BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT OEN OMTREK J KORT OVERZICHT. fêcmengde ^©rïclkfsn. 1 Een liuidigmg van den ener- I gieken feestvoorzitter, den jl heer Rinkenia. 4 Een minimier, dat mi eens niet in het of- t 'icieele, en evenmin in het „origineele" pro- i crammaboek was te vinden, maar dat ons en ir.deren, niet liet minst dengene wien het fold, door zijn hartelijkheid en welgemeend- i leid nog lang zal bijblijven in heugenis, was i le spontane huldiging van den energieken k roorzitter der Feestcommissie, den lieer Rin- ,i ;cnia, en van diens waardige eelitgenoote, i loor „de buren" van den Jansweg, door de t icwoners van de straat, waar de heer Rin- I tenia woont. j Het was niet van publieke bekendheid, maar het was een plechtigheid die veelzeg- gend was en den geest onzer stadgenoot en ,t in deze gedenkwaardige dagen toont, i Om 8 uur verzamelden zich in de koffie- kamer van den Sclionwburg een groot aan tal bewoners van den Jansweg met hun fa milie, en (Mar waren de heer en mevrouw Rinkema genoodigd te verschijnen. Een or kest was er ook, en toen de leden van de .Straalcommissie, de heeren J. H. W. Frey- lag, C. van Dijk en A. Veeris tra, niet hel feehlpaar Rinkema dat zij van huis hadden afgehaald binnentraden, ging er een harte- lijk hoera op. De muziek speelde het Wilhel mus, de jonge dames Annie Veenstra en Jo van Dijk boden daarop de beer en mevrouw i Rinkema een allerkeurigst bloemstuk aan: Roses de France, lelies, roode anjerséén weelde van bloemenschat, dien de heer Frey- tag aan den voorzitter der Feestcommissie verzocht wel te willen aanvaarden als een 'f bewijs van de dankbaarheid en hulde der be woners van de Jansstraat voor de energieke i wijze, waarop de heer Rinkema dit prachtig i stadsfeest; heeft geleid. Aan mevrouw Koorenblik, die met, haar echtgenoot óók aanwezig was, werd als be- 1 wijs van dankbaarheid voor de kranige wijs waarop de versiering van den Jansweg is ontworpen en uitgevoerd, een prachtig bou quet: Marechal de Niëlrozen en lelies, aan geboden 1 Nadat de toejuichingen waren bedaard, nam de heer Rinkema het woord: I Dom spontane hulde van de buren van I den Jansweg trof spreker diep. Hij was er, i evenals zijn vrouw, zeer dankbaar voor. i Maar hij wilde deze huldiging slechts aan vaarden onder ééne reserve: die hulde moet worden vertakt op zooveel verschillende per sonen en organisaties, die zooveel gedaan I hebben voor dit feest. Spreker noemt aller eerst de leden der feestcommissie, dan den ccre-voorzitter, burgemeester Sandberg en het dagelijksch bestuur der gemeente, Z.Exc. den Commissaris der Koningin, en ten slotte «le geheele Haarlemsche burgerij, die ge toond heeft, waardig een feest als dit te kun nen vieren! Want wat doet een feestcomité als het de medewerking niet heeft der bur gerij T Dat er zoo ordelijk en netjes en alge meen en geestdriftig, zonder één wanklank, is feestgevierd, dat is de grootste hulde voor liet feestcomité! Intusschen herhaalt 6pr. dat de huldiging der buren hem zéér getroffen heeft, en van harte daarvoor dank baar, drukt spr. de hoop uit, dat allen in vriendschap, vrede en voorspoed met hem nog lang op den Jansweg mogen samenwo nen! Fanfares en daverend applaus volgden, en daarmede was deze treffende, eenvoudige maar des te meer sprekende officieele plech tigheid afgeloopen. De bestuursleden en heel de buurt een groote nvenscherimassa was het geworden! deden met volle muziek daarop den heer en mevrouw Rinkenia uit geleide naar hun woning, waar nog een oogenblikje door de comitéleden werd ge toefd en hartelijke huldewoordeu werden ge sproken. Lang kon 't evenwel niet dnren, want het vuurwerk, het slot der feesten, wachtte. Een klein buitje voor het stof, zeiden de optimisten, en ze hadden gelijk! kwam onderwijl neer, maar dra werd liet droog en in dikke rijen stroomde het naar den Hout, naar het groote veld voor het Paviljoen. Het vuurwerk. 