BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK SkStefS«d£ï w*£5.= 52 r-yf». UIT DE ZAANSTREEK. Nagekomen Kerkberichten ikyezonden Medseliiig. ECZEEM. Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage. Ingezonden Mededeeling. Tevreden over zijn maag. KERKNIEUWS. Aanbestedingen. a i*kt n ieuws. Een schoons genezing door de PINK PILLEN. DE KINDERMOORD TE AMSTERDAM. Zusters nog steeds toenamen: in 1912 werd Er wae veel Pubhek bij 3073 patiënten aan huis hulp gevraagd., jfcegen 2727 in 1911. In het Wijklokaal waren ideae getallen respectievelijk 6126 en 6556, TWEEDE KAMER. In de Vergadering van gisteren werd op de gebruikelijke wijze de heer Mgr. Dr. No tens geïnstalleerd, die de eeden aflegt en zitting neemt. Tot leden van de commissie voor de ver zoekschriften worden benoemd de heeren Boo- gaardt, Teenstra, Gerretson, Schim van der Loeff en Albarda. De Voorzitter stelt voor nog enkele wets ontwerpen aan het afdeelingsonderzoek toe te voegen, n.l. dat betreffende de weezen en -weduwenverzorging van ambtenaren en dat tot instelling van het staatsbedrijf de-r artillerie-inrichtingen, hetgeen bij het begroo ting-hoofdstuk VIII kan worden behandeld. Daarna is de voorzitter niet meer voorne mens een openbare vergadering bijeen te roe pen vóór begin November, als wanneer en kele kleine wetsontwerpen zullen worden af gedaan, nl. de bijeenvoeging van Stad- en Ambt-Almelo en de toevoeging van- eenige declen van de gemeenten Naaldwijk en 'sGra- vezandc aan Rotterdam. Vóór de openbare behandeling van de In dische begrooting wil de voorzitter dan nog in de afdeelingen doen onderzoeken de wete- 'ontwerpen omtrent verkrijging van landbe zit, de voorwaardelijke veroordeeling, de le vensverzekering, de woonwagens, de keuring van vleeschwaren, de electriciteitsvoorzie ning, de in 't wild levende nuttige dieren, de waterverontreiniging, verschillende onderwijs wetten, en het wetsvoorstel-Helsdingen no pens het pachtcontract. Voorts heeft de centrale sectie besloten nogmaals in de afdeelingen te doen onderzoe ken liet wetsontwerp nopens de wijziging van de Woningwet, zoowel omdat de voorzitter van dc commissie van rapporteurs der Kamer is ontvallen, als omdat vele nieuwe leden het ontwerp nog nader willen leeren kennen. Van het voornemen, om ook het wetsvoor stel-Schaper, nopens den arbeidsduur, in dc afdeelingen te doen onderzoeken, heeft de centrale sectie afgezien, omdat de lijst reeds j met volledige installatie meer voldoet aan de eischen des tijds. Het bestuur brengt een hartelijk woord van hulde eu dank aan de Eerw. Zusters voor den ijver en toewijding waarmede zij steeds hunne taak vervulden. Het doet een beroep op al hare begunstigers, onder harte lijke dankzegging voor den tot dusverre ver leenden steun, om hunne milde gaven, niet alleen te doen blijven vloeien, doch ze zoo mo gelijk nog tc vermeerderen en te helpen al degenen, wier namen nog niet op den lijst voorkomen, over te halen tot medewerking. Zoo kan onder Gods Zegen en met alge- meene samenwerking de vereeniging met ver trouwen de toekomst te gemoet gaan! Als alle zieken, die de kuur met de Pink Pillen hebben gedaan, deelt de heer E. Four- nier, kleermaker te Cairanne (Vaucluse- Frankrijk), ons