DeVï^ouw in 1c)l3 Van Houten'3 BUITENLAND. BINNENLAND. DRINKT ALLEEN r.s. KOST OVERSiOMT. beste straten de verlichting niet ontstoken >De nieesten waren naar het Kleverpark, I aar 't feest was niet slechts voor de bewo- I ',rs van dit stadsgedeelte, doch voor heel larlem, zooals 't scheen en de feestcommis- v zal ongetwijfeld de commissie van het (■leverpark dankbaar zijn voor deze rege- .Maar niet overal was 't stil en rustig in de (id. In de Doelstraat was 't een gejubel I ltn geheelen avond door en de muziek trok |lC steeds op en neer de straat door, omstuwd tor een vroolijke, zingend en hossend men- jhenkluwen. ■jDat was ook 't geval in andere straten, die loals de Doelstraat de verlichting ontsto- ,'ii hadden. De Koningstraat en Botermarkt [;(a.ren voortdurend vervuld van feestklanken ii vroolijke troepjes trokken er den geheelen oud in het rond, begeleid door cle muziek, jngs de oranjekleurige lichtlijnen van lam- ï©ns. ,4Den geheelen avond trokken ook niuziek- orpsen door de Zijlstraat, Sohagchelstraat l;p Kruisstraat, terwijl ook langs Ged. Oude 1 fi'acht en Kruisweg, vroolijke marschen foerklonken. i - En toen de feestelijkheid in het Kleverpark kj 'as geëindigd golfde een breede stroom vroo- f.jke feestvierders de stad in en bleef nog 'at nafuiven in de straten, die zij bijna ver- iten vonden, doch waaraan zij nu leven n beweging gaven. Op de Grootc Markt werd in de Muziektent en concert gegeven door de muziekveree- Liging „Harmonie", directeur de heer C. F. V*. Wernecke. I j Op uitstekende wijze werden meerdere nurn- ners, waaronder enkele nationale liederen, litgevoerd. - Bovendien werd op meerdore plaatsen in de ;tad we wezen er reeds op muziek ge naakt, zoodat er toch een rechte fceststem- ning over onze stad lag. Dc optocht in dc bioscoop. ij ltcrds denzelfden avond, dat de optocht j gehouden was, werd door de Hollandia-filmfa- I, briek een bioscoopvoorstelling gegeven waar- in de optocht zoo volledig mogelijk op het doek werd vertoond. II 'tls waarlijk een mooie film, waarbij het geheugen weer eens wordt opgefrisoht en men |i dien levendigen, kleurigen stoet, die Dinsdag middag door onze straten trok, weer langs zich ziet heentrekken. IWel blijkt uit deze film, dat de Hollandia- fabriek zich kan meten met de beste op dit gebied. j Wat trouwens ook blijkt uit de andere beel den, die gegeven worden: alle vervaar digd door de Hollandia-filmfabriek, als de opening van het Vredespaleis, de feesten te 'sGravenhage en Amsterdam en het tooneel- spel van Jhr. van Riemsdijk, Silvia Silombra. De Schouwburg was matig bezet. HET FEEST IN HET KLEVERPARK. De Feestcommissie in het Kleverpark heeft als extra-prijs alsnog toegekend een diploma Ioor een zilveren medaille aan den heer W. J. ansen, in fijne vleeschwdren, Kleverparkweg 11, voor diens schitterende en prachtige eta lage die op dit drukke punt zooveel tot opluiste ring van het geheel bijdroeg. JUBILEUM. Te midden der Onafhankelijkheidsfeesten Vierde de firma Gebr. Verkes, bestaande uit de lieeren W. F. J. W. en ff. Verkes, nog het jubileum van het 40-jarig bestaan hun- her zaak, de Stoffenververij, gelegen-Rozen- priëelstraat 79—81, alhier. Het feest werd in intiemen kring geviêrd. doch dit nam niet weg dat de firma's tal van bloemstukken en gelukwenschen in ontvangst hadden te nemen. EEN MOOI SOUVENIR AAN DE ONAE- HA NKELIJ KHEIDSFEESTEN. De heer W. H. van Leeuwen, de bekende prentbriefkaarten-uitgever op het Hout plein, heeft natuurlijk ook van den Optocht van Dinsdag en van de versieringen in de stad een zeer groot aantal kiekjes geno men en die in mooie prentbriefkaarten voor iedereen bereikbaar gemaakt. Wij ontvingen van den heer van Leeuwen een groote serie zeer fraaie opnamen, waarin