!P. W.UWeeftütjsen. m w ligezonÉn iededeeling. Qotr tazt 3»ngcn* en nUitlet. BINNENLAND. KIEUWS UIT DEN OMTREK Voor Vrouwen. Kerknieuws. Leger en Vloot. Sport en Wedstrijden, Beste vriendjes en vriendinnetjes. VOOS9 Voor lijdsmden Heftenenden iü&EZCIfiDEH. DE NIEUWE AMERIKAANSCBE GEZANT. De heer Henry van Dijke, de gisteren ten 1 paleize Het Loo zijne geloofsbrieven heeft aan geboden als buitengewoon gezant, en gevolmach- tigd minister van de Vereenigde Staten van Amerika, heeft, naar wij vernemen, bij die ge legenheid tot de Koningin de volgende woorden esproken „Ik heb de eer mijne geloofsbrieven van den President der Vereenigde Staten van Amerika aan te bieden, waarin hij zijn oprechte en war- me vriendschap aan Uwe Majesteit betuigt en 't verzoek doet, dat ik moge worden ontvangen als gezant, die voortdurend zal pogen te be vorderen vrede en voorspoed van Uwer Majes- teits regeering en van zijn eigen bewind. Ik ben bijzonder vereerd met de zending naar Uwer Majesteits land, omdat 't ongeveer drie eeuwen geleden het tehuis van mijne voorvaderen was, omdat 't aan Amerika schonk de grondgedach ten van godsdienstvrijheid, volksopvoeding en bondsgenootschappelijke eendracht en omdat 't het midenpunt vormt van de meest ernstige pogingen ter bevordering van den wereldvrede, op den grondslag van internationaal recht en vrede. Uwe Majesteit veroorlove mij, de levendige hoop uit te spreken, dat nog verdere stappen in die richting mogen worden gedaan geduren de het gelukkige regeeringstijdperk van de Ko ningin van het Huis van Oranje-Nassau, welks naam het zinnebeeld is van de gewetensvrijheid en den constitutioneelen zin." KOLONIALE BETREKKINGEN. Voor den post-, telegraaf- en telephoon- dienst in Ned.-Indië worden gevraagd: ingenieurs, niet ouder dan 27 jaar, ter be noeming tot adsp.-ingenieur br bovenvermel den dienst; telegraafopzichters instrumentmakers le klasse; electro-technische ambtenaren. Voor bijzonderheden zie „St.-Ctr." no. 243. ZONDAGSRUST. H. M. de Koningin zal optreden als bescherm vrouw vap het derde nationale congres voor Zondagsrust. In een vorig bericht werd, bij vergissing, van ■een internationaal congres gesproken. •—Notenkrakers. Als een groote zeldzaamheid deelt men ons mede, dat dezer dagen bij Olden- zaal een drietal notenkrakers werd bemachtigd. De aanwezigheid dezer vogels voorspelt een •trengen winter.zeggen de weerprofeten. Uit Zeeland schrijft mén aan het „Alg. Hbld." In ons heele land wordt gedurende de eerste helft der maand October op den trek een soort vreemde vogels waargenomen, welke als noten krakers bekend zijn en slechts bij hooge uitzon dering in ons land worden gezien, lïen meent dat te moeten toeschreven aan de mislukking van sommige vruchten, welke de notenkrakers anders gedurende de winterperiode ook in het Noorden doen blijven. Over het algemeen is deze vogel niet schuw en valt ook dikwijls in handen van lijsterstrikkers. Van een paard gevallen. Het zoontje va a H. Dekker, uit Hoek van Holland, is van een paard gevallen, doordat een man het paard een klap gaf, waarna het knaapje onmiddellijk dood was. Thans heeft de justitie het lijkje in beslag genomen en tegen den man, die 't paard een klap gaf, A. O. te 's-Gravenland, proces-ver baal opgmaakt. BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. Donderdagmiddag vergaderde de Raad van Bloemendaal, onder voorzitterschap van den heer de Waal Malefijt, wethouder. De heer v. d. Vliet was afwezig. De notulen werden goedgekeurd, waarna de voorzitter mededeeling deed van net volgende Ingekomen schrijven van de Noord-Zuid-Hol- landsche T. M.: „Tot onze niet geringe bevreemding lazen wij uit de in de bladen opgenomen verslagen van de zitting van Uwen Raad d.d. 2 dezer, dat 'daarin