TWEEDE BLAD NIBUWS mi DEK ÖiïREL BUITENLAND. BINNENLAND. ^KERKNIEUWS. Sport en Wedstrijden. ONDERWIJS ZATEHDAG 18 OCTOBER IS|3 KORT OVERZICHT. NIEUWE HAARLEmSCH iI DUITSCHLAND. De brief van den Duit- schen Kroonprins inzake de Brunswijksche kwestie wordt in de Duitecbe pers flink becri- tiseord. AMERIKA. Door de staatsgreep ran Huerta keeft de vriendschap van Mexico met de Ver eenigde Staten veel geleden: er worden oorlogs schepen naar Mexico gezonden. DUITSCHLAND. De kroonprins en de Brunswijksche kwestie. Men weet hoe de kroonprins zich in de kwes tie van de opvolgingen Bronswijk door zijn zwa ger, heeft uitgelaten in een brief aan den rijks kanselier. Hierdoor is weer eens duidelijk geworden de minder goede verhouding, die er tusschen som mige leden van het keizerlijk gezin bestaat en vooral die tusssclien keizer en kroonprins. Het „Berliner Tageblatt" laat zich, evenals de nationaal-liberale „National Zeitung", af keurend uit over het optreden van den kroon prins. Het richt zich tot de Al-Duitschers in de •mgeving van den kroonprins en vraagt: „Hou den de heeren, die van hun invloed op den kroon prins op zulke wijze gebruik maken, het wer kelijk voor zeer „Patriotisch en nationaal," wanneer zij altijd weer opnieuw aan de binnen- en buitenlandsche toeschouwersgalerij luid en duidelijk bekend maken, dat in de familie van de Duitsche keizer verschillen van mcening be staan?" De „Tligliche Rundschau", is volkomen tevre den en meent, dat men den kroonprins niet ver wijten kan, dat zijn optreden bekend geworden is. Dit is zeker tégen zijn wil geschied. De chauvinistische „Post" juicht het toe, dat de kroonprins geen geheim van zijn optreden maakt. Tot slot nog het oordeel van de (socialis tische) „Vorwarts": „Deze inmenging heeft al leen nog maar ontbroken. Als lid van de familie bad de kroonprins het recht, in den familie- •kring zijn meening te zeggen, en zijn vader, zoo ver deze hem wilde aanhooren, verwijten te doen, doch hoe komt hij evr bij, zich te mengen ln een handeling der regcering en quasi van den rijkskanselier rekenschap te eischen AMERIKA. De Staatsgreep in Mexico. tn aansluiting met hetgeen in het Derde •Blad wordt medegedeeld, nog het volgende: In 'fc communiqué, door middel waarvan president Wilson aan generaal Huerta me- Üodoelde, dat de Vereenigde Staten zullen weigeren de Mexicaansche verkiezingen te erkennen, zet hij de redenen van dit besluit uiteon, verklarende, dat hij als vriend van Mexico, de onwettige handelingen van ge neral Huerta- verafschuwt. l>e president is van moening, „dat hat on mogelijk is, liet optreden van Huerta, di© hot Congres ontbond, d© afgevaardigden gevan gen nam en zoodoende een vrjje en eerlijke verkiezing verhinderde, anders uit te leg gen dan als een daad van kwa4c trouw jegens de Vereenigde Statin." De president beweert, dat, indien de verkie zingen op het oogenblik plaats hadden, deze niet beschouwd zouden kunnen worden als jdo uitdrukking van den volkswil. Te Washington wordt in officiesle kringen verzekerd, dat de mogendheden ultgonoodigd zullen worden, met de Unie samen te werken en hot resultaat dor Mexicaansche verkie zingen niet te erkennen. Het schijnt, dat do rogoaring de hoop koestert, dot Huerta zijn tegenwoordige houding zal laten vaten, maar mén vertelt niet, welke middelen de Ver eenigde Staten zouden aanwenden, wanneer generaal Huerta zich niet naar hun wensehen