TWEEDE BLAD Schoenmaker, blijf bij je leest POLITIEKE PRAATJES. BUITENLAND. BINNENLAND. llu Bon iüapcfoé. Hasisischoenen vooi* all© geflecgen&seffessi DONDERDAG 2 OCTOBER. ISIS as, ïir 50 2. NIEUWE HAARLE/Y\SCHE COURANT ot 3Q« ns, en XI. Een vraag- van veel belang is deze: Hoe moeten we handelen ten opzichte van de iuiam-Katbolieken I Onder naam-Katholieken versta ik die menschen, welke Katholiek geboren zijn» korteren of langeren tijd Katholiek hebben geleefd, maar op het oogenblik zonder gods dienst voortleven. De gewoonte was tot nu, dat op de stra- tenlijstjes, die de propagandisten ontvingen, al deze naam-Katholiek en voorkwamen, en, enkele uitzonderingen daargelaten', dezen ook naar de stembus werden gehaald en bij het lOpmaken van den voorloopigen uitslag bij do Rechtscbe stemmen werden gerekend. Mijns inziens totaal verkeerdI Ik hoop u dit nader aan te toonen, en te vens aan te geven op welke wijze er dan wel met hen gehandeld dient te worden., Bij de naanr Katholieken kunnen we weer twee groepen onderscheiden: Menschen, die nooit een Katholieke levenswijze hebben ge leid, en menschen, die dit gedurende zekeren ,tijd wel hebben gedaan. De eersten zijn misschien onkel gedoopt, ïneer niet, zulke menschen weten niets van jons H. Geloof af, ze zijn niet Katholiek, en ze zijn het nooit geweest. Wij kunnen zo jdnarom onmogelijk ouder de Katholieke kie zers rekenen. We kunnen ze gevoegelijk rangschikken onder de mot-Katholieken. {Wat we voor een liberaal en socialist.doen, idoen we voor hen ook, maar meer "oök niet. (We kunnen ook niet veronderstellen, dat ze Katholiek zullen stemmen, evenmin als we dit van een Jood zullen verwachten. Nu komt de tweede groep: de menschen, (die een tijd lang Katholiek hebben geleefd, maar na verloop van tijd hun Geloof den rug hebben toegekeerd. Sommigen hebben dit gedaan uit onwe tendheid, lakschheid, onverschilligheid., Niet. dat zij direct met haat bezield zijn tegen den Roomschcn godsdienst, maar ze vinden het gemakkelijker zoo te leven, het is hun onverschillig. Die onverschilligheid is hun kenmerk, socialisme, enz. laat hen evengoed koud. Dat dezulken Recht.se.li stemmen valt ook weer niet to veronderstellen, dat ze door een kort huisbezoek vlak voor de verkie zingen zullen bekeerd worden, is al even min aan te nemen. Wel kunnen ze na lang en voorzichtig werken weer' op den juisten weg worden teruggebracht. Daarom worden ze den propagandist bijzonder aanbevolen. moeten speciaal bewerkt worden met' lec tuur, vooral godsdienstige. Verder kunnen zo behandeld worden als de kleuiTooze mid denstof, indien de propagandist ton minste geen opleving van hun godsdienstig gevoel Opmerkt. Rest ons nog de echte renegaten, die be zield zijn mot oen haat tegen alles, wat Ka tholiek heet. Dezulken nemen bij de tegen- part.ij moostal niet dc Jaa.£»sl.o plaatsen in. Men late ze maar zooals ze zijn. Keel ene even gaat niet met hen, lectuur heeft geen in vloed. Vooral spore men dezulken niet aan ter stembus te gaan, verkeerd stemmen doen ze. Uit het voorgaande blijkt voldoende, dat een. propagandaclub met do naam-Katholie ken uiterst voorzichtig moet zijn. Alleen mei hou, die werkelijk een tijd Katholiek geleefd hebben, on door onwetendheid of onverschilligheid afvallig zijn geworden, valt Wat uit te voeren. Gedurige aanbieding van. lectuur en daarna veelvuldig huisbezoek zijn de middelen ter genezing. i.)o uiterste voor zichtigheid moet echter met hen betracht Worden. Men mag ze alleen naar de stembus halen, als men van hun goede gezindheid ten volle overtuigd is. De verkiezingen in Moxieo. Er zijn nog eenige candidaten gesteld voor de verkiezingen voor 't presidentschap in Mexico, die de volgende