y. IV. iTWeeftuifsen. QarfeJjorJss/raat 27. z"eJé/.J770. Speciaal adres voor Schoollaarzen. Landbouw en Visscherij. Staten-Generaal, Kerknieuws, Leger en Vloot. Van overal. Sport en Wedstrijden. fecu om daarop een tentoonstelling van land- bóuwwerktuigen te houden. Ook bestaat de mogelijkheid, dat er ccn aufcomobi,eltontoou- stelling wordt georganiseerd. l)ie verschrikkelijke pastoors'. De „Anna len" van Tilburg ontlecnea onder dit opschrift San een brief van don WelHcrw pater Ed. Cap pers uit (ieldro)», werkzaam op Nieuvv-Güinea, liet volgende: doze uitvinding persoonlijk in Amerika te komen copieereii. I Ofschoon de firma Philips het recht heeft de patenten te gebruiken, heeft zij geen recht op de fabrieksgeheimen, j Met des tc moer voldoening kunnen we nu eonstaiccreu, dat in den laatstcn tijd in de la boratoria van deze firma proeven op uitgebreide schaal werden genomen met halfwattlampen, Zeg, weel u welke )uaatjes over 0115 hier op waarmede uitstekende resultaten verkregen de J a m den a in omloop zijn Ziehier de voor- werden, vandaar dat zij er toe overging de lam- naauiste ik weet zeker, dat ge raadt uit' welke pen aan de praktijk te toetsen op haar eigen „vi rbrauuicn Geliiruen" ze komen; 1 terreinen. 1. De Pastoors zijn niet van de Kompan ie. i)e Koinpailie kan ze niet hieliten of zien: ze neemt geen notitie van hun volgelingen. 2. Do Pastoors zijn „zonder vlag", dat bc- tcekontzijn geen Nederlanders. 3. Als je Koomseh wordt, moet je de.besnij denis ondergaan. 4. Als je Roomsch wordt, trouwen. TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Naar aanleiding van liet bericht in no. 217 van den loopenden jaargang van de Staats- ïuag je i»et courant waarbij de Minister van Binncnland- sciic Zaken ter kennis van belanghebbenden 1 5. De Roomsehen „aanbidden" Maria. jbrengt, dat eerlang het examen zal worden! 0. De Pastoors zijn domme lui. (Dat komt gehouden voor eandidaten voor dc betrek- er van als men universiteit geloopcn heeft.) king van klerk aan een der departementen 7. Als je Roomsdi wordt, moet je betalen, van Algemeen Bestuur, zond de heer K. ter S. Dc Pastoors mogen niet met den Gouver-1 ^aan deu 1« October de volgende vragen in: 1. Zijn al de gedaagden van het vorige examen, die zich voor plaatsing beschikbaar stellen, reeds aangesteld? 2. Zoo neen, zullen zij dan den voorrang mogen geen vaikens- nements-stoouier mee. 0. De Roomschen vlecscli eten. Do Tanimbareezcn zeggen niet Roomsch maar „afc je den Pastoor volgt." Me dunkt, daar kunnen we bet voorloopig moe doen, wat gij? Men ziet hieruit, merkt het „Hgz." droogjes op, dat. do Tanimbareezcn niet wijzer, maar ook niet veel dommer zijn dan bijv. dr. Brons veld of dr. Quast. Dc Spaansche schatgraver. De Spaansche schatgraver- geeft hot niet op! Nu weer ont ving een sigarenfabrikant to Amsterdam onder dagteekening van 14 October een in het Duitsch gesteld schrijven uit Barcelona, waarin do schrijver (die zegt in dc gevangenis te zit ten) de bemiddeling van den geadresseerde iu- Toept om een som van 630.000 francs te ver kregen. Een derde van die som zal het deel van den geadresseerde zijn voor zijn financieele hulp. Blijkbaar, zegt het „ïlbh", is een gelijklui- deud schrijven nog aan andere adressen verzon den, want het schrijven is met dc cyclostyle vermenigvuldigd. Ongeluk. Een zoon van den heer Hubers, tc Hengelo, had het ongeluk een dop van een potlood door te slikken. Hevige benauwdhe