Nagekomen berichten DE SPAARNEBANK NIEUWS BIT DEN OMTREK belast zich met de uitvoerinc van effectenorders. Sport en Wedstrijden. AMSTER0AM3CHE BEURS. Van onze Rechtbank f t! KOERSEN VAN HEDEN, 16 OCT: MIEUWE GftACHT S8, HAARLEM het iu dit artikel geuoemde materiaal gebe zigd moet worden. In art. 66 wensehte de heer JONCK- BLOEDT aan lid 3, 2e alinea !oe te voegen: tenzij op andere wijze voldoende gelegenheid tot ventileeren wordt verschaft. Het amendement werd door de commissie overgenomen. De commissie stelde voor in art. 73, achter de woorden: ijzeren hek, in te voegen „met ot zonder voctingmuur". Dit wordt aangenomen. Met enkele kleine opmerkingen werd door- |*i werkt lot art. 103, waar de heer JONCK- BLOEDT voorstelde in te lasschéfl: tusschen de woorden „nu eken" en „nemen" de woor den: waarvan ontvangstbewijs wordt afge- irr veil De beer Mr. HEEIÏKÈ.NS' THIJSSEN zegt dat de commissie hiertegen geen be zwaar beeft, mits toegevoegd wordt: desver- 1,1 ïfe heer Mr. HEEEKENS THIJSSEN stelde voor in art. 103, lid 3, te lezen in plaats van drie dagen: vijf dagen, en sprak als zijn meening uit, dat de bepaling in die aiinea vervat niet in strijd is met art. 5 der Woning- wet. Deze meening werd niet gedeeld door den heer DE BREUK. De heer HEEEKENS THIJSSEN zou gaarne al de bepalingen laten vervallen, als bij' maar verzekerd was dat B. en W. zich iu dezen g-rooten drang opleggen, doch er zijn klachten dat de vergunningen laat komen en toch zijn er vele belangen inedo gemoeid. De heer DE BREUK verzekert, dat B. en W. immer de grootst mogelijke spoed be trachten. Naar aanleiding van deze verzekering zegt de heer H. Thijssen geen bezwaar te hebben, namens de commissie, het derde lid te laten vervallen, alsook enkele andere. Hierna ondervindt de behandeling geen stagnatie meer en worden de 112 artikelen in hun geheel zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De VOORZITTER bracht namens den Raad woorden van dank aan de commissie leden, die de Bouwverordening in orde ge maakt hebben, en woorden van hulde aan den heer Willemse, den directeur van Bouw en Woningtoezicht, voor het werk, dat hij in deze verricht heeft. (Applaus). Overdracht concessie. Door de Haarlemsebe Tramwegmaatischap- pjj wordt verzocht de te baren name staande concessie over te dragen aan de N. Z. H. T, Maatschappij. Door de directie van deze maatschappij ■wordt verzocht deze concessie met alle daar uit voortvloeiende verplichtingen op zich te nemen. B. en W. stelden voor de aan de H. T. M. verleende concessie op te zeggen en aan de N. Z- H. T. M. vergunning te verleenen tot hot hebben van rails ter plaatse, zooals zij thans aanwezig zijn. Zonder eenige disenssie werd volgens het voorstel van B. en W. besloten. Monteurs bij de N. Z. H. T. M. 23. en W. stellen voor op een verzoekschrift van een viertal monteurs in dienst der N. Z. H. T. M., houdende verzoek, om te mogen vernemen of het raadsbesluit van 9 Mei 1913, voor wat betreft de werktijdregeling, ook op ben van toepassing is, te berichten dat zij «ls beboorende tot bet personeel der N. Z. H. T. M., vallen onder bovengenoemd raadsbe sluit. Goedgekeurd. Adressanten waren van meening, dat regeling niet van toepassing is op hen, doch alleen op het rijdende personeel, en verzoe ken een werktijd-regeling te willen invoeren, in overeentstemming met genoemd raadsbe sluit. De loonregeling der N. Z. H. T. M, De heer