DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, lil ,.B O 11" Ons BooflisciteSansf &indeB*huiswesi 294I-33, SSaaWem STA DSNIEÜ WS Gebouw ST. BAVO, Bioscope Nlij. „BKION" Kindervoorstellingen. EERSTE BLAD." ZATERDAG 18 OCTOBER 1913. 8287 ABONNEMENTSPRIJS» fw voor Haarlem f 1J5 Voor d« plaatsen, waar een agent fe gevestigd (kom «er gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen ia Nederland franco per poet 188 Afzonderlijks nmnmers - t-03 Bureaux van Redactie an Administraiie Intemmwnnaal TQfiefomtnummep I486. PRUTS DER ADVERTENTKN» Va» 1I regels W eent (eontant 50 eent). Ieders regel amor li el Bnitea Haarlem en de Agenteehappen 15 et per regel Buitenl 10 et Dienstaanbiedingen 25 et (C regel*), driemaal voor 60 et ft aantaal). StTIDEN bQ levenslange otigg. aehiklheid tot srarkaou 'AUs betalende ahnnai's an dit blad. dis Ia bei M «ener T«snekerlagnp»Us sfin. tb volgen «e bptüagn ep de peüeien vermeld, legen mtdnkbe vererJterd voost GULDEN b8 HffÉ GULDEN ki 1 ilfl GULDEN b8 GULDEN h« ribden ver Use vee bend at voet 4ée daim. 3ÜLDEN Hl verlire ven étn GULDEN hf verlies va» iée «mieteg tte »Mce«riag deaer bedragen wordi gegnranfeerd deer (b Meateeliiippa JKolfemlaefte Algemeens Ie OrKMw. Dii nummer bestaat uit uijf bla den ui. o. de Ofticiëele Kerk- i ijst en het QeïlIustreerd Zon- darsblad, in 8 bladzijden. iGENDA. 19 October. Gebouw Sint Bavo 2 en 4 uur Bios cope Union. Voorstellingen. Schouwburg Jansweg 2Y* uur Bioscoop-voorstelling: Quo Vadis? Schouwburg De Kroon Bioscope-voor- stelling. Bioscope Union Schoterweg van 6 uur af voorstelling. AGENDA. 20 October. Gebouw Sint Bavo 8 uur Opening sociale cursus voor bestuursleden. Vergade ring. Teylers Museum tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstr. 79). Geopend eiken dag van 10—5 nnr, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Eiken dag. Bioscope Union Schoterweg Voor stelling. Apoll o-theater Bartel jorisstra at Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Haarlemsehe Albda^es Mo. 973. De tijd van medelijden, de tijd van weldoen, nadert wederom. Meer dan des zomers doen de koude dagen beseffen, wat het zeggen wil irm te zijn, geen voldoende kleeding, geen verwarmende spijs te hebben. Wie zal be schrijven wat al ellende en gebrek wordt ge leden; hoeveel in stilte wordt doorstaan; hoe- velen ten slotte, door den nood gedrongen, schuchter de hand ophouden en uitsteken om te ontvangen? Dat is wel heel erg! Zoovelen zouden die menschen willen steu nen om hen goed te doen, hun nood te leni gen, hun-leed te verzachten, doch Wij hebben uitmuntende middelen om aan leze wenschen tegemoet te komen, en verze keren, dat alle goede gaven op de juiste plaats zullen belanden. Op een daarvan ves tigen wij heden met bijzonderen nadruk de aandacht: op de spijskokerij der Sint Vincen- tius-vereeniging, die haren arbeid aanvangt, en die reeds bij de katholieke burgerij als naar gewoonte aanklopt. Niet veel behoeven wij ter aanbeveling van dit bij uitstek mooie werk van barmhartig heid te schrijven. Het is in alle kringen be kend en geniet een sympathie als maar wei nige. Volstaan wij alzoo met er op te wijzen dat binnenkort de spijskokerij wederom ge opend wordt en de Sint Vincentius-vereeni- ging haar uitmuntend werk begint. Met aandrang bevelen wij het liefdewerk, dat, zooals begrijpelijk, groote kosten met zich brengt, doch in 't quadraat ook vruchten afwerpt, in de middadigheid van al onze stadgenooten aan. De Otiaffèankeliikheitfsfeeifen te Haarlem Gisterenavond hield de Commissie voor deze feesten hare slotvergadering in de bo venzaal van de Kroon, onder voorzitterschap van den heer A. Rinkema. Slechts een paar leden waren door omstandigheden verhin derd tegenwoordig te zijn. De voorzitter heet