W. C/'weehuliserr. arteJjorJss/raat 27. yeJe/J770. Speciaal adres vour SchoolSaarzen. IggezoRden Hededeeiisg. Uit onze Oost. Posterijen en Telegrafie Sport en Wedstrijden. NIEUWS BIT DEN OMTREK Is het een nierziekte? lfS©£ZOüD£gg. CASTRICUM. jpp £lan van B. en W. begroet, om het salaris van oen Directeur van O. w. van f 4500 tot f 5000 ie verhoogen. Enkele leden wilden periodieke regeling van de salarissen der hoofdambtenarenanderen prefereerden verhooging naar gelang van om standigheden. Door sommigen werd bij volgn. 116 met na druk de wenschelijkheid van openbare boven ondcrhandschc aanbestedingen betoogd. Enkele leden vroegen plaatsing van meer beu len, ook in den Mout en op singels. Gevraagd werd of spoedige behandeling van de requesten der politieagenten inzake hun loonregeling tegemoet kan worden gezien. (Dit werd ook door meerdere leden der 2e afdecling gevraagd, waar men bovendien algemeen van oordeel was dat de politie meer ontwikkeld moet worden in liet verschaffen van hulp bij onge vallen, terwijl meerderen zwemonaerricht, al thans voor de jongere politieagenten, verplicht wilden zien). Enkele leden maakten bezwaar tegen vermel ding der gratis afgifte op de vaccinatie-biljet- ten. De wensch werd geuit dat den leerlinge!? Wier school geen gymnastieklokaal heeft, 's avonds'in de bestaande lokalen onderricht zal worden ge geven. Sommigen merkten op dat zoo mogelijk en In verband met geldennde regelingen, ook de Stads-apotheck op Zondag moet worden geslo ten. Naar 't oordeel van êommigen moet getracht worden om de Rijksbijdrage te doen verhoogen en gewenscht werd een hoogcre Riikssubsidie voor de Meisjesschool voor M. O. In de tweede afdeeling: Een lid drong aan op meer systematische hui zennummering, volgens de Amsterdamsche me thode. Nu geschiedt vaak het opklimmen der nummers bij evenwijdig-loopende straten in te gengestelde richting. Een lid drong aan op instelling van een ge meentelijken dienst voor eerste hulp bij ongeluk ken, in samenwerking met de bestaande organi saties, en wees speciaal op aanschaffing van vervoerbare zuurstofapparaten. Enkele leden wenschten dat de subsidie van den heer A. A. Sprenger Sr. van jaar tot jaar /ou worden begroot, en dat het zwenionderricht onder controle van een commissie ('t zij uit den Raad of van particulieren) zou komen te staan. Onvoorziene uitgaven. B. en W. stellen een staat tot beschikking op den post Onvoorziene Uitgaven dienst 1913 voor. Het totale bedrag is f 899.45, waarvan 842.03 voor teruggaaf van inkomstenbelas ting en f 57.41 voor terugbetaling aan de Haarl. Tramweg-Mij. van de bij vooruitbetaling voldane huur voor grond aan de Rozenstraat over het tijdvak 22 Sept.31 Dec. 1913. De loonregeling der N. Z. H. T. M. De directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij. verzoekt den Raad, een aanvul- lings-loonregeling voor het personeel, ouder dan 23 jaar en dienstdoende op de Haarlemsche lijnen, te willen goedkeuren. In die loonregeling is het minimumloon van poetseiW (in vasten dienst) bepaald op f 12 met verhoogingen als in het Haarlemsche werklie denreglement. Betreffende los personeel: le. leerling-perso neel, waartoe alle nieuw aangestelden geduren de hoogstens een half jaar behooren: leerling conducteur per week 9.10, leerling-wagenbe stuurder per week f 10.85, leerling-poetser per Weck f 10.50. 