Smakelijk Brood Electr. Luxe-Broodfabriek R. K. Verenigingsleven in Haarlem en 0. Mengelwerk. S3E TYPISTE. Bezorging op ieder gewenscht tijdstip in alle omliggende dorpen. MEMFA J. CARELS, X)e gebeden wei-den verzoent voor Maria ValkDekkers, en Petrus Jansen, Hie met de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. N JEU W-VEN NEP. ZONDAG, 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoog- ïnis; 3 mur Lof iter eere v. d. H. Maagd Maria tnet Rozenkransgebed en verdere gebeden. In de week Catechismus naar gewoonte. WOENSDAG, 9 uur gezongen H. Mis voor een 25-jarige Echtvereeniging. De gebeden wor.'en verzocht voor Godefridus Bus, Joannes Huiberts, Eerw. Zr. Willibrorda, Hie met de laatste H.H. Sacramenten- der Stervenden zijn voorzien en voor Antonia Verheul hvr. van Jac. Touw, en Joannes Planken, die in don Heer zijn overleden. De Kerkberichten d'e te laat inkwamen voor dit nummer, zün opgenomen in de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT vs» heden. Onder deze rubriek worden, op verzoek der besturen, geregeld opgenomen do li. K. Ver- eenigingen van Haarlem en O. met korte be schrijving van het doel en opgave van hot dagelijkseb bestuur. Vereenigingen, die gere geld in deze rubriek wenseben vermeld te worden gelieven zich te wenden tot de Re dactie der N. Haar]. Crt. HAARLEM. R, K. Volksbond, Gebouw Sint Ilavo, Smedestraat. De Ned. R- K. Volksbond heeft ten doel de zedelijke en stoffelijke verheffing van het volk te bevorderen in den geest en volgens de beginselen der Roomsch-Katholieke Kerk. Het Dagelijksch bestuur der afdeeling Haarlem bestaat uit de heeren W: B. Gus- kens, voorzitter; A. L. Voliaerts, Soutmans- straat 29, secretaris; G. Tb. Brom, penning meester. Vriendenkring van het Aïlevh. Sacrament. Ecrevoorz. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem. Deze vereeniging, opgericht 12 Maart 1897, stelt zich ten doel de devotie tot het Allerh. Sacrament onder de mannen te Haarlem en aangrenzende gemeenten meer en meer te bevorderen en te verspreiden en wel in het bijzonder op dagen van aanbidding en veer tig-uren-gebed. Ze telt ruim 200 lede», die jaarlijks minstens 50 cents bijdragen en houdt hare vergaderingen gewoonlijk in '1 gebouw St. Bavo, waarop verschillende besprekingen den Kring betreffende, worden gehouden, meestal een geestelijk spreker optreedt en de samenstelling der processies plaats vindt. Aanmelding voor lidmaatschap kan geschie den bij de heeren D. Janse, Jansetraat 20rood, voorzitter, en Willem Robbers, Raamsingcl 88, le secretaris. Eerbied in Gods Huis. Doel is: de orde en de eerbied voor het H. Sacrament des Altaars 'in de kerken te bewaren en te verhoogen. Voor dit doel wordt de medewerking van nog vele leden op prijs gesteld. Dagelijksch bestuur is: C. van Wieringen, •voorzitter; J. van der Aart, Koningstein- straat 19, secretaris; L. de Rooi, penning meester. Patronaat van St. Josephs-Ambaditsleerlüi- gen. Nieuwe Groenmarkt 22. Bescherming en steun aan jongens uit de door de St. Vineentiusvereeniging bezochte gezinnen en aan die, welke om een of andere Teden geen plaats kunnen vinden in do Pa rochiale Patronaten. President: F. Kimman. Geestel. Directeur: p. A. Ellerbeck. Secreta ris: J. v. d. Pavoort, Gierstraat 44. Geloof en Wetenschap. Doel: Het behoud en de ontwikkeling dei- katholieke beginselen, bizcnderlijk onder de meer ontwikkelden. Dagelijksch Bestuur: J. Roodnat, voorz.; O. Smit, Penningmeester; H. Kraetzer, Raadhuisplein, Heemstede, secretaris St. Elisabeth s Vereeniging. Het doel der St. Elisamoth's Vereeniging is Arme zieken te