te dc aanwezigen welkom, onder wie ook den heer W. Dyserinck, die hoewel hij geen lid der Commissie had willen zijn, toch de fees ten financieel en moreel flink gesteund heeft. Onder de ingekomen stukken was een brief van hulde van het Comité voor de Schag- ehelstraat,, een dankbetuiging van het hoofd der Haarlemsehe Schoolvereeniging, dfen heer L. van der Wilk Jr. voor de ontvangen her- inneringsmedailles, een dankbetuiging van de politie voor de ontvangen gratificatie, groot 75, en een telegram van gelukwensch van den heer J. J. Zeewoldt uit den Haag. Daarop kreeg de secretaris, do heer Joh. M. Schmidt, het woord, om zijn verslag van de feestviering voor te lezen, dat aldus luidde: Zooals u dan bekend zal zijn, werd op Woensdag den 3en Sept. j.l. de eerste verga dering gehouden door de heeren A. Rinkema, kapt. G. A. Kruyt, J. C. Peereboom, H. Sti llis en ondergeteekende, mét het doel te trach ten alsnog eenige feesten, ter herdenking onzer 100-jarige onafhankelijkheid, in Haar lem te organiseeren. Deze vergadering was als gevolg te be schouwen van het ontbinden der eerste feest commissie, die gemeend had op een desbe treffend raadsbesluit niet te mogen ingaan en daarom met meerderheid van stemmen besloot haar feestarbeid to staken. Dat dit eerste succes hijzonder aanmoedi gend was, laat zich hegrijpen, en besloten werd dan ook dc commissie zoo spoedig mo gelijk uit te breiden met personen waarvan wij grooten 6teun mochten verwachten. En ook daarin, kan ik met groote voldoe ning zeggen, zijn wij toen uitmuntend ge slaagd. Toen dan ook na korten tijd het geheele Comité, bestaande nit de heeren A. Rinkema, als voorzitter, H. Stinis. als penningmeester, P. C. Akkerman, M. ,T. Boldcrdijk. J. M. Boissevain. J. C. Caderius van Veen, P. Hek kema, A. Koolhoven, G. A. Krnijt, A. J. Meïierink, J. C. Peereboom, J. R. Prent Sr., F. X. M. Schiphorst, Stuvel, H. T. Wagenaar Rcisiger, A. Wijnands en ondergeteekende, als secretaris compleet was, twijfelde er in onze stad bijna niemand meer aan of de fees ten hadden alle kans van slagen, tomeer nog toen onze burgemeester, de Edelachth. heer .Tbr. Mr. W. B. Sandberg, het eére-presidium wilde aanvaarden on de heeren H. M. van Bemmelen, G. S. de Clercq, Mr. H. J. D. D. Enschedé, P. B. J Ferf, Baron van Harden- broek van Ammerstol, Mr. J. N. J. E. Heer keus Thijssen, Jhr. C'h. F. v. d Poll, Jhr R. W. G. van Riemsdijk, J. Sclireuders, luit.- kolonel J. A. J. Smit, kolonel Jhr. J. Th van Spengler, Jhr Mr. F. \y. van Styrum, Dr. J Timmer en luit.-kol. T. L. van Wagten- donk zich bereid verklaarden zitting te wil len nemen in het eere-comité. Het programma der eesten van 29 en PO Sept., 1 en 2 Oct., zijnde: Maandagavond: Taptoe. Dinsdagmorgen: Kei'kdienst. Dins dagmiddag: Optocht. Woensdagmiddag: As- saut. Donderdagmiddag: Harddraverijen en 'savonds het vuurwerk, is n allen bekend; evenzoo hoe het verloop daarvan geweest is: allen weten we dat de taptoe insloeg, de kerk dienst door velen op hoogen prijs is gesteld, de optocht een succes geworden is, het as- saut door de duizenden aanwezigen schitte rend gevonden werd, hij de harddraverij al les meeliep en het vuurwerk dc klap op den vuurpijl was, behoef jk niet nader toe te lich ten en ik kan dan ook een bespreking daar van gevoegelijk achterwege laten; echter niet dan nogmaals aan allen, zonder onderscheid, hulde en dank gebracht te hebben, niet alleen namens het dagelijksch bestuur, maar ik meen ook te mogen zeggen namens de inwo ners van onze stad, voor de moeite en zorg die zii zich getroost hebben om in Haarlem eens een paar echt prettige feestdagen te kunnen hebben. Het is mij aangenaam ook in herinnering te mogen brengen het vele vruchtbare werk door buurtcomité's verricht, waardoor Haar