DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ,.BO STADSNIEUWS Gebouw ST. BAVO, Bioscope Hij. Kindervoorstellingen. Zaterdagavondpraatjes. ^inderhuisvefi 29-3I-33, Haarlem t£tif£ S3LAÖ. ZATERDAG II OCTOBER 1913. 38st« Jaargang Ho. 826! ABONNEMENTSPBIJSi maatman toot Haarlem fl.35 Voor de plaatasn, waar een agent fa gevestigd (kom der gem.). 1.35 Voor de overige plaatsen ia Nederland lianen per peat - 1-80 Afro aderlijke nam nxw 0.03 Bureaux van Redactie ea Administratie Interoomnaunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERtKNTIRN» Van I—8 tegels 88 eent (contant 50 eent). Iedere regel aieer II et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel Buitent 10 et Dienstaanbiedingeo 25 et regels), driemast rooi 50 et contant). All* betalende nfconnffs es dit blad. die In Sèi beril STTLDEN bh leveuslange oagn» aehiktheid te* werken. GULDEN bü •verliiden. venekeringspolls sQn. aQn volgaas de beyallagen ep de peltwen vermeld. GULDEN by Cf! GULDEN b« ||f| GULDEN 14 ■Ilea vaa een I 1^1 rwrliea van 1 i 111 verlies van band ef voet 1U$J Ms «og lÉJlJ 6é* dnim.- •ngebkkes versekerd veen .4 GULDEN 14 verliet van Mo wDsvjnggs GULDEN b| verlies van léa anderen He aHkeerlng lewr bedragen wordt gegarandeerd deer 3a BfeatstSappB JHollaedseKe Algemeene VmekeriatAud* ie Bekleda*. Dit nummer bestaat uit zes bla den ui. o. de Ofïiciëeie Kerk- i ijst en het Ge11 ustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. AGENDA. 12 October. Bioscoop Union Gebouw St Bavo Voorstelling. Gebouw De Kroon Smedestraat 'i'A uur Bioscoop-theater Groote Markt vooretelling. 8 uur Ned. Opera-ensemble Fau6t en de Troubadour. IndenHout 2K uur Haarl. Muziek korps. Concert. Soc. Vereeniging 8K uur Bios cope-theater Gr. Markt Voorstelling. St. E1 iz ab e tb s-vereeniging Jansstr. 49 2)4—5 en 7—10 uur tentoonstelling, ten bate der armen. AGENDA. 13 October. Gebouw Sint Bavo R. K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Bestuur Schoen makers. Concertzaal De Kroon 8 uur Am- eterdamsch Strijkkwartet Kwartetavond. Schouwburg Jansweg 8 uur N.V. Het Tooneel De Vijf Frankforters. St Elizabeth s-vereeniging Jansstr. 49 1012 eu 25 uur Tentoonstelling en Loterij. Teylers Museum tentoonstelling van noderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstr. 79). Geopend eiken dag van 10-5 uur, tegen Oelaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen eu R. K. Feestdagen. Eiken dag. Bioscope Union Schoterweg Voor stelling. Apoll o-theater Barteljorisstraat Voorstellingen. Bioecope-tbeater Groote Markt Voorstellingen. lokkende rust, géén coquetteeren met o zoo „ge moedelijk" zich toonende tegenstanders, géén mijden van het verdedigen der waarheid omdat dat eeuwige strijden zoo vermoeiend is, géén schijn-vreedzaamheid, die verraad is aan de zaak van God, maar onvermoeide strijd, altijd gereed zijn gm niet zoozeer aanvallend vooruit te trekken als wel verdedigend den aanval af te slaan, en dat alles in nederige onderwer ping aan God, omdat God en de Waarheid van het Geloof bij alles vóórop gaan. Onze eerbiedige hulde op dit eeuwfeest van den grooten Franschen dagbladschrijver, wiens leven ons voortdurend voor oogen staat en wiens werken een voorbeeld zijn voor ieder Katholiek die weet dat hij niet te zorgen heelt voor zich alleen, maar óók voor de eer van God en de zaligheid van allen, zij dan heden een belofte dat wij in dien voortdurenden strijd vooral hem zullen navolgen: den strijd voor de glorie van God, de verheffing der Kerk en van den Opperpriester te Rome, den strijd vooi de zaligheid en het eeuwig heil der wereld! Louis Veuiilot. Vandaag is het honderd jaren geleden, dat de grootste Roomsche journalist van den nieu wen tijd werd