zoowat alle groepen van den Optocht en zeer veel ver sierde straatgezichten voorkomen: een prachtig souvenir voor de deelnemers, voor de buurtcomité's en straatbewoners en ze ker ook een welkome herinnering voor alle Haarlemmers aan deze buitengewoon goed geslaagde feestenl De oplage mag wel groot 'zijn van deze kaarten, want dat ze, bij de aangename herinneringen die een ieder van de feesten heeft, zullen gaanals koek, daar zijn we zeker van! 1 ST. VINOENTIÜS-BIBLIOTHEEK. Morgenavond wordt de St. Vincentius-bi- bliotheek geopend. Er zal verder tot April eiken Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur gelegenheid zijn tot in ontvangst nemen en ruilen van boeken. De bibliotheek is, zooals men weet geves tigd in het gebouw aan de N. Groenmarkt. RIJKSINSTITUUT VOOR VISSOHERU- ONDERZ-OEK. Van het in Mei 1912 hier ter stede [ge vestigde Rijksinstituut voor visscherij-on derzoek, dat de taak heeft overgenomen ,van den dienst van den wetensch. adviseur in visscherijzaken en dien van het voorma lig Rijksinstituut voor het onderzoek der fzee, is het eerste jaarverslag verschenen, 'beter gezegd het verslag over het tijdvak ^20 Mei31 December 1912. Van hetgeen in dit verslag, uitgebracht door den wetenschappelijken adviseur in vis scherij zak en, directeur, van het instituut dr. P. P. 0. Hoek, over de werkzaamheden van het instituut wordt medegedeeld kan het !Alg. Hbld. o.m. het volgende melden: Een begin werd gemaakt met een onder hoek naar de hygiënische voorwaarden, (waaronder de in de noordelijke Zuiderzee en !de Waddonzee van nature voorkomende [weekdieren en de van daar tijdelijk naar an- tlere gronden overgebrachte of op bepaalde blaatsen bewaarde oesters, mosselen enz., {verkeeren en speciaal naar het daarin voor komen van pathogen© bacteriën. Het onderzoek, dat tot taak heeft een juist (begrip te doen ontstaan van het leven en de teelt der verschillende trekvisschen, die, uit zee de rivieren stroomopwaarts gaande, zich daar vermenigvuldigen en wier broed langer of korter in de benedenrivieren blijft, werd voortgezet. Te dien einde was het noodzake lijk het organisch leven, dat hier onder den invloed van de getijden, van het afstroomen- de zoete en het opstijgende zoute water, vrij samengestelde verschijnselen te zien geeft, nauwkeuriger te onderzoeken, dan tot nog toe kon geschieden. Daarnaast was de vraag te beantwoorden of de rioolwateren der steden, in de rivieren geloosd, invloed oefenen op de productiviteit der benedenri vieren en, zoo ja, in ongunstigen zin. De aard der processen, die bij het kaken en zouten plaats vinden, werd nauwkeuriger bestudeerd in verband met de bij.de haring- industrie toegepaste zoutsoorten, welke niet steeds gemakkelijk in voldoende hoeveel heid te verkrijgen zijn. De reeks onderzoekingen, betrekking heb bende op de levenswijze en de teelt van de ansjovis in de Zuiderzee, werd ten einde gebracht. Nederlands deelneming aan het internatio naal onderzoek der zee deed zich wederom geleien in een aantal tochten met de „Wo- dan" gedurende welke gegevens werden ver zameld op de teelt van schol en verwante visschen betrekking hebbende, zeewater bac teriologisch werd onderzocht, de hydrogra- phisclie toestand van zee en zeewater voor de riviermonden werd nagegaan, de gronden langs Texel de z.g. „Steenen" op oes- sters werden onderzocht. Voorts werden stroommetingen volbracht aan boord van het vuurschip „Terschellingbank" en ansjovis- waarnemingen geclaan in de Zuiderzee. Het verslag maakte voorts melding van de voltooiing der bewerking van de stroomme tingen van 19041907 op de Noordzee ver richt, van een aantal andere oeeanogra- phisch-hydrograpliische onderzoekingen, en van verschillende speciale onderzoekingen op het gebied der toegepaste biologie, die van de filiaalinrichting te Helder uitgingen. Behalve een regks bijlagen zijn aan het verslag studieën toegevoegd van de hand van dr. H. O. Redeke, adjunct-adviseur van het instituut, directeur van de filiaal-inrich ting te Helder en van de assistenten dr. J. J. Tesch en F. Liebert, welke do teelt dei- ansjovis in de Zuiderzee, het kuitschieten van nuttige visschen in de zuidelijke Noord zee en de rol der enzymen bij de bereiding van pekelharing tot onderwerp hebben. RENTE INVALIDITEITSWET. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft in zijn beschikking van 1 Aug. laatstelijk gewijzigd bij zijn beschikking van 18 September, houdende aanwijzing van per sonen, die ouden van dagen bij het aanvragen van een rente, als bedoeld in de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zul len zijn, de navolgende wijzigingen gebracht: binnen het gebied der rentecommissie al hier, buitengemeenten (7); in de gemeente Bloemondaal, op verzoek, ingetrokken de aan wijzing van H. Douwma, gemeentebode, al daar, en aangewezen D. C. Houtgraaf, te Bloemendaal, J. 0. de Vries, te' Overveen, en J. van Snippenberg, te Vogelenzang; in de gemeente Heemstede, op verzoek, ingetrokken de aanwijzing van K. Kaan Jzn., ambtenaar ter secretarie van die gemeente. DE RALKAN. 'J Is in Albanië onrustig. Bij de grens hebben hevige gevechten plaats. ENGELAND. De home-rule bewegingen zal mischien een gunstige wending nemen, Garson schijnt verzoeningsgezind te worden. ITALIë. De berichten over ongesteldheid van Z. H. den Paus schijnen niet waar of overdreven te zijn. DE BALKAN. De Albaneesche toestand. Do Albaneesche kwestie is nog niet van de baan, integendeel, nu de strijd tusschên de Bal- kanstaten zoo goed ais beëindigd is, komt deze kwestie meer naar voren en blijkt dat er op punt nog zeer veel te regelen is en nog vele moeilijkheden uit den weg geruimd moeten wor den. De „Neue Frtie Presse" heeft aan Essad pasja de vraag gesteld, welke zijn plannen waren. Het blad ontving hierop ten antwoord, dat onder dö Albaneezen overeenstemming bestond om te vra gen, dat radicale hervormingen in de twaalf dis tricten ten uitvoer worden gebracht. Verder eischen zij, idat de zetel der Iregeering naar Durazzo wordt overgebracht, dat een verant woordelijk kabinet zal worden benoemd en on middellijk een vorst wordt aangewezen. Ook ver langen zij, dat de regeering te Valona een gede tailleerd verslag geeft van hetgeen zij tot heden heeft gedaan en geen enkele concessie aan bui tenlanders toestaat voor de komst van den vorst. Hij heeft een brief aan de Servische regeering gericht, waarin hij zijn leedwezen betuigt over de bloedige gebeurtenissen aan de Serviseh-Al- baneesche grens. Hij verklaart echter tevens dat hij en zijn partijgenooten de onschendhaarheid van het grondgebied van Albanië, aooals dat door de Londensche gezantenconferentie is afge bakend, zullen verdedigen, indien het Servische leger het mocht willen binnendringen. Servië spant zich wel erg in, om het oproer in Albanië te onderdrukken, doch doet dit vooral met de hoop op landuitbreiding. Zoo meldt Reu ter dat zij begonnen zijn met operaties om Picko poza te bezetten en Prisrend te ontzetten. Troepen dekken de Servisch-Bulgaarsche grens. Bjj Elbassan hebben hevige gevechten tus- sohen Albaneezen en Serviërs plaats gehad. ENGELAND. Home Rule. Minister-president Asquith is naar Balmoral vertrokken, zeer waarschijnlijk om koning George op de hoogte te brengen van de resul taten, waartoe de geheimzinnige ministerraad die dezer dagen op het eiland Arran gehouden is geleld zouden hebben. De meeste bladen zijn van. meening, dat deze 'ministerraad, die zoo geheimzinnig op