MUM OOM 6ERNAC. BUITENLAND. BINNENLAND. Mu Bon Marcfoé* STADSNIEUWS laaarlG'A',rs'»Oirsaissei. voop a«ie Prins Katsura. t Uit Tokio wordt bericht, dut do oud-mi- fitrter-president, prins Katsura, die sedert eenigen tijd aan maagkanker lijdend a was, is overleden. Prins Katsura heeft steeds een groot aan tal gehad in do regeering van Japan, meer malen is hij opgetreden als minister en mi nister-president. Zijn militaire opleiding genoot hij te Ber lijn, waar hij ook eenigen tijd als militair attaché werkzaam was. Kardinaal Aguirre 1 Zijn Em. kardinaal Aguirre, do primaat van Spanje, die, zooals men weet, sedert eenigen tijd ernstig ziek was, is Donderdag to Toledo overleden. Gregorio Maria Agnidde y Garicia word den 12en Maart 1835 te La Polo do Gordon, in de provincie Leon geboren. In 1855 in de ordo der Minderbroeders getreden, werd hij in 1885 tot bisehop van Lugo, en in 1.894 tot aartsbis- chop van Burgos benoemd. Op 15 April 1.907 word hü dooi Pius X tot kardinaal gecreëerd en in 1909 tot den aartsbissehoppelijken zetel ▼an Toledo verheven met den titel van primaat van Spanje en patriarch van West-Indië, Een eerbiedwaardige priester. Naar de „Corrière d'Italia" vertelt, vierde pater Antonio Cristofaro, een eerbiedwaardig priester uit het diocees Venetië, dezer dagen zijn hondersten verjaardag. De geestelijke wa9> zooals het blad meldt, zeventig jaar geleden de eerste leeraar van den tegenwoordigen Paus, die toen nog pas zeven jaar oud was. De H. Vader zond zijn ouden leermeester een eigen handig geschreven brief van gelukwensch. De oude pater heeft veel plezier van zijn jongen loerling beleefd 1 Het Panamakana*.. Gisteren heeft op het White Houso te [Washington een plechtigheid plaats gehad, die sober was van uitvoering maar gewel dig in haar uitwerking. Do plechtigheid bestond hierin, dat Wil son, de president van de Vereenigde Sta ten, omringd door een groot aantal autori teiten, op eenelectrischen knop drukt. Op 't zelfde oogenblik dat de president den knop naar beneden drukte, vlogen in het Panamakanaal (op 2000 mijl- afstand) 20 ton dynamiet in de lucht, waarmee de laatste dam in het kanaal werd opgeruimd en de beide oceanen met elkaar in verbin ding stonden. Binnen enkele maanden zal, zooals men weet, liet hoele kanaal gereed zijn. BEGINT HET WEER? „De Tijd" neemt met instemming een en ander over uit ons artikeltje over de rechter lijke benoemingen in Limburg. Op één punt wordt door het Amsterdam- sche orgaan correctie aangebracht: wij heb ben ons vergist toen wij schreven, dat de sub- etitunt-Off. te Maastricht óók niot-katholiek is. „De Tijd" schrijft: „Juist is het, dat sinds zeer langen tijd te Maastricht een E. K. officier van justitie is geweest; de tegenwoordige officier, mr. Van dor Kun, bevorderd tot procureur-generaal in Den Bosch, is óók R. K. Doch minder juist is de bewering, dat de substituut-officier van justitie Protestant is. De huidige substituut mr. J. Gadiot, is Roomsch-Katholiek; zijn voorgangers waren protestant; mr. Gadiot kwam in de plaats van nu-. Brants, ecu pro testant, die mr. Baron van Heemstra, een pro testant, den tegenwoorddigen burgemeester ▼au Arnhem, opvolgde. Baron van Heemstra verving mr. Hoyer, en deze den reeds over leden mr. Engelberts, óók een protestant. „Met de benoeming van een E. K. substi- tuutofficier van Justitie, in casu mr. Gadiot, is feitelijk met de traditie gebroken, om een protestant, althans uiet-Katholiek te benoe men; eveneens werd met de benoeming van mr. Buijs, een protestant, tot officier van ju stitie, afgeweken van de gewoonte, om een R. K. officier van justitie aan de Arrondis sementsrechtbank te plaatsen. „Dat een officier van justitie bij de recht bank te Maastricht R. K. behoort te zijn, zijn wij volkomen eens met de „N. H. Ct." Eu deze regeering had een daad van groot