zijn volkomen tevredenheid mee: „Ik heb langen tijd aan een maagziekte ge leden, schrijft hij, en ik was tot een uiter sten staat van ver zwakking vervallen. Ik liad verschillende ge neeswijzen zonder goe den uitslag beproefd en ik was troosteloos, daar ik dacht niet meer te kunnen gene zen; en het leven was voor mij zonder vreug de. Men heeft mij toen geraden uwe Pink Pil len te nemen. Ik heb er een doosje van ge bruikt en ik heb mij Heer Fonrnier. seffens zooveel verlicht gevoeld, ik heb zulk lang is en het voorstel nauw verband houdt eene gewaarwording van welzijn ondervon- mefc de leerplichtwet, die nog niet in de den dat ik met dié zoo gunstige behande- afdeelingen kan worden gebracht, ook omdat de regeering er vermoedelijk nog wijziging in zal brengen. De Kamer besluit conform en gaat uiteen. EEN NIEUW KLEEDINGMAGAZIJN OP DEN DAM. ling h'en voortgegaan. Zoo heb ik mij van mijne maagziekte verlost en uwe goede pil len hebben mij bovendien mijne door die lange ziekte ontredderde gezondheid her steld," Dit voorbeeld moest de arme zieken tot nadenken brengen, die een zwakke en be boren: d. van L. Schuijt en J. Mientjee. d. van J. v. d. Berg en A. J, van Eis. z. van J. v. J. v. Oudenaarde en G. Dek ker. Getrouwd: J. van der Meij en W. Ku- perus. Ondertrouwd: P. Rijke en li. van Brug gen. NOORD WIJK, Geboren: 27 Sept. d. van O. Duindam en I. van Duin. fcvan A. J. van Zuijlen en P.. van der. Ploeg. 2 Sept. d. van H. J. Oliemans en Th. O. van der Kleij. 2 Oct. z. van A. Spaanderdam en T. Ammeraai. Ondertrouwd: 0. J van der Plas en A. van der Weijden. L. van der Deijl en T. T. Duindam. Getrouwd: J. van Steyn en M. Wijsman. Overleden: 26 Sept. G. Korbee, 4 w. 1 Oct. N. van den Haak, 21 j. 3 Oct. leven!, aangeg. kind v. h. vrouwel. gesl. van J. 0. Wiepjes en M. van Santé. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: d. van J. B. Zuiderduin en A. v. lloode. OndertrouwdJ. Duivenvoorden en A. M. Duivenvoorden. Donderdag 2 dezer heeft de vergadering vau dorven maag hebben, die zich met moeite Ie sociëteit „Zeemanshoop" het voorstel goed- voeden en die, in de noodzakelijkheid zich gekeurd van het bestuur tot verkoop van haarte voeden, zich van zelf bevinden in de nood- j i i -n 1 zakelijkheid te lijden. Ziet eens met welke gebouw op den hoek van Dam Kalverstraat eQ welke sn<j]heid de Pink Pillen, te Amsterdam aan de firma Peek Cloppcn-(]en Fournier ^nezen hebben. En ge- burg, die eveneens de beschikking verkreeg overlooft nu niet dat het hier een buitengewoon de perceelen aan den anderen hoek Dam geval betreft; alle maagzieken die den goe- j Rokin van de firma Hajenius. j den inval hebben gehad de kuur met de De onderhandelingen die tot dit resultaatPink Pillen te doen, hebben gelijksoortige hebben geleid werden gevoerd door bemiddeling uitslagen verkregen. Het is overigens gel van den architect Ant. J. Joling te Amsterdam.1 makkelijk u zelf een meening te vormen. Op het geheele complex zal een groot exploi- Koop vandaag nog een doosje Pink I illen, tatiegebouw, waarin magazijnen, katoren, ate- van is matig en het is geen groote liers, enz. worden gesticht en de firma Peek ™*?ave Neep de Pink Pillen gedurende ,11 eenige dagen in. Wij zijn zeker dat gy meer