Wal iedereen wei ovorkosnt yiW.&WeeftüJ/ses?. t&arteljorJs straat Zt.FeJefJ770. Speciaal adres voor Schooilaarzen. Scciale Berichten. SUIKERZIEKTE i :i Reehtssa^esi. Van Overal. Ingezonden ftfetiedeeiing. Sport en Wedstrijden. „St e R i o Balkan rtsp. geen en drie stemmen, waarvan één ran onwaarde. De Donderdag gekozenen werden dus met ':én stem lid van de Kamer van Koophandel Voorburg. Een spoorreisje voor 5 cent. De Holland^ iche Spoorwegmaatschappij heeft sedert eeni- jen tijd een -verandering in het stelsel van mar perronkaartjes gebracht. Men geeft zijn perronkaartje niet meer af, nen moet het laten knippen als een gewoon spoorwegkaart je, en hij het verlaten van het perron dient het als controle-merk. Van deze nieuwe manier wordt intusschen misbruik gemaakt. Wij vernamen er een paar staaltjes van. Er zijn meuschen, die op jen perronkaartje een aardig spoorreisje heb- oen gemaakt. Zij reisden, laten we zeggen, tusschen Leiden en den Haag voor het be- Irog zijn noodig twee personen en twee sta tions. En liefst maakt men dan gebruik van sen sneltrein. De manoeuvre geschiedt op de volgende wijze: De reiziger neemt te Leiden een perronkaartje, de twee-de een in den Haag. De man van Leiden reist het eerst en ontmoet op het Haagsche station zijn mede plichtige. Zij wisselen hun perronkaartje om; 'de man uit Leiden komt met het Haagsche heel gemakkelijk door de controle daar; de andere neemt den trein naar Leiden en maakt daar op dezelfde wijze van het Leid- sche perronkaartje van zijn kameraad ge bruik. Er moet van deze wijze om goedkoop te reizen vrij wat gebruik worden gemaakt, naar wij vernamen, vooral door marktbezoe ken;, kleine zakenmenschen, enz. Als men een sneltrein neemt, die aan een tusscliensta- tion niet of daar slechts maar een paar minuten ophoudt, i6 de risico om gesnapt te worden, zeer gering en het zou wel een groo- ten ongeluksvogel kunnen overkomen, dat hij in een coupé stapte, waarin toevallig een conducteur plaats nam, die onderweg even de kaartjes komt knippen. Natuurlijk neemt zoo'n blinde passagier niet in een doorloo pend rijtuig plaats. Aan beginstations kan men deze praktijk niet uitvoeren, omdat daar de kaartjes veelal geknipt worden vóór het vertrek van den trein. „N. v. N." Weer een komeet. Prof. Nijland schrijft in het „U. D.": Zaterdagavond ontving de sterrewacht te Utrecht telegrafisch bericht van de ontdek king eener komeet van de tiende grootte in het sterrenbeeld Waterman, door Delazan te Laplata. Dit is dus 1913 D. De komeet werd dadelijk gemakkelijk gevonden en bleek zeer duidelijk in een binocle zichtbaar te zijn, zoo dat de helderheid niet op de tiende, maar op de achtste grootte geschat moet worden. De komeet beeft een scherpe kern, geen staart. De beweging is naar het Noordwesten gericht. De beide andere kometen zijn geregeld te Utrecht waargenomen. Komeet 1911 B is sinds het vorige bericht veel helderder ge worden; dezer dagen werd ze op 7 m. 5 ge schat. Komeet 1911 C daarentegen wordt merkbaar zwakker. Van beide kometen zijn de banen nog pas peer onvoldoende "bekend, maar van komeet R, die nu vrij snel loopt, zullen wel spoedig de gegevens aanwezig zijn, om de baan be langrijk te verbeteren. HOND VAN R. K. GEMEENTERAADS LEDEN. Het Bestuur van den Bond van R.K. Ge meenteraadsleden verzoekt ons het volgen- do te willen plaatsen: Het zal wellicht velen verwonderen, dat sinds de oprichting van dezen Bond weinig of niets is vernomen omtrent hare werk zaamheid. De zaak is, dat, ondanks de vele aangewende pogingen om een