ver- trouwen gesteld, indien zij "met het thans te Maastricht gevolgde systeem had gebroken en er een R. K. officier van justitie had be noemd. Dan waren beide titularissen R. K. en aan een onrecht, dat sinds jaren bestaat, was een einde gemaakt. In een R. K. arron dissement, als Maastricht is, i3 niet alleen een R. K. officier, doch ook een R. K. sub stituut op zijn plaats. Minder gewenscht. is het, dat sedert jaren op de officiors-zetel in do strafkamer een protestant heeft gezeteld, al valt het niet te ontkennen dat do voorgangors van mr. Gadiot zeer bokwamo en humane ambtenaren waren. Met de „N. H. Ct." hopen we, dat de tweede substituut, eerlang aan de Rechtbank te Maastricht te benoemen, een R. K. ambte naar zij. Een vraag is het echter, of een tweede substituut de zeer zware taak der met werk overladen rechters zal kunnen verlichten. De mijnstreek geeft der Rechtbank handen vol werk. Uitbreiding vnn het aantal rechters te Maastricht is niet minder urgent." EEN OORDEEL OVER DEN MINISTER VAN KOLONIËN. Het Soer. Ifandelhl., dat onlangs over mi nister Pleyte een zoo vernietigend oordeel uitsprak, is daarover aan het polemUeoren gegaan met. een ander Indisch blad. Hot „S. H." besluit zijn verweer met de vol gende niet maïsolie slot zins node: „Om terug te komen bij ons punt van uitgang: van verschillende tot oordeelen be voegde personen heb ik instemming ont vangen met mijn oordeel over mr. Pleyte. Ik ben bereid van eenigc dezer personen de namen aan de Locom.-redacteur op te ge ven, opda.t zij dio hoeren zelf zal kunnen ondervragen (geheimhouding der namen dient natuurlijk gewaarborgd te worden). De )Sornaraugscho Lohengrin, de dappere strij der voor waarheid, recht en abonnós, zal dan moeten erkennen dat ik niet op losse gronden mijn minder vleiend oordeel over mr. Pleyte lieb geuit. Het dient gezegd, dat ook in patria onder Indische kringen do benoeming van mr. Pleyte tot minister van Koloniën een ware verrassing is geweest." DE NIEUWE HOOEDCOMMISSARIS VAN POLITIE TH AMSTERDAM. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, is het vrij zeker, dat de heer Roest van Limburg, hoofdcommissaris te Rotterdam, tot hoofd commissaris van politie te Amsterdam be noemd zal worden. MOORDAANSLAG IN ATJEII. De correspondent te Batavia van de Tel. seint d.d. 11 October: Tijdens een zitting van den landraad van Segli hoeft oen Atjehor den overste Schee per, gezaghebber, levensgevaarlijk gewond. De Atjehor is afgemaakt. Het bïad teekent hierbij aan, dat het te legram zeer verminkt is overgekomen. Ver moedelijk is de overste, waarop de aanslag werd gepleegd, luitenant-kolonel W. B. J. A. Scheepens. Een vader dio zijn zoon doodschiet. Te Hoeven (N. Br.) heeft zich het droevig geval voorgedaan, dat een vader zijn zoon heeft doodgeschoten. Hieromtrent meldt hot Dbld. v. N. Brab., dat de verslageno, Jan Lambrechts bekend stond om zijn slecht ge drag. Hij had zijn vader reeds meermalen met don dood bedreigd, gelijk Vrijdagavond weer, toen hij dronken thuis was gekomen. Zijn vader had toon den veldwachter te' hulp geroepen, maar Jan hield zich bij de komst van do twee mannen slapende. De veldwachter ging weg en do vader nam, daar zijn zoon revolver en mes bij zich op bed had, een geladen geweer moe naar bed. Nog geen tien minuten daarna kwam de zoou uit. bed naar de plaats, waar zijn va der en moeder lagen. De vader greep in zijn angst terstond naar het geweer en schoot den zoon de volle lading in de lin kerborst. De getroffene moet, nog tegen zijn moe der gozegd hebben: „dat is mijn dood". De dokter constateerde, dat de dood spoedig was ingetreden!. Do dader, die in den omtrek goed bekend staat, is te Rucpken in verzekerde bewaring en heeft bekend. Weer ingepikt. De man, die betrapt werd op poging tol: diefstal in een hotel aan het Tulpplein, te Amsterdam, is