i BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT OEN UMTREK UIT DE ZAANSTREEK. O o r d vtf ij k. Kerknieuws. Letteren en Kunst. Sport en wedstrijden. KORT OVERZICHT. i "°P 26 October zullen de verkiezingen BELGIë. Het socialistisch syndicaat in Bel gië takelt af; de christelijke organisatie wint srbjj. AMERIKA. In Mexico is de kalmte nog niet teruggekeerd. 28 October hebben de verkiezin gen plaats. DE BALKAN. Koning Ferdinand gaat jagen; de prins van Wied wil vorst van Al banië worden; tusschen Turken en Grieken wordt de verhouding beter; het wordt rustig op den Balkan. BELGIë: Een gelukkig verschijnsel. Men herinnert zicli ongetwijefld nog het fiasco der Belgische socialisten .met de al gemeene staking, ten voordeele van alge meen stemrecht. Dat het besluit om te staken door de roode hoeren moest worden ingetrokken en de staking geen „algemeene" zelfs geleek, was een oogenblikkelijk fiasco. Doch de ge volgen ervan zijn veel grooter en voor de roode broeders van ernstige beteekenis. Wij mogen dit een gelukkig verschijnsel noemen, dat deze daad van het socialisme afbreuk heeft gedaan aan den invloed en macht, van de roode organisatie en ten goede is gekomen aan de Christelijke. De Belgische briefschrijver van het li berale Handelsblad schrijft er o.a. het vol gende over: Men weet welk armzalig gevolg de laat ste algemeene staking heeft gehad die plaats had ten voordeele van het algemeen stemrecht, engestaakt is moeten worden zonder dat de regeering een vaste belofte van grondwetsherziening had afge legd. Ten gevolge van die mislukte algemeene werkstaking is het syndicalisme ouder de Christen' arbeiders een grootere uitbreiding gaan nemen, terwijl integendeel de sociaal democratische syndicaten aan krachten heb ben verloren. Dat zoowat overal het leden tal der socialistische syndicaten is vermin derd, is een algemeen verschijnsel, zoowel in! Wallonië en in Vlaanderen als te Brus sel waargenomen. Het is zeker een merk waardig feit dat de ontberingen, tijdens de «taking geleden, en de ontmoediging, door de nederlaag te weeg gebracht, Aanleiding tljh geweest tot een gevoelig dalen der Sterkte van de syndicaten. Merkwaardig, omdat steeds wordt beweerd dat de sociaal democratische troepen bewuste strijders zijn; omdat ook de tucht in de partij met ij ze ren hand wordt gehandhaafd en zich nie mand uit de partij kan verwijderen, zonder de schade te moeten lijden van een hard nekkig boycot. Maar menschelijk is het toch, dat lieden een partij verlaten waar, tegen alle Beloften vanwege de leiders in, ent beringen alleen leiden tot zedelijke neder lagen. En dat deze aftakeling van de socialist! tche organisatie nog steeds voortgaat, blijkt uit hetgeen deze schrijver aan het einde van zijn brief zegt: Misslagen na misslagen worden begaan en telkenB heeft de geschiedenis een nieuwe nederlaag te boeken. Of dit een les zal zijn en de bemoeizucht der roode partij dan ook' wat ingetoomd zal worden want steeds blaast die bemoeizucht op het vuur is een vraag die men wel stellen mag, maar waarop het antwoord vooralsnog niet fa te geveiL Doch een wonder mag het niet heeten, indien de sociaal-democratische syn dicaten eerder achteruit dan vooruit gaan, tot grooter vreugd der Christen democratie, die uit al die onbegonnen acties baat weet te halen en met den dag veld wint. Mogen we dit geen gelukkig verschijnsel taoemen, dat er op wijst, dat de roode hee- ren slechts succes hebben wanneer zij in de gelegenheid zijn oppositie te voeren. Wanneer het volk tot kalmte komt en tot nadenken ziet het in, hoe dwaas het is aan den leiband der roode dwingelanden te loe pen. AMERIKA. In Mexico. {laats hebben en zal ook een president ge- ozen worden; Zou 't dan weer voor eenigen tijd rustig .worden in dit woelige land? 