bezoeken en van versterken de middelen te voorzien. Inleveren van zie- keubriefjes Maandagavond tusscbeu 7 uur en half 9, Woensdag en Vrijdagmiddag tusschen 1 en 2 uur, Jansstraat 49. Het Bestuur: Me.i. S. J. M. Proot, presiden te; mej. C. A. de Wildt, vice-pres.; mej. M. J. v. d. Pigge, secretaresse, mej. J. J. li. Yan Liernt, 2e secretaresse; mej. S. J. Proot, peu- ningmeesteres; mevr. A. van Dieren Bijvoet van Rijn, 2e penningmeesteres; mej. A. J. G. Gallenkamp, bestuuslid. R. K. Ver. t. Bescherming v. Meisjes. Secretariaat Villa Beukenoord, Bloemendaal. De Vereeniging heeft ten doel alleenstaan de meisjes te beschermen tegen gevaren, die geloof of zeden bedreigen. In het Tehuis Ged. Oude Gracht m, is gele genheid tot huisvesting en ontspanning voor winkeljuffrouwen en dienstboden. Bemiddelingsbureau voor dieuslaanvragen en aanbiedingen geopend Dinsdag 34, Don derdagavond 8—9. Mevr. Wed. IJpma Beijnes, pres; mej. J- Deckers, secretaresse, Villa Beukenoord, Bloemendaal; inej. A. Middeldorp, peuning- meeeteresse. R. K. Meisjes-patronaat „St. Kosa". Gevestigd Nassaulanu 50. Het patronaat werd opgericht 5 Februari J894. Het doel is Roomsch-Katholieke meisjes uit den arbeidenden 6tand en van den leeftijd vau 12 tot 16 jaren tot brave en degelijke dienstboden te vormen. Ter bereiking van dit doel ontvangen zij geheel gratis onderricht in naaien, verstel len, knippen, merken, mazen en stoppen: als mede berhalingsonderwijs in de Godsdienst leer en gewijde geschiedenis, in het lezen, schrijven en rekenen. De oudste leerlingen ontvangen twee keer per week onderricht, hetzij des Maandags en Woensdags, of des Dinsdags en Donderdags; de eerstbeginnenden alleen des Vrijdags. Alle lessen worden gegeven des avonds van half zeven tot half negen. Nieuwe leerlingen worden in de maanden Juli en December aangenomen. lederen lst.cn Woensdag der maand des nam. van half drie tot half vijf is het bestuur te spreken in het Patronaat omtrent de be langen der leerlingen. Het bestuur bestaat uit: mej. J. D. G. Loo- meijer, presidente; mej. J. M. Bak, penniug- meesteressp; mej. M. C. M. de Graaff, secre taresse, Zijlstraat 13—15. Geestelijk adviseur is de Weleerw. Pater A. M. Ellerbeck. R. K. Tehuis voor schoolgaande kinderen „Sint Ludovica". De Sint Ludovica-vereeniging stelt zich ten doel hulp te verleenen aan ouders, die niet in staat zijn hun kinderen buiten de school uren te verzorgen. Inlichtingen te bekomen aan het Tehuis, Ged. O. Gracht 111, iederen werkdag, uitgenomen des Zaterdags, tusschen viji uur en half acht. Geestelijk adviseur is le WelEerw. Pater A. M. Ellerbeck, Maria-Vereeiiiging. Secretariaat Jord en setraat 12. De vereeniging heeft ten doel het alcoholis me in katholieken geest krachtdadig te be strijden. De leden zijn geheelonthoudster of afsehafster. Lidmaatschap van de Maria-Vcr. vanaf 16 jaar, van den Meisjesbond van 12 tot 16 jaar, van de St. Anna-Ver. voor kinde ren benedeu 12 jaar. Mej. N. Kruysman, pres.; mej. M. v. d. Veen, secretaresse, Jordensstraat 12; mej. O. Russell, penningmeesteresse. R. K. Militairen-Vereeniging, Zoetesir. 14. De Vereeniging heeft ten doel: Bevorde ring van godsdienst, zedelijkheid en trouwe plichtsbetrachting ouder de R. K. Militairen, te Haarlem in garnizoen. Tot. dit doel heeft zij een eigen gebouw, gelegen Zoeteetrant 14, waarin zij aan hare leden, de R. K. Militairen, gelegenheid geeft zich eiken avond onder leiding van den Eerw. Directeur en het Bestuur te vereeni- gen en zich aldaar met gepaste ontspanning, en goede lectuur te vermaken en zieh door gebed te stichten. Bestuur: WelEerw. Heer J. J J. Noord- man, Pres.