mocht voegen. Men gelooft, volgens de Tel., dat de politiek van president Wilson de goedkeuring Aveg- öraagt der Europeesche regeeringen. Som mige diplomatieke kringen beschomven deze politiek echter als onverdedigbaar en niet- erkonning der verkiezingen als voorbarig. „Reuter" meldt nog uit Washington: Pre sident Wilson Avees er in een gesprek op, hetwelk hij eergisteren, betreffende den toe stand in Mexico voerde, dat hij onherroepe lijk vast besloten Avas, alle relaties met Ifuerta's b. stuur af te breken, Avaaraan hij toevoegde, dat er nog andore maatregelen in overweging werden genomon om tot vrede in Mexico te geraken. Hooggeplaatste staatsambtenaren verklaren, dat er neiging zou bestaan, op oen of andere wijze met di rebellen te onderhandelen. Een telegram uit San Antonio (Texas) inoldt, dal generaal Joaquin Moas van het Moxicaansehe regeeringsloger op zijn doorreis door de Vereenigde Staten, waartoe hem door het departement van Oorlog vergunning ver leend Avas, gearresteerd is. Tegen den gene raal is de beschuldiging ingebracht, dat hij in Texas een expeditie tegen de opstandelingen wilde uitrusten. De „Zeppelin II" verongelukt. Een telegram uit Herlijn aan de Tel. meldt de volgende bijzonderheden over deze ver- schrikkelijke ramp: De directeur der Albatros-vliegmachinefa- briek te Jolianuisthal, Wiener, die de cata strofe op een afstand van ongeveer 400 M. zag, vertelt daarvan het volgende: Ik werd, in mijn bureau zittende, opge schrikt door een buitengewoon hevige ont ploffing. Eerst dacht ik, dat er een vlieg machine op het dak onzer fabriek was neer gevallen. Ik liep, zoo snel ik kon, naar het ver ster en zag nu hoe de ,.L. II" in vlammen gehuld, ter aarde viel. Het omhulsel was reeds geheel eu al verwoest en ook van de kleinere gasballons zag ik er geen enkele meer. Het naakte geraamte van het gewel dige schip beschreef een halveu cirkel, totdat net een verticale positie innam en stortte unarop met den voorste\mn omlaag, pijlsnel Haar beneden en kwam terecht op den akker ban de Oostelijke zijde van het vliegveld te «ohurrVfl »1. Ik liep zoo snel mogelijk naar de brandweer, om deze te alarmeeren. Daarop reed ik vliegensvlug naar de plaats des onheils, doch bemerkte, toen ik daar aan kwam, dat er niets meer te redden viel. On der het zware stalen geraamte van het groote luchtschip lag de half verkoolde gondel met de lijken der bemanning. Een ander ooggetuige verhaalt, hoe hij het luchtschip om 10 uur 15 vau het vliegterrein zag opstijgen. Het 6chip Avas reeds de laatste loods gepasseerd, toen hij plotseling bemerk te dat liet in vlammen gehuld was. Eenige seconden later volgde een verschrikkelijke ontploffing. Waarschijnlijk vloog het ben zine-reservoir op dat oogenblik uit elkander. Het reddingswerk werd door de gloeiende draden en de brandende deelen van het lucht schip zeer belemmerd. Een zwaar-gekwetste huilde als waanzin nig van pijn en overleed spoedig aan de he komen verwondingen, evenals een aiidei'e ge wonde, die stervend van ouder de overblijf selen van het luchtschip vandaan gehaald werd. Reuter bericht nog uit Johannisthal: De beenen der slachtoffers zijn geheel ver brijzeld, tei'wijl ook de overige lichaamsdee- len zware Amrwondingen vertoonen. Het voor ste gedeelte van de gordel is geheel verkoold. Dat het schip zoo sterk bezet avhs, moet toegeschreven worden aan het plan om he den een hoogte-tocht