't Zou waarlijk vreemd zijnl Het moge, volgens de telegrammen, in de jitad Mexico thans rustig zijn, toch is de 'toestand nog ver van opgehelderd. De Kamer van Afgevaardigden is, naar laanleiding van een conflict met de Uitvoe- Jrende macht, met behulp van de militaire toacht ontbonden. De Senaat heeft verklaard te zullen blij ven vergaderen. D« afgevaardigden werden in hechtenis bomen, doch later weer vrijgelaten. Doux pays I Volgens een Keutertelegram uit Mexico Heeft iemand, die ooggetuige is geweest van jde tooneelan, voorgevallen bij de inneming Van Torreoa en die Later, in de stad in hechtenis werd genomen verklaard, dat «echts negen Spanjaarden door de rebel len tor dood zijn gebracht. DE BALKAN. Het wordt rustig. Koning Ferdinand van Bulgarije ie nu aan *1 jagen, voorzeker een prettiger bezigheid dan oorlogvoeren. Hij is, zooala gemeld wordt zeer Verouderd't ia niet te verwonderen, hjj heeft het laatste jaar niet op rozen gewandeld. 'Maar nu ia hij aan jagen: Mogen we hier- Jgit besluiten, dat de ruet op den Balkan groo- lendoel» ia teruggekeerd f H Ia alechta de kwestie nog tusschen. Grieken Ms Turken, die op een oplossing wacht. Maar ee ataan nog een eind van elkander af Ms wan toegeven van een van beiden hoort men biet veel. Took wordt een oorlog niet meer zoo onver mijdelijk geacht als oorspronkelijk 't geval was: Men sal het nog wel eene worden. 'i f De Turksche regeering, bewogen door de be- (rlohten uit Macedonië, waar de moslimsche be- fvolking san een wreede behandeling van de zijde der Grieksche overheden moet blootstaan, heeft besloten de mogendheden cm tuss oh en- komst te verzoeken. Ingeval dit beroep zonder resultaat blijft, cal de minister van binnenlandse he zaken maat regelen nemen tot verbanning van. Grlekadh» notabelen, die op Turksche grondgebied wonen. Zou de Albianeescke kwestie ook hare oplos sing nabij zijnl De prins van Wied heeft een langdurig on derhoud gehad met koning Karei van Bume- nië. Wat zij bespraken hebben, is niet bekend, maar wel wordt er gezegd, dat de prine beslo ten heeft de benoeming tot koning van Alba nië aan te nemen. Dan zal Esead pasja, die xicK op H oogen- blik rustig houdt, zeker weer voor den dag komen De Servische ministerpresident Heeft in een vergadering gezegd, dat Servië verscheiden strategische punten in Albanië zal bezetten om een herhaling van invallen te voorkomen. Het Neue Wiener Abendbl .teekent bij de mededeeling van deze rede aan: Wij kunnen niet gelooven dat Pasjits zich zoo heeft uitge laten, want dat zou in volstrekte tegenspraak zijn met zijn verklaringen, te Weernen afgelegd en het zou Servië in botsing doen komen met geheel Europa. Het is echter mogelijk dat hij heeft gesproken over bezetting van strategi sche punten aan die Albaneesehe grens, 't geen geheel iets anders it dan hem nu in den mond wordt gelegd. Uit alles blijkt wel, dat de toestand veel ver beterd is: 't wordt rustig: De scheepsramp van de Voltnrno. In ons nummer van Zaterdag hebben: wij reeds