geboren. Louis Francois Victor Veuiilot, ons voorbeeld ten voeten uit: journalist bij de gratie Gods, schrij ver en strijder, verdediger van Paus en waar heid, wiens leven ons, Roomsche journalisten, een les is en opwekking geeft tot navolging, niet alleen van zijn palstaan in den strijd, maar ook van zijn Rooinsch-zijn vóór alles, van zijn onbe zweken geloof en trouw aan den Paus. Het leven van Veuiilot is een leven van voort durenden strijd geweest: strijd tegen zichzelf eerst, waarin hij ten slotte de wapens neerlegde voor de genade van den almachtigen God, Die Hem tot Zijn dienst riep; strijd tegen zijn vrienden van vroeger, strijd tegen de vijanden der Kerk,strijd ook tegen onverschilligheid, lam heid, moderniteit en liberaliseerende denkbeel den in eigen kringEn in dezen strijd bleef hij, ook als hij werd overwonnen bij wijle, ten slotte toch de overwinnaar, omdat hij zich vast hield aan het Kruis van den Verlosser, in trouw aan den Plaatsbekleeder Gods op aarde, den Paus. Ziedaar de groote les, die wij bij de over weging van het leven van dezen strijdbaren en strijdvaardigen journalist, als vanzelf ons voe len opgedrongen en die wij heden, op het eeuw feest van zijn geboorte, nog eens vaststellen voor onszelf en ten slotte voor elk Katholiek: géén stilzitten, géén toegeven aan bedrieglijk Haarlemsshe Alledag jes 1*0. £67. EEN GOED VOORBEELD TER NAVOLGING. Men is lid van een vereeniging, doch kent zijn medeleden niet of ternauwernood, omdat er te weinig vergaderingen zijn en die welke er zijn zoo slecht bezocht worden: er is geen verband onderling. Zou daar iets aan te doen zijn? We zien al ongeloovige gezichten, omdat hier over reeds zooveel is gesproken en meermalen pogingen zijn aangewend om door de verhooging van de aantrekkelijkheid der vergaderingen, deze beter te doen bezoeken. De A. R. Kiesvereeniging, die Donderdag avond vergaderd heeft, gaf op dit punt een na volgenswaardig voorbeeld. Er was op die vergadering niet veel te doen of te bespreken: enkele huishoudelijke zaken en een bestuursverkiezing doch daarna werd door den voorzitter een lezing gehouden over een ac tueel en interessant onderwerp: „Waarom zijn wij tegen lijkverbranding?" Dat moet aansporen tot navolging. Ook onze R. K. Kiesvereeniging heeft dik werf over slecht bezoek te klagen, ook daar is het onderling verband tusschen de leden niet groot, zoodat men elkaar niet kent. Laat men het voorbeeld onzer coalitiebroeders volgende vergadering waarop wij bedoelen was goed bezocht en zeer opgewekt. Men moet voor zulke lezingen geen sprekers vragen: dat brengt onnoodige kosten mede. Bestuursleden of leden moeten zelf dergelij ke lezingen of besprekingen houden: onder werpen zijn er in overvloed te vinden. Door den Voorzitter der R.K. Kiesvereeniging Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, is vroeger wel eens een lezing gehouden, doch waarom is zijn voorbeeld niet door anderen gevolgd? Men bereikt op deze wijze een tweevoudig doel: de vergaderingen worden aantrekkelijker cn zullen dus ongetwijfeld beter bezocht wor den, wat als tweede doel zal tengevolge hebben, dat er een verband komt tusschen de leden on derling, dat de idéé van saamhoorigheid er '- Ter in zal komen, wat voorzeker aan" de actie :ct succes van het werken der vereeniging ten g'Ot.de zal komen. DE TENTOONSTELLING EN LOTERIJ DER SINT ELISABETH-VEREENIGING. Rappe, nijvere, offervaardige vrouwenhanden hebben met kennis en smaak wederom de twee zalen van het gebouw der Sint Elisabeth-Ver- eeniging aan de Jansstraat omgetooverd in een keurig ingericht museum van christelijke naas tenliefde, ten bate van onze arme zieke stad- genooten. Zij is wei-bekend, deze jaarlijksche tentoon stelling en