DeV^ouw IN I9I3 Van Houtens BINNENLAND. BUITENLAND. DRINKT ALLEEN I KORT BVERZÜÏHT. V eesto straten de verlichting niet ou te Loken as. De meesten waren naar het Kleverpark, aar 't feest was niet sleohls voor de bewo- n-s van dit stadsgedeelte, dook voor heel aarlem, zooals 't soheen en de feesteommis- e zal ongetwijfeld de commissie van het leverpark dankbaar zijn voor deze rege- ng. Maar niet overal was 't stil en rustig in de ;ad. In de Doelstraat was 't een gejubel on geheelen avond door en de muziek trok r steeds op en neer de straat door, omstuwd oor eeu vroolijke, zingend en hossend men- jhenkluwen. Dat was ook 't geval in andere straten, die ooals do Doelstraat de verlichting ontsto- en hadden. De Koningstraat en Botermarkt aren voortdurend vervuld van feestklanken n vroolijke troepjes trokken er den geheelen vond in het rond, begeleid door de muziek, uigs de oranjekleurige lichtlijnen van bull ions. Den geheelen avond trokken ook muziek orpsen door de Zijlstraat, Schagchelstraat n Kruisstraat, terwijl ook langs (led. Oude tracht en Kruisweg, vroolijke marsehen weerklonken. En toen de feestelijkheid in het Kleverpark /as geëindigd golfde eon breede stroom vroo- ijke feestvierders de stad in en bleef nog /at nafuiven in de stralen, die zij bijna ver aten vonden, doch waaraan zij nu leven li beweging gaven. Op de Groote Markt werd in de .Muziektent en concert gegeven door de muziekveree- dging „Harmonie", directeur dc heer C. F. N. Wernecke. Op uitstekende wijze werden meerdere num- ners, waaronder enkel© nationale liederen, litgevoerd. Bovendien werd op meerdere plaatsen in de .tad we wezen er reeds op muziek ge naakt, zoodat er toch een rechte feestslem- ning over onze stad lag. De optocht in de bioscoop. Reeds denzelfdcn avond, dat de optocht ■©houden was, werd door de Hollandia-filinfa- oriek een bioscoopvoorstelling gegeven waar- ui de optocht zoo volledig mogelijk op het loek werd vertoond. 'tis waarlijk een mooie film, waarbij liet geheugen weer eens wordt opgefrisoht en men dien levendigen, kleurigen stoet, die Dinsdag middag door onze straten trok, weer langs zich ziet heentrekken. Wel blijkt uit deze film, dat de Hollandia- fabriek zich kan meten met de beste op dit gebied. Wat trouwens ook blijkt uit do andere beel den, die gegeven worden: alle vervaar digd door de Hollandia-filmfabriek, als de Opening van het Vredespaleis, de feesten te 'b Gravenhage en Amsterdam en het tooneel* spel van Jhr. van Riemsdijk, Silvia Silombra. De Schouwburg was matig bezet. HET FEEST IN HET KLEVERPARK. De Feestcommissie in het Kleverpark heeft als extra-prijB alsnog toegekend een diploma voor een zilveren medaille aan den heer W. J. Jansen, in fijne vleeschwaren, Kleverpark weg 11, voor diens schitterende en prachtige eta lage die op dit drukke punt zooveel tot opluiste ring van het geheel bijdroeg. JUBILEUM. Te midden der Onafhankelijklieidsl'eesten vierde de firma Gebr. Verkes, bestaande uit de heeren W. F. J. W. en H. Verkes, nog het jubileum van het 40-jarig bestaan hun ner zaak, de Stoffenvervërij, gelegen Rozen- priëelstraat 7981, alhier. Het feest werd in intiemen kring gevierd, doch dit nam niet weg dat de firma's tal van bloemstukken en gelukwenschen in ontvangst hadden te nemen. EEN MOOI SOUVENIR AAN DE ONAF- H ANK EIjIJ KHEIDSFEESTEN. De heer W. H. van Leeuwen, de bekende prentbriefkaarten-uitgever op het Hout plein, heeft natuurlijk ook van den Optocht van Dinsdag en van de versieringen in de 6tad een zeer groot aantal kiekjes geno men en die in mooie prentbriefkaarten voor iedereen bereikbaar gemaakt. Wij ontvingen van den heer van Leeuwen een groote serie zeer fraaie opnamen, waarin zoowat alle groepen van den Optocht en zeer veel ver sierde