lem iu een feestdos gestoken werd als wel zelden te voren was geschied; een woord van hartelyken dank mag mijns inziens niet ont houden worden aan hen die daarbij hun stra ten en buurten zijn voorgegaan. Een woord van dank dus namens ons Comité past ook zeer zeker aan de vele particuliere ingezete nen die door versiering of illuminatie heb ben medegewerkt tot het slagen der feesten, meer speciaal tot het slagen van het werke lijk schitteren der illuminatie-avonden. Het is natuurlijk onmogelijk, en het ligt ook trouwens niet op den weg van den se cretaris. alle medewerkers nog eens afzon derlijk te bedanken, doch gaarne zou ik nog willen aanstippen do groote welwillendheid die wij, commissieleden in 't algemeen, van burgerlijke en milita're autoriteiten mochten ontvangen, en op gevaar af om in herhaling te vervallen, nogmaals er op te wijzen hoe groot de, zeer door ons op prijs gestelde, medewerking van ons Haarlernsch politie corps geweest is en evenzoo zou ik wel gaarne in dankbare herinnering willen brengen den grooten steun dien wii van zoovele vereeni- gingen hebben mogen ondervinden en wel meer speciaal de Ver. Koninginnedag voor haar welwillend beschikbaar stellen der tri- lmne en muziektent en de verceniging H. F. C. voor het belangeloos beschikbaar stellen van haar terrein en tribune. ITit het verslag van den penningmeester zal u zoo aanstonds vernemen dat onze com missie ook op financieel gebied zeer veel steun mocht ondervinden, zoodat wij, zeer zeker met niet weinig voldoening aan den Gemeenteraad het bericht konden zenden geen gebruik behoeven te maken van het ons toegestane crediet. Dat wij dit konden doen is, als reeds gezegd, aan den grooten financieelen steun der ingezetenen toe te schrijven, maar toch ook tevens aan de zeer royale vervulling der geheel vrijwillig aangeboden belofte van de N. V. Lourens Coster, om behalve het overeengekomen bedrag van f 100 waarvoor zij de exploitatie van het program van ons overnam, dit bedrag te verlioogen wanneer deze exploitatie gunstig mocht uitvallen, en welke toezegging werd gedaan bijna onmid dellijk na de gesloten transactie. Dat wij dan ook f 250 inplaats van f 100 mochten ontvangen is door het bestuur met zeer veel waardeering op prij3 gesteld. Ik meen tevens deze gelegenheid te mo gen aangrijpen om een zeer verkeerde op vatting over deze overeenkomst uit den weg te ruimen. Met zeer veel nadruk zou ik willen doen uitkomen, dat niet de heer Peereboom, als directeur der N. V. Lourens Coster, ons bovenstaande transactie heeft opgedrongen of aangeboden doch dat wij, dat zijn in deze uw voorzitter en secretaris ten zeer ste verheugd waren, op een herhaald ver zoek van den heer Rinkema, den heer Pee reboom boreid te vinden de exploitatie van ons program te willen overnemen voor een bedrag dat wij toen, ondanks de moeite die daarvoor gedaan is, bij geen andere firma schenen te kunnen krijgen. Dat deze transactie door de geheele com missie weid goedgekeurd bewijst het ap plaus waarmede een desbetreffend bericht, door onzen voorzitter op een onzer verga deringen gedaan, werd ontvangen. Het is mij een behoefte namens het dag. bestuur bovenstaande verklaring officieel in mijn verslag op te nemen en daardoor een min of meer, voor den heer Peereboom en mij, beleèdigende voorstelling dezer zaak in de Stads-Editie uit den weg te ruimen. Ook wenschte ik nog wel gaarne de fir ma Louis Lorjó hartelijk dank te zeggen, voor den steun dien ik, als secretaris, van haar mocht ontvangen; wanneer n.L onder geteekende wat veel brieven van denzelf den inhoud te schrijven had, was genoem de firma steeds bereid, geheel belangloos en zonder bezwaar der schatkist, mij met typen en doorstaan van elk gewenscht quan tum brieven te helpen. Een woord