BUITENLAND. BI N N Eft AND. NIEUWS LUI DEN (ITO'. VAN ONZE GROEN TEN MARKT. KORT OVERZICHT. Gemengde Bericht*#?. BENNEBROEK. LOONACTIE AAN DE CENTRALE WERKPLAATS. Door den R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphael" en den Chr. Prot. Bond van Spoorwegpersoneel, zijn aan de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M. lijsten ter teekening aan het personeel aangeboden, hou dend het verzoek aan de Directie der H. IJ. S. M. om loonsverhooging met daaraan geëvenre- digde verhooging der stukwei kprijzen. NIMROD, v De Koninklijke Nederlandsche Jachtvereeni- ging Nimrod hield op de banen aan de Klever- laan een wedstrijd op Swiftsure clay pigeons. Om verschillende redenen werd de aangekon digde eerste wedstrijd vervallen verklaard. De uitslag van den tweeden wedstrijd (een match van 60 pigeons, 30 laag en 30 hoogvlie gers) was: le prijs (kunstvoorwerp), Jhr. M. C. van Rijckevorsel te Leiden; 2e prijs C. N. J. Moltzer Jr. te Bloemendaal, 3e prijs J. W. Wil son, te Zandvoort, 4e prijs J. A. Laan te Bloe mendaal. AANBESTEDING. Gisteren werd aanbesteed het bouwen van Am administratiegebouw der Ned.-Indisehe Spoorweg-Maatschappij met conciërgewoning aan den Wassenaarselienweg te 's Graven- hage. Laagste inschrijvers waren H. Schip horst en .T. Philips, alhier, voor 226,000. GEMENGD KOOR POLYHYMNIA. Bovengenoemd koor zal Donderdag 23 Oct. èen concert geven in het gesticht Meeren- berg, met. medewerking van den heer Kap- tein voor viool, en 't mannenkwartet Eupbo- nia. DE ONEERLIJKE BRIEVENBESTÉLLÉR. Donderdag a.s. zal alhier voor dc recht bank berecht staan de brievenbesteller V., verdacht van ver duistering. Wij hebben inder tijd reeds gemeld dat V. geschorst is. Als een bijzonderheid kan worden medege deeld dat door Gebr. Plantje, wonende aan dé Turfmarkt, appelen Seijhempjes of Jeru salem appelen aan de vruohtenmarkt zijn gebracht die f 20.per H.L. kosten. Ze :ijn opgekocht door Wiolard, wonende aan jen Heerenweg en G. W. Cramer, wonende Parkstraat, alhier. DUITSCHLAND. De Duitscbe pers keurt het optreden van den kroonprins zeer af. ENGELAND. De regeeriug zal pal staan tegenover de beweging van Ulster en home- rule doorvoeren. IERLAND. In het conflict komt weinig verandering; patroons noch arbeiders willen in iets toegeven. DUITSCHLAND. De kroonprins en de Brunswijksche troons opvolging. In haar nummer van Zaterdag neemt de „Germania" den kroonprins nog eens geducht jonder handen, voor zijn houding, ten op zichte van de Brunswijksche kwestie. „Wat men ook van het persoonlijk ingrij pen van den kroonprins in deze zwevende regeer ingskwestie zeggen moge, schrijft het blad volgens de „Msb." o. m., één ding is zeker, door de publicatie van het schrijven heeft het pan-Gcrmanistisch blad den kroon prins een slechten „vriendendienst" bewe zen. Zijn ingrijpen is oin verschillende redenen zeer bedenkelijk. Volgens do grondwet mag de kroonprins geen invloed op den rijks kanselier uitoefenen. Als hij dus van een andere meening was dan zijn keizerlijke va der, had hij zich rechtstreeks tot dezen moe-1 tien wenden en hem zijn bezwaren als troon- opvolger moeten uiteenzetten. Dat zou men begrijpelijk en misschien zelfs natuurlijk ge vonden hebben. Maar een zelfstandig optreden van den kioonprins buiten den keizer om, om te po gen den eersten ambtenaar en raadgevers des keizers te beïnvloeden, is op zijn minst ge- nemen niet correct: het moet bovendien een pijnlijkon indruk teweeg brengen, te meer daar zich daarbij de gedachte opdringt aan een tegenstelling in do