medegedeeld, dat het stoomschip Vol- turno, van Rotterdam met bestemming naar Canada vertrokken, onderweg schipbreuk heeft geleden. De juistheid van de ramp was toen nog niet bekend, ook niet het aantal slachtoffers, dat hierbij gemaakt zijn. Thans zijn er meer bijzonderheden omtrent dit scheepsongeluk bekend geworden. Het stoomschip is 2 October van Rotterdam vertrokken met 22 kajuits- en 588 tuBSchen- dekspassagiers, terwijl de bemanning 93 kop pen telde. Het grooste gedeelte van de passagiers en bemanning is, blijkens de velschillende tele grammen, gered, doch het staat nog niet vast hoevelen er zijn omgekomen. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan een ontploffing op het schip, waardoor dit in brand is gevlogen. Reuter ontving van het stoomschip „Gros ser Kurfürst" van de „Nordd. Lloyd" van de plaats, waar het on&eluk met de „Voltnrno" ie gebeurd, het volgende draadlooze telegram: „Wij ontvingen Donderdagmiddag te vier nur op 48 gr. 50 min. N. B. en 5 gr. gr. 6 min. W. L. het verzoek om de „Voltnrno' te hulp tc komen. Toen wij ter plaatse kwamen, stond 't schip geheel in vlammen. De brand is blijkbaar ontstaan door een hevige ontploffing op het voorste gedeelte van het schip. Een aantal passagiers en manschappen verloren daarbij het leven. Elf stoomschepen bevonden zich hij de plaate des onlieils. Er woei een zware storm nit het N.-N.-W. en er stond een hooge zee. Twee booten van de „Grosser Kurfttret" waren den geheelen nacht van 9 irar 's avonds tot 8 uur 15 in den morgen onderweg. Het was bijna onmogelijk hij het schip te komen; de menschen moesten overboord springen, wilde men hun te hulp komen. De „Volturno" zond een boot af met vijf man, dezen werden aau boord genomen en onmiddellijk daarop zonk do boot. Zooals wé hebben medegedeeld zijn aan stonds een tientalstoomschepen naar de plaats van de ramp vertrokken. Zij slaagden erin het meerendeel van de opvarenden te redden. Door het stoomschip „Grosser Kurfürst" werden in het geheel 86 passagiers, 2 officie ren, een machinist en 16 matrozen gered, on geveer 100 personen worden nog vermist. De „Carmania" en de „Touraine" zoehten de plaats des onheils af naar drenkelingen. Twee dichtbezette booten worden nog gezocht. Het is niet waarschijnlijk, dat ze nog gevonden worden. Hot wrak blijft gevaarlijk voor de scheepvaart. De schipbreukelingen, die goed verzorgd en gelogeerd zijn, hebben de reis voortgezet. De directie van de Uraniumlijn heeft aan hare agenten te Halifax last gegeven twee stoomhooten in gereedheid te doen brengen om te vertrekken, naar de plaats, waar de „Volturno" is vergaan en te zoeken naar de lijken der slachtoffers. Deze booten zijn inmiddels afgezonden en met het zoeken naar de lijken is men begon nen. Volgens een mededeeling van Mr. Tinsley, den agent van de Uranium Steamship Co., zouden slechts 19 opvarenden van de „Vol turno" verdronken zijn. Andere berichten spreken van 182 personen. Latere telegrammen brengen nog de vol gende bijzonderheden over deze ontzettende ramp, waaruit blijkt, dat, meer personen om het leven zijn gekomen, dan aanvankelijk gedacht werd. In een Eeutertelegram uit Liverpool wordt mededeeling gedaan van een telegram, door de Cnnard-Line van de „Carmanta" ontvan gen, meldende dat er, naar men vermoedt, 136 personen verdronken zijn, die getracht had den zich in de reddingsbooten der „Volturno" in