NAGTZAAM vraagt of aan het personeel dat van Mei af (dus niet Juni) in dienst is, het tekort van het uitbeta'alde loon «al worden uitbetaald. De heer DE BREUK antwoordde dat zulks krachtens het genomen raadsbesluit wel zal beboeren te geschieden en dat het ook wel door de Maatschappij zal gescheiden. Hierna werden zonder discussie de voor stellen van B. en W., welke opgenomen zijn in het nummer onzer courant van Maandag j.l., aangenomen, alsook de daarbij behooren- de pensioenregeling voor het overgenomen personeel der Haarl. Paardentram. Aangenomen. Overdracht concessie. ■B. en W. stellen voor gunstig te beschik ken op een verzoek der Directie der Holl. Electrisehe Spoorweg-Maatschappij, geves tigd te Amsterdam, en goed te keuren, dat genoemde maatschappij de exploitatie van haar spoorwegnet, onder voorwaarden ten genoegen van den Minister van Waterstaat, aan de H. IJ. S. M. opdraagt. De adressant oordeelt zulks in bet belang van de streek zoowel als in dat van de sub- sidieerende lichamen en van de Maatschappij zelve. Goedgekeurd. Opzegging huur. Goedgekeurd werd het voorstel om de huur op te zeggen van grond aan de Wilhelmina laan, benoodigd voor de verbreeding van de Wilhelminalaan in het Westerhoutpark. Hierna werd de vergadering gesloten. O ND£I{ W I.i ZERS BIJEEN KOMST. In hot Brongebouw vergaderden heden morgen de onderwijzers uit liet arrondisse ment Haarlem onder presidium van den schoolopziener in hel; arrondissement Haar lem, den heer J. F. M. Sterck, die allen het hartelijk welkom toeriep, in het. bijzon der den inspecteur in de 2e inspectie den heer J. J. O. Fabius. De vergadering, die zeer druk bezocht was door dames en lieeren onderwijzers, werd ook bijgewoond door ee-nige Eerw. Zus- tem der scholen van het Spaarne en de Koningstraat. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. nog op den heer W. Bakels, oud-schoolop ziener en den. heer v. d. Leij, directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers. De voorzitter deelde mede, dat de heer jdistricts-schoolopziener bericht van verhin dering had gezonden, evenals de heer V. Doosjes, wethouder van onderwijs. Spr. herinnerde aan het eervol ontslag van Jen heer Lorand, dien hij een welverdiende rust toewenscht. Spr. spoort de onderwijzers aan meer ge- aruik te maken van de arrondissements-bi bliotheek. Tot de hoofden van scholen richt liij nog maals het reeds vroeger gedaan verzoek om opgave te doen van liet aantal leerplich tige kinderen, dat arbeid verricht, opdat op- ave daarvan kan gedaan worden bij de ar beidsinspectie. De heer Sterck vil nog enkele woorden spreken over een geest, hiermede bedoelt spr. niet den geest des tijds, ook niet spi ritisme ol' iets dergelijks, maar toch een keest, die zooveel macht, over ons heelt. Hei is „de geest, die te laat komt," waar voor in onze taal geen woord Ie vinden is. Spr. zou hem willen noemen „laatdunkend heid," het, is de Fransehe „esprit- d'escalier." De meeste last geelt hij in liet dage- lijk.sch leven: op het oogénblik, dat men liet noodig heeft, wil het juiste woord ons niet invallen. Die geosi, heelt ook invloed bij de geschie denis, waaraan men allerlei bijzonderheden toevoeg! om de gebeurtenissen aantrekke lijker te maken. Spr. verduidelijkt dit, met eenige spreken de voorbeelden uit de geschiedenis. Een andere aanleiding tot, „Treppenwitz" de zucht tot. preciseeren, tot overdrijving en sterk kleuren, waar