DAGBLAD voor NOORD- en Z Dringend verzoek. TtTdsTTeTwI™ Uns Hoomsciie Sanatorium. m §önd@8»EBii3swe®i S9-3f«33, HaaHam £ErS3TE KLAD. *J. ftti 17 OCTOBER 1913, 38«t« Jaargang lo. 8288 hW IBONNKMEHÏSEBUSn y*r a maanden voor Haarlem yi.85 Voor da plutten, waar aan agent b gevestfgiï {kom Bar 1.35 Voor de overige planteen ia Nederland franco por poot 1-88 Afsondarlïike numnmm Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426* PRIJS DER ADVERTENTRNt Van 1—6 jagvb 0 ©ent f contant 50 eent). Iedere regel ai eet 16 ai Boiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regret Buitoni. 80 ei Diengtaanbiedingan 85 ei (6 regale), driemaal toot M nt U aontaat) Alle betalende aboarUTa ev dit klad dia In Kef «iexft GULDEN kg lerenalanga omra» eehilrthesd tot verken. GULDEN bQ •vcriyden. rcmk«riam«U* afin, ($a aolgeaa de bepUingm de peUgeen gulden ba flff) onwHöf *»a l liil GULDEN bg torlice raieea 1 ®l|j$ wli« vut 11fê1 varifea nu bend ei roei «HU tea mm. llill Urn daim. fegea ongelukken venekerd voert ,1 3ULDKN bQ verliea van Ma sKrim' GULDEN bB verlies van Ma anderen vingne- He «Hkeering few bedragen wordt gegarandeerd deer de Maateehaapg JoHaafelw Mcmuom Venrikerlngabank" te Sekfedau. Met het oog op de groote hoeveelheid advertentiën voor het nimmer van Zaterdag, verzoeken wij H.H. Adverteerders beleefd doch dringend, eventueel nog op te geven advertentiën voor het nummer van morgen nog hedenavond te willen laten bezorgen of aan onze reizigers mede te geven, opdat aan de uil voering de meeste zorg zal kunnen worden esieed. Van advertentiën, opgegeven na Zaterdagmorgen 10 uur, kan de plaatsing op dien dag niet meer gegarandeerd worden. OH nummer twee toüaaScas. bestaat uit HET ZONDAGSBLAD VAN DEZE WEEK bevat de volgende: BLATENDe onafhankelijkheidsfeesten te Lisse (3) en te Bleiswijk. Dr. P. J. F. Vermeu len. De reis van President Poincaré naar Spanje (3). Een historische optocht te Cassel. Het vol- kercnslagmonument te Leipzioh. Het nieuwe mi litaire invaliedeuhuis te Leiden. Onafhankelijk- heidsfeesten te Schoten. De begrafenis van «'ijlen Dr. Vermeulen. Een gebed in de oase. On afhankelijkheidsfeesten te Zoeterwoude (2). De nieuwe Amerikaansclie gezant in den Haag. Een gouden echtpaar. Het stoomschip „Vol- lurno." TEKST: Dr. Vermeulen 1". Ter elfder ure. Vader en Kind (Vervolg). Voor onze Jongens en Al ets les. AGENDA. 18 October. Gebouw Sint Bavo 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwartier. Half 9 spaarkas St. Nieolaas (winterprovisie). Spaarbank- Steuncomité. Inschrijving Coöp. Bakkerij. Bibliotheek. Gebouw De Kroon Bioscope-theater Gr. Markt Voorstellingen. Schouwburg Jansweg 8uur Bioscope-voomtelling: Quo Vadis? TeylersMuseum tentoonstelling van moderne aquarellen. Bioscope Union Schoterweg Voor etelling. Apoll o-theater Barteljorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Haarlsmsche Alladapjes Ho. 972. KATHOLIEKE BLOEMKWEEKERS. We hadden dezer dagen in de courant een berichtje, dat er boven het IJ in onze buurt een katholieke bloemkweekere-vereenigmg wordt voorbereid, als onderafdeeling van de Diocesane R. K. Middenstandsvereeniging. Dat berichtje raakt een zaak van vérstrek kende en diepgaande beteekenis. Immers: de R. K. bloemistpatroons in Noord-Holland waren totnutoe uiet geneigd, hun „neutrale" organisatie op te geven. Zelfs men weet het werden er nog vrij kor telings geleden pogingen gedaan, om nieuwe „neutrale" vereenigingen van plaatselijken aard erbij te stichten, pogingen die ech ter gelukkig geen resultaat hebben gehad. Nu wint dan echter eindelijk de idéé der katholieke organisatie veld. Wij twijfelen er niet aan: als eenmaal op ééne plaats een R. K. Bloemistpatroons-ver- eeniging bestaat, dan komen er meer! En dien kant moet het uit: een algemeene orga nisatie der katholieke bloemisten is om vele redenen een kooggewensclit en hoogst nuttig iets. Daarbij