-Dir.; W. J. B. van Lieuit, War- moesstrant 30, Secretaris; J. v. d. Star, Pen ningmeester. Katholieke Sociale Actie. Doel: De katholieke sociale actio in den zin der Encyclieken „Rernrn Novarum" en „Gra ves de Communi re" in gehoorzaamheid aan Z. D. H. den Bisschop op de krachtigste wijze te bevorderen, met uitsluiting van alle zui- ver-politieke actie. Bestuur: J. H. Visser, voorzitter; J. Cb. Vintges, penningmeester. J, W. M. Pasdeloup, Spaarne 41B rood, secretaris. It. K. Pol. Propagandadub. Tot bijstand van 'net Bestuur der R. K, Kiesvereeniging te Haarlem bestaat er eenc -politieke propaganda club, welke zich ten doel stelt: de verhooging der politieke ken nis en actie onder de Katholieken te Haar lem. Dit doe] tracht zij te bereiken door: a. het, verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; b. liet deelnemen aan de p'ractische ver- verk i ez i n gs w e r k za a m h c d en c. liet opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Nieuwe leden kunnen ten allen tijde wor den aangenomen en melden zich daarvoor aan bij het Bestuur. Het Bestuur: J. H. Visser, voorzitter, Nieu we Gracht 46. G. J. Braakhuis, alg. secretaris, Hageetraat 10. Haarl. Kath. Esperantoelub. Het doei aangegeven door do Ned. Kat. Esp. Ver.: le. Verspreiding der wereldhulplaal Espe rauto onder de Katholieken; - 2e. de behartiging der internationaal katho lieke belangen in den meest nitgebreideu zin door middel van Esperanto. Deze vereeniging, bestaande uit dames zoo wel ale heeren, houdt liare vergaderingen om de twee weken op Donderdag, in St. Bavo, Smedestraat. Voorzitter is de heer W. Ivf. de Boer, Heem stede; secretaris de heer J. J. Voliaerts, Am sterdamstraat 70. II. K. Bibliotheek der Sint Vineentius- Vereeniging. Het doel i6 om goedkoop goede en degelijke boeken zooveel mogelijk te laten lezen; voor do armen gratis. Lokalen: Nieuwe Groenmarkt, geopend eiken Woensdag het geheele jaar, eiken Vrij dag vanaf 3 October tot April, des avonds van TA tot 9 uur. Schoterkwartier bij de kerk, geopend eiken Vrijdag vanaf 19 September tot April des avonds van 8 tot 914 uur. Anthoniestraat, Zusterschool, geopend el- ken Woensdag vanaf 10 September tot April des avonds van TA tot 9 uur. Dagelijksch Bestuur: C. H. J. de Graaff, President; P- J- v. Kessel, Plein 5, Secretaris; G. Jansen Hendriks, Penningmeester. Haarlemsch Brokkenliuis. Doel: Alles wat overtollig of onbruikbaar geworden is in de huishouding aan de lief dadigheid dienstbaar te maken. leder van welken godsdienst ook kan voor luttelen prijs koo.pen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Het Bestur bestaat uit de heeren A. H. J. Nieberg, President; P. Honoré-Metz. Secreta ris, Schotersingel 77a; J. Olifiers, Penning meester en A. F. H. v. d. Vaart. Propagan da-club Leo XIII, Hillegom. Het bestuur bestaat nit de heeren M. W. Ruigrok, Loosterweg III, voorziter; J. v. d. Linden, Mariastraat, secretaris; Jac. v. Leeu wen. Kxochtetraat, penningmeester lederen Zondag van 101114 uur zitting retraiten-fonds bij den heer Balvers. Leden kunnen zieh aanmelden hij het bestuur. Eerbied in Gods Huis. Noordwükcrhout. Het doel is hetzelfde als de Haarlemsche vereeniging van dezen naam (zie boven). Ook hier wordt de aanmelding van nog vele leden op prijs gesteld. Dagelijksch bestuur is: L. v. d. Linde, voor zitter; J. Tnrenhout, seerelaris-penningm. Afdeeling HAARLEM. Maandag 20 Oct. Cursus. Verg. Schoen makers. Ondersteuningsfonds. Dinsdag 21 Oct. Vergadering Typogra fen. Vergadering Kalk- en Steenbewerkers. Donderdag 23 