«uamrttra* ^Qsssa^st 3? tV. &Wee/JUjJse/7. «3 arïeJjorjasïraat 2,7.FeJe/J770. bpeciaal adres veer Schooliaarzen. Kerknieuws. STADSNIEUWS Leger en Vloot. RIEÜÏÏS KIT OEI flffiTREk Kunst en Letteren. Sport en Wedstrijden. Uit onze Oost. ONDERW IJS. zei alles. En hij zei Ik zal u zeggen, wat hij zei: Ja mevrouw.... Nee mevrouw Jawel mevrouw, maar Natnurlijk. Maar.... pardon! Ja zeker, maar kijk U's hier... Japardon! Jawel Natuurlijk. Maar U moet niet vergeten!.... IJ moet niet 11 moet niet Jk zeg, U moet niet IJ moet wel in 't oog houden Ik zeg, U moet goed Juist! En bovendien Pardon mevrouw! Weet II, wat U uil liet oog verliest? Weet U.... Ik zeg. weet U Nee. maar pardon, wij mannen Ik zeg: wij mannen Pardon, nee gaat uw gang! Ja, dat 56 wel zoo, maar Volkomen eens, maar Zeker, en toch Toch is er nog iets,.... Toch.... toch.... Pardon! Jawel, maar toch Er is toch nog iets. dat Wij mannen W i j mannen hebben Hebben de verplich Weet 11, wat u vergeet? Datdat Wee! u mevrouw, pardon! ja zeker, gaat u gerust uw ■Ja zeker, volkomen. Jawel. Zeker. Zeker, maarpardon! Zeker mevrouw. Hé, we zijn er al! Rut, wat vliegt die tijd am! Nou mevrouw, tot genoegen. Wat zegt 11? O, ja zeker, gedeeltelijk wel. Maar ik blijf erbij. Adieu mevrouw. J)e man met dc wichelroede. Op een avond, bij liet. naar huis rijden ontmoette de hoofdredacteur van Koer. Nwsbl. een zekeren heer A., iemand dien hij op.Atjeh hoeft loe ren kennen als een would-be geoloog. Doze Engelschman beschikte daar over ruime mid delen, hem verstrekt door een maatschappij ju Nederland, voor welke bij uitgezonden was, en die blijkbaar afgegaan was op dc gefin geerde titels, welke deze vriend zicli aanma tigde. Hij heette lid van allerlei geologische genootschappen, eerelid van weder tal van andere, en kwam nu tot het doen van mijn- bouwkundige opsporingen in Atjeh. Hij l>e- weerde in het bezit te zijn van een z.g. wichel roede, waarmede bij maar door bet terrein had te wandelen, om door die vrede te zien aange geven, waar er olie in den grond zat, hoe diep en hoeveel. Zoo'n man en zijn instrument zou den natuurlijk goud waard zijn, indien de ge schiedenis geen groot Schwindel geweest was. Intnssehen, de man had goede, prettige vor men, hij leefde een tijdlang te Kota Radja een royaal leventje van nietsdoen en was een trouw bezoeker vau de Atjeh club. Toen hem dat begon te vervelen, ging hii eens naar Jdi, vanwaar hii een uitstapje maakte naar de 'terreinen der Zuid-Perlak. ITier kwam men al spoedig tot do ontdekking van 's mans ab solute onbekwaamheid en van de absolute on. zinnigheid van z'n pet rolcn m-zoek j astro ment. Hij wees petroleum aan op de meest gepro nonceerde, zich mijlen vér uitstrekkende sy- 'elinaleu, terwijl hij, in werkelijk petroleum bevattende terreinen wandelende, verklaarde, dat daar geen druppel olie te vinden was. Toen hem geannonceerd werd, dat een werke lijk geoloog, dr. W. in aantocht was, nam hij haastig de tram, en keerde naar K. Radja temg. Van een ontmoeting, welke hem ten volle moest ontmaskeren, moest hij niets heb ben. wordt hierna met algemeene stemmen aange nomen. Aan de orde is thans de pensionnee- ring der Gemeente-Ambtenaren. De inkoop bedraagt 8 procent waarvan 3 procent op de ambtenaren kan worden ver haald. B. en W. stellen voor van den inkoop niets op de ambtenaren te verhalen, en ook van de jaarlijksohe pensioenëbijdragen niets te verhalen en van het Weduwen- en Weezen- pensioen 5 pet. of 1 pet. van alles te ver halen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeen© stemmen aangenomen (5 pet.) Ingekomen is een adres van de Afd. Haar lem tot