2e. personeel, dat in dienst treedt op een leef tijd ouder dan 45 jaar: de bezoldiging zal in dividueel worden geregeld onder goedkeuring van B. en W. De regeling onder le genoemd houd verband met de omstandigheid, dat jong personeel veel geringe' e waarde bezit dan meer geschoold per soneel. Niet alleen eischt jong personeel veel meer toezicht van de zijde van de Maatschappij, en dit geldt vooral de poetsers, doch ook het weinig zuinige stroomverbruik der jonge bestuurders en de onoplettendheid van jonge conducteurs be rokkenen direct nadeel. I De directie der N. Z. H. T. M. heeft ge meend dit leerling-tijdperk niet korter dan op een half jaar te mogen stellen. De regeling onder 2e genoemd wordt noodig geacht in verband met het kunnen handhaven van enkele reeds in dienst zijnde en mogelijk nog in dienst te nemen ouderen van dagen, die, jfschoon niet volwaardig, de werkzaamheden, waarvoor zij worden bestemd, kunnen verrich ten. Voor dergelijk personeel, ouder dan 50 jaar, Jafkomstig van de Haarlemsche Tramweg-Maat schappij, werd reeds eene ovre komstige rege ling door Uwen Raad goedgekeurd. Wij hebben echter gemeend thans de leeftijd op 45 jaar te moeten stellen, om niet verplicht te zijn een enkele, reeds in dienst der Maat schappij zijnde persoon, te moeten ontslaan. i B. en \V. hebben geen bezwaar tegen de loon- j regeling van de poetsers. I Wat betreft de regeling voor het personeel, j zeggen B. en W. dat er wat te zeggen valt zoo- Na evenwel het betrokken personeel zelf (zooals eerst afwijzend op deze regeling te moeten ad- visecren, en de door de N. Z. Ii. T. M. voorge stelde leerling-weekloonen niet goed te keuren. Nu evenwel het betrokken personeel zelf (zooals uit de aan den Raad gerichte adressen van de Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel blijkt) zich uitspreekt vóór het aangeboden leerling stelsel, mits dit beperkt worde tot na 1 Juni in dienst der Mij. getreden personeel, adviseeren B. en W. om de leerling-weekloonen goed te keuren. Zij wenschen daar evenwel bij te bepa len dat het leerlingstelsel alleen het personeel betreft dat na 1 Juni in dienst der Mij. Is getreden of nog zal treden. B. en W. stellen ten slotte voor, de drie inge komen adressen op dit punt voor kennisgeving aan te nemen. Verder stelt de N. Z. Holl. T. M. voor een regeling te treffen voor het personeel, ouder dan 45 jaar, onder goedkeuring van den Raad. Dit om eenige reeds in dienst zijnde ouderen van dagen, die, ofschoon niet volwaardig, te kunnen handhaven en mogelijk andere zoodanige men- schen in dienst te kunnen nemen. De toelichting, door de N. Z. H. T. M. gege ven, komt B. en W. voor niet voldoende een terugkomen in dit opzicht op het besluit van den Raad d.d. 9 Mei jl. te motiveeren. Verder stellen B. en W. voor om de concept pensioenregeling van de N. Z. H. T. M. voor de elf mannen, die zij van de H. T. M. heeft overgenomen, goed te keuren. Pensioenregeling voor overgenomen personeel der tlaarl. Paardentram. Door dc Haarlemsche Tramweg-Maatschap pij zuiien, ten behoeve van voornoemd perso neel, peusioenspoiissen worden gekocht, welke aan de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij. zullen worden afgedragen bij het in vasten dienst treden van dat personeel bij de laatstge noemde maatschappij, die alsdan verder de van die polissen verschuldigde jaarlijksche premiën zal voldoen. Aan vorenbedoelde 11 mannen zullen op voormelde wijze op hunnen 60-jarigen leef tijd pensioensuitkeeringeri verzekerd zijn, wel ke, verband houdende met hunnen leeftijd op het tijdstip van indiensttreden bij de N. Z. H. Tram-Maatschappij en met het aan tal hunner dienstjaren bij de Haarlemsche Iramwegmaatschappij, onderscheidenlijk bedra gen: voor 3 mannen jaarlijks f 250.— voor 7 mannen jaarlijks f 200.— en voor 1 man jaar lijks f 100. Blijkt evenwel, dat op hunnen 60-jarigen leef tijd het dienstverband zonder bezwaar voor den dienst kan worden verlengd tot hunnen 65-jarI- gen leeftijd, dan gaat de pensionneeringsleeftijd op laatstgenoemden leeftijd in en bedragen de pensioensuitkeeringen onderscheidenlijk voor 3 mannen jaarlijks f 380.— voor 7 mannen jaarlijks f 305.en voor 1 man jaar lijks f 150.—. Overdracht concessie. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken op een verzoek der Directie der Hollandsche tlectrische Spoorweg-Maatschappij, gevestigd te Amsterdam, en goed te keuren, dat genoem de maatschappij de exploitatie van haar spoor wegnet, onder voorwaarden ten genoegen van den Minister van Waterstaat, aan de H. IJ. S. M. opdraagt. De adressant oordeelde zulks in het belang van de streek zoowel als in dat van de subsi- j diëerende lichamen en van de Maatschappij zelve. UlG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. In de hoofdbestuursvergadering van de Alge- meene Vereenigiug voor Bloembollencultuur, zijn deze week, volgens het orgaan der vereeni- ging, benoemd de leden der Commissie voor de beoordeeling van eventueele inzendingen op 'de prijsvraag Bloembollenrooimachine. Benoemd werden de leden voor de Commissie van beoordeeling der inzendingen op de as. 1 Decembertentoonstelling, en besloten dat deze I tentoonstelling zal worden gehouden in het ge bouw St. Bavo te Haarlem. Benoemd werd tot lid van de Commissie voor de nomenclatuur (sub-Commissie voor Hyacin then) de heer J. W. Lefeber te Lisse. Eene belangrijke gedachtenwisseling had plaats naar aanleiding van voorstellen gedaan ter zake van de wenschelijkheid eener verhoo ging van contributie in verband met de stij- ging der dagelijksche behoeften der Vereeniging en de bespoediging van de totstandkoming van i het eigen gebouw. Na afloop der vergadering werd door de [aanwezige leden van het Hoofdbestuur de mon- .stertuin en de omrastering daarvan in oogen- - schouw genomen. DE BIOSCOOP. IN HAARLEM. Apollo-theater^ Een niet overladen, maar zeer afwisselend programma deze week. Eerst de gebruikelijke weekrevue, die voor ons feitelijk weinig interes sants heeft omdat het meestal kleine buiten- landsche gebeurtenissen zijn, en dan een voor stelling van het leven in een Kafferdorp. Zeer typisch! „Mijn Schoonmoeder" is een komisch nummertje, dat door den held zeer lachwekkend gespeeld wordt. Nog een komisch nummer: „Meijer als handelsreiziger", voldoet ook zeer goed. Behalve het levensbeeld: „Voor anderen geleden", dat 't gevaar doet zien van den huis arbeid en uitstekende propaganda biedt voor reinheid en netheid, staan de overige hoofdnum- mers in het teeken van het brute geweld, bij het groote publiek nog immer een geliefkoosd i thema. De titel duidde het reeds aan: „Dei Cow-Boy goudzoeker" en de „De strijd tegen Nick Cartel-", dit laatste als extra-nummer op verschillende avonden. De aandacht blijft in de ze nummers voortdurend geboeid en aan span ning ontbreekt het niet. Do schade, door den brand veroorzaakt, ie gedeeltelijk door verzekering gedekt. OVER TELEFOONABONNEE. Eén der lezers van het „Soer. Nieuwsblad," schrijft, dat de geabonneérden op de tele foon bij de dames telefonisten in verschil lende klassen verdeeld zijn, niet zooals Mees ter Pennewip dat deed naar den maatsohap- pclijken stand, maar naar de mate, waarop zo het de dames lastig maken. De klepjes van de nummers op het schakelbord dragen weinig zichtbare kabalistische teekens, die echter de geroutineerde telefoniste dadelijk doen weten, wat voor vleesch of ze bij den meneer of mevrouw, die opbelt, in de kuip heeft. Daar zouden dan zijn de volgende cate gorieën: a. Abünnó's, die alles over hun kant laten gaan. b.'Zij, die middelmatig lastig zijn. c. Zij, die vreeselijk tjerèwèt zijn. d. Zij, die vriendjes zijn van den chef. e. Zij, die uit hoofde van hun positie ont zien moeten worden. f. Zij, tegen wien men gerust brutaal kan wezen. g. Zij, die nogal eons, voor dames interes santo gesprekken voeren. h. Zij, dien men zooveel moet „pesten" als maar mogelijk is. De abonné's worden dan behandeld overeen komstig hun „stand", d.w.z. volgens de ca tegorie, waartoe zij gerekend worden. NIET HARTELIJK. Men meldt uit Weltevreden aan het „B.N." Op de spoorbaan in de buurt van de halte Massing, wandelde een Europeaan; hij zag dat een der rails zoo los zat, dat er kans bestond, dat een trein er over rijdende, zou derailleeren en spoedde zich naar den chef der halte. Dankbetuiging en belooning. Gelukkig ging de man huiswaarts, en stond paf den vol genden dag, toen hij vernam, dat procesver baal tegen hem was opgemaakt, omdat hij zonder daarvoor toestemming te hebben, over de spoorbaan had gewandeld BRANDEN. Te Cheribon woedde een brand op Passer Tjilemoes. 