te ondernemen. Daar om moest het schip zwaarder heiast worden dan gewoonlijk bet geval is. Een ooggetuige meent gezien te liebben. dat, A'oor het schip opsteeg, de motoven niet naar behoox-en func- tionneerden, zoodat het vex-trek oen kwartier uitgesteld moest worden. Op het oogenblik dat de ontploffing plaats greep, was bij de halion een kleine gele vlam te zien. In minder dan geen tijd -fras het ge- heele omhulsel verbrand en stortte de ballon omlaag. HOFBERICHT. H. M. de T^oningin-Moeder heeft gisteren- ochtend vroeg Soestdijk verlaten om zich uit Utrecht naar Italië te begeven. H. M., die op. reis vergezeld is van de beide hofdames baronesse van Ittersnm en jonk. vrouwe Van de Poll en den kamerheer jhr. mr. Sehimmelpenninck, wordt in de eerste helft van November hier te lande terugver wacht. OVERSTE SCHEEPENS, t Gisteren is bij de familie te Nijmegen ©en telegram ontvangen van den gouverneur van Atjeh, meldende, dat overste Scheepens, die bij een zitting van het laudschapsgerecht te Sigli door een. inlander gewond was met een rentjong, overleden is. Wij lezen omtrent dezen militair nog in de „N. R. Ot.: Het overlijden van luitenant-kolonel W. B. J. A. Scheepens zal zeker, vooral in Indische mili taire kringen, met groot leedwezen on innige deelneming: worden vernomen. Bij Koninklijk besluit van 11 Mei 1898 No, 35 werd de le luitenant Scheepens van het korps marechaussee benoemd tot x;idder der M. W. O. 4e klasse, ter zake van de verschillende krijgsverrichtingen in Atjeh en Onderhoorig- heden gedurende het tijdvak van medio Novem ber tot en met Augustus 1897. Later werd hem de eeresabel en voorts de M. W. O. 3e klasse toe gekend De staat van dienst van wijlen oA'erst© Schee pens vermeldt o.a. de volgende data: 1885 cadet, voor do infanterie O.I.L., 25 Juni 1889 benoemd tot 2e-lnltcnant bij dat wapen, 16 Januari 1894 le-1 ui tenant; 10 September 1902 kapitein, 17 December 1907 bij>keuze bevorderd tot majoor en 22 Juli 1912 tot luitenant-kolonel, waarbij hem do functie van civiel gezaghebbcn in de onderafdeeling Pidië (Sigli) bleef opgedragen. Wel kenschetsend ia het, dat toen Scheepens buitengewoon tot majoor bevorderd werd allen het er over eens Avaren, dat hij die onderschei ding volkomen verdiend had. Scheepens is ten slotte het slachtoffer ge worden van een der moordaanslagen, die den laatsten tijd in Atjeh weer telkens offers eischen. Een oogenblik hoeft men de hoop kun nen koesteren, dat hij ook ditmaal er weer bovenop zou komen. Het heeft niet mogen zijn, de verraderlijke rentjong liad belaas doodolijk getroffen, de tijding omtrent een gunstig ver loop van de verwonding is gCA'olgd door dit doodsbericht. Met Scheepens is een zeer verdienstelijk of ficier en een trouwe hartelijke kameraad heen gegaan. Hij zal bij een ieder, die het voorrecht had met hem kennis te maken, in vriendschap pelijke Jierinnering blijven A'oortleve.n. OUDEHBO MSTOELAGE. De stroom van aanvragen voor de toeken ning van de ouderdomstoelage door 70-jarigen is thans tot boven de 90.000 gestegen. Van deze waren tot Woensdag nog slechts 20.000 door de beoordeelaars, hoofdambtenaren der Rijks verzekeringsbank, behandeld. Het werk, daaraan voorafgaand, vereischt zooveel hoofden en han den, dat het geheelo ontslagen, personeel der Labouehere Oyena-bank door de directie der Rijksverzekeringsbank tijdelijk to werk is ge steld, terwijl bovendien ook