Zaterdag avond uit het politiebureau aan het J. D. Meyerplein ontsnapt. Een politiebeambte, die den vluchteling in do Houtkoppersdwars- straat te pakken kreeg, werd door het op- troden van het. publiek gedwongen den ar restant weer lost o laten. Deze vluchtte in een huis in genoemde straat, waar hij door de politie in een liok werd aangetrof fen en opnieuw gearresteerd werd. Do hoedenspelden-inquisitie. Dezer da gen is 't verbod van onbeschermde hoeden- spolden in de tramwagens te Rotterdam in werking getreden, handigde het den rechtercommissaris, daarbij voegende, dat hij die persoonlijk van zijn vriend de Jong vóór zijn dood had ontvangen, en dat hu daarmee doen kon wat liij wilde. Toen hem de rechter vroeg of hü hem ook zeg gen kon, waarom juist hij die waarde-papic- ren van De J. had ontvangen, antwoordde Linders, dat De J. reeds lang met eon groot deel zijner familie overhoop lag, en dat hij niet wilde dat zü van zijn centen nog na zijn T .dood zouden profiteeren. Alsnu werden nog Voor ons, mannen, heeft dit verbod geen ©en paar leden der familie De J. gehoord, die belang, maar voor de dames kon het om in den groote-mogendhedenstgl te spreken verwikkelingen geven, zoo lezen wij in het R. Nieuwsblad. Een smadelijk verwijderen uit eiken tram wagen dreigt ieder dame, die met een scherpe punt boven den koketteu hoed do oogen en do wangen van baar medemensehen belaagt. De schuchtere jongeling van den Edel- karper is dus 's-morgens op pad gegaan, zieli al vooraf verkneukelend over de barre din gen die hij zien zou. Hij had er bast twee dub beltjes, zijnde twee retourtjes voor over. Hij besteeg dies plechtig een wagen van lün zeven, nam een pasje on keek uit. Er zat geen dame in do tramwagen. Conducteur, dus sprak liij, knus don geld- drager aan, heb jo d'r al veel gesnapt! Het was een onvriendelijke conducteur en hij had geen twee-en-een-lialve cent fooi ge geven, dus kreeg hij kortaf ten antwoord: 'k Weet van niks. Weet u van niets? wilde hü vragen, doch warempel, daar stapte een dame met een pun- tigen hoedenspeld op Ho treeplank. De schuchtere jongeling beek zün oogen uit. Er gebeurde niets. De conducteur ging zijn kaartje brengen en zweeg. Toen nam de schuchtere jongeling maat regelen. Conducteur' fluisterde hü en hij knip oogde in de richting van de dame. Do conducteur keek langs den schuchte- ren jongeling heen. Die dame.... fluisterde deze. Wat mot n toch meneer? vroeg, boos, de conducteur. Die dame heeft een hoedenspeld.ik eehter de zaak niet duidelüker konden voor stellen, en daarmede was bet verhoor afge- loopen. De rechter wensohtc tot nader onderzoek de effecten mede te nemen. Linders stemde daarin toe, op conditie, dat ze hem naderhand weer zonden worden ter hand gesteld. Na- tunrlyk was er geen sprake van, dat na dit verhoor en het resultaat daarvan het gerecht ook eenigszins tegen den verdachte kon op treden en verlieten de heeren dan ook weldra het dorp, dat door deze gebeurtenis als 'twaro op zün achterste beenen stond. Honderden Stonden op de straat het feit te bespreken, afwachtend tot men beklaagde zou zien bui ten brengen en deze kwam ook vlak achter de rechters naar buiten, maarmet een mand brood op z'n schouders stapte hü la chend naar een zijner klanten, het onderzoelf was afgeloopenl SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Donderavond vergaderde in 't gebouw St. Rave do R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Augustinua". De voor zitter opende de vergadering met den Ohris- tielijken groet, kou met genoegen constateeven dat do opkomst best was, en sehreef zulks vooral toe aan de tegenwoordigheid van den Zeer Eer w. Heer Adviseur, welke dezen avond voor 't eerst in 't midden der Spoor- en Tram mannen was verschenen en wien3 tegen woordigheid ook spreker ten zeerste op prijs stelde. Do secretaris las hierna de notulen welke ongewijzigd werden geaccepteerd, en deeldo mede, dat in antwoord op een verzoek bedoel een hoedenspeld met een punt.... ik jgericht tot den dief ingenieur O.Ws. om een bedoel een punt zonder dopje. 