veiligheid te brengen vóór de „Carmania" op de plek van de ramp aankwam. Aan boord van laatstgenoemd schip be vindt zich slechts één overlevende van de ramp. De „Carmania" kwam gisterenmorgen om 5 nnr te Queenstown aan. Een ander telegram, afkomstig van de „Caronia", een hoot van de Cnnard Line, meldt dat de „Voltnrno" oin aoht uur in den avond van 10 October nog steeds- brandde. Een draadloos telegram van de „Carmania" meldt, dat volgens de verklaringen van den geredden Duitscher Trentepohl, geen der boo ten van de „Voltnrno" er in geslaagd is, vei lig weg te komen. Alle zijn omgeworpen of gezonken. Ook te Londen, en vooral op de bureelen van Lloyds, verwekte het bericht van de ramp groote opwinding. Het schip werd op 45,000 pond sterling waarde geschat en men gelooft, dat het ook voor dat bedrag Mi LioyO» verzekerd was. l>e verliezen) der assu radeurs Bonden dus aanzienlijk zijn. Gewezen mag wel word'eni op het nut van de draadlooze telegrafie. De M. Ot. schrijft: Ware de draadlooze telegrafie niet uitge vonden; en hadde zich aan boord van de „Volturno" geen radiografische post bevon den, dan zouden zonder eenigeni twijfel alle opvarenden van het ten ondergang gedoemde schip zijn omgekomen. Aan deze wonderbare vinding van den menschelijken geest is het te danken, dat binnen betrekkelijk korten tijd een tiental groote stoomschepen ter redding aanwezig waren. Een bericht in d» „New-Vork Herald" meldt nog, dat nit het rapport van de Amerikaan sche scheepsinspeeteurs, die de „Volturno" het laatst onderzochten, gebleken is, dat het schip niet voorzien was van handblnsschers. De inspecteurs drongen echter niet op aan schaffing aan, daar een dergelijke uitrusting niet voot noodig gehouden wordt. Het is tot op dit oogenhlik nog niet juist bekend, welke lading de „Volturno" aan boord had, maar men gelooft niet, schrijft de M. Ct., dat deze uit zeer licht ontbrandbare stoffen bestond. Juist daarom is het voorloo pig zeer moeilijk, zich de suelheid te verkla ren, waarmede de vlammen om zich heen ge grepen moeten hebben; De „Voltnrno" was een d ubbel schroefechip, gebouwd in het jaar 1906. Het schip had twee dekken en mat 840 voet in de lengte, 40 voet in de breedte en 81 voet in de diepte. Het verongelukte sobip werd gecommandeerd door kapitein Inch, een 86-jarig zeeman, die sedert September hl. het hevel over het vaar tuig voerde. Als bijzonderheid worde ver meld, dat de bemanning van de „Volturno" in het jaar 1909 de bemanning van een Fransch stoomschip redde, dat midden in den Oceaan in brand was geraakt. MOORD IN ATJEH. Men seint nit Koeta Radja aan de Sum. Post, dat de bekende kapitein-magazijnmeester der genie J. C. Heinzenknecht te Kroeëng Senm- po door een kettingjongen werd vermoord. NEDER. HANDELSHOOGESCHOOL TE ROTTERDAM. Naar de Msb. verneemt, is de heer dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal te 's Gravenhage, benoemd tot president- curator der Nederl. HandelshoogeschooL Tot hoogleeraar in het burgerlijk recht en de hoofdbeginselen der burgerlijke rechtsvor dering, het handelsrecht en failliesements- recht, het internationaal privaatrecht is be noemd mr. G. Nauta, advocaat te Rotterdam. IJMUIDEN. De Oelria gearriveerd. De Gelria, het prach tige stoomschip der Ned. Lloyd, is Zaterdagmor gen alhier aangekomen en stoomde, nadat het schip door de nieuwe sluis was geschut, naar Amsterdam, zoodat het