Bevordering der Bouwkunst, om sub sidie of medaille voor een gevclwedstrijd. Met algemeen© stemmen wordt op voorstel van B. en W. toesloten om een zilveren me daille toe te staan. De gemeente Haarlem vraagt vergunning tot het leggen eener eleetrischen kabel in den Schalk w ijker weg. Burg. en Weth. stellen voor dit toe te staan onder voorwaarde dat de aan de kabel wo nende ingezetenen, daaraan desgewenscht kunnen aangesloten worden. Hiertoe wordt met algemeene stemmen be sloten. Door Mej. W. H. Voenhoft' wordt met in gang van 1 Dec. a.s. eervol ontslag aange vraagd als onderwijzeres aan de O. L. School te Houtrakpolder. Dit wordt met algemeene stemmen verleend B. en W. stellen voor de landerijen in de Haarlemmermeer te verhuren in 11 percee- Jen n.l. 4 pcroeelen weiland en 7 perceelen tuinland, zulks bij openbare verhuring en op bod. Besloten wordt de landerijen te verhuren voor 5 jaren en 5 optiejaren (uitgezonderd 4 perceelen weiland die alleen voor 5 jaren worden verhuurd zonder optiejaren). Omtrent voorwaarden zooveel mogelijk te gebruiken natuurmest, wensoht de lieer Bies heuvel toe te staan, hot gebruik van kunst- me-:!?.. Dc overige leden zijn meer voor stal mest. waartoe dan ook wordt besloten. Weth. B. P. Vink verlaat de verga/lering. Met het. oog op den slechten toestand van het weiland zullen B. en W. Slootweg voor stellen af te zien van den huur vóór 1 Dcc. en alsdan de verhuring te doen plaats hebben laatst 6 October of begin Nov. a.s. Ingewilligd worden de verzoeken van de afd. Holt. Mij. van Landbouw te Houtrijk en Polaren en muziek vereeniging „Eensgezind heid" om vergunning gebruik schoollokaal en zoldrr Raadhuis. Thans zijn wij genaderd aan punt 12 der agenda de wijziging der verordening tot hef fing Hoofd. Omslag. B. én W. stellen voor art. 1 te wijzigen en maximum te brengen van f 9000 op f 18000 en suppl. aanslagen van f 900 op f 1800, waartoe met algemeene stemmen wordt be sloten. Besloten wordt aan de afd. „Witte Kruis" te Halfweg wéder f 25 subsidie te ver]oenen voor het jaar 1914. Do lieer S. P. Vink geeft in overweging bij gedeelten der Houtrakkerweg van bestraat paarden pad te voorzien. Voorzitter zegt toe zulk bij B. on W. in overwoging te zullen geven. De heer Cos leest een uitknipsel Tele graaf, over het afstemmen in de vorige ver gadering van hot voorstel tot, het benoemen van een keurmeester. Spr. betreurt dat zeer en vindt dat de reputatie der gemeente hier onder lijdt, en zou bet op prijs hebben ge steld wanneer er bij had gestaan dat hij er tegen had gestemd. op één groot, heuvelachtig terrein, is afkom stig uit Schotland. Nog 25 jaar geleden werd golf in Zuid-Engeland alleen door Schotten gespoeld, die hun nationale spel ook buiten hun vaderland niet konden missen. In het begin was golf in Engeland het stokpaardje van enkele zeer vooruitstrevenden, toen werd 't modern en nu is het de sport bij uitnemend heid. "Een man, die tegenwoordig in Enge land geen golf speelt, wordt met wantrouwen aangezien. Zeven jaar geleden waren er 50 golfclubs in Londen. Nu zijn er 150. Alle zijn groote organisaties met mooie clubge bouwen en goed onderhouden golfterreinen, de z.g. „links". Het getal dergenen, die zich aanmelden, is enorm, en dikwijls moeten ze maanden en jaren wachten, omdat cr genoeg leden zijn. In dc omgeving, van Londen heb ben 'de spoorwegen in de nabijheid van golf- velden zelfs lialte's opgericht, wel 'n bewijs dat er een voldoend aantal reizigers is, dat daarvan gebruik maakt. Het spél is ook reeds naar het vasteland overgekomen. In ons land en België wordt ijverig golf gespeeld. Frankrijk bezit 50 vel