BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS DIT DEI OMTREK UIT DE ZAANSTREEK. Verknopingen, Boel huizen enz, iO Ik citeer uit het hoofd- KOUT OVERZICHT. ijmuiden. I I 'hen gekomen was. En dat gebeurde! V. d. T. stond nu terecht, en hij vertelde den Edel. ïbtbaren zijn levensleed en waarom hij den iefstal pleegde. Die reden klopte heelemaal iet met z'n verklaringen vóór de IJmuiden- :he politie. Vóór drie jaar, vertelde hij, was z'n vrouw i eenigst kind gestorven. Hij had toeu, om jn leed te vergeten, dienst genomen als kolo- t iaal. Na anderhalf jaar werd hii afgekeurd m z'n rare nukkeu. Men vertelde dat hij aan 1 nsverbijstering leed. Hij werd naar Holland 1 iruggezonden. Van den diefstal wist hij zich weinig te her- meren. Zclf6 snapte hij niet hoe hij er toe okomen was. Ik had vast werk, verdiende ls ketelmaker '20 tot f 25, liet dat vast werk den steek en stalBekl. meende dat het eer een van z'n rare nukken was geweest. Het Openbaar Ministerie hechtte niet veel /aarde aan deze verdediging en eischte 45 agen gevangenisstraf met aftrek der pre- eutieve hechtenis. Mr. Simons trad op als toegevoegd verde lger en drong aan op een onderzoek naar eklaagdc's geestvermogens, subsidiair eene eer lichte straf. De officier vonil een onderzoek onnoodig. laar toch ging de rechtbank in Raadkamer n besliste, na een half uur, dat aan het ver- oek vaiï Mr. Simons zou worden voldaan, at beklaagde's geestvermogens zouden onder- 1 ocht worden en stelde dc beele zaak wederom n handen van den officier van justitie. )e bclooning van 'n vrienilelijken echtgenoot. Een uiterst vriendelijk Zandvoortsch echt- renoot heeft uit het duin der Maatschappij I Zandvoort" eenige takken seringen geplukt, ,imzjjn vrouw een-ruiker aau te bieden. Edoch, zulk een vriendelijkheid ten koste an andermans goed past niet. De voorbeel dige echtgenoot werd gesnapt door een jacht opziener en bekeurd. Gistermorgen moest hij ereebt staan, doch was niet verschenen. Wanneer de afwezige bekl. deze krant soms n handen neemt om te zien op hoeveel dat •uikertje hem zal komen te staan, dan dee- en wij hem mede, dat de Officier van Jus- itie het meende op 3.— boete of 2 dagen 1 ïechtenis te moeten taxeeren. Om de kinderen. Een buurvrouw te Velseroord had het lochtertje van een andere buurvrouw een ►ak slaag gegeven. Voor deze kastijding vroeg iet O. M. 10.— boete. De vrouw vond haar noeite wat duur betaald. Onder zwagers. G. V. uit Schiedam en H. J. B. van hier, tijn zwagers. Vroeger dreven zij een zaak in compagnon schap, doch de vennootschap werd ontbon- I ien, maar er bleven nog eenige financiën te regelen. Dat vlotte niet erg, en liet werd aan leiding tot een ruzie op de Botermarkt op sen schoonen Maandagmiddag, toen er markt wes. B. beweerde nog 120 van V. te moeten hebben en toog naar de Haarlemsche Maan- jdagmarkt om V., die daar in tentje met kaas stond te venten, te manen. Wanneer hij het niet zou geven, zouden de klanten ingelicht .worden welk een oplichter die koopman was. V. gaf den lastigen zwager echter een klap in het gezicht met een tweeponds gewicht en was B. niet achteruit gegaan, dan zou de mis- handeling zeker erger zijn aangekomen. V. ontkende te hebben geslagen, doch twee getuigen hielden het tegendeel vol. Eisch 10.boete subs. 10 dagen hecht. V. kon nu het beklaagdenbankje verlaten en daarin nam nu plaats zijn familielid B. Deze was beschuldigd V. te hebben uitge scholden voor oplichter, zwendelaar en kaas- jdief. B. bood aan dat te bewijzen, doeli het behoefde niet. Het Openhaar Ministerie vroeg om de be handeling te schorsen, daar vergeten was om officieel den datum vast te stellen, waarop j de klacht was ingediend. Dit moet volgens j de wet. De rechtbank ging in raadkamer en besliste dat het niet noodig was. Alsnu vroeg de Officier 5.