heeft het zeer vele voordeelen, wanneer zulk een vereeniging zich aansluite by den Diocesanen Middenstandsbond: bank en incassobureau, cursussen, de steun der ge- heele organisatie bij mogelijke actie en nog veel meer, zijn daarvan direct gevolg. Wij gelooven dus, dat do Middenstands- af deelingen zélf met kracht en moed nu eens overal de stichting van bloemistpatroons- vereenigingen moeten ter hand nemen. We- derkeerig zullen zij-zelf zeker voor niet het minste deel daarvan profiteeren, als zulk een sterke, nijvere stand zich hij den georgani- eeerden Roomschen Middenstand aansluit! PERSONALIA. Do eerste luitenant der genie, C. Tomése, is benoemd tot ingenieur bij den provincialen waterstaat in N.-Holland. MUZIEK. ZANG EN VRIENDSCHAP. Het eerste, instrumentaal concert, gister avond door Zang en Vriendschap gegeven, mogen we zeer welgeslaagd noemen. Wat het Utrechtsch Stedelijk Orkest gisteravond heeft gepraesteerd, was van zeer groote verdienste, evenzeer als de wijze, waarop de heer W. Ro bert het concert heeft geleid. Met waar ge noegen denken we terug aan de uitvoering van Beethoven's Vijfde Symphonie, waarmee het welgekozen programma werd begonnen. Het is een bijzonder zware taak deze Vijfde van Beethoven waarlijk goed nit te voeren, want juist wat betreft de uitbeelding der muzikale karakteristiek is de Vijfde met de Negende de moeilijkste van Beethoven's Sym- phonieën. De wonderbaarlijk geinspireerde rhytmische beweging en de geweldige oer- nmzikale kracht die in deze beweging leeft, zóódat deze Symphonie één geheel onver breekbaar muzikaal leven is, dit alles vormt een eisch, die niet alleen van technisch, maar vooral ook van artistiek oogpunt be zien, niet gemakkelijk te voldoen is. Het is met groot genoegen, dat we zeggen* hoe het Utrechtsche Orkest onder leiding van den heer W. Robert, aan deze beroemde „Vijf de" gisteravond een alleszins hoogelijk te waardeeren uitvoering heeft gegeven. Daar voor hebben we ten eerste te huldigen onzen altijd zoo energieken stadgenoot, den heer Robert, die 't vurige rhythme in de ziel heeft getroffen en liet met levendige, kracht tot 't einde heeft voortgestuwd. Het was de eerste maal, dat wij den heer Robert hebben gezien als dirigent van een instrumentaal concert, maar wij hebben dadelijk uit zijn dirigeeren gezien, boe hij van nature voelt, maar ook weet dat orkestdirigeeren niet is: rhythmisch de maat-slaan, maar wel: de geest de ziel van het werk in het orkest doen leven. Dirigee ren is een kunst van levenden eerbied en lief de. We verlangen er naar den heer Robert nog eens als orkest-dirigent hier te zien op treden. Maar we hebben ook buide te bren gen aan de leden van het orkest, die zich met groote muzikale toewijding van hun taak hebben gekweten. Van de uitvoering van Goldmark's Ouverture „Sakuntala" is eveni- eens niets dan goeds te zeggen. Deze Ouver ture is een héél-mooi-geinstrumenteerd werk, dat ook degelijk gecomponeerd is, al is het niet bijzonder interessant van thematiek en harniioniseering. Het heeft wel het uiterlijk van echte romantiek. De heer Heinrich Fiedler, violist, was so list en speelde voor de pauze de bekende Ciaconna, van Vitali, met strijkorkestbege leiding. De heer Fiedler heeft op echt-muzi- kaal-karaktervolle wijze dit wezenlijk zoo mooie en belangrijke werk voorgedragen. Do toonvorming van den heer Fiedler is altijd bijzonder mooi, vol warmte en kleur, terwijl zijn spel immer vol sterke overtuiging ie. Na de pauze speelde de heer Fiedler „Airs Hongrois" van Ernst, en met de Sommer- nachtstraummusik van Mendelssohn werd het concert besloten. H. F. A. SOLISTEN-CONCERT. Voor een uiterst klein, doch zeer aan dachtig gehoor gaf Mevr. Annie Lieman- Braak gisterenavond een concert in het Bron- gebouw. Zie 5?ong een twaalftal liederen van ver schillende componisten. Dat Mevr. Lieman-Braak aan een bekoor lijke stem