den en ook Duitschland -begint zich ervoor t© interesseeren. Ook in Amerika en Canada wordt golf populair, in Honoloeloe zijn drie golfclubs, op do Fidsji-eilanden één, en ka pitein Seott heeft zelfs in de nabijheid van de Zuidpool golf gespeeld. Een gevolg van 't golf spel in Engeland is, dat dc mannen hun stadselubs en huizen in de stad verlaten en op het land gaan wonen. In de onmiddellijke nabijheid van Londen, in Berkshire en Bucks, Surrey en Hants, zijn nieuwe voorsteden ontstaan, die alleen aan liet golfspel haar bestaan hebben te danken. Waar vroeger onbewoond, onbebouwd, geheel onvruchtbaar land was, zijn nu geheele villa kolonies ontstaan, omdat de menschen in dc nabijheid van hun golfterreinen willen wonen. Men behoeft slechts de advertenties van zo merverblijven cn badplaatsen in te zien om te vinden, dat overal als hoofdattractie dc na bijheid van golf-links wordt genoemd. Groote hotels bezitten natuurlijk hun eigen terreinen en de bezitters van geschikte gronden heb ben, aldus lezen we in een Duitscli blad, reeds spoedig bemerkt, dat een kolen- of zelfs een goudmijn nauwelijks meer opbrengt. Er hebben zich reeds syndicaten gevormd, die braak liggend land aankoopen en er geen huizen op bouwen, doch ze allereerst tot kunstmatige golf-links laten maken. Dat werkt als een magneet en kort daarna krijgen bouw lieden en architecten rondom hét veld hun werk. Wat geen wedren, geen voetbal of ten nis heeft kunnen uitrichten: de menschen vanuit de stad naar buiten lokken, dat is het gezonde golfspel gelukt. Echter moet er bij opgemerkt worden, dat golfspel nog slechts een spel is voor rijken en bemiddelden en dat het algemeene gebruik vau auto's het golf spel buitengewoon in de hand heeft gewerkt. NEDERI.ANDSCHE DAMBOND. Zondag hield de Nederl. Dambond zijn jaar vergadering in het „Noord-Hollandsch Koffie huis", te Schagcn. Aanwezig waren de afgevaardigden van 21 vereenigingen, 573 leden tellende. Na voorlezing der notulen, werden, namens den bond, door de heeren A. C. van Wagenin- gen cn I. Mijer de prijzen uitgereikt, behaald in den jongs ten com petitie-wedstrijd en den wedstrijd om hot meesterschap. Daarna, braoht de bondssecretarie, de heer H. J. v. d. Broek, zijn jaarverslag uit, waarin o.m. werd meegedeeld, dat de Nederlandsche Dambond thans 38 vereenigingen telt met BRINDEJONC OF GUILLAUX. De burgemeester vam Brackel heeft volgens de „Tel." desgevraagd, den voorz. van de Ljguo Nationale Aénenne te» Parijs meege deeld, dat Guillaux niet te Brackel is neer gekomen. Hij zegt gelezen te hebben, dat een Franschman te Brockel bij Rothenburg geland was. Nu kan het nog zijn, dat Guillaux, die ge meld had, dat hij op 500 meter van Brackel was geland, zich vergist heeft daarover zal het onderzoek loopen in ieder geval is Brindejonc thans de definitieve homier se worden. tot oproer ter dood veroordeeld werd, maar bij wijze van gratie zijne straf verminderd!» zag in vijf jaren gevangenisstraf, gratie ver leend met ing. van 1 Dec. a.s. UITREIKING VAN VAANDELS. Naar do „Nieuwe Ct." verneemt, zal de plechtige uitreiking van de nieuwe vaandels aan de regimenten 17 November in de Ma liebaan te 's Gravenhage plaats hebben. MILICIEN-SERGEANT. De minister van oorlog heeft bepaald, dat millicien-sergeanteu, die een vrijwillige ver bintenis wensehen aan te gaan als sergeant tot een zoodanige verbintenis eerst zullen worden toegelaten, nadat zij hebben voldaan aan de algemeene en bijzondere eischen voor den vrijwilligen sergeant gesteld, terwijl de werkelijke dienst als milicien-korporaal en milicien-sergeant tezamen ten minste één jaar moot bedragen. Avp. De inspecteur der infanterie heeft, zoo meldt de Avondp., bepaald, dat dc adsp. milicien- sergeanten der lichting 1913, die bij het onlangs gehouden examen voor mil.