maand vullen wor den gehouden. De arbeiderspartij heeft gene raal Felix Diaz gecandideerd, terwijl do libe rale republikeinen als hun candidaat David Delafuente hebben aangewezen. Naar men weet, haddon de katholieken, of de ©nd-medestandera van Don Porfirio Diaz, een anderen candidaat, den mi nieter van bui- tenlandsehe zaken Gamboa, gesteld, tegen wiens eandidatuur generaal Hnerfca zich niet zou verzetten. Maar nu komt Carranza, de lpider der op standelingen, die zich ooiistituüonaiisten noe men, roet in het eten gooien. Hij heeft n,l. be kend gemaakt, dat de gouverneurs van do zes staten,, waarin de constitutional isten de bovendrijvende partij zijn, verklaard hebben, dat zü een eventuéelen president van Mexico, die in October gekozen wordt, niet zullen erkennen. Zoo'n president zal dan door de eonstitutionalisten als verrader worden be schouwd en bestreden. Dat belooft wat, schrijft de N. R. O. Wij zijn benieuwd boe deze strijd om den presidentszetel zal afloopen! Koningin Augusta Victoria. De Berlijnsehe correspondent van de „Daily Express" meldt aan zijn blad, zoo deelt de Tel. mede, dat hij, in weerwil van alle tegenstrijdige berichten, in staat is te verklaren, dat de jonge echtgenoote van ex-koning Manuel ernstig ziek is, zoo ziek inderdaad, dat er niet aan gedacht kan worden, dat zij binnen enkele maanden, naar haar verblijf in Engeland kan worden overge bracht. Zij bevindt zich nog steeds in het zie kenhuis te München, waar zij behandeld wordt door prof. von Romberg, een bekend speciali teit.in vrouwenziekten. Ofschoon de koningin zeer zwak is. moet er echter geen gevaar voor haar (leven bestaan. Zoodra /.ij voldoende op krachten gekomen is om vervoerd te kunnen worden, keert zij terug naar het kasteel hnrex' ouders te Sigmaringen, om daar gedurende den winter te blijven. Wat cx-koning Manuel betreft, wordt verklaard, dat hij na een kort verblijf te Sigmaringen naar Richmond zal vertrekken. Dat er echter geen sprake is van ongerust heid b6wyst het feit, dat koning Manuel, in ge zelschap van andere vorstelijke personen, Maan- dag'to München een voorstelling bijwoonde vau de opera Carmen, waarin Signor Caruso op trad. Keizer Wilhelm heeft zijn belangstelling ge toond door het zonden van lange telegrammen van deelneming aan koning Manuel en aan prins Wilhelm van Hohenzollern, den vader der koningin. Een toevluchtsoord. Het klooster van, den St. Bernard in de Alpen, dat reeds menigen verdwaalde tot toevluchtsoord diende, heeft onlangs ook zijn deuren opengezet voor uit geputte trekvogels. Tijdens een hevigen sneeuwstorm zagen de monniken een grooton zwerm zwaluwen, die op haar trek waren, naderen. Dadelijk werden alle vensters en deuren van bet. klooster wijd opengezet, waar van de diertjes gretig gebruik maakten. Even later waren de gangen en cellen vol half bevroren vogels. De kleine reizigers brachten er den nacht door oin den volgen den morgen toen de storm bedaard was, hun reis naar het verre zuiden voort te zetten. De kicsreclitvrouwen. Het hoofdkwar tier der KngeLsche kiesrechtjuffers zal naar Darijs worden overgebracht. Mi»s Oh ris tab el Pankhurst heeft aldaar mooie vertrekken ge huurd. Meest al de kamers zijn in bureaux veranderd geworden. Ex-president Castro bestolen. De parti culiere detective Mobr on de volontair Mi- chaölis, die zich Zaterdag voor de rechtbank te Hamburg hadden te verantwoorden wegens diefstal ten nadeel© van den vroegeren presi dent- tier republiek Venezuela, hadden op het bureau van den koopman Melitta, bij wien do volontair in betrekking was en die Cas tro's zaakgelastigde was een schrijftafel open gebroken en daaruit geheime stukken gesto len, toebehoorende aan den