door Uwen Voorzitter en door Uw mede-1 lid, den Wethouder van Tienhoven, zou zijn me degedeeld, dat door ons eene lijn over de Julia- nalaan is geweigerd. Indien de verslagen het gesprokene juist weergeven, dan zijn deze mededeelingen in strijd met het in ons tot Uwen Raad gericht adres van 2 Juni jl. weergegeven verloop van zaken. Uit dit alles toch blijkt integendeel, dat in overleg met het Dagelijksch Bestuur Uwer Ge meente getracht zou worden de lijn langs den Zijlweg alsnog mogelijk te maken, dodi dat indien dit onmogelijk bleek eene verlegging der lijn naar de Julianalaan zou worden over wogen. Van eene weigering van een concessie over de Julianalaan onzerzijds is dus geen sprake geweest. Indien derhalve Uw in bovengenoemde zitting genomen besluit tot verleening eener concessie aan de Eerste Nederlandsche Electrische Tram- maatscliappij op verkeerde inlichtingen steunt, nemen wij de vrijheid Uwen Raad met den mees ten aandrang te verzoeken op dit besluit terug te willen komen en herhalen wij ons verzoek, ge daan in ons adres van 2 Juni jl., voornoemde concessie aan de Eerste Nederlandsche Electri sche 1 rammaatschappij niet te willen verleenen alvorens vaststaat, dat de aanleg van de ons geconcessioneerde lijn langs den Zijlweg zal zijn verzekerd, opdat mocht deze aanleg onver hoopt niet mogelijk blijken aan onze Maat schappij de gelegenheid geboden kunne worden hare lijn naar de Julianalaan te verleggen." Het Bestuur, (w. g). W. F. v. d. WYCK. (w. g.) W. J. BURGERSDIJK. De heer Koolhoven zegt, dat wat in dit schrijven staat, nl. het verleggen der lijn naar de Julianalaan, ook nimmer de bedoeling van den Raad is geweest. Spreker herinnert zich dit nog zeer goed uit den tijd dat hij tijdelijk wet houder was. De Voorzitter beaamt dit en leest daar na onderstaande verklaring voor, die moet die nen om een einde te maken aan de verwarring van denkbeelden die op dit gebied bestaan. In de plaats gehad hebbende besprekingen op 9 Januari en 3 April 1913 van het geheele college van B. en W. en den secretaris van het bestuur van de Noord-Zuid-Hollandeche Tramweg-Maatschappij, werd de mogelijk heid besproken om de tramlijn van Haarlem te leggen over de Julianalaan. Ook het even tueel rijden met de z.g. „lus" in den Zijlweg, over de Julianalaan en door hut dorp Over- veen, is uitdrukkelijk door den wethouder van Tienhoven ter sprake gebracht en als een eventueele oplossing aan de hand gedaan. Met beide voorstellen kon het bestuur van de Noord-Zuid-Hol landsche zich niet veree- nigen en weigerde uitdrukkelijk om de tramlijn zoo om te leggen. Door den beer van der Wijck werd o.m. nog opgemerkt, dat de Maatschappij toch geen tram kan aanleggen over een weg, waar geen menschen wonen. De kosten waren veel te hoog en een rentabiliteit uitgesloten. Door deze positieve uitlatingen, dat de Maatschappij geen andere verbindingsweg met het dorp O verveen wenschte te overwe gen, heeft het college van B. en W. van Bloe mendaal zich, wat een tramlijn over de Ju- lianalaan betreft, geheel vrij beschouwd ten opzichte van de Noord-Zuid-Holiandsche. Toen dus op 7 Mei 1913 van de E. N. T. een aanvrage inkwam om de Julianalaan met een tram te berijden, zonder dat dezen aanleg aan de gemeente geld behoefde te kosten hebben B. en \V. deze aanvrage met belangstelling overwogen, om later bij den Raad een voorstel tot bet verleenen der con cessie te kunnen doen. De geheel nieuwe concessie-aanvrage van de E. N. E. T., die zeer zeker van het groot ste belang is voor de onbebouwde terreinen in het Julianakwartier, kon door de E. N. E. T. gemakkelijk aangevraagd worden, daar deze Maatschappij zich reeds de financieele steun van de Binnenlandsche Exploitatie- Maatschappij had verzekerd. Het tot