— boete of 3 I dagen. Mr. 't Hooft wees op de tegenspraak der getuigen, die de beleediging elk voor zich an- jdere hadden verstaan. Bovendien dacht plei ter aan revanche, daar V. eerst drie dagen later zijn beklag bij de politie indiende over ;de beleediging. Mr. 't Hooft achtte het bewijs niet geleverd eu vroeg vrijspraak, suhs. een nog lichtere straf. Ook bekl. vond de straf nog te hoog. Een nachtelijk avontuur op dc Zuiderzee. Van Eihurg naar Amsterdam varende, i kwam het beurtschip „De Twee Gebroeders" i kant der dingen hij een dichter als Vondel, en het moderne natuursentiment. Hel laatste, dat gelijk Kloos zich uitdrukt2), als een on- eindig heimwee het gemoed van den negen- tiende-eeuwer doorhuivert, is een kind dc; Romantiek, een reactie op de beperkte levei beschouwing dei"- 18e eeuw, ecu hang naa mysteriën, die daar schuilen moeten tusscheu hoornen, hergen eu wolken. Vondels positieve geest heeft er niets mede gemeen. Leuk is het, als Vondel's zuster, geërgerd door al de miserie, die de dichter zich met den Palamedes op den hals heeft gehaald, haar broeder kapittelt. Ik steek den blauwen .knoop even iu m'n zak. „Wa' meen jij? Pas op jouw nering, zeg-ik; dat schrijven en wrij ven doet jou de moord; pas op jon nering, zeg-ik nog, en smijt die dingen te vuur!" In „Gysbreght-onsterffelijok" bekoort ons .een fijn-gepenseeld tafereel van 'tgouden- eeuwscb-binnenkamerscke leven. We zijn hij Drossaart Hooft en de „lieve Leonoor". Swe- linck verschijnt, zet zich neer voor 't clavecim- baal: achter hem stemt Tesselschae het En gelen-lied der kribbe aan: O Kersnacht, schooner dan de daegenOp-eehs wordt er geklopt, en Vondel tréedt binnen. Hij ver haalt van den tegenslag, dien hij weer met „Gysbreght" ondervindt. Dit tooueeltje doet «an de hest-geslaagde uit de „Portretten" denken. „Van Lucifers opgaug" brengt ons met ver schillende tijdgenooten van Vondel in con tact, ook met zijn dochter Anna. Jan Vos, glazenmaker en tooneeldiehter, verschijnt eveneens ten tooneele, in niet héél gunstig licht. Hij was Vondel niet zeeT genegen. Zoo heel kwaad meent hij het toch niet: immers, i wanneer hij na het avondje, met Vondel en alidere kennissen gepasseerd, in gezelschap van Isaac Vos-si us over de Priucegracht naar in den nacht op één uur afstand van Marken, verward in de ansjovis netten van een Mar ker visscher. Schipper E., een krachtige oude man met langen grijzen haard, was op dat mement in het 6chip en sliep. Twee dek- knechten waren hoven. Toen het schip vast zat, riep men hem. Hij kwam hoven en hoor de de Marker vischlui opspelen tegen den beurtschipper. Zij waren woedend dat hun netten waren stuk gevaren en eischten schade vergoeding. Bart E. is een oude man en heeft jaren lang gevaren, maar was sinds eenige jaren in ruste. Toen zijn broeder stierf en deze een weduwe met kinderen achterliet, nam hij echter zijn oud bedrijf weer op, ten bate van de weduwe. Maar rijk. is hij niet en dus trachtte hij het met den visseherman op een accoordje te brengen. Er bleek echter