardappelen voor dit garnizoen, alsmede voor de forten Spaarndam en Penningsveer gedurende het tijdvak 1 November 191330 Juni 1914. Ingekomen waren 4 biljetten en wel van H. Reitsma te Leeuwarden A 1.83; van firma G. Bos Co. te Amsterdam ét 2.10; van de Boer alhier a 1.87 en van J. H. Kroon Amsterdam k 1.97 pea." H. L. BEDORVEN EETWAREN. ^Maandagmiddag 8 uur weid tegen den koop- hnnn De V., proces-verbaal opgemaakt wegens 'het vei'kc.upen van bedorven xceDen kokos- .fioc!. DE BALKAN. Volgens de Voss.-Zeitmig be hoeft de toestand op den Balkan geen reden tot ongerustheid te geven. ENGELAND. De strijd tegen home-rüle wordt door Carson hardnekkig voortgezet en belooft nog een ernstige wending te zullen nemen. DE BALKAN. Na den oorlog. Hoe is de toestand thans, nu de oorlog tus schen Bulgaren en Turken definitief gesloten is? Het is nu alles botertje tot den boom tus schen deze beide staten, totdat we op zeker oogeublik ongetwijfeld weer met het een of ander verrast worden, zooals we dit van den Balkan gewoon zijn. Ondanks alle onrustbarende berichten, die door de Turksche en Grieksclie pers de wereld in worden gezonden, aldus de „Voss, Zeitung," behoeft men zich volstrekt niet bezorgd te maken, dat opnieuw een oorlog zal uitbreken. Want. als men de zaak op den keper beschouwt is er niets gebeurd, dat de kunstmatig ge wekte ongerustheid zou wettigen. Turkije en Griekenland zijn het nog niet eens over de details van een definitief vredestraktaat en dat is de gelieele zaak. In het Oosten worden nu eenmaal geen za ken gedaan zonder drukte. Beide partijen1 trachten elkander te overschreeuwen. Het spreokwoord „tijd is geld" kennen zij niet 't, Ts te bopen dat 't zoo is. De Tel. ontving bericht uit. Berlijn, waarin gezegd wordt, dat de telegrammen over de gevechten tnssehen de Albaneezeu en de Ser viërs zeer verschillend luiden. Berichten uit Ween en zeggen, dat de Alba neezen Djakowa ingenomen hebben, terwijl ook Ochrida geval len zou zijn. Verder zou, naar uit Valona. ge meld wordt, Prizrend door de Albaueezen omsingeld zijn. Het Servische garnizoen al daar is 4000 man sterk. Volgens deze .tijding marcheeren de zegevierende Albaueezen naar Rezna op. Groote Servische militaire afdee- Iingen opereeren tegen Struga, dat volgens andere berichten nog in handen der Serviërs zou zijn. De telegrammen worden weer tegengespro ken ook. De juiste waarheid hoort men toch niet! ENGELAND. Home-rule. De beweging tegen home rule gaat steeds verder. Dezer dagen beeft liet leger van Car son parade gemaakt te Belfast. Het is niet zoo schitterend en grootscb ge weest als beloofd was, ofschoon toch deze op roerige beweging niet te laag moet worden aangeslagen. De geestdrift schijnt niet zeer groot geweest te zijn. De bizondere verslaggever van de liberale Westminster Gazette heeft daar nog al iets op af te dingen. Vooreerst waren er geen 12,000 man, zooals met groot lawaai was aan gekondigd, maar bijna 8000. Dan was er van alles bij, knapen en grijsaards. Buitengewoon gedrild vond hij de manschappen ook niet; de meesten rookten onder het marcheeren. Bij de geheele troepenmacht wafen veertien man, die een geweer hadden. Hij verzekert, dat er bij de omstanders geen geestdrift was. Er was zelfs geen groote toeloop om het schouwspel te zien. De voetbalwedstrijden, die tegelijk werden gehouden, trokken het gewone pu bliek. De verslaggever becijfert voorts dat, als Belfast met 370,000 inwoners nauwelijks 8000 man bij elkaar' kan trommelen, heel Ulster met 1,500,000 vermoedelijk het wel tot 50,000 zal brengen. Geen 100,000 dus, naar men zei. Een toespraak tot, zijn leger zeide