stand komen van de verbinding met Haarlem zal zeer zeker niets afdoen op de verleende concessie over den Zijlweg. Eerst toen de concessie-aanvrage van de E.N.E.T. was ingekomen, heeft de Noordt- Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij be grepen, dat door eventueele verleening van deze concessie aan de E.N.E.T., de uicsluiten- de verbinding van Overveen en Kweekduin met Haarlem, niet meer in haar geheel bij hen zou berusten. Het was dan ook, dat zij op 2 Juni d.a.v. een brief aan den Raad schreven met mededeeling, dat eene verleg ging der lijn naar de Julianalaan zou wor den overwogen. Een overweging in deze ver legging heeft de Maatschappij nooit willen doen en zooals reeds medegedeeld, bepaald geweigerd. Nogmaals herhaalt het College van B. en W. dat genoemde concessie geheel afzon derlijk wordt aangevraagd door de E. N. E. T. en daar deze Maatschappij de eerste aanvraagster was, hebben B. en W. gemeend deze aanvrage ala een nieuw te verleenen concessie te moeten beschouwen. Als zooda nig hebben B. en W. bij den Raad hun voor stel ingediend. De heer van S t o 1 k meent, dat dit punt spoedig afgedaan kan zijn. Geen der leden van den raad toch, ook de heer Bijvoet niet, zou er ooit aan gedacht hebben de concessie over de Julianalaan aan de N.Z.H.T.M. te verleenen, waar de E. N. E. T. dit gratis aanbiedt. Derhalve stelt hij voor, het schrijven der N. Z. H. T. M. voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Roo v. Alderwerelt zegt met deze verklaring te kunnen medegaan. De heer B ij v o e t zegt, dat het tramvraag stuk reeds gedurende een 25-tal jaren in een zeer geheimzinnig waas is gehuld. En dit is het op het oogenblik nog. Men wist nooit goed waar men was. Van het wel en het niet weigeren heeft spr. nooit veel begrepen. Aan den eenen kant heeft men het dagelijksch bestuur van Bloemendaal, aan den anderen kant de directie der tram. De heer van der Wijck is toch ook de eerste de beste niet en spr. vindt het onbegrijpelijk, dat hij zijn naam onder dit stuk heeft geplaatst. gende zitting zal dit punt derhalve behandeld worden. De heer Laan zegt niet veel voor 'deze gas levering te gevoelen. In beginsel is hij er tegen, dat een gemeente als Bloemendaal dergelijke bedrijven niet zelf drijft. Ook in de concessie heeft hij veel gevon den, waarmede hij zich niet kan vereenigen. Hij is er sterk voor zelf dit bedrijf ter hand te nemen, ook al kwam het niet zoo voordeelig uit, als wanneer Haarlem gas leverde. De Voorzitter zegt, dat deze woorden feitelijk koren op zijn molen zijn. Ook hij zou liever het gasbedrijf in de gemeente willen. Hierna wordt de beraadslaging over dit punt gesloten en gaat de Raad over in geheime zit- ting. Hierin werden behandeld reclames inzake belastingen, het kohier schoolgeld 3e kwartaal en vaststelling van het le suppletoir kohier der hondenbelasting. Het is volkomen waar, dat vele vrouwen lijden aan kwalen, als rugpijn, zenuwaohtig- beid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, enz., doch Doch hij vermoedt, dat alles op een misverstand mannen lijden er even goed aan. Er is dus berust en om dit op te helderen wil spr. den ffeen reden om dergelijke kwalen steeds als Raad in overweging geven den heer v. d. Wijck in de gelegenheid te stellen zijn standpunt in den raad uiteen te zetten. De Voorzitter zegt, dat wanneer de N. Z. H. T. M. met een voorstel was gekomen om een lus over de Julianalaan te maken, vóór de E.N.E.T. om concessie had gevraagd, de zaak anders zou hebben geloopen. Doch nu de E. N. E. T. de eerste was, ging zij toch voor. Voorts verklaart de voorzitter, dat B. en W. elk uur van den dag bereid zijn met de N. Z. H. T. M. te confereeren. De heer Jacometti verzet zich tegen het voorstel om zonder