met de Markers ge enhuis te houden en een dreigde dat als de schipper geen 9.schadevergoe ding gaf, hij eijn eigen rechter zon zijn en het schip in den kelder zon zeilen. Bevreesd dat de mannen aau hun bedreiging gevolg zouden geven en omdat de schipper wist hoe gauw hij aan den grond' zou zitten, gaf hij den Markers 4.Bovendien wared er vrou wen aan boord en dit maakte den toestand gevaarlijker. Voor deze bedreiging stond C. Z. terecht, die, met zijn broeder als getuige a décharge gedagvaard, voor de rechters verscheen in hun Marker bostuum. C. Z. beweerde dat niet hij de bedreiging had geuit, maar dat wellicht zijn broeder het gedaan had. Hoewel door den schipper, de twee dek knechts en een jonge vrouw de bedreiging duidelijk verstaan was, durfde toch geen van alleu onder eede vol te houden dat C .Z. ze geuit had. In den donke ren nacht was dit niet waar te nemen. Ook do broer van C. Z., 'n driftige, onverschilli ge zeebonk kon de bedreiging gedaan heb ben. Het bewijs kon zoodoende niet geleverd wor den en de ambtenaar, alhoewel het feit zeer ernstig was, vroeg vrijspraak. C. Z. begreep eerst niet wat men bedoelde, doch ten slotte drong de waarheid tot liem door. Beiden af. Van vrienden tot vijanden. Een maand gevangenisstraf werd geëiseht tegen een jongen uit Haarlemmermeer, die zijn ouden vriend op den IJweg had afge wacht om hem eens af te drogen, cn dit ter dege gedaan heeft, door zijn vriend bijna een oog uit te. slaan. Vroeger waren zij vrienden geweest, doch toen de eeu den ander een rijks daalder leende eu deze laatste niet erg op schoot met terugbetalen, was de vriendschap bekoeld en langzaam in vijandschap veran derd. Het gevolg was dat een der twee nu met den strafrechter in aanraking kwam. Het scheelde maar weinig of een vriend van den beklaagde was, wegens meineed, rechtsom keert het cellentrapje afgegaan cn in de ge- vanenis terecht gekomen. Dit jongmeusck vergat dat hij hii de politie heel wat anders verklaard had, dan liij nu voor de rechters stond te vertellen, om zijn vriend te redden. Rijwieldiefstal. Tegen een jongen kerel, die een rijwiel huur de en dit niet terugbracht, doch voor 7 ver kocht werd 2 maanden geëiseht. Hij had het rijwiel verkocht, verzekerde hij, omdat hü zonder werk was en toch geld wilde hebben. Een mishandeling. Een arbeider, stoere jonge man uit de Haar lemmermeer had aangenomen een wegberm af te maaien voor 17.50. Bij het werk bleek dat hij het niet voor dat geld kon doen en vroeg dus een boogere belooning. Dit werd door den hoer toegezegd en werkelijk kreeg hij 's Zater dags van diens vrouw reeds twintig gulden, doch hij wilde nog meer, en hield den haas op 'n mooien dag op den openharen weg aan. Hij sloeg hem met de fiets en vroeg om nog ƒ4. Om van den woesteling af te komen gaf de boer hem 2.50. Doch voor de mishandeling had de jonge man nu hoeten. De eisch luidde 14 dagen om na te denken over zijn hardhandig optreden. CHINA. Joean Sji Kai is tot president cler republiek gekozen. ENGELAND. Er dreigt een groot conflict in de katoenindustrie. DE BALKAN. Toutchef heeft verklaard, waarom Bulgarije zoo verzoeningsgezind is. Tusscheu Albaneczen en Serviërs wordt nog gevochten. KU A huis wandelt, dan is hij nog zoodanig onder do bekoring van dat samenzijn, dat hij in den felkouden winternacht zoowaar aan 't impro- viseeren slaat en uitvaart tegen Vondel's be lagers en „de botheit van hun harssens." „Een