Oct. Arbeidsrecht. Rede rijkers. Vrijdag 24 Oct. Hoofdbestuur. Meubel makers. Pvopaganda-elub. Zaterdag 25 Oct. 8 uur Hulp-spaarbank Schoterkwartier. Half 9 spaarkas SI. Nieo- laas (winterprovisie). Spaarbank. Steunco mité. Inschrijving eoöp. bakkerij. Bibliotheek. Namens het bestuur, A. ,T. VOLLAERTS, Seer. Afdeeling HALFWEG en Omstreken. Contributiebetaling Zaterdagavond van 8 tot 10 uur en Zondag na de Hoogmis van 12--1 uur in het St. Joseplisgebouw. Bestuursvergadering Dinsdag 21 Oct., des avonds half acht. Ge rardus M a j e 11 a. Ledenvergadering op Maandag 20 Oct., des avonds 8 uur. Aller opkomst dringend ver zocht. Namens het bestuur, J. O. v. d. PUTTEN, Secv. Afuceung SCHOTEN en Omstreken. Maandag 20 en Donderdag 23 October repetitie Rederijkerskamer ,.St. Bavo". Afdeeling VELSEN en Omstreke.il. Bondsgebouw Rijksstraatweg L 241i. Zondag 19 Oct. des avonds 7 uur in hot Bondsgebouw, vergadering van de Debating club. Aller opkomst dringend verzocht, voor al geen uitvluchten zoeken, want ze is zeer belangrijk. Toegang voor leden van die Club en voor hen die lid wenechen te worden. Brands t, offenfo nds. Vergadering Zondag 19 Oct. na de Hoog mis. Agenda: Notulen. Ingekomen stukken en wat verder ter tafel komt. Alsnog gelegen heid om opgaven te doen. Bibliotheek. De Bibliotheek is voor ieder geopend. P. VAN T PADJE, Voorz. JAC. ZUURBIER, Secret. Afdeeling OVERVEEN en Omstreken. Zaterdag 18 Oct. des avonds van half 8 tot half 9, zitting Spaarbank en Spaarkas in het gewone lokaal. Het bestuur noodigt beleefd jonge dames hoven de 16 jaar uit, om ter gelegenheid van het St. Nieolaasfeest met in teekenlijs ten te loepen co dien avond behulpzaam te zijn. Men wordt verzocht zieh vóór 1 Nov. op tc geven bij een der omlergeteekenden. Namens het bestuur, JAC. NIEUWPOOIIT, Voorz. W. v. d. AARDWEG, Secr. J. PHrLIPPO, Penningm. Afdeeling BEVERWIJK en Omstreken. Bondsg'. bouw Peperstraat 15. Zaterdag 18 Oct. 's avonds van 7.45 tot 8.45 zitting der spaarkas St. Nicolaas (Win terprovisie). Woensdag 22 Oct. 's avonds 7 uur, le denvergadering in het Bondsgebouw. Op de vergadering zal de Weleerw. Advi seur een lezing houden. Trouwe opkomst der leden dringend verzocht. Namens liet bestnur, J. DE GOEDE, Secret. Afdeeling KROMMENIE en Omstreken. Secretariaat: Van Hoogendorpstraat 30. Zaterdagavond van 7 tot 8 uur in het Vereen.iokaal zitting van dc spaarkas. Zaterdag 18 Oct. Opening van de lees bibliotheek. Er bestaat gelegenheid tot boe ken halen vau 8—9 uur in het Verenigings lokaal. Mededeelingen. De Patroonsfeesten zullen gehouden wor den op Zondag 26 cn Dinsdag 28 October, in het. lokaal van den heer Waagmeester. Aan vang 7 uur. Opening 6J4 uur. De leden heb ben toegang op den avond, welke hun dames- kaan aangeeft, op vertoon van hun contribu- lichoekje, dat. aangezuiverd moet zijn. Het is beslist noodzakelijk bet contributieboekje mee te nemen. v Gelegenheid tot kaarten ruilen bestaat te Wormevvecr in de R. K. School, van na de Hoogmis 12 uur op Zondag 26 Oct. Voor Krommenie op Zaterdag 25 Oct. van 89 uur bij den secretaris aan huis. Door de tooneelvercemgiug St. Bonifacius zal worden opgevoerd „Stephanos", tooneel- spel in 4 bedrijven. Ongehuwde dames, geen bondslid, hebben, zoo zij een kaartje weten ma eb tig te worden, slechts éénmaal toegang. Namens het bestuur, S. VROUWE, Secret. Afdeeling HEEMSTEDE. R. K. Verenigingsgebouw. Zondag 19 Oct. 1114 uur voormiddag, opening der bibliotheek. Dinsdag 21 Oct. repetitie Hannoniet St. Michaël. Donderdag 23 Oct. repetitie gymnas tiekvereniging. V r ij d a g 24 Oct. repetitie