NIEUWS UIT DEN OMTREK. BINNENLAND. BUITENLAND. KORT OVERZICHT. Gemengde Berichten. .«i-TT HH: ilen.itrélft g«v»lten. ZondagïiSi-iAaë- BENNEBROEK. LOONACTIE AAN DE CENTRALE WERKPLAATS. Door den R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphael" en den Chr. Prot. Bond van Spoorwegpersoneel, zijn aan de Cen trale Wakplaats der H. IJ. S. M. lijsten ter teekening aan het personeel aangeboden, hou dend het verzoek aan de Directie der H. IJ. S. M. om loonsverhooging met daaraan geëvenre- digde verhooging der stukwerkprijzen. NIMROD. De Koninklijke Nederlandsche Jaclitvereeni- ging Nimrod hield op de banen aan de Klever laan een wedstrijd op Swiftsure clay pigeons. Om verschillende redenen werd de aangekon digde eerste wedstrijd vervallen verklaard. De uitslag van den tweeden wedstrijd (een match van 60 pigeons, 30 laag en 30 hoogvlie gers) was: le. prijs (kunstvoorwerp), Jhr. M. C. van Rijckevorsel te Leiden; 2e prijs C. N. J. Moltzer jr. te Bloemendaal, 3e prijs J. W. Wil son, te Zandvoort, 4e prijs J. A. Laan te Bloe mendaal.' AANBESTEDING. Gisteren werd aanbesteed het bouwen van Zen administratiegebouw der Ned.-Indische Spoorweg-Maatschappij met conciërgewoning aan den Wassenaarsehenweg te 's Graven- hagc. Laagste inschrijvers waren H. Schip- horst en -T. Philips, alhier, voor 226,000. GEMENGD KOOR POLYHYMNIA. Bovengenoemd koor zal Donderdag 23 OeL een concert geven in het gesticht Meeren- berg, met medewerking van don heer Kap- tein voor. viool, en 't mannenkwartet Enpho- nia. DE ONEERLIJKE BRIE VEN BKSTÉLLÉIt. Donderdag a.s. zal alhier voor dc recht bank terecht staan de brievenbesteller V., .verdacht van verduistering. Wij hebben inder tijd reedsf gemeld dat ,V. gesehorst is. VAN ONZE GROENTENMARKT. Als een bijzonderheid kan worden mcdege- ideold dat door Gebr. Plantjé, wonende aan fle Turfmarkt, appelen Seijhompjes of Jeru salem appelen aan de vruchtenmarkt zijp gebracht die f 20.per H.L. kosten. Ze lijn opgekocht door Wielard, wonende aan. Jen Heerenweg en G, W.Cramer, wonende Parkstraat, alhier.. DUITSCHLAND. De Duitsche pers keurt het optreden van den kroonprins zeer af. ENGELAND. De regeering zal pal staan tegenover de beweging van Ulster en home-j mie doorvoeren. IERLAND. In het conflict komt weinig verandering; patroons noch arbeider- willen In iets toegeven. DUITSCHLAND. De kroonprins en de Brunswüksehe troons opvolging. In haai-, nummer van Zaterdag neemt de „Germania" den kroonprins nog eens geducht (onder handen, voor zijn houding, ten op zichte van de Bronswijk,sehe kwestie. „Wat men ook van het persoonlijk ingrij pen van den kroonprins in deze zwevende regeeringskwestie zeggen moge, schrijft het Wad volgens de „Msb." o. ra., één ding is zeker, door de publicatie van het schrijven heeft het pan-Germanistiseh blad den kroon prins een slechten „vriendendienst" bewe zen. Zijn ingrijpen is om verschillende redenen zeer bedenkelijk. Volgens de grondwet mag de kroonprins geen invloed op den rijks kanselier uitoefenen. Als hij dus van een andere meening Was dan zijnkeizerlijke va- Üer, had hij zich rechtstreeks tot dezen moe ten wenden en hem zijn bezwaren als troon opvolger moeten uiteenzetten. Dat zou men begrijpelijk en misschien zelfs natuurlijk ge- vpndeu hebben. Maar een zelfstandig optreden van den kroonprins buiten den keizer om, om te po gen den eersten ambtenaar en raadgevers des keizere to beïnvloeden, is op zijn minst ge- nemen niet correct: het moet bovendien een pijnlijken indruk teweeg brengen, te