voldoend ge tal raadsleden tot toetreden bereid te vin don, dat getal hog steeds te gering is om hetgeen de Bond zich blijkens de statuten tot zijn taak heeft gesteld, ook maar eenigs- zins te verwezenlijken. Onder die omstan digheden heeft het Bestuur beraadslaagd, of dc tijd niet gekomen was, om zijn taak neer te leggen, althans af te wachten of de drang der omstandigheden de katholieke raadsle den niet van zelf tot aaneensluiting zouden brengen, waardoor zij den weg dan reeds ge baand zouden vinden door den leiddraad, welke de statuten van 'den Bond aangeven. Alvorens intusschen zoodanig besluit te nemen, heeft het Bestuur, dat zelf ten volle overtuigd is van het groote nut, dat uit de aaneensluiting der R.K. raadsleden in een bond kan en moot voortvloeien, gemeend het hoogste kerkelijke gezag in den lande van den stand van zaken in kennis te moe ten stellen, zulks om zich te vergewissen of zijne overtuiging ook door dit gezag gedeeld werd. ITct Doorluchtig Episcopaat, heeft niet ge aarzeld Zijne meening in deze duidelijk uit te spreken. Het heeft het Bestuur gemach tigd bekend te maken, dat H.H. D..D. H.H. het betreuren dat, tot dusver nog zoo wei nig leden toetraden tot den Bond. Over tuigd dat een bond van R.K. Gemeenteraads leden veel nut kan stichten door voorlich ting omtrent vele vraagpunten, welke in het openbaar leven aan de orde zijn en bin nen den kring der bemoeiingen van gemeen tebesturen getrokken zijn of vermoedelijk spoedig zullen worden, hopen de Hoogw, Bisschoppen, dat het Bestuur alsnog een poging zal wagen om meer leden tot dien bond te doen toetreden, welke poging dan meer succes moge hebben. De publicatie van dit bewijs vaiï instem ming moge er toe bijdragen dat van dc plm. 5000 R.K. raadsleden, welke in Nederland worden aangetroffen en waarvan de over- groote meerderheid tot dusver nog niet ge toond heeft de samenwerking in den bond op prijs te stellen, zich alsnog velen geroe pen gevoelen tot toetreden. Dezen kunnen zich te dien einde aanmelden bij Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijsscn, Wilsonsplein 15 te Haarlem, den secretaris vaai den Bond. Voor zoover zulks nog niet bekend mocht zijn, worde hier vermeld, dat het in de be doeling ligt een orgaan in het leven te roe pen, dat verschillende urgente kwesties op gemeentelijk gebied zal behandelen, terwijl voorts door het vestigen van een bureau van inlichtingen de gelegenheid zal worden geopend, om ieder lid van den Bond de voor lichting te verschaffen, welke het in het ge meentebelang wenscht te verkrijgen. Een en ander js uit den aard der zaak slechts te verwezenlijken, wanneer de Bond een voldoend aantal leden zal tellen en aldus ju staat gesteld wordt de niet onbelangrijke kosten van beide instellingen te bestrijden. Do jaarlijksdve contributie is bepaald op f 2.50. In eene vergadering, welke op Dinsdag 7 October a.s. zal worden gehouden te Utrecht in Hotel Noord-Brabant aan het Vreeburg des namiddags te 2 uur, wenscht het Be stuur uitgemaakt te zien, of het in den voor gestelden zin zal kunnen voortgaan. Tot liet bijwonen dezer vergadering zullen worden opgeroepen al degenen, die zich bereids tot toetreding hebben opgegeven. De tegenwoor digheid van R.K. Gemeenteraadsleden, die zich nog niet bij den Bond hebben aangeslo ten, zal echter evenzeer op prijs worden ge steld. VAN ELDERS. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 27 Sept. B.. Boon, aannemer, te Helder, thans verpleegd op „Meer-en-Berg" te Bloe- mendaal. 