14 Huizen werden in de asoh ge legd. Heden hoeft het vuur de dessa Kara-n- ganjar aangetast; reeds 20 inlandsche huizen werden een prooi dei- vlammen. Men meldt aan het „Bat. Nbl." uit Sema- rang. Er is brand uitgebroken m de houtstapel- plaats der Ned.-Ind. Houtaankap-Mij. en in de opslagloodsen van de Cultuurmaatschappij de Vorstenlanden. Veel djatihout verbrandde. De schade wordt geschat een paar ton te bedragen. Vermoed wordt, dat de brand door kwaad willigen is aangestoken. Ei* Is weinig verzekerd. De blussching van het zaaghout vorderde een hal ven dag. Tweederde gedeelte van den houtvoorraad verbrandde. Men meldt aan het „Soer. Hbld.", dat te Djombang een brand govvoed heeft, die zeven Chineesche toko's in de asch heeft gelegd. Bij den brand zijn behalve mventarisgoederen ook bankbilletten tot ©en bedrag van 16.000 gulden verschroeid. De eigenaar, een Chi nees, telde dit papiergeld, toen hij gewaar schuwd werd, dat in het belendend gebouw brand was uitgebroken; hij haastte zich vrouw en kinderen to roepen en toen hij voor in het gebouw terugkwam, kon hij zich niet meer dan met moeite redden. De nummers j van de biljetten zijn nog flauwtjes zichtbaar. Ja, indien gij waterzuchtige zwellingen onder de oogen, in de enkels of polsen, of waterstoor nissen hebt; indien gij iederen morgen vermoeid opstaat en uw slaap verstoord is; indien gij ste kende pijn in den rug en de lendenen hebt of rheumatische pijnen in de ledematen, ischias rheumatiek, jicht, steen, uremie kunnen de ge volgen er van zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen nier kwalen, doordat zij de zwakke of zieke nieren versterken en genezen, en haar zoodoende in staat stellen om haar gewichtig werk, het fil- treeren van het bloed, behoorlijk te verrichten. Uw leven hangt van uw nieren af, want iedere drie minuten, dag en nacht, wordt het bloed door de nieren gevoerd. Haar te verwaarloozen is gevaarlijk, doch indien gij haar gezond houdt, houden zij u gezond. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen dit voor u doen en haar genezen, indien zij ziek zijn. Te Haarlem verkrygb. bij de bh. K. van Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Groote Houtatr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel 'f 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. Voor den inhoud dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie met teruggegeven. OPWEKKING AAN R. K. MILICIENS! Geachte Redactie 1 Verleen mij s.v.p. voor onderstaand een plaatsje in uw blad, Bij voorbaat mijn op rechten dank. Dit stukje dient als aanbeveling voor de R. K. Mili tairen- Vecreeniging. Daar ik zelf milicien ben, weet ik, wat dat zeggen wiL Maar hierover zal ik niet verder uitweiden, omdat ik mij er niet bekwaam toe vind. Ik wilde ouders en militairen vertellen, wat er omgaat in onze vereeniging, teneinde veie miliciens oip te wekken, ook naar ons Huis te gaan. Ton eerste om hun plicht als Katholiek soldaat te doen, ten tweede om zich te ver maken en te ontspannen. Men vindt getogen heid genoeg zich te amuseeren, met biljart, sjoelbak en kaarten, enz., terwijl er ook kan worden geschreven, gelezen, en men zich ver der op allerlei wijze nuttig en aangenaam kan bezighouden. Voor hen, die aan gymnas tiek doen, is er eveneens gelegenheid zich daarin te bekwamen. Het praatje, dat het in de Militairen-verce- niging een „saaie