-sergeant niet zijn geslaagd, doch niettemin verplicht zijn na hun eerste oefening, welke Dinsdag is geëindigd, nog 3y2 maand onder de wa penen te blijven, een voortgezette opleiding zuilen volgen en vóór hun vertrek met groot verlof nogmaals examen zullen afleggen voor sergeant. VLIEGERS BIJ HET LEGER. Evenals dc landweer-luitenant van het 31e landweerdistriot Leo G. van Stein heeft ook de vaandrig-vliegenier Henri Bakker zich vol gens het Hbld. met een request tot den Mi nister van Oorlog gewend ten einde in ac tieven dienst bij liet leger over te gaan en geplaatst te worden bij de militaire lucht- vaartafdeeling te Soesterberg. Gelijkluiden de verzoeken van eenige andere burger-avia- teurs zijn binnenkort te verwachten. De Voorzitter zegt het ook zeer te 900 leden, tegen 36 clubs met 800 leden in betreuren doch dat er weinig aan to doen is. De lieer Biesheuvel vraagt schouw Uiterdijken te houden de eerste week in No vember, wat wordt toegestaan. Huurders zul len worden aangeschreven. Hierna wordt de openbare vergadering ge 1912. Dc rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer W. Vijn, werd goed gekeurd. Deze sloot zijn rekening af, met een klein voordeel ig saldo. Hierna werden de aftredende bestuursleden, de heeren: Bat- HAARLEMMERLIEDE C.A. Gemeenteraad. j Dinsdagmorgen half 10 vergaderde dc Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den hoer A. B. Miehielsen, Burgemeester. Afwezig is de heer H. N. Hartgerink. De notulen der vorige vergadering worden na le zing onveranderlijk vastgesteld. Ónder de ingekomen stukken is een schrij ven betreffende de opname vau de krankzin nige M. T. van Huizen, echtgenoot» van J. N ij men in een Krankzinnigengesticht. Het reeds in de vorige vergadering gedane voor- Btel tot beplanting der Oudeweg en Kerk laan .werdt met 7 stemmen verworpen. Burg. en Weth. stellen voor de straatver lichting te Halfweg te verbeteren. Door de E. S. M. is opgave gedaan, dat de kosten van 25 lichtpunten elk 25 kaarsen sterk be dragen f 760.waarvan slechte de helft zijn de f 360.ten laste der gemeente komt, en dat het stroomverbruik bedraagt f 12 per maand. Volgens liet rapi>ort van den Gemeente-op zichter is voor .de herstelling dor thans be staande straatverlichting noodig 1' 220. De heer Faas vindt er voldoende licht (er hcersc'nt des avonds een middeleeuwache duisternis) Do heer Biesheuvel trekt het rapport van den gemeente-opzichter in twijfel betref fende do mededeeling daarinvan ver gane lantaarnpalen, en vraagt of B. cn W. dit hebben nagegaan. De Voorzitter zegt dat hij dien amb tenaar ten volle vertrouwt, doet de Raad 'dit niet zegt Spr. dan moet hij hem ontslaan. B. en W. gaan geen palen tellen. Spr. brengt (hulde aan de E. S. M. voor de groote wel willendheid hier betracht. De heer Cos betoogt dat de zaak voldoen- ide is besproken, en algemeen bekend is, dat verbetering hoog noodig is, en stelt voor om tot stemming hieromtrent over te gaan. Hiertoe wordt overgegaan en met 9 stem men (tegen Weth. Vriesekoop) vóór wordt besloten het dorp Halfweg Electrisch te verlichten. B. en W. stellen voor 2 Straatlantaarns jtc Spaarnwoude nabij Spaarndam in te richten Jtot gasverlichting. Deze 2 lantaars kosten thans plm. i' 18, per stuk, en zullen bij gas verlichting komen op pl.m. f 22.50 p. stuk. De heer Biesheuvel is er vóór en acht het noodig. Het voorstel van B. en W. sloten en gaan de vroed en over tot geheime tefeld en v. d. Broek met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. do Heer Azm, die bedankt had, de heer J. Schroder, van de damclub „Gezellig Samen- zitting. SCHOTEN. 