't Was een exodus gisterenavond van dui zenden en duizenden uit de stad om het slot der Haarlemsche feesten, 't vuurwerk, te gaan bij Wonen. Het regenbuitje, waardoor dc straten wat modderig geworden waren, had niet veel kwaad gedaan aan de versiering en ver lichting in de stad, die weer een heerlijk effect maakte, vooral de schitterende illu minatie van de groote eerepoort aan liet be gan van de Dreef. Op het terras van het Paviljoen hadden de feestcommissie en hare genoodigden plaats genomen. Wij merkten onder hen op onzen burge meester Jhr. Mr. W. B. Sandberg. en de wethouders de lieeren Joh. de Breuk en Dr. H. Kruseman. Vanaf dit ten-as had men een prachtig gezicht over die ontzettende menschenzee, die nu en dan hel verlicht werd door hel der magnesiumlicht en dan zag men die duizende en duizende koppen vlak naast el kaar alles alsof ze een groot geheel vorm den. 't Was "t slot van 't volksfeest, waar van door al 't volk genoten kon worden. 'Over liet vuurwerk zelf was slechts één roép en meerdere malen klaterde een le vendig handgeklap op uit die donkere men- Bchénmassa of klonken luide toejuichingen Ómdat men 't toch zoo mooi vond. Mooi was 't Ook inderdaad. Te Half elf schoten onder levendig ge juich de eerste vuurpijlen het luchtruim in, weldra gevolgd door allerlei luchtprojectie- len en bommen in groote Verscheidenheid, 'Blijkbaar hadden de stukken niet van den regen geleden en er was een matig windje, jüist voldoende om den rook te verdrijven, zoodat de verschillende stukken uitstekend tot hun recht kwamen. Nu en dan baadde de geheele omgeving In verschillende kleuren bengaaisch licht, Interessant was de scherpschutter, naar de schijf schietende; hoe hij telkens zijn geweer ophief en er dan een schot uit loste op de schijf. Het slotstuk was overweldi gend: een groote Cascade van brillant-ster- renvuur overgaande in een val van blauwe vonken en waarboven de Ned. Maagd in gekleurd licht. Ter weerszijden de jaartal len 1813 en 1913, versierd met waaiers van vedervormige vuurpluimen en voorts ge flankeerd door MozaiekVuur en door Contra- Batterijeii van gekleurde projectielen. "En toen de laatste stukjes van deze de coratie met donderend geknal waren uiteen gespat, klonk er een geweldig applaus en stroomden we weer stadwaarts, waar het nog een vroolijke drukte gaf met die hos sende, joelende troepjes in de'verlichte en versierde straten. Finis. De leden der Feestcommissie met hunne dames begaven zich na het, vuurwerk geza menlijk naar den huize Brinkmaan, waar een der bovenzalen gereserveerd was. Dat hoorl er zoo bij: een nawoordje, nu liet einde van de feesten er was. Is het wonder, dat dit nawoordje niets dan lof, dankbaarheid, buide en waardeering be vatte? Hartelijke woorden werden er gesproken tot «jen energieken voorzitter en leider, tot zijn niet. minder energieke gade, tot den secreta ris den heer Schmidt, en den penningmeester den heer Stillis, tot verschillende eomitéleden die zich in allerlei functies en momenten verdienstelijk hebben gemaakt, en ook de medewerking van zooveel autoriteiten, onzen burgemeester voorop, werd in gloedvolle be woordingen herdacht en geprezen. Het was een genoeglijk samenzijn waaruit