een fijn-muzikale opvatting paart mocht bij de uitvoering van deze liederen, zoo verschillend van genre, wel duidelijk blijken, doch het best leenden zich voor haar frissche, krachtige stem een tweetal Italiaan- 1 sche liederen van Glück: „Ritornerai fra poco" en „O, del mio dolce ordor". De keuze der Nederlandsche liedekens het programma bevatte er gelukkig ook een viertal kunnen wij niet een zeer geluk kige noemen, toch werd het „Liedeken van Vrouwenleven" van Henriette J. v. d. Bran- deler met veel sentiment en een goed decla matorisch talent voorgedragen. Cato Vletter toonde zich een beter vio liste dan componiste. Twee harer composities „Van 't volle licht» leven" en „Driespan" gedichtje van Jeanne M. Minkman, vooral 't laatste van weinig-zeggenden inhoud, werden door Mevr. Lieman-Braak gezongen. De sonate C-moll van E. Grieg werd door Cato Vletter (viool) en Mia Tibbe (piano) zeer goed gespeeld. Door mooi samenspel en fijne opvatting van dit werk van Grieg wisten beicle dames de weinige toehoorders te boeien en in verruk- kitfg te brengen. Na de pauze gaf Cato Vletter een vioolsolo: Concert D-moll van Tartini, uitstekend geac compagneerd door Mia Tibbe. De begeleiding .der liederen door Mevr. Lieman gezongen werd door Cato Vletter uitstekend verzorgd. Aan de zangeres werden twee bloemstukken aangeboden, de beide andere dames hadden een bloemenhulde evenzeer verdiend onge twijfeld: zij toonden een groote virtuositeit en benijdenswaardige muzikale opvatting te be zitten. Het trof bijzonder slecht voor de dames, dat er gisteren»-- rog een belangrijk con cert gegeven had, au,'. v ongetwijfeld het auditorium grooter geweef».. AD INTERIM. ELLY NEY. Dinsdag 21 October ajs. zullen Elly Ney van Hoogstraten (piano) en Willy van Hoog straten (viool) een kamermuziekavond ge ven in de Kroon. Met vreugde zullen we dit sympathiek echtpaar wederom begroeten: de aangenaamste herinneringen zijn ons nog van hun vorig optreden bijgebleven. Als pianiste mag mevr. Elly Ney wel tot de eersten van den tegenwoordige» tijd ge rekend worden, terwijl de heer Willy van Hoogstraten zijn naam als uitstekend violist blijft handhaven. Hun optreden in andere plaatsen was wederom een groot succes. ONDERWIJZERS-BIJEENKOMST ARRONDISSEMENT HAARLEM. (Vervolg.) Te 2 uur werd do vergadering heropend. Als punt 5 stond op do agenda: Muziekstuk ken, door leerlingen van de Rijkskweekschool voor onderwijzers to Haarlem, onder leiding van den heer J. Ots. Uitgevoerd werden: 1. i Arabische Marsch (W. AJetter), 2. Gavotte (id.) en 3. Adagio en Allegro uit de He sym- I phonie (Haydn). Onder de suggestieve di- reetie van den heer Ots speelde het strijk orkest met. entrain en intelligentie. Een op ovatie gelijkend applaus was hun loon. No. 3 zou eerst voor het einde der vergadering bowaard worden, maar werd ons nog vóór de rede van Dr. Holwerda gegeven, daar deze I nog niet aanwezig was. Weer was een uit bundig applaus het deel der jongelui en var hun wakkoren leider. Inmiddels was Dr. J, H. Holwerda ter vergadering verschenen en; door den heer Sterck begroet. Ook dr. J. H.' Gunning was nu aanwezig. Dr. Holwerda hield nu zijn voordracht over. „Nederland's oudste geschiedenis." De officieele geschiedenis geeft ons geen licht op dit terrein. We moeten uit de stu deerkamer naar buiten, en daar onze oogen openzetten. De bodem van ons vaderland is, één groot archief, waarvan men echter de taal moet verstaan. De spreker acht het een voorrecht, hier voor de opvoeders der jeugd1 over Zijn ontdekkingen te mogen spreken.' Men verwachte in d t korte tijdsbestek ech ter geen overzicht over het geheel. Aller-; eerst de graftomben, de hunebedden. Ze ko- mon voor in Scandinavië, N. Duitschland,; Nederland, Engeland, Frankrijk, Spanje, en in de landen der Middell. Zee, ook in Siciliëj waar rbtsgraven zijn en hunebedden. Ooi;1 in Griekenland, en uit de