het overleveringen betreft. Zoo is het met- de aardige traditie, dat Lauren Jansz. Oester op de gedachte zou gekomen zijn van de boekdrukkunst wel ke uitvinding met groote waarschijnlijkheid aan hem wordt toegeschreven door het uitsnijden van een letter uit een boom. Niemand zal dit verhaaltje thans nog ge- looven, zegt spr. Spr. gaf nog meerdere duidelijke voor beelden van dezen geest, die achterna komt. Welk practised nut is hiervan nu voor het onderwijs te trekken? Men kan gerust gebruik maken van dezen „Treppenwitz" bij het onderwijs, wanneer men er slechts voor zorgt, dat de geschie denis hierdoor niet geheel verdrongen wordt. De heer Valken bracht een verslag uit over de Arrondissements-bibliotheek. Wij onlleenen hieraan dat in 1912 bij de bibliotheek 573 aanvragen zijn gedaan; in bet geheel werden 702 boeken uitgegeven aan 90 onderwijzeressen en onderwijzers. De catalogus bevat 749 nummers. Er is nu een hooger crediet toegestaan, en zoo zijn dit jaar wederom verschillende nieuwe werken aangekocht. Spr. spoort aan meer gebruik te maken van de arrondissements-bibliotheek. De heer W. Kraak, leeraar aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers, alhier hield nu een voordracht over „Het Nederlandsche Schoolmuseum", een stichting van het Ne derlandsche Onderwijzersgenootschap en de vereenigïng van leeraren bij het M.O. Het werd geopend in het Paleis voor Volks vlijt to Amsterdam in het jaar 1877, Sedert 1894 is het gevestigd op de Prinsengracht 151 aldaar. Het ontvangt een mime subsidie van het Rijk en voorts van de provincie Noord-Holland en van enkele gemeenten, waaronder ook Haarlem. Eerst werd door den spreker een beschrij ving gegeven van de inrichting van het mu seum. waarbij de doelmatigheid van #de in- doeling en de gemakkelijkheid, waarmee de bezoekers in de gelegenheid gesteld worden, een overzicht te verkrijgen van wat in iedere afdeeling tentoongesteld is, geroemd werd. De verscheidenheid en de betrekkelijke weelde werden door de tegenstelling met het verle den, door de opsomming van een idealen in ventaris van een schoolmeester uit de 16e eeuw, duidelijk en bleek vooral uit de ver melding van de verschillende afdeelingen en onderafdeelingen. Het museum heeft vooral waarde voor iedereen, die op de hoogte wensoht te karnen van de beste uitgaven op het gebied van L. en M.O. voor de verschil lende vakken van onderwijs. Geen wonder dat eht de vraagbaak is voor honderden, die voor lichting verlangen bij keuze van boeken of waar men voor de inrichting van nieuwe scho len het beste verlangt wat schoolmeubelen, schoolbehoefteu, leermiddelen, als platen, kaar ten, natuurkundige instrumenten, enz. be treft Het bevordert zoo den bloei van 't Nedcrlandsoh schoolwezen. Het trekt, behalve veel bezoekers uit ons land telkenjare ook veel vreemdelingen; het kan blijkens de uitlatingen van deze laatsten glansrijk den toets van dergelijke inrichtin gen in het buitenland doorstaan. Voor iederen onderwijzer heeft het museum nog deze beteebenis, dat het een schat, van boeken, handleidingen en studieboeken, bevat. V el staat studie van handleidingen in de on derwijzerswereld niet zeer hoog aangeschre ven en dat vindt voor een deel zijn verkla ring hierin, dat vele van deze handleidingen door hun onbelangrijkheid ongenietbaar zijn voor een onderwijzer met eenige jaren prac- t'ijk, maar het is niettemin wenschelijk zich op de