ex-presideut. Zij wilden deze papieren tegen een boeg bedrag aau Castro's tegenstanders verkoepen. Zoover kwam het echter niet, want Melitta bemerkte den diefstal dadelijk en het gelukte hem den dieven de papieren wedeT te ontfut selen. Mohr en Micbaëlia kregen ieder vier maanden gevangenisstraf. De geheimzinnige runderroover. Einde lijk zal blijken, wie de geheimzinnige runder roover der Stiermarksche Alpen is. Nadat men de geheel e roof dier en wereld by het ge val betrokken had, is thans gebleken, dat gewone kettinghonden de schuldigen zijn. In de laatste drie maanden zijn in den omtrek van het Trofaiacb-bosch bij Leoben een groot aantal schapen, runderen en kalveren dood of ernstig gewond in do weide gevonden, die zoo als achteraf gebleken is, door kettinghonden, die 's nachts door de boeren worden losgela ten, zijn verscheurd of gewond. Het is vast gesteld, dat een enkele hond op een nacht twaalf schapen doodde of wondde. H. M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK EN UTRECHT. H. M. de Koningin kwam Dinsdagmiddag halfeen per auto van 't Loo te S-oestdyk aan tot 't brengen van een kort bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder en de vorstin v'an llentheim ten paleize Soestdijk. Na het noenmaal gebruikt) te hebben vertrok H. M. de Koningin naar Utrecht tot het brengen van het aangekondigde bezoek aan de Kunsttentoonstelling aldaar. HET WEDUWEN. EN WEEZENFONDS IN INDUS. In het op 1 October in werking tredende nieuwe reglement voor hot weduwen- en weezeu- fonds van Europeesche burgerlijke ambtenaren in Nederlandsch-Imlië is ten aanzien van de uit- keeringen aan weduwen de voornaamste bepa ling deze, dat eene weduwe, die een nieuw huwe lijk aangaat, slechts de helft van haar pensioen verliest. Bij ontbinding van haar laatste huwelijk treedt zü weder in het genot Van haar vol pen sioen. Zoolang een hertrouwdo weduwe lialf pen sioen geniet, wordt aan hare kinderen de helft van deu onderstand van volle weezen uitgekeerd. Tot de uitbetaling van vol pensioen wordt telkenmale eerst overgegaan nadat yan dé weduwe is ontvangen eene schriftelijke ver klaring dat zü ongehuwd is. Een weduwe, dit eene verklaring indient welke met de waarheid in strijd is, verliest voor goed alle aanspraak op pensioen. EEN CONGRES VAN POLEN IN NEDER LAND? Naar hot „Berliner T'ageblatt" uit Dort mund verneemt, zullen de Polen ton westen van de Elbe binnenkort een congres houden. Een comité heeft reeds opdracht gekregen de zaak voor te bereiden. Vermeldenswaard is het feit, dat men dit oongres in 't buitenland en wel in Nederland denkt te houden. Natuurlek ge schiedt dit in verband met de wettelijke bepa ling, die eischt, dat men zich op openbare ver gaderingen slechts van de Duitsche taal bedient, zoo meldt de Tel. DE „ZWIJGENDE HETOOGING." Uit de „Residentiebode" van Donderdag namen wij oen verhaal over, inhoudende dat 'n chic ge- klcede dame, als freule betiteld, een paar dagen voor 17 September bij een vrouw in de Jan de Baenstraat te 's-Gravenhag© is gekoinon en haar gevraagd heeft of zij niet 40 vrouwen leveren kon voor de kiesrechtbotooging. Prijs: een gul den per hoofd pus een extraatje. En naar het blad verklaart zyn de 40 vrouwen inderdaad ge leverd en hebben ze aan de betooging deelge nomen. Wy kunnen de waarheid van dit verhaal moeilyk aannemen, zegt de N. Ct., maar wat ons bevreemdt is dat er nog steeds geen tegenspraak l is gevolgd. Het blad dringt daarom aan op een verklaring van de dames die de organisatie der „zwijgende betooging" op zich hebben genomen en die niet mogen blijven zwygea op een be schuldiging van zoo ergorlük boerenbedrog. Inderdaad zou dat wel dienen, als het de da- mee niet te veel moeite