voorwerpen, die we! in de graven vinden, maken we een mach-' tige cultuur op, die pl.m. 2000 jaar voor Ch'r: bloeide, de Mykeensche periode. Onze Drent sche graven zijn daar een uitlooper van. Spre-j ker zal nu eenige lichtbeelden toonen. Ilijj vertoont een groote serie scherpe beelden die hij elk afzonderlijk toelicht. We zien d- hunnebedden vóór ons uit alle landen, waai ze voorkomen, ook het inwendige, en de voorwerpen, die er in zijn achtergelaten,, waaruit vooral we de bestemming dier eigen aardige monumenten hebben leeren kennen.' Treffend is de overeenkomst van de rote- graven in Zuidelijk Europa, en de hunnebed den, i. 't Was zo£n echt Hollandsche middag. Dat mag je zelfs daar in Groesbeek, op 't 't kantje af van het Duitsche Land, zeggen als je alléén maar kjjkt naar de hooge luchten, wier blauw en schaduw elkander afwisselen, waar de tinten zoo schilderach tig contrasteeren en waarvan u de eerste de beste hoevelen heb ik er niet gister middag gehoord! spreekt als van „een Maris-lucht." Hot zij zoo. 'n Maris-lucht dan. Wat bij ons in Haarlem dan toch wel niet zoo'n heel bijzonder ding is. Maar hier, deed die „Maris-lucht" dan toch wel bui tengewoon goed. Over de brons-groene tin ten van liet najaansboschland hing-ie zoo zwaar, als een deining van de zee vol diep ten en luchtigheid iu oneindige afwisseling, en je had er zoo een heerlijken kijk door op dat gouden herfstlandschap vol schoonheid, een nu wel wat on-Nederland- sehe schoonheid in dien altijd-variëerenden gezichtskring; van dalen en heuvelen, waar achter u de hoogten als een barrière den horizont afsluiten, en naar het Zuiden toe de heerlijke Maasvallei een vergezicht op levert, zonder wedergade haast in heel ons land. ■Wel, het is inderdaad een éónig en schit terend landschap, waar ons Roomsche Sa natorium is gebouwd. Wijd-uit waart uw blik over nu brons groene bosschen, en ge kijkt daar in de diepte, waar de Maas zich kronkelt, en ver er over heen, Limburg in en Noord-Brabant, tot uren en uren ver, waar overal torentjes opstoken van vriendelijke dorpjes tusschen net boechgroen dat als aaneengesloten lijkt tot den horizon toe, hier zoo uit den hooge inzien. En dan welft zich nu daarboven zoo'n «fijs-op-blauwen' koepel van ijle luchten. waar de zon geen moeite heeft, doorheen te breken en stralend gloort ze dan ook heel den middag vol goudglans en die wordt afgesloten aan den ge-, zichtseinder door een massale wit-grijzen keten van opgestapelde wolkbergen, die als de eeuwige sneeuwtoppen van de Pyreneeën zich rijen in ontzaglijke grootheid nevens elkaar. Dokter Jong mans, de jonge en sympa thieke directeur van het Sanatorium, mocht het wèl zeggen, dat de prachtige omgeving en het overheerlijke vergezicht voor de pa tiënten van ons Roomsche Sanatorium een verkwikking te meer zullen wezen! Nu is het Roomsche Sanatorium dan gis teren plechtig ingewijd, en daar ga ik van verhalen, 't Is een dik uur van Nijmegen af, in de ongerepte bosschen op den berg van 't „Dek- kërswald" en zóó heet dan ook ons Roomsche Sanatorium voor. longlijders en zwakke kinderen dat men deze stichting heeft gebouwd. Uit de verte, van den Groes- beekischen weg af, die met een vervaarlijke helling bergopwaarts schunt, zie je hoog op den berg de felroode daken van het uitgebreide gebouwen-complex uitsteken bo ven het bosch. Maar het is een lange wandeling, tot je opeens, op den top van den berg en naar het Zuiden gekeerd dadr waar de hoogte glooiend afglijdt naar het Maasdal, het ge bouw vóór je ziet. Gisterenochtend stroomde het op den Groesbeekschen weg van hoogwaardigheids- bekleeders, in auto's en equipages en liuur- bakjes, naar 't Sanatorium heen. Om elf uur kwam Mgr. Pompen, de vica ris-generaal van het Bossche Diocees, in zijn paars-omboord kleed aan het Nijmeegsche station aan, waar een deputatie uit het be stuur, met mr. van Waterschoot van der Gracht