omstreeks half twee in de haven aldaar aankwam. BEVERWIJK. R. K. Bloemist-patroons. Onder het plaatselijke nieuws van Uitgeest kwam in ons blad van Zaterdag een bericht voor, als zoude er alhier een bond van Bloe misten-tuinderpatroons zijn opgericht. Dit bericht is voorbarig. Wel is er een bijeenkomst gehouden te Beverwijk van Uitgeest en Oastri- cum. Deze bijeenkomst, belegd op initiatief der afd. Beverwijk had echter niet ten deel de definitieve oprichting van een vereeniging, maar eenige besprekingen te houden om tot de oprichting te geraken. Het resultaat, dat met deze bijeenkomst is verkregen, mag echter niet onbevredigend genoemd worden, daar het doel ten volle is bereikt. Er werd n.l. een voorloopig Oomdté tot oprichting van een vakvereenigiug van bloemisten entuinders gevormd, waar van de hoer H. N. Dame» t® Beverwijk voor zitter, de heer D. Heere te Wijk aan Duin, secretaris is, en dat zich tot taak heeft ge steld de noodige voorbereidende werkzaamhe den te verrichten, om zoo spoedig mogelijk te komen tot een definitieve vereeniging. Dat wij dit oomtié bij zijn streven alle goeds toe won- se ben, behoeft intusscheu geen betoog. Moge alle tuinders en bloemisten tot deze zoo nood zakelijke organisatie toetreden! Tevens meenen wfj goed te doen op een meermalen voorko mend misverstand te wijzen. Er schijnt te wor den gemeend, dat in De Hanze geen plaats i» voor bloemisten en tuinders, maar dat de R. K. Middenstands-vereen i gin ®l°b alleen be paalt tot industrieëelen en neringdoenden. Op de beste gronden meenen wij deze meening te kunnen bestrijden en hopen, dat de naburige afdeelingen hun ledental met vele tuinders en bloemisten vermeerderd zien. HEEMSKERK. R. K. Kiesvereeniging. Gisteravond vergader de deze in 't café van den boa» L. Henneman, ten einde een candidaat te stellen voor den Gemeen teraad. Met 53 van de 85 uitgebrachte stem men werd bij eerste stemming gekozen de heer H. Bergfeld. Nadat de Z.E. Heer Pastoor nog een hartelijk woord had gesproken om eensge zind den gekozen candidaat te steunen werd de verg. door den voorzitter, den heer W. J. A. de Wildt gesloten. UITGEEST. Naar Heilo! Door fraai najaarsweer begun stigd, trok Zondag eene «zeer kleine processie- waarvan ik het aantal niet durf noemen, naar Maria's genadeoord, te Heilo, onder ge leide van den pastoor der parochie. Bij aan komst werden eerst eenige gezamenlijke oefe ningen gehouden. Tegen 1 uur werden door den ZeerEerw. Heer Pastoor de kruiswegoefenin gen gebeden, waarbij hij twee korte toespraken hield tot de pelgrims, hen vooral aansporende om in alle noodên des levens, vooral tot Maria hun toevlucht te nemen. Hierna trokken de pel grims tegen half drie opgewekt huiswaarts. CASTIHCUM. Sint Petrus Cmiisius. Vrijdag hield de R. K. Bropagandaclub Petr. Oanisius wederom haar eersté wintervergadering. Vele uiëtiwe léden gaven zien al aanstonds op. Na voorlezing van het reglement werd de heer J. Poxtegies met 20 van 42 aanwezige stemmen als voorzitter Herkozen. Besloten, werd dat de boekenkast Zondag 19 Oct. zou worden geopend maar aan alle lezers alleen zou worden verzocht zich een catalogus 10 cent aan te schaffen. Nadat die rekening .en verantwoording van den penningmeester was goedgekeurd sprak de Geestel. Adviseur de nieuwe leden toe hen aansporend ijverige propa gandisten te worden en bedankte den voorzit ter voor zijn onverdroten