29 Sept. A. de Jong, winkelier en koop man, te Maastricht, .Wplfstraat 39. M. van der Have, bakker, te lerseke. 30 Sept. R. I. Roelofs, arts, te Arnhem. J. B. Stender, timmerman en aannemer te Apeldoorn. '1 Oct. L. D. van Essen, winkelier, te Dordrecht. S. J. Daalder, schoenmaker, hande lende onder de firma A. van de- Wiel en Co», te Amsterdam,, Oude Leliestraat 4. H. A. H. Adan, bottelier, te Amster dam, Van Ostadestraat 315, le et. A. Kwakernaat, schilder, te Jutfaas. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van N. Hut- tinga, fouragehandelaar te Groningen, L. Bakker Pzn. te Kampen en G. Wigersma te Arnhem. Opgeheven het faillissement van E. Mo- bron, huisschilder, te Amsterdam, Vinkon- straat 114 en M. L. Beekman, te Amster dam. mijne poging geslaagd, doch, nu ik aan den dood ontsnapt was, moest ik toch trachten mijne vlucht zoo ver mogelijk' te verlengen boven land. Ik wilde mij spoedig overtui gen van de oorzaak der motorhaperingen, die ik gehoord li ad. Ilc wendde het hoofd bij Mount Vernon in den staat New-York op 3 Sept. in de lucht heeft laten vliegen. Davis heeft een bekentenis afgelegd, zeer bezwarend voor een groot aantal bestuurs leden van de „Labour Union." Deze zaak zal vermoedelijk even groote om en wierp een blik in mijn benzine-re-sensatie verwekken als het proces tegen de servoir. Groote hemel! Er bleven mij maar arbeidersleiders iu 1912 ter zake van een reeks ten hoogste vijf hter over! 't Was dus dynamiet-aanslage.i in de westely'ke steteu hoog tijd. Nog e enige minuten en mijn waarvan de ernstigste was die op dc gebou motor zou stil gevallen zijn. Ik daalde spoe- - - B ou dig neder en loosde een diepen zucht van verlichting. De Middellandsche Zee was olvcrwonnon! Ik heb dus niet gehandeld als een dwaas en een waanzinnige, met niet te luisteren naar degenen, die mij van mijir voornemen wilden afbrengen. De vlucht over de Middellandsche Zee was waarlijk zoo moeilijk niet, als ik het ver onderstelde. Roland Garros is geboren in 1888 te St. j Mij.Crviëtanose, gevestigd Nicolaistr.23. Den Haag. Men verzuime niet te lezen de gunstige beoordeeliug, geschreven door Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN en opgeno men in het Maandblad tegen de kwakzal verij (Amsterdam) uitgave Maart 1913 No.3. Deze brief wordt door de Mij. op aan vraag graiis toegezonden GARROS. In een der buitenlandsche bladen vindt de Msb. het volgende onderhoud met Gar ros. i Ik ben zeer tevreden er bij mijne eerste proefneming in geslaagd te zijn over de Middellandsche Zee te vliegen, en zulks moet ik een groot en uitzonderlijk geluk noemen, want ik denk dat men die vlucht geen tweede maal kan afleggen. Ik houd wen van de „Times" te Los Angelos, die door dynamiet geheel werden vernield Harry Cones, de secretaris-penningmeester van de „Structural Ironworkers Union" is gevangen genomen op aanwijzing van een particulieren detective, die hem beschuldigde met vijftig andere mijnwerkers een complot te hebben gesmeed oiu dynamiet te vervoe ren, teneinde het eigendom van de „Ameri can Bridge Company" le vernielen. De district-attorney heeft een lijst gepu bliceerd van een twaaltal dynamiet- en an dere aanslagen, waarop, naar het heet, de bekentenissen van Davis betrekking hebben. Naar men zegt, wordt door diens mededee- lingen helder licht verspreid over een groot aantal aanslagen op liet eigendom, die in de laatste jaren gepleegd zijn. Denis, op het eiland Reunion. Zijne ouders vertrokken met hun kind naar de Fransche- Aziatische kolonie van Cochin-China, waar vader Garros nu nog woont te Saigon en