boel" ia, blijkt d,us geheel onwaar te zijn! De ouders en voogden mogen wel eens on derzoeken, of hun zoon of pupil lid van deze .Vereeniging is! Die enkele oogenblikken bidden 's avonds kunnen de roden van het wegblijven toch niet zijn? In do kazerne is daarvoor geen gele genheid, en een Katholiek is toch zedelijk verplicht vóór het naar bad gaan to bidden. Hopende, dat dit moge bijdragon tot aanwer ving van allo „R. K- Militairen voor onze R. K. Militairen Vereeniging, verblijf ik, met de meeste hoogachting, EEN R. K. MILICIEN, van Hoorn Dz., te Zaandijk, lid der schaak club te Zaandam, omdat hij in den onderlingen wedstrijd) het beste resultaat heeft bereikt (19H—2i/2). Do gevaren van sport. vp een vergadering van Duitsche pbilologen sprak Prof. Schenk te Marburg over de geva ren van sport. Allereerst behandelde Prof. Schenk de physiologisehe oorzaken van ver- j moeienis. Wanneer een orgaan zich sterk in, spant, ontstaan daarin stoffen, die veel op zuur lijken, en die te beschouwen zijn als producten van een onvolledige verbranding. Deze stoffen oefenen een verdoovenden invloed uit evenals bepaalde giffen. Ze hoopen zich niet alleen op in de actieve organen, doch ook in het bloed. Door de bloedstrooming worden ze naar andere organen vervoerd, en oefenen daar alles uit be halve een heilzamen invloed. Neemt het lichaam rust, dan verliezen deze „vermoeid- heidsstoffen" hun verdoovend karakter; ze wor- dan of dooT de nieren afgescheiden of door een volledige verbranding onschadelijk gemaakt. Deze „ontgiftiging" gaat echter heel lang zaam. Nu men dit weet, is het duidelijk, dat een overgroote inspanning der spieren slecht werkt op de hersenen. Het hygiënisch doel van lichaamsoefeningen wordt intusschen ook be reikt hij matige inspanning der spieren. De grens van matig en ovefgroot is zeer eenvou dig te bepalen. Op het moment, dat men buiten adem komt, moet, men de sport staken. Len sport-matador zal zich in het algemeen niet op intellectueel gebied onderscheiden. Het omgekeerde is natuurlijk even waar: een ster aan den wetenschappeljjken hemel mag dage lijks een kwartiertje kamergymnastiek doen zelfs een uurtje fietsen, en daarna de edele watersport beoefenen, nooit zal hij echter het kampioenschap op eenig sportgebied weg dragen. EEN VLIEGER NAAR DE NOORDPOOL. Amundsen, die bet volgend jaar met de Fram de drift van Nansen door het Noordpool- bekken zal gaan nadoen, neemt een Franschen vlieger mee, deelt de „N. R. Ct." mede. Tot dat doel komt Amundsen binnenkort in Pa rijs. Het zal een toestel zijn, waarin Amund sen zelf als passagier kan plaatsnemen voor bet verrichten van meteorologische waarne mingen. Ook zou indien de Fram niet dicht langs de Pool drijft, een uitstapje per vliegtuig daarheen kunnen worden ondernomen. Sir Ernest Shackleton de befaamde Zuid- pool-reiziger gelooft, dat hot per vliegtuig wel kan. PHILATELISTISCH SNUFJE. De oude Chineesche postzegel met den draak, die na! de oprichting der republiek bedrukt wer den met de letters Chuny-Hua-Min-Kuo, zijn op gebruikt. De regeering heeft nu nieuwe zegels laten vervaardigen. Er zijn reeds een paar we ken geleden 1 cts.-zegels en groene 3 cts.-zegels met een jonk in gebruik. Binnenkort zullen ook de overige postzegels verschijnen. Voor liefheb bers zijn ze al verkrijgbaar. In het geheel komen 19 soorten postzegels, nl. van 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 15, 16, 20, 30 en 50 ets., en 1, 2, 5 en 10 dollar, en 8 portzegels, nl. van V2, 1, 2, 4, 5, 10, 20 en 30 cent. SchHken. De titel van kampioen van Zaan dam over 1913 is toegekend aan den heer S. Een ontrouw postbeambte. We berichtten in vorige nummers, dat de da der van den diefstal van f 760 uit een post zak op de lijn Den Helder—Uitgeest, te Utrecht is aangehouden. Aan deze zaak is een heete lijdensgeschie denis