11 c gemeente'-ambténaren. B. en W. stellen aan den Raad voor bet salaris van de gemeente-ambtenaren om de 2 jaar met 5 pet. te verhoogen. Ook wordt voorge steld de inkoopsom en de premie voor de rijkspensionneering geheel voor rekening van de gemeente te nemen. BLOEMENDAAlfc Oub«*4elbaxo stukken gedurende de 2F. helft der maand September 1913. Co van der Linde, Haarlem. IJ MUIDEN. Onbekende stukken gedurende de 2de heli' der maand September 1913. Brieven: L. v. Barendsz, Amsterdam; Mej. de Gooijer, Rotterdam. Briefkaarten: G. de Vries, Amsterdam; Emma Vieth, Berlin. BENNEBROEK. zijn gekozen werd. De damvereniging „Van Emden" had een voorstel ingediend, dat de strekking had, ver eenigingen, die geen afgevaardigden kouijen zenden, te beletten, zich op de jaarvergadering te doen vertegenwoordigen, door iemand, die geen lid is van die vereeniging. Na lange dis cussie werd dit voorstel verworpen met 293 stommen tegen 203 en 77 blanco's. Naar aanleiding van een voorstel van Wor- mervecr, om de competitie-wedstrijden te doen afloopen binnen 4 maanden en te doen aan vangen uiterlijk 1 Januari, werd door den heer Van Wageningen, namens het bestuur, een nieuwe regeling toegezegd, die in 't a.s. bondstijdschrift ter beoordeeling door dc clubs zal verschijenen. Verder werd een voorstel van het bondsbe- stuur aangenomen om het reglement voor de wedstrijden om het meesterschap aan te val len, met de bepaling, dat in het vervolg iode Schouw; Op Zaterdag 11 October zalri'o deelnemer f 10 waarborgsom zal hebben in don Bennebreeker polder de jaarlijksche schouw gedreven worden over de tocht- en scheislooten van dien polder. te storten, welke na afloop van den wedstrijd wordt teruggeven, indien men al zijn par tijen heeft afgespeeld. Op voorstel van „Van- Emden", werd hieraan toegevoegd, dat bij nietdoors pelen, de waarborgsom alléén wordt terugbetaald in gevallen van „force majeure". Verder werd bepaald, dat hij, die zich wil- dingen toegediend, van het Subdiaconaat aan den eerw. frater Engdbertus, van Delft, en van liet Priesterschap aan de eerw. fraters Cypriauus, van Woensel, Leontius, van Al phen (N.Br.), Angolicus, van Maassluis, en Gondulphus, van Terneuzen, allen van de orde der Minderbroeders Capucijnen. NAAR DE MISSIE. Onze landg-enooten de WelEerw. Paters J. Kooger te Roosendaal, O. Kandelaars te Roermond en de Eerw. Broeder Anselmus te Amsterdam, allen van de Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser, zullen den 25- sten October a.s. naar de missie van Suri name vertrekken. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende: PLATEN: Dr. J. P. S. Berends. Bij het 50-jarig jubileum der „Staatsspoorwegen" (10.) Eenige mooie kiekjes van de groote le ger manoeuvres in Overijssel (8). Onafhanke- lijkheidsfeest te Helmond (2) en te Harmeien (3). Kiekjes uit het heerlijke schoone rotsge bergte in Canada (2). Een druivenkweekerij in het Westland. Een tragisch en ontzettend tramongeluk in Frankrijk. Mr. H. P. G. Quack. De ZeerEerw. Pater P. P. H. van Hooft, S. J. De oude Maasbrug te Maastricht. Sir Edward Carson. Sluiting van de vrede tusschen Turkije en Bulgarije. TEKST: De erfenis der verstooteue. (Slot.) Maantje. De „Staatsspoorwegen." De zege praal van het kruis. (Slot). Dr. J. P. S. Be rends. Bij onze plateu. Op manoeuvres. Slot woord. Inhoudsopgave. Wat de volgende jaar gang der „Katholieke Illustratie" brengen zal. EEN NIEUW WERK VAN RICHARD STRAUSS. Richard Strauss heeft een