Cloppenburg zal in een zeer groot deel ervan ngt hebben> dat mv0 spjjsvevtcrins hare kleedmgmagazunen vestigen en uitbreiden. aouder pSijnen zal plaats hebben en dat gij Primo Mei 1914 zullen alle gebouwen worden ze]zu]t vragen met die weldadige behan- gesloopt om terstond daarna met den. nieuwe deling voort te gaan. Zli zijn verkrtlgbaxr a f 1.75 per doos u UI per zes popzen bij het Generaal-Depöt der rink Pillaa, van Eeflhenlaan 27, huls le Amsterdam; voor Haarlem en Om streken bi) de firma's J. J. QSpplnfer, Groote Houtstraat 147a, W. A. Scheuten, drogist te Llsse. En verder bij ver schillende ADOthekcrsen Drojlsten. gesloopt om terstond daarna met den nieuwen DE VIERKANTE STUIVER. De Rijks Munt is dezer dagen begonnen met den aanmaak van den nieuwen vierkanten stui ver met ronde hoeken. Over eenigen tijd zal deze nieuwe munt in circulatie worden gebracht. (U. D.) NOORDWIJK. De Eerw. Heer Kapelaan Niehus. die door den Bisschop benoemd werd te Am sterdam, heeft op hartelijke wijze afscheid genomen van do trwce vereenigingen, waarvan hij adviseur was; de tooneelclub „Utile Dul Gisternamiddag is het broertje van den ver- moorden knaap wederom door de politie in ver-1 dc "g. K. Jongelingsvereeni'ging. Voor hoor genomen. Het jongetje heeft verklaard, dat I j;Utile Dulci" is Z.Eerw.'s vertrek een ge- hij het individu, dat zijn broertje heeft mee- j voelig verliesmeermalen toch was men in getroond, meermalen als brouwersknecht op 1 de gelegenheid, op te merken, dat Kapelaan een wagen heeft gezien in de Crommelinstraat. Niehus, die ook regisseur was, er goed slag Datzelfde heeft de knaap ook reeds aan de van had, een tooneelstuk goed te doen in huren meegedeeld en er bijgevoegd, dat hij denj studeeren en uitvoeren. I in beide vereenigingen bleek het duide- man stelhg zou herkennen, rndien hij hem I |^viseur 6n lc(fcu met weer voor zich zag. 'elkaar verbond, niet zonder pijn werd ver- Een relletje. Op 3 October plegen de Leid-nog lang zullen de jongelui aan hun sche groenen, die op dien dag niet in de Sleu-^vigeu^ en deze nog lang aan zijn jongens telstad mogen verblijven, naar Amsterdam te denken. De hartelijkste wensclien voor zijn gaan en aldaar een gemeenschappelijken rijtoer welzijn vergezellen Kapelaan Niehus naar •te houden. Evenals vorige jaren passeerden zij gisteren bij hun tocht door Amsterdam de studenten-societeit a. d. Heiligenweg en wer den daar op gebruikelijke wijze met emmers water begroet. Toen de stoet voorbij was, school den nog verscheidene nieuwsgierigen voor het societeitslokaal samen en trachtten in de Bocie- teit binnen te dringen, hetgeen hun gelukte. De politie volgde op den voet en maakte eenige .charges in het lokaal, waarbij tal van klappen werden uitgedeeld, en één student zelfs een bloe- dendo wonde opliep. Ook de rector van het studentencorps ontving een slag, meldt de „N. R. Crt." IJMUIDEN. Een recordcijfer. In de afgeloopen 9 maan den werd in de Rijksvischhal alhier voos 5.257.759 aan visch omgezet. Dit cijfer werd in 1910 pas over het geheele 'jaar gehaald. H1LLEGOM. Onze Hillegomsche Wijkverple ging. Het jaarverslag der Hillegomsche Van 'de linnenkast werd 167 maal gebruik Amsterdam. HAARLEMMERMEER. Rijks-hcngstenkeuring. Op de Donderdag gehouden verplichte Rijks-hengstenkeuring werden de navolgende hengsten goedge keurd: Hamlet, eig. J. D. Bulk, Telegraaf, eig. A. O. v. Nieuwenliuizen, Osiris, eig. Vereen. N.