verbonden. De „Msb." verneemt daar over nog het volgende: In den avond van 29 Juli werden van het hulppostkantoor te Castrieum naar het hoofd kantoor te Uitgeest geld waarden verzonden, welke in het laatstgenoemde kantoor schijn baar niet zijn aangekomen. Voor een bedrag van f 760 werd vermist. Verdacht van verduistering van dit geld werd de brievengaarder van Castrieum, de heer J. Res. Deze werd gevangen genomen en op 7 Augustus te Alkmaar in verzekerde bc waring gehouden. Een huiszoeking ten zijnen huize leverde niets op; alle boeken werden nauwkeurig na gegaan, doch geen fout werd ontdekt; tal rijke verhoeren werden den verdachte af ge nomen, de man bleef ontkennen en verklaarde het geld te hebben Verzonden en verder ner gens van tie weten. Aanwijzingen omtrent eenigen dader wer den niet ontdekt, db nummers der gestolen bankbiljetten waren niet bekend, zoodat de zaak zeer geheimzinnig scheen. De rechter commissaris tie Alkmaar, de heer Fockema Andreae wilde tot vervolging overgaan, doch de rechtbank achtte de zaak nog niet rijp voor behandeling. De brievengaarder Res heeft toen ongeveer 7 weken in voorarrest gezeten, terwijl zijE vrouw en kinderen te Castrieum verbleven waar zij de sympathie genoten der heele be volking. Nadat de pers op een en ander had gewezen, werd de man eindelijk op vrije voeten gesteld op het laatst der vorige maand. De heer Res heeft, toen de nasporingen der politie geen gevolg hadden de hulp van een bekend rechtskundig raadsman ingeroepen en Dat doet er niets toe, zcide liij plotseling opspringende en de kamer verlatend. Nu was liet liaar beurt om verwonderd te wezen. Reeds was ook zij van Raar stoel op gestaan en wilde zij het voorbeeld baars va ders volgen, toen zij halverwege de deur geko men, plotseliug bleef staan, het hoofd heen en •veer schudde en in een hartelijk gelach uit barstte, terwijl ze zeide: Ik veronderstel, dat gij uw oom vandaag voor hot eerst ontmoet. Ja, antwoordde ik haar. Welnu, en welken indruk muaxt hij op u, nu gij hem hebt leeren kennen? Deze vraag joeg me het bloed naar de sla pen, Hoe was het mogelijk, dat zij, de doch ter van den man, mij die vraag kon doen. iWas hij dan misschien nog slechter dan ik 'dacht? Uw zwijgen is mij reeds een voldoend antwoord op mijn vraag, zeide zij, toen ik aarzelde, niet wetend wat te zullen zeggen. Ik weet niet hoe hot kwam, dat gij hem ont- ïnoettet, en nog minder, wat er tusschen u ■beiden voorviel dezen nacht, want wij deelen jelkaars vertrouwen niet. Maar ik geloof, dat ook gij hem reeds doorzien heht. Mag ik u Pu nog een vraag doen? Gij hebt immers toen gij nog in Engeland waart, een brief van hem gekregen, met het verzoek om zoo spoedig mogelijk over te komen, niet waar? Ja zeker. En zaagt gc buiten op dien brief niets (taan? Ik dacht aan de beide vreemde wnmden op het couvert, die me zoolang bezig hadden gehouden. Wat? Hebt gij er die opgeschreven om mij te waarschuwen? Ja, dat was mijn bedoeling En waarom deedt ge dat? Omdat ik hoopte, dat ge dan niet zoudt komei'. Waart ge dan bang, dat ik u eenig na deel zou doen? Ze zweeg gedurende eenige seconden, als was ze 1 cvreesd te veel te zullen zeggen. Toen ze sprak, 6taardo ik baar verwonderd aan. Dat antwoord had ik van haar niet verwacht. Ik was bang, dat men u kwaad zou doen. Gelooft go dan dat ik in gevaar verkeer? Ik weet bet zeker. En ge raadt me aan, hier vandaan te gaan? Zoo spoedig mogelijk Van welke zijde dreigt me dan gevaar? Weer aarzelde zij: toen, alle voorzichtig heid uit het oog verliezend, zeide ze: Van de zijde van mijn vader. Maar waarom zou hij me kwaad doen? Dat laat ik aan u over om zelf uit te vinden. Maar ik verzeker u, mejuffrouw, dat gij hem nu, ten minste wat dit betreft, geheel verkeerd beoordeelt, zeide ik. Weet ge wei, dat bij het juist was, die me gisterennacht het leven