is 1 NEDERLANDSCHE OFFICIEREN NAAR ALBANIë. Een officieus Reutertelegram uit Londen meldt, dat de Nederlandsche regeering de uit- noodiging van de mogendheden, om de gendar merie in Albanië te organiseeren, heeft aange nomen en een aantal officieren zal uitzenden, die zich van den toestand op de hoogte zullen stellen, ten einde zich te vergewissen, hoeveel officieren tot bovengenoemd doel noodlg zullen zün. DE TENTOONSTELLING IN HET MUI- DERSLOT. behoort tot het verleden. Maandag is de collec tie oude kunst, die op zoo smaakvolle wijze in het slot was tentoongesteld, voor het laatst te bezichtigen geweest. R. K. HERSTELLINGS OORDEN „DEKKERS WALB." Dag in dag uit stijgt het getal kranken, die hier in deze mooie en gezonde ..streek het volle verlangde leven komen inademen. Dag in dag uit nemen bij den directeur de aanvragen toe van lien, die voor een of anderen lieveling het h'opend oog op deze R. K. Herstellings oorden gevestigd hebben. Nu reeds een veertigtal tubcrculose-lijders toeven er onder ons. Mag ik den katholieken Nederlanders een vraag doen? Gij weet, longlijders gevoelen zich over 't algemeen niet erg ziek. Vooral niet als de ziekte, zooals hier bij de moesten, in haar eerste verraderlijk stadium verkeert. Wat is 't nu een ontzaglijke toer voor hen, den gehoelen dag op gepaste wijze vol te maken. Bij 't altijd lekkere dennenlucht happen, bij 't altijd overschouwen der als tapijten uitgespreide landerijen, en 't zich verin- - gen in de prachtige natuur-verschijnselen moet nog iets bijkomen. Wat zal dat zijn? Gij begrijpt, voor do moesten, voor bijna allen: lectuur: Ixectuur. Maar waar baal ik hier lectuur? Het Sanatorium heeft vooreerst nog voor zooveel anders te zorgen. Nu- ben ik zoo vrij, in overleg met den volijverigen dokter directeur, den heer Jong- mans, aau do katholieke .Nederlanders wat boeken te komen vragen. Wij kunnen al wat goed is gebruiken, want er liggen onder ons vau allerlei patiënten: dames en lieeren, jonge dames en jonge hoe ren, studeo rende jeugd en spelende kinderen, arbeiders en patroons onderwijzers enz. enz. De ondervinding leert, dat geïllus treerde boeken nog liet nelkomst zijn. Wie helpt er ons aan wat lectuur? Daarvoor alleroprecht-ren dank! AitN. SUIJS, tijdelijk roetor van „Dekkeiswald". 29 Sept. 1913. Kranige Nederlanders. Maandagnacht 15 September hoorde men op het 14000 tone droogdok te Amsterdam gebouwd door de Ned. Scheepsbouwmaatschappij en thans on der leiding van den dokmeeeter K. Kruyff, op weg" naar Soerabaja in de golf van Aden angstig hulpgeroep. Weldra ontdekte men een omgeslagen sloep en daar boven op een man. Vlug sprongen twee matrozen, Klaas Voeustra en Martinus Kramer, beiden Nieuwediep-or», in do vlet, om te tracliteu den schipbreukeling te redden; zij mochten het genoegen smaken hem behouden op het dok te brengen. Van hem vernam men, dat h'ij Duitscher was en stuurman op een der torpedobooten, die te Aden geankerd waren en die bestemd zyn oor China, Hij vertelde, dat hü met z sloep door een windvlaag was omgeslage en reeds langer dan een uur op de omgesla gen sloep ronddreef. Gelukkig, dat men op het dok zün nood kreten hoorde, andera ware hü zeker de go' uit en de volle zee ingedreven. Met de sloe yan t dok werd hü naar zün vaartuig ge bracht. Dinsdag 17 Sopt. kwam de Duitscher op he droogdok, om nogmaals zijne redders te be danken en wilde hun twintig Mark geven flat echter met beslistheid door hen van d hand werd gewezen met de echt-Hollandsche uitdrukking: „Wij zijn zeelui onder elkander- een volgende keer doe jy het ons." Een ©eresaluut aan die flinke mannen. (H. B. Een raadsvergadering. De „Limb. Koe rier" geeft verslag van een ra a ds vergader in