tal vaa ambtena ren van de Rijkspostspaarbank assistentie ver- leenen. Daar het gewone werk van de Rijksver zekeringsbank natuurlijk moet doorgaan, wordt vooral des avnds met koortsaehtigen ijver ge arbeid Pot de cantine van het bankgebouw is door de tijdelijke helpers bezet. De Bankdirectie hoopt, en legt het er op aan, op den bepaalden tijd met het werk, hoezeer die dan ook de berekening van prof. Kluyver in da schaduw stelt, gereed te komen. („Tijd"). EEN WETSONTWERP INGETROKKEN. Ingetrokken is het wetsontwerp op echt scheiding. Aldus het laconisch bericht, dat in de bladen circuleerde. Toch spreekt dit berichtje boefedeelen. Dat wetsontwerp op de echtscheiding beoogde de echtscheiding moeilijker te maken, m. a. w. onze wetgeving meer in overeenstemming te brengen met het woord: „wat God gebonden heeft, zal de menseh niet scheiden." Een groot Christelijk beginsel sprak er dus uit. Maar wij hebben geen Christelijke regeering meer in ons Christelijk Nederland en daarom moeten wetsontwerpen, die een Christelijken geest verraden, worden ingetrokken. („O. N.") DRANKBESTRIJDING IN EN DOOR DE SCHOOL. Woensdagmiddag hield de Commissie tot be strijding van het Alcoholisme in en door de School, in het Bisdom Haarlem, te Amsterdam eeue vergadering in het Gildenhuis. Het jaarverslag zal wrden uitgebracht op de vergadering van den Diooesanen Bond van R. E. Drankbes tijdersvereeni gingen op Maandag 10 November. Het maandblad „de Katholieke Onderwijzer- Drankbestrijder zal verspreid worden onder de bijzondere en R. K, openbare ouderwijzers. De pogingen, die in den loop van dga. zomer zijn aangewend, m den leerlingen van de 3de klasse der kweekscholen te Beverwijk en Bergen een dergelijk boek over den alcohol te verschaf fen, zijn met succes bekroond? Zoo zal ook aan den wensch van den Directeur der kweekschool te Beverwijk worden voldaan, om nog een 12-tal boeken te nemen voor de leerlingen der 4e klasse; bovendien zullen nog exemplaren worden gege ven aan de leerlingen der vormscholen te Am- ssterdam, Den Haag en Rotterdam. De Commissie stelde een bedrag besohikbaar voor een prijsvraag ondor de leerlingen, die een boek ontvangen hebben; elke school kan een prijs winnen. Verdere pogingen zullen nog worden aange wend, om in de afdeelingen van de Dioc. vereen, van R. K. Onderwijzers het alcoholvraagstuk dor een gratis-spreker te laten behandelen. Ver schillende propagandamiddelen werden nog be sproken. Nog steeds zijn de bekende fraaie wandteksten gratis verkrijgbaar bij de secre taresse. Wegena drukke bezigheden zag Dr. Buscli uit Amsterdam zich genoodzaakt uit de commissie te treden. Op het oogenblik bestaat de Commissie uit: de ZeerEerw. heer Rector Beysens te Amsterdam, geestelijk adviseur; W. J. van Dam, te Ouderamstel, voorzitter, de £eer- Eerw. heer H. A. van Kessel, pastoor te 's-Gra- venhage, H. Huijbers, onderwijzer te Delft, J. H. M. Balvers, te Hillegom, G. Bulten te Zilk bij Hillegom en mej. R. H. Knappers, secret.- penn. te Alkmaar. ENQUêTE MIDDENSTAND IN NEDER LAND. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zal binnen kort het algemeen rapport over de vóór eenige jaren in verschillende gemeenten van ons land ingestelde enquête naar den toestand van den middenstand in druk verschijnen. ZIEKENHUIS TE PARAMARIBO. Door de katholieke missie van Suriname zal, zoo meldt de „Tijd," te Paramaribo een groot, geheel modern ingericht ziekenhuis worden ge bouwd naar de plannen van den architect Mar tin Rietbergen, te Utrecht die twee maanden al daar is geweest om zich van^e plaatselijke toe standen op de hoogte te stellen. Brutaal. Op de paardenmarkt te Gouda i is gisteren een landbouwer 700 aan papier geld ontroeld, welk bedrag hij in een vest zak droeg. De vestzak bleek van onderen te zijn opengesneden. De enquête in zake den Middenstand. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal binnen kort het algemeen rapport over de eenige ja ren geleden in verschilleiido gemeenten van on6 land ingestelde enquête naar den toe stand van den middenstand in druk verschij nen. Zwiue mishandeling. Men schrijft uit Bar- neveld aan de „Tel.": Omtrent de vrees-olijke mishandeling (.waarvan wjj al melding maak ten) kan nog gemeld worden, dat de dader, de 28-ja,rige W. v. d. Pol, het slachtoffer heeft op gewacht en, zooals uit alles blijkt, met een zwaar voorwerp tegen bet achterhoofd bewuste loos geslagen heeft,, waarna bij hem nog eenige slagen heeft toegebracht. De dader, die bekend heeft zijn buurjongen E. v. d. Broek met een knuppel geslagen te hebben, heeft zichzelf bij de politie aangemeld. Hedenmiddag heeft de justitie uit Utrecht, in tegenwoordigheid van den beklaagde, een onderzoek ter plaatse inge steld. De mishandelde ligt met vreeselijke hoofd wonden nog steeds bewusteloos. Dr. Stork,, die hem verbonden heeft,- Jfeeft schedelbreuk ge constateerd en geeft zoo goed als geen hoop op herstel. Na afloop van hek voorloopig onderzoek wordt de dader gevankelijk naai' Utrecht overgebracht. Zooals reeds gemeld, is minnenijd de oorzaak. - Internationaal! Een eigenaardige zaak, waarvan een uitvoerig verslag in het „Nieuwsbl. v. h. Noorden" voorkomt, is door de arr.-reehtbank te Groningen behandeld. Voor een Nederlandsche rechtbank stond te recht een Duitscher, die gedomicilieerd is in Engeland.Hij werd beschuldigd .schoenen te heb ben gestolen van een Zweed en een pak van een Ru-s op een Russisch schip, dat in een Holland- sche haven lag. Do verdachte Duitscher be weerde echter dat niet hij, doch de Rus de dief stal had gepleegd. In deze zaak waren twee tolken. RANDVOORT. GEMEENTERAAD. GisiioraA'ond werd door den gemeenteraad vergaderd ouder voorzitterschap van den hoer Zwaan. De burgemeester was afwezig; evcn- zoo heb raadslid de heer Collot d'Escury. Bij d© ingekomen stukken was een verzoek van den stoker aan school O. om vorhooging zijner jaarwedde. Het verzoek werd aangehou den tot de behandeling der gemeen to-begroo ting. Aan den heer A. Weber wexd een stukje grond verpacht. Door don secretaris P. C. de Vries werd dank betuigd voor de hem betoonde belangstelling bij gelegenheid van zijn zilvereix jubileum als gemeente-secretaris. Voor vast werd aangesteld de tijdelijk aan gestelde fi tter- motoidrij ver bij de waterlei ding J. P. E. Zijlmans. De heer Brückman Vroeg waarom Zijl- mans zelf niet om een vaste aanstelling had verzocht. Men loopt nu de kans dat hij het niet aanneemt. Eenige stexnmen: Dat is zoo org niet. De voorz. zegt dat Zijlmans vei'leden jaar tijdelijk is aangesteld en dat nu zijn defi nitieve aanstelling van zelf aan de orde moet komen. B. en W.. vroegen een som van f 627. voor uitbreiding der rioleétriug. Het beti'eft aanvulling van de rioleering, die in som mige straten en buitenwijken nog niet geheel volledig is. B. en - W. wilden