den waren het gevolg. De jongen is naar Amsterdam vervoerd, waar getracht zal wor den het voorwerp te verwijderen. Socialistische verschoppelingen! De af- deeling Groningen der S.D.A.P. vergaderde. Met algeineene stemmen werd besloten tot royement van de leden J. Rosma en A. Sic- bers, omdat dezen een leidende rol hebben gespeeld bij dc viering der onafhankelijk hoidsfeesten! Voorts sprak de vergadering nog een woord van afkeuring» uit aan die leden die middel lijk of onmiddellijk aan het feest deelnamen. Bedsermoen in den trein! Dik, oud, goe dig mannetje, slaapt. Boven hem in het "net ligt een pak, dat beweegt. Uit dit pak werkt behouden boven degenen, die bij het a.s examen zuilen slagen. Dc Minister van Binnenlandscho Zaken, dc heer Gort van der Linden zond naar aan leiding van die vragen don 18 October het volgende antwoord in. Ad. lum. Het examen voor dc betrekking van klerk bij dc Departementen van Alge meen Bestuur is uitgeschreven, nadat door een tweetal Ministers daarop was aangedron gen, omdat zich bij een vacature een tc ge ring aantal sollicitanten had aangemeld om een behoorlijke keuze tc vestigen. Opge merkt zij, dat de lokaliteit aan verschillende Minis-teriën niet altijd de plaatsing van vrou welijke ambtenaren toelaat. Ad. 2um, Dc keuze geschiedt vrijelijk uit degenen, die zich voorzien van het diploma, aanmelden. Van cenigcn voorrang kan dus geen sprake zijn. „Zoo hebben wij dus drie streken des lands' de revue laten passeeren. Rest West, maar ik' zou niet willen zeggen: dat beteekent lest best. Er is geen district, waar de sportieve kant van ons spel dermate door den Mammon op den achtergrond is gedrongen als bij ons, de duiten zijn de machtige factor, waar tegenwoordig alles om draait en zonder in staat te zijn iets te kunnen bewijzen belanghebbenden zorgen daar wel voor! weten wij allen, dat daar mede het paard van Troje is binnengehaald: het verkapte professionalisme tiert welig. Club besturen zijn langzamerhand ondernemers ge worden, er vóór alles op bedacht om toch zoo veel mogelijk toeschouwers te kunnen bergen en het hunnen begunstigers zoo geriefelijk moge lijk te maken. De clubgeest, de vriendenhand, welke in vroegere jaren in staat stelde over winningen te behalen, omdat men voelde, dat aan elkaar verplicht te zijn, is nog bij bitter weinig vereenigingen te vindenhet is alles aan-1 genomen werk geworden en ik zou voorbeelden kunnen aanhalen van spelers, die jaren lang! voor dezelfde club zijn uitgekomen en nog uit- komen, maar die zich aan medeleden, als het' Zondags kwart voor vieren is en het eindsignaal heeft geklonken, niets meer laten gelegen liggen, totdat de wedstrijd van een week later hen, ge dwongen, weer voor W2 uur bij elkaar brengt. En die 1M> uur doen ons, scheidsrechters, dan maar al te dikwijls ondervinden, dat de goede geest, le bon ton, ook in die korte spanne tijds, ontbreekt en dat uit de verhoudingen is op te( maken. BENOEMINGEN. Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht beeft benoemd tot rector va-11 liet St. Nico- 1 aasgestidit te Noord-Deurning-en, den Wel Eerw. Heer T. Ga'ama; tot kapelaan te Veen- dam, den WelEerw. Heer II. A. B. Geert- man, priester van het seminarie. Z. I). H. do Bisschop van Breda, heeft be noemd tot rector te. Breda (Liefdegesticht) den ZeerEerw. Heer C. Verstegen, tót rector te Steenbergen (gasthuis) den WelEerw. Heer A. Franken, tot kapelaan te Wouw den WelEerw. Heer M. Gouverneur, tot kapelaan to Wagenberg den WelEerw. Heer Ed. Doens. GAAIEN-SCHIETEN. Een der meest schadelijke vogels in ons land is zoo lezen wij in de N. R. Ct. de Vlaam- sclie gaai of meerkol (Garrulus glandarius), die in zijn bepaald mooi vederpak, het vooral voor zien heeft op onze zangvogels, wier nesten zij van eieren en jongen beroovendoor de jagers gehaat, geven zij niet zoo gemakkelijk gelegen heid tot schieten, omdat zij buitengewoon schuw zijn niet alleen, maar bovendien zich kenmer ken door bijzondere geslepenheid, waardoor zij het gevaar weten te vermijden. Het is thans in den trektijd en vele honderden dezer vogels pas seeren ons land en wordt er jacht op gemaakt. Hierbij wordt door sommigen een zeer bijzon dere methode gevolgd, die in den trektijd Sep tember en October niet zelden succes heeft. Een levend gevangen exemplaar of wel een dat licht aangeschoten is, wordt een touwtje aan de poo- zich een krab los, die hij een schok uit hel ten gebonden en op een klein schot afstand net juist op des slapers schouder valt. De zoekt de schutter dekking met het touw in de krab weet niet heter te doen dan zich vast te houden aan de oorlel van den slaper. Waarop deze ineens, half in slaap, mur melt: „Nee, vrouw, nee". Hettsch niet. Ik ben den heelen avond op het kantoor geweest. En nergens anders!" Een gevaarlijke prest idigitateur. In den winkel van den lieer de V. aan de Hoogstraat te Rotterdam kwam iemand binnen en kocht een zakdoek voor een dubbeltje. Betalen deed hij met oen rijksdaalder, zoo dat men hem kleingeld moest wisselen. Gebleken is nu, dat de kooper van den zak doek met veel bombarie een dubbeltje, aan Wie hem bediende, heeft toegeschoven, maar dat Hij, met het gewisselde geld, ook zijn rijksdaalder weer heeft weggegoocheld, meldt het R. N. Dc halfwnlUatnpcn. Deze zijn eene Ame- rikaansche uitvinding, liet „Eindh. Dbl." schreef er 0. m. van: Gisteren werden, wij in de gelegenheid gc- itcld de nieuwe tcrreinverlichting der firma Philips alhier, in oogenscliouw te nemen. Iieu groot gedeelte der booglampen is ver vangen door hare nieuwe halfwattlampe», van 1000, 2000 en 3000 kaarsen. Zooals bekend, is deze uitvinding oorspronke lijk gedaan in het laboratorium van de Gene ral Electric. Company in Amerika, en hadden de drie Duitsche clectricitcits-firma's het recht hand. Trekt de jager daaraan, dan begint de lokvogel een geschreeuw aan te heffen, dat on middellijk tot gevolg heeft, dat andere gaaien uit den omtrek er op af komen en dan een zeld zame gelegenheid geven om een aantal te doo- den. Het is wel jammer dat deze fraaie vogel op deze wijze vervolgd moet worden, maar als plunderaars van de nesten van zang- en jacht vogels verdienen zij geen beter lot. •HOOG BEZOEK. De luitenant-generaal Sederof van het Rus sische leger vertoeft in ons land om de mi trailleurs met hondenbospannitig, de schiet school en do 1ste mitrailleur-af deeling, in gar nizoen bo Leiden, te bezichtigen. Aan den buibonlandschen opper-officier heeft de minister van oorlog toegevoegd kapi tein jhr. O. A. J. Meyer van het regiment jagers. Het beaoek aan Leiden heeft Maandag plaats gehad. EEN GEDENKÏEEKEN-SANTOS DUMONT Zondag is ie St. Cloud door minister-president Barthou, een gedenkteeken voor Santos Dumont, den luchtvaarder, onthuld. Na de plechtigheid, die door een grooie menigte werd bijgewoond, stegen 13 ballons op. Santos Dumont kreeg het Legioen van Eer. PEGOUD IN