hoogte te houden van wat jaar in jaar uit op dit gebied verschijnt. Er zijn hand leidingen ouder, die door iederen onderwijzer bestudeerd moesten worden, omdat hij voor- zijn onderwijs daarvan veel profijt zou kun nen trekken. Als zoodanig werden zeer enkele genoemd, o.a. voor het aanvankelijk lees onderwijs de methode Hoogeveen, voor het taalonderwijs die van Reijnders en voor de aardrijkskunde die van Van Balen. Ook de studieboeken verdienen, dat er door velen kennis mee gemaakt wordt. Door stu die. in de eerste plaats van de psychologische wetenschappen, dus van zielkunde, litera tuur en geschiedenis, zal de zoo hoog noodige frischheid van geest bewaard kunnen blijven, waardoor niet zoo spoedig bij liet onderwijs de sleur- en slentergang gegaan wordt, die de bron is van de verveling bij onderwijzer en leerlingen. Een zaak van hooge waardij, voor een onderwijzer zal .door die studie beter zijn deel 'blijven: opgewektheid, goed hu meur. i 's beter gelegenheid om met die bandleidingen en die studieboeken voorloopig maken, dan in het Nederlandsch loolmuseum, dat zoo den weg wijst voor verder onderzoek. De heer Sterck bracht namens de verga dering een woord van hartelijken dank aan den heer Kraak voor de hoogst belangrijke mededeelingen door hem verstrekt. Men kan geen goed onderwijzer zijn, zegt spr., zonder het Schoolmuseum bezocht te hebben. Nergens kan men zich voor zijn stu die meer bekwamen dan juist in het School museum. Spr. stelt het ook zeer op prijs, dat het bestuur van het Schoolmuseum ter ver gadering vertegenwoordigd is. De heer Meijer, voorzitter van het be stuur van het Schoolmuseum, gevoed Do t lioofte eenige erkenning te geven aan lief be. J stutvr dezer gemeente. Bij de belangrijke bijdragen van Rijk, pro- J vincie en gemeente Amsterdam worden den laatsten tijd ook bijdragen gegeven door de gemeenten Leiden, Rotterdam en Haarlem. Er is bier niet, zooals in de andere plaat sen, vooraf een tentoonstelling gehouden van het Schoolmuseum, omdat liet te Amsterdam voor Haarlemmers zoo gemakkelijk bereik baar is. Hij dankt den heer Kraak voor zijn sclioone uiteenzetting- en den voorzitter voor de gele geilheid aan het bestuur van het Schoolmu seum geboden, de vergadering te kunnen bij wonen. Hierna werd gepr.useerd tot twee uur. In de zaal waren platen, boekwerken en kaarten geëxposeerd, die gebruikt kunnen worden bij de studie of bij het onderwijs zelf. DE OPEN SPOOR- EN OVERLAADHAVEN AAN HET NOORDER BUITEN SPAARNE. De raadscommissie van onderzoek inzaken don aanleg van een© spoor, en overlaadbaren, aan het Noorder Buiten Spaarne," bestaande uit de heereu J. F. Huls wit, E. H. Krelage, J. B. Las- schuit, E. Levert en A. van Rossom, heeft rap port uitgebracht over haar onderzoek. Het lij vige stuk is aan de gemeenteraadsleden toege zonden. Wij zullen het stuk om hare belang rijkheid in haar geheel opnemen in ons blad van morgen. De conclusie der commissie is dat de nood zakelijkheid van eene betere bereikbare spoor- en overlaadhaven niet voldoende gebleken was, doeh dat algemeen d© wenschelijkheid van het tot stand komen kon worden aangenomen, terwijl erkend kun worden, dat aan sommige der bestaande industrieën, door hot ontbreken van een goed bereikbare overlaadhaven, bezwaar in den weg gelegd wordrt. Ook was de commissie van oordeel dat het niat voldoende is alleen de haven tot stand te brengen, maar dat tevens gezorgd moet