de voldoening over <1 it prachtig feest in we- derzijdselie waardeering tot uiting kwam, een mooi slot van een viertal mooie dagen, zooals Haarlem ze nog maar zelden of nooit beeft medegemaakt! ZAKKENROLLERS EN 1NBREKES AAN HET WERK. Zakkenrollers en inbrekers hebben hun vak tijdens de Haarlemsche feesten met succes uitgeoefend. Wat de zakkenrollerij betreft, kan men zeker niemand verwijten dat er niet genoeg tegen gewaarschuwd is. Van politie-wege werd voortdurend met bor den tegen de langvingerjgc broeders gewaar schuwd; in de dagbladen is er op gewezen en tijdens «le feesten signaleerde dikwijls de politie-mannen, wanneer het gilde „werkte". Het is dan ook wel aan eigen achteloos heid te wijten, dat de zakkenrollers zulke dankbare dagen hebben gehad. Behalve de drie gerolde portemoimaie's in het Kleverpark, waarvan gisteren reeds aan gifte was gedaan, zijn nog tijdens het avond feest in het Kleverpaa-k een poriemonnaie ge rold met f 17.50 en een zilveren horloge- met nikkelen ketting. Verder zijn gisteren in de stad, op ver schillende punten van de stad, niet- minder dan zeven portemoimaie's gereld met bedra gen van I 2.08, f 3.25, f 5.—, f 10.—, f 14, f 22.en f 23.50. Verder- werd nog een'gou den dames-remontoir-horlogc gerold met scha kelketting en een gouden heeren-oylinder-hor- loge met gouden ketting. Een flinke buit, zooals men ziet. De portemonnaie's- werden over het algemeen ontvreemd uit de achter zak van do hoeren-pantalons, want opmerke lijk is dat voor het grootste deel de lieeren en niet de dames slachtoffers werden van de zakkenrollerij. Wat de inbrekers betreft, kon het vol gende over hun verrichtingen gemeld wor den. Gisteravond hebben zich ongenoode gasten met behulp van een valschen sleutel toegang verschaft tot de woning van inej. wonende aan de Jordensstraat 46. lie familie was van half acht tot half tien afwezig ge weest, en in dien tijd is het bezoek afge legd. Uit het buffet, waarop de sleutel zat, (gé lukkig," want anders was het opengebroken) wei-den zes zilveren lepels en 14 zilveren vorken ontvreemd. Uit de linnenkast, die met geweld was open getrokken, worden een gouden horlogehouder drie gouden broches, éen zilveren broche, 'n gouden schakelarmband,'n zilveren da mes-horloge met dito ketting, drie zilveren armbanden, en een gouden medaillon ver mist. DE INBRAAK AAN DE AMSTERDAMS* HE VAART. In verband met. de inbraak bij den heer Har tog aan de Amsterdamsche Vaart kon nog worden gemeld, dat op denzelfden tijd men ook heeft trachten in te breken bij Mej. de Wed. Petri©, wonende op eeüe boer derij gelegen achter de landerijen van den heer Hartog. Daar de weduwe die reeds te bed lag wakker werd door eenig rumoer, dat zij hoorde, namen de inbrekers de vlucht en zijn toén vermoedelijk het land overge- loopen en hebben bij den heer Hartog, nie mand thuis vindende, bun slag geslagen met het bekende resultaat. DE TRAM LANGS DEN ZIJLWEG. Dank zij het optreden van den heer. Bij voet in den Bloemendaalschen Gemeenteraad gisterenmiddag, weten de Zijlweg-bewoners nu iets meer over het al- of niet komen van een tram op den Zijlweg. Men zie daarvoor het raadsverslag. Er blijkt uit dat do raad nu concessie heeft verleend aan de E. N. E. T. voor het aan leggen van een tramlijn HaarlemO ver veen, langs den Verspronckweg tot aan den Bloe mendaalschen weg. Het tarief zal zijn, wor den de concess ie - voor w aarde n door de E. N. E. T. aanvaard, 7i/a cent per rit, en 10 cent 'n retour. Van Bloemendaal zal men dan met één kaartje op de tegenwoordige lijn langs de