OOSTENRIJK. Op het vliegveld van Aspern, bij Weenen, heeft de Fransche vlieger Pégoud Zondag voor 40,000 toeschouwers zijn lucht-kunst met succes her haald. Onder de toeschouwers bevonden zich ver scheidene aartshertogen, 0. a. de aartshertog Leopold Salvator, die den vlieger gelukwenschte. HET GELDBEDERF IN DE VOETBAL SPORT. De heer Tromp schrijft in zijn jaaroverzicht in het voetbaljaarboekje. Door een adder In de tong geheten. Een 40-jarige spoorwegarbeider Louis Jandot, die tusschen Aix en Verneuil-sur-Vieune aan het werk was, leschte zijn dorst aan een bron, toen hij zich in de tong voelde bijten. Onwil lekeurig bracht hij de hand naar zijn mond en greep een adder, die zich om zijn arm kronkelde en hem een tweeden heet toe bracht,. Niettegenstaande do te hulp geroe pen dokter alles in het werk stelde hem te redden, bezweek de ongelukkige eenige uren daarna onder hevig lijden. Een primitief hocdenpendopje! Een dame te Dusseldorp had het dopje van haar hoe- denspeld verloren en moest nu de tram uit. In haar benauwdheid nam zij uit het inarkt- net, dat zij hij zich had, een kleinen aard appel en spietste dien op de pen. De conduc teur was nu tevreden en overhandigde haar glimlachend een kaartje. En de reizigers in do tram maaktep haar een compliment voor haar tegenwoordigheid van geest, De kiesrechtvrouwen. Zondag steeg plot seling in de St. Pauluskevk te Londen uit de vier hoeken der kerk een gezang op ter eere van gevangen gezette en „gemartelde" kies rechtvrouwen. De deurwachters schoten toe om de dames tot stilte te manen, maar het gezang duurde voort en toen men de ovde- versloorsters de deur uit wilde gooien, ont stond een woest gevecht, waarhij, volgens de N. R. Ct., gevoelige klappen werden uitge deeld. Een der vrouwen moest de kerk wor den uitgedragen, terwijl zij als een bezetene om zich heen sloeg en schopte. Toen zij er goed en wel uit was, hingen de kleeren aan flarden aan haar lijf. Men zegt dat het kerk bestuur do vrouwen niet zal laten vervolgen. Twee furiën zijn evenwel buiten de kerk in gerekend, omdat zij op politie-agenten aan vielen. Die zullen er wel niet zoo goed afko men. Te Norwich en Birmingham zijn soortge lijke looneelen voorgevallen. E enshcip Een seliipbreuk. De Majestic, van de White Star Line is Zondag te Plymouth aan gekomen met de geheele bemanning van den Franschen schoener. Garonne aan boord. De Majestic had op 17 dezer den schoener, thuis- noorend tc Bayonne, midden in den Atlanti- schen Oceaan in ontredderden toestand aan getroffen. Tijdens den storm die het reddings werk hij de Voltnrno zoo heeft bemoeilijkt, was de Garonne lek geslagen en alleen door dag en nacht te pompen had men het schip drijvende kunnen houden. De Garonne had de Volturno zien branden, doch was niet instaat geweest hulp te bieden. Nadat de Majestic dc bemanning had ge red, is de Garonne in brand gestoken. Scheepsramp aan de Siberische kust. De stoomkotter van het stoomschip Toela, die drie barken sleepte, is op een zandbank ge- loopeu, aldus wordt uit Ocbotsk gemeld, en daarna door dc golven op het strand gewor pen. De eerste hark zonk, vau de elf opva renden zijn drie gered, de lading is verloren. De bemanning der tweede bark is er in ge slaagd door roeien veilig aan land te komen; de derde hark is zeewaarts gedreven. Men weet niet wat er van geworden is. Een aanslag op een bisschop. Te Har- borno (Newfoundland) heeft, volgens de Msb., een zekere Hare