het Scliotsche eilandje gehouden werd met home- rule in verband stond, doch de „Times blijft nog steeds volhouden, dat de bedoelde besprekingen op het Schotsche eiland niets met de Home- Rule-kwestie hebben uit te staan gehad. In elk geval verwacht men, dat de regeering geen definitieve beslissing ten opzichte van de voor gestelde conferentie nemen zal, voor den eerst- volgenden gewonen ministerraad, die, op mid den October gehouden zal worden. Intusschen doen zich zekere teekenen voor, die er op wijzen, dat er wat ontspanning in den toestand komt. De Ulster-leiders moeten niet meer het onverzoenlijk standpunt innemen, waarop ze voor een paar dagen nog stonden, en nu tot ernstige concessies bereid zijn. Waar schijnlijk zien zij in, dat liun verzet tot niets leiden zal en niets anders is dan geld verspil len en noodeloos menschen levens op het spel te zetten. Na de eerste oogenblikken van opge wondenheid keert waarschijnlijk de bezonken heid weer terug, vooral nu, naar van verschil lende kanten gemeld wordt, de beweging van een verzet tot het uiterste lang niet die geest driftige instemming in Ulsttr moet vinden, die de heethoofdige leiders er wel van verwacht hadden. Gisteren zou Carson, de aanvoerder der rebel len te Ulster, een rede houden en men verwacht te, dat hij daarin blijk zou geven door een meer toegevende gezindheid bezield te zijn. Het is nog niet bekend of aan deze verwach tingen is voldaan. De verzoeningsgezindheid moet van zijn kant komen, want Redmond is niet tot toegeven bereid. Minister Ure heeft te Chiswich verklaart: dat geen conferentie over home rule mogelijk was tenzij de eiseh der Ieren, dat hun zelfre- geering verleend worde, toegestaan wordt. „Ulster," zoo zeide hij, „kan niet buiten een eventueele schikking worden gehouden, omdat de meerderheid in Ulster voor home rule is." ITALIë. De toestand van den Paus. Een Havas-telegram uit Rome meldt het volgende Daar sedert 25 September geen gemeenschap pelijke ontvangsten van pelgrims hebben plaats gehad, loopt het gerucht, dat de Paus onge steld geworden is, doordat hij bjj de ontvangst van de Jeunesse Catholiqne franqaise te lang op de loggia aan het Damasus-hof gebleven zou zijn. Men merkt uit betrouwbare bron hier echter tegen op, dat het onderbreken van de gemeen schappelijke audiënties nittg buitengewoons is. Ook in 't tijdsverloop van 16 tot 22 September had geen plechtigheid van dien aard plaats. Men legt het er dan ook op aan, het aantal van die algemeene audiënties niet te groot te doen zijn, om den H. Vader niet te vermoeien. Uit dit niet verleenen van audiënties is dus niet de gevolgtrekkng te maken, dat de ge zondheidstoestand van Z. H. minder goed zou zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 27 September is mr. W. B. R. van Weldere» baron Ren gors, Ha- rer Majesteits minster-resident met den per soonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de hoven van Stockholm, Kopenhageu en Christian!amet ingang van 1 dezer, benoemd tot Hoogstrier zei ver buitengewoon gezant en gevolmach- tigdtigd minister bij het Italiaansche Hof. Bij Kon. besluit van 29 September is aan mr. B. Ort, minister rjau justitie, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid der bij Kon. besluit van 20 Februarie 1897 ingestelde Staatscommissie tot voorbereiding van de te nemen maatregelen ter bevordering van de codificatie van bet internationaal pri vaatrecht Bij Kon. besluit van 25 September is be noemd tot ridder in de orde van den Neder landsehen Leeuw, de oud-resident G. A. F. J. Oosthout, voorzitter van het bestuur van het Fonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren in Ned-Jndie. Bij Kom besluit van 18 September zijn be- oemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: M. P. Vijverberg en H. D. E. van He- mert, beiden commies ter gemeente-secreta rie te Rotterdam. Bij Kon. besluiten van 26 September zijn G. J. van Wagensveld, hoofd der openbaTe lagere 6chool te Lopik, en J. H. van Kem pen, oud-hoofd der openbare lagere school te Echt, onderwijzer aan de Rijksnormaal lessen te Roermond, benoemd tot ridder in de orde van O ran j e-Naes au Bij Kom besluit van 29 September ia be noemd tot lid van den voogdijraad te Alk maar, mevrouw A. P. de Ven, geboren Boon, wonende te Helder. Bij Kom besluit van 80 September ia be- oemd tot commissaris van politie te Zeist, C. J. de Lange, thans inspecteur van politie aldaar. DR. P. J. F. VERMEULEN. Dinsdagnacht is dr. P- J. F. Vermeulen, lid der Eerste Kamer en directeur van De Tijd, te Rijswijk door een beroerte getrof fen. De laatste Heilige Sacramenten wer den hem toegediend. De toestand was gis teravond gunstiger, maar niettemin nog zorg wekkend. FEESTMAAL-COMMISSIES 1813—1913. In bet restaurant Zomerdijk Bussink op de Entos te Amsterdam heeft gisteravond plaats gehad het feestmaal van de com missies voor het Plan 1818—1913, waartoe het bestuur van de Scheepvaartentoonstel ling het initiatief had genomen. Ongeveer negentig gasten zaten aan. De tafel werd gepresideerd door jhr. Oh. van do Poll, voor zitter van do centrale commissie voor het Plan 1913, De tafel werd geopend door jhr. van de Poll, met een woord van welkom aan allen, die aan de uitnoodiging van de Entos hadden gevolg gegeven. De goede opkomst, zeide spr., levert het bewijs, dat het 'denkbeeld van het bestuur der Scheepvaarttentoon stelling wel in goede aarde is gevallen. Daar na dronk spr. op 'de gezondheid van H. M. A Cacao de Koningin, die door Hare belangstelling voor de verschillende tentoonstellingen zoo veel tot het welslagen heeft bijgedragen, en van de leden van het Koninklijk Huis. WAT ER VAN BESCHULDIGINGEN OVERBLIJFT. In het dagblad „De Tijd" is eenigen tijd oen polemiek gevoerd tusselien pater Kruit wagen en den voorzitter der Evangelische Maatschappij, Dr. C. Hille Ris Lambers. De lieer Hille Ris Lambers, heeft daarin be schuldigingen geiiit waarvan èn pater Kruit wagen, èn de red. van „De Tijd" herhaaldelijk de bewijzen vroeger. In plaats van daarmede voor den dag te komen, vlug en royaal, zoo als men zou mogen verwachten als de Evan gelische maatschappij beschuldigingen uit, praatte de heer Hille Lambers er omheen. Van Katholieken kant werd echter geen kamp gegeven en geweigerd om met den heer Lum bers te debat ter ren, alvorens hij feiten zou genoemd hebben. Ziehier hoe „De Tijd" de polemiek af breekt. Andermaal ontvangen wij een schrijven van Dr. C. Hille Ris Lambers, waarvan wij de plaatsing moeten weigeren, wijl liet onze overtuiging voorgoed heeft gevestigd, dat er met den voorzitter der Evangelische Maat schappij geen land te bezeilen is. Aan de voorwaarden, door pater Kruitwagen en door ons gesteld, voldoet hij niet.. Hij noemt nóg geen enkel Nederlandsch klooster, waarin handel wordt gedreven met goederen onder den marktprijs. In plaats daarvan wijst hij nu op do bierbrouwerij van het Trappisten klooster te Tilburg, en verdor vertelt hij van een gesticht aldaar, waarin eon drukkerij is gevestigd en een paar andere, waarin goed koop© goederen voor winkels zouden worden gemaakt, zooals het Liefdegesticht, te Breda, het Begijnhof te Tilburg en „de Goede Herder", te Leiden. der Koningin te Utrecht een schrijven te richten en daarin te vragen naar do juiste woonplaats van den burgemeester! Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Een wegenkwestie. Tusschên de ge meenten Delft en Rijswijk is een geschil gerezen over hot leggen van kabels voor de levering van electrisclien stroom door Delft aan bewoners op den Haagweg, die eigendom is van do gemeente Delft maar topografisch tot Rijswijk behoort. Gisternacht om 12 uur had men van uit 'Delft den weg opengebroken en den kabel reeds gedeeltelijk gelegd. Gistermorgen verscheen echter de burge meester van Rijswijk met de sommatie het werken te staken en de groeven dicht te gooien. Tot staking was men bereid, tot het dicht gooien evenwel niet. De gereedschappen; werden in beslag genomen. Een .iongen vermist Het gezin De Klerk, Commelinstraat 106 te Amsterdam, vermist sinds Maandag j.l. een 6-jarig zoontje. s Morgens even vóór 9 uur is het jongentje met zijn 7-jarig broertje de deur uitgegaan op weg naar school, maar het tweetal schijnt liet weer te aanlokkelijk gevonden te hebben om zich lus'ighen de school muren te laten opsluiten eu is door de stad gaan dwalen. 's Avonds kwam de oudste jongen alleen thuis. Door de angstige ouders ondevrvraagd vertelde bij mét zijn broertje stekeltjes te hebben gehengeld. Ook waren ze 's middags bij hun grootmoeder in de Tuinstraat ge- woest, aan den anderen kant van de stad. Wat daarna precies is gebeurd, valt niet met- zekerheid uit het verhaal van den jon gen op te maken. Hij zegt op do De Ruytorkade bij het pont- veer te zijn beland. Dan vertelt hij van een man, die het broertje peren zou hebben ge ledere lezer begrijpt, dat, dit gemier niet I Kew'lv er, f1aarrm wesellmM1 d voor verdere discussie vatbaar is. Lr zijn 0Verkant van het IJ. Tegen hem, den ond- nog veel meer „gestichten waarin door ver-ste> Z0ll de man gezegd hebben maar even pleegden eemg werk moet worden verricht, te wachteii, dan mocht hij ook moe over 't dat dan zoo goeu of kwaad als het kan: water. De man was daarop met het broertje aan den man wordt, gebracht. Men denke op pont gegaan, de andere jongen had maar eens aan vakscholen, landbouwkoloniën, gewac^tj een beele p00s, en toen de man niet shelters, werkverschaffingen, gevangenissen - terugkwam, was hij naar huis geloopen. enz., wier praestoties ot ,i Ier ei opmerkin-1 oudere ook vroegen, wat de poli gen aanlc.d'pg- gov on, die evenwel tot het al- tie later ook probeerde, de jongen blijft bij gemeen economisch.-t.jrrem behooren. zijn onwaareehijnlijk verbaak Jn hoeverre De moest klaarblijkelijke onwil om schuld jmen /velooven moet, Is moeilijk to zeg- tie bekennen spreekt bij dr. C. Hille Ris i g-el, Waar zij stekeltjes gevischt hebben Lambers echter uit de mededeeling in ziju,weet de jonge avonturier niet te zeggen brief: „Over het geldleenen tegen goedkoop© w0] dat zijn broertje en hij ©r een „heelc- rente herhaal ik, dat het in Roomsch© krin gen bekend genoeg, is. dat zulks geschiedt. Ook weet ik dergelijke dingen van een Roomsch Katholiek neringdoende, maar uit den aard der zaak kan een buiten de Roomsch Katholieke Kerk staand persoon hier den loop van dit geld niet tot do eigenlijke bron toe volgen." Hier 'breekt ons de klomp! Men kan- dagelijks in de Katholieke dag bladen lezen,: dat Katholieke scholen, kerken, gasthuizen, .patronaten, die geld willen lee- nen, waarvan de teruggave absoluut verze kerd is, reeds tot U/t pCt. rente aanbieden en nu moet men nog gelooveti, dat klooster oversten hun of haai' kapitaal zullen risquee- ran bij neringdoenden, tegen goedkoop© rente, die, volgens den heer Gorter te Voorburg, 2 a 21/2 pOt. bedraagt. Waar ziet men de bestuurders van onze kloosters toch wel voor aian? De geluksvogel onder de Roomsch Ka tholieke neringdoenden, die dat goedkoope be drijfskapitaal heeft gekregen, zit natuurlijk in den duim van een der beide heeren. Waar om laten zij hem er niet eens uitvliegen? Men begrijpt daarom, dat wij nu van dr. O. Hille Ris Lambers genoeg