aibeid alsmede het geheele bestuur en «prak den wenseh uit dat in de toekomst de ijver en samenwerking even groot zouden blijven. Na nogmaals huishoude lijke punten besproken te hebben, werd de ver gadering gesloten. HILLEGOM. Holl. Maatschappij van Landbouw. De afd, Oegstgeest en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield gisteravond een huishoudelijke vergadering te Hillegom. Na opening werden de notulen onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was o.m, een jaarver slag van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Bij punt 2 van de agenda: Verslag afgevaar digden naar de algemeene vergadering te '•-Gravenhage, rapporteerde de voorzitter, de heer Marbue, een en ander daarover. Hij was van meening, dat de besprekingen op de al gemeene vergadering dit jaar niet tot haar recht waren gekomen, doordat deze vergade ring samenviel met de landbouwtentoonstel ling. Daarna bracht hij 'n uitvoerig verslag uit over hetgeen op de vergadering was behan deld. De heer 3". Heemskerk te Hillegom vroeg nu enkele inlichtingen, welke gaarne werden vrrtrekt. Naar aanleiding van een ingekomen stuik van de afd. Alphen, stelde het bestuur voor 2 leden af te vaardigen naar een verga dering van kaasmakers te Alphen, waar het nieuwe reglement der kaashandelaren, hetwelk vrij bezwaarlijk is voor de kaasproducenten, zal worden besproken en zoo mogelijk plannen zullen worden gevormd, om die bezwaren te ondervangen. Aan de afgevaardigden zal uit de afdeelingskas ieder 2.50 voor reis- en ver blijfkosten' worden vergoed. De hoeren W. v. d. Marei en O. de Jong werden als afgevaar digden aangewezen. Nog werd besproken de gezamenlijke Inkoop van kunstmeststoffen. De bestellingen zullen vooraf op de volgende vergadering worden in gewacht bij een uit het bestuur te benoemen oom miss ie van 8 personen. 'Aan He abonnó's te Noordwijk en omlig gende gemeenten dieelen wij mede, dat wegéns bet te laat verschijnen der courant, de® Zaterdag jX niet den eigen avorid. bij' alle abonné's kon worden bezorgd. De ggenten hiaidden hieraan dus geen schuld. ZAANDIJK. Brand in een caeao-fabriek. Zaterdagavond werd brand ontdekt in de cacaofabriek „Ariba," van de firma Dekker en Yan der Woude te Zaandijk. De fabriek was reeds door het werk volk verlaten en naar de oorzaak kan slechts gegist worden. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist den brand tot een deel der fa briek te beperken meldt de M. Crt. Verzekering dekt de schade. PATER VAN DEN TEMPEL. Do Zeereerw. Zeergel. Pator P. van den Tempel O. P., professor aan do kloosterschool t© Zwolle ie, naar t Centrum meldt, van do laatste HEL Sacramenten dor Stervenden voorzien. EEN NIEUW MUZIEKBLAD. Naar wij vernemen zal bij den uitgever Emil Wegelin alhier, in November een halfmaande- lijksch tijdschrift voor muziekvrienden en -be oefenaars verschijnen. Tot de medewerkers zul len een groot aantal bekende toonkunstenaars, componisten, dirigenten en muziekreferenten behooren. Een Commissie van Redactie zal be staan uit de heeren Willem Landré, Piet de Waardt en P. A. van Westrheene. Het nieuwe blad wil niet of nagenoeg niet concurreeren met bestaande uitgaven, doch in hoofdzaak dienen tot voorlichting in den meest uitgebreiden zin der intelligente dilettanten. VOETBAL. Nederlandsehe Voetbalbond. West le klasse. H. F. O.