Carson, zooals de Loudensehe correspondent van de Tel. schrijft, dat Ulster, koste wat het kost, in geen geval home rule aanvaarden of zich daaronder bukken zal. Van een compromis wil liij dus niets weten. En de veel besproken conferentie over die zaak zou dus geen oplos- si r.g kunnen brengen. Een verzoening tusschen de unionisten van Ulster en de nationalisten van Ierland is zoo goed als onmogelijk. Dit blijkt ten duidelijk ste uit de redevoering van John Redmond, den leider der Ieren. Zondag sprak hij op een groote meeting van nationalisten te Cahirciveen, in de Iersche provincie Kerry. Allereerst wees hij op dit verschil: Terwijl de unionisten van Ulster zich beroemden op bun onwettig handelen en aanstoken tot oproer en bloedigen strijd, en moorddadige aanvallen op onschuldige natio nalistische werklieden deden, hebben de na tionalisten zich ordelijk en gehoorzaam aan de wet gedragen en verzoening der Ieren van verschillend geloof gepredikt. Den ernst der oppositie van de Oranjeman nen, voor wie Carson enkel spreekt, ontkende' Redmond geenszins. En het griefde hem, dat de triomf van home rule zou komen in den vorm van een bittere politieke nederlaag voor een deel zijner landgenooten. Zoolang het be ginsel van een Iersch parlement met een daaraan verantwoordelijke regeering werd aanvaard, was hij bereid tot iedere conces sie, om eenstemmigheid met de Iereche unio nisten te verwerven. Maar op dat voornoemd beginsel wilde bij geen jota laten afdingen. Met dat vooropgesteld, zon hij volgaarne in gaan op bet voorstel eener conferentie, door lord Loreburn gedaan. Maar het brutale en arrogante besluit van Carson en de zijnen, om tegen eiken prijs den wil van bet parle ment en de meerderheid der kiezers tegen stand te bieden, maakte het welslagen van een dergelijke conferentie onmogelijk en de doorvoering der home rnle-wet zekerder dan ooit. Wat zal Carson met zijn oppositie berei ken, daar hij toch slechts een klein gedeelte van Ierland achter zich heeft? De Italiaansche kamer ontbonden. Gisteren is de Italiaansche kamer ontbon den. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zul len den 26en October plaats hebben. Reuter meldt uit Rome: In de uiteenzetting van de motieven tot ontbinding der Kamer, wordt gewezen ©p de nieuwe kieswet, die noodzakelijk een algemeene verkiezing mee bracht opdat de Kamer alle burgers vertegen woordigt, aan wie deze wot liet recht geeft deel te nemen aan hei politieke leven. De nieuwe lijsten geven het kiesrecht aan 8.672.249 burgers, hetgeen een vermeerdering is van 5.352.349 kiezers. De nieuwe wet, die een flinke schadeloosstelling aan de afgevaardigden ver leent, stelt de kiezers daardoor in staat om vertegenwoordigers uit alle klassen te kiezen. De Biilgaarsche verliezen. Uit Sofia wordt aan MCatin gemeld: De verliezen van de Bulgaren in de twee laat ste oorlogen zijn: 52,716 dood of vermist en 14.536 gewond. Van de laatsten zijn 10.000 voor hun leven verminkt. door li. eu W. Het leggen van nieuwe riolee riDgen en liet maken van bestratingswerken met bijlevering en vervoer van alle daarvoor benootligde materialen in 2 perceel en. UIT I)E STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is W. P. do Leur, oud- regisseur van de koninklijke vereeniging „Het Nederlandsch Tooneël", te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is aan den heer A. Meylink, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag verleend als betaal meester te Zierikzee; wordt opgeheven de betrekking van be taalmeester to Zierikzee, en worden de daar aan. verbonden werkzaamheden verccnigd met die van de betaalmeesters te