een der beste advokaten dier stad is. Toen Roland Garros ongeveer 10 jaar oud was, stuurden zijne ouders hem naar Frankrijk om er zijne studies te doen. Men weet hoe hij er de vliegkunst aanleerde en hoe prach- bericht, volgens hêtwe]k"er"te^Antwerpen p#t'. tig hij er zich onderscheiden he,eft. j tijen valsche diamant verhandeld worden, Tot hiertoe heeft de Fransche regeering heeft in de diamantnijverheid een groote op- geweigerd Garros te decoreeren, onder schudding teweeggebracht. Van verschillende voorwendsel, dat Hij geen soldatendienst kanten worden bij de politie klachten inge- gedaan. heeft, daar de bewoners van W eiland Reunion niet dienstplichtig zijn. het Sums-. Hieuw I Kurk epk mondstuk ga I Ot« diend van kooplieden en makelaars, tlie be drogen werden. In de „Nieuwe Gazet" lezen wij over deze afafire het volgende: Een persoon, Eugeen Scheen paarden- slachter, wonende Rolwagenstraat, bood ver leden Maandag een partij diamanten aan den heer S. te koop aan. De verkooper vroeg voor de partij 1000 fr., doch de koop werd gesloten voor 500 fr. De heer S. betaalde een voorschot van 150 fr., en kwam overeen den volgen-den dag de zaak te vereffenen in een herberg iu de Kloosterstraat. Een derde persoon, die moet I geweten heben, dat er bedrog in 't spel was, Een aardbeving. Te Panama heeft een ging den politieofficier Verguit verwittigen, vrij ernstige aardbeving plaats gehad Twee Deze kwam in bedoelde herberg, waar zich schokken werden waargenomen. De be vol Eugeen Sch. en de heer S. reeds bevonden en king is door een paniek aangegrepen. Er zijn verzocht beiden naar het politiebureau te ko- geen menschen omgekomen. De aardbeving men. In bezit van den paardenslachter vond er niet van veel te spreken over iets dat j heeft het Panamakanaal ernstig beschadigd. men twee partijen eteenen, die hij te koop mij gelukt is. Eenmaal liet doel bereikt, j Drie Belgische douanebeambten verdwe- had aangeboden. Een vakman werd geroepen zelfs na moeilijke en gevaarvolle pogingen, nen. Om 2 uur 's nachts zagen drie douane-be-j en verklaarde, dat de pakjes geslepen glas in. vervliegt de aangename indruk na eenige [ambten te Henri Chapelle op de Belgisch-1 hielden. Aangaande de herkomst van het minuten ,en wat ik uitgevoerd heb, schijnt- Duitsche grens, een wielrijder, die de grens goedje ondervraagd, zeide hij de pakjes ont- me dan volstrekt niet^ moeilijk. J wilde passeeren. Zij hielden hem aan en wier- vangen te hebben van een onbekend persoon Ik ben te Saint Raphael opgestegen met pen hem, wijl hdj wilde doorrijden, van hetom ze aan den man te brengen tegen een colli de vaste overtuiging dat ik gedurende de rijwiel, waard-oor de mau ernstig gekwetst missieloon van 50 fr. Hij verklaarde ook niet gansche overvlucht gunstig weder zou werd. De douanebeambten verkeerden dn de 1 to weten, dat hij glas aanbood, daar hij van hebben. Ik had de voorzorg genomen mijn i meening, dat hij door smokkelaars was voor- diamanten geen verstand had. In het bezit van monoplan te voorzien van een motor van 60 uitgezonden om den weg te verkennen en lie- j Sch. werd een som van 1000 fr. gevonden, die paardekracht. Deze liet mij toe veel snel- j ten daarom voor alle zekerheid den weg in de evenals de valsc-he steenen in beslag geno- ler te vliegen dan met een motor van 50 richting Dnitscliland barricadeereu i men werd. Niet zoo haast was het gerucht paardenkracht en veel minder benzine en olie te gebruiken dan met een motor van 80 paardenkracht. Want daar lag de knoop Ik moest een motor hebben, die mij