waarschijnlijk is de on gelukkige krankzinnig tijdens de H. Mis twee schoten gelost oir den bisschop Mgr. Marck, die de H. Mis opdroeg. Een der ko gels trof den bisschop aan het hoofd, doch veroorzaakte slechts een lichte verwonding, de andere kogel miste. De dader werd door de woedende menigte gearresteerd. Anierikaansch geld 111 Europa. Met toe nemende ontstemming ziien de Amerikaau- sebe burgers dat hun vermogende landgeuoo- ten ieder jaar voor hun genoegen onbehoor lijk grooie bedragen in Europa uitgeven. Ko- louel Robert Tompson te Newr-York heeft uitgerekend dat jaarlijks ongeveer 800 mil- lioen gulden aan Amerikaansch geld in Eu ropa achtergelaten wordt. H(j wijst op liet gevaar vau een dergelijke vermindering van het nationale vermogen. Hij stelt daarom voor dat het rijk van ieders reis naar Europa belasting zal heffen. Vol gens een ontwerp, reeds door hem uitge werkt,, moet do eerste reis belastingvrij zijn, de tweede moet met 2 dollar belast, worden, de derde met het dubbele bedrag, de vierde wederom met het dubbele daarvan enz. Alle handelsreizigers- zullen vrijgesteld worden van deze nieuwe helastingkwelling. Mocht dit ontwerp ooit wet worden, zoo meent de 's H. Ct., dan zullen de Amerikanen waarschijnlijk spoedig alleen nog maar „voor zaken" naar Europa oversteken. Geen belastingstelsel zal zoo gemakkelijk te ontduiken zijn als dit. Spionnagevrees in Rusland. In Engel- sclie militaire kringen heerscht groote ver ontwaardiging over de behandeling die kapi tein Wavell van den Engelschen generalen staf, die op verzoek der Russische regeering de manoeuvres van het Russische leger als militair attaché heeft bijgewoond, op zijn te rugreis van de zijde der Russische autoritei ten heeft moeten ondergaan. Ofschoon al zijn papieren in orde waren en hij zijn uniform bij zich had, werd hij als spion in hechtenis genomen, moest hij zich aan een heleedigend onderzoek onderwerpen, terwijl hij ten slotte onder bewaking der politie naar Warschau teruggebracht werd. Hier hield men hem uren lang in een wachthuis te midden va.11 gewone soldaten gevangen, weigerde hem de vergunning, 0111 naar den Engelsehen gezant te telegrafeeren en sloeg zelfs zijn verzoek om zijn ontdekt. Een groote bank voor indus- trieele ondernemingen te Johannesburg heeft reeds een groot terrein aangekocht, om dit dadelijk te gaan ontginnen. Dit zou de aanvang van een belangrijk^ ijzer-industrie bekekenen. De tot dusverf® bekende ertslagen zijn alle minderwaardig. Brand bfj liet Vaticaan. Een Central News-telegram uit Rome meldt het volgende: Zaterdagavond brak er brand uit in het huis tegenover het Vaticaan, dat door de zus ters van den Paus bewoond wordt. Binnen enkele minuien waren echter de spoedig ter hulp gesnelde brandweerlieden den brand meester. De Paus, die gewekt was, sloeg met do grootste belangstelling het work der brandweerlieden gade. Een fabriek van valsclie munt. Sedert eenigen tijd waren bij de Belgische politie in alle plaatsen voortdurend klachten ingekomen over het in betaling ontvangen van valsche frankstukken met den beeldenaar van Albert I die inderdaad bij duizenden in omloop bleeken te zijn. Eindelijk is de politie er In geslaagd een achttal valsche munters te arrestceren die zeer waarschijnlijk schuldig staan aan de uitgifto dezer valsche franc-stukken. Te Mechelen wer den Vrijdag twee vrouwen gearresteerd die in verscheidene winkels met het valsche geld had den