Kleverlaan, naar Overveen kunnen rijden, met overstappen aan den Verspronckwog. Van belang is voor de Zijlweg-bewoners, wat de burgemeester mededeelde, omtrent hot stadium, waarin de tramaanleg op den Zijlweg zich bevindt. Er zal nog wel eenigen tijd verloopen vóórdat de bezwaren van Ged. Staten in verband met de vorbreeding van den Zijlweg een oplossing gevonden hebben. Doch komen zal de tramlijn eir, zooals uit de dis cussie bleek, hetzij dat de N. Z. H. T. M. de lijn aanlegt, hetzij dat de E. N. E. T. op Zich neemt de lijn aan te leggen. In dit laatste geval zou er een lusljjn door de ge meente kunnen komen langs Julianaweg en Zijlweg en een andere lus door Kweekduin naar "Bloemendaal. Komt Meae er niet, en legt de N. Z. H. -T. M. de lijn, dan heeft men het voordeel twee ooneurreerende maat schappijen in één gemeente te krijgen. Intussehon zullen de Zijlweg-bewoners nog wel een poosje op hun tram moeten wachten. De heer van Tienhoven deelde ook mede dat aan de N. Z. H. T. M. tot tweemaal toe is aangeboden een lijn over den Juliana weg te leggen. Zij weigerden dat echter. BELGIë, De Waalsche beweging breidt zich uit en is voor Katholieken verboden vrucht. ENGELAND. Carson 6chijnt wat terug te krabbelen en zijn gewapend verzet wordt een paskwil. CHINA. De republiek zal spoedig door de mogendheden erkend worden, onmiddellijk na de presidentsverkiezing. BELGIë. De Waalsche beweging. Te begrijpen is bet, dat er ook ouder de katholieke Walen Verschillenden zijn, die veel gevoelen voor de Waalsclie beweging, die thans gaande is en zoo is Tiet te ver klaren, dat meerderen zich daarbij hebben aangesloten. Dit moge blijken uit hetgeen een Katho lieke Waal aan de ..I'at riot e" schrijft: „Voor mij, Katholieken Waal, heeft ook de Waalsche vlag haai- reden van bestaan; de Vlamingen hebben hun vlag, waarom zouden wij de onze niet; hebben. Ook wij hebben een geschiedenis, veel ouder dan die van onzen driekleur. Evenmin als dé Vlamingen, willen wij de Belgische natio nale vlag-, door de Waalsche vervangen. Ge trouw aan God en vaderland, zijn wij ook getrouw aan onzen Waalsch.cn grond, waar op wij geboren zijn. En waarom zouden wij ons dan schamen om bij Waalsche feesten de Waalsche vlag te hijschenl" Doch wat wij ook bij ons veelal zien gebeuren, is ook liet geval in België: bet is voor Katholieken onmogelijk aan deze beweging mede to doen, omdat zij in een dc Katholieken vijandige, richting werkt, zoodat dan ook de meeste katholieke en onverdacht Waalsche organen zich ten sterk ste tegen deze beweging hebben uitgespro ken. Dé liberalen en socialisten die in Vlaan deren en Brabant bijna overal het oudertspit hebben gedolven willen de vermeende Waal sche grieven gebruiken als stormram tegen het Katholieke gouvernement. Hun oogmerk is de Katholiek Walen tegen de huidige regeering op te zetten. Eu dat mag hun niet gelukken! E N G E L A N D. Home-rule. „Wanneer bepaald wordt, dat dc Home Rule- wet niet zal gelden voor IJlster, dan zal de op positie der lersehe unionisten tegen deze wet in haar tegenwoordige heftigcu vorm worden gestaakt en zal de beweging voor geweldadig verzet in IJlster ophouden." „Van de meest bevoegde zijde," zoo schrijft de correspondent van de „Daily Mail" te Bel fast, „ben ik gemachtigd deze verklaring te publiceer en, die een definitief voorstel van do unionisten inhoudt en zeker door eerste-mmis ter Asquith met groote belangstelling overwo gen zal worden, zoo dit althans niet reeds ge selt iud is. Dit voorstel, zoo vervolgt hij dan, dat hét midden houdt tu«>udi<m aanvaarding