het werk in eigen beheer doen uitvoeren. De heer Ko ning vroeg om de levering der materialen aan te besteden. Na uitvoerige discussie werd het voorstel van den heer Koning met 6 tegen 4 stem men verworpen en het voorstel van B. on VV. aangenomen. Tot onderwijzeres bij het herhajingsondar- wijs Averd benoemd mej. O. van Sohaik. Hierna was aan de arde het voorstel tot instellen van een cursus voor inlxalingsonder- wijs gedurende de maanden NovemberDe cember— Januari—Februari. Deze cursus is bestemd voor persenen, die niet toegelaten kunnen worden tot het herhalingsonderwijs, zij zal omvatten: lezen, rekenen, schrijven, en Nederl. taal. De cursus zal 126 uur les vordexen. Per uur wensehen B. en W. 75 cent aan den onder- wijzer toe te kennen, hetgeen f 96 zou vorde ren indien één onderwijzer noodig zou zijn. Zijn er nxoer noodig dan zullen de kosten zooveel meer bedragen. De heer Buckmann juicht het voorstel toe, doch zou de school niet kosteloos willen openstellen. Er zouden mensehen kunnen zijn, die daartegen op zien. De heer Slagveld vraagt of zulk een cursus noodig is. De voorzitter zegt dat er nu reeds zes mensoheh zijn, die herhalingsonderwijs wensehen. Komt de cursus tot stand, dan zullen zioh allicht nog meerdere aanmelden. De raad zal echter later nog kunnen beslis sen of de cursus door zal gaan of niet, als blijkt hoeveel deelname er is. De heeren Slagveld en Koning zien het nut van den cursus nog zoo dadelijk niet in. De laatst» zou gaar.no zien dat nog overleg werd gepleegd met de hoofdonderwijzers. Spr. wil een uitgewerkt plan zien. Voor welke personen is dit onderwijs? Voor stompzinnigen voor achterlijken, of voor degenen, die door armoede geen voldoend onderwijs hebben ge noten? Zullen kinderen van 13 jaar on per sonen van 25 jaar in één klas komen? enz. De voorzitter zegt dat B. en W. een principieele uitspraak wensehen van den Raad of inhalingsonderwijs toegestaan kan Avorden. Gebeurt dat, dan zullen B. en 'W. de zaak verder voorbereiden. De heer v. d. Plas meent dat de zaak onvoldoende is voorbereid. Verder is hij tegen dit onderwijs. Hij meent dat de door B. en W. bedoelde leerlingen, bij het herhalings onderwijs kunnen ondergebracht worden, of wel op een achterlijke school. Hij meent dat, in tegenstelling met B. en W„ zulks niet in sti'ijd is met art. 17 van de wet op het Lag. Onderwijs. De Voorzitter wijzigde het voorstel in zooverre dat B. en W. zullen onderzoeken in hoeverre de wenschelijkheid van dat onder wijs in de gemeente bestaat en zullen dan met nadere voorstellen komen. Hieraan hechtte de Raad zij a goedkeuring. De voorzitter zegde toe dat rekening zal worden gehouden met de uitgesproken wen sehen der leden. De heer v. d. Plas is er tegen dat een nieuw instituut wordt opgericht en wenscht het Inhalingsonderwijs onderge bracht te zien bij het herhalingsonderwijs. Door de S. D. A. P., was een verzoek in gediend om den bouw te bevorderen van ar beiderswoningen en het verhuurbod op te heffen voor gemeente-woningen. De raad ver eenigde zich met 'het advies van B. en W., Avaai'in gezegd weid. dat voor den bouw van arbeiderswoningen, de plannen reeds gereed zijn on do uitvoering slechte wacht op het toestaan van hot voorschot, en dat aan het tweede verzoek niet kan worden voldaan, omdat daardoor menschen genoodzaakt zou den worden in den zomer in schuren ©n stallen te wonen, met het oog op hot tekort aan