loterij der oude, (zij bestaat nu al 58 jaar) maar immer jeugdig-werkende ver eeniging, die steeds werdt gehouden in het na jaar, wanneer koude en guur weder ons gaan herinneren aan het komende barre jaargetijde; bekend om het uitstekende doel en bekend om haar zelve, om den prettigen geest, die er im mer heerscht en om het vele moois, dat er te zien en te verkrijgen is. Zij heeft aller sym pathie Ook dit jaar, wij schreven het hierboven reeds, komt zij wederom prachtig voor den dag. Op lange tafels rijen zich de honderden prijzen, voor de loterij bestemd, en het oog der bezoe kers moet wel geboeid worden door zooveel fleu righeid en verscheidenheid in het tentoonge stelde, waaronder voorwerpen, een sieraad voor de salon of mooie kamer, vriendschappelijk bij een staan bij nuttige ingrediënten voor keuken, buffet of linnenkast. Het is een kleurige, fleu rige verscheidenheid, die bij den eersten aan blik reeds inneemt. Zulk een vroolijke tint aan de tentoonstelling te geven, moet, dunkt ons, door den uiteenloopenden aard der voorwerpen geen gemakkelijk werk zijn, doch aan de handen der dames van de Sint Elisabeth-Ver» eeniging is die taak uitstekend toevertrouwd. Bovendien, men ziet het, spreekt de geheele ver zameling van een toewijding als slechts de Christelijke Charitas kan doen glanzen. Dankbaar zij hier wederom herinnerd aan de nooit uitgeputte milddadigheid, waarmee weder om tal van stadgenooten hunne bijdragen schon ken voor deze tentoonstelling. Hunne namen willen zij niet vermeld zien en deze navolging van den Grooten Gever, Die zeide: „Laat uw rechterhand niet zien, wat uw linker doet", heb ben wij te eerbiedigen, maar bewondering zij hier geuit voor het weri' der dames zelve, die in tal van handwerken en handwerkjes, toonden wat zij voor het edel doel der vereeniging over hebben. Deze inzendingen vullen een mime en prachtige plaats in de collectie. Als eerste prijs is dit jaar voor de loterij ten toongesteld en beschikbaar gesteld, een rijk eet servies, geschenk der werkende dames-leden zel ve. Gelukkig degene die daarvan de bezitter wordt Wij zullen ons niet wagen aan een opsom ming der tentoongestelde voorwerpen. Dat is eenvoudig ondoenlijk. Trouwens onze lezers, waarvan we verwachten, dat alle trouwe be zoekers der tentoonstelling zijn, of het al thans nu worden, weten wel dat de verschei denheid groot is; in de eerste plaats ziet men Ier producten van nuttige en fraaie handwerk skunst, verder kinderspeelgoed, mappen, aarde- jwerk, luxe en voor dagelijkscli gebruik, naai- doozen, kleedingstukken enz. enz. Wij bevelen een bezoek aan de tentoonstel- ling ten zeerste aan. Zondagmiddag wordt zij geopend. Er is voor gezorgd dat men zich niet ver veelt. In de kiosk wordt chocolade en.d. ver kocht; een tombola strekt den gelukkigen tot voordeel; verder is er een sjoelbakspel en dan. ontbreekt ook de vermaarde theesalon wederom niet, dat knusse ding, waar men zoo gezellig en rustig bekomt onder aangename kout van de drukte, die tentoonstelling en vermakelijkhe den brengen, terwijl dames de thee serveeren! Allen dus naar de tentoonstelling! Men ver rijkt er zich zelf, en maakt er anderen door ge lukkig; want bekend mag het nu toch wel ge acht worden wat de vereeniging doet voor de armen. Zij stelt zich ten doel het bezoeken van arme zieken en het verstrekken van melk, eieren soep en vleesch aan dezen. De zieken worden jdoor de dames zelve bezocht. Hoezeer die taak in een behoefte voorziet blijkt uit de stijgende j uitgaven die de vereeniging telkenjare heeft. Mogen de dames Woensdagavond op een rij den oogst neerzien en met opgeruimd hart de winter tegemoet gaan. Dit zal hen en den armen tot vreugde zijn, den milden gevers en