eene Eenigen tijd later kwam een auto in volle van deze aanhouding verspreid of ook andere vaart aangereden, welke op de barricade bot- j kooplieden kwamen klachten indienen. De ste. De chauffeur trachtte te ontkomen, maar heer F. had aan zijn broeder een partij dia- werd gearresteerd. De douanebeambten klom-j mant verkocht voor 600 fr., die deze daarop snelheid van meer dan 100 kilometers per men in de auto en troffen daar 450 Liter alco- j voor 800 fr. weer voortverboebt had. Deze uur verschafte en niet to veel benzine ver- hol aan. Zij bevalen don chauffeur door te rij- steenen, die ook slechts stukles waren, bruikte. Zou ik wel den tijd hébben om den den en wel naar den persoon voor wien de! waren insgelijks van Sch. afkomstig overkant te'bereiken, dacht ik. Op het ein- alcohol bestemd was. Aldus geschiedde. Doch i Er moeten meer partijen glas in den dia- de van mijn vlacht hoorde ik met angst sedert dit oogenblik heeft men niets meer van ma ui lmndel in omloop zijn. De heer Sch. mijn motor eenige malen haperen. Welke de douanen vernomen. Men vreest dat zij wel- kocht er voor 1300 fr„ B. voor 600 fr. een koop- was de oorzaak ervan? Was er geen benzi-licht in een hinderlaag zijn gelokt, meldt de man voor 12.000 fr. ne meer in den motor? Ik beleefde bange Msb. j Naar het schijnt moeten de valsehe diaman- oogenblikken. Ik herinnerde mij al wat j Diefstal by een kardinaal. Het „Journal" t ten hier in omloop gebracht zijn door een ik als vlieger uitgevoerd had. Gansch mijn meldt dat Kard» Billard, aartsbisschop van Fransehman. De heer B„ die zulk een partij verleden zweefde voor mijnen geest voor- i Kamerrijk, door eon van zijn bedienden, den gekocht had aan de diamantclub en die bij bij. Wat zou men van mij later zeggen: Belg Hallpnx, die sinds een paar maanden in zijn thuiskomst het bedrog bemerkte, ging zou men mij een dwaas of een waanzinnige zijp dienst was, voor 80.000 francs aan waar-naar den bedrieger op zoek en trof hem aan noemen, wanneer ik verongelukte? Of zou den is bestolen. j in het Middenstation. Door bedreigingen mei men mij vieren als een held, indien ik ge- j De dief heeft tijdens de afwezigheid van de politie kreeg hij zijn geld terug. De steenen lukte in mijn stoute onderneming? den kardinaal zijn slag geslagen. Eindelijk ontwaarde ik land I Welke Een complot ontdekt. Een zekere Davis, vreugde vervulde mjj 1 Elke trilling van alias O'Donnell, is, zooals een Reuterbericht mijn motor bracht mij dichter aan land. en'uit New-York meldt, in hechtenis genomen de hoop keerde in mij weer. Ik was dus in onder beschuldiging, dat hij d'e spoorwegbrug zijn zoo fijn nagemaakt, dat bekende hande laren ze van de echte steenen niet konden on derscheiden. Het onderzoek in deze zaak wordt ijverig voortgezet. Gij hebt natuurlijk wel eens wat vergeten, waarde lezer. „Natuurlijk", zegt ge. Wien overkomt dit nooit? Gij hebt het, denk ik, wel nooit zoo erg gemaakt als die meneer die ver geten was hoe hij heette. Maar gij hebt toch ook al wel eens rare ondervindingen ge maakt. Gii gaat uit, gij gaat de trap af; wacht eens, heb. ik mijn kamerdeur wel goed geslo ten? Wel natuurlijk, ik heb mijn deur op slot gedaan! Ja, maar weet ik het zeker? Was dat niet gisteren? En gij loopt verder de trap af, maar uw onzekerheid neemt toe, en als gij beneden zijt, weet ge niet of gij nw deur hebt dicht gedaan of niet. Dus loopt gij de trap weer op. Ja, ze was dicht. Gij zult op reis gaan. Maar vóór gij aan het station zijt, bedenkt gij dat gij immers uw kleerborstel vergeten