meer (daar zich daarbij de gedachte opdringt aan een tegenstelling in do politiek des keizers »n die van den kroonprins. Niet minder pijnlijk echter is de indruk, die dit persoonlijk ingrijpen van den kroon prins in de Brunswijksehe troonopvolgings kwestie maakt, wanneer men het van dynas tiek- en familie-standpunt uit beschouwt. De kroonprins moet als toekomstig keizer, van Duitschland toch begrijpen, dat hij zich niet alleen vijandig stelt tegenover zijn zwa ger, maar dat hij ook openlijk positie neemt tegen de vredespolitiek van den keizer, zijn vader. Ka» hierdoor het aanzien van het Duitsdie rijk, de vrede in do keizerlijk© tai- milie bevoiderd worden? In tegenwoordigheid van den Duitechen kei zer en een groot aantal Duits che bondsvorsten beeft Üe onthulling van het gedenkteeken aan den voikerenslag bij Leipzig plaats gehad, „een gedenkteeken voor de gevallen helden, een glorie teeken voor het Duitsehe volk, een wegwijzer voor de komende ^geslachten". Kei zer en bondsvorsten luisteren dezen grooten herinneringsdag door hun tegenwoordigheid op. Maar de kroonprins van het Duitsohe rijk bevindt zich niet onder de gasten. Op de zen grooten gedenkdag van het geheele Duit sehe volk blijft hij op zijn landgoed Hopfre- bon in het Bregenzer-woud. Deze wanklank bij de feesten in Leipzig zal bet aa.nzien van den kroonprins niet vergrootcn, hetgeen wij ten zeerste betreuren." ENGELAND. Hoine-rule. Men hoort op 'toogenblik niet veel van de liome-rule-kwestie, ofschoon toch alles erdoor bebeerscht wordt. Er kan géén minister of andere regeeringsautoriteit ergens een rede voering houden of een speech afsteken, of met gespannen verwachting wordt uitgezien naar een of andere uitspraak, die in verband staat met de home-rule-kwestie en het verzet van Ulster. Langzamerhand zal men er even- wel nu wel achter gekomen zijn, dat dere geering van geen wijken weten wil en pal zal staan tegenover Ulster, waar men zich thans kalm hondt. Van Carson hoort men niets meer. Thans heeft de heer Rnnciman, president van den Board of Trade, in een rede te Batley nog eens uitdrukkelijk verklaard, dat er geen vrees behoeft te zijn voor de home rule-wet. De regeering was vastbesloten, de wet door te voeren en alle geruchten dat de regee ring de eerste beginselen der wet zou. opge ven, waren ongegrond. Men had in de wet waarborgen opgenomen om de onderdrukking Van het Protèstantsclie deel der bevolking van Ierland te beletten. Zoo noodig zou men in die richting wel verder willen gaan. Maar aan de beginselen der wet zou niet worden geraakt en als de tegenstanders weigerden in home-rule toe te stemmen en lerland's par lement niet wilden erkennen, zou er van on derhandeling.geen sprake kunnen zijn. Geen afscheiding van Ulster dus. IERLAND. De staking te Dublin. Te Dublin is nog geen vrede. Alle pogingen om de twee partijen, die der patroons en der arbeiders tot elkander te brengen, zijn totnogtoe gefaald en de ver zoeningscommissie heeft nog niet veel succes van haren arbeid gehad. Aan beide zijden is men onvermurwbaar. De verzoeningscommissie, onder presidium van prof. Kettle, onderhandelde met patroons en arbeiders, om te trachten tot bemiddeling te komen, doch de werkgevers hebben gewei gerd de voorstellen van deze vredescommis- eie in overweging to nemen; Voor beimdde- lingsvoorstellen, aldus is het standpunt der werkgevers, is het noodig dat er aan arbei- irlerszijde eenl verantwoordelijk lichaam is, waarmee overeenkomsten kunnen worden ge sloten ei^ zulk een