'k Weet van niks. Weet n van niets. Dat is ver nod en. Kau wel. D'r is mijn niks ge zei cl. De gemeenteraad..,. 'k Weet van niks. j onderhoud te willen toestaan aan het D.-B. der vereeniging ter bespreking van een, ter vorige vergadering, ingekomen klacht, dezo niet genegen was te confereeren met perso nen, niet in dienst der H. U. S. M. Op voor stel van het bestuur werd deze zaak thans Vele malen de vergaderingen bij te komen wo« non. Ton slotte wees Z.E. op liet laag per centage georganiseerde R. K. mannen onder bet werkplaatspersonecl, on spoorde aan tot flinke propaganda, raadde aan steeds als Ka-, tholieke mannen op te treden en door een goed voorbeeld, hen die nog niet het „Rechts Spoor" bewandelen, hiertoe aan to sporen. Z.E. wees op don Patroon „St. August inus" welke ook door 't goode voorbeeld van an deren, vooral van Zijno H. Moedor, iu '5 reohto spoor was gekomen. Een hartelijk ap- pftms was de dank voor do kor tb, doch har telijke toespraak v. Z.E. Dan volgde de instal latie, mot voor elk eone bizondero opwekking doer den voorz., van een viertal nieuwe leden. Aangaande het jaarfeest en de propaganda, werd besloten aangezien door den Ned. R. K. Volksbond reeds in feestavonden wonlt, voor zien, geen eigen feestavond te organlseeron. Omtrent propaganda valt te vermelden dab eein^, propagandaclub werd opgericht waar voor zich een tiental leden beschikbaar stel den. Do rondvraag nam nogal tijd in beslag, zoodat de klok van half elf den voorzi lier noopt», ofschoon slechts noode, deze zeer ge animeerde vergadering to sluiten met eou opwekkend woord voor don toekomst en don Ohris tel ijken groet. GEMEENTEZAKEN Er stapte nog oen dame op zonder dopje en verwezen naar de klaohten-Oommissie. Inge- do conducteur bleef onbewogen. j komen was oen sohrijven van den heer Op 't Beursplein stapte de schuchtere jon-1 Karstens, die kennis geeft van zijn voornemen geling dadelijk naar het tramhuisje. HU zouons lichtbocldenavonden te geven voor kin wol eens zien. j deren van bondsleden; hetgeen voor keunis- Controleur, sprak jjjj, driftig, vandaag ia go ving werd aangenomen. do lioedenspeld-kwestie iu werking getreden. De controleur lachte. Wel zoo, meneer! Ja. n weet wel, 't verbod om zon,oor nop jes to 1 nopen De controleur Iaéliö? nog meer. 'k Weet van niks. Wol sapperloot nog t.oe. Wet is wet. Plicht is plicht. Hebt u hier oen telefoon? Jawel, een publieke. Voorgelezen werd een circulaire van den Ned. R. K. Volksbond die een cursus zal organiseeren tot opleiding van en vorming tot bestuursleden. Besloten werd dat aan dien cursus door den voorzitter en de beide secre tarissen alsmede nog drie loden zal worden deelgenomen. De nadruk werd er vooral op gelegd dat de deelnemers zich verplichten den geheelen cursus mede te maken. Mede- doeling werd gedaan, dat 'het plan bestond, De jongeling stopte zijn nog overig dub- den heer H. Terra, welke 1 Oct. 1.1. als beitje in het toestel en kreeg verbinding met j vrijgestelde in dienst van den bond is ge-- de Isaac Hubertstraat. treden, eon klein souvenir aan te bieden, Met de directie asjeblieft.Hallo, weetvoor do groobo werkzaamheid door hem, sinds u ook niets van .de hoedenespelddopjesgemeen-de oprichting van don bond aan dezen be- t everordeningIk zeg van de Üoedenspel- j wezen. Dit plan vind algemecnen bijval. Re- denzonderdopjesverbodsbepalingvan lietslot-on word de bijdrage hiertoe uit de ver- priipnntzonderdopjeshoedorispeldartikelj' oouigingskas nemén. Aan de orde was thans Nee? 