redde? In wier macht bevond ge u dan? In die van twee samenzweerders, met wier plannen ik bü toeval kennis maakte. I Samenzweerders? Ze keek me verwon derd aan. Ja, van samenzweerders, die me zeker vermoord zouden hebben, als hij dit niet voor komen had. Dan is het nu zeker nog in zijn belang, u in het leven te behouden. Vergeet niet, dat hij er zijn bepaalde reden voor bad om ti te verzoeken naar Grosbois over te komen. Maar ik ben nu zoo openhartig tegen u ge- weest. Wees zoo goed en wees gij dat op uw beurt tegenover mij, wilt gij? Hebt gij hebt gij gednrende uw verblijf gedurende uw verblijf in Engeland nooit iemand gekend iemand, die die u nader aan het hart lag dan alle anderen? Al weef wekte zij in de hoogste mate mijn verbazing op, vooral door deze laatste vraag, de vreemdste van alle, die ze tot mij gericht had. Maar haar openhartigheid deed ook mij open tegen haar zijn en dus zeide ik zonder een oogenblik te aarzelen: Toen ik Engeland verliet, liet ik daar Jiet liefste, trouwste en zachtste schepseltje, dat er op heel de aarde te vinden is, achter. Eugénie heet ze. Eugénie de Choiseul, ze is een nichtje van den hertog. Mijn antwoord scheen baar te bevallen, ten minste baar groote donkere oogen schitter den van dankbaarheid en geluk. En gij hebt haar innig lief? vroeg zij. Ja, onuitsprekelijk, zeide ik. Eu gij zoudt baar nooit op willen geven? De hemel behoede mij daarvoor! Ook niet, als ge het kasteel Grosbois i j daarmee kondt verdienen? Neen, zelfs niet daarvoor. Met een lieftalligheid en ongedwongenheid1 I als ik nooit van haar verwacht had, stak ze me daarop beide baar handen toe en zeide toen op zachten, innemenden toon: j Wilt ge me mijn bitterheid van daareven vergevenMk heb gemerkt, dat we niet vijan den, maar bondgenooten zijn. Ik drukte haar met warmte de hand, toon opeens de deur openging en haar vader weder binnentrad. HOOFDSTUK VIII. NICHT SIBYLLE. Een trek van voldoening en tevredenheid verscheen op bet gelaat mijns ooms, toen hij rich tot ons wendde met de woorden: j Ik heb nog eenige belangrijke papieren j nn te zien en ben dus tot mijn spijt genood- zaakt om mij gedurende een paar aan uw gezelschap te onttrekken. Ik kan evenwel be- grijpen, dat Louis er naar verlangt het oude kasteel nog eens geheel en al te zien en gij zoudt mij dus een groot genoegen doen, Si- bylle, als gij hem op zijn tocht er door wilt vergezellen. Beter gids dan gij zi.it, is er ge loof ik niet te vinden. Zijn dooktor gaf hem op deze woox'deu even wel geen antwoord maar hij scheen dit ook niet verwacht te hebben. Met een vrieiidolij- ken groet, waarbij ziin oude. sarcastische glimlach weer te voorschijn kwam, verliet hij de zaal. Gedurende een langen tijd spraken wij geen van beiden onder de wandeling. Toen richtte zij zich met hartstocht, die me verbaasde, tot mij en zeide: Mijn bittere woorden in bet begin waren niet tot u, maai* tot onszelven gericht Zeg mij eens eerlijk, of ik niet gelijk heb? Zijn wij niet alle koekoeken, die zich meester gemaakt hebben van het nest van hun medevogels, na die er uit verjaagd te hebben? Het maakte me rood van woede, toen ik hoorde, dat mijn vader u had uitgenoodigd om weer in uw eigen huis te komen. Misschien hebben we al te lang geleefd en gewoond, antwoordde ik vergoelijkend, en het is voor onze karaktervorming beter om ons met eigen krachten een goede positie te verwerven, en dat heb ik heilig voorgenomen om te doen. Ge zeidet mij zooeven, dat ge van plan waart naar den keizer te gaan? Ja, dat ia zoo. Weet ge dat hü hier vlak bij in het kamp is? Ja, dat heb ik gehoord. Maar ge zjjt toch immers nog steeds een vogelvrij verklaarde? Ja, dat ben ik ook, maar ik heb nooit eenig nadeel gedaan. Ik zal onverschrokken tot hem gaan en hem mijn diensten aanbie den. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6