lichaam bestaat er niet, daar de Iersche transportarbeidersbond en zijn bestuur niet betrouwbaar zijn. Een po ging tot bemiddeling zon dus hopeloos zijn. Men schijnt dus van plan te zijn, den «trijd tot het bittere einde uit te vechten. Het conflict doet zijn noodlottigen invloed meer en meer gevoelen. Het scheepsverkeer met Londen staat vrijwel stil de haven van Dublin ligt vol schepen, die op lossing of lading wachten. De ellende onder de armere klassen der stad neemt schrikbarend toe. Er mogen nog zooveel giften toevloeien, zij kunnen bliikbaar de ellende niet voldoende lenigen. De afgezette gouverneur van New-York. Het gouverneurschap van Sulzer is dan ten einde: het is een korte vreugd geweest. Sulzer is van afkomst een burgerman, bij had zich van onderop naar boven gewerkt. En nu als gouver neur, wilde hij de democratie niet verloochenen. De „boys" konden altijd bij hem aankloppen, het regeeringsgebouw was voor het vollenie mand zoü daar worden geweerd; iedereen, die wat van hem wilde, kon hem daar vinden, zou worden toegelaten. En nu is Sulzer niet enkel uit zijn ambt ont- eehilder in huis te nemen, die landschapstu- het boek opent, verhaalt van een boerekind, dies maakt. Beide zusters raken op hem ver- dat in de stad (bij 't „heer en volk") ie gaan liefd. Eerst de levenslustige Diena. Deze dienen, en wegloopt met een kermisklant. De wordt gecourtiseerd dooi' den knecht Chefke, vader, die het niet kon gelooven, is naar stad die, zoodra hij bemerkt, dat er een kaper met getogen en hoort van de mevrouw de droeve flnweelen jas op de kust is, zijn verlegenheid Waarheid. Als gebroken komt bij. thuis en overwint, en op 'n goeden morgen aldus aan- brengt stamelend de. jobstijding. De moeder heft: „'k hè de gelegendigheid nog hie ge- verzucht had, moare 'k treej d r al lank mee routelom „Wa gaan we doen? Wa mö we doen dan *k had.... 'k ha zoo geméndda 'k. tocli, Heere God?" «e zegge wouDe glundere deern opder- „3; Heb mei 'de. kop gek geprakkezeerd on- Jl nr. n.1 *-» 1 n n i n i. 1n 1 1n A /I AWrrrn n. IM ,.T. - J J 1 breekt deze galante oratie met. scbalkscbe "spotternij, de schilder passeert juist op de fiets, en Chefke, die haar schroom bij hét zien van deh geliefde aanstonds bemerkt,; stoot 'nog een vloed van monosyllaben uit, die pie- he ten slotte de bekentenis brengt: ,,'k gif 'hikis um oh!" De schilder fntusschén heeft derweges!" zei ie jas on schoenen uitsmijtend „Och lieve GodLa ons...moar.bidde!" Het is dc cenige hulp dier primitieven bij alieii' nóód. Het gesternte van den godsdienst, dat ze ker is en bestendig door alle gebeurlijkheden heen. troosten gloort, verlaat hen nooit. iet; maar «jn opvolger, Glynn, ie al beëedigd ook. En deze zal zich wel tweemaal bedenken Vóór hij opstaat tegen bose Murphy van Tam many Hall. Het zonderlinge ia, dat de zaak tot het laatst een partijkarakter heeft gedragen. Dat Sulzer sich schuldig heeft gemaakt aan zeer ernstige onregelmatigheden staat vast, doch ijjn echtgenoot© en ook zijn particuliere secretaris schijnen nog meer schuld te hebben dan Sulzer zelf zegt de „N. R. O." Ware Sulzer niet met de Tammany-leidere in conflict geko men, en had hij niet getracht om door het voe ren van een groot woord zijn positie ook toen die bedreigd werd te handhaven, dan zou „boss" Muhphy hem mischien niet hebben ver nietigd. Doch Sulzer heeft alles op één kaart gezet en verloren. Bedenkelijk lijkt in deze heele historie, dat, waar toch de malversaties zonneklaar zijn ge bleken, 22 van de 66 leden Van