te Scbaesberg, Donderdag gehouden. Het raadslid Erens had gezegd, te meenen» dat in de wet staat, dat het hoofd der school geen les meer behoeft te geven als er 7 klas sen zijn. De voorzitter, brugemeester Quaedvlieg, antwoordde hierop: U zegt: ik meen. Maar met, dat meenen worden iemand-zonder het minste bewijs, verwijtingen en beschuldigin gen naar het hoofd geslingerd. Die dat doet, j is volgens een hoogstaand schrijver zelf een schurk; een bewijs hiervan zit in mijne naaste I nabijheid. Ja, lach maar Debeii; als ik u zie lachen, denk ik aan den grijnslach des dui- j veis. j (Debeü interrumpeert: Maakt u zich maar eens rein, van wat. men u beschuldigt). Voorzitter: Tegenover pamflettenschryvera behoef ik me niet rein te maken. U, Debeij staat als pamflettenschrijver genoeg bekend. Ik heb nooit noodig gehad, Debeü» een armen boscliwaehter zijn brood te ontnemen, om de bosschon goedkoop to hebben. Ik heb nooit noodig gehad iemand een blanco papier te laten teekenen. Ik heb nooit noodig gehad een testament van 2500 door uw manipuleeren 2 keer dienst te laten doen. Ik wil hier verder niet op ingaan, bedenk alleen dit spreek woord: „Die deu duivel bannen wil, moet rein zün," en dat bent u noch uwe helpera. Ik heb mij gerechtvaardigd voor alle autoriteiten, maar u bent 'n fitter geweest van uwe voor oudera af." Erens: „Acht u de stukken, die nan de leden der Tweede Kamer en aan alle autoriteiten gestuurd zijn ook pamfletten I Voorzitter: Ik heb reeds gezegd, ik acht heit schurken, die iets meenen en iemand beschul digen, zonder bewijzen te hebben. Debeii: Hij is een schurk, die geld vau de gemeente per jaar achterhoudt en als de poli tie hem op de hielen zit, ze dan heenwerpt, U staat onder hooge bescherming en het schijnt, dat er geen recht bestaat, andera was alles anders uitgekomen. Voorzitter: Het is een schurk, die het wagen, durft.de hoogste autoriteiten te beschuldigen; geen wonder, dat diezelfde persoon mij durft te beschuldigen. Debeij, u hebt altijd den mond vol van recht, maar was het recht, dat u een arm workman, die u een stukje land verkocht, voor 18, later 20.deed betalen. Was dit rechtvaardig. Was het eerlük, iemand een blanco vel papier te laten teekenen. Debeij: Ik kan mij rechtvaardigen, haal dien persoon eens, dien ik 20 lieb doen betalen. Maar u, burgemeester, u kunt zich niet recht vaardigen. Voorzitter: Beide personen, zoowel die u f 20 liet betalen, alsook die u bet blanco pa pier liet teekenen, wonen op Scbaesberg, en tegenover schurken rechtvaardig ik mü niet. Erens. Wat u aanhaalt, zijn particuliere zaken. Debeij beeft echter in 't openbaar liet hoofd der.gemeente beschuldigd. U heeft zich dus ook in 't openbaar moeten rechtvaardi gen. Alsnu gaat men over tot behandeling der agenda „Zü zei alles!" Ik zit in het verste boekje van een coupé gekropen schrijft B. P. onder de streep in het Hbld. In hét andere hoekje wordt een debat uitgevochten. Zü was 'n kiesrechtvrouw, hü was niets. Naar W. O. von Hoorn. Wie van ons lezer, heeft dit spreekwoord nooit gebezigd, als een ander iets ondernam, waartoe hem de geschiktheid en het verstand ontbrak; Alles in de wereld moet op zün »igeu manier geschieden, elk ambacht, hoe Kering hel ook schijne, heeft zijne bijzondere kunstgrepen en wie deze niet kent, slaagt in *liu werk niet. Dit heeft eens iemand, een Kofdhartig mensch, ondervonden, en die *®'Uand was koning Maximiliaan Joseph vau '«eieren, een vorst bij al zün onderdanen by- koinler geliefd. Een, 't was in den zomer, zat tl, eenvoudig zonder opschik gekleed, in den lotlui" van Tegernsee te lezen. De hitte was <oo groot, en ia den tuin was het zoo stil, dat en koning do oogen toevielen. Hij legde het