vrij omvangrijke compositie voltooid. Zij draagt den titel „Deutsche Motette" (naar woorden van Fried- rich Riiekert) en is bestemd voor zestien- stemmig koor a cappella en vier solostem men. Het werk zal voor het eerst worden uit gevoerd 12 Nov. a.s. in de Philharmonic te Berlijn, onder leiding van pref Hugo Rüdel, aan wion het is opgedragen. EEN TOONEELSTUK VAN KONING NIKITA. Koning Nikita van Montenegro, die al eens eerder het Montenegïijnsoh tooneel gelukkig maakte met het drama „De Tsarin van den Balkan", heeft volgons het Vad. opnieuw de pen gegrepen en „De belegering van Skoe- tari" in een tooneelstuk vereeuwigd. Het suocès was enorm en toen het doek viel omarmdeq en kusten de toeschouwers elkaar. Intussohen waren met hoog» toestem ming iu het derde bedrijf eenige ciouperes ge maakt, overmits men vreesde, dat de man nen met Turksche rellen, al waren deze ook volbloed Montenegrinnen, het desalniettemin van de zijde des publieks te hard te verant woorden zouden hebben gekregen. Voor den inbond dezer Rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. RECHTS! Mijnheer de Hoofdredacteur i Haarlem viert feest en iedereen hoopt, dat ak les ordelijk zal gaan. Wat m.i. daartoe zal kun nen medewerken, is dat iedereen rechts houdt. Als men zoo de Anegang inkijkt, is het werke- lijk prettig om te zien, welke uitwerking dat rechts houden heeft en nog zoovelen zijn er, dis nog maar geregeld aan den verkeerden kant loopen en daardoor veel last veroorzaken aai» het wandelend publiek. Daarom geef ik in deze drukke dagen ieder een den raad: Houdt rechts. U dankeud voor de opname dezer rogeleft M. de H. Hoogaehtend, Een wandelaar. personeelen wedstrijd. .Verder werd door de vergadering een com missie benoemd, met blanco mandaat, welke de mogelijkheid zal overwegen van het hou den van een internationalen wedstrijd in 1914. In deze commissie werden benoemd de hee ren: C. G. Vervloet, Jac. Musly en I. Mijer. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring werd Utrecht aangewezen. Aan den heer O. G. Vervloet, voorzitter van den bond, die om gezondheidsredenen buitenslands vertoeft, werd een telegram van sympathie gezonden namens de geheele ver gadering. „Tel." ENGELAND—NEDERLAND TE HULL1 Naar de „Tel." verneemt), heeft de Football Association in haar Maandag j.l. gehouden vergadering op verzoek van den Nederland- schen Voetbalbond besloten, dat de Engeland In Engeland is op het oogenblik geen sport, Nederland-wedstrijd niet to Darlington, doch geen spel, dat zooveel beteekenis heeft als j te Hul], op het terrein dar Huil City F. C. golf, schrift 't „Centrum". Het spel, dat inwaar reeds op 16 Maart 1912 een ontmoa- zeer grove trekken een soort biljartenel is ting plaats had gespeeld zal worden VAN GOLFSPEL". KATHOLIEK ONDERWIJS. Blijkens een overzicht in het Jaarboek van het R. K. Onderwijs bezochten op 1 Januari 1913 bijna tweemaal honderdduizend kinderen onze Roomsche scholen, van welke 74,647 jongens en 120,418 meisjes. .Naar de verschillende bisdommen gerekend, is het cijfer voor het Aartsbisdom van Utrecht 37,543 kinderen; van Haarlem 69,497, van 's Bosch 46,565, van Breda 18,140, van Roer mond 23.320 kinderen. Het Aartsbisdom van Utrecht heeft 218 scholen, van Haarlem 302, van 's Bosch 234, van Breda 89 en van Roer mond 124, totaal 967 met 5675 leerkrach ten. Gemiddeld is dus op onze katholieke scholen voor elke 35 kinderen één leerkracht. In Amsterdam bezoeken 6354 jongens en 7319 meisjes de katholieke scholen, te sa men 13,669 kinderen. KILLINGEB. Naar wij aan „De West" ontleenen, is den oud-inspecteur van politie in Suriname, Kil- linger, die