Vondelzoon" is de vierde en laatste schets getiteld. Bedoeld is Antonides van der Goes. Bet is ontroerend, hoe Vondel zichzelf kleineerde tegenover dien zwakken epigoon. „Als hij met z'n sterke vleugels zoo door vliegt, zegt hii tot Antonides' vader, zal ik me in mijn ouderdom gelukkig rekenen, hem te volgen zoover ik kanHü bezoekt vaak den altijd zieken jongeling. Zij zijn tesamen in de kamer. Vondel leest een gedicht voor: „Licht ruischte zijn woordengelispel door de donkerroode kamer, die voor Antonides' ge voel eeu .wijding kreeg van de stilte en Von dels nabijheid. Als een ziek kind staarde de jongen met witte oogen naar zijn vader, een patriarch, die lange geslachten verzaligen moest mot zijn hemelsche woord, die te veel goddelijks wist om te mogen sterven. Johannes mijmerde, zijn mooi blank hoofd in de kus sens. Hij temperde zijn zuchten en weerhield zijn woorden om Vondel, die daar zat, daar hij hem, de oude Vondel, de doorwijze, dich terlijke Vondel, de rijklevende als een God, de na eeuwen nog beroemde, die Agrippijner. die allesvermogendeHij keurde een vers van hem, sterkwillenden traohter, beginneling van naam. maar zwakke, die aan Vondel vast hield en het nooit zóó kunnen zouOch, kon hij werken om met dien Groote waardig door de eeuwen te gaanl" Dit citaat, dat mij als vanzelf ontviel, Illus treert Molkenboer's schrijfkunst Deze valt over 't algemeen te roemen. De laatste volzin op blz. 201 is echter heslist onduidelijk. Mogen velen zich aan dit mooie hoekje ver kwikken! Voor minder dan een gulden wordt bet hun, gebonden nog wel, een „lief bezit" Van S. ENGELAND. Een conflict in de texticl-industrie. In Engeland zijn de arbeidsconflicten aan de orde van den dag. Thans is er weer 'n han gende in de textielindustrie en de Londen- scihe berichtgever van liet Alg. H. schrijft hierover: Met 25 October e.k. is door de vereeni- ging der spinnerij fabrikanten gedreigd met (sen uitsluiting', wanneer niet vóór dien tijd de stakende spinners van de Beehive-spinnerij te Bolton, die niet langer onder een bepaald opziökter wilden werken, het werk zullen hebben hervat. 'tls nog lang vóór het 25 October is, en men meent in 't algemeen dat vóór dien tijd wel een oplossing van het geschil zal zijn gevonden. Men kan zich niet voorstel len 'dat om zulk een kwestie, honderddui zend menschen buiten verdiensten zouden moeten komen, wat spoedig daarop zou leiden tot een gedwongen niets-doen van wevers, en andere bij de nijverheid betrokkenen, mis schien wel een zes-, zeven-honderdduizend man in 't geheel. Dit te meer niet, omdat het bestuur van den spinnersbond den mannen te Bolton heeft aangeraden morgen het werk te hervatten en dan eerst af te wachten of do opzichter in kwestie, zooals de werkge vers toezegden, niet langer ruw zal optreden, zooals hij blijkbaar wel eens had gedaan. 'tls de oude kwestie weder een aan tal werklieden, die zich van de raadgevin gen van de bestuurders van hun vakver- eeniging niets aantrokken en maar op eigen houtje staakten, een bedenkelijk verschijn sel! 