goek „aast zich op de bank ou sluimerde in. Jtme rust duurde echter niet lang, en ontwa kende stond hij op om nog een wandeling te waken. Aan het boek dacht hij niet; bij liet «et liggen. Zijn weg voerde hem vertier en Jjfdor, en weldra lag de geheele koninklüke 4e'n «chler hem, en wandelde hij voort door ^ras-velden, die hier en daar aan den oever w.net meer gelegen zijn. e gtw ljWöm koning het boek weder in <la<] j'wchte, dat hij op de bank in het park flaa vft'er, liggen. Als er iemand langs ging, biet g'1 het wel verloren zijn, en hij zou het (neer j 'nc willen missen. Daar hij nu het liever "m88 naar het slot wilde terugkeeren, 4egg(,n denzelfden weg nogmaals af te ton hal"'8 hü om naar iemand, die bet boek <üitici; en en wien hü nauwkeurig kon ann- Luiseu Waai' bet was blijven liggen. Ia den en omtrek zag hü echter niemand, dau 4°ngen, die een troep ganzen hoedde» Do koning ging due op deze toe, en zei: Zeg eens, vriendje, zoudt ge wel van die en uie piaats een boek kunnen halen? dan geef ik u een rijksdaalder. De jongen, die den koning niet kende, zag den dikken heer ongeloovig aan. Een rijks daalder voor zulk een kleine moeite dat wilde er bü hem niet in. Meent ge dat ik get benï was z'ijn ant woord, terwijl li ij wilde heengaan. Waarom zou ik meenen dat gü gek zijt, vroeg daarop do koning, wien do kloeke, roodwangige jongen beviel, lachend, terwül hü wol begreep dat deze hem niet kende. Omdat gü voor zulk een geringeu dienst een rijksdaalder wilt. geven, hernam de knaap. Zoo gemakkelijk wordt het geld niet verdiend. Nu zie ik, hervatte de koning vroolük, dat gü toch een dwaas zijt, waarom gelooft gij mij niet? Die daar binnen, en de knaap wees naar het gindsche slot, houden ons volk gaarne voor den gek, en g'ij komt toch ook vau daar. En al kwam ik van daar? zei de koning. Hier hebt gij al vast den ryksdaalder voor uit! Ga nu en baal mü het boek. De oogen van den knaap tintelden, toen hij bet geld in de hand hield, want voor niet veel meer moest hij eeu geheel jaar lang de ganzen hoeden. Hij bleef staan. Nu, vroeg de koning, waarom gaat gij niet? De knaap schoof zün hoedje wat op zijde en krabde zich achter het oor. Ja, zeide hij, ik wilde wel, maar ik durf niet. Als de boeren hoorden dat ik die ellendige ganzen alleen gelaten had, dan joegen zij mü weg en ik was zonder brood. Malle .iongen, riep de koning uit, ik zal ze wel hoeden, tot gij terug komt. Gij? vroeg de jongen langzaam en spot tend. Gü waart me ook de rechte voor een ganzenhoeder! Ge zijt veel te dik en te stijf, dat zou fraai gaan. Zü zouden alle uiteengaan en op de vette weiden, en ik kon meer be talen, dan ik in een geheel jaar verdien. En zio me daar dien grooten eens aan, met zijn marterkop eu zwarte vleugelen, hij is een deserteur, een ellendig heest, een oproerma ker; hij behoort tot liet hofgospuis, dat niet veel deugt; hij zou de boel maar in de war jagen, het gaat niet. De koning hield zich zoo goed mogelijk, ter wül bij zeide: Waarom zou ik niet een oogen- blik die ganzen kunnen besturen, ik die bet zoo vele menschen moet doen? Gij? vroeg do knaap weer en nam liem van bet hoofd tot de voeten op. Nu, dat moeten dan ook dwaze menschen zijn; züt gü mis schien een schoolmeester? O, ik verzeker u, jongens zijn vrij wat makkelijker te regeeren1 dan ganzen. Dat kan zün, antwoordde de koning, doch talm niet langer. Wilt gü het boek halen? Ik wilde gaarne maar Ik sta voor alles in, en betaal de schade, indien tiw baas mocht komen. Nu ging den jongen een licht op. Hü beval den vreemden heer vooral acht te slaan op den „hoveling", zoo noemde hü de groote, def tige gans; deze toch was altyd oproerig, en bracht den geheelen troep in beweging. De