— U. V. V. 8—0 Haar eersten competitie-wedstrijd heeft H. F. O. gisteren met 3-0 gewonnen, op eigen veld spelend tegen U. V. V., nit Utrecht. H. F. O. heeft de volgende, sterke combinatie! Steup, doel; G. Sypesteyn, B. Verwey, (ach ter), de Klerck; v. d. Nagel; J. v. d. Weerd; (midden); Seignette, v. Delden, Laan, H. en J. Francken, (vóór). U. V. V. is gehandicapt door het gemis van Buitenweg; de Bie valt voor hem in, en de opstelling der Utrechtenaren is als volgt: „Vernooy." doel; Koot en de Munnik, achter v. d. Drift, Bol, „Boy," midden; Rutgers, v. Dillen, de Bie, J. Vos, te Winkel, vóór. Laan trapt voor H. F. O. af, op een wat glad veld. Het begin is voor de Stichtenaren, die door hun vlug en handig spel de H. F. O.-ver-, dediging druk w< i'k geven. De eerste schoten van U. V. V. hebben nog geen succes. Niet tegenstaande de Klerck buitengewoon goed op dreef is, dreigt van links toch veel gevaar, waar te Winkel met z'n mooie voorzetten, Vos dóór zijn handig drijven Steup in het nauw brengt. Verwey valt in de verdediging even* eens op. Het quintet van H. F. O. zit toch ook niet stil, maar vindt een goed stel achterspelers in} dt beide backs Koot en de Munnik, die mefj verre, harde trappen vaak het terrein zuiver' ren. We zien van de H. F. O.-voorhoede ook' mooie staaltjes voetbal. Fraaie voorzetten van Seignette, die de backs echter nog verwerken;' interessante wedloopen tusschen Jacques Francken en v. d. Drift, welke om beurten door den Haarlemmer en den U. V. *V'er gewonnen worden. Ah de Bie eens gevaarlijk het H. F. O. doel' bedreigt beeft, volgt een vinnigen aanval van' blauw-wit, maar Mannus schiet over. Steup stopt achter elkaar heel mooi twee sc-hoten, waarvan éen moeilijk lioog schot van links. Meerdere kansen gaan voor U. V. V. verlo ren door slecht schieten of wat treuzelen. Dicht bij het doel krijgt v. Dillen eens '11 mooien kans om te scoren, maar de Klerck snelt tijdig genoeg toe, om deze poging van den U. V. V'er te verijdelen. De hlauw-witte voorwaarts komen ei* meet' en meer in en de strijd gaat vrijwel gelijk op Laan kopt eens mooi. in, maar Vernooy is op z'n post, en al maakt hij een niet al te zekeren in druk, en is hij wat zenuwachtig, toch weet d« V.-keeper een tijdlang zijn doel schoon te houden, voor een niet gering deel zeker te danken aan het fraaie verdedigen der backs, die Laan of Mannus Francken niet veel schiet kans geven. Jacques Francken neemt kort ach ter elkaar goed twee corners, die echter geen doelpunt opleveren. De etend blijft langen tijd blank; de schoteü van roodnwitten gaan naast of over, of wor den door Steup verdienstelijk verwerkt. Mannus passeert eens fraai 'n heele rij U. V. Were en Iaat Jacques schieten, maar de schui ver van den links-buiten kan Vernooy ook al niet verschalken. Het loopt al aardig naar rust. H. F. C.'s aan voerder, die vanmiddag weer goed in vorm is, leidt weer een blauw-witten aanval. Na mooi oombinatie-spel der voorhoede komt de bal bij, v. Dolden, die met zijn schot succes heeft en H. F. O. de leiding geeft. De Utrechtenaren, die langen tijd sterker zijn geweest, en nu daarvoor een 10 achterstand krijgen, schijnen, als ze weer afgetrapt heb ben, even suf hierover. De bal is tenminste met een weer bij de rood-witte goal maar Laan trapt over doel en publiek heen. Tot half time blijft het 1—0 voor H. F. C. Na de rust zijn de Haarlemmers de aanvallen», de partij. Een hoekschop wordt goed genomen, Mannus haalt den bal mooi om, maar een u. V. V.