politiek dos keizers en die van den kroonprins. Niet minder pijnlijk echter is de indruk, die dit persoonlijk ingrijpen van den kroon prins in de Brunswijksche troonopvolgings kwestie maakt, wanneer men het van dynas tiek- en familie-standpunt uit beschouwt. schilder in hnis te nemen, die landscliapstu- dies maakt. Beide zusters raken op hem ver liefd. Eerst de levenslustige Diena. Deze wordt gecourtiseerd door den knecht Cbefke, die, zoodra hij bemerkt, dat er een kaper met fluweelen jas op de kust is, zijn verlegenheid overwint, en op 'n goeden morgen aldus aan heft: „'k hè de gelegeudigheid nog nie ge had, moare 'k treej d'r al lank mee rontelom 'k had'k ha zoo gemend.... da 'k oe zegge wouDe glundere deern onder breekt deze galante oratie met schalksche spotternij, de schilder passeert jnist op de fiets, en Chefke, die haar schroom bij het zien van den geliefde aanstonds bemerkt, stoot nog een vloed van monosyllaben uit, die Die- na ten slotte de bekentenis brengt: ,,'k gif niks um on!" De schilder intnsschen heeft liefde opgevat voor de ingetogen Gilia, die hem al lang in stilte bemint. Ze worden het eens, Diena maakt een crisis door, waarin het haar duidelijk wordt, dat hare plaats is, waar niemand 't verwacht had: in het klooster. Het is zoo te loven in dit verhaal, dat, al hoewel het geval er zich toe leenen zou, niets ons doet denken aan bastaard-romantiek. Ge vindt het vreemd, dat een menseli van cul tuur op een boeredeern gaat verlieveu? Be denk, dat ge met een dichter, in casi\ kunst schilder, te doen hebt. Hij ziet de verschijnse len anders dan de gewone beschaafde mensch. Een vroom boeremeisje naast een gt-faneerd i weeldekind, ziet hij als een berg van edel steen naast een hoopjen verdorrende blaeren. Te prijzen is verder de juiste observatie van het alledaagsch gebeuren op de boerderij. Met feroote mêelevende liefde moet de schrijfster het hebben waargenomen. „Naar 't Heerenvolk". de schets, waarmee De kroonprins moet als toekomstig keizer van Duitschland toch begrijpen, dat hij zich nie# alleen vijandig stelt tegenover zijn zwa ger, maar dat hij ook openlijk positie neemt tegen de vredespolitiek van den keizer, zijn vader. Kan hierdoor het aanzien van heit Duitscte rijk, de Vrede'in de keizerlijke fa milie bevorderd worden? In tegenwoordigheid van den Duitschen kei zer en een groot a antal Duitsche bonds vorsten heeft de onthulling van het gedenkteeken aan den volkerenslag bij Leipzig plaats gehad, „een gedenkbeekon voor de gevallen helden, een glorieteeken voor het Duitsohe volk, een wegwijzer voor dé komende geslachten". Kei zer en bondsvorsfen luisteren dezen grooten hcrinneringsdag door hun tegenwoordigheid op. Maar de kroonprins van het Duitsohe rijk bevindt zich niet onder de gasten. Op de zen grooten gedenkdag van het geheele Duit- sche volk Wijlt hij op zijn landgoed Hopfre- bon in het Bregenzer-woud. Deze wanklank bij de feesten in Leipzig za,I het aanzien van den kroonprins niet vergrooten, hetgeen wij ten zeerste betreuren." ENGELAND. Homc-rulc. Men hoort op 't oogenblik met veel van de home-rule-kwestie, ofschoon toch alles er door j beheerseht wordt. Er kan geen minister of andere regeeringsautoriteit ergens een rede voering houden of een speech afsteken, of met gespannen verwachting wordt uitgezien naar een of andere uitspraak, die in verhand staat met de home-rule-kwestie en het verzet van Ulster. Langzamerhand zal men er even wel nu wel achter gekomen zijn, dat de re geering van geen wijken weten wil en pal zal staan tegenover