het hof er tegen zfju geweest, Suleer uit zijn ambt te ontzetten. Men zou zoo zeggen, dat kon nu toch heusch niet anders. Aan den anderen kant schijnen toch ook wel alle leden van het Hof (samengesteld uit 10 rechters en al de senatoren van den staat New- York) te liebben gevoeld, dat Sulzer niet alleen is gevallen om eigen schuld, doch dat hier ook een politieke wraakoefening plaats vond. Daar om heeft het hof met algemeene stemmen (en een onthouding) de vraag of Sulzer voortaan moet worden uitgesloten van elke benoeming vanwege den staat New-York, ontkennend be antwoord. Maar zijn carrière is voor goed vernietigd. Mevr. Pankhurst In Amerika. Mevrouw Pankhurst, die aan het hoofd staat der Engelsche kiesrechtvrouwen is ein delijk te New-York aangekomen, nadat baar gernimen tijd lang belet was het grondgebied der Vereen igde Staten te betreden, omdat zij zeer terecht beschouwd wondt als een gevaarlijk misdadigster. Bij haar aankomst te New-York werd zij voorloopig aangebonden, omdat ze in Enge land ver© or deelingen achter den rug beeft en nu eerst moet worden uitgemaakt, of deze van dien aard zijn, dat haar definitief de' toegang tot de Unie dient te worden ontzegd. Een behandeling zooals deze kiesrecht- De minister, die vergezeld was van zijnen ambtgenoot van buitenlandsohe zaken, Jhr. Mr. Loudon, overhandigde aan Jhr. De Stuers daarop het insigne dezer hoog© onderschei ding. Jhr. De Stuers betoonde zioh met de hem «Hoor H. M. de Koningin verleende hoog© ouderscheiding zeer ingenomen. De blijken van belangstelling, die de jubi laris in den loop van de» dag ontving, waren overstelpend. Talrijke maatschappijen, instellingen, ver- eenigingen enz., zonden nog gelukwensohen, o.m.Arti et Amicitiae, Amsterdam; het hoofdbestuur van d© Maatschappij tot be vordering' der Bouwkunst; Die Haghe; het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, enz. In betuigingen van hulde op den feestdag bleven ook niet achter verschillende corpo raties uit het district dat Jhr. De Stuers in de Tweede Kamer vertegenwoordigt. EEN DIE HET WEET! Een. meester in de rechten uit Nijmegen, de heer L., schrijft in de Nieuwe Courant: „In onze eeuw is er geen plaats meer voor 't aannemen \an wonderen, verschijnselen op welk gebied ook, die de wetenschap niet ver mag te verklaren; slechts lichtgeloovigen zijn vatbaar voor het geloof aan.... de alles ge nezende bron van Lourdes en soortgelijke door devoten volprezen geneesmiddelen, die alleen in een ziekelijke verbeelding kunnen bestaan". treeplank van den trein die uri. ,uu De» Bosch vertrekt, gevallen, vermoedelijk door dat hij uitschoof. Hij wilde gaan zien of eeith' ge jongens, wien hij het rooken in een niefc« rooken coupé had verboden, aan dat, verbod hadden gevolg gegeven. Een der reizigers be- merkte het ongeval en bracht door aan de noodrem te trekken, den trein tot stilstand. Zwaar gekwetst werd de man langs don spoordijk gevonden. '8 H. ct VELSEN. Debatingclub. Zondagavond jl. kwamen de leden der debatingclub bijeen. De voorzitter opende de vergadering met gebed en heette de leden hartelijk welkom. Ter sprake kwam het vergaderen op Zondag: de meeste leden wenschten liever op een dag in de week te eigaderen. Besloten werd ten slotte iedere week een avond te vergaderen en om dé vier weken op Zondag. Daarna kreeg de spreker van dezen avond het woord. Hü sprak over neutraliteit in de vakorganisatie. Van het debat werd een druk gebruik ge maakt. Deze avond gaf een gezelligèn en aangeno men indruk en was tevens zeer leerzaam. HEEMSKERK. Ongeluk. Zondagmorgen liad op Noordorp een ongeval plaats, dat nogal vrij goed afg toopen is. Toen na de Vroegmis de zoon v.