betaald op aanwijzing van de bestolen win keliers. Do vrouwen werden op het bureau van politie ondervraagd en gaven daar de namen hunner cchtgenooten op. Delvaux en Rouwocs die te Seliaerbcek bij Brussel, woonden. Zij be kenden tevens dat hun cchtgenooten valsch geld maakten en dat zij het vervolgens in de provin cie gingen uitgeven. De politie te Brussel werd telefonisch gewaar schuwd en eenige uren later zaten ook Rouwoes en Delvaux achter slot err grendel. Om zeven uur in den ochtcnd-van Zaterdag had er in hun tegenwoordigheid een huiszoeking in liun woning plaats de twee echtparen bewoon den hetzelfde huis waarbij een geheele in richting voor het maken van valsche franc- stukken in de keuken werd ontdekt henevens een groot aantal valsche munten. Bij het langdurig kruisverhoor, dat hun ver volgens werd afgenomen, bekende Delvaux ter. slotte, dat ook zijn broeder en diens vrouw medeplichtig waren. De politie begaf zich naar het opgegeven adres, ontdekte ook daar een menigte valsche francstukken en arresteerde het. tweede echtpaar Delvaux. Daar de vrouw tenslotte nog een zekere V. aanwees als degeen die hun het geheim van de valsche muntfabri- cage had medegedeeld, werden, ook dit individu en zijn vrouw gearresteerd, zoodat de politie thans vier echtparen, en daarmede aoht gevaar lijke munters in handen heeft. Ernstig tramongelub. Een ernstig tram ongeluk had te Lemathe (Duitsehland) plaats Tengevolge van de natte afgevallen bladerer die op de rails lagen, kon een van Hohenlin burg komende electrische tram op een hellend gedeelte van den weg niet voldoende remmeo, - waardoor hij met een van den anderen kant komende tram in botsing kwam, en deze mede nam op zijn razende vaart door het dorp. Bij een wissel sprongen beidé wagens uit de rails en kwamen terecht tegen de palen van de elec trische geleiding, die als rietjes doorbraken. Dadelijk was het. geheele dorp in duisternis ge huld. De eene wagen kwam dwars over den andere te liggen, die totaal vernield werd. Zes personen werden ernstig gekwetst; twee kin deren werden door de vallende electrische dra den getroffen. Het monument van den Volkcrcnsïag. Van het Duitscho gedenkteeken dat te Leipzig ter een Russischen officier te mogen .spreken, af. herinnering aan den volkerenslag van 1813 is Eerst na geruimen tijd werden hem zijn pa- opgericht en waarvan do hoofdlijnen nu wel als pieren teruggegeven met, de opmerking, dat algemeen bekend verondersteld mogen worden. alles in orde was, zoodat hij zijn reis kon t de modewerker van de Frankf. Ztg:: Dit voortzetten. Geen woon' van verontsehuldi- 1 - r - 1 11 j riouiDiuuK.il bouwwerk is te geweldig om schoon te zun, ging werd echter gehoord. i 1 v 1 n- 1 maar net is eenvoudigweg verheven. Het ver hevene wil niet behagen, het wil neerwerpen en verheffen tegelijk. En men kan van de schep ping van Bruno Sohmitz niet9 beters zeggen dan dat zij, terwijl wij er, door de heerlijke uitgestrektheid v-an het plantsoen er omheen, heen gaan, ons oog geen oogenblik loslaat,; zij heeft de kracht om de zinnen en den geest on voorwaardelijk te boeien, zij houdt ons vast met de spanning van een drama, zij verlokt ons, om tot het inwendige door te dringen en de hoogte te beklimmen, zooals de top den berg beklimmer aanlokt; zij maakt indruk op ons met de volstrekste macht van wat niet aan den tijd gebonden is, omdat aan tijd en verleden, aan de bepaalde beteekenis van het gedenktee- Te Londen