meer over te gaan tot de orde van den dag. Hij wil dat B. en W. hun op schrift gezette verdediging publiceeren, opdat elke gedachte verdwijne dat de Raad in deze niet goed gehandeld zou hebben. Want het spreekwoord zegt, wie zwijgt stemt toe. De voorzitter antwoordt, dat de bladen de publicatie ter plaatsing ontvangen, waardoor voldoende publiciteit hieraan gegeven wordt. Aldus wordt goedgekeurd. Benoeming van een onderwijzeres aan de school te Vogelenzang. Op de voordracht zijn geplaatst mej. W. G. Patinos, den Haag; mej. F. A. J. Swart, Am- hem, en mej. J. E. Oortman, Finsterwolde. Benoemd wordt mej. Oortman, met 6 stom» men. Mej. Patinos verkreeg 5 stemmen. Plannen voor een nieuwe brug over de Delft. De directie der E.N.E.T. heeft medegedeeld, dat de kosten voor het bouwen eener brug van hetzelfde type als die gelegen in de Julianalaan over de Delft volgens ruwe schatting ongeveer f 12,000 bedragen. De bijdrage der E.N.E.T. bij het eventueel tot stand komen dezer brug zullen bestaan in; lo. f 2000 in de bouwkosten. 2o. Het beschikbaar stellen van den grond voor den oostelijken oprit van het nieuwe ge deelte. 3o. Het maken der plannen, het aanbesteden en toezicht gedurende den bouw. Op de door deze maatschappij ingediende en goedgekeurde plannen is een doorvaarthoogte van pl.m. 1.30 M. en een doorvaartwijdte van 3.60 M. aangehouden; de belangen der scheep vaart zullen volgens het oordeel der directie niet geschaad worden indien deze maten wer den aangehouden De voorzitter stelt voor de doorvaarthoogte te laten gelijk de bestaande brug, nl. 1.20 M., en de doorvaartwijdte ook dezelfde. Een crediet wordt gevraagd groot f 8000, zijnde het bedrag der kosten van het bouwen. Na eenige bespreking vraagt de heer d e R o o van Alderwerelt welk nut deze brug heeft. Dit is hem niet duidelijk. De voorzitter zegt dat als er geen brug over dit water was, dan liepen de menschen gevaar in de Delft te loopen. Verder breidt Bloemen daal zich op dat punt uit en in de toekomst zal deze brug zeer zeker noodig zijn. De heer de Roo van Alderwerelt zegt het algemeene nut er van nog niet te hebben inge zien en zal zijn stem er niet aan geven. Stemming wordt gehouden en het voorstel van B. en W. aangenomen met 3 stemmen tegen, die van de heeren de Roo van Alderwerelt, mr. Jacometti en Laan. Het verleenen van concessie aan het gemeen tebestuur van Haarlem tot het leveren van gas in Bloemendaal. De voorzitter deelt mede, dat dit voorstel te vroeg op de agenda geplaatst is, omdat de rechtsgeleerde adviseur, wien het concept ter in zage was gegeven, nog niet gereed was en 8 j vrouwenkwalen te beschouwen. Een feit is, dat de nieren zoo nauw verhonden zijn met de inwendige organen, dat wanneer de nie ren ziek worden, alles er onder lijdt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen helpen de nieren om haar werk behoorlijk te verrich ten, helpen haar om de onzuiverheden uit het lichaam af te voeren, die de oorzaak van tal van kwalen vormen. Veel kommer zou voorkomen worden, in dien vrouwen op vastgestelde tijdperken Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikten. Hun uitwerking op terneerdrukkende pijnen en zwakte is wonderlijk en zij zijn het best bekende geneesmiddel voor kwalen als rug pijn, duizeligheid, waterzuchtige zwellingen, waterstoornissen, pijn in de lendenen, de zij den en heupen, rheumatische pijnen enz. Te Haarlem verkrijgb. bij de hh. R'. van Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel A f 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn &»2i/¥IKf?&SiAtÊ Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand TMHMftiaW handelsmerk. 