'sis in den gemeenteraad toch besloten, 'punt 3 der agonda. „Installatie van den Z.E. Boos legde hii het toestel neer. j Adviseur", De voorzitter memoreerde de uit-1 Op 't Beursplein zag hij dames in eu uit muntende hoedanigheden van den vorigon Ad- stappen, onbeschermd van hoedenspeld. En j viseur, thans Pastoor L. v. d. Berg, te Assen geen conducteur belette haar, geen conducteur dolt, dien spreker slechts noode had zien wist van iets Een inval. Dezer dagen werd in het dorp heengaan. Spreker stelde echter zijn volle vertrouwen op den nieuwen titularis en sprak je Kruisland 'n justitieel onderzoek ingesteld don wensch uit dat do Spoor- en Trammannen, 'bij (ion bakker Linders. Heel het dorp stond wolk» z.i. meer nog dan anderen geestelijke overhoop. Naar de Grondwet mededeelt, kwam leiding noodig hebben, veel van de krachten Linkers zelf lachend do hoeren uit Breda te- j VJU1 55.B. zouden mogen profiteeren, on heette gemoot. Iiy wist wel waarvoor ze kwamen en 55.E. ten slotte van harte welkom. (Applaus), dal bij liun weldra uit den brand zou helpen, j De Z.E. Heer Adviseur, dankte hierop den Binnen gekomen wercl Linders medegedeeld j voorzitter voor diens hartelijke woorden en dat een maand of drie geleden zekere A. de aoide, zijne baak te aanvaarden met do l«este Jong, rentenier te Kruisland, was gestorven. 'woescIkux voor de R. K. organisatie in 't al- Een tijd nadien, bij het opmaken van de'gemeen en voor Spoor- en Tram in 't bizon- nalatenschap, bleek hot de familie, dat er een der, Z.E. betuigdo zijno spijt dat Hij niet pak effecten, ter waarde van 800, wog was reeds eerder had kunnen kouten, te meer daar en van die zijde een klacht bij de justitie in j '6 bestuur van Spoor on Tram, bet eerste was gekomen, dat de heer Linders, die wederrccli-1 waarmede Z.E. hier in Haarlem kennis maak* lelijk in zijn bezit. had. Linders bevestigde te. Sprekers eerste indruk van het Spoor- dit terstond en haalde tot overtuiging hot pak on Trampersoneel was eeno zeer aangename, waarde-papiciiv uit zi.iu secretaire en over- Z.E, gevoelde zich onder lien thuis ea hoopte Overdracht Concessie. De Haarlenische Tramweg-Mij. verzoekt den Raad zijne goedkeuring er aan te willen hech ten, dat de ten haren name staande concessie door haar worde overgedragen aan de Noord- Zuid-Holl. Tramweg-Maatschappij, gevestigd te Amsterdam. Bij B. en \V. bestaan tegen inwilliging van dit verzoek de volgende bezwaren. a. door de gemeente Haarlem kan geen con cessie verleend worden voor het exploiteeren van eenc tramlijn in eene andere gemeente; zij kan uitsluitend vergunnen, dat rails worden gelegd in gronden, buiten de gemeente gelegen, welke haar toebehooren h. in de verleende concessie, welker over dracht aan de N. Z. H. T. verzocht wordt, staan dientengevolge allerlei bepalingen, die niet zijn toe te passen; c. het grootste gedeelte der gronden, waar op de concessie betrekking had, is in eigendom aan de gemeente Heemstede overgedragen. Aan deze bezwaren zou tegemoet gekomen kunnen worden door de bestaande concessie aan j de H. T. M. op te zeggen en vervolgens aan de N. Z. H. T. vergunning te verleerien tot het 'hebben en houden van rails ter plaatse, zooais j deze thans aanwezig zijn, in gronden, in eigen dom toebehoorende aan de gemeente Haarlem en gelegen in de gemeente Heemstede. Gezette overweging van de vraag, of het in het belang der gemeente ware, om op die wijze 1 aan de verzoeken der meergenoemde maatschap- 1 pijen tegemoet te komen, opdat bereikt zou wor- den, hetgeen zij daarmede zich voorstellen te bereiken, heeft tot eene ontkennende beantwoor ding dier vraag gebracht. Met de Commissie voor de Ramplannen zijn R. en W. namelijk van meening, dat het wen- schelijk is, dat de tram daar ter plaatse uit den Hout verwijderd wordt, en dat het aanbeveling verdient, om de komst eener tramlijn door het Haarlemuierhoutpark te bevorderen. B. en W. stellen voor aan de H. T. M. de