had men tot heden weinig van het incident gehoord. Zelfs in de pers werd er niet over gesproken. Nu echter van de zijde der Russische autoriteiten verontschul digingen zijn aangeboden, acht de militaire motiewerker van de „Times" het noodzake lijk, do affaire onder de aandacht van het publiek te brengen en er op aan te dringen, dat de Russische regeering algcheele vol doening aan den beleedigden officier geeft. Tot zoover de Tel. Conclusie: ga, als go er niet volstrekt zijn moet, toch niet naar Rusland, want ge be loopt veel kans achter slot en grendel gezet te worden! Een nieuwe industrie in Transvaal. Uit Johannesburg wordt aan de „Frankf. Ztg." geseind, dat in de buurt van Pretoria uiige- j ken rechtstreeks niets anders herinnert dan do breide lagen vau 65 tot 85 procents ijzererts hoog boven in den steen gebouwen, maar, grijs zniidt gij mij dan ook in mijn ballingschap hem verwachten mocht, nooit nog had men (Willen volgen? .den keizer hooren vleien; steeds kon deze er Neen, sire. j van verzekerd wezen op dezelfde manier te Wel verduiveld! Dat is eerst eens op- worden geantwoord. recht! 1 Ge deukt dns, dat ik uwe zijde verlaten Ik zou onmogelijk in ballingschap kun- zou, als de vijand mij meer aanbood dan gij, nen gaan, sire. sir'o? En waarom niet j Zeker, dat denk ik niet alleen, maar daar Omdat dat mijn dood zou wezen, sire. hen ik ook van verzekerd. Hoort ge dat? En don zijn er nota bene -— 't Is onmogelijk, sire, dat gij dit beter liog men se hen, die beweren, dat onze Ber- kunt beoordeoleu dan ik, en dat ik inet met vhier een beetje traag van begrip is. 'tls zekerheid kan zeggen, wat ik dan gedaan goed, Bertliier; ik hen zoo zeker van u als ik zou hebben, want zoo iets is mij nog nooit i,van geen der anderen ben, en ofschoon ik overkomen. Maar mocht dit al 200 zijn, dan om mij welbekende redenen van u houd en is de som, die men mij aanbood, ook heel u niet gaarne zou willen missen, weet ik toch groot geweest Go weet, dat ik behalve mijn zeer goed en zeker, dat gij niemand anders mooie huis in de rue St. Florentin en de ,van dienst kunt zijn. Neen, mijnheer de Tal- 200,000 francs, die Uwe Majesteit mij zoo 'leyrand, datzelfde kan ik van u niet zeggen, vriendelijk was te schenken, nog mijn hoe- Gij zoudt 11a mijn val met evenveel gemak danigheid als eerste minister van Europa ,van nw meester kunnen en willen verande- heb. Neen, waarlijk, sire, ik zie niet in, hoe ik ren, als gij het gedaan hebt, toen ik de regee- jing aanvaardde. i Uit al, wat ik van dezen eigenaardigen en toch grooten man gezien had, was reeds dni- mijn positie zou kunnen verbeteren, tenzij ze mij een troon aanboden. Neen, dat geloof ik ook niet, daar heb ik wel voor gezorgd, zeide Napoleon, terwijl delijk gebleken, dat de keizer er eeu zeker zijn gelaat weer een koele, strakke uitdruk- genoegen in vond 0111 kleine scènes te ver- king aannam. 'oorzaken, en zijn omgeving in het nauw teEen wolk was over het gelaat des keizers brengén. Voor het oogenblik dacht niemaü'l heengetrokken. Maar even snel als hij geko- 'danr evenwel aan, maar waren aller oogen men was, was de wolk ook weder verdwenen, gericht op den langen diplomaat, die op zijn Opnieuw richtte hij zich tot mij met de woor- zwarten ebbenhouten stok met zilveren knop den: feleund, den spreker aanzag met zulk een Eugénie de Choiseul is de nicht van den alm, onnoozel gezicht, als had men hem een hertog de Choiseul, niet