'gtr- die verzwakt zijn door koortsen, typhus, in fluenza of dergelijke ondermijnende ziekten, ie de Sanguinose het middel, dat het éérst de levensopgewektheid terugbrengt. voor wie het er op aankomt de verloren krach ten spoedig te heroveren; wier eetlust moet worden opgewekt; die aan diepen en ver- kwikkendeu slaap behoefte hebt: het middel dat u stiel en zeker daaraan helpt is de Sanguinose. In gevallen van zenuwzwakte, vooral na de influenza, typhoide en dergelijke onder mijnende Krankheden, schrijf ik geregeld de Sanguinose voor. In geen enkel geval bleef zij zonder uitwerking. Haeltert. I Brussel. Dr. Pol Demade. Van de Sanguinose behpeft gij geen likeur glaasjes te gebruiken. Tweemaal per dag een eetlepel is voldoende. Bij alle Apothekers en goede Drogisten. Sanguinose kost: per fl. 1.50, 6 fl. 8.—, 12 fl. 15.—. WACHT U VOOR NAMAAK! VAN DAM Co., de Riemerstraat 2c/4. Den Haag. Voor den inbond dezer rubriek stelt de •Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. VLEESCHKEURING. Mijnheer de Redacteur! Onder het opschrift „Ondeugdelijk vleesch" lees ik iu uw ouuramt het verslag van de rechtszitting van Woensdag j.l. Dat opschrift, vleekchwaren" voor zoover het betreft de M. de R., had. moeten zijn „ongestempelde zaak van de twee handelaren in bereide vloeschwaren, want daar ging het eigenlijk dagen aanhouding had verzocht. In een vol- om. De heeren waren al eens gewaarschuwd, dat ze verzuimd hadden hun goed te laten stempelen aan het Slachthuis en nu moesten ze er maar eens aan gelooven en werd al hef ongestempelde goed destijds in beslag geno men en tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Dat men kans gezien heeft een paar oude Gelderscihe worstjes, die toch ook onverkoop. baar waren wegens het uiterlijk, ondeugde lijk te verklaren bij don eeneu winkelier en bij den anderen een stukje lachschinken of zooiets te pakken heeft genomen om af te keuren is natuurlijk alleeu voor de reclame. Er zijn onderscheidene gevallen voorgeko men van ondeugdelijk-verklaring waarin de vakmannen het met de ambtenaren van het Slachthuis absoluut oneens waren. Eveneens zijn er gevallen geweest van goedkeuring van hetgeen beslist niet deugdelijk was. In deze a-angelegcuheid is er echter voori de handelaren geen recht. Ze zijn aan de willekeur of zoo u liever wilt aan het oogen- blikkelijk inzicht van een of ander ambtenaar overgeleverd. Merkwaardig mag het genoemd worden, dat onder hetzelfde opschrift door u wordt mel ding gemaakl van <lo veroordeeling van een slager waarvan het in beslag genomen vleesch schadelijk voor do gezondheid werd genoemd. Dat kon van de bereide vleesch waren niet gezegd worden. Wel waren er rottingsbacil len aanwezig gevond n, maar ook dat was humbug en bestemd blijkbaar voor de tribune, want volgens een bekend scheikundige en bacterioloog is dat volstrekt niets abnor maals en in alle geslacht en ongekookt vleesch aanwezig. Het woord r o 11 i n g s bacillen is echter te indrukwekkend om dat niet to ge bruiken. dat begrijpt u. Ik wil echter nog opmerken, dat als die slager worst gemaakt had van dat slechte vleesch, hij ze had mogen verkoopen, zonder ze aan het Slachthuis te hebben laten keu ren. En nog een kleine opmerking tot slot. Indien de bewuste winkelier zijn Geldersche worst destijds bij aankomst had aangeboden aan het Slachthuis ter keuring dan zouden ze zijn goedgekeurd en gestempeld en zeker later niet zijn afgekeurd. Laat men ons toch geven waar wij reeds zoo lang om gevraagd hebben: le recht als ieder ander burger en 2e een strenge huiskeuring. Als die bestaan had zou dit rechtsgeding zijn achterwege ge bleven. Een strenge huiskeuring is het eenige wat zoo volmaakt mogelijk waarborgen geeft. En dat bij een huiskeuring maar dan ook voor de slagers een keuring en stempeling aan het Slachthuis overbodig is, voelt ieder een. Het is