't Is mogelijk dat; de Bcehivemannen, wetende dat zij op geen steun uit hun vak- vereenigingskas hebben te rekenen, nog in tijds tot hun arbeid terugkeerendoen zij dit niet, dan laden zij tegenover duizenden en duizenden mede-werklieden een groote ver antwoording op zich, want de patroonsverfe©- niging schijnt het ernst te zijn mot den „look out." Doch 't, is nog geen 25 October en er is dus nog hoop; bovendien, vóór dien tijd laat mis schien de vredestichter, sir George Askwith zich gelden. DE BALKAN. De toestand. Omtrent do houding van Bulgarije is door Tontchcf, <le derde Bulgaarsche gedelegeerde, do volgende verklaring afgelegd: Onze verzoenende houding wordt verklaard door den wensek der Bulgaarsche regeering om oen einde te maken aau de langdurige crisis, een duurzamen vrede to verzekeren en op een hechten grondslag de betrekkingen tusschen heide landen te herstellen, betrekkingen die tot een entente moeten leiden. De conferentie heeft het terrein voor de oplossing van alle andre tusschen Bulgarije eu Turkije bestaande kwes ties geëffend. De commentaren der pers over de verzoenen de houding van Bulgarije zijn. onjuist en onge grond. Bulgarije heeft tegenover Turkije geen enkele bijbedoeling. Het is onwaar, dat Bul. garijp' Heli de' gcdn^^'dbcSssIes alfdelT'get.rdof^ heeft om een verbond tegen de oude geallieer den te sluiten. Hot onderbond met de leden der delegatie uit Gumuldjina geeft ons de overtuiging, dat de Tliracische kwestie op normale wijze zal worden opgelost,. De besliste en loyale houding der Turksehe regeering zal voor ons een te waardeeren steun zijn en blijven. Toch zal niemand zich erover verwonderen wanneer de zaken anders zullen loopen, dan ze hier worden voorgesteld. In Albanië wordt voortdurend nog gevochten en bijna steeds met na deel i gen uitslag, voor de Al ba neezen. Volgens de laatste berichten is bet overschot der Albaneesehe beuden in het district Monastir geheel vernietigd. De overheid is in haar func ties hersteld en in het geheele distriet heerscht weer orde. Het laatste gevecht had plaats in de omstreken van I'rizrend. De vijand geraakte tusschen twee vuren, n.l. tusschen de Servische troepen voor Prizrend en de versterkingen, van Sevoto. De Albaneczen werden bij Tramota geheel ver slagen. In verband hiermede' heeft Koning Nicolaas van Montenegro met het oog op de gebeurtenis sen aan de Albaneesehe grens de gedeeltelijke mobilisatie van het leger bevolen. CHINA. Joen Sji Kai president gekozen. i Dc verkiezingen voor het presidentschap der Ohneesche republiek hebben plaats gehad en de voorloopige president Joean Sji Kai is nu definitief in zijn ambt bevestigd. Na drie stemmingen werd Joean Sji Kai met 507 stemmen gekozen tot president der repu bliek. Op Li Joean Heng waren 179 stemmen uitgebracht. Het bericht van den uitslag wekte in de Ka mer gToote geestdrift. Do staking te Dublin. De onderhandelingen te Dublin zijn mis lukt, sint Reuter. De arbeiders wilden het voorstel van het ministerie van handel tot benoeming van verzoen in gscommiesies, waar in patroon» en arbeiders zitting zouden heb ben, wel aanvaarden, de werkgevers echter weigerden. DIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 1 dezer zjjn, met ingang ran 1 dezer, benoemd tot commissarissen, van het pensioenfonds voor de gemeente-ambtena ren: dr. J. O. Kluyver, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden; Jhr. mr. O. H. Beelaerts van Blokland, ont vanger van de gemeente 'e-Gravenhage A. N. Fleskens-, lid van de Tweede Kamer der Staen-Generaal, burgemeester van de gemeente Geld-rop mr. J. B. Kan, secretaris-generaal van het departement van oinnenlumlseke zaken, en H. J. Wiöhers, burgemeester van de gemeente Dordrecht. Bij Kon. besluit van 1 dezer is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aau