indertijd wegens samenzwering LABOUCHèRE O YENS EN CO'S BANK EN DE ROTTERDAMSCHE BANIv- VEREENIGING. Aan do bladen is het volgende communiqué gezonden Nader kan gemeld worden dat de Rotter- damsche Bank vereeniging het geheele be drijf der Labouchère Oyens en Go's Bank na 1 November 1913 zal overnemen. De aandeden worden overgenomen, in ver houding van nominaal f 800 Rotterdamsehe Bankvcreeniging per f 1000 Labouchère Oyens en Co's Bank. Labouchère Oyens en Co.'s Rank zal in de gelegenheid gesteld worden om over 1913 6 pet. dividend uit te koeren. Enkele leden der directie en commissaris sen van Labouchère en Co's Ruik worde*, aangesteld bij de Rotterdamsehe Bankveree- niging. Het lied rijf te Amsterdam zal uitgeoefend worden in het nieuwe gebouw der Rotterdam sehe Bankverecniging. Enkele bijkantoren van Labouchère Oyens en Co's Rank zullen voortgezet worden. Om trent de bijkantoren te Haarlem en te Zand- voort zal nader beslist worden. Het kapitaal der Rotterdamsehe Bankver ecniging dat dan f 25.000.000 volgestort wordt zal statutair verhoogd worden tot f 50.000.000 Vérdere" 'uitgifte' van 'Siffffèeleri ligt? in het voornemen. Het bestuur der Labouchère Oyens en Co'a Bank zal aan eene in October te houden vergadering van aandeelhouders voorstellen de bovengenoemde regeling en de daardoor geboden besluiten te nemen. POSTKANTOOR TE HAARLEM. Lijst van de aan dit kantoor ter post be zorgde brieven en briefkaarten, welke we gens onbekendheid vau do geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt in de 2e helft der maand September 1913. """EVEN. D. v. d. Boom, Amersfoort; G. v. Zomeren, Amsterdam; J. Chalmers, H. Meijer, W. E. Hintzen Guien, H. Meijer, allen Blocmen- daal; G. v. Huis, Bussum; H. Voogsgeerd, Enschedé; J. Weber, Goes; v. d. Veur, deri Haag; J. v. Muiden, D. Visser, Koning, Smit, G. Aalten, S. v. Putten 2 stuks, allen Haar lem; Winkler Hubner, Haarlem; J. v. As HaarlemmermeerJ. v. Waveren, Hillegom; v. d. Steur, Leiden; W. Hartog, v. Banda, Overveen; A. Verloop, Rotterdam; P. van VLiet, Utrecht; P. Struijs, Vlaardingen. Briefkaarten. J. Kroonder, de Kante, G. P. Rijser, K. Huijtema, P. de Schaaf, W. Scholte, J. de Lange, Nijhuis, F. ten Kate, A. Harmsen, allen Amsterdam; N. v. d. Meij, Arnhem; N. Kuipers, E. v. Rijnkerk, beiden (den Haag; Nijman, Groningen; K. Vermeer, Mercier, J. Bosma, E. Boots, 0. v. Woudenberg, allen Haarlem; L. Kuijper, Oostzaan; J. Klein, 2 stuks, Rotterdam; W. de Hartog, Vlissin- gen; Hoomans, Zwammerdam, Brieven (Buitenland). M. Pilniak', 2 stuks, Berlin; K. Eland, Coin; R. v. Shere, Zurich. Briefkaarten (Buitenl.) J. Giesbers, Berchem; O. Lamberg, Cha teau d'Oeux; H. Lasschuit, Duisburg; Blan- ckenhagen, London; J. B. Gaillard, Luzern; F. Baltz, Ver Vollen; P. Rucher; K. Cam- pagnie Generale, Paris; J. Tromp, Siout Ci ty; Schultze, Witzlar. Nota: Den afzenders wordt verzocht het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. MUSEUM .VAN KUNSTNIJVERHEID. Het Museum vam Kunstnijverheid werd ge durende de maand September bezocht door 497 belangstellenden; uit de aan het Museum verbonden Boekerij werden 216 boek en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. Gcxlarendo de maand Septem ber werd de School voor Kunstnijverheid be zocht door .159 leerlingen, die overdag werk zaam zijn. De school verkeerd thans in bij zonder bloeienden toestand, wel een bewijs, dat het onderwijs in de decoratieve en toe gepaste kunst en de architectuur, hetwelk aan de School gegeven wordt, ten onzent meer en meer wordt gewaardeerd en gezocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6