waar, het is voor de ambtenaren wat lastiger, terwijl nu de last geheel op de schouders van de handelaren is gelegd, maai- die overw eging mag toch geen gewicht in de schaal leggen. Met dank voor de plaatsing. Uw. dw. dr. A. P. LUCHTREIZEN. De „N. R. Ct." geeft 'iet volgende lijstje van reizen pervliegtuig van moer dan 1000 K.M. afgelegd binnen de 24 uur: 24 April: Gilbert (Parijs—Médina) 1,060 K.M.; 27 April: Guülaux (BiarritzÈbllum) 1,229 K.M.; 26 Mei: Perreyon (liome-Turijn- Kome met een passagier) 1,200 K.M.10 Juni: Brindejono (ParijsWarschau) 1,389 K.M. 2 Aug.Gilbert (ParijsCacérès) 1,300 K.M. 3 Aug.: Guillaux (Parijs—Bermillo) 1,160 KM, 10 Aug.Séguin (Biarritz-*—Bremen) 1,350 KM. 13 Aug.: Janoir (EtampesBerlijn) 1,000 KM. 23 Aug.: Guillaux (Biarritz-Brockel) 1,330 K.M.; 23 Aug.: Letort (Parijs-Dantzig) 1,350 K.M.; 12 Oct.: Séguin (ParijsBordeaux—Pa rijs) 1,100 K.M.; 14 Oct.: Stöffler (Johannls- thalPosen—.TolxannisthalMulhuizen DarmstadtMulhuizen -Darmstadt Mulhui zen 2,160 K.M. NAAR DE MISSIE. Den 24en October a.s. zullen de Eerw, Paters J. Kooger en O. Kandelaars alsmede Broeder Anselmus, allen van de Congregatie des Allerh. .Verlossers, zich per S.S. Prins Willem I naar de Missie van Suriname be geven. VOETRIEMEN. De bij de infanterie gehouden proef met voetriemen, dienende oin bij groote marsehen om den schoen en het onderbeen te bevesti gen, om wrijving van den voet in den schoen te voorkomen, heeft goed voldaan. De defini tieve invoering kan worden tegemoet gezien. „Avondp." Het raadsel, dat ge bieronder ziet afgebeeld, j le een van de soort, zooals gij er al meer hebt j npgelost. De letters, genomen in de richting, aangeduid door de lijnen, vormen een bekend spreekwoord. Maar de moeilijkheid ligt hier vooral, waar ge moet beginnen; als eenmaal de goede beginletter is gevonden, volgt de reet gemakkelijk van zelf. Probeer maar eens Het volgende verhaaltje is ingezonden door uw raadselvriendinnetje L. Ansingli te R'dam: EEN OFFER VAN NEDERIGHEID. j De Catechismus was uit, de kinderen gingen i naar school of naar *huis. Twee echter, een i broertje en zusje, waren in 't lokaal achterge- j bleven en stonden nu bedeesd voor mijnheer pastoor, die beiden vriendelijk aansprak, hun vragende wat zij hem te vertellen hadden. Doortje keek broer aan, maar deze hield den mond stijf dicht, en nu moest het meisje wel beginnen, zo konden toch mijnheer.pastoor niet langer laten wachten, dat zou niet netjes we zen. „Mijnheer pastoor, we hadden een heel groot verzoek 1" „Komaan, laat eens hoorenl" „Mijnheer pastoor, w(j wilden zoo graag van de armen gekleed worden 1" „Van de armen gekleed? Jullie tweetjes? Maar kinderen, hoe heb ik het met jullie? ,Zulke knappe burgerkinderen 1 Weet moeder dat," vroeg pastoor ten hoogste verbaasd. Nu begon broer te sprekenhij was een ferme jongen, een eerste baas in 't leeren en een echte bengel, bij het spel haantje de voorste in alles. „Neen, mijnheer pastoor," sprak Toon vrij moedig, „moeder weet het niet, ten minste nog niet, want we wilden eerst graag weten of het zou kunnen 1" „Ik begrijp er niets van", herbaalde de pastoor „hoe zit dat? Jullie zijt toch geen kinderen om voor kostelooze kleeding in aanmerking te ko men I" „Jawel mijnheer pastoor, dat zijn wij eigen lijk wel; want moeder is veel armer dan iemand weet. Sedert vadc Jood is gaat het bij ons lang njet goed meer. Het winkeltje geeft zoo wei nig, en moeders oogen zijn slecht, anders zou ze er wel bij naaien. Nu hebben' we verleden Zondag oom op visitie gehad; oom is onze voogd, en dio kwam met moeder praten over ons. We hoorden alles in de keuken, dat konden we niet helpen, want oom praat zoo hard. Nu, en toen moeder vroeg of oom geld wou voor schieten voor onze kleeren bij de