hebt; hebt ge dien niet vergeten? Zult ge nog even terugkeeren? Maar dan mist ge den treiu; neen, heter straks een anderen koopen! Goed. Maar het verveelt u toch, en het hindert u, totdat gij straks, aaugekomen, uw borstel uit uw kof fer haalt: ge hadt hem -toch ingepakt. Gij herinnert u gemakkelijk een half dozijn van zulke gevallen. Wanneer gebeuren die dingen? Wanneer gij vermoeid waart; juist 1 Want die vergeet achtigheid, die gedurige onzekerheid, zijn teekenen van oververmoeidheid; van neuras thenie. Soms is „overwerken" er de ooi-zaak van. Een ongeregeld leven kan er toe leiden; te zware inspanning evenzeer. Overmatige en herhaalde vermoeienis brengt zenuwuitput ting te weeg. Dan is u alles te veel, dan ziet gij overal tegen op; dan hebt gij nergens lust in. Gij voelt u gedrukt; ge zijt altijd moede; ge wordt nooit recht verkwikt wakker. Uw wil wordt onmachtig; gij kunt u niet lang achtereen met iels bezighouden; uw aandacht wordt afgeleid. Komt er niet. op de een of andere manier verbetering, dan neemt uw ziekte een acuter, vorm aan; het gevoel wordt verstompt? het karakter aangetast; de we- j reld wordt u onverschillig. Neurasthenie komt ontzettend veel voor. Hoeveel menschen zijn daardoor verkeerd be- oordeeld; verkeerd behandeld en ongelukkig geworden! Hoeveel huiselijk geluk is daar- door verwoest; hoeveel toekomst bedorven; hoeveel hoop vervlogen, en hoeveel werk kracht onvruchtbaar geworden! De „neurathenie", zegt prof. Maurice de Fleury, „is in de eerste plaats een ziekte van het zenuwstelsel; met daaruit voortvloeiende stoornissen vau de spijsvertering en de voe- ding". Dientengevolge bestrijdt men de neu rathenie het best, wanneer men het zenuw stelsel versterkt en het weerstandsvermogen verhoogt. Uitgesloten zijn dus alle middelen die op den duur de zenuwen verzwakken; en die toch door de officieele wetenschap in vele gevallen en in groote hoeveelheden wor-j den verstrekt. Maar aangewezen is het mid- del dat op eenvoudige en natuurlijke wijze de verloren zenuwkracht teruggeeft; zonder het zenuwstelsel op eenige wijze., te benadeelen.1 Welnu, dat doet de Sanguinose. Zij is een zuiver plantaardig tonicum en bevat de voe- dingszouten uit de plantenwereld» die een wonderbaar versterkend vermogen hebben voor de uitgeputte zenuwen. De Sanguinose heeft nu eene proef van vele jaren doorstaan j en heeft in dien tijd talrijke gevallen van hardnekkige neurasthenie heerlijk overwon- nen. Prof. Dr. Nestor Charbonnier zegt: „Ik aarzel niet te verklaren dat de Sanguinose het beste middel is dat ik ken ter genezing van de neurasthenie en al hare gevolgen". De Sanguinose wekt den eetlust op; regelt de gestoorde spijsvertering; maakt den slaap diep en verkwikkend, en door het bloed te Den Haag. versterken en te verrijken, tast zij met vaste hand de oorzaak aan van die verschijnselen, die te zamen het beeld van de neurasthenie, zenuwzwakte, zenuwvermoeidheid vertoonen. Wanneer gij, waarde lezer, aan een van die verschijnselen lijdt, èn gij vindt geen baat hij uw tegenwoordige behandeling, probeer het dan ook eens met de Sanguinose! Gebruik haar eens een tijdlang en geregeld; en gij zuil er n niet over beklagen. Wat zij voor hon derden en duizenden gedaan heeft, doet zij gaarne ook voor u. Dc Sanguinose wordt verkocht in groote groene flacons van ruim 300 gram: lfl. ƒ1.50) 6 fl. 8.12 fL 15.Tweemaal per dag een eetlepel is in den regel voldoende. Alle goede apothekers en eerste drogisten verkoo- pen Sanguinose. Wacht u voor namaak! VAN DAM Oo. pen Italiaanscken naam