concessie, verleend bij raadsbesluit van 10 Maart 1879 no. 14, op te zeggen en daarbij te bepalen, met afwijking van het bepaalde in arti kel '2 dier concessie, dat binnen één jaar na de opzegging de in dat artikel bedoelde sporen of rails door de H. T. M. moeten zijn opgebroken en verwijderd. Monteurs bij de N. Z. li. T. Af. B. en W. stellen voor op een verzoekschrift van een viertal monteurs in dienst der N. Z. H. 1. M., houdende verzoek, om te mogen verne men, of het raadsbesluit van 9 Mei 1913, voor wat betreft de wedstrijdregeling, ook op hen van toepassing is, te berichten dat zij, ais be- hoorende tot het personeel der N. Z. H. T. M., vallen onder bovengenoemd raadsbesluit. Adressanten waren van meening dat de rege ling niet van toepassing is op hen, doch alléén op het rijdende personeel, en verzoeken een werktijd-regeling te willen invoeren, in overeen stemming met genoemd raadsbesluit. De ajdeelingsverslagen. In aansluiting op de mededeelingen uit de afdelingsverslagen, in ons nummer van Zater dag, geven wij nog het volgende excerpt: In overweging werd gegeven in de eerste af- deeling, om in 't belang van 't personeel, de brug over de Jan Gijzenvaart, alle Zondagen geslo- ten te houden. Met ingenomenheidwerd bij volgu. 115 hef FEUILLETOÜ Een herinnering van 't Fransche Keizerrijk, 8> Omdat ik zoo gaarne eens wilde zien, hoe mijn neef in Engeland werd opgevoed, en omdat het me heter toescheen om onze bloedverwantschap te verzwijgen in de tegen woordigheid mijner makkers. Zü zouden dan allicht geneigd zün om te denken, dat alleen pevsonnlükegevoelens de reden waren geweest tot niiju inhun oog zonderling optreden tegen over u. Maar nu zult ge me zeker wel willen toestaan u een hartelijk welkom in Frankrijk toe te reepen en u mijn leedwezen te betui gen over de ruwe ontvangst, u hier gisteren avond bereid. Ik ben er zeker van dat Sibylle met my mee wil werken om dezon eersten, anaangenamen indruk bij u uit te wisschen. Dit zeggend staarde hü zijn dochter met den teij bekenden sarcastischen glimlach aan, doch zy antwoordde niet. Gedurende eenige minuten bleef ik roerloos mij nu weer- geheel bekende kamer be- fohoii wanik liefkoosde als het ware de fraaie ^«Jhilderde wapens en jaohttropeeëu aan den wand, aan niet» ander deukend dan aan liet groote geluk (lat ik imj nu weer bevond in mijn eigen geliefd kasteel Grosbois. Toen evenwel namen mijn gedachten een andere wending, Dit was dus mijn veel besproken oom, de man, die müu vader zoo menigmaal vervloekt had, die mijn ouders uit hun recht matig landgoed en uit hun land had weten te verjageu en die er zich toen zelf metter woon gevestigd had. Zij zetten ons aan de gedekte tafel neder eu müu oom opende opnieuw het gesprek met de woorden: „Toen ik u voor het eerst zag, meende ik reeds dadelijk, dat gij bet waart, want ge deed me denken aan uw vader inden j tijd, dat hij nog verloofd was met mijn zus ter. Alleen en dit zeg dstrekt niet al- I leen om u Ie vleien zgt gij knapper, hoewel men hem den sohoonsteu niau tus- schon Ron ga an en de zee noemde. M aar be- halve dat go moet niet vergeten, dat ik u verwachtte eu dat men in deze woelige tü- den niet zoo lieel veel jonge aristocraten van j uw leeftgd langs de kust vindt dwalen. Hadt ge nooit hooren spreken van den geheimen 'gang van Grosbois? Nu hij me dit vroeg, dook een vage herin nering uit mijn. kinderjaren by me op eu her innerde ik me ook, dat mün vader mg verteld had, dat de zoldering er van ingestort en de gang dus in het vervolg niet meer te gebrui ken was. Juist, zeide mijn ©om, maar toen het kas teel eu het omliggende land mijn eigendom werd, was het eerste wat ik deed, de gang een nieuwen uitgang te bezorgen, daar ik voorzag, dat er moeilijke tijden aan zouden breken. Had men dit wat eerder ingezien, dau voorwaar zou de vlucht van uw ouders vrij