-.o 1B., van .Noordorp, met zijn moeder en do Het „Huisgezin" zegt hierbij tevens: Indien inr. L. geen verschijnselen wil aan-vrouw ven T T Tllfl' dV6 We}T-SCl,aP niVCrmag J kinderen van' B'. 'diJhtbij hunVonin™nm':' verklaren, dan moet hij gauw opstappen,want der afhalen. Terwijl nu de zoon van B u de wereld is van zulke verschijnselen vol. - - Met lichtgeloovigen, met devoten, met zie kelijke verbeelding te spotten, is geen lcunst, laat mr. L. met zijn wetenschap een „ver klaring" geven van hetgeen te Lourdes ge beurt. De..eerst© poging daartoe moet nog ondernomen worden. slapte en bezig was de kinderen in He tw e- wielige kar te plaatsen, deed de hit onver wachts êen paar stappen vooruit, waardoor do wagen schokte en de zitbank omviel. 'B< i- de vrouwen kwamen met, bet hoofd op de steen en terecht, waardoor ze zich ernstig be zeerden en. een der vrouwen eenigen tijd be wusteloos bleef. Door de zorgen van den beer N. Kuil werden de vrouwen thuis gebracht. Haar toestand is vrij wel. CASTIUCUM, f"wL-om «nuien zij niet gelijk gesteld wor Malthusianisme Zal op 29 October a.s. haar MR. KOLKMAN LID DER PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Mr. Kolkman is te Delft door katholieken en antirevolutionairen voor de Staten Candi da at gesteld. Raadsvergadering. Morgenavond 7 nuf TEGEN HET NIEUW-MALTHUSIANISMEj verga (lering.0'l dezer gemeent<5 «®n openbar* De Vereeniging tot bestrijding van het N.- deu met gewone misdadigers, daar zij door hun revolutionaire gewelddaden evenveel on heil stichten als alle dieven, brandstichters en dergelijken. Een later bericht meldt, dat haar toegang tot de Ver. Staten is verleend op voorwaarde dat zij er niet de militante strijdwijze in En geland door de kiesrechtvrouwen 'toegepast, zal aanprijzen en hei land weer zal verlaten als zij haar lezingen gehouden heeft. algemeene jaarvergadering houden te Zaan dam. Tot ontvangst van deze vergadering heeft zich een commissie gevormd onder voorzitterschap van den burgemeester. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd met 1 Nov.' 1913, tot directeur der tuchtschool te Haren, J. A. Gerth van Wijk, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Bennebroek. Bij Kon. besluit ia;, jhr. mr. V. E. L de Stuers, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, bevorderd tot commandeur in Moordaanslag in den Haag. Gisteravond is een moordaanslag gepleegd op den heer L., gérant in de Bodega Oporto, aan de Hoog straat, hoek Papestraat, te 's Gravenhage. De aanslag werd gepleegd door den 18-ja rigen loopknecht, zekeren van V., die onge veer anderhalf jaar in dienstbetrekking bij den beer L. is. Van V. meende, dat zijn patroon hem in den laatsten tijd minder goed gezind was. Daarom had hij een wrok tegen hem opge vat en gisterochtend, toén hij voor zijn pa troon geld moest innen, had hij zich voor een gedeelte van het aan den heer L. toebehoo- rendc geld, -een revolveren patronen aange schaft. Toen nu zijn patroon gisteravond in de orde van den Ned. Leeuw, Bij Kon. besluit is J. Corbet, brandmeester bij de vrijwillige brandweer te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-mc- daille in brons, aan A. Flentrop, winkelbe diende bij de firma R. Köhne, tabakshandel te Zaandam. den kelder kwam waar v. V. werkzaamheden verrichtte, baalde de loopknecht zijn wapen voor den dag en