gehoord hadden. Ja, jn den korten tijd van slechts tien jaren was het dezen gelukt van niets dan een gewoon "burger te worden tot den hoogst geplaatsten man in den Staat. Had men de eene maand nog niet van hem gehoord, de volgende reeds hield hij in Noord-Italië huis als een ware geesel en zuchtten en kreunden Venetië en Genua onder de aanraking van de geweldige vuist van den slecht gevoeden jongeling. De soldaten vlogen op zijn wenken en gehoor zaamden hem blindelings; trouwens wie deed dat niet zelfs de meest bekende staatslie den hogen voor hem en luisterden naar zijn stem. Met een ongekende energie rukte hij toon op naar het Oosten en toen nog een ieder zich verstomd afvroeg, hoe het hem had kunnen gelukken Egypte in een Framsch gou vernement te herscheppen, was hij roede we der in Italië teruggekeerd en had hij het op nieuw opgestane Oostenrijk ten tweeden male overwonnen. Overal waar hij kwam, werden nieuwe overwinngen behaald, nieuwe stukken land toegevoegd aan het machtige Fransche rijk, nieuwe regeerirgstelsels ingevoerd in de plaats van de oude. Holland, Savoye en Zwit serland waren nog slechts namen gebleven, die op atlassen gelezen konden worden; Frankrijk, als een onverzadiglijk wezen, zette zijn tanden telkens en telkens weer in andere gedeelten van het oude Europa. Toen had toen hem, den jongen, baardeloozen artille- r-ie-offioier tot Keizer verheven en was het hem zonder veel moeite gelukt de Republiek iten kop in te drukken» iets. wat den. oudsten. koning en den trotscben adel tot nog toe nog steeds niet gelukt was. Geen wonder dus, dat mij een rilling van vreugde en ontzag door de leden voer, toen de oude ruwe zeebonk de banden in de richting naar het strand uitge strekt, mij de woorden toeriep: „Daar is Bo ney." Ik volgde hem met de oogen, in de dwaze hoop daar de een of andere reusach tige, gebiedende gestalte te zullen zien, zijn korte, bevelende stem to hooien» maar niets van dit alles had natuurlijk plaats, 'tEenige wat mijn oogen ontmoetten, was een lage kaap, waarvan de naam mij ontschoten is. Een rossige gloed, die van verre scheen te ko men, verlichtte haar spookachtig. In mijn op gewondenheid leek die lichtstreep me een reusachtig groot half gesmeed zwaard toe, welks punt dreigend naar hetaan de over zijde van het Kanaal gelegen Engeland was gericht. Wat is dat daar dan? vroeg ik hem. - Precies, wat ik u daar even zeide, mijn heer, gaf hy mij ten antwoord» Dat is één van Boney's legers en Boney zelf moet in hun midden wezen. Dat licht daar is niets anders dan hun kampvuur en als gii aan land zijt, zult ge van die lichten zeker wel een twaalf tal tussch endit punt en Ostendo zien. Hij smacht er naar Lord Nelson 't andere'oog uit het gezicht te slaan, maar hij moet nog een klein beetje geduld hebben, de kleine Boney en dat weet hij zelf ook wel, en Lord Nelson ook. Hoe kan Lord Nelson weten wat hü doet, Y&WX-^i£2ïL De man wees mij over mijn schouder heen naar drie kleine flikkerende lichtjes aan den horizon en zeide op denzelfden korten, snan- wenden toon als eerst: „Wachtschip." Andromeda. Vier-en-veertig! voegde zijn metgezel er aan toe. Nu begreep ik, wat zij bedoelden; meermalen had ik tijdens mijn Vêrhlijf in Engeland hooren spreken over den langen lichtstreep op het vasteland en de drie kleine lichtjes op zee als over twee groote vijandelijke landmachten, de landmacht aan de eene, de zeemacht aan de andere zijde. Het i land naderde al meer en meer; dat hoorden wij maar al te duidelijk aan het steeds harder opklinkende geklots der