-Vennep. Wilhelm V eig. Vereen. Sloter- weg. Jonker, Aristo en Maitrank, eig. H. F. Bultman. Mylord, eig. Aalsmeerderweg. O.-Z., Rembrandt HI, eig. R. van Wierin gen. Leon, eigen. M. van Wieringen. Tap ered, eigen. B. Biesheuvel, Cicero IV, eig. E. Oly. Bovengenoemde eigenaars wonen al ten te Haarlemmermeer, Manuel, eigen. Vereen. Hippos, N.-Amstel, Milo, eigen. A. J. Jutting, Groningen. Modello, eigen. D. van Genderen, LWeespercarspel. Amiens, ei genaar Vereen, te Assendelft. Alfridus, ei genaar H. P. Langendijk, te Velsen. Jupi ter, eigenaar J. H. Cornelissen, te IJpolder. Uitgesteld werden: Rustan, eigen. J. Maas kant, te Haarlemmermeer. Simrock III, ei genaar A. v. Wieringen, te Haarlemmermeer. Achilles, eigen. R. Groenewegen, te De Bilt,. Afgekeurd werden: Francisco Ferrer, ei genaar H. Burkli, te Houtrakpolder. Emis en Lion, eigen. A. Roodenburg, te Haarlem mermeer. Dam Tremy d'Impae, eigen. F. v. gemaakt, het aanschaffen daarvan was dus niet overbodig! Het aantal bijdragenden voor ^8 vereeniging steeg van 246 tot 276 tear* fwijl het bedrag toenam van f 807.50 tot f 837.25. Hit het batig saldo werd f 600 be te temd voor een reservekas met het doel zoo dra tijd en omstandigheden daartoe gunstig aijn en de middelen het toelaten, te komen oprichting van een beter wiiklokaal, dat, 'Aanbesteding. Bij de gehouden aanbe steding van het bouwen van een burger woonhuis voor. rekening van M. de Graaf te N. Vennep werd ingeschreven als volgt: N. Laan, te N. Vennep voor f 2034; J. van iWely, idem, voor f 2055; A1. den Ouden, idem, voor, f 2075; D. v. Damme, idem, voor f 2110; J. Kempenaar te Leimuiden voor f 2220. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. BURGERLIJKE STAND. H A'ARL.LIED EEN jSPAARNWOUDE, Ge- ZAANDAM. Personalia. De heer J. Schaap kantoor Zaandam en G. Zwart, inspectie Zaandam, rijksklerken 3e klasse der directe belas tingen en accijnzen zijn geslaagd voor rijks klerk 2e klasse. WORMERVEER. Verplaatsing. De lieer L. J. Arous, rijks klerk 2e kl. der dir. belastingen alhier, is met ingang van 1 November verplaatst naar inspectie Tilburg. ASSENDELFT. K. K. Mtddensiandsvereen- ,J>e Hanzef). Donderdag 2 Oct. vergaderde „De Hanze" in het lokaal van den heer A. Kuiper. Te genwoordig wareu 19 leden. De voorzitter opent met den Christelijken groet en heet allen welkom. Vervolgens wordt met eenige hartelijke woorden onzen Z.Eerw. Pastoor L. v. d. Berg als geestelijk adviseur geïn stalleerd. De notulen geven geen aanleiding tot op- of aanmerkingen, zoodat ze onder dankzegging worden goedgekeurd. Daarna bespreking van punt 4 der agenda: den handelscursus. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur hij den gemeenteraad had aangeklopt om 100 subsidie. Dc be- grooting 1914 was nog niet behandeld, doch allee wijst er op, dat we die 100 gulden krij gen. Hoewel het aantal deelnemers nog- niet zeer groot is, ongeveer 12, werd vooral op aandringen van den ZeerEerw. adviseur be sloten den cursus te doen doorgaan, zoo'n enrsus ie zeer nuttig, ja noodzakelijk. De voorzitter deed vervolgens verslag van de centrale vergadering, waarin vooral de ongewensehte zeen' nadeel! ge concurrentie, die het ambtenarendom den middenstand aandoet, ter sprake kwam. Ook in onze ge meente werden enkele gevallen geconsta teerd en besloten merd ze ter bevoegder plaatse te rapporteerejj. De heeren Gaal én Kuiper, die onder min medeleden hadiden gecollecteerd voor eene bijdrage in de kosten tot stichting van een altaar in de St. Bavo, deelden mede, dat de collecte 10.65 had opgebracht. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer Znidervaart besloten om aan den heer Barnhoorn, die de afdeeling zoo vaak vau raad dient, een gratis abonnement op „De Haarl. Hanze" te bezorgen Op voorstel van den heer Stam werd besloten dat de secre taris opgave zou doen van de namen en adressen der sigarenfabrikanten, die tevens lid der afdeeling zijn, om zoodoende te ko men tot oprichting eener sterke onderafdee- ling der Hanze, nl. vau sigarenfabrikanten. Ten slotte, en wel een waardig slot, kwam de adviseur aan het woord. Vooreerst dankte Z.Eerw. den voorzitter den heer Bergfeld, voor diens hartelijke woorden tot hem ge sproken hij zijn installatie. Z.Eerw. verklaar de, dat hij met den middenstand meeleefde en dat men hem ten allen tijde bereid zou vinden om voor het welzijn van den midden stand in het algemeen en vooral voor den middenstand van Assendelft zijn beste krachten! te geven. Daarna ging Z.Eerw. over tot een korte doch zeer duidelijke uit eenzetting van wat de B. K. Middenstands organisatie beoogt en stipuleerde vooral deze drie zaken: De organisatie van den midden stand is noodzakelijk, anders wordt deze stand, do kern der maatschappij, doodge drukt tussehen socialisme en kapitalisme; de R. K. middenstandsbeweging beoogt niet alleen het tijdelijke, maar ook het geestelijk welzijn der leden; de R. K. middenstander behoort thuis in de R. K. Middenstand sver- eeniging. Met groote aandacht werd ddt referaat aan gehoord en alle leden ontvingen den stelli- geu indruk, dat zij in pastoor v. d. Berg een geestelijk adviseur hebben gekregen met een warm kloppend hart voor de belangen van den middenstand en met een broeden hel deren kijk op alles wat met middenstands organisatie in verband staat. De voorzitter dankte den ZeerEerw. advi seur voor diens leerzame redevoering en na dat op voorstel van den heer Stara in begin sel besloten was tot het houden van ontwik kelingsavonden, sloot de voorzitter met den Christelijken groet de vergadering. Tastbaar succes! Vier nieuwe leden gaven zich op. Moge de Hanze onder het adviseurschap van pastoor v. d. Berg tot grooten bloei komen! Bekroond. Op de voormiddagdraverij te Schagen gehouden den 30en Sept. j.l. werd den le prijs ad f 76 behaald door den hengst „Amiens" eigendom van de vereeniging „As sendelft". Herludingsondeirwijs. Voor het herhalings- onderwjjs aan de Noorderschool hebben zich 12 leerlingen opgegeven. Voor den land bouw wintercurs us in de Kerkbuurtschool hebben zich 6 jongelui aangemeld. Door middel van circulaires zal het gemeentebe stuur trachten tot meerdere deelname op te wekken. Voor den handelscursus is het aan tal aangiften ook niet hijster groot. Het bestuur zal een propaganda-avond