-er Voorkomt netjes, dat de leiding; vergroot wordt. De gastheeren zijn nu op hun beurt vaak sterker, maar hun overwicht kun-! nen-zij vooralsnog niet in doelpunten uitdruk- ken. Dat komt voor een deel door het goede verdedigingsspel van de Utrechtenaren, en het niet „erg op schot zijn" van de H F. O.-voor- hoede. v. Delden mikt een paar maal in het publiekV. d. Nagel zelfs probeert 't ook met schieten, maar zoekt het doel te wl in u» ouurt van die oornervlag! Vernooij is boven-- dien nu in heel goeden vorm, en stopt verschil lende schoten op uitstekende wijze. De zooveelste corner voor H.F.C. stelt van Delden weer eens in de gelegenheid te schieten,; maar de bal stuit nu van een der H. F. C.-ers terug. De aanvallen van U. V. V. zijn minder talrijk en niet dikwijls lastig voor de H. F. O.-verde diging. Vos kan, nu Buitenweg absent is, blijk baar niet z'n gewone spel ontwikkelen, en wordt daarbij goed bewaakt en in de gaten ge houden door G. Sijpesteijn en de Klerck. Een oogenblikje verwachten we een doelpunt, hij een scrimmage voor het H. F. C.-doel. Steup werkt den bal niet voldoende weg, een paar U. V. Y.-ers loopen toe. Het leder ligt vlak bij de lijn, 'n stootje is voldoende om den stand gelijk te maken, maar de Utrechtenaren laten dR mooie kansje glippen. Steup trapt den bal uit 'n menschenkluwe corner, maar deze hoekschop levert niets op. Afgewisseld door enkele niet prettige momen ten van saai spel, gaat de strijd verder in het; Voordeel van H. F. O. De U. V. V.-backs en kee- per heken geen -rustig oogenhlik. Na een poosje I stoppen voor een ongeval van Laan, gaat het blauw-witte quintet opnieuw Vernooij's veste belegeren. Na een paar vergeefsche pogingen van ver- v schillende voörwaartsen, vindt Mannus ten tweede male het net, en ziet Vernooij, die zich anders goed hield, den bal weer in den hoek V verdwijnen. J. Vos gaat midden-voor spelen, wat echter in den stand geen verandering brengt. Een derde doelpunt voor H. F. O. brengt opnieuw vreugde in de blauw-witte gelederen. Maar, na discussie tusschen scheidsrechter en •pelers wordt dit punt ongeldig verklaard, om dat de hal reeds over de achterlijn geweest was. Hierna zien we H. F. O's keeper weer in actie, en in zijn al te grooten ijver, vergeet Steup de nieuwe spelregel. Hij holt met den bal in zijn handen buiten de lijnen van het groo te vak, en Vos zal den vrijen schop nemen. Hij schiet hoog op doel, maar Steup stompt corner. Op des scheidsrechters bevel gaat dit spelletje echter over, maar d© bal is nu het volgend oogenhlik weer op de U. V. V.-helft, en de voorwaarts van H. F. O. gaan weer hun ge luk beproeven, 'n Kort oogenblik voordat het laatste fluitje klinkt, maakt Laan de derde goal, en, onder luid gejuich van het publiek, (dat in grooten getale was opgekomen) eindigt deze st-rijd met 80 ra het voordeel van H.F.O. HENK. We veroorloven Ona, van een paar wed- brijden, uit, de „M.O." enkele bijzonderhe- fn Tizvrvi on - strijden, den over te nemen. Door D. F. C. gisteren met 8—0 te klopn pen, heeft Sparta den Zilveren Voetbal voor een jaar in bezit gekregen. D. F. G. had 'n Vijftal invallers, Sparta één. Met rust wan het 1—0 voor Sparta. Bij Haarlem—H. ,V. V. was de „Haagschen i ij de „the©" met 2—0 voor, en werd n»« bij de „the©1 na rust zelfs 8—0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2