golven op het strand. Reeds kon ik de donkere landstreep door de duisternis heen ontdekken, toen plotseling een donker voorwerp zich tusschen ons en den liehtrosse gloed plaatste en een lange» zwarte boot zich voor onzen kiel bevond. Waar deze vandaan kwam, had geen van Ons drieën kun nen zeggen; het was, als was zij uit de diepte plotseling te voorschijn gekomen. Geen geluid was tot ons oor doorgedrongen. De schrik j sloeg ons om 't hart, toen we bemerkten, dat zij zich in onze richting- voortbewoog» i Een der wachtbooten! fluisterde een der zeelieden me toe. Bill, jongens, bet is met ons gedaan; ons laatste nar is geslagen, siste de ander als tus- scben de tanden, terwijl hij zoo snel als hij kon iets onder in de boot trachtte te verber- gen. j Maar de boot scheen,pp het gezicht van ons ikleine yaaripigje. al even erg geschrokken te zijn als wij een oogenblik te voren. Als een schuw dier vluchtte zij heen» in een heel an dere richting en met zulk een spoed; als vreesden de daarin zittenden, dat wij hen zon den trachten te achterhalen» De zeelieden staarden haar na, terwijl ze zich het klamme zweet van het voorhoofd veegden. Hun geweten schijnt al even weinig ge rust te zijn als het onze, hernam toen de spraakzaamste. Ik geloof zeker, dat zij ook iets in den zin hadden. Ik wist niet, hoe gauw ik een groot stuk saamgeperste Trinidad-tabak onder in de boot zou 6toppen, toen ik dat zwarte gevaarte op ons zag toekomen, zeide de ander. Ik heb al meer dan eene een Fransche gevange nis van binnen gezien en verlang niet daar nog eens mee kennis te maken. Kom, Bill, wend je roer eene; we zijn er. Het volgende oogenblik hoorden we een knarsend geluid, als streek de boot langs een ruwe kust. Mijn bundeltje werd op het strand geworpen en ik stapte uit de boot op het land, waar ik mijn ontroering niet langer meester, op mijn knieën viel, terwijl de beide zeelieden, zoo snel hun krachten dit toelieten» den terugtocht naar den logger aanvaardden. De duisternis was meer en meer toegenomen; de lucht zag er onheilspellend zwart uit en geklots der golven maakten dezen nacht tot een dier nachten, die ik nooit zou kunnen ver geten. In zulk een noodweer landde ik laat op den avond in het voorjaar van het jaar 1805 in mijn geboorteland aan» .ilc Louis de Laval» de laatste erfgenaam van het aloude, roemrijke geslacht der Lavals, dat dertien jaren gele den met zooveel emaad overladen het vader land moest verlaten, het land, dat zij zoovele eenwen lang met hun beste krachten hadden gediend en dat hun toen met zulk een snoode ondankhaarheil behandelde. Ik was toen nau welijks 21 jaar en dus nog zeer jong; lang ko nden mijn gedachten zich echter niet met het verleden bezig honden; het heden en de toekomst lachten mij toe met een hart vol dankbaarheid, dat het mij gegeven was naar mijn geliefd land terug te keeren, boog Br mij nog dieper ter aarde en drukte ik mijn gloeiende lippen op den vochtigen, zilten bo dem. HOOFDSTUK II. DE ZOUTPOEL. Hoewel Ik in mijn korte leven reeds heel wat avonturen beleefd had, geloof ik niet, da' ,ex een tijd is, die mij met meer helderhek voor den geest staat dan die donkere» storm achtige avond, to en ik weer voor het eers in mijn land teruggekeerd was, nadat ik he als acht-jarige knaap verlaten had. Het eerst wat ik deed, nadat ik me weer uit mijn knie lende houding ophief, was wel mijn porter monnaie in één der binnenzakken van mijn jas te steken. (Wordt vervolgd). Valsclie diamanten te Antwerpen. Een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 12