tooneelvereen. Mededeelingen. Bij de opening der bibliotheek wordt een ieder R. K. er attent op gemaakt, dat onze biblotheek van ongeveer duizend R. K. boe ken voorzien is, die gelezen kunnen worden a 1 cent per week. Alle jaargangeir der Kath. Illustratie zijn aanwezig, welke iets meer per week kosten. R. K. ingezetenen van Heem stede, houdt alle niet-katholioke lectuur uit uwe huizen en wendt u tot onze E. K. Biblio theek, waar gezonde en niet kwetsende lec tuur in overvloed aanwezig is. Onze biblio theek ie alle Zondagen na de Hoogmis ge opend. Namens het bestuur, TH. TELLINGS, 2e Secr. Afdeeling BENNEBROEK en Omstreken. Dinsdag 21 Oct 'savonds om 8 uur be stuursvergadering. Aller opkomst verzocht. Openbare vergadering van de Bloemist) werkliedenvereeniging St.- Jeroen, op Don derdag 23 Oct. Spreker de lieer A. Loerak ker, vrijgestelde van den Bond. Tevens be spreking der Bloemententoonstelling. Namens het bestuur, J. VAN BAKEL, Secr. Afdeeling LISSE. Zal cv dag 18 Oct. vau 8—9 uur Spaar kas, 8 8Vk uur Winterprovisie, in het ge bouw van de leesbibliotheek. Namens bet bestuur, H. J. VAN TONGEREN, Secr. Hurt on Fardey was een der grootste ban kiers van New-York. Mitlioenen gingen door z'n handen en al zijn ondernemingen slaag den voortreffelijk, dank zij zijn ijver, zijn doorzicht cn zijn geluk in zaken. Voor hem scheen niets meer onbereikbaar. Van 's morgens tot 's avonds zat hij op zijn kantoor, teeken.de wissels, telefoneerde orders, dicteerde brieven, sloot loeningen en administreerde maatschappijen van allerlei aard, want hij was een onvermoeibaar wer ker cn wist een geheel leger van kantoor bedienden op zijn wenken te doen gchoo-i- zaaien. Hij had voor niets belangstelling dan voor zijn zaken, lette zelfs op niets anders en had aan de typiste, die hij 's morgens en 's avonds de brieven dicteerde, nog nooit cenige aandacht geschonken. Op zekeren dag evenwel, toen hij dc brieven ondertcckcnd bad die zij hom voorlegde, keek li ij haar onwillekeurig aan. Zij had prachtig blond haar, donkerblau we oog en, een fijnbe-sneden gelaat cn oen slanke gestalte. Voor verliefdheid had Hut-ton Fardey nog nooit den tijd gehad, maar toen hij de ty piste aanzag, dacht hij Dat is een mooi meisje. Een uur later wist hij dat zij braaf eu eerlijk was,, tot een arme; maar achtens waardige familie behoorde, en bescheiden leefde van het traktement, dat zij verdien de. Ze was 3 jaren óp het kantoor werk zaam en men had haar nog nooit het ge ringste plichtverzuim tc verwijten gehad. Den bankier verveelde sedert ©enigen tijd het vrijgezellenleven, liet dineoren in pen restaurant, do avonden, doorgebracht op de club. Hij vond, dat zijn leven daarmee vrij emizaam en doelloos was geworden, begon zi h af te vragen, waarvoor bij eigenlijk zooveel geld verdiende, cn hij kwam tot do overtuiging, dat een gezellig tehuis en een lieve vrouw, zijn leven heel wat aan genamer zou maken. Waarom zou'ik verder zoeken? vroeg hij zich af, cn toen dc typiste hem den vol genden dag weer de brieven bracht, die hij moest teekenen, vroeg hij zonder eenige inleiding: Miss Rose, zoudt ge mijn vrouw wil len worden? Zij kon geen antwoord geven, het dui zelde haar voor de oog-en en zij zou zijn neergevallen, wannéér Huvton Fardey liaar niet in zijn armen had opgevangen. Ken maand later trouwden zij en maak ten daarop een huwelijksreis naar Europa, langs de kusten van de Middellandsclie Zee, waar zij een geheclen winter door brachten, een tijd waarin Rose haar echtge noot oprecht Hef had gekregen. In New-York' teruggekeerd nam zij haar .intrek in een vorstelijk ingericht