wat gemakkelüker geweest zün. Met een blik van minachting en woede keek ik. den spreker aan en bemerkte toen meteen, dat zgu eerst zoo vriendelijke grijze oogen nu weer een harde, koude uitdrukking hadden aangenomen. En geen wonder, want deze aan menscheukennis en ervaring rijke man had mgu geheelen gedachtengang be- j grepen, zonder dat ik een woord bad gespro- ken. - Laat ons in vredesnaam geen familie-: twisten gaan oprakeleu, zeide lig toen, die hoorden thuis hg de vorige generatie, eu gij - eu Sibylle vormt nu immers een nieuw ge slacht, niet, waar? Gedurende al den tijd, dien ik reeds in de zaal mijner voorouders vertoefde, bad mgnj nichtje gezwegen, en dezelfde norscho on vriendelijke uitdrukking, (lio op haar gezicht j was vesrclionen, toon haar vader mij aan haar had voorgesteld, bewees haar weinig vriendelgke gezindheid tegenover mij. Kom, Sibylle, zeide nu haar vader, stel ook gij uw neef Louis nu eens gerust op het' punt van familietwisten. Het is al heel gemakkelijk voor ons, va- der, om op die wijze met onzen gast te «pre- j kon, antwoordde zij hem, maar vergeet niet, dat dat portret daar ginds niet uw beeltenis' is en dat de wapens hier aau de muren niet aan u toebehooren. Wel behoort liet kasteel en liet landgoed .daaromheen aan ons, maar het staat den erfgenaam der de La vals om ons tii zeggen, of hij genoegen neemt met die omstandigheid. Haar donkere oogen schitterden. Haar wan gen kleurden zich, (oen zg haastig deze woor den uitsprak en uiij uitdagend in het gezicht staarde, nieuwsgierig naar mijn antwoord. Tk moet zeggen, dat de toon, waarop gij tot uw neef spreekt, veel aan vriendelgkheid te wenschen overlaat, Sibylle, sprak de oude man streng. Door een louter toeval is dit landgoed, dat Louis anders geërfd zou heb - beu, mi ons eigendom geworden, maar mij dunkt, dat het niet te j»ns komt, dat wij hem aan dit feit herinneren. Dat feit behoeft niet in herinnering ge bracht te worden, klonk haar stem. (ie doet me onrecht aan, riep ik uit, ge prikkeld door de voor mij zoö onbegrijpelijke woede van liet schoone meisje. Het is waar ik zal niet. gemakkelijk vergeten, dat het kasteel en de daarom gelegen landerijen het eigendom waren van mijn ouders en ik zou dan ook al een onmogelijke domoor moeten wezen als ik dat'werkelijk kon vergeten maar indien gij meent, dat ik u vijandig ge zind hen of een kwaad hart toedraag enkel eu alleen om die reden, dan moet ik n zeg gen, hebt ge u vergist. Wat mijzelf betreft, ik verlang niets anders dan mijzolven met mijn eigen zwaard een roemrgkó positie tg scheppen. En nooit was de tijd daarvoor zoo guu- stig als. tegenwoordig, viel nign oom mg iu dó redo. Telkens en telkens weer boort men van grootsehe daden en zgt gg maar eenmaal aan het hof des keizers geweest dan voorwaar zult gü genoeg iu do gelegenheid wezen om u te onderscheiden. Gg wilt hem immers uvr diensten aanbieden? Ik wil alles doen om tuijn land groot te helpen maken. Als gij den keizer dient, dan zult go dat het best kunneu doen, want zonder hem wordt Frankrijk een chaos. Naar ik hoor, is het niet gemakkelijk het dien man naar den zin te maken, mengde zich nu mün nichtje ia het gesprek. Als ik in uw plaats geweest was, zou ik kalmpjes in Engeland gebleven zijn ge waart (laar trouwens ook veiliger dan hier. liet scheen dat mijn nichljo het er op gezet- had om me op alle mogelijke manieren te prikkelen. Verwonderd wroeg ik mijzelve af, wat toch wel de reden van haar boosheid tegen mij kon wezen. Had ik haar beleediad? Maar waarmede dan? Ook haar vader staarde haar verbaasd aan en zeide toen op strengen toon: Jo neef is een dapper man en dat kan men niet van lederen man tegenwoordig zeg. ge"- Van wien dan niet? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 2"P ai,l",g|J i1I,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5