hebben. DE RAADSVERKIEZING TE LEIDEN, boel" hadden. Een duidelijk signalement van den man met de peren kan hij ook al niet geven, alleen maar heel vage algemeenhe den. Bovendien maakt de zwerftocht, dien de kinderen hebben gemaakt, het. verbazend moeilijk een onderzoek in te stellen. De politie is echter de meening toegedaan, dat het vermiste jongentje wel bij het ste keltjes-hengelen in het water zal zijn geval len en onopgemerkt, verdronken, en dat. de oudste jongen alle andere bijzonderheden uit angst verzonnen heeft, misschien ze nu- zelf gelooft. „N v. d. D." Vergiftiging? In het gezin van een in de Koningstraat in den Haag woonachtigen sigarenmaker hebben zich, naar ons werd' medegedeeld, Maandag verschijnselen voor gedaan, die hoogstwaarschijnlijk op vergif tiging wijzen en waarvoor de oorzaak aan vankelijk gezocht werd in bet gebruik van ondeugdelijk vleesch. De buren, die gewend waren de leden van het bedoelde gezin el- ken dag de woning te hqoren verlaten, zijn door de ongewone stilte dien dag opmerk zaam geworden en hebben zicli ten slotte toegang tot de woning verschaft Hier von den ze de bei die ouders en vijf der zes kin deren bewusteloos te bed, terwijl zich oo)c B» ~«-f» «neen lid den meenteraad in het derde district ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van dr. G. A. Kruimel, weerden uitgebracht 1234 geldige stemmen. Volstrek te meerderheid 618. Daarvan verkregen W. G. Hemerik, S.D.A.P., 255, P. J. van Hoeken, antd-winkelslui ti ngscomité, 60, mr. H. W. C. die Jong, vrij-lib., 183, dr. J. A. N. Knuttel, S.D.P., 4, en W. Peru, anti-rev., 782 stern- voordeden. Onmiddellijk is daarop genees kundige hulp ingeroepen, er werd een on derzoek in .de woning ingesteld, waarbij een1 restant gehakt, dat van den maaltijd van den vorigen middag overgebleven was. in beslag genomen werd en ter onderzoek ter beschikking van den keuringsdienst ie ge steld, De toestand van de slachtoffers was Dinedag nog niet normaal. Naar we vernemen, is in het vleesch geen mm ^dat gekozen te de h^r Pera enkel ondeugdelijk bestanddeel gevonden. De heer Pera was hu de laatste periodieke d<; onge<5teldheid el- verkiezing in Juli uitgevallen. De vrijz™- M worden nige meerderheid in den gemeenteraad is hiermede met één verminderd. o- In braak door oen vrouw. Een vi'ouw uit Ingen, die verdacht wordt aldaar tijdens de viering van de onafhankelijkheidsfees ten te hebben ingebroken en f 300 te heb ben [gestolen, is gisteren gevankelijk naar Tiei gebracht. Een Burgemeester zoek! "t N. v. d. D. meldt: Te Amerongen werd in de zit ting van den gemeenteraad mededeeling ge daan van het koninklijk besluit, houdende de benoeming van jhr. mr. iW. E. van Weede tot burgemeester dier gemeente. Wijl deze benoeming reeds ruim een 14 dagen bekend is en men nog niets naders van den benoem de geboord of gezidp. heeft, stelde .wethou der N. van Os voor. aan den Commissaris ding kon aanwenden. „V«uL" Verwonding. Gisteren is in het huis van bewaring te Breda opgesloten v. D., uit Wernhout, verdacht Zondagavond bij het verlaten van de Wemhoutsche kermis den 19-jarigen W. uit Zundert een levensgevaar lijke verwonding te hebben toegebracht. Lijk gevonden. Gistermorgen werd in een sloot bij het Kalverdijkje te Leeuwar den het lijk gevonden van vrouw 0., uit de Amelandstraat, een bekende straatfiguur, Twee personen verdronken. Te Hoog kerk lag in bet Hoendaep een schip, geladen! met aardappelen, bewoond door de gebroe ders Poelstra en hun achttienjarige zustor, Gistermiddag sloeg dioor omslaan van de giek, het meisje overboord. Haar 24-jangö broeder sprong haar na, doch beidon vete dronken zon dier dat mon iotö "tot hun rei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 18