worden voor goede opslagplaatsen en voor den aanleg van handels- en industrieterreinen. Verder meent de commissie dat het schets- plan van den Directeur van Openbare Werken d.d. 21 November 1612 volgens algemeen oor deel de voorkeur verdient. Dit is d© hoofdzaak wat het. rapport meldt. Over de overige, zeer lezenswaardig© bijzon derheden, melden wij morgen meer. IN DEN SCHOUWBURG. Het minderwaardig© geslacht. In den Schouwburg Jane weg, ging gister avond „Het minderwaardige geslacht", blijspel in drie bedrijven uit het Engelseh van Frank Strayton, in de Hollandsch© vertaling van Else Otten gespeeld door „Het Hollandia-tooneel." „Het minderwaardige geslacht" is een leuke klucht, de geschiedenis van een vrouwenhater, Charles Winslow, die zich op een jachit den oceaan op begeeft, teneinde geen vrouwen meer te zullen zien en dan een hoek gaat schijven over het minderwaardige geslacht. Doeh.,,'t kan verkeeren." Zoo ook hier, de liefde is bij hem sterker dan de l©er en als Eva Addison ter tooneele ver schijnt is 't spoedig tusschen die beiden koek en ei enz. enz. t Spel van de drie hoofdpersonen, die allen met bloemen gehuldigd werden ten volle ver diend viel zeer te loven. L. Chrispün Sr. was best als Gharles Wons- lou, de vrouwenhater; Bennet, zijn huisknecht, die driemaal getrouwd geweest was, werd prach tig getypeerd door Laurens Ezerman. Christina Chrispün was een bekoorlijke Eva Addison. Ook de andere rollen waren in goede handen. t Was jammer, dat er tusschen de bedrijven zulke lange pauzen noodig waren voor de decor- verandering 't stuk speelt aan boord van een jacht op den Oceaan waardoor 't wel wat. laat werd. De zaal was slechts matig bezet. Bü deze opvoering bleek weer opnieuw, dat het Hollandia-tooneel goede krachten onder zijne leden telt. GEMEENTEZAKEN. Een nieuwe gashouder? In de raadszitting van 30 Juli j.l. werd in handen v. B. en Wgesteld om prae-advies eon motie van den heer De Braai, de strek king hebbende zoo spoedig mogelijk bij den raad voorstellen in te dienen voor het. bijbou wen van een gashouder. In die motie wensoht de voorsteller door den Raad te doen uitspreken, dat door den bouw van dien gashouder het mogelijk zal vljn den werklieden, bij het gemeentegasbe- drijf arbeidende in het drieploegenstelsel, een' vrijen Zondag te geven, vallende tusschen Zaterdagavond 10 uur en Maandagmorgen 6 uur. Het prae-advies van en W. hierin is verschenen, Zij meencn die uitspraak te moe ten ontraden, omdat zij in strijd zoude zijn met de feiten. B. en W. schrijven het volgende: Op den voorgrond zij gesteld, dat eene gasfabriek nu eenmaal eene inrichting is, die geheel het karakter heeft van een voortdu rend, een gestadig bedrijf. Zal de bijbouw van een gashouder nu bren gen, wat de heer De Braai zich voorstelt, n.l. dat het daardoor mogelijk zal worden, aan de werklieden, arbeidende in het drie ploegenstelsel, eiken Zondag vrij te geven? Neen! antwoorden B. en W. Het stopzetten van eene gasfabriek kan aanleiding geven tot allerlei gevaren, die bij het onder spanning houden van de geheele fabriek in veel geringer mate of in het ge heel niet bestaan. Gebeurt er iets bij eene in volle werking zijnde fabriek, daa moet het geheele personeel aanwezig zijn om hulp te bieden. Hierbij is niet te vergeten, dat het gasdebiet in geheel andere banen ligt dan vroeger. Toen had de grootste aflevering plaats in de avonduren, nu integendeel in