huis, dat Hurton Fardey nieuw liad laten meubilee- ren en voor iiaar begon een leven waarin zij al haar wenschen kon bevredigen, aan elke gril voldoen. Niets ontbrak aan haar geluk en soms vroeg zij zich angstig af, of dit altijd zoo zou duren. Waarom zou het niet altijd kannen du- reij,? Nog geen twee jaar was Rose ge trouwd, toen haar geluk al begon te ver minderen. Hurton Fardey was zijn vrouw langzamerhand gaan verwaarloozen, sleet zijn geheele dagen weer op het kantoor en had 's avonds den weg naar zijn club en zijn vrienden teruggevonden. Eerst trachtte Rose daarop bescheiden aan merkingen te maken, maar bij de eerste woorden, die zij er over sprak, riep hij verwonderd uit: Wat. verlangt ge dan? Hebt ge niet alles wat ge wenscht? Gij kunt zooveel geld uitgeven a!s het u goeddunkt, geen genoe gen behoeft ge u te ontzeggen. Wat wilt ge nog meer? Maar het is niet je rijkdom en de ge noegens, die ik' bemin, maar jezelf, en gij zijt het juist, die mij meer en meer ont breekt. Komaan, nu moet ge eens verstandig zijn. Gij zijt toch een Ainerikaansche, niet waar, zooals ik een Amerikaan ben. Welnu, Amerikanen houden van vrijheid, wij moe ten dus elkander wederkeerig de vrijheid laten. Toen zij daarop begon te schreien, riep hij kwaad Als ge met dergelijke kinderachtighe den denkt, mij te kunnen beheerschen dan vprgist ge u. En driftig liep hij de kamer uit. Vruchteloos poogde Rose liaar echtgenoot weer voor haar. te winnen, door liefde en teederheid. Hurton Fardey was niet gewool dat men met hem redetwistte, hij wist t bevelen en zich te doen gehoorzamen. De toestand tusschen beide echtgenoote werd aldoor slechter, er vielen twisten voo en het gebeurde meermalen, dat Hurton Fai dey dagen lang van huis bleef, terwijl d arme Rose weende over haai- vervlogen g< luk en tot dc overtuiging kwam, dat, rijk dom niet altijd gelukkig maakt. Aan zijn schrijfbureau gezeten teekend Hurton Fardey de brieven, die zijn typis hem voorlegde, na ze vluchtig te hebbe doorgelezn. Op een der brieven liad hij ee aanmerking te maken, zoodat hij het hoof ophief en haar aankeek. Eensklaps spron hij van verbazing op: Rose stond voor hen in haar eenvoudig zwart japonnetje van wc eer, hot haar bescheiden opgemaakt. Hij fronste de wenkbrauwen en vroeg: Wat moet dat beteekenen? Al 14 dagen bekleed ik weer de plaat waarmee is 3 jaar lang zoo gelukkig be geweest, antwoordde zij eenvoudig. Maar dat is toch geen ernst? Integendeel. De rijkdom heeft m slechts teleurstelling gebracht, ik heb bi grepen hoe onvoorzichtig ik was mij ove te geven aan een droom, die niet voor m: was. Al wat ik thans vraag en haa stem beefde, maar met eenige inspannin ging zij voort is, dat het mij wordt tot gestaan,d e bescheiden typiste te blijver die ik vroeger was. Zóó kan ik je tenmir etc alle dagen zien cn je stem hooren. Hoe Hurton Fardey zich ook altijd mees ter was, nu kon hij toch een hevige onl roering niet bedwingen. Het was hem also er eensklaps e>en blinddoek van zijn ooge viel. Hij begreep, dat hij bij alle schatte: die hij najaagde, oen grooten schat liad vei waarloosd, welken hij reeds bezat: de. liel de van zijn vrouw. Ifij stond op en sloot haar in zijn arme en op ncderigen toon fluisterde hij: Vergeef 't mij. (N. v. N. B.) NIEUWS UIT DE NOORDELIJKE IJSZEE De correspondent van de N. R. Gt. t Stockholm schrijft d.d. 4 dezer: Jonas Lied, directeur van „the Siberia) steamship, manufacturing and tradiug Co.' van wien ik in een interview, dat ik ver leden jaar wet hem had, een en ander ii de N. R. Ct. medegedeeld heb, Ls naar mei weet van zijn expeditie naarüe