behoorlijke Avoningen. De heer Stem sprak zijn warme ingeno menheid uit met dit advies van B. en W., Goedgekeurd. Ten slotte kwam ter sprake het advies van do heeren J. Kooper Jbzn. e. a. be treffende het beleid van den gemeente-opzi ch ter Jansen. In dat advies werd betoogd dat er onregelmatigheden zijn voorgevallen bij de laatste aanbesteding van rioleeringswer- ken. l>e aanwijzing klopte niet met de voor- Avaarden in 't bestek, enz. Adressanten meen den dat er bevoorrechting had plaats gehad van den aannemer Water, te Zandvoort. Tot onderzoek van de feiten in dat adres werd indertijd door den raad eeu commissie benoemd bestaands uit de heex-en Slagveld, v. - (1. Plas en Koning. Deze oommissie heeft belanghebbenden genoord en bi-acht gister avond rapport uit. Tevens had do commissie een onderzoek ingesteld naar het beleid van den opzichter. De lieer Jansen heeft erkend dat hij fouten heeft gemaakt en beloofd maatregelen te ne men dat zulks niet meer voorkome. De com- msisie meent echter niet, dat bevoorrech ting heeft plaats gehad van den aannemer Water. Tevens is de commissie gebleken dat betere samenwerking tusschen publieke wer ken en politie ge wenscht is. Deze zou toe zicht kunnen uitoefenen op de straatverlich ting, het opbreken en verontreinigen, of in gebruik nemen van gemeente-gronden, enz. Zij achtte oen betere controle gewensèht op löe leveringen, gedaan door de gemeente en op het werk verricht door den opzichter, zoowel als door den ondex'opzichter. Wat hef indediende adres betreft, meenden zij dat het niet vrij is van overdrijving. De commissie kwam tot de conclusie, aan Kooper e. te berichten dat maatregelen zullen worden genomen, dab feiten, als Avelke zij wraken, niet meer zullen voorkomenaan het voorge vallene geen verder gevolg te geven voor (leix heer Jansen, gezien de erkenning van zijp fouten., (hit voor den opziohter en den on deropzichter een werkroostor zal ivorden in gevoerd, Avaai-door betere verdeeling der werkzaamheden zal ontstaan en ten slotte ziet de commissie de wenschelijkheid en de noodzakelijkheid in \-axx de benoeming van oen commissie van Bijstond voox- Openbare Wei'ken. Dit laatste .ivetd door den heer Jan sen ook gewenscht. De voorzitter deelde mede dat de samen werking tusschen politie en Openbare Wer ken reeds bestaat, b.v. wat do verlichting betreft. Sinds eenige jaren worden de fouten daarin door de politie gerapporteerd en de ge vallen ter kennis gebracht van den heer Jansen. De heer Slagveld constateerde dat de heer Jansen zelf^ niet wist dat hjj verantwoorde lijk was voor de verlichting en concludeerde dat B. en W. dus wel heel slechte control© uitoefendon op den heer Jansen. Tevens oon stateert hij dat zijn klachten over straatvex- lichting nooit ernstig zijn opgenomen, want zij zijn zelfs niet bjj den betrokken amb tenaar geweest. De heer v. d. Plas wensohte de conclusies van de oommissie in stemming te brengen. De voorzitter had bezwaar tegen de vier de conclusie, die betreffende de instelling van een oommissie van Bijstond. Dat moeten B. en W. doen. De raad heeft daar niets over te zeggen. Betoogd wordt dat alleen de Avenschelijk- heid wordt uitgesproken en tevens dat zij zal dienen om B. en W. te ontlasten. De heer Jansen heeft gevraagd om deskundigen, waarmede hij zou kunnen confeieeren. Wan neer hij bij den heer Zwaan komt, zegt dezo dat hij zich tot den voorzitter moet