Middelburg en te Breda, ieder voor een gedeelte: is, tengevolge van de opheffing van de betrekking van betaalmeester te Zierikzee, eervol onts lag verleend aan G. H. P. Rib bens, rijksboekhouder 3de klasse, ten kan tore van dien betaalmeester. EEN RECHTSCJHE OVERWINNING. In het district Middelburg had gisteren (Dinsdag) de stemming plaats voor twee le den der Provinciale Staten van Zeeland. oor de vacature w ijlen den heer M. P. den Bouwmeester (Vrijz. aftr. 1919) werden uitgebracht 4666 geldige stemmen; hiervan verkregen de heer jhr. H. A. van Doorn te Veere (Vrijz.) 1849, p. K. Peerlkamp (S. D. A. P.) 434 en H. R. Struve (Anti-Rev.) 2383 stemmen, zoodat de heer Struve is gekozen Voor de vacature, ontstaan door het be danken van den heer S. Louwerse (Anti- Rev. aftr. 1916) werden 4G50 geldige stem men uitgebracht hiervan verkregen de hee- ren inr. J. J. Heijse 1837 stemmen, W. Melis te Serooskerke (Anti-Rev.) 2392 en L On- derdijk (S.D.A.P.) 421 stemmen, zoodat {re- kozen is de heer Melis. STAATSRAAD HEEMSKERK. Het nieuwbenoemde lid van den Raad van State, mr. Th. Heemskerk, is gisteren als zoo- danig in de algemeene vergadering van ge noemd Staatscollege door den viee president jlir. mr. Röell, beëedigd. Mr. Heemskerk zal, naar men verneemt zitting krijgen in de afdeeling van de ge schillen van bestuur. Reuter seint uit Londen, dat de Nederland- echo regeering, die het verzoek der mogend- heden heeft ingewilligd om de Albaneesche gendarmerie te organiseeren, eenige Neder- landscke officieren zal uitzenden om rapport uit te brengeu over die organisatie en over het aantal officieren dot daarvoor noodig zal zijn. DE AMSTERDAMSCHE STELLING-COM MANDANT VRAAGT ZIJN ONTSLAG. De commandant van de stelling Amster dam, generaal-raajoor A. N. J. Pabius, heeft aan H. M. de Koningin eervol ontslag uit den militairen dienst verzocht tegen 1 November a.s. Naar uit alleszins betrouwbare bron aan de Telegraaf ter oore kwam, moet meeningsver- schil met den nieuwen minister van oorlog aanleiding zijn tot deze ontslagname. Een knaapje vermist. Het zesjarig knaap je H. de Klerk, wonende Commclinstreat, te Amsterdam, wordt sedert Maandagmorgou vermist Hij is gistermorgen bet laatst ge zien op de De Ruyterkade bij de Tolhuispont, in bet gezelschap van een man, die het kind peren gaf, en met hem ging naar den over kant van het IJ. De politie laat, volgens de Tel. langs allo kanten speuren naar het knaapje. Een echte Hollandselie jongen. Uit Zoe te nvoude schrijft men: Een moedige daad geschiedde Zaterdag- midag ten aanschouwe van een talrijke me nigte door Cornelis Witsenburg, alhier. De vlag zou ter inleiding der onafhankelijk heidsfeesten uit het torenluik gestoken wor den. Maar Cornells W. vond dat de vlag fier. eu vrij hoven op den toren behoorde, zicht baar voor den geheelen omtrek. Met het vlag gendoek om het lichaam klom hij in den to ren, kwam weldra uit het bewuste luik te voorschijn en klom nu als een kat langs de spits omhoog tot hij den vergulden hal, waar boven de haan prijkt. Daar zette hij zich dood op zijn gemak neer, liet een touw vieren tot het luik, waar anderen den vlaggestok aan bonden. Deze werd door C. W. omhoog ge palmd, daaraan de vlag (terwijl er een krach tige bries woei) vastgebonden en toen de stok met het, touw stevig aan stang en lofwerk vastgebonden. Weldra wapperde het dundoek vroolijk in de lucht. Toegejuicht door allen, die het waagstuk vol spanning hadden gade geslagen, daalde de jongeling naar beno den. Een echte Hollandsche jongenl DEKEN J. TH. HOFMAN, t Gisteren overleed te Hilversum de Hoog eer w. beer J. Th. Hofman, deken en