Communie, weigerde hij dat. „Voorschieten doe ik niet," zei oom, „want van teruggeven komt toch niets, maar als je me het 6piegelkastje boven van je voorkamer verkoopen wilt geef ik er zestig gulden voorje kunt voor die som de kinderen netjes in 't pak steken en zelfs een rijtuig voor de kerk nemen." „Vertel jij nou maar verder," zei Toon tot zijn zusje. „Zeg maar alles, beste meid", moedigde de oude pastoor haar aan. „Je kunt 't me gerust toevertrouwen." „Nu dan, mijnheer pastoor, moeder praatte heel zachtjes maar oom zei weer: „Nu, je moet 't zelf weten, 't Is een royaal bod, en anders laat je zo maar van de armen kleeden, er steekt im mers geen schande in, dat je geen fortuin be zit. Maar moeder schijnt 't toch gedaan te heb ben, want oom stond op met de woorden: „Dat is dus afgesproken, ik breng je drie weken van te voren zestig gulden, je houdt het kastje tot na dien dag en dan laat ik het 's avonds als het donker is weghalen." Moeder schreide daarna telkens, zeker omdat het kastje nog door vadeT zelf gemaakt was!" Nu nam Toon weer 't woord: „En toen hebben we afgesproken, dat we veel liever van de armen zouden gekleed worden dan dat moeder haar kastje, vaders kastje, aan oom zou moeten verkoopen!" Zwijgend en ern stig bleef mijnheer pastoor de kinderen be schouwen die daar Su-'n groot bewijs van liefde gegeven hadden. Na eenige oogenblikken knikte hij ze vriendelijk toe en sprak: „Nu, wanneer de zaak zóó staat wil ik er wel eens over na denken, maar jullie zult dan met heel eenvoudige kleeTen tevreden moeten zijn, met gewone schoenen en een effen jurkje, of schoon niemand zal kunnen zien welke kinderen gekregen kleeren aanhebben. Maar kan het jul lie heusch niet schelen, of de anderen het te weten komen?" „Neen, mijnheer pastoor, nu niet meer. Eerst hebben we eT wel tegen opgezien maar we dach ten, dat het voor moeder was en U badt ons ook dikwijls gezegdals je wat goeds wilt doen, stoor je dan niet aan de praat van andere menschen, maar denk dat O. L. H. ermee ingenomen zal zijn. En we willen graag minder mooie kleeren dragen dien dag, dan kunnen wij denken: het kastje hoeft niet wegl" „Nu, goed dan, spreek er met niemand over, ook nog maar niet met moeder; het zal wel in orde komen. Waoht eens even, ik kom terstond j terug!" Mijnbeer Pastoor bracht bun elk een appel en gaf hun de hand tot afscheid. Een week verliep toen kreeg moeder bezoek van mijnheer past-oor die lang met haar bleet praten en haar er toe bracht hem al haar zor gen en kommer mee te deelen. Op zijn beurt vertelde de grijze priester wat haar kinderen van plan waren en opnieuw schreide moeder, maar nu tranen van dankbaarheid omdat d« kinderen zooveel voor haar over hadden. „Nu is het mij duidelijk," antwoordde de ge lukkige moeder, „waarom Toon dezer dagen zeide, ik wil 'n flink offer aan O. L. H. bren gen, j n offer van nederigheid en dat wil Doortje ook!" „Ja" hernam de priester, ,,'t zijn brave kin deren alle twee. Maar nu zal ik U eens iets ver tellen. Ik heb aan een oude freule, die schatrijk is en gaarne een goede daad verricht, de heele geschiedenis verteld, en zij wil gaarne de kosten op zich nemen, alleen zou zij gaarne hebben dat die kinderen eens een Weesgegroetje voor haar baden!" Toon en Doortje vernamen tot hun groote vreugde dat moeder zoo in staat was gesteld hen met de 1ste H. Communie netjes te kleeden e» nu vertelden de kinderen ook wat ze bedacht hadden. „Nu kunnen we geen offer van nederigheid brengen," zei Doortje, en Toon voegde erbij„dat is eigenlijk wel jammer." Maar moeder legde uit dat O. L. H. zeker den goeden wil voor de daad zou rekenen en nu al hun kinderliefd® schitterend had beloond. De Raadselredacteur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 18