lost© op den heer L., toen deze den kelder weer verliet en zich reeds op den keldertrap bevond, een revolverschot, waardoor de heer L. een niet gevaarlijke ver wonding aan de linker heup bekwam. Op het knallen van bet schot was uit de bodegazaal een kellner komen toesnellen. Deze raapte in den kelder de revolver op, die Bij Kon. besluit is aan W. H. F. baron vanidoor den.dader da^ was weggeworpen en Heemstra, op zijn verzoek, met 1 Nov. 1913 eervol ontslag verleend als burgemeester van Deventer, met dankbetuiging voor de lang waarop zich nog vijf scherpe patronen te- vonden en sloot v. V. tevens in den kelder op. Terstond werd de politie van het VOOrge- durige diensten door hem in die betrekking 'deSëlde/rSeeïi ïïlSfr het commissariaat van politie aan de Rivier- vischmarkt overbracht. liefde opgevat voor de ingetogen Gilia, die fn bét tweede verhaal is Bèrtus, de „plak- foem aLlahg iri stilte bemint. Ze'worden bet ker", verliefd op mooi Hanneke, Het is een eens, Diena maakt een crisis door, waarin het hopelooze liefdé. „Ik go a noa 't kloster!" zegt haar duidelijk Wordt, dat hare plaats is, waar ze op de laatste bladzij. „Nou" witte 't, waf hieinand 't verwacht had: ip het klooster. j ,,'k Wit knikte Bert somber. Met diep- Het is zoo te loven in dit verhaal, dat, al- gebogen hoofd strompelde hij langs den lee- gen akker naar huis". „Hanneke ging sidderend .binnen; nog met de twee gewonde einden van de klimoptwijg in de handen." hoewel het geval er zich toe Iconen zon, niets pils doet denken aan hastaard-romantiek. Ge yindt het vreemd, dat een mensch van cul tuur op een boeredeern gaat verlieyeirt Be denk, dat ge met een dichter, in casu kunst schilder, te doen hebt. Hij ziet de verschijnse len anders dan de gewone beschaafde menseh. Een vroom boereméisje naast een -gefaneerd .^yeéldekind, ziet hij als een berg van edel steen naast èen hoppjën verdoriendé;blaërep. /Fe-prijzen is vérder dé juiste pbseryatie yan bet aïledaagsch gebeurenpp de boerderij. Met Het zou mijn bestek te buiten gaan, indien ik van „Suntemethysuacht", „Grada" en „De val van Tinus" meer wilde vermelden dan de titels. Ik geef ieder den raad, zich dit hoek aan, te schaffen. liet is er een van onpreten tieuze kunst, die in haar bescheidep sfeer haast volmaakt is. Iedereen kan het leze»: bewezen. JHR. MR. V. DE STUERS. Buitengewoon groot zoo bericht men uit Den Haag was de belangstelling, die Jhr. Mr. Victor de Stuers op zijn 70sten ver jaardag ten deel viel. Reeds in de vroegte bracht de post sta pels brieven en kaartjes, en in den ochtend reden do jongens van de Rijkstelegraaf af en aan, om de telegrammen, komende uit alle dooien des lands en uit het buitenland, af te geven. In een boek, dat ten huize van Jhr. De Stuers was neergelegd, kwamen zeer velen heden hun handteekeniug plaatsen. De belangstelling kwam voort uit alle krin gen. Leden van de hofhouding, diplomaten, leden van de Eerste en Tweede Kamer en vertegenwoordigers van talrijke kunstgenoot schappen en kunstinstellingen. Gelijk bekend, had zich een comité ge vormd, bestaande uit de heeren Dr. P. J. H. Cuypers, P. B. J. Ferf, J. A. Frederiks, Mr. C. C. Geertsema, Dr. A. A. W. Hubreoht, Mr. S. Muller Fzn., Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, Mr, E. G. O. Schei- diua, Jhr. Mr. Th. Serraris, Mr. M. Tydeman Jr., M. P. Voute en Jhr. B. W. F. van Riems dijk, met het plan een borstbeeld van den' jubilaris in marmer to doen uitvoeren door Toon Dupuis en dit als gedenkteeken aan het Rijk ter