tentoon stellingbezoekers tot eer! Morgen half twee wordt de tentoonstelling geopend. De toegang is kosteloos. Verder Maandag, Dinsdag en Woensdag van 's mor- 'gens 10 tot 12 en 's namiddags van half twee tot half vijf. Zondag en Woensdag zal de Tentoonstelling ook des avonds van 7 tot 10 uur geopend zijn, op vertoon van het lot of tegen betaling van 10 cents. De trekking van de loterij heeft 16 October s.s. plaats. Groote Propaganda vor~ g&doring der #f» 48. Wij hebben ons niet vergist, toen we een groot enthousiasme voorspelden voor de groote propagandavergadering der K. S. A., die gis terenavond in „de Kroon" is gehouden. Tot in de uiterste hoeken gevuld was de zaal, en reeds lang voor het uur van aanvang was het moeilijk een plaatsje te krijgen. Dat gaf een heerlijken indruk die honderden daar bijeen te zien in spannende verwachting voor hetgeen tot hen zou spreken de groote sociale werker van ons land Pa ter Borroniaeus de Greeve, de welbe kende redenaar met zijn gloedvolle taal, die imponeerende verschijning in de bruine monnikspij, die n weet mede te sleepen en hoog op te voeren door zijn geweldig rede naarstalent, naast Mt. Aalberse, meer kalm en doceerend uitleggend wat er in al die ja ren gedaan is door de K. S. A., z ij n actie, z n organisatie, waarvan hij de vader is en de ziel tevens, waaraan hij het beste deel zijns levens en zijn heerlijke gaven wijdt. En als ter kennismaking, zooals de voor zitter het op 't einde der vergadering zeide, sprak de Zeereerw. Heer Borsboom, de gees telijke adviseur van onze K. S. A., nog en kele woorden tot slot, om te laten zien, dat ook te Haarlem gewerkt is sinds de oprich- ting. Even na achten werd het stil in de zaal, toen de voorzitter de hamer liet vallen en met 't „Geloofd zij Jesus Christus" deze katholieke sociale meeting opende. Met enkele woorden leidde hij de sprekers in en het onderwerp waarover zij het woord zouden voeren: de K. S. A., die te weinig he kend en daardoor te veel onbemind nog is. Wat zij gedaan heeft, zal dezen avond n worden voorgehouden, zeide spr., en dan gaf hij het woord aan Mr. P. J. M. AALBERSE, die onder applaus der vergadering zijn rede aanving, zijn rede, tintelend van geest, een uiting van liefde en weemoed; van liefde, omdat deze organisatie zoo heerlijk werkt, van weemoed, omdat zij nog te weinig steun ondervindt. Toen spr. in 1901 aan Dr. Sehaepman schreef wat zijn ideaal was: een groote organisatie op katholieken grondslag, toen zei de groote doctor: „Was ik nog zoo jong, dat ik gelooveu kon aan de verwezenlijking van dit ideaal". Doch dat ideaal is verwezenlijkt, en dan vertelt spr. hoe in korten tijd in 1903 met de spoorwegstaking in den Haag een Comité van actie werd gevormd, dat gesteund door geld en veler medewerking, zoo gunstig en succes vol kon werken. Toen ging men plannen maken voor een organisatie, doch deze konden de goedkeu ring der bisschoppen niet wegdragen, omdat sociale eu politieke actie niet gescheiden wa ren. Volgeus den wensch van het Episcopaat is do politiek uitgeschakeld en de ervaring heeft geleerd, dat de Bisschoppen goed hebben ge zien. 8 Januari van het volgend jaar is het 10 Smsdestraai. 