Jenisseï goe< goed en wol in Noorwegen teruggekeerd en hij vertoefde enkele dagen geleden ii Stockholm op zijn doorreis naar Krasnojarel in Centraal Azië, om de koopwaren in ont vangst, te nemen, die aldaar van den oj 2400 kilometer afstand gelegen mond de der Jenisseï heengebracht zullen worden en die hij uit Tromsö daarheen vervoer' had. Gelijk men weet maakte professor Nansci deel uit van de expeditie; hij was door d< Russische autoriteiten uitgenoodigd om dei nieuwen Amoer-spoorweg te komen bezieh tigen, die dezer dagen voor het vervoer ge opend wordt. Zijn ervaring als poolreizige kwam de expeditie in de/ moeilijk bevaar bare Karazee goo 1 van pas. De reis was tamelijk bezwaarlijk, en 2: etmalen waren naodig- om van uit Trömso ii Noorwegen een plaatsje to bereiken, gele gen op ongeveer 400 K.M. van de mond in; dor Jenisseï. De terugweg ging gemakke lijker, en duurde tien etmalen, ofschoon met met zware stormen te kampen had. Mei berekent (lat do rois onder gunsti -" om standigheden niet moer dan 7 dagen :oef te duren. Het schip heeft nu zijn lading uit Sibcrii in Immingham Docks gelost; die lading be stond uit hennep en vlas, wol en huiden houtwaren en ook koren. Ofschoon zulk een - men kan het gurus zoo noemen „ontdekkingsreis" mei groott kosten gepaard gaat, hoeft zij toch wins opgeleverd. Zooals men weet, heeft Nansen, zieh te genover Noorecho en buitenlandsche bla den gunstig over deze onderneming uitge laten en gezegd in deze onderneming ver trouwen to hebben; tevens gaf hij zijn be wondering te kennen over de ongehoord* rijkdommen, die in het reusachtige Siberii nog te ontginnen zijn. Het succes, dat deze expeditie heeft go had, heeft ook plotseling in hooge mate d< belangstelling gewekt en er is sprake vai om het aandeelenkapitaal van „the Siberian' op één millioen kronen te brengen. Terwij eerst het hoofdkantoor in Londen gevestigc was met bijkantoren in Kristiania en Kras nojarsk, wil men nu het zwaartepunt var do onderneming overbrengen naar St. Pe tersburg met Londen en Kristiania als fi lialen. Do trap als bibliotheek. Waartoe een architect al niet komen kan als liij comfort en beperkte ruimte moet ver eenigen, toont ons de volgende merkwaardige geschiedenis. Een Parijsche architect mosst eer particulier huis bouwen, alle ruimten haddei reeds hun bestemming gevonden en het buil was voorzien van alle comfort, alleen.... eer bibliotheek ontbrak. De eigenaar weigerde per tinent het zonder een bibliotheek te doen er de boeken in kasten te plaatsen. Goede raad wai duur. Eindelijk kwam de architect op een luml neus denkbeeld. Hij liet de treden der trap uit hollen en ze als boekenplanken inrichten, dooi een koperen hekwerk werden ue boeken be Bcbermd. De eigenaar kaa nu ïeueren dag ai zijn boeken onder zijn voeten de revue laten passeeren. Of de Dieuwe bibliotheek voldoen zal, staat te bezien, echter aal do eigenaar wel in het bezit zijn van de eigenaardigste berg plaats voor boeken. De lengte vau het spoorwegnet. De lengte van het spoorwegnet der geheele aarde bedroeg begin 1912 '1.057,809 K.M. Wie het alles eens af wilde reizen, bijvoorbeeld 2d« klasee, had ongeveer 26445 bij zich te steken. Eigenlijk niet eens veell Wien dat echter te duur is, die bepale zieh tot Europa, en hy komt met 8472 toe. Duurder hoeft een zomerreis, biljet niet te worden, als men in bet eigen werelddeel blijft. Europa heeft 338,880 K.M •lijnlengte, tegen 541,028 in Amerika. Van de Europeeeche staten heeft Duitschland 'het hoog. ete cijfer: 61.936 K.M. Slechts 1550!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 23