plaatsing in hot-Rijksmuseum aan te bieden. v. V. beeft een volledige bekentenis afge legd. Diefstal. Zondagmiddag is bij den coif feur Brouwer te Alkmaar diefstal gepleegd, terwijl deze met zijne vrouw een wandeling maakte. Er is f 300 ontvreemd. Hiervan wordt verdacht de bediende J. v. A., wien des morgens de betrekking was opgezegd. Tot dusver is deze nog niet teruggekeerd, Ecue eigenaardigheid op het gebied van smokkelen. Eenige maanden geleden werd gemeld, dat een jongen door de kom miezen te Goch was aangehouden, die eene partij lucifers per fiets uit Nederland tracht te binnen, te smokkelen voor een hotelhou der aldaar. De lucifers werden in beslag genomen, doohworden thans weder in Nederland verkocht, deelt „de Tijd" melde. Zij werden n.l. door een winkelier te Gen nep van den Duitschen fiscus voor een ba gatel (140 pakken voor 3 Mark) gekocht op voorwaarde, dat ze onder toezicht der douane weder uitgevoerd werden. Bij den invoer in ons land moesten nu van deze in Nederland vervaardigde lucifers, volgens de volle waarde, invoerrechten worden be taald, zoo dat deze in Duitschland gepleegde overtreding zoowel aan den Nederlandschen Staat als aan een Nederlandschen hande laar profijt opleverde! De insluiper te Amsterdam aangéhou- Difc plan zal tot uitvoering komen. De ver- den? De Amster-damsche politie hééft giste wachting vau. de commissie, dat zij steun zou ren een 25-jartgen kerel aangehouden,'tegen vinden, bij zeer velen in don lande, is niet wien mén- feeds lang verdenking bad." Hij beschaamd. Niet minder dan 500 inschrijvingen kwa men binnen. Vele hooggeplaatstcn gaven aan,zienlijke; bij dragen voor dit huldeblijk. Hoewel de gezondheidstoestand van den ju bilaris vooruitgaande is, kondentoch, over- epnkomstig een medisch advies, slechts zijn familieleden en enkele intieme vrienden hem persoonlijk op zijn feestdag de hand drukken. Immers zijn geneesheer had hem absolute rust voorgeschreven, hij mocht, volstrekt geen emoties lxebbon. Vandaar dat. hij weinig of geen bezoeken ontving. Zijn broeder, de ge zant te Parijs, was. overgekomen. Alleen, kwam om 12 uur d® minister van binnenlandsehe zaken, Mr. Cort van der.. Lin den,, aan Jhr. Mr, .Viptor do.Stuers ten d(c ns hujze njededeeling .doen, .dat het 11, M- .Koningin, behaagd Jheeft, hem. te bepoeaien tot ,iöGwdeiyaiijtóti. sohen Leeuw, moet o.a. bekend hebben de inbraak bij wet houder Delprat te hebben gepleëfed. j- Een inelkverbruikcrsstaking. Te Delfzijl liggen de huismoeders overhoop inet de melk boeren, die den prijs van de melk van 7 op 8 cent per liter hebben gebracht. In een ver gadering ,van de vrouwen, die door een 60-tal bijgewoond werd en waarin het vroolijk toe ging, werd besloten de melk te betrekken uit een naburige melkinrichting. Onder ge zang ging de vergadering uiteen.- Zondag morgen klopten de melkboeren bijna overal tevergeefs bij 'bun vroegere klanten aan. De heer Duys verlegen?' Ile heer Duys heeft nog niet geantwoord op het briefje, dat .zijn partijgenoot: Gerhard hem dezer dagen,: tm het r„Volk" soli-reef.; c-t Zou. d.e magis traite persoon uit Zaandam thans voor het eerst van - ziRJiev.eiï: 4- vei;k's-en-v-r.aagt-de' i-i) schen Boxtel en Best een conducteur van de De bekende postdiefstal. Naar wfi van goed ingelichte zijde vernemen, zal waarschijnlijk 4 November a.s. de zaak van den Castrieum- schen postdiefstal, waarvan thans als eigen lijke dader de oud-postambtenaar K. is ge vat, voor de Arrondissements rechtbank te Alkmaar in openbare zitting