do daguren. Ook moet in de 'daguren worden zorg gedragen voor gaslevering aan de ge meente Velseii, binnen betrekkelijk korten tijd wellicht eek aan andere gemeenten. Toe zicht en het onderhouden van de generatoren ook des Zondags blijft gedurende het geheele jaar noodig. Het stopzetten van d gasfabriek op Zon dag vindt bij ons College op grond yan een en anoer groot oezwaar ar groote oeian- gun toch van hei bedrijf, waarbij de belan gen van duizenden zijn betrokken, zouden onevenredig worden bmadéeld ten gerieve van slechts enkelen, wien het bij hunne in diensttreding bekend was, dat het bedrijf Zon- dagsarbeid vordert. Het stopzetten op Zondag is bovendien in strijd met den eiseh, dat do exploitatie van het bedrijf zoo economisch mogelijk zij inge richt, Het brongt toch mede, dat te veel geld wordt gestoken in gasbergriiimte. De vraag rijst, of de voorsteller zich wel rekenschap heeft gegeven van de geldelijke gevolgen van de uitvoering van zijn denk beeld. Hoewel zulks niet' in du all: .-eerste plaats behoeft te wezen, mag toch d vraag van kosten geenszins over hét hoofd worden ge zien. Daaromtrent kunnen wij mededeelen, dat uit do dolor den Directeur van het gemeerde- gasbedrijf verstrekte inlichtingen blijkt, dat met den bouw van een gashouder die voor de naaste toekomst voor het bedrijf zelf niet noodig is eene uitgaaf van t' 250.000 is gemoeid. Aan rente en aflossing is daarvoor te be talen f 17.5000, per jaar, terwijl voor on derhoud en verwarming f 3.000 wordt ge raamd, voor onderhoud van meerdere in ge bruik te nemen ovens f 4.000, voor meerdere arbeidsloonen voor gasfabricage, toezicfit en wacht f 4.700, te zamen f 29.200, meer on kosten per jaar. Buiten aanmerking zijn daar bij gelaten de verliezen, die door het stop zetten worden geleden en elke week een vrij groot quantum gas vertegenwoordigen. Onder deze omstandigheden lijkt het, B. en W. met de subcommissie in het beheer der gemeentelichtfabrieken, niet-aanneming van de motie-De Braai geboden. Aanschaffing van meubelen en leer- middelen. B. en W. stellen voor op de begrooting voor 1913 een post van f 2230 te plaatsen voor het aanschaffen van meubelen en een van f 1350 voor leermiddelen ten behoeve der school voor 1. o. no. 8. De pensioenrege ling der gemeente ambtenaren. Door B. en W. wordt voorgesteld hen te machtigen, aan den Minister van Financiën schriftelijk te verklaren, dat de gemeente Haarlem bereid is, van de pensioenen, welke ingevolge de „Pensioenwet voor de gemeen te-ambtenaren 1913" door de op 1 Mei 1913 in haren dienst zijnde ambtenaren later zul len worden genoten, de gedeelten voor den tijd, in haren dienst doorgebracht, jaar lijks vóór 1 Juli aan het fonds, bedoeld in art. 50 dier wet, uit te keeren. Op de ambtenaren, die op 1 October 1913 in dienst der gemeente waren en op hen, die na. dien datum zijn of zullen worden aan gesteld, het aan de gemeente ingevolge de „Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913" toegekende recht van verhaal, niet. toe te passen. Op hen, die vóór 1 October 1913 den dienst der gemeente hebben veriaten, het bedoelde recht van verhaal ten volle toe te passen. Op de ambtenaren, die op 1 October 1913 in dienst der gemeente waren en op wie de verordening, regelende het verleenen van sioen aan weduwen en weezen van gemeente ambtenaren van toepassing was, het aan de gemeente ingevolge de „Weduwenwet voor gemeente