J. Hubberts, boekbinder bij de firma M. Al berts, drukkerij en uitgeefster te Gulpen D. J. Bruggeman, arbeider in dienst van J. P. de Jong, tc Olst. Dr. VERMEULEN. De toestand van het Eerste Kamerlid Dr. Vermeulen was gisterennamiddag zeer achter uitgaande. Er hebben zich nieuwe complicaties voorgedaan. J. J. VAN NIEÜKERKEN. t In den ouderdom van 59 jaar is tc 'sGva- venhage overleden de heer J. J. van Nieu- kerken, archil echt, die o.a. het kasteel „Duin en Kruitberg" hij Velscn bouwde. NEDERLANDSCHE OFFICIEREN IN AL- BA Nlë EN EEN HALF-NEDERLAND- SCHE PRINS ALS VORST. De overwegingen, waarop men liet wensohe- lijk heeft geacht dat de Albaneesehe gen darmerie door Ncderlandscbe officieren zal worden gecommandeerd, zijn voor onze natie zeer eervol, omdat men hier van de veronder stelling nitgual, dat juist de Nedei'landschc officier karaktereigenschappen bezit, die hem voor dat werk geschikt maken, te weten: be kwaamheid, strengheid, gepaard met recht vaardigheid en eerlijkheid. Uw landgenooten, zoo werd mij gezegd, heb hen in Indië de bewijzen geleverd van met natuurvolken Ie kunnen omgaan, en liet ie op die ervaring, dat men hier rekent en waar van men goede vruchten verwacht. Eenigszms ironisch Voegt de correspondent echter hieraan toe: Mijns inziens zal de omstandigheid, dat de prins van Wied door zijn moeder een halve Hollander is, misschien ook niet vreemd zijn aan dit besluit. En over dezen prins van Wied schrijft bij nog: Ik hoor, dat prins Willem, die waarschijn lijk den troon van Albanië zal bestijgen, een uitstekend menseh is en wel berekend voor de moeilijk© taak. die hem wacht. Hij is groot en heeft een prachtig figuur en een flinken kop. Een uiterlijk gezicht om indruk te ma ken op die zonen der natuur, die zelven ook tot een fraai rus beknoren. Hij heeft in ka rakter veel van zijn moeder, prinses Marie der Nederlanden, die mij afgeschilderd is al* een dame van edele inborst, ietwat terugge trokken, met vrij veel gevoel van eigenwaar de, in één woord echt Bollnndseli deft'g, maar met een hart van goud waar mén staat op kon maken. De prins is een hartstochte lijk jager en gold toen hij in Potsdam hii de garde diende als de meest soliede Gardecava lerist. Door zijn vlijt en geestvermogens is hel hem gelukt in dén Duiïschen generalen staf te komen, geen slechte opleiding dus voor een vorst, die geroepen is over een krijgshaf tig volk te regeeren en een leger in te. richten. Hij is vermaagschapt met de souvereinen van Pruisen, .Holland, Zweden. Roemenië en Wurtemberjr, en hij geldt voor rijk. wat. in ZÓo'n primitief land, v.aar men vrct uil eigen beurs moet betalen, een punt. van belang is. Zijn echtgenoot;?, prim-.es Softe, heelt haar jeugd iu Rumenië gesleten. Van daar haar voorliefde voor Oostersch volksleven en kle derdrachten, voor schilderachtige dorpen eu boerendansen. Zij logeerde indertijd veri hij Carmen Sylva, die haar heeft woieo ml te huwelijken aan haar neef prins V mem. /-ij is een door en door artistieke dame. die op de harp speelt, schildert en gaarne ih een h°(- meer.ech costnum loopt: in een \s oo ah het ware door haar-opvoeding en aanleg voorbe stemd om op een Balkan-troon te zitten. Zij heeft een zoon, de toekomstige kroonprins van een gelukkig Albanië naar wij hopen. DE EVENREDIGE VERTEGENWOORDI GING AAN DEN KAPSTOK! Naar uit den Haag wordt vernomen, is het Ministerie voornemens een