straatgezichten voorkomen: een prachtig souvenir voor de deelnemers, voor de buurtcomité's en straatbewoners en ze ker ook een welkome herinnering voor alle Haarlemmers aan deze buitengewoon goed geslaagde feesten! De oplage mag wel groot zij n van deze kaarten, wTant dat ze, bij dc aangename herinneringen die een ieder van de feesten heeft, zullen gaanals koek, daar zijn we zeker van! ST. VINCENTIUS-BIBLIOTHEEK. Morgenavond wordt de St. Vincentius-bi- bliotheek geopend. Er zal verder tot April eiken Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur gelegenheid zijn tot in ontvangst nemen en ruilen van boeken. De bibliotheek is, zooals men weet geves tigd in het gebouw aan de N. Groenmarkt. RIJKSINSTITUUT VOOR VISSOHERIJ- ONDERZOEK. Van het in Mei 1912 hier ter stede ge vestigde Rijksinstituut voor v is sch er ij-on derzoek, dat de taak heeft overgenomen ,van den dienst van den wetensch. adviseur iin vissclierijzaken en dien van het voorma- tlig Rijksinstituut voor het onderzoek der [zee, is het eerste jaarverslag verschenen, beter gezegd het verslag over het tijdvak '20 Mei81 December 1912. Van hetgeen in dit verslag, uitgebracht door den wetenschappelijken adviseur invis- scherijzaken, directeur van het instituut dr. P. F. O. Hoek, over de werkzaamheden van het instituut wordt medegedeeld kan het !Alg. Hbld. o.m. het volgende melden: Een. begin werd gemaakt met een onder- fcoek naar de hygiënische voorwaarden, Iwaaronder de in de noordelijke Zuiderzee en Ide Waddenzee van nature voorkomende weekdieren en de van daar tijdelijk naar an dere gronden overgebrachte of op bepaalde plaatsen bewaarde oesters, mosselen enz., yerkeeren en speciaal naar hef daarin voor komen van patliogene bacteriën. Het onderzoek, dat tot taak heeft een juist ibegrip te doen ontstaan van het levon en de teelt der verschillende trekvissclien, die, uit zee de rivieren stroomopwaarts gaande, zich daar vermenigvuldigen en wier broed langer of korter in de benedenrivieren blijft, werd voortgezet. Te dien einde was het noodzake lijk het organisch leven, dat hier onder den invloed van de getijden, van liet afstroomen- de zoete en het opstijgende zoute water, vrij samengestelde verschijnselen te zien geeft, nauwkeuriger te onderzoeken, dan tot nog toe kon geschieden. Daarnaast was de vraag te beantwoorden of de rioolwateren der steden, in de rivieren geloosd, invloed oefenen op de productiviteit der benedenri vieren en, zoo ja, in ongunstigon zin. De aard der processen, die bij het kaken en zouten plaats vinden, werd nauwkeuriger bestudeerd in verband met de bij de haring industrie toegepaste zoutsoorten, welke niet steeds gemakkelijk in voldoende hoeveel heid te verkrijgen zijn. De reeks onderzoekingen, betrekking heb bende op de levenswijze en de teelt van de ansjovis in de Zuiderzee, werd ten einde gebracht. Nederlands deelneming aan het internatio naal onderzoek der zee deed zich wederom gelden in een aantal tochten met de „Wo- dan" gedurende welke gegevens werden ver zameld op de teelt van schol en verwante vissclien betrekking hebbende, zeewater bac teriologisch werd onderzocht, de hydrogra- phische toestand van zee en zeewater voor cle riviermonden werd nagegaan, de gronden langs Texel de z.g. „Steenen" op oes- sters werden onderzocht. Voorts werden stroommetingen volbracht aan boord van het vuurschip „Terschelling-bank" en ansjovis waarnemingen gedaan in de Zuiderzee. liet verslag maakte voorts melding van de voltooiing der bewerking van de stroomme tingen van 1904.1907 op de Noordzee ver richt, van een aantal andere oceanogra- phisch-hydrographische onderzoekingen, en van verschillende speciale onderzoekingen op het gebied der toegepaste biologie, die van de filiaalinrichting te Helder uitgingen. Behalve een reeks bijlagen zijn aan liet verslag studiecn toegevoegd van de hand van dr. H. O. Redeke, adjunct-adviseur van het instituut, directeur van de filiaal-inrich ting te Helder en van do assistenten dr. J. J. Teach en F. Liebert, welke de teelt dei- ansjovis in de Zuiderzee, het kuitscliicten van nuttige vissclien in de zuidelijke Noord zee en de rol der enzymen bij de bereiding van pekelharing tot onderwerp hebben. RENTE INVAIUHTE1TSWET. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft in zijn beschikking van 1 Aug. laatstelijk gewijzigd bij zijn beschikking van 18 September, houdende aanwijzing van per sonen. die ouden van dagen bij liet aanvragen van een rente, als bedoeld in de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zul len zijn, de navolgende wijzigingen gebracht: binnen het gebied der rentecommissie al hier, buitengemeenten (7); in de gemeente Bloemendaal, op verzoek, ingetrokken de aan wijzing van H. Douwma, gemeentebode, al daar, en aangewezen D. C. Houtgraaf, te Bloemendaal, J. C. de Vries, te Overveen, en J. van Snippenberg, te Vogelenzang; in de gemeente Heemstede, op verzoek, ingetrokken de aanwijzing van K. Kaan Jzn., ambtenaar ter secretarie van die gemeente. DE BALKAN, 't Is in Albanië oprustig. Bij de grens hebben hevige gevechten plaats. ENGELAND. De home-rule bewegingen zal mischien een gunstige wending nemen, Carson schijnt verzoeningsgezind te worden. ITALIë. De berichten over ongesteldheid van Z. H. den Faus schijnen niet waar of overdreven te zijn. DE BALKAN. De Albaneescho toestand. De Albaneesche kwestie is nog niet van de baan/integendeel, nu de strijd tusschen de Bal- kanstaten zoo goed als beëindigd is, komt deze kwestie meer naar voren en blijkt dat er op punt nog zeer veel te regelen is en nog vele moeilijkheden urt den weg geruimd moeten wor den. De „Neue Frtie Presse" heeft aan Essad pasja de vraag gesteld, welke zijn plannen waren. Het blad ontving hierop ten antwoord, dat onder dé Albaneezen overeenstemming bestond om te vra gen, dat radicale hervormingen in de twaalf dis tricten ten uitvoer worden gebracht. Verder eischen zij, Wat de zetel der iregeering naar Durazzo wordt overgebracht, dat een verant woordelijk kabinet zal worden benoemd en on middellijk een vorst wordt aangewezen. Ook ver langen zij, dat de regeering te Valona een gede tailleerd verslag geeft van hetgeen zij tot heden heeft gedaan en geen enkele concessie aan bui tenlanders toestaat voor de komst van den vorst. Hij heeft een brief aan de Servische regeering gericht, waarin hij zijn leedwezen betuigt oveT de bloedige gebeurtenissen aan de Servisch-Al- baneesche grens. Hij verklaart echter tevens dat hij en zijn partijgenooten de onschendhaarheid van het grondgebied van Albanië, zooals dat door de Londenscbe gezantenconferentie is afge bakend, zullen verdedigen, indien het Servische leger het mocht willen binnendringen. Servië spant zich wel erg in, om het oproer in Albanië te onderdrukken, doch doet dit vooral met de hoop op lapduitbreiding. Zoo meldt lteu- ter dat zij begonnen zijn met operaties om Pickö poza te bezetten en Prisrend te ontzetten. Troepen dekken de Servisch-Bulgaarsche grens. Bij Elbassan hebben hevige gevechten tus schen Albaneezen en Serviërs plaats gehad. ENGELAND. Homo Rule. Minister-president Asquith ifl naar Balmoral voltrokken, zeer waarschijnlijk om koning George op de hoogte te brengen van de resul taten, waartoe de geheimzinnige ministerraad die dezer dagen op het eiland Arran gehouden is geleid zouden hebben. De meeste bladen zijn van meening, dat deze ministerraad, die zoo geheimzinnig op het Sclioische eilandje gehouden werd met home- rule in verband stond, doch de „Times blijft