van dank mag deze firma zeer zeker daarvoor niet onthouden worden. Zooals op een onzer vergaderingen be sloten was, werden aan bijna 2300 schoolg. kinderen van het 6e en 7e leerjaar door da vriendelijke bemiddeling der schoolhoof den een herinneringsmcdaille uitgereikt en zullen heden de uitgeloofde en toegekende medailles voor het bloemencorso aau de be kroonden worden toegezonden. Alvorens mijn overzicht te sluiten, mijne heeren, zou ik nog het idee in herinnering willen brengen, ons bij het allereerste begin onzer werkzaamheden, aangeboden door ie mand die zich op zeer bijzondere wijze voor ons comité verdienstelijk beeft gemaakt., Ik meen in deze het voorstel om in Haar lem, behalve de feesten, een blijvend ge- denkteeken te stichten. Deze plannen werden toen natuurlijk zeer toegejuicht, doch konden door het zeer vele andere werk niet ter hand worden genomen. Van harte hoop ik dat dit denkbeeld in de naaste toekomst een vasteren vorm mo ge aannemen. Smfldaitraai, 2- uur en 4 uur. Op vertoon dezer BON, Entrée 1 R. Kind. 10, Volw. 15 ct. 2 R. 5, 10 ct. Zie verder advertentie in dit blad. Mijne heeren, ik meen met dit overzicht te kunnen volstaan. Met voldoening kunnen wij op ons werk gedurende de feestdagen terug zien; Haar lem heeft feesten gehad, waarover in den lande met lof wordt gesproken. Moge dit voor u de aangenaamste belooning zijn voor den tjjd en de moeite die ge daarvoor hebt willen geven. JOH. M. SCHMIDT, Secr. Feestcommissie 18131913, Haarlem, 17 October 1913. De voorzitter, de heer Rinkema, verklaar de dat de Secretaris de transactie botrefi fende het programma volkomen juist heeft omschreven; het is jammer geweest, dat de heer- Peereboom daarover zooveel onaange- naamheden heeft moeten hooren en de heeï Schmidt als onnoozel is geschetst. Aanvankelijk is bij vele drukkerijen ge-. informeerd, ook aan den heer Ritsema ia gevraagd: „koop het programma van ons.", „Neen," zei de heer Ritsema, „ik wil er, niet aan, hat is niets waard met slecht weer en als het tegenloopt verlies lk een heele- boel geld." Niemand had naar voren gebracht om hel zelf te doen. Spreker heeft toen tot den heer Peere boom gezegd: „waarom doet u het niet?" deze antwoordde: „dat ligt niet op mijn weg, ik zit in het Comité, ik doe het lie ver niet." Spreker heeft er toen op aange drongen, waarop ten slotte de heer Peere boom heeft gezegd: „Ik zal er de gevraag de f 100 dan veor geven en als er op ver diend wordt zal ik er voor geven, wat het lijden kan." De spreker heeft er toen de heeren Schmidt en Stinis over gesproken en de laatste was het er niet zoo dadelijk mee eens, maar heeft er in berust, zeggende: „Het is in goede handen". „De heer Peereboom gaat dus in deze geheel vrij uit en wij waren blij, dat hij het doen wou voor f 100." v Het is dan ook zeer jammer dat men het heeft doen voorkomen dat hij er van ge profiteerd heeft, omdat hi£ 't dichtst bij het vuur zat. Het verslag wordt onder applaus der ver gadering goedgekeurd. ii. Hoe heerlijk mooi het Sanatorium „Dek- kcrswald", héél de Maas-vallei over ziende, daar op de Groesbeeksche hoogte ligt, heli ik gisteren al verteld. Dat valt je het eerste op, wanneer je er komt: die wondermooie ligging in het geu rige dennenhout, en het boeiende vergezicht naar 'tLimburgsen- land, waar bosch on hei elkaar afwisselen, en 't zware groen om ;le dorpjes hun ligging bepaalt, terwijl heel Je ronding van de vallei aan den gezichts einder blauwgrijs schijnt ineen te vloeien met len horizont-zelf, die or zoo wijd is.... Maar nu het huis of liever: de gewel- .ige gebouwen-O' mplexen, die het Sai.alo- •jum vormen. 