Ulster, waar men zich thans kalm houdt. Van Carson hoort men niets meer. .Thans heeft de heer Ruucjman, president van don Board of Trade, in een rede te Batley nog eens uitdrukkelijk verklaard, dat er geen vrees behoeft te zijn voor de home rule-wet. De regeering was vastbesloten, de wet door te voeren en alle geruchten dat de regee riug de eerste beginselen der wet zou opge ven, waren ongegrond. Men had in de wet waarborgen opgenomen om de onderdrukking van het Protestantsclie deel der bevolking van Ierland te beletten. Zoo noodig zou men in die richting wel verder willen gaan. Maar aan dc beginselen der wet zou niet worden geraakt en als de tegenstanders weigerden in home-rule toe te stemmen en Ierland's par lement niet wilden erkennen, zou er van on derhandeling geen sprake kunnen zijn. Geen afscheiding van Ulster dus. IERLAND. De staking te Dublin. Te Dublin is nog geen vrede. Alle pogingen om de twee partijen, die dei- patroons en der arbeiders tot elkander te brengen, zijn totnogtoe gefaald en de ver zoeningscommissie heeft nog niet veel succes van haren arbeid gehad. Aan heide zijden is men onvermurwbaar. De verzoeningscommissie, onder presidi im van prof. Kettle, onderhandelde met patroons en arbeiders, om te trachten tot bemiddeling te komen, doch de werkgevers hebben gewei gerd de voorstellen van deze vredescommis- sie in overweging te nemen. Voor bemidde lingsvoorstellen, aldus is het standpunt der werkgevers, is het noodig dat er aan arhei- iderszijde eeitf verantwoordelijk lichaam is, waarmee overeenkomsten kunnen worden ge sloten en zulk een lichaam bestaat er niet, daar de Iersche transportarbeïdersbond en zijn bestuur niet betrouwbaar zijn. Een po ging tot bemiddeling zou dus hopeloos zijn. Men schijnt dus van plan te zijn, den strijd tot het hittere einde uit te vechten. Het conflict doet zijn noodlottigen invlced meer en meer gevoelen. Het scheepsverkeer met Londen staat vrijwel stil de haven van Dublin ligt vol schepen, die op lossing of lading wachten. De ellende onder de armere klassen der stad neemt schrikbarend toe. Er mogen nog zooveel giften toevloeien, zij kunnen blijkbaar de ellende niet voldoende lenigen. De afgezette gouverneur van New-York. Het gouverneurschap van Sulzer is dan ten eindehet is een korte vreugd geweest. Sulzer is van afkomst een burgerman, hij had zich van onderop naar boven gewerkt. En nu als gouver neur, wilde hij de democratie niet verloochenen. De „boys" konden altijd bij hem aankloppen, bet regeeringsgebouw was voor het volk; nie mand zou daar worden geweerd; iedereeD, die wat van hem wilde, kon hem daar vinden, zou worden toegelaten. En nu is Sulzer niet enkel uit zijn ambt ont bét hoek opent, verhaalt van'een boerekind, dat in de stad (bij 't „heerenvolk") is gaan dienen, en wegloopt met een kermisklant. De vader, die net niet kon gelooven, is r.aar stad getogen en hoort van de mevrouw de droeve waarheid. Als gebroken koflit hij thuis en brengt stamelend de jobstijding. De moeder verzucht: „Wa gaan we doen? Wa mo we doen dan toch, Heere God?" ,,'k Heb me de kop gek geprakkezeerd on- derweges!" zei ie jas en schoenen uitsmijtend. „Och lieve GodLa ons.... moar bidde!" Het is de eenige liulp dier primitieven hij éllen nood. Het gesternte van den godsdienst, dat ze ker is en bestendig door alle gebeurlijkheden heen troosten gloort, verlaat hen nooit. In het tweede verhaal is Bertus, de „plak ker", verliefd op mooi Hanneke. Het is een hopelooze liefde. „Ik goa noa 't kloster!" zegt ze op de laatste bladzij. „Nou witte 