houden, vooral om tot deelname aaai jdien cursus aan te sporen. Tevens zal op dien avond pastoor Van den Berg als adviseur der Han ze geïnstalleerd wo»"1 ASS£NDEI,FT. ZONDAG, '7 uur Jaargetij voor Agatha Heijne, hvr. van M. Winter, 10 uur voor de Parochie. MAANDAG, 7 uur voor de fam. Kuiper; kwart over 8 uur voor Cornelia v. d. Laan hvr. O. Kroon. DINSDAG, 7 uur voor Anna Stor hvr. Fr. Kroon; kwart over 8 uur voor Wouter Nagel en Henrica v. d. Laan. WOENSDAG, 7 uur voor Klaas Groen; kwart over 8 uur Jacob en Cath. v. d Laan. DONDEÊDAG, 7 uur voor Nic. Kroon; 8 uur voor de leden „Eeuwige Memorie". VRIJDAG, 7 uur voor Kl. Kramer en Alida Boon. kwart over 8 Agatlia Iledrikse Berk hout. ZATERDAG, 7 uur voor Engelte Kroon en overl. fam.; kwart over 8 uur voor de pries ters die in deze Parochie hebben gearbeid. ZONDAG, 7 uur voor de parochie, 10 uur Jaargetij Petronella Waij. VOORHOUT ZONDAG, Feestdag' van den II. Rozen krans; half 8 Vroegmis; 10 uur Hoogmis met den Lofzang: „Te Deum Laudamus"ter gelegenheid van de feestelijke herdenking van Neerlands onafhankelijkheid; half 2 Catechis mus; bijbelles, Cateehismus-leeren, half 3 Lof met Rozenhoedje. DINSDAG, half 12 en 12 uur Catechis mus. DONDERDAG, half 12, 12 uur, half 4 de Catechismus; des avonds biechthoorcn van 57 uur. VRIJDAG, aanvang van het Veertig-uren- gebed. Uitstelling van het Allerh. 6 uur; H.H. Missen te 6, half 8, en 9 uur gezon gen; biechtliooren van 57 uur; 7 uur Lof met predikatie en Rozenhoedje. ZATERDAG, 6 uur H. Mis eu uitstelling van het Allerh.; hall' 8 en 9 uur dc gezongen 11. Mis; biechtliooren van af 4 uur; 7 uur Lof, predikatie, Rozenhoedje. De gebeden worden verzocht voor Maria Bonnet, echtg. van .Wilhelmus Kettenis, die met de laatste H.H. Sacramenten dei- Stervenden is voorzien. In den ondertrouw zijn opgenomen: Carohu Theodorus Zwetsloot met Margaretha Petronella van Steijn. HAARLEMMERMEER. (Aan de LUnden.) ZONDAG, 7 uur Vroegmis voor Joannes Vorberne; 10 uur Hoogmis; 'smiddags 3 uur Lof inefc Rozenhoedje. MAANDAG, kwart over 8 uur overledene familie Blom. DINSDAG, kwart over 8 gezongen, H. Mis ter eere van don H. Antonius voor Gijsberta Meijer geb. v. d. Burg. WOENSDAG, kwart over 8 uur Leonardos Kortekaas. DONDERDAG, kwart over 8 uur voor Pe trus van W,oerkom. VRIJDAG, kwart over 8 uur overledene familie van Hulpen. ZATERDAG, kwart over 8 uur DLotiysius Vervloet. Een der hardnekkigste huidaandoeningen, zich verzettend tegen alle behandeling, is eczeem. Het begint gewoonlijk met kleine puistjes, die een ondraaglijke jeuk en pijn veroorzaken, naderhand opengaan en een ruwe, pijnlijke huidoppervlakte achterlaten. Wanneer de kwaal chronisch wordt, brengt zij den lijder tot wanhoop. Poster's Zalf is, dank zij haar antisep tische werking, welke het dragen der huid tegengaat, het aangewezen middel tegen alle jeukende huidziekten als eczeem, ontsteking- der huid, netelroos, huiduitslag, "winterhan den en voeten enz. Te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a.Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. HAARLEM. HIT DE STAATSBEGROOTING. Verschenen is de toelichting op de Staatsbe- grooting voor 1914. Hieruit blijkt dat als bijdragen over 1914 als subsidie uit de rijkskas zijn geraamd: voor de school der R. K. Schoolvereeniging (Cru- cquistraat) 4.426; voor dc school aan de Qed. Oude Gracht (Kerkbestuur der R. K. Parochie) 5.266; voor de school aan de Linschoter- straat 6.181; voor de school aan de Heeren singel (Zusters van Liefde) 4.791; voor de school aan het Spaarne (id.) 9.445; voor de school aan de Koningstraat ^Zusters van Heijthuizen) 9.201; voor de school aan de Klarenheekstraat (idem) 5.131; Stoofsteeg (idem) 3.826; Nieuwe Gracht (R. K. Par. kerkbestuur van St. Joseph) 6.681; Wester gracht (Kathedraal en Par. kerkbestuur van St. Bavo) 5.131; Zijlsingel (R. K. Par. Kerk- bestur) 3.074.41School Anthoniestraat (Vereen, tot sticht, en inst. v. scholen m. d. Bjjbel) 9.501; School Bakenessergracht (id.) 8.796; Velserstraat (idem) 4.416; Groot Heiligland (Vereenigde Doopsgez. Gemeente) 6.181; Ripperdastraat (idem) 8.606; Jaco- bijnestraat (Haarl. Schoolvereen.) 2.150; Jansstraat (Vereen. Groen v. Prinsterer) 5.306; Nassauplein (Instituut Oranje-Nas- •au) 5.410. Door de Commissie van het museum van Kunstnijverheid alhier is verleden jaar reeds ten behoeve van hare school een verhooging van het Rijkssubsiedie gevraagd voor de uit breiding en de verbetering van het onderwijs en tevens om een begiSf te kunnen maken met de stichting van een pensioenfonds voor het per soneel. Op hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1913 werd echter nog het oude bedrug ran"' f 10.000 uitgetrokken. De Commissie heeft thans haar verzoek her* haald en het komt den minister van binnen* landsche zaken voor, zoo lezen wij in de toelioh- ting, dat er termen zijn daaraan nu te voldoen. Het is voor een school als die te Haarlem, die een goeden naam.heeft, zegt de toelichting van het grootste belang, dal. ze steeds goede leer krachten aan zich kan verhindeu. Daar de salarissen aan deze schoei niet hoog zijn en elk vooruitzicht op pensioen voor de leeraren tot dusver ontbrak, bleek het echter dikwijls moeilijk geschikte leerkrachten te vin. den. De minister beeft dan ook vrijheid gevonden dezen post niet 1500 te verlioogen te meer waar ook de provincie Noord-Holland en do gemeente Haarlem hune bijdragen elk inet 1000 hebben vermeerderd, echter onder uit drukkelijke voorwaarde, dat ook het Rijkssub sidie zou worden verhoogd. INTERPELLATIE IN DEN RAAD. Het „Grafisch Weekblad" deelt mede, dat de heer J. II. Bregonjo in de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad den wet houder van Onderwijs, den heer V. Doosjes, zal interpelleeren. Deze heeft namelijk 'ge- woigerd to voldoen aan het verzoek van hef bestuur der afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typografen Bond om opgaaf van adressen vau ouders of voogden, wier kinderen met October de school verlieten. Het bestuur der Afdeeling had namelijk aan die ouders wil len zenden een geschrift van den Typogra fenbond over net kiezen van een beroep. De wethouder had het bestuur verwezen naar do Vereeniging tot bevordering van be roepskeuze uit een gezondheidsoogpunt BURGERLIJKE STAND. Geboren: 2 October, z. van K. Cas seerde Koe. z. van C. Koilaard—Wal. 3 October, z. van J. Parsonde Wid. Overleden: 1 Octccber. A. H. de Graaff, 20 j. Coornhertstraat. M. G. L. 9 m., z. van P. J. PimmeJaar, Donkere Begijnhof. 