voorop, Z.HoogEerw. opwachtte. Per auto werd toen snel gerede» naar Dekkers- wald, en in de houten directiekeet, die voor- loopig tot kapel is ingericht, kleedde zich Mgr. Pompen met de kerkelijke paramen ten en dadelijk daarop had met de gebrui kelijke en voorgeschreven liturgische plech tigheden de wijding plaats van de gebou wen. Daar waren toen nog niet veel gasten bijalleen het bestuur, en de directeur-ge neesheer, en de Roomsche persEn na dat Mgr. Pompen een hartelijk en opwek kend woordje had gesproken, werd een een voudig ontbijt gediend dat al dadelijk een goeden indruk gaf van de culinaire begaafd heid der vriendelijke zusters, die met de [witte nonnenkappeu zoo prettig het huis stof feeren. I Tegen twee ure kwam de groote stroom [van genoodigden. Kranige marechaussóes stonden stram te paard bij do toegangswegen, en salueerden heel netjes voor al die hoog- en zeerge leerde, hoog- en zeereerwaarde hoeren, die per auto of rijtuig deu nog primitieven dik- -zanderigen toegangsweg kwamen binnenrij den. Daar waren leden van Gedeputeerden van. Gelderland, leden van Eerste en Twee de Kamer, burgemeesters, pastoors vau Nij megen en omgeving; daar kwam de bekende hooge figuur van Jhr. S. M. S. de Ranitz, den grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin-Moeder, die Hare Majesteit ver tegenwoordigde en tevens als voorzitter der nationale vereeniging tot bestrijding der tu berculose het sanatorium gevraagd was te te openen. Uit Haarlem zag ik er Dr. Proot, den correspond, der R.K. vereeniging, en den heer Diepenbrock, uit Amsterdam waren er Dr. Rademaker, Dr. Busch en tal van anderenheel de fine fleur van het actief-Roomsche leven uit Holland was naar Groesbeek' gekomen voor deze plechtigheid. En vooral wemelde het er van geneeshee- ren: „zoo dokter, u ook hier?" was niet van de lucht. In de derde klasse-eetzaal, waar het mid denschot dat vrouwen eu mannen scheidt was uitgenomen, had de openingsplechtig heid pLaats. Daar hingen groote plantee- keningen en kaarten aan den wand en de geneesheer-directeur Dr. Jongmans, ontving er met een gelukkig en wat bewogen lach je de genoodigden. Namen noemen van die allen kan ik niet: het is een lijst die heel een pagina zou beslaan; doch onder degenen die vooral de aandacht trok ken was Jhr. van Nispen, de oud voorzitter der Tweede Kamer, Pastoor Dr. Smits uit Breda, de heer Arnold Gilissen luit Rotterdam, professor van Swaaij uit Delft, baron van Voorst tot Voorst, en men wees elkaar ook het nieuwe Roomsche Ka- merlid voor Bergen op Zoom, den heer Ju- ten. Aan de bestuurstafel namen plaats Mgr. i Pompen en de deken van Nijmegen, vicaris Suijs van de H. Land-stichting, die tijde- lijk rector is van het Sanatorium, Jhr. de Ranitz en een vertegenwoordiger van den Minister van BinnenLandsche Zaken, Dr. van Spanje, de directeur van het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam en architect Ed. Cuij pers al een echte Guijpers-kep, ook deze 1 voorts de Raad van beheer der stichting en Dr. Ruijsch, de voorzitter van den cen- tra-len gezondheidsraaden Mr. van .Wa terschoot van der Gracht opende ten slotte na een zangnummertje van de Eerw. Zusters de vergadering met een inlefóend woord. Hij bracht de historie van de stichting in herinnering, van af de eerste consti- tueerende vergadering op 30 December 1906, tot nu toe, en vertelde de lotgevallen: hoe zulk een uitnemend terrein van 176 Hectaren is verkregen, hoe architect Cuy- pers hier een prachtwerk' heeft geleverd, hoe overal uit den lande geld is bijeenge zameld voor deze prachtstichting (waarbij „impressario Sclimedding" een welverdiend woord van hulde kreeg 1), hoe nu reeds f 370.000 is uitgegeven, doch dat al nog maar eeu begin is, en ten slotte: na har telijk» woorden aan Dr. Jongmans. aan de **N Wtt ,Ir:J 6.03 1008 400 300 60 15 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1