't, war?" ,,'k Wit 't," knikte Bert somber, Met diep gebogen hoofd strompelde hij langs den lee- gen akker naar huis". „Hanneke ging sidderend binnen; nog met de twee gewonde einden van de klimoptwijg in de handen." Het zou mijn bestek te buiten gaan, indien ik van „Suntemethysnacht", „Grada" en „De val van Tinus" meer wilde vermelden dan de titels. Ik geef ieder den raad, zich dit boek aan te schaffen. Het is er een van onpreten tieuze kunst, die in haar bescheiden sfeer haast volmaakt is. Iedereen kan het lezen: den geleerde zoowel als den eenvoudige kan het zijn tot edel genot en zuivere ontspanning. c zet; maar zijn opvolger, Glynn, is al beëedigd ook. En deze zal zich wel tweemaal bedenken Vóór hij opstaat tegen boas Murphy van Tam many Hall. Het «onderlinge is, dat de zaak tof •het laatst «en partijkarakter heeft gedragen. Dat Sulzer «ioh schuldig heeft gemaakt aan zeer ernstige onregelmatigheden staat vast, doch zijn echtgenoote en ook zijn particuliere secretaris schijnen nog meer schuld te hebben dan Sulzer zelf zegt de „N. R. O." Ware Sulzer niet met de Tammany-leidere in conflict geko men, en had hij niet getracht om door het voe ren van een groot woord zijn positie ook toen die bedTeigd werd te handhaven, dan zou „boss" Muhphy hem misehien niet hebben ver nietigd. Doch Sulzer heeft alles op één kaart gezet en verloren. Bedenkelijk lijkt in deze heele historie, dat, waar toch de malversaties zonneklaar zijn ge bleken, 22 van de 65 leden Van het bof er tegen zijn geweest, Sulzer nit zijn ambt te ontzetten. Men zou zoo zeggen, dat kon nu toch heusch niet anders. Aan den anderen kant schijnen toch ook wel alle leden van het Hof (samengesteld uit 10 rechters en al de senatoren van den staat Now- York) te hebben gevoeld, dat Sulzer niet alleen, is gevallen om eigen schuld, doch dat hier ook een politieke wraakoefening plaats vond. Daar om beeft het hof met algemeene stemmen (en een onthouding) de vraag of Sulzer voortaan moet worden uitgesloten van elke benoeming vanwege den staat New-York, ontkennend be antwoord. Maar zijn carrière is voor goed vernietigd. Mevr. Paukhurst in Amerika. Mevrouw Paukhurst, die aan het hoofd staat der Engelsche kiesrechtvrouwen is ein delijk te New-York aangekomen, nadat haar geruimen tijd lang bélet was het grondgebied der Vereenigde Staten te betreden, omdat zij zeer terecht beschouwd wordt als een gevaarlijk misdadigster. Bij haar aankomst te New-York werd zij voorloopig aangebonden, omdat ze in Enge land veroordeelingen achter den rug heeft en nu eerst moet worden uitgemaakt, of deze van dien aard zijn, dat haar definitief de toegang tot de Unie dient te worden ontzegd. Een behand#ling zooals deze kiesrecht- furies verdienen. Waarom zouden zij niet gelijk gesteld wor den met gewone misdadigers, daar zij door hun revolutionaire gewelddaden evenveel on heil stichten als alle dieven, brandstichters en dergelijken. Een later bericht meldt, dat haar toegang tot de Ver. Staten is verleend op voorwaarde dat zij er niet de militante strijdwijze in En geland door dc kiesrechtvronwen toegepast, zal aanprijzen en het land weer zal verlaten als zij haar lezingen gebonden heeft. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd met 1 Nov. 1913, tot directeur der tuchtschool te Haren, J. A. Gerth van Wijk, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Bennebroek. Bij Kon. besluit is jhr. mr. V. E. L de Sluers, lid vau de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, bevorderd tot commandeur in dc orde van den Ned. Leeuw. Bij Kon. besluit is J. Corbet, brandmeester hij de vrijwillige brandweer te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me- daille in brons, aan A. Flentrop, winkelbe diende hij de firma R. Köhne, tabakshandel te Zaandam. Bij Kon. besluit is aan W. H. F. baron van Heemstra, op zijn verzoek, met 1 Nov. 1913 eervol ontelag verleend als burgemeester van Deventer, met dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem in die betrekking bewezen. JHR. MR. V. DE STUERS. Buitengewoon groot zoo bericht men uit Den Haag was do belangstelling, die Jhr. Mr. Victor do Stivers op zijn 70sten ver jaardag ten doel viel. Reeds in de vroegte bracht do post sta pels brieven en kaartjes, en in den ochtend reden do jongens van de Rijkstelegraaf af en aan, om dc telegrammen, komende uit alle deden des lands en uit hot buitenland, al te geven. In een boek, dat ben huize van Jhr. De Stuers was neergelegd, kwamen zeer velen heden hun hundteekemng plaatsen. De belangstelling kwam voort uit alle krin gen. Leden van de hofhouding, diplomaten, leden van de Eerste en Tweede Kamer en vertegenwoordigers van talrijke kunstgenoot schappen en kunstinstellingen. Gelijk bekend, had zich een comité ge vormd, bestaande uit de heeren Dr. P. J. H. Cuypers, P. B. J. Ferf, J. A. Frederiks, Mr. C. C. Geertsema, Dr. A. A. W. Ilubrecht, Mr. S. Muller Fzn., Jlir. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, Mr. E. G. C. Schei- dius, Jhr. Mr. Th. Serraris, Mr. M. Tydeman Jr., M. P. Voute en Jhr. B. W. F. van Riems dijk, met het plan een borstbeeld van den jubilaris in marmer te doen uitvoeren door Toon Dupuis en dit als gedenkteeken aan het Rijk ter plaatsing in het Rijksmuseum aan te bieden. Dit plan zal tot uitvoering komen. De ver wachting van de commissie, dat zij steun zou Vinden bij zeer velen in den lande, is niet beschaamd. Niet minder dan 500 inschrijvingen kwa men binnen. Vele hooggeplautsten gaven aanzienlijke bij dragen voor dit huldeblijk. Hoewel de gezondheidstoestand van den ju bilaris vooruitgaande is, konden toch, over eenkomstig een medisch advies, slechts zijn familieleden en enkele intieme vrienden hem persoonlijk op zijn feestdag de hand drukken. Immers zijn geneesheer had hem absolute rust voorgeschreven, hij mocht volstrekt geen emoties hebben. Vandaar dat hij weinig of geen bezoeken ontving. Zijn brooder, de ge zant te Parijs, was overgekomen. Alleen kwam om 12 uur- de minister van binnenlandsche zaken, Mr. Oort van der Lin den, aan Jhr. Mr. Victor de Stuers ten diens huize de mededeeling doen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, hem te benoemen tot commandeur in de Órde van den Nederland- sohen Leeuw. De minister, die vergezeld was van zijnen ambtgenoot van buibenlandsehe zaken, Jhr. Mr. Loudon, overhandigde aan Jhr. De Stoers ■daarop het insigne dezer hoogs onderschei ding. Jhr. De Stuers betoonde zich met de hem door H. M. de Koningin verleende hoogs onderscheiding zeer ingenomen. De blijken van belangstelling, die do jubi laris in den loop van den dag ontving, waren overstelpend. Talrijke maatschappijen, instellingen, ver- èenigingen enz., zonden nog gelukwenseh.cn, o.m.Arti et Amicitiae, Amsterdam; het hoofdbestuur van de Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst; Die Haghe; het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, enz. In betuigingen van hulde op den feestdag bicven ook niet achter verschillende corpo raties uit het district dat Jhr. De Stuers in de Tweede Kamer vertegenwoordigt. EEN DTE HET WEET! Een meester in de rechten