2 uur en 4 uur. Op vertoon dezer BON, Entrêe 1 R. Kind. 10, Volw. 15 ct. 2 R. 5, 10 ct. Zie verder advertentie in dit blad. jaar geleden, dat de K. S. A. gesticht werd en over enkele dagen bestaat het Centraa) Bureau 8 jaar. i Nadat ze ruim 8 jaar gewerkt had, moesf toch onze Bisschop constateeren, dat onze K S. A. door de katholieken niet wordt gesteund zooals zij verdient. Spr. wil nagaan wat de K. S. A. is, wat zi) gedaan heeft en beoogt. De organisatie der K. S. A. ie zoo eenvorn dig, dat iedereen ze kan begrijpen: door sa/ menwerking wil men bestaande katholiek! vereenigingen krachtig maken: ze is dus geen nieuwe vereeniging. Dan gaat spr. de inrichting der K. S. A uitvoerig na: hoe in verschillende gemeenten plaatselijke comité's worden opgericht, waar» uit worden gevormd de diocesane comité's; afgevaardigden van deze diocesane comité/ vormen den Centralen Raad. Met die organisatie wordt beoogd de voï ming der volksontwikkeling volgens de kae tholiek-sociale beginselen. Eerste taak der plaatselijke comité's is du* door het gesproken en geschreven woord d* kennis dezer beginselen te bevorderen en te zorgen voor de verspreiding van de katholieks Pers, zoodat waarheid mag worden, dat in; ieder gezin komt een katholieke courant. (Applaus). Dan behoort tot de taak der K. S. A. heé nemen van initiatief: het eerste groote be zwaar waarop men stuit hij het oprichten vaq een vereeniging is, dat men vraagt: wie moei dat nu op zich nemen? De plaatselijke comité's zijn de aangewezer lichamen om initiatief te nemen: daardoor worden persoonlijke kwesties uitgesloten. Op dit gebied zijn de PI. Comité's voorai werkzaam geweest en met zeer veel vrucht, er zijn katholieke kranten gesticht, zelfs scho len opgericht, vereenigingen gesticht op ver schillend gebied en waarvan de opbloei nood zakelijk was gebleken voor den bloei van het katholieke leven. Ten slotte is de bedoeling om te verkrijgen een hetere samenwerking tusschen alle stan den der maatschappij. Daardoor moeten wij leeren, dat wij als ka tholieken onze plichten hebben te vervullen niet slechts in de kerk, doch in het sociale, het openbare leven. Dus moeten we leeren als katholieken har- telijk samen te werken, wat noodig is tegen het opleven van het anti-papisme in «aze dagen. Eendracht maakt macht. We moeten strijden tegen socialisme en li beralisme, doch niet tegen elkaar: we moeter weten dat we moeten werken eendrachtig met elkaar. (Luid applaus). Spr. wil enkele woorden wijden aan het CCCVIII. Een verbetering die ten langen leste dan zal tot stand komen. Over eigenaars die goed willen, wie de schuld krijgt en hoe de heilige bu- reaucratius ook in onze ge meentelijke diensten regeert. Wie daar een einde kan maken, en wat ik ervan hoop. j De Eendjespoortstraat zal eindelijk1 en ten Langen leste dan eens fatsoenlijk gemaakt gorden, zoo kwam mijn buurman, die erg dp de hoogte is van de stadspolitiek, en uan ook geen gemeenteraad overslaat je Öwet er maar tijd voor hebben: de heeren ïaten van de week bij elkaar van 's middags «i-alf twee tot 's avonds bij zevenen! mij ertellen: t zal daar heel wat opknappen!" u, als men er den boel in orde maakt, 3 maar eerlijk gezegd, geloof ik het nog vóórdat ik het met mijn eigen oogen re- Wel. wel, wat is er ov&r dat stukje straat al geredekaveld en gepraatzon der eenig resultaat 1 En hoe hebben de hon derden en honderden, die Ideze straat of steeg herhaaldelijk moeten passeeren, niet ge klaagd! Nu hebben ze, naar ik in de krant 'as, den eigenaar van de straat in den Raad flink den mantel uitgeveegd, nxaar of dat nu wel heelemaal billijk is, dat zou ik zoo zonder meer niet durven zeggen. Want met mijn gewone menschenverstaud zou ik zeg gen, dat hier een zaak van publiek en al gemeen belang mee gemoeid is: wie de si tuatie daar aan den Kampersingel kent, en weet dat de Eendjespoortstraat de kortste uitweg is van héél het drukbevolkte Ro- zenprieelkwartier naar de Langebrug toe, die zal dat graag erkennen. Welnu, als dan het algemeen belang er direct mee gemoeid is, dat hier een goede weg moet liggen, dan heeft het gemeentebestuur dat niet ingreep en desnoods met groote opofferingen niet een dragelijker toestand schiep, de meeste schuld I Het gaat maar gemakkelijk om op den öigenaar