Staatscommissie in te stellen tev uitwerking van het beginsel der evenredige vertegenwoordiging. Zoo vertelt. „Het Volk". Wéér eeu kapstok dus en teven»wéér een middeltje om wat ontevredenen zoet te houden. Kerkdiefstal. Gisternacht is ingebroken in de parochiekerk te Sittard. Door den dief of dieven zijn drie offerblok ken geledigd en eenige zilveren voor werpen ontvreemd. HAARLEMMERLIEDE o.a. Gezonde gemeente. Als bijzonderheid kan worden gemeld dat in deze gemeente, groot bijna 4000 zielen, in de afgeloopen maand September geen enkel sterfgeval is voorge komen. Verblijf aldaar is dus zeer aan te he velen. Dure koe. De slager J. P. alhier, had dezer dagen een koe gekocht voor de slacht bank en niet aangegeven voor de accijnzen, wat tengevolge had dat commiezen hiervan op de hoogte gesteld, den slager 's nachts met een bezoek vereerden, teneinde zich persoon lijk van dit euvel te overtuigen. Het gevolg was dat. zij beslag op de koe legden en J. 1 inplaats van de verschuldigde 18 gulden aan accijnzen, moest betalen de koopsom dei koe, zijnde 180, plus do bewuste 18, in totaal dus 198, waaraan hij voldeed» Een duur beestje voorwaar. Je moet maar buurtjes hebben die je ver klappen. OVERVEEN. Cursus In fruit en groententeelt. Gisteren avond werd alhier in Hotel van Ouds het Raadhuis de cursus in fruit- en groenten- teelt door den heer K. Volkerts, rijkstum- bouwleeraar te Lisso, geopend. Genoemde heer wees er op hoeveel nut zulk een cursus afwerpt zoowel voor jongeren als voor oude ren, daar ook hier evenals op tuinbouwcur- sussen bij bet einde een diploma wordt uit gereikt, hetwelk in den tegenwoordigen tijd van veel belang is. Daarna sprak de beer G. Th. Ui ter wijk namens do Tuin- en Bosch ver- eeriiging' voor Bloemendaal en Ometreken, die ook den cursus hij de leerling warm aan beval Het aantal deelnemer» aan de les sen bedraagt 80. Ook wordt deze cursus even als liet vorig jaar door het rijk, de provincie en do gemeente gesubsidieerd. SPAARNDAML Personalia. Tot opzichter van den Zuid- en Noord-Spaarndammerpoldor is mot ingang van 1 Januari as. benoemd de heer M. Kion, opzichter van de Houtrak- en Zaanscbe pol- dors te Halfweg. SCHOTEN. Gemeenteraad. De Donderdagavond wegens onvoltalligheid uitgestelde vergade ring van den gemeenteraad zal hedenavond gehouden worden te half 8 uur. Dezelfde punten staan ter behandeling op de agenda. SclicepTaaribeweging. Ju de maand Sept. 1.913 zijn op bet Noordzeel-anaai geschut: door de Noordzeesluizen te Umuideu. Naar zee: 1 Schoener, 228 Stoomschepen, 121 Tjalken. 239 Visschersvaartnigeu, 418 andere vaartui' gen; te zamen 1007 schepen, inhoudende 1,260,093 M3. Uit zee; 228 Stoomschepen, 122 Tjalken, 227 Visscher^}-aartuigen, 412 andere vaartuigen; te zamen 991 schepen, ink. 1,316,081 M.3. Totaal 1998 schepen, inh. 2,576,174 M3 tegen 2,413,032 M3 in 1912. Hiervan 430 schepen geschut door de groot* schutsluis, waarvan 49 te groot voor de <uidr sluizen. HEEMSTEDE. Begrooting dor gasfabriek. Do baton dor gem. entegasfabriek wenden ge raamd op f 197682.78; de vorige begroeting wees ecu bedrag aan van f 170.017.24. Dc/c haten zijn aldus gespecificeerd Opbrcugst n f 101-338,08; opbrengst bij- producten f 80479.— verkoop magazijngoe- d< reu vergoeding arbeidslooncn ete, f22472,50 gekweekte rente i' 93.20; ujtkeering aanleg eu uitbreiding f 24000. uit-kcwring uit al sohrijvingsfonds ten behoeve van 'aflossing f 14300.