nog steeds volhouden, dat de bedoelde besprekingen op het Schotsche eiland niets met de Home- Rule-kwestie hebben uit te staan gehad. In elk geval verwacht men, dat de regcering geen definitieve beslissing ten opzichte van de voor gestelde conferentie nemen zal, voor den eerst- volgenden gewonen ministerraad, die, op mid den October gehouden zal worden. Intussehen doen zich zekere teekenen voor, die er op wijzen, dat er wat ontspanning in den toestand komt. De Ulster-leiders moeten niet meer het onverzoenlijk standpunt innemen, waarop ze voor een paar dagen nog stonden, en nu tot ernstige concessies bereid zijn. Waar schijnlijk zien zij in, dat hun verzet tot niets leiden zal en niets anders is dan geld verspil len en noodeloos menschenlevens op het spel te zetten. Na de eerste oogenblikken van opge wondenheid keert waarschijnlijk de bezonken heid weer terug, vooral nu, naar van verschil lende kanten gemeld wordt, de beweging van een verzet tot het uiterste lang niet die geest driftige instemming in Ulsttr moet vinden, die de heethoofdige leiders er wel van verwacht hadden. Gisteren zou Carson, de aanvoerder der rebel len te Ulster, een rede houden en rifen verwacht te, dat hij daarin blijk zou geven door een meer toegevende gezindheid hezield te zijn. Het is nog niet bekend of aan deze verwach tingen is voldaan. De verzoeningsgezindheid moet van zijn kant komen, want Redmond is niet tot toegeven bereid. Minister Ure heeft te Chiswieh verklaart: dat geen conferentie over home rule mogelijk was tenzij de eisch der Ieren, dat hun zelfre- geering verleend worde, toegestaan wordt. „Ulster," zoo zeide hij, „kan niet buiten oen eventueele schikking worden gehouden, omdat de meerderheid in Ulster voor home rule is." ITALIë. De toestand van den Pans. Een Havas-telegram uit Rome meldt, het volgende: Daar sedert 25 September geen gemeenschap pelijke ontvangsten van pelgrims hebben plaats gehad, loopt het gerucht, dat de Paus onge steld geworden is, doordat hij bij de ontvangst van de Jeunesse Catholique franqaise te lang op de loggia aan het Damasus-hof gebleven zou zijn. Men merkt uit betrouwbare bron hier echter tegen op, dat het onderbreken vau de gemeen schappelijke audiënties nitts buitengewoons is. Ook in 't tijdsverloop van 16 tot 22 September had geen plechtigheid van dien aard plaats. Men legt het er dan ook op aan, het aantal van die algemeene audiënties niet te groot te doen zijn, om den H. Vader niet te vermoeien. Uit dit niet verleenen van audiënties is dus niet de gevolgtrekkng te maken, dat de ge zondheidstoestand van Z. H. minder goed zou zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 27 September is mr. W. B. R. van Weideren baron Rengers, Ba rer Majeeteits minster-resident met den per soonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de hoven van Stockholm, Kopenhagen en Chris,tiania, met ingang van 1 dezer, benoemd tot Hoogsider- zelver buitengewoon geza.nt en gevolmach- tigdtigd minister bij hot Italiaausche Hof. Bij Kon. besluit van 29 September is aan mr. B. Ort, minister van justitie, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid der bij Kon, besluit van 20 Februari© 1897 ingestelde Staatscommissie tot voorbereiding van cle te nenien maatregelen ter bevordering van de codificatie van het internationaal pri vaatrecht. Bij Kon. besluit van 25 September is be noemd tot sidder in de orde van den Neder- landsclien Leeuw, de oud-resident G. A. F. J. Oosthout, voorzitter van het bestuur van het Fonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren in Ned-.Indië. Bij Kon. besluit van 18 September zijn be- oemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- san: M. P. Vijverberg en H. D. E. van He- mert, beiden commies