van.de Home-rule wet en botte afwijzing, is reeds een afwijking van de in onus-possum-poli tick, door unionisten tot dusverre gevolgd. Het is in ieder geval een voorstel, dat een geschikte grondslag kan vormen voor een conferentie tus- scben genoemde partijen. De Ulstevsebc heethoofden zijn dus blijkbaar gaan inzien, dat zij met hun snórkerijen en hun dreigen met gewapend verzet hun doel niet zullen bereiken, d it zij müfehien gedurende korten tijd beroering kunnen brengen in een gedeelte van Ierland, maar dat zij ten slotte toch voor de regëering zullen moeten zwichten, merkt het A. H. terecht op. Want uit, de toe voeging v. bovengenoemden correspondent blijkt nog, (hit zij wel voor een compromis te vinden zullen zijn, al wordt hun niet precies toege staan, wat zij als definitieve vredesvoorwaarden stellen. Nu heeft weliswaar, zooals wij ook reeds me dedeelden minister Ure in zijn jongste rede de mogelijkheid, dat voor- Ulster uitzonderingsbe- paiiogtfn 'gemaakt zouden worden, verre van zich geworpen maar dat overleg over een schik king zeen wel te wachten is, heeft ook liij niet ontkent, Hij verklaarde dat er nog altijd gele genheid was binnen de grenzen der Home llule-wet tot vriendschappelijke overweging van voorstellen die de tegenstrijdige belangen kun nen veïzoenen Ook de correspondent van de „Daily Telegr." te Belfast merkt op, dat als Ulster onder het bestuur van het imperiale parlement zou blijven en dus niet onder de Homé rule-Wet zou val len, de toestand zeer zou verbeteren. Wel is waar zouden de unionisten voortgaan de Ilome-Rule- wet, welker financieele grondslagen zij onge zond achten, te bestrijden, maar de voorbe- bereiding van een gewapend verzet zou wor den gestaakt. CHINA. De erkenning der republiek. Op eéh Dinsdag j.l. gehouden bijeenkomst van het corps diplomatique verklaarden zich alle gezanten voqr een spoedige erkenning van dc (Jhincesche republiek. De datum, waarop de erkenning officieel zou afgekondigd worden, zou nog worden vastgesteld. Naar de Tel.' ver neemt ligt liet in de 'bedoeling van. het corps om de republiek te erkennen onmiddellijk na de pre sidentsverkiezing, die waarschijnlijk den 8en October a.s. zal plaats hebben. Den löen Oc tober kan dan reeds de inauguratie van den president volgen, waarbij dan tevens op plech tige wijze de stichting der republiek herdacht zal worden. De gemengde commissie uit de beide Huizen, belast met de vaststelling der grondwets-arti- kelen betreffende het presidentschap, beraad slaagt over den duur van het presidentschap. Een beslissing in dezen is nog niet genomen. De meerderheid wenscht echter een vijfjarig presidentschap met de bepaling, dat de president eenmaal herkozen kan worden. De verkiezing van Joean Sji Kai schijnt zoo goed als zeker. De Koning van Zweden ongesteld. Een Reuterberieht uit Stockholm meldt, aat noning ousiaat, cue tlmns vertoeft op het slot Skabersjö, in Schotland, dezer dagen ongesteld is geworden. De koning lijdt, sinds hij in 1911 wegens blindedarm-ontsteking geopereerd is, her haaldelijk aan pijnen in de buikholte. De koning zal zich op het slot Drottningholm aan een speciale behandeling onderwerpen. Het is noodzakelijk, dat de koning gedurende den eerstvolgenden tijd te bed blijft en zich van alle regeeringszaken onthoudt. De ge zondheidstoestand geeft overigens geen aan leiding tot ongerustheid. Het bedrog van Gouverneur Sulzer. Het onderzoek naar de malversaties, waar aan de gouverneur van Ncw-York, Sulzer, zich heeft moeten onderwerpen, wordt gere geld voortgezet. De laatste