uit Nijmegen, de heer L., schrijft in de Nieuwe Courant: „In onze eeuw is er geen plaats meer voor 't aannemen van wonderen, verschijnselen op welk gebied ook, die de wetenschap niet ver mag te verklaren; slechts lichtgeloovigen zijn vatbaar voor het geloof aan.... de alles ge nezende bron van Lourdee en soortgelijke door devoten volprezen geneesmiddelen, die alleen in een ziekelijke verbeelding kunnen bestaan". Het „Huisgezin" zegt hierbij tevens: Indien mr. L. geen verschijnselen wil aan nemen, die de wetenschap niet vermag te verklaren, dan moet hij gauw opstappen,want de wereld is van zulke verschijnselen vol. Met lichtgeloovigen, met devoten, met zie kelijke verbeelding te spotten, is geen kunst, laat mr. L. met zijn wetenschap een „ver klaring" geven van hetgeen te Lourdcs ge beurt. De eerste poging daartoe moet nog ondernomen worden. MR. KOLKMAN LID DER PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Mr. Kolkman is te Delft door katholieken en antirevolutionairen voor de Staten candi- daat gesteld. TEGEN HET NIEUW-MALTHUSIANISME De Vereeniging tot bestrijding van het N.- Maltbusianisme zal op 29 October a.s. haar algemeene jaarvergadering houden te Zaan dam. Tot ontvangst van deze vergadering heeft, zich een commissie gevormd onder voorzitterschap van den burgemeester. Moordaanslag in den Haag. Gisteravond is een moordaanslag gepleegd op den heer L., gérant in de Bodega Oporto, aan de Hoog straat, hoek Papestraat, te 's Gravenhage. De aanslag werd gepleegd door den 18-ja rigen loopknecht, zekeren van V., die onge veer anderhalf jaar in dienstbetrekking bij den heer L. is. Van V. meende, dat zijn patroon hem in den laatsten tijd minder goed gezind was. Daarom had hij een wrok tegen hem opge vat en gisterochtend, toen hij voor zijn pa troon geld moest innen, had hij zich voor een gedeelte van het aan den heer L. toebehoo- rende geld, een revolver en patronen aange schaft. Toen nu zijn patroon gisteravond in den kelder kwam waar v. V. werkzaamheden verrichtte, haalde de loopknecht zijn wapen voor den dag en loste op den heer L., toen deze den kelder weer verliet en zich reeds op den keldertrap bevond, een revolverschot, waardoor de heer L. een niét gevaarlijke ver wonding aan de linker heup bekwam. Op het knallen van het schot was uit de hodegazaal een kellner komen, toesnellen. Deze raapte in den kelder de revolver op, die door den dader daar was weggeworpen en waarop zich nog vijf scherpe patronen be vonden en sloot y;. V. tevens in den kelder op. Terstond werd de politie van het voorge vallene in kennis gesteld, die spoedig den dader in den kelder arresteerde en naar het commissariaat van politie aan de Rivier- vischmarkt overbracht. v. V. heeft een volledige bekentenis afge- legd. Diefstal. Zondagmiddag Is hij den coif feur Brouwer te Alkmaar diefstal gepleegd, terwijl deze met zijne vrouw een wandeling maakte. Er is f 300 ontvreemd. Hiervan wordt verdacht de bediende J. A., wien des morgens de betrekking was opgezegd. Tot dusver is deze nog niet teruggekeerd. Eeno eigenaardigheid op het gebied van smokkelen. Eenige maanden geleden werd gemeld, dat een jongen door de kom miezen te Goch was aangehouden, die eene partij lucifers per fiets uit Nederland tracht te binnen te smokkelen voor een hotelhou der aldaar. De lucifers werden in beslag genomen, dochworden thans weder in Nederland verkocht, deelt „de Tijd" melde. Zij werden n.l. door een winkelier te Gen nep van den Duitschen fiscus voor een ba gatel (140 pakken voor 3 Mark) gekocht op voorwaarde, dat