ter gemeente-secreta rie te Rotterdam. Bij Kon. besluiten van 26 September zijn G. J. van Wagen sveld, hoofd der openbare lagere school te Lopik, en J. H. van Kem pen. oud-hoofd der openbare lagere school te Echt, onderwijzer aan de Rijksnormaal lessen te Roermond, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassan. Bij Kon. besluit van 29 September is be noemd tot lid vau den voogdijraad he Alk maar, mevrouw A. P. de Ven, geboren Boon, wonende te Helder. Bij Kon. besluit van 30 September is be- oemd tot commissaris van politie te Zeist, C. J. de Lange, thans inspecteur van politie aldaar. DR. P. J. F. VERMEULEN. Dinsdagnacht is dr. F. J. F. Vermeulen, lid der Eerste Kamer en directeur van De Tijd, te Rijswijk door een beroerte getrof fen. De laatste Heilige Sacramenten wer den hem toegediend. De toestand was gis teravond gunstiger, maar niettemin nog zorg wekkend. FEESTMAAL-COMMISSIES 1813—1913. In het restaurant Zomerdijk' TBussink op de Entos te Amsterdam heeft gisteravond plaats gehad het feestmaal van de com missies voor het Plan 18131913, waartoe het bestuur vau de Scheepvaartentoonstcl- ling het initiatief had genomen. Ongeveer negentig gasten zaten aan. De tafel werd gepresideerd door jhr. Oh. van de Poll, voor zitter van de centrale commissie voor het Plan 1913. De tafel werd geopend door jhr. van de Poll, met een woord van welkom aan allen, die aan de uitnoodiging van de Entos hbdden gevolg gegeven. D© goed© opkomst, zeide spr., levert het bewijs, dat het denkbeeld van het bestuur der Scheep vaar tten toon stelling wel in goede aarde is gevallen. Daar na dronk' spr. op de gezondheid van H. M. de Koningin, die door Hare belangstelling voor de verschillende tentoonstellingen zoo veel tot het welslagen heeft bijgedragen, cn van dc leden van liet Koninklijk Huis. WAT ER VAN BESCHULDIGINGEN OVERBLIJFT. In liet dagblad „De Tijd" is eenigen tijd een polemiek gevoerd tusschen pater Kruit wagen en den voorzitter der Evangelische Maatschappij, Dr. C. Hille Ris Lumbers. De lieer Hille Ris Lambers, heeft daarin be schuldigingen geüit waarvan èn pater Kruit wagen, ón de red. van „De Tijd" herhaaldelijk de bewijzen vroeger. In plaats van daarmede voor den dag te komen, vlug en royaal, zoo als men zou mogen verwachten als de Evan gelische maatschappij beschuldigingen uit, praatte de lieer Hille Lambers er omheen. Van Katholieken kant werd echter geen kamp gegeven en geweigerd om met den heer Lam bers te debattorren, alvorens hij feiten zou genoemd hebben. Ziehier hoe „De Tijd" de polemiek af breekt. Andermaal ontvangen wij oen schrijven van Dr. C. Hille Ris Lambers, waarvan wij de plaatsing moeten weigeren, wijl het onze overtuiging voorgoed heeft gevestigd, dat er met den voorzitter der Evangelische Maat schappij geen land te bezeilen is. Aan de voorwaarden, door pater Kruitwagen en door ons gesteld, voldoet hij niet. Hij noemt nóg geen enkel Nederlandsch klooster, waarin handel wordt gedreven met goederen onder den marktprijs. In plaats daarvan wijst hij nu op de bierbrouwerij van het Trappisten klooster te Tilburg, en verder vertelt hij van een gesticht aldaar, waarin een drukkerij is gevestigd en een paar andere, waarin.goed- koope goederen voor winkels zouden worden gemaakt, zooals het Liefdegesticht, te Breda, het Begijnhof te Tilburg en „dc Goede Herder", to Leiden. Iedere lezer begrijpt, dat dit gemier niet voor verdere discussie vatbaar is. Er zijn nog veel meer „gestichten", waarin door ver pleegden eenig werk moet worden verricht, dat dan zoo goed of kwaad als het kan aan den man wordt gebracht. Men denke maar eens aan vakscholen, landbouwkoloniën, shelters, werkverschaffingen, gevangenissen enz., wier praestaties tot allerlei opmerkin gen