't Middengebouw, rustig en breed met zijn kolonnade en ruim balcon, en gedekt door een landelijk torentje waar het kruis hoven prijkt, is het centrum van den nu gereed- zijndon houw: twee ruime, in alles gelijk en gelijkvormige paviljoenen, door open gale rijen lighallen met het hoofdgebouw verbonden, staan er aan weerzij van. In dat middengebouw is het- centrale zenuwstelsel van het geheel: daar heeft de directeur, dokter Jongmans, zijn bureaux, zijn onderzoekingszalen, zijn apotheek, daar huist ook do Rector, daar is de ad ministratie ondergebracht, daar zijn, aan de achterzijde, de modern-ingerichte Röntgefl,- l(amer, de inhaleerkamer, de prachtige dou- ckeknmors, waar Kneipp-zaliger op ialoereoh zou worden, en nog zooveel meeralles licht en fleurig en rein met de muren van tegels en de vloeren van terrazzo, zonder één j enkelen inspringenden hoek of scherpen kant of naad, waar 'tstof zich zou kunnen nes- telen: want hoeken zijn er niet in dit huis, die zijn alle, in de kamers, aan de vloeren, aan do plafonds, op de trappen, afgerond en tot gebogen lijnen gemaakt. Rechts en links dan van liet centrale ge bouw zijn de groote paviljoenen, met een loggia of lighal aan het hoofdgebouw ver honden. Die paviljoenen zijn, om zoo te zeg gen, Sanatoria apart. Want de ophouw en inrichting van dit huis is geheel berekend op de meest moderne zienswijze inzake de sanatorium-verpleging: één centrale keuken is er, waaraan verhouden de eetzalen voor de „looiiondoT patiënten, en om deze keuken heen, die afzonderlijk, een heel eind achter het hoofdgebouw, vrijstaand is gelegen, rijen zich de huishoudelijke lokalen: spoelkeuken, dienkamers, provisiekamers, waschkamers, machinale wasehinrichtiug, strijkkamer, droogzolder en kelders. Dat heele gebouw neet het „Oreonomie-gebomv" en ge komt er uit de verschillende paviljoenen en nit het liooidgehouvv door overdekte gangen, die la ter als de houw geheel gereed is ook nog geheel worden afgeschut. Dit „Oecono- mie-gobouw" is letterlijk en figuurlijk het hart van heel de inrichting: zooals in het hoofdgebouw het centraal zenuwstelsel is, zoo vormt, dit gebouw, volmaakt in het mid den gelegen van het Sanatorium, althans zooals dat is ontworpen en later zal worden j uitgevoerd, het hart ervan. En het is een feest geweest voor de dames, die hij de in wijding tegenwoordig waren, die geweldige keuken met het reusachtig kookfornuis te zien. waarvan de rook ouder den nrrond wordt weggezogen, die electrische, modernste huishoudelijke hulpwerktuigjes, die prac- tisclie gelegenheid voor aanrechten en bedie ning, die groote stoomkookketels voor het koken van 40 of 50 liter melk of water te gelijk! Later, als de vloed van patiënten toeneemt, zullen rechts en links achter het Oeconomie- gebouw nog nieuwe paviljoenen worden op gericht, die eveneens door overdekte gangen communicatie zullen hebben met het Oeco- nomiegebouw, maar dan is ons Roomsche Sanatorium al driemaal grooter dan het nu isen er is nu reeds plaats voor 125 pa tiënten! Drie klassen ziin er: de derde klasse (die boveii huist) met vieren tegeliik op eene kamer, de tweede klasse met twee bedden op een kamer, de eerste klasse met een ka mer yoor elk persoon afzonderlijk. Maar van deze laatste zijn er slechts vijf kamers voor- loopig, in het hoofdgebouw op de verdie- ping: het apart paviljoen voor eerste-klasse- patiënten staat echter op het bouwplan. De tweede klasse is geliikvloersch: ook daarvoor zal later een apart paviljoen gebouwd wor- deu, terwijl dan het nu bestaande gehouwen- complex geheel voor de derde klasse wordt ingericht. En dan moet ge die kamers zien! Licht, vrooïyk en rein, met de zware witgelakte ledikanten, met witgelakte stoelen en tafel6, met keurige steeneu waschgelegenheid voor warm en koud waterDat is alles ruim en frisch en heerlijk, en breede ramen die ge j kunt openslaan, geven er lucht en licht vrij