pas toor van de parochie van den H. .Vitus. TB .VERKOOPEN. Donderdag 2 October. HILLEGOM. Hotel „Sistermans" uur Not. Langeveld. Verkooping. Donderdag 2 October. BEVERWIJK. - Ten Stadhuize 2 utu Voor den inhoud deter Rubriek stolt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. ON'AFHANKELIJKHEIDSFEEST E BLOEMENDAAL. De feestcommissie ontving op haar verzoek van d.d. 25 Sept. jl. aan Burgemeester en Wet houders van de Gem. Bloemendaal, om vergun ning tot het houden van een geldinzameling aan de huizen der ingezetenen en het vieren van het onafhankelijkheidsfeest op 15 October a.s. het volgende antwoord: Bloemendaal, 29 Sept. 1913. Aan de feestcommissie tot viering van het on afhankelijkheidsfeest te Bloemendaal. Naar aanleiding van Uw verzoek van d.d. 25 September jl. verleenen wij U bij deze vergun ning tot het houden van een geldinzameeling voor een te houden kinderfeest. Moreelen steun kunnen wij U niet toezeggen. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal, {w. g.) A. Bas-Backer, Burgemeester, (w. g.) A. J. v. d. Flier, Secretaris. De feestcommissie meende in overleg met het eere-comité vétn alle verdere pogingen om het feest te doen slagen, te moeten afzien, en dit besluit ter algemeene kennis te brengen. Verdere inlichtingen worden gaarne door de leden der Feestcommissie verschaft. De Feestcommissie. Een eigenaardig proces. De betoogin gen op de Piazza Colonna te Rome naar aanleiding van het internationale katholieke gym nas tiekf eest, hebben aanleiding gege ven tot een vermakelijk proces, zooals de N. R. Cf. vertelt. Toen van het terras van een groo ko fiehuii op 'de Piazza Cofonna allerlei uitroepen worden vernomen, gaf de commandeereude kapitein der politic bevel het terras te ontruimen. Dat ging echter niet zoo gemakkelijk, er vielen klappen eu de ontruiming ontaardde in een wilde vlucht, waarbij onderscheidene tafeltjes met aarde werk en glazen onderste, boven vielen. De meeste bezoekers vergaten natuurlijk hun gelag te betalen, en kwamen daarvoor ook niet achteraf terug. De kelners van het koffiehuis hebben nu een cisch tot, schade vergoeding tegen den kapitein der politie ingediend. Goed zoo! Tom Maan, de bekende En- sclie arbeidersleider, heeft te Windsor in Ontario, een redevoering gehouden. Toen hij ook over den koning begon te spreken, en dat wel op min vriendelijke wijze, stond het geheele auditorium op en zong: God save the King, zoodat de heer Mann vol verontwaardiging het spreekgestoelte ver liet. Een drievoudige bruiloft. Te Mann heim werd Maandag in de familie van den 74-jarigen sigarenmaker Philipp Vögele een zeldzaam feest gevierd. De oude Vögele her dacht den dag waarop hij voor vijftig jaar met zijn nu 72-jarige echtgenoote in den echt verbonden werd. Een dochter van het gouden paar vierde haar zilveren huwe lijksfeest, terwijl een kleinkind de koperen bruiloft vierde. De groothertog, do aarts bisschop en de gemeenteraad zonden kost bare geschenken. De afname van den Duitschen wijn oogst. Statistieken hebben uitgemaakt dat de wijnoogst in Duitselüand hoe langer hoe minder wordt. Het terrein, dat voor den wijnbouw gebruikt wordt, beslaat een uitge strektheid van 106.220 hectaren, wat 2.686 minder is 'dan verleden jaar. In 1906 be sloeg de geheele Duitsche wijnoogst een uitgestrektheid van 120.260 hectaren; ge durende de laatste zeven jaren is dus de afname 12 pCt. geworden. Deze verminde ring moet hoofdzakelijk verweten worden, aan de slechte opbrengst der laatste tien jaren en aan de steeds grooter wordende verwoestingen door de druifluis aangericht. Dorps wraak. Een herbergier van Ro- chefort, België, had