dagen heeft het Hof zich beziggehouden met de beurstrans actie#, van Sulzer. Het bleek, zooals de N. R, Ct. meldt, dat deze reeds sinds drie jaar ge speculeert! heeft door bemiddeling van de makelaars Hariis en Fuller. Twee dagen vóór zijn inauguratie stond hij voor 40.261 dollar bij de niakelaarsfirma in bet krijt. Er was toen in zooverre afgerekend, dat de speculatie-transacties werden afgesloten, en Sulzer voor het bedrag van liet tekort in Ixie- ken werden genoteerd als voorsehotnemer. Dat was echter maar een schijnhoeking ge woed. Tenminste de advocaten voor de be schuldiging beweren, dat Sulzer nog maan den na die boeking door de makelaars om surplus was aangesproken. De advocaten gaan nog verder en beweren, dat er niet die boeken ook op andere wijze geknoeid is. Zij willen nu de op Sulzer betrekking hebbende registers van de firma door schriftkundigen laten onderzoeken. HOFBERICHTEN. Z. K. II. dc Prins zal in den vroegen ochtend van 5 dezer uit Mecklenburg op Het Loo terugkeeren. Met, dien datum zal de nieinvbenoenulë adjudant van den Prins, de kapitein der in fanterie A. Kuijs, laatstelijk van bet regi ment grenadiers en jagers, dienst doen bij Z. K. H. H. M. de Koningin-Moedor gaat. een reis je doen naar Italië, DE AFGETREDEN MINISTER VAN RUI TEN LANDS*'HE ZAKEN. Naar wij met zekerheid vernemen, heeft Jhr. .Mr. R. de M arees van Swinderen, de afgetreden Minister van Buiten!andsche Za ken, zijn benoeming tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd Minister van Neder land te Londen reeds ontvangen, en zal die benoeming hedenavond in de „Staatscou rant worden bekend gemaakt. Kociaal-deinoeraifti 2c klas. Voor het kantongerecht te Amsterdam heeft zich vol gens „De Tijd" gisteren het publiek nog al geamuseerd bij de behandeling van een. geval, dat in liooge mate den lachlust op wekte. Ecu der voorname socialistische kopstuk ken, oen avijdbefaamd,- rechtsgeleerde. stond terecht wegens het plaats nemen in eö.n' compartiment 2c kl. van een spoorwaggon, terwijl hij slechts voorzien was van een kaartje 3e klas. Een conducteur had Z. EL Gestrenge gesnapt, en verbal iseerd, daar hij, zoouls hij voor liet kantongerecht ver klaarde, dc overtreding door Z.Kd. Gestren ge niet kon toeschrijven aan onbenullig heid, in welk geval wel eens iels door de fingers wordt gezien. Z. Kd. Gestrenge, als pleiter in eigen zaak, gaf als verontschuldiging op, dat bij in een 2e klas compartiment was gestapt, omdat van de 3e klas alle coupe's reeds gesloten waren, daar de trein op vertrokken stond. Hij meende, dat de conducteur bewijs liad gegeven, „niet te weien, waar hij staan moest." Dc conducteur ook niet mis ont kende dit., maar voegde erbij, dat, Z.Ed. Gestrenge in zijn gey,al dan gelegenheid had gehad om aan een tussehenstation van plaats, te .verwisselen, zoodat hij met deze uitvlucht niet vérder kwam en in elk geval „niet wist,, waar hij zitten moest" .of. zich ipaar van den domme hield. Wij .hebben van deze Rechtszaak ver geefs een verslag gezocht in „Het Voik". Socialistische matrozen. Naar aanlei ding van een bericht in „De Tijd" over de onaïhankelijkheidsfcesten te Den Hel der, deelt, een lezer aan dat blacl medé, dat bet, in de drukste straat van den Helder zich bevindende gebouw van den Matrozen- bond, geen enkel teckcn van instemming met liet. leest vertoonde. Ja, zelfs de versie ring, die heel de straat in één lijn voort ging-, was, tot groote ergernis der feestvie renden, voor liet gebouw der Kon. Ned. Marinematrozen niet aangebracht. Inbraak in den Haag. 