toegang. De directeur-geneesheer vau Helleudoorn, het toch óók nog nieuwe Sanatorium in Over- ijsel, met wien ik rondwandelde, stond er stil van, zoo mooi en zoo geriefelijk die ka mers waren, hoe er letterlijk voor alles is gezorgd (zagen we niet een aparte kamer om de kleeron te drogen en te reinigen en van schoenen te verwisselen na de -wandeling!) en hoe het allernieuwste hier is toegepast! Wat de verzorging en bediening betreft: voor elke twaalf patiënten is er 'n aparte theekeu- ken in de paviljoenen, een ruime wasch- en badkamer en andere „gelegenheden" die ik niet hoef te noemen, maar waar het (zooals pastoor Bonnike uit Nijmegeu zei) zóó mooi is dat je er voor je pleizier van gebruik zou maken! En nu spreek ik nog niet eens over de zie kenkamers isoleerkamers herten ze, want in zekeren zin is elke kamer een ziekeu-ka- mer over de prachtige gangen en hallen, over de ruime, vorstelijke trappen, over de daaaibare lighallen die eerlang veertien in getal zullen zijn.... Dat alles, kunt gij u voor stellen, is even grootsch en modern en sier- llik en hygiënisch als het geheel. Maar van twee zaken moet ik nog reppen. Vooreerst van de waterlevering en verwar ming. Het water komt uit een bron, die^ 16 meter diep is aangeboord en in verbinding staat met, prachtige reservoirs, waarin het door machtige electromotorpompen wordt gedreven. De electriciteit, die overal heerscht, zelfs in de strijkkamer, wordt geleverd door de gemeente-centrale van Nijmegen, die een aparton kabel naar Dekkerswald heeft ge legd. En de verwarming is natuurlijk centraal en eveneens naar de allerlaatste eischen. Ten slotte nog een woordje over de kapel. Cuüpers ontwierp een prachtige kapel, hoog en ruim, afzonderlijk gelegen en door gan gen ook met alle paviljoenen verhonden. Doch die is nog "niet. gebouwd. Men heeft de houten directiekoet, die ruim is maar een voudig, voorloopig tot kapel ingericht, en de aannemers gaven er als cadeau een mooie Communiebank, die later ook in de nieuwe kapel komen zal. In een nis.staat het sobere altaar, 'tis alles eenvoudig en arm, maar helder en aanmoedigend van aanblik. En dan, j ge vindt er, als het werk het toelaat, dik- wijle een van die liefderijke verpleegsters zit. ten bidden, een van die Zusters, die met hun i witte huiven zoó wonderwel passen in dez« omgeving van reine blankheid overal.... 1 i De kapel, de nieuwe paviljoenen, het ont worpen kinderhuis, een fonds voor verplo, ging van onvermogénden, er is nog heel wat te doen vóór deze stichting, die nog maar een begin is van al wat plan was, geheel zal gereed zijn. Maar dadrvoor moge nu de offervaardig, heid van Nederland, katholiek Nederland ir de eerste plaats, zorgen! Niet alleen moet dit mooie werk, waarvoor nog zooveel valt te verrichten (om dan van I het onderhoud niet eens te spreken!) over gelaten worden aan die mannen van fortuin, die er zoo belangeloos hun schouders hebber ondergezet! I Voor de bestrijding der tuberculose wordt zóóveel gedaan, ook in Haarlem, maar een ai'deeling van de R. K. Vereeniging voor Let Herstellingsoord, de vereeniging die zorgt voor ons Roomsche Sanatorium, hebben w« hier nog niet.Die moet er dunkt mij -- komen, en als Dr. Proot, de toewijdingsvoll» correspondent, er nu eens zijn schouders on der-zet, komt ze er zeker! 1000 verlies ven 400 300 150 éée oog. 110 15 EEN WERK VAN BARMHARTIGHEID, Onze nieuwe commissie verwachtte echter van de Haarlemsehe ingezetenen steun, dat zij meende het gewraakte raadsbesluit: ,,een credict van ten hoogste 1500 of zooveel als door de burgerij zal worden opgebracht" te Imogen aanvaarden en smaakte de groote voldoening reeds binnen 24 uur voor bijna 1000 op haar lijsten ingeteekend te zien. R.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1