Donderdag een jongen van 18 jaar een rammeling gegeven, zoo danig, dat vrienden hem uit zijn handen moesten halen. De jongeling, Guelle ge naamd, was nog al erg gekwetst. De vrienden van het slachtoffer, woedend omdat de herbergier in vrijheid was gela ten, kwamen Zaterdagavond voor de her berg manifest eer en, zoodat de gendarmerie moest optreden en de benden uiteen drijven. Maar Zondag word het erger. De betoo- gers, meer dan 2000 in getal, overmeester den de gendarmen, liepen door de straten, voorzagen zich van steenem en bombar deerden het huis zoodanig dat ea' meer dan een wagenlading in en rond het huis lag. De meubelen werden naar buiten gedra gen, op een hoop geworpen met petroleum begoten en in brand gestoken. Kortom, het was een verwoesting van belang. De gendarmerie, die versterkt was, moest met een charge te paard de menigte uit eenjagen. Het tooneel duurde heel den nacht. Maandag kwamen het parket en twin tig nieuwe gendarmen. De burgemeester heeft samenscholingen verboden en de herbergen ten 8 ure doen sluiten. Een dronken olifant. Bij een door Ka- rel Hagenbeek in den zomer van 1866 on dernomen dierentransport, waarbij zeven oli fanten waren, bemerkte men, dat deze reeds in Nümberg aan een hevige koliek leden. Hagenbeek vertelde volgens het R). Nbld. Er bestaat 'n eenvoudig middel, om olifanten van een. koliek te genezen. Door gaans wordt deze ziekte door gebrek aan beweging veroorzaakt. Ik liet daarom de zeven olifanten te Neurenberg op het sta tion rondLoopen en na twee uren had de wandeling in zooverre 't gewenschte resul taat, dat ik de dieren weer in den wagen kon terugbrengen. Maar nu had men. de poppen aan 't dansen. iWoedend kwam' de stationchef aan Loop en, die een 'geweldig standje schopte, en niet ten onrechte, want ik moest bekennen, dat het perron er na deze wandeling van twee Uren nu juist niet schoon meer uitzag. Maar liet mooiste zou nog komen. Vóór de trein zijn reis ver volgde, wat nog wel oen paar uren zou aanloopen, ging ik in de stad eenige fles- schen goede rum en eenige ponden suiker koopen. Daar maakte ik den stuiken grog van, dien ik mijn olif,tuten als voorbehoed middel tegen de koliek ingaf. Dit middeL deed den dieren goed, alle geraakten in 'n vroolijke stemming. Een van de olifanten scheen echter te veel van het goede te hebben gekregen, want hij begon allen mo gelijken onzin to verkoopen, sloog naar zijn lotgenooten en onthaalde ze op trappen. Het duurde zes uren, voordat hij zijn roes had uitgeslapen. De „kater" waarmede liij ontwaakte, geleek veeleer een „panter". Had men hem voor zijn hoofdpijn een zuren haring moeten geven, dan had dit minstens een gemai ioneerd walvisehje moeten zij». Het Hollandseli in Zuid-Afrika. Zoo als men weet zijn in Zuid-Afrika het Hol- lanrisch, zoowel als liet En gelach officiëele taal. Men oordeele over het gebruik van het Hoi- landscli bij het rechtwezen, aldaar uit het volgende, door de „Unie" medegedeeld: „De volgende aanklacht-vorm is afkomstig uit liet magistraatskantoor te Sterkstroom: Samuel Mogewni, male Ba-suto youth, South African, general servant, beschuldigd van de misdaad van theft, doordat, op of be tween de 12th December, 1912, and tho 1st day of January, 1913, en te of nabij Sterk stroom in het gezegde distrikt, de gezegde Samuel Mogweni verkeerdelijk en onwette- lik steal fourteen bottles of milk to the value of 3s. 6d. Sterling, te property or in tlie lawful possession of one Charles Ma ker, a dairyman, residing at Sterkstroom aforesaid. De gevangene, na beschuldiging, pleitte not. guilty. Uitspraak: guilty. Von nis: to receive eight cuts with