aanleiding geven, die evenwel tot het al gemeen economisch terrein behoore». De meest klaarblijkelijke onwil om schuld to bekennen spreekt bij dr. G. Hille Eis Lambers echter uit de modedecling in zijn brief: „Over het geldjeenen tegen goedkoope rente herhaal ik, dat het in Roomsehe krin gen bekend genoeg is, dat zulks geschiedt. Ook weet ik d rgelijke dingen van een Roomsoh Katholiek neringdoende, maar uit j den aard der zaak kan een buiten de Roomsoh Katholieke Kerk staand persoon hier den loop van dit geld niet tot de eigenlijke bron toe volgen." Hier breekt ons de klomp! Men kan dagelijks in de Katholieke dag bladen lezen, dat Katholieke scholen, kerken, gasthuizen, patronaten, die geld willen lee- nen, waarvan de teruggave absoluut verze kerd is, reeds tot 4]/a pCt. rente aanbieden en nu moet men nog gelooven, dat klooster oversten hun of haar kapitaal zullen risquee- ren bij neringdoenden, tegen goedkoope rente, die, volgens den lieer Gorter te Voorburg, 2 k 21/2 pOt. bedraagt. Waar ziet men de bestuurders van onze kloosters toch wel voor aan? De geluksvogel onder de Roomsoh Ka tholieke neringdoenden, die dat goedkoope be drijfskapitaal heeft gekregen, zit natuurlijk in den duim van een der beide heeren. Waar om laten zij hem er niet eens uitvliegen? Men begrijpt daarom, dat wij nu van dr. C. Hille Ris Lambers genoeg hebben. DE RAADSVERKIEZING TE LEIDEN. Bij de verkiezing van een lid van den ge meenteraad in het derdie district ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van dr. G. A. Kruimel, werden uitgebracht 1234 geldig© stemmen. Volstrek te meerderheid 618. Daarvan verkregen \V. O. Hemerik, S.D.A.P., 255, P. J. van Hoeken, antii-winkelsluitiugscomité, 60, mir. H. W. C. de Jong, vrjj-lib., 133, dr. J. A. N. Knuttel, S.D.P., 4, en W. Pera, anti-rev., 782 stem men, zoodat gekozen is de heer Pera. De heer Pera was hij de laatste periodieke verkiezing in Juli uitgevallen. De vrijzin nig© meerderheid in den gemeenteraad is hiermede met één verminderd. 1 110 ■■»-■ mi'- Inbraak door een vrouw. Een vrouw uit Ingen, die verdacht wordt aldaar tijdens de viering van de onafhankelijkheidsfees ten. te hebben ingebroken en f 300 te heb ben gestolen, is gisteren gevankelijk naar Tiel gebracht. Een Burgemeester zoete1! 't N. v. d. D. meldt: Te Amerongen werd in de zit ting van den gemeenteraad mededeeling ge daan van het koninklijk besluit, houdende de benoeming van jhr. mr. W. E. van Weed e tot burgemeester dier gemeente. Wijl deze benoeming reeds ruim een 14 dagen bekend is en men nog niets naders van den benoem de gehoord of gezien heeft, stelde wethou der N. van Os voor. aan den Commissaris der Koningin te. Utrecht een schrijven te richten en daarin te vragen naar de juiste woonplaats van don burgemeester t Dit voorstel werd met algemeen© stemmen aangenomen. Een wegenkweslieTusschen de ge meenten Delft en Rijswijk is een geschil gerezen over hot leggen, van kabels voor de levering van electrischen stroom door Delft aan bewoners op den Haagweg, die eigendom is van de gemeente Delft maar topografisch tot Rijswijk behoort. Gisternacht om 12 uur had men van uit Delft den wég opengebroken en den kabel reeds gedeeltelijk gelegd. Gistermorgen verscheen echter de burge meester van Rijswijk met de sommatie het werken te staken en de groeven dicht te gooien. Tot staking was men bereid, tot het dicht gooien evenwel niet. De gereedschappen werden in beslag genomen. Een jongen vermist Het gezin De Klerk, Commclinstraat 106 te Amsterdam, vermist sinds Maandag j.l. een 6-jarig zoontje, 's Morgeus even vóór 9 uur is bet jongentje met zijn 7-jarig broertje de deur uitgegaan op weg naar school, maar het tweetal schijnt het weer te aanlokkelijk gevonden te hebben om zich tusschen de schoolmuren te laten opsluiten en ie door de stad gaan dwalen. 