—. De uitgaven worden begroot op een geiijb bedrag, als volgt omschreven: Bonte en afschrijving 1' 54300. Grondstof fen f 53635.—; aankoop magazijugoederen f 12090.—; Machinekamer behoeften eto. 1 1750.— Diverse onderhoudswerken f 5025; salarissen f 4600. -; arbeidsioonen f 16324.— belasting, assurantie, onkosten, etc. f 5772.j openbare verlichting 1' 8692,50; aanleg en uifi t>re;dmg- f 24000.— onvoorziene uitgaven f 1550.— winst f 15031.28. 1ULLEGOM. as', f" een dl,or veki inwoners van <fe /dk gehouden vergadering werd de wensohe- lijK.io.d geuit van gasverlichting. Aau den B.nd der gemeente Noordwijkerhout zal ge- adresseerd worden om door diens bemiddeling gas van Hillogom 6; betrekken. De Vredevlag. Wij vernemen dal bet vrodovaandel bij de onafhankelijkheida- 1 ces ten de gemeente aangeboden, vervaardigd is door de En w. Zu tors van hot Maria-gp- slicht, t Prachtige en kostbare werk is in blikken doos op het Raadhuis gede-ponoord. oor ongunstig weer zal een wollen „oopie" van d.l vaandel worden aangeboden. SASSENHEIM. Een politie-agent toegetakeld. H. W., al hier, die hij de politie niet al te best bekend slaat, heeft gisterennacht den agent Raanls op gruwelijke wijze met een mes toegetakeld. Om j uur 'snaehts licpën de agent, do schipper en do dader daar heel gemoedelijk door de Hoofdstraat, toen W. tegen den schipper zei: „Neem me niet kwalijk, ik moet ui fden agent) iets vragen." De schipper liep door en de agent, ner gens op bedacht, kreeg van W. een 'snee over neus en lip, een in den nek en tenslotte nog over de hand. De dader is in den loop van den nacht van zijn bed gelicht en gevankelijk naar den Han* gebracht. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. Geboren: *4 Oct. d. van O, Kaaij en Af. Stork. ALKMAAR. Geboren: .4 Oct. d. van J, Schoonhoven en O. v. Vlo'ihoven. 5 Oct d. van A. Boots en G. v. d. Nes. ZAANDAM. Het Werkliedeuregleinent. Maandagavond vergaderde de gemeenteraad van Zaandam om de behandeling van het Werklieden-regle ment vast te stellen. Werd in de vorige zitting besloten, dat d« achturendag met ingang van 1 Mei 1914 zoo worden ingevoerd, thans word besloten, dat de negen urendag zal worden ingevoerd met ingang van I November 1913. Goedgekeurd' werd dat alle werklieden, die in dag. en nachtdienst werken, minstens elke week een vrijen dag zullen hebben. Van die 52 dagen moeten er minstens 13 op een Zondag vallen en van de 13 vrije Zondagen mogen hoogstene 3 wiss el-Zon dagen zjjn. Ook werden aan do werklieden 10 verlof, dagen per jaar toegekend, waarhij zij 10.-i zullen ontvangen, om van hun va cautie pro fijt te kunnen trekken. Een voorstel om in plaats van dit vaeantie. geld een toeslag te geven hij den aanvang van den winter werd verworpen. De vaststelling der loonen leidde tot een zeer uitgebreid en soms vinnig debat tus schen de sociaal-democratische en d® overige leden. Het resultaat wae, dat het meest ver- strekkende voorstel, dat van den heer Duyw met 10 tegen 6 stemmen werd aangenomen* Vóór de sociaal-democraten, tegen de ove rige leden. Hedenavond wordt de behandelng van het Werkliedenreglement voortgezet. TE VERXOOPEN. Woensdag 8 October. HAARLEM Verkooplokaal Nassaulaan 1 10 uur en 7 uur Not J. Ratelband. Mak. J. J. O. Sar let Verknoping. Verkooplokaal Nieuwe Gracht 74 Not, B. E. C. Seignette. Mak. P. Hoogeveen Lzu« .Verkooping.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10