a cane." -De „dyiHunictapostel." Te New-York is dezer dagen de Jersoh-Amerikaansche dagbladman en politieke leider Patrick Ford overleden. Hij was eigenaar en hoofd redacteur van de Irish World. De bloei van deze courant; had Ford tot een vermogend man gemaakt. In 1835 in Ierland geboren, vertrok Ford reeds 7 jaar later met zijn oudere naar de Vereenigde Staten (Boston.) Bij het uitbreken van den Amerikaansche»! burgeroorlog nam Ford dienst bij het leger der Noordelijken. Na het einde van den oorlog vestigde Ford zich te New-York, waar hij de Irish World stichtte. Dat blad liield zich uit den aard der zaak vooral bezig met bespreking van de Iersche poli- tieke kwesties. Ford was een groot hater, van de Engelschen; hij wist herhaaldelijk groote bedragen bijeen te brengen voor do Iersche zaak en bepleitte in zijn blad dik wijls de meest krasse maatregelen. Zoo ried hij in 1875 de totate vernieling van Lon den aan. Daarom werd hij meermalen de dynamietapostei" genoemd. Uit woede over liet Amerikaansch-Britsche arbitragever drag liet Ford verleden jaar door zijn vol gelingen ouder de Ieren in New York een vergadering in de Carnegie Hall aldaar in de war schoppen, op welke vergadering: Amerikanen en Engelschen voor dat ver drag hadden willen betoogen. *G,N. R. Ct.r' Do Katholieken eu Esperanto. Op hel dewe maand te Rome gehouden 4e Inter nationale Congres van Katholieke Esperan tisten, werden gekozen tot voorzitter, secre taris en penningmeester der I. K. U. E (Intern. Kath. Esp.-Ver.) resp. do eerwaar de heeren Parker (Wilmeeliall, Ierland), on Bianchini (Fontanafredda di Pordenone, Ita lië) en mej. Larroche, 55 rue de Vaugirard, Parijs.) Als patrones der Katholieke beweging werd gekozen „O. L'. Vr. der Hope". Het volgende congres zal te Lourdes gehouden worden. Groote zwendelarij. Een groote jury te Glens Falls in den Staat New York heeft zoo weet de „N. R. O." mede te deelen, 12 leden van de wetgevende macht en en kele hoofdambtenaren in staat van beschul diging gesteld omdat zij bij den bouw van de Great Meadow gevangenis zich aan zwem delarij ten nadeele van den staat zouden hebben schuldig gemaakt. Het bedrag dat zij zich onrechtmatig hebben toegeëigend, moet 800,000 dollar beloopen. SCHOTEN. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal verga deren op Donderdag 2 October a.s., nam. 7%i uur ter behandeling van de navolgende onder werpen Ingekomen stukken. Aanbieding van do be grooting der gemeente en van het armbestuur voor 1913. .Voorstel tot het uitvoeren van ver schillende werken en tot het aangaan van eeil geldleening ten behoeve van de gasfabriek. Voorstel tot het aangaan van een geldleening ten behoeve der gemeente. Praeadvies op het vooretel tot invoering van progressieve heffing van den hoofdelijken omslag. Voorstel tot het aanstellen van personeel in vasten dienst de2 gemeente en gasfabriek. Voorstel verlenging termijn tot ontruiming van onbewoonbaar ver klaarde woning. Voorstel tot het verleenen van garantie voor den aanleg van een gedeelte der waterleiding. Vaststelling der voorwaarden van verhuur van gemeentegrond. oorstel tot het verleenen van belooning voor het opmaken der tienjaaxlijksche tafels van den burgerlijken stand. Voorstel tot uitbetaling van eem verjaar de vordering. Behandeling verzoekschrift afd. Haarlem der Maatschappij tot bevordering der, Bouwkunde. Praeadvies op het verzoekschrift der vereeniging van personeel in dienst der ge< meente. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van leges. Behandeling van re clames tegen den hoofdelijken omslag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2