worden behan deld. Dienzelfden dag zal de zaak-Res, welke naar de openbare rechtzitting is verwezen, eveneens worden behandeld. Het is nog niet bekend, of Mr. van Best, de rechtskundige raadsman, (niet een fami lielid, zooals is geschreven), van den heer Ree, of wel dieDs advocaat te Alkmaar, Mr, Seeberg, de verdediging zal voeren, voor zóó ver verdediging van dezen beklaagde nog noodig kan worden genoemd. Zoodra deze beide zaken zijn afgedaan, zal vermoedelijk het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie een uitgebreid onderzoek naar bet gebeurde en wat er aan vast zit, instellen. Wij vertrouwen, dat dit onderzoek een einde zal maken aan het leed, dat deze zaak den heer Ree heeft berokkend, en hem voor de geleden schade een behoorlijke vergoeding worden geschonken. HEEMSTEDE. Kruisverbond. Gisterenavond hield ons Kruisverbond St. Jozef, bij gelegenheid van het winterseizoen, tusschen bare gewone twee- maandelijksche, een extra vergadering, welke zeer flink bezet was. Na. opening van den voorzitter trad als spreker op de beer A. Wassenaar, die tot onderwerp gekozen had: „De vtouw en de alcohol". Spr. zette breed voerig uiteen, wat de vrouw toch wel ver mag inzake de drankbestrijding, en liet zeer duidelijk zien dat de vrouw èn voor haar man èn voor hare kinderen zeer veel ten goede kan werken door haar voorbeeld en woord, vooral wat bare kinderen betreft, om ze te vrijwaren voor den invloed van sterken drank. Na nog verschillende onderwerpen behandeld te hebben, werd hierna overge gaan tot het oprichten van een propagandn- club, waarvoor zich verschillende heeren op gaven. Verder gaven zich twee nieuwe leden op en werden enkele vragen tot een volgende vergadering uitgesteld. Hierna sloot de voor zitter onder dank aan do leden en na gebed deze zeer geanimeerde vergadering. Personalia. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot directeur der tuchtschool te Haren, J. A. Gerth van Wijk, predikant bij de Néderduitsch Hervormde gemeente .te Bennebroek. HILLEGOM. Opening van den Tuin bouw-win- teroursus. Gisterenavond had in het oud© Raadhuis de opening plaats van den tuin- bouwwintercursus, 't Getal leerlingen bedroeg bijna 30. D© heer O. Geitenbeek Jr., secr. der vereeniging heette de deelnemers welkom en drukte zijne tevredenheid uit over het ge tal belangstellenden. Hij hoopte dat-de thans betoonde belangstelling een blijvende mag zijn ©n allert 'den cursus zullen volgen tot het einde. De R ij ks tu i n bouw leer aar J. Volkerlz van Lisse, hierna 't woord verkrijgend, gaf zijn blijdschap te kennen in den werkelijken opbloei van dit zoo nuttig onderwijs en spoor de de leerlingen aan tot ernst, bij de lessen en trouw bezoek daarvan. Geschiedt dit„ dan zal ongetwijfeld dat onderwijs ten goede, ko men aan het bloembollenvak en bijdragen, tot de positie-verbetering der leerlingen, 't Laat ste legt ook voorzeker gewicht in de scheef; goed geschoolde arbeiders kunnen met vol- le neclit naar lotsverbetering streven. Het welslagen hangt hiervan grootendöels af ernst, oplettendheid »n taaie, volharding. (Ap plaus). De heer J. Beumer, hoofd van den cursus, zette daarna uiteen wat onderwezen zal woi> den. Als wandelkeraar treedt bovendienop de lieer E. H. J, Cunaeus en als practicus de heer J. Braun. NOORDWIJK. Een Golf baan. v- In verband met yroe» HS'VV; baan alhier verzekerd is. Yaa deer 9teat: dare-Nederlanderr«s ar- toe een «root terrein duingroncl in huur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10