't Gaat in den Haag nu éen goed gangetje: In den vorigen nacht is weer ingebroken in liet perceel Stille Veerkade 13, waarin gevestigd zijn het pakhuis en kantoor vah den Haagschen vertegenwoordiger van Jurgens' Margarine- fabrieken. Men heeft zich toegang verschaft door een naast het perceel loopende poort. Gebruik makende van een in die poort staan de ladder, is men op de glazen overkapping van het pakhuis geklommen. Na een der ruiten der overkapping, die nog kort ge leden wan ingezet en waarvan de stopverf dus nog week was, te hebben verwijderd, werd de ladder naai- boven getrokken én vervolgens door de gemaakte opening in het pakhuis gezet. Zóó kwam do dief ol kwamen de dieven binnen.- In het kantoor werden twee Lessenaars, opengebroken en de glasruit dei* deur, die van het kantoor naar een daarachter gelegen vertrek toegang gaf, verbrijzeld. Er wordt slechte een zeer ge ring bedrag aan geld vermist. Het te Amsterdam vermoorde knaapje. 'Op het politiebureau Warmoesstraat is gis teravond het lijkje van liet knaapje Hendrik de Klerk door den vader en een buurman herkend. Het is daarop naar, het Wilhelmi- na-.Gasthuis vervoerd, waar het gerechtelijk g&scliouwd zal worden. Op het terrein, waar de misdaad gepleegd is, werden met een politiehond nasporingen gedaan. Het vage signalement van dén dader, zoo als het door het broertje opgegeven is, is door het geheele land verspreid. Betreffende het vinden vail hat lijkje aan ne overzijde ran ner ij, rawat o© mm>. nog' het volgende: Gisterenmorgen omstreeks half elf, vond een vrouw, die op een akker bij de Buik- sloterhani bezig was afgesneden planten in ,een greppel te werpen, op ongeveer 50 M. afstand van den dijk in een greppel aan den middenweg het lijkje, dat op den rug lag. Het lijkje toonde zoodanige sporen van geweld, dat als vaststaande moet worden beschouwd, dat men hier te doen heeft met een wandaad van de ergerlijkste soort. Omtrent den dader bestaat uog niet het minste vermoeden, aangezien het omge haalde land geen sporen van voetstappen achterlaat. Hel is nu zeer bezwaarlijk nadere gege vens daaromt rent gewaar i e worden. Slechte enkele lucifers werden rondom hot lijkje gevonden, hetgeen er op schijnt t.o wijzen gevonden, betgeen er op schijnt te wijzen, dat hot misdrijf des avonds heeft nlaais gehad. Omtrent don - aard van hel; misdrijf kunnen wij nog medoieelcn, dat om- den lials vfcii het; kind do das sir,-ik aangehaald was, zoo dal hel; niet onwaarschijnlijk is. dat liet ongelukkige slachtoffer geworgd is. Het droevige geval wekte in de volk rijke buurt der Commelinstraat. .ui naaste omgeving- veel ontroering. SCHOTEN. G EMTW'YFRA AI). Donderdagavond vergaderde tie radii ik; gemeente td-hoten. Door de gesc-liilieii óver de al- of niet-toelating van raadsleden, kon de raad alleen beraadslagen wanneer er zes van do zeven toegelaten raadsleden tegen woordig zijn. Van den lieer Verton was .een, kennisgeving ingekomen dat bij verhinderd was; topwijf van den heer Verkooy liet gerucht liep dat hij ook verhinderd was. Daarom moest .de raad afwachten of hij nog zou konten. Nadat men tien minuten gewacht had, ont ving de burgemeester ook van den lieer Ver kooy een kennisgeving dat hij niet kwam ;«u dat zoodoende de raad onvolledig was, waarop de gemeenteraadsleden naar het vuurwerk ,m Haarlem kouden gaan zien. VELSEN. Ihopagmidavergadering. Zondag 28 Sep tember 1.1. werd in het Bondsgebouw ie Wijkeroog door de vereeniging St. Johan nes de Deo, aangesloten bij de fabricks-, haven- en t ras port arbeiders, een pfopagair da-vergadering, gehouden