wenden. De heer Zwaan zegt hierop niet anders te kunnen doen, Avant hij staat niet voor 't publieke werk. Waren de werkzaamheden in het college van B." en W. maar beter ver deeld, dan zou het wei beter gaan, zeido de heer Zwaan. -v De heer Stom vindt dat er te veel nergens zoo veel als hier bijzondere oommissies benoemd worden. Is dat een blijk van wantrouwen aan B. en W.? Ditzelfde wordt door den heer Zwaan be toogd. De heer Koning antwoordde en wijst op de noodzakelijkheid van deze commis sies. "Zij hebben steeds goed gewei-kt, en zelfs de heer Zwaan kan niet anders dan winnen bij den oommissie van Bijstond voor Openb. Werken. In stemming gebracht, woixien de eerste conclusies z. h. s. aangenomen, en de laatst» (Comm. van Bijstand) met drie stemmen te gen, die van de heeren Stom, Zwaan en v. d. Werf. ;H Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen, we gens h< i toedienen van het H. Vormsel. DRIE JUBILEA. In het St. Ignatiuscollege te Valkenburg vierden Woensdag 11. de Zeereerw. Paters Ca- threin en Rüf het 50 jarig jubileum hunner intrede in de Sociëteit van Jezus, terwijl de Zeereerw. Pater Lehmkuhl zijn 60 jarig kloosterjubilenm vierde. Pater Lehmkuhl ontving, naar de Msb. mededeelt, op dit zeldzame feest een eigen handig schrijven van den H. Vader, waarin deze hem zijn bijzondere waardeering betuigt om zijn groote verdiensten op het gebied der moraaltheologie der ascetiek en mystiek en hem den apostolischen zegen schenkt. De jubilaris, die reeds meer dan 80 jaren telt, werkt, nog met jeugdige kracht en ge tuigt van groot scheppingsvermogen. Ook pater Cathrein is hekend door zijn werken over ethica en natuurrecht, over so cialisme en andere ethische werken op so ciaal gebied. Pater Rüf teu slotte wordt in en buiten zijn Orde gewaardeerd als een zoer bekwaam chemiker, die nog steeds arbeidt aan een werk over chemie. ONZE LUITENANT-VLIEGERS. Het was gisteren inderdaad een luitenant-vlie ger uit Soesterberg, die boven Haarlem vloog, en waarvan wij in een deel onzer oplage spra ken, en wel luit. Versteegh. Boven Amsterdam zijn er twee vliegtuigen gezien. Het eerste was de Farman-tweedekker van luitenant van Heyst, die als passagier mee voelde luitenant Roeper Bosch. Zij waren half- twaalf van het vliegkamp te Soesterberg opge stegen; boven Amsterdam bevonden zij zich op een hoogte van 1300 meter. Spoedig daarna ver toonde zich boven de staj de Farman-tweedek ker van luitenant Versteegh; deze manoeuvreer de geruimen tijd hoog in de lucht aan de over zijde van het IJ en verdween daarna in de riclx ting Purmerend. Ongeveer een half uur later vloog hij weer boven den Dam in Zuid-Oostelij ke richting. Te ongeveer halftwee landde ook hij weder in net vliegkamp. DE DOODENLIJST. In Kirchlauter bij Ebem (Neder-Franken^ is gisterochtend in de vroegte een tweedekker naar beneden gestort. De passagier, een luitenant en een onderofficier zijn gedood. Het vliegtuig is geheel vernield. Hoe het ongeluk gebeurde weet men niet, daar niemand het gezien heeft, en mcr slechts de lijken gevonden heeft. Bi'oeiler Edmnndus. Do Eerw. Broeder Edmuudus (in de we reld. H. A. S. Schrijneniakei-s), hoofd dor St. Vincentius-hurgerschool to Amsterdam, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Een eecvollc, doch zeker welverdiende ou derscheiding voor dezen religieiis-ondevwij- zei-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5