2 October. E. J. v. d. LindenLange veld, 36 j. Kleine Houtstraat. GEEN AUDIëNTIE. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verlcenen we gens het toedienen van het H. Vormsel. Dc Missie-Kruizen. Een decreet van de congregatie van het H Officie bevat een beslissing van den H. Vader, waarbij alle aflaten aan de zgn. missie-kruizen verleend worden afgeschaft, en voor alle gelijke lijk de volgende worden vastgesteld-: I. Een volle aflaat, toepasselijk op de geloo- vige zielen: 1. op den dag der oprichting of wijding van het missiekruis; 2. op den jaarüjkschen herdenkdag der op richting of wijding; 3. op het feest van' kruisvinding (3 Mei); 4. op het feest van kruisverheffing"(14 Sept.) of een der 7 volgende dagen. Om dezen aflaat te verdienen moeten de ge- loovigen, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, het Kruis eu een kerk of openbare-kapel bezoeken, en bidden tot intentie van Z. H. II. Een gedeeltelijke aflaat van 5 jaar en 5 quadragenen, eveneens op de geloovige zielen toepasselijk, eenmaal per dag te verdienen door de geloovigen, die met berouwvol hart het mis siekruis door eenige uiterlijke eerbewij/.ing zul len begroeten en een Onze Vader, Weesgegroet en Glorie zij den Vader zullen bidden ter ge dachtenis aan 's Heeren lijden. Het decreet stelt voorts vast, dat voor de op richting van missiekruizen de toestemming van den bisschop vereiseht wordt. AAN TE BESTEDEN. Maandag, 6 October. CASTRICUM, te n Raa dhui ze door B. en W. 11 uur. Het bouwen van een Direc teurswoning op een terrein bij de te stichten Gasfabriek, alhier. BEVERWIJK, 3 October. Spinazie f 0.6Q —0.80 per kist; Postelein f 0.250.35, Zu ring f 0.100.15 per mandje; Augurken 1.25 per slof; Spruitkool f 0.801, Appelen f 4 4.50, Peren f 33.50 per mand; Sla f 2 2.50 Andijvie f 1.52 per 100 krop; Raap stelen f 1.502, Rabarber f 46, Radijs f 2 3, Peterselie f 56, Selderij f 45, Prei f 1012, Wortelen f 68 per 100 bos; Zand-, aardappelen f 3.253.50, Kieiaardappelen f 2.25—2.50 per H.L.; Komkommers f 4 6, Groene kool f 23, Roode kool f 56, Witte kool f 8—4, Savoie kool f 78, Bloem kool f812 per 100 stuks; Uien f 0.60 0.75 per zak; Doppers f 6—8, Capucijners f 1013, Raspers f 1012 per 100 pond; Snijboonen f 1.501.75, Heerenboonen 0.50 0.60 per 1000 stuks; Tuinboonen f 1.25 per zak; Druiven f 0.250.30 per pond; Meloenen f 0.40—0.50 per stukBramen f 10 per 100 mandjes; Bananen f 4 per 100 st. Noteering firma de Vries en Broekhuis. ALKMAAR, 8 Oct. Kleine fabriekskaas 32, kleine boerenkaas 82.50, commissie 32.50, 1 midelbare 32.50. Aangevoerd 850 stapels we gende 200.000 Kilogram. Handel goed. ALKMAAR, 8 Oct. Heden werden ter graan markt aangevoerd 4233 H. L. Tarwe 6.50 7.40, rogge 6.50 6.65, gerst chov. 5.76 6.80 haver 8.25 4 4.25, paardeboonen 7.75 4 8. bruine boonen f 15 4 f 18.60, ci troen dito 20, rood: mosterdzaad 22 4 2350 blouwmaanzaad 13.50 4 ƒ14. Erwten, groene 8.50 a 19. Grauwe f 16 4 f 27. vale f 10 f 16.50. SCHIEDAM, 3 Oct. Moutwijn f 13, Jene ver f 17, Commissie f 11.75. Stemming- kalm. Spoeling f 1.40, Graanspiritus f 21.50 —22, Melasse f 18.50—18.62i/2, Ruwe Spiri tus' f 10,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8