voor alle li. K. mannen en vrouwen boven de 16 jaar. De, zaal was eivol. Als sprekers traden op' dc heeren Kocli voorzitter van liet hoofdbe stuur van den Bond, die mannen, zoowel als vrouwen aanspoorde zich te vereenigen volgens den wensch van Paus en Bisschop in katholieke vereenigingeu en de heerllui- selnian van Krommenie,' die een geestige rede hield. Het resultaat was,.dat zich een flink aantal leden opgaf ofschoon men nog meer verwacht had. Zoo velen begrijpen hun belang niet. anders zouden meerderen zicll aansluiten bij de vereeniging waarin zij thuis beha-oren, om op die wijze te stre ven naar lotsverbetering. IJ MUIDEN. Verdronken. Vah den. lJmuider stoomtraw ler Middelburg- is op de thuisreis de 14- jarige kok Gravomaker overboord geslagen en verdronken. De stuurman, die nog over boord gesprongen was om den knaap te redden, mocht daarin niet slagen. WIJK AAN ZEE. De OnafhankeUikbeiilsfeesten. Op 1 en 2 October is bet ouafhankêlijkheidsfeest alhier niet dc meeste opgewektheid en ouder be gunstiging van prachtig weder, gevierd. Het zingen der kinderen klonk goed, behou dens liet Vlaggelied, waarbij de kleinen minder gelijk zongen. Een danklied door ruim 25 jonge meisjes gezongen klonk schoon en plechtig en voldeed zeer. De toespraak van den voorzitter der feestcommissie, was jueer een bedankje aan allen die hunne me dewerking- hadden verleend of hadden toe gezegd om alsnog te verleeuen. De oihin'é- gahg door het dorp (op den eersten dag) le vérde een eigenaardig gezicht op, vooful doordat elk kind voorzien was van een vlaggetje door de feestcommisie verstrekt. Velen hadden hun best gedaan op het ver sieren van: hun huis. Twee eerebogen in het dorp en het versierde feestterrein, met ,d« muziektent in het midden, dit alles gaf ons lief gelegen dorpje een feestelijk aanzien. 's Namiddags wedstrijden voor dc jeugd: het zakloopen en de wedloöp met hindernis sen vonden den iueesten bijval. Jammer dat het door de vele deelnemers wat lang duur de eu veleu met niets moesten worden weggezonden. Dc kinderen werden onthaald en na afloop der spelen kreeg één kind uit elk gezin een gedenkplaat mede. De café's hadden verlof tot 1 uur en mochten muziek, geven. Het moet gezegd worden, dat tot he den geen wanklank, werd gehoord. De tweede feestdag zette echter de kroon op het werk. De optocht van versierde sport karren en fietsen moet niet anders dan schoon genoemd worden. De jury had een zeer moeilijke taak om rechtvaardig de prij zen toe te kennen, allee was mooi! Een- troepje muzikanten uit Amsterdam gaf d® noodige muziek. Den eersten dag had Arion daarvoor gezorgd. Het Ringsteken per rijwiel had veel anijuo. In den namiddag kwam het mooiste en mc.p«jt karakteristieke van alles: ringrijden met paard en tilbury.Ons trof het mooie cos- tuuni van E. v„ A. en het typische van D* Sch. met zijne zuster. Na het ringrijden kwam het „koppensnel len" aan de beurt, voor luidjes van 20 toto... 80 jaar, meldde het programma, eenigszins humoristisch. Uitbundig gelach volgde on ophoudelijk, als de geblinddoekte allerlei slagen in de lucht deed of de meest zonder linge loeren over het veld deed, zijn. doel- voorbijloopende. Daarop volgde: watersteken, het bekende tonnetje met water, waaronder doorgereden wordt en waarbij de deelnemer voel kan» heeft een nat pak op te loopen, hetgeen mot, eenigen dan ook gebeurde. 'tWerd rqedf avond toen nog met mastklimmen begonnen), moest worden, edoch liet programma, moest af. En zoo ipoest in, hét donker in,de»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2