de schuld te werpen en dien do ooi-en te wasschen, omdat de man niet ten behoeve van... de gemeente een macht onkosten maakt waarvan liij zelf niet in het minst profiteert, maar dat noeg ik' de zaken op hun kop zetten! En als zoo'n ei genaar dan niet tot die opofferingen ge neigd is, en het gemeentebestuur zegt: ik zelf doe er niets aan, dan gaat het niet aan om de heele zaak In aar blauw-blauw te laten en de schuLd te werpen op den eigenaar! Men moet zich maar eens in zijn positie stellen: hoe de ambtenaren zoo ie mand behandelen, hoorde ik bij deze ge legenheid nog van een anderen eigenaar die daar in de Eendjespoortstraat grond bezit. Op een goeden dag komt er een groote papieren brief vanwege de ambtenaren van Openbare Werken, met het beleefd verzoek of die meneer ter wille van het algemeen belang en om den toestand daar te verbete ren, een twintig, dertig vierkante meters grond wil afstaan. Let wel: afstaan, om nietl De gemeente koopt niets, doet geener lei opoffering van haren kant: ze wil voor niets den grond hebben. Nu, de meneer, die om dat stukje grond niet verlegen zit en er toch niets op bouwen kan, zegt: allo, in het algemeen belang wil ik dat dan wel doen, en schrijft aan de ambtenaren, dat hij z'n grond aan de gemeente present wildoen. Per keerende post krijgt hij een brief terug: dat (de gemeente dien grond wél wil aanvaar den, mitser op kasten van den present- gever een bestrating is aangebracht. Ja- u leest het goed: op kosten van dengene, die al gratis z'n grond in het algemeen belang afstaat! U kunt natuurlijk begrijpen, wat die meneer zeil In gewoon Hollandsch ver taald zal dat zoo ongeveer iets geweest zijn als: jullie kunt voor mijn part naar de pomp loopenl Eerst geef ik onverplicht en alleen om in het algemeen belang mee te werken grond cadeau, en dan komt op hoogen toon het voorschrift: op uw kosten éérst bestra ten.... wel, ik houd mijn grond en zie nu maar dat je terecht komt! Natuurlijk is er t-oen niets terechtgekomen van de zaak, dat begrijpt iedereenbehalve de ambte naren! Want en dat is nog het mooiste van de historie de ambtenaren vandegej meente waren hoogst verwonderd hoe ie mand over zoo'n onnoozele vraag zóó nij dig kon worden: dat is de regel, meneer, en zoo doen we met iedereen 1 Nu, ik kan me best voorstellen dat er op deze wijs van maatregelen in het algemeen belang, als de hoognoodige verbetering van de Eend- jespoortsteeg moet worden genoemd, niet veel kointl Hoe dat echter zij; ten voor- deele van al de bewoners van het Rozen- priëel hoop ik nu althans, dat mijn buur man gelijk krijgt en dat die zwak ten lan- rren leste haai' beslag krijgen zal. 't Is hoognoodig, en ik denk dat de bewoners van het Eozenpriëel er graag een welgemeend dankwoordje voor over zullen hebben, al& tenslotte gemeente en straateigenaar niet volgens de starre ambtenaarsreglementen, maar een beetje plooibaar en gemoedelijk', de zaak in het reine hebben gebracht 1 M» dunkt, onze burgemeester zou precies de man zijn die zijn invloed ook hierbij evert kan laten gelden: het wordt in de stad al gemeen aan zijn zachten drang en vasten wil toegeschreven, dat bij de jongste mooie onafhankelijkheidsfeesten onze politie zoo kranig, welwillend en meegaande zich toon de, welnu, ook in particuliere aange legenheden als deze is de burgemeester ten slotte de man, die het starre ambtenaars- gedoe wat kan intoomen, en die de ellen dige bureaucratische formaliteiten tot het uiterste kan beperken. Gebeurt dat, dan zullen de Rozenprieëelers mekaar gauw kun nen feliciteeren en wordt daar aan den Kam-i persingel spoedig een ergernis voor ye on weggenomen I 11 OCTOBER, 1000 400 60 15 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1