's Avonds kwam de oudste jongen alleen thuis. Door de angstige ouders ondevrvraagd vertelde hij met zijn broertje stekeltjes te hebben gehengeld. Ook waren zo '6 middags bij hun grootmoeder in de Tuinstraat ge weest, aan den. anderen kant van de stad. Wat daarna precies is gebeurd, valt niet met zekerheid uit het verhaal van den jon gen op te maken. Hij zegt op de De Ruyterkade bij het pont- veer te zijn beland. Dan vertelt hij van een man, die bet broertje peren zou hebben ge geven en daarna meegenomen naar deu overkant van het IJ. Tegen hem, den oud ste, zou de man gezegd hebben maar even to wachten, dan mocht lui ook mee over 't water. De man was daarop met het broertje op de pont gegaan, de andere jongen had gewacht, een heele poos, en toen de man niet terugkwam, was hij naar huis geloopen. Hoe de ouders ook vroegen, wat de poli tie later ook probeerde, de .iongen blijft bü zijn onwaarschijnlijk verhaak In hoeverre men bet gelooven moet, is moeilijk te zeg gen. Waar zij stekeltjes gevischt hebben, weet dc jonge avonturier niet te zeggen, wel dat zijn broertje en liij er een „heelé- boel" hadden. Een duidelijk signalement van den man met de peren kan hij ook al niet. geven, alleen maar heel vage -algemeenhe den. Bovendien maakt de zwerftocht, dien de kinderen hebben gemaakt, het verbazend moeilijk een onderzoek in te stellen. De politie is echter de meening toegedaan, dat bet vermiste jongentje wel bij bet ste keltjes-hengelen in het water zal zijn geval len en onopgemerkt verdronken, en dat de oudste jongen alle andere bijzonderheden uit angst verzonnen heeft, misschien ze nn zelf gelooft. „N v. d. D." Vergiftiging? In het gezin van een in de Koningstraat in den Haag woonachtigen sigarenmaker hebben zich, naar ons werd medegedeeld, Maandag verschijnselen voor gedaan, die hoogstwaarschijnlijk op vergif tiging wijzen en waarvoor de oorzaak aan vankelijk gezocht werd in het gebruik van ondeugdelijk vleeech. De buren, die gewend waren de leden van het bedoelde gezin el- ken dag d»e woning te hooren verlaten, zijn door de ongewone stilte dien dag opmerk zaam geworden en hebben zich ten slotte toegang- tot de woning verschaft. Hier von den ze de beide ouders en vijf der zes kin deren bewusteloos te bed, terwijl zich ook bij het jongste kind vreemde verschijnselen j voordeden. Onmiddellijk is daarop genees- kundige hulp ingeroepen, er werd een oa- derzoek in de woning ingesteld, waarbij een j restant gehakt, dat van den maaltijd van j den vorigen middag overgebleven was, ih I beslag genomen werd en ter onderzoek ter beschikking van den keuringsdienst is ge- steld. De toestand van de slachtoffers was I Dinsdag nog niet normaaL I Naar we vernemen, is in het vleeseh geen enkel ondeugdelijk bestanddeel gevonden, zoodat de oorzaak van de ongesteldheid el- ders gezocht moet worden. „Vad.* 1 Verwonding. Gisteren is in het huis van bewaring to Breda opgesloten v. D., uit iWernhout, verdacht Zondagavond bij het verlaten van de Wemhoutsche kermis den 19-jarigen W1. uit Zunde.rt een levensgevaar lijke verwonding te hebben toegebracht. Lijte gevonden. Gistermorgen werd in een sloot bij het Kalverdijkje te Leeuwar den het lijk gevonden van vrouw C., uit de Amelandstraat, een bekende straatfiguur, Twee personen verdronken. Te Hoog kerk lag in het Hoendaep een schip, geladen! met aardappelen, bewoond door de gebroe ders Poelstra en hun achttienjarig© zuster. Gistermiddag sloeg door omslaan van d© giek, het meisje overboord. Haar 24-jarige broeder sprong haar na, doch heiden ver- dronken .zonder dat men iets tot hun. red-^. ding kon aanwendén.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10