ze onder toezicht der douane weder uitgevoerd werden. Bij den invoer in ons land moesten nu van deze in Nederland vervaardigde lucifers, volgens de volle waarde, invoerrechten worden be taald, zoodat deze in Duitschland gepleegde overtreding zoowel aan den Nederlandschen Staat als aan een Nederlandschen hande laar profijt opleverdeI De insluiper te Amsterdam aangehou den? De Amsterdarasche politie heeft giste ren een 25-jarigen kerel aangehouden, tegen wien men reeds lang verdenking had. Hij moet o.a. bekend hebben de inbraak bii wet houder Delprat te liehheu gepleegd. Een inclkverhriiikersstaking. Te Delfzijl liggen de huismoeders overhoop met de melk boeren, die den prijs van de melk van 7 op 8 cent per liter hebben gebracht. In een ver gadering van de vrouwen, die door een 60-tal bijgewoond werd en waarin het vroolijk toe ging, werd besloten de melk te betrekken uit een naburige melkinrichting. Onder ge zang ging de vergadering uiteen. Zondag morgen klopten de melkboeren bijna overal tevergeefs hij hun vroegere klanten aan. De heer Duys verlegen? De heer Duys heeft nog niet geantwoord op het briefje, dat zijn partijgenoot Gerhatd hem dezer dagen in het „Volk" schreef. Zou de magistraatspersoon uit Zaandam thans voor het eerst v;in z'n leven verlegen zijn? vraagt de Rsb. Uit den trein gevallen. Zondag is tus- schen Boxtel en Best een conducteur van de treeplank van den trein <15. .;iU Der Bosch vertrekt, gevallen, vermoedelijk door dat hij uitschoof. Hij wilde d zien of eenif ge jongens, wien hij het rooken in een ui et- rook en coupé had verboden, aan dat verbod hadden gevolg gegeven. Een der reizigers he- merkte het ongeval en bracht door aan de noodrem te trekken, den trein tot stilstand. Zwaar gekwetst werd do man langs den spoordijk gevouden. 's jj. Ct VELSEN. Debatingclub. Zondagavond jl. kwamen de leden der debatingclub hijeen. De voorzitter opende de vergadering met gebed en heette <le leden hartelijk welkom. Ter sprake kwam het vergaderen op Zondag; de meeste leden wenschten liever op een dag in de week te vergaderen. Besloten werd ten slotte iedere week een avond te vergaderen en om de vieT weken op Zondag. Daarna kreeg de spreker au dezen avond het woord. Hij sprak over neutraliteit m de vakorganisatie. Van het debat werd een druk gebruik ge maakt. Deze avond gaf een gezel 1 igen en aangena- men indruk en was tevens zeer leerzaam. HEEMSKERK. Ongeluk. Zondagmorgen had op Noonlorn een ongeval plaats, dat nogal vrij goed afgc- loopen is. Toen na de Vroegmis de zoon van P. B., van Noordorp, met zijn moeder en de vrouw van J. naar huis reed, kwamen de kinderen van B. dicht bij hun woning moe der afhalen. Terwijl nu de zoon van B. uit stapte en bezig was de kinderen in de twee wielige kar te plaatsen, deed de hit onv< <•- waehts een paar stappen vooruit, waardeur de wagen schokte en de zitbank omviel. Bei de vrouwen kwamen met het hoofd op do steonen terecht, waardoor ze zich ernstig be zeerden en een der vrouwen eenigen tijd be wusteloos bleef. Door de zorgen van den heer N. Kuil werden de vrouwen thuis gebracht. Haar toestand is vrij wel. CASTRICIJM. Raadsvergadering. Morgenavond 7 uur houdt de raad dezer gemeente een openbare vergadering. De bekende postdiefstal. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, zal waarschijnlijk 4 November a.s. de zaak van den Casti-ienm- sehen postdiefstal, waarvan thans als eigen lijke dader de oud-postambtenaar K. is ge vat, voor de Arrondissements rechtbank te Alkmaar in openbare zitting worden behan deld. Dienzelfden dag zal de zaak-Ree, welke naar de openbare rechtzitting is verwezen, eveneens worden behandeld. Het is nog niet hekend, of Mr. van Best, de rechtskundige raadsman, (niet'een fami lielid, zooals is geschreven), van den heer Res, of wel diens advocaat te Alkmaar, Mr. Seeberg, de verdediging zal voeren, voor zoo ver verdediging van dezen beklaagde nog noodig kan worden genoemd. Zoodra deze heide zaken zijn afgedaan, zal vermoedelijk het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie een uitgebreid onderzoek naar het gebeurde en wat er aan vast zit, instellen. Wij vertrouwen, dat dit onderzoek een einde zal maken aan het leed, dat deze zaak den heer Res heeft berokkend, en hem voor de geleden schade een behoorlijke vergoeding wolfden geschonken. HEEMSTEDE Kruisveiliond. Gisterenavond hield ons ICruisverbond St. Jozef, hij gelegenheid van het winterseizoen, tussclien hare gewone twee- maandelijksche, een extra vergadering, welko zeer flink bezet was. Na opening van den voorzitter trad als spreker op de heer A. Wassenaar, die tot onderwerp gekozen hadi „De vtouw en de alcohol". Spr. zette breed voerig uiteen, wat de vrouw toch wel ver mag inzake de drankbestrijding, en liet zeer duidelijk zien dat de vrouw èn voor haar man èn voor hare kinderen zeer veel ten goede kan werken door haar voorbeeld en woord, vooral wat hare kinderen betreft, om ze te vrijwaren voor den invloed van sterken drank. Na nog verschillende onderwerpen behandeld te hebben, werd hierna overge gaan tot het oprichten van een propagaiida- club, waarvoor zich verschillende heeren op gaven. Verder gaven zich twee nieuwe leden op en werden enkele vragen tot een volgende vergadering uitgesteld. Hierna sloot de voor zitter onder dank aan de leden en na gebed deze zeer geanimeerde vergadering. Personalia. Bij Kon. besluit ia tijdelijk benoemd ItJot directeur der tuchtschool te Haren, J. A. Gerth van Wijk, predikant hij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Bennebroek. H1LLEGOM. Opening van de n Tuinbouw -win- teroursus. Gisterenavond had in liet oude Raadhuis de opening plaats van den tuin- bouwwintercursus. 't Getal leerlingen bedroeg bijna 30. De heer O. Geitenbeek Jr., secr. der vereeniging heette de deelnemers welkom en drukte zijne tevredenheid uit over het ge tal belangstellenden. Hij hoopte dat do thans betoonde belangstelling een blijvende mag zijn en allen 'den cursus zullen volgen tot het einde. De Rijkstuinbouwleeraar J. Volkerte van Lisse, hierna 't woord verkrijgend, gaf zijn blijdschap te kennen in den werkelijke» opbloei van dit zoo nuttig onderwijs en spoor de de leerlingen aan tot ernst bij de lessen en trouw bezoek daarvan. Geschiedt dit, dan zal ongetwijfeld dal onderwijs ten goede ko men aan het bloembollenvak en bijdragen tot de positie-verbetering der leerlingen, 't Laat ste legt ook voorzeker gewicht in de schaal; goed geschoolde arbeiders kunnen met vol le recht naai- lotsverbetering streven. Hot welslagen hangt hiervan grootendeels af: ernst, oplettendheid en taaie volharding. (Ap plaus). De lieer J. Beuiner, hoofd van den cursus, zette daarna uiteen wat onderwezen zal wor den. Als wandelleeraar treedt bovendien oP de heer E. H. J. Ounaeus en als practice de lieer J. Braun. NOORDWIJK. Een Golfbaan. I» verband met vr^j gere berichten, zijn wij thans in de gielegen mede te deelen, dat do oprichting eener baan alhier verzekerd is. Van den Staat der Nederlanden werd k toe een groot terrein duingrond in hm»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2