ambtenaren 1913" toegekende recht vgn verhaal toe te passen tot zoodanig bedrag als door hen zou zijn verschuldigd geweest indien genoemde verordening op hen van toepassing ware gebiteven, met dien ver stande, dat op hen niet meer zal worden j verhaald, dan door de gemeente ingevolge die wet voor de pensionneeriug van hunne na tie laten betrekkingen zal zijn verschul digd. Op de ambtenaren, die op 1 October 1913 in dienst der gemeente waren en op wie de verordening, regelende het verleenen van pensioen aan weduwen en weezen van ge meente-ambtenaren niet van toepassing was zoomede op hen, die na dien datum in dienst der gemeente zijn of zullen worden aange steld, het laatst bedoelde recht van verhaal ten volle toe te passen. B. en W. zeggen, dat zij deze voorstellen doen na ingewonnen advies van Dr. B. Turks- ma te Amsterdam en de commissie van bij stand inzake het verleenen van pensioen en onderstand. (Zitting van heden). DIEFSTAL IN HET FRANS HALS MUSEUM. Vanmorgen stond voor de HaarJemsche Arrondissements-Rechtbank alhier terecht zekere B., uit Amsterdam, die zich op Zater dag 5 Juli j.l. schuldig maakte aan een po ging tot diefstal van een schilderijtje in liet Frans Hals-museum. Het was tegen sluitingstijd, dat een sup poost bemerkte dat uit een ongesloten maga- zijntje een klein, onbelangrijk schilderijtje, in lijst, verdwenen was, voorstellende den Haariemschen predikant Ds. Manger. Aanstonds werden de uitgangen van het museum gesloten en de bezoekers aan een onderzoek onderworpen. De heer B., die he denmorgen terecht stond, had veel haast om weg te komen en deed zeer zenuwachtig. Na een onderzoek werd het, schilderstuk teruggevonden in een andere zaai van het museum, onbeschadigd. Er was redeu om den Amsterdammer van poging tot diefstal te verdenken. Dag aan dag werd hij aan een scherp verhoor onder worpen, doch hij bleef elke schuld ontken nen. Op den achterkant eu de voorzijde van het schilderijtje werden vingerafdrukken ge vonden, waarvan foto's werden genomen. Deze afdrukken komen overeen met de vin gerafdrukken van den bekl. Het getuigenverhoor zullen wij morgen in ons blad vermelden. De hekl. bleef alle schuld ontkennen. Het- O. M. eischte 6 mnanden gev.straf. UITSPRAKEN. De Arrondissements-Rechtbank alhier deed lieden de volgende uitspraken: A. J. S., arbeider te Haarlem, diefstal, 14 dagen gev.straf; W. K., dienstbode te Haar lem, diefstal, f 10 boete of 10 dagen hech tenis; A. v. d. N., arbeider te Lisse, ver nieling1, f 15 boete, of 10 dagen hechtenis; E. v. d. T., koopman in bloemen te Benne- nroek, «neistai, r 15 ooete ot 10 oagen keek- j ten»; H. L. O. H„ werkman te Amsterdam. diefstal, een maand tuchtschool; A. S. v.' jd. Z„ bloemistkueclit te Hiiicgoai, diefstal, •6 maanden gev.straf mot aftrek prev. hecli- tenis; P. W., zonder beroep te Hülegom. j heling, 8 maanden gev.straf met aftrek prev J hechtenis; B. D., aannemer to Veisen, 1!, dagen gev.straf; J. de ,1., schoenmaker - e j knecht te Haarlem, ivcderspannigiieid, 5 «li j ■gev.straf; D. de V„ tuinder te Ooathuizen; [eenv. beleediging, f 25 boete of 5 dagen)1 hechtenis; P. R., visclikoopuia.il te IJmuiden? mishandeling, f 20 boete of 14 dagen hech-t. j tenis; H. D„ drogist te Haarlem, f 200|>; j boete of 2 maanden hechtenis; J. L. v. ()..i j werkman te JJmui-dent mishandeling, f If. Iboete of 70 dagen hechtenis; J. K., vletrer- j iman, te IJmuiden, mishandeling, vrijgofspr.t BESMETTELIJKE ZIEKTEN. I Volgens opgaaf in de Staatscourant kwa- men in de week van 8 tot en met .14 Oetobcz 1913 te Haarlem 2 gevallen van roodvonk voor 1 geval van typhus febris typhoidea: te Beverwijk 2 gevallen van diphtheritis; te Bioemendaal, te Haarlemmermeer, ie Uil- geest, Velsen, Lisse en Warmond 1 geval van diphtheritis; te Sloten 2 gevallen van rood vonk en 1 geval van diphtheritis; te Hille- gom 1 geval van typhus eu 1 van febris ty phoidea. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: lfi Oct. A. J. Boogaard en G. H. Slobbe. Getrouwd: C. J. Boerssee en H. van Dok- kum. C. C. van Musseher en A. Meijer. B. W. Lodewijks en J. Blankevoort. J. J J A. Krtisemann en C. J. van Nierop. Geboren: 16 Oct. d. vau U. DinklaPrins j 15 Oct. d. van C. M. Gravendijk— Emmer 14 Oct. d. -van I. M. StuuropRem mé. Overleden: 15 Oct. J., 11 jaar, zoon van J Stroosma, Slachthuisstraat. 14 Oct. A., rund., zoon van J. P. Barends, Noorderschool steeg. 15 Oct. E. ten Boom—Bel, 82 jaar, Parklaan. (Opgegeven door „DE SPAARNEBANK", Koersen van latere ongeveer 2 uur. koersen, Amalgamated Smelting en Ref Comm. Car en Toundry Common Ei ie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican Common Missouri Common Pittsb.Coa Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash Pref. Wabash Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2V2 pCt. N. W. S. 3 pCL Cert N. W. S. Common Peru Pref. Peru Bindley Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Gecons. Petroleum ^r'oa '•••min Gew. Dordtsche ,im Intern. Rum. Petr, United Cigar Prolongatie 72«/ie 63 27 23Va 143/4 PD/g 201/4 2014 213/4 191/. 13'/g ód>/4 93 1603/4 35/,6 10 635 1(7 lo5 67 77*/, 104 129 561/2 231 1143/4 1851/2 124 41/4 Ü8 56bj 2291/g 117 186 124 43 41/! Een naclitvlieger. Ongeveer gelijktijdig met Stoeffler is d& nachts de aviateur Reicbelt gestart, vliegen de op een Harlau-Taube. Zijn plan was on naar Sau Sebastian te vliegen, docli zoove kwam hü niet. Op 2000 M. hoogte bleef plot seling de motor stilstaan, zoodat Reichelt eei noodlanding moest maken. In vol-plan kwam de vlieger naar beneden, ten slott precies op het dak van een hoereu woning Vliegmachine en huis werden vernield, docj niemand kreeg gelukkig letsel, ook Rei chelt zelf uiet. BINNENLAND. DE MOORD TE 'S-GRAVENHAGE. Men seint ons uit den Haag: De 22-jarige Leidsche student G. B. v. I hoorde heden voor de Arr. Rechtbank alliio 15 jaar gevangenisstraf tegen zich eieclie; wegens moord op zijne verloofde W. J. Ham gepleegd op 25 April van dit jaar 111 de Va; I Merlenstraat. BUITENLAND. DE RAMP VAN DE VOLTURNO. NEW-VORK, 16 October. Ttei rionrnschi. Grosser Kurfurst is in New-York met Hl geredde schipbreukelingen van de Volturn aangekomen. Het schip werd door alle schi pen in de haven met vlagvertoon hegroe Op dij kade was een groote mensehenmenigt aanwezig, die den kapitein Spangenberg u de bemanning met levendige toejuiching©. verwelkomde en hen als helden eerde. Het Roode Kruis had de zorg voor de g( redden op zich. BLOEMEND A AL. Diefstal. Uedennaelit is ingebroken in d J bloembollenschuur van de firma J. J. Rp< zen Lz. op Rolland. De duiven hebben zie i toegang verschaft, door het opentrekken va een deur. en door het openduwen van ec andere deur, in de tweede schuur, j Er wordt niets vermist daar de dievfc I waarschijnlijk zijn gestoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 15