koning beloofde het en ontving de zweep, en de jongen ging heen, maar kwam, nadat hü een eind weegs geloop-en had, terug. Wat beduidt dat, riep de koning hem te gemoet. Klap eens met de zweep, beval de jongen. De koning beproefde -het maar het ging niet. Dat heb ik wel gedacht, zei de knaap. Een schoolmeester wil een ganzenhoeder zijn en hij kan niet eens klap peul Hij trok den koning de zweep uit de hand en wees hem hoe hij daarmee klappen moest. Do koning kon zich biina niet langer be- dwingeu. Hü deed echter zün best oni van het klappen den slag te krijgen, en toen hem dit eindelijk eenmaal hü toeval gelukte, druk te de knaap hem nogmaals de plichten eens ganzenhoeders op het hart en liep toen heen. De koning hield nu niet langer zün lachen iin. Maar het scheen waarlük of de ganzen be- j merkten dat hun gewone strenge meester den troep niet bewaakte. De gans, die de knaap als hoveling aangewezen had, rekte den lan- i gen hals uit, zag overal rond en liet twoe-, driemaal zijn kry'schend gesnater hooren, en j alsof een windvlaag een hoop vederen be- roerde terstond staken alle ganzen liun i vlerken op, snaterden luid, en eer de koning er aan dacht, vlogen allen uit elkander, naar de verschillende windstreken heen, en in de vette web!en aan den oever van het meer. De koning riep het hielp niet». Hij wild© met de zweep klappen, maar hü kon er geen fatsoenlijke klap uitkrygen. Hij liep her- en derwaarts, maar alles tevergeefs. In het zweet hadend. zette hij zich lachend neder op den boomstam, waar de knaap bad gez.eten en liet de ganzen loopen. De jongen heeft waarlijk gelijk, zei de ko ning tot zichzelf, dat het gemakkelyker is oen paar millioen menschen te regeeren dan een troep ganzen. En die ellendige „hove ling" is van alles de schuld! De knaap had zich inmiddels voortgespoed en het boek op de aangewezen plaats gevon den. Vroolük gestemd kwam hü terug. Toen hij echter hij den koning was gekomen en naar de ganzen zag, liet hü van schrik het hoek vallen, en staarde het onheil aan dat zyn koninklüke plaatsvervanger had aange richt. Daar hebben we het al! riep hij uit, byna schreiend van toorn en droefheid. Ik had wel gelijk, gij weet er niets van! Wat moet ik nu beginnen? Alléén kan Ik ze onmogelijk weer te zameu brengen. Gü dient wel een handje mee te heipen. Hij wees den koning eene plaats aan, waar hij moest blyven staan, en leerde hem lioa hij de uitgestrekte armen moest opheffen en laten vallen, #n hoe hü schreeuwen moest, daarna liep hy zelf heen om de verst verwij derden te halen. De koning deed zyn best en na onbesehrij- felyk veel moeite was de troep eindelük weer byeen. De knaap schimpte en schold nu op den koning, dat hy zijn plicht zoo slecht liad ver vuld, en besloot: Van myn leven zal zoo iemand myne zweep niet weer in handon krygen, en my door een ryksdaalder verlei den myne kudde te verlaten. Den koning zou ik ze zelfs nog niet toever trouwen. Daaraan hebt gy gelijk, brave jongen, riep de koning nu schaterend van lachen uit; die heeft er even weinig verstand van als ik. Dat ook nog? riep de knaap, en zag hem vol ergernis aan. Wel ja, want ik ben de koning. Gij? nu maak dat aan een domoor wijs, maar mij nietl hernam de jongen. Haal gij maar uw hoek en maak dat gij thuis komt. De koning haalde bedaard het boek ©n zei» terwyl hy den knaap nog twee rijksdaalders gaf: Wees maar niet hoos! Ik beloof u dat ik nimmer weder ganzen zal hoedenI De jongen dankte hem, zag hem ongeloovig aan, en zeide: Wie gy ook zyt, zeker zyt gü een goede heer, maar voor ganzenhoeder deugt ge volstrekt niet! Het geldt ook bier: Schoenmaker, blyf bij uw leest. D. v. N. Br<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 21