waar? (templiment gemaakt. Wat men echter van i Ja. sire, en wij lijn samen verloofd. Ongeduldig schudde de vorst zijn hoofd; toen zeide hij op kouden toon tot mij: Als het u waarlijk ernst is, mijnheer de Laval, i om in mijn dienst een goede positie te ver- werven, dan moet gij zulke dingen aan mij alleen overlaen. Het is mogelijk, dat ik in j het geheel niet ingenomen ben met uw huwe lijk een huwelijk tusschen twee émigré's eu dus tusschen mijn vijanden. Maar, sirc, zij is geheel vau mijn opinie. Ta, ta, ta, iemaud van haar leeftijd heeft nog geen eigen opinie. Zij heeft het echte bloed der émigré's in haar aderen en dat zal den een of anderen dag toeli spreken. Ik zal er wel voor zorgen, dat gij trouwt, mijnheer de Laval, en ik wensch dat ge mij zult volgen naar Pont de Briques, om aan de keizerin te worden voorgesteld. Wat is er, Constant? Daar huiten is een dame, die Uwe Ma jesteit wenscht to spreken, sire. Zal ik haar zeggen, dat gij nu geen tijd hebt en dat zij later dus nog maar eens terug moet komen? Een dame? En dat nog wel hier in het kamp? Dat overkomt ons niet al te dikwijls. Wie is het? En wat verlangt ze? 't Is mademoiselle Sihyllo Bernac, sire. Wat? Een dochter van den ouden Ber nac van Grosbois? A propos, mijnheer de Laval, hij is immers een oom van moeders zijde van u? Een blos van schaamte overtoog mijn ge laat, toen ik hem op deze vraag een beves tigend antwoord gaf. De keizer zag het en zeide vriendelijk: Ja. juist, dat meende ik ook en hoewel go gelijk hebt, wanneer gij zijn handelwijze Een oogenblik later trad mijn nicht bin- niet zeer fair vindt, moet ik u toch eerlijk nen. Haar gelaat was doodsbleek, doch vast- zeggen, dat hij me reeds vele nuttige dien- het aden. Als een prinses met opgeheven sten heeft bewezen. Maar vertel me eens, he- .hoofd en langzajne, statige schreden naderde hoorden zijne bezittingen volgens recht en zij den keizer, die haar op den hem eigene billijkheid niet aan u? jruwe manier met een „welnu, mejuffrouw, Ja, sire. waarom zijt gij hierheen gekomen?" bc- Met eenig wantronwen staarde de keizer groette. me aan; toen zeide hij evenwel ironisch: Ik I Even weifelde Sibylle en staarden baa' hoop toch maar, dat ge mij uw diensten niet oogen het vertrek rond. Toen haar blik even alleen aangeboden hebt in de hoop, dat ik u wel den mijnen ontmoete, vatte zij moed, zag uw eigendom zou te-ruggeven? den keizer vrij in het naar haar opgeheven Neen sire, bet is mijn heilig voornemen hoofd en antwoordde: „Ik kom hier,-sire, om me zelf een goede positie te verwerven. !u eeu gunst te vragen. Daar hebt ge gelijk in en het vereischt, j De dochter van uw vader heeft het recht meer zedelijken moed en kracht om u zelve er mij een te vragen, mademoiselle. Welnu door eigen krachtsinspanning een mooie car- j wat wenscht ge? rière to verwerven, dan om die hoog te blij-1 Ik kom u iets vragen uit mijn eigen naam (Ven houden, wanneer u die door uw voorhij-jen niet uit dien mijns vaders, sire. Ik kom gangers is nagelaten. Ik zou n onmogelijk j u smeeken, of gij mijnheer Lucien Lesage, uw landgoed terug kunnen geven, mijnheer die gisteravond op grond van verraad werd de Laval, want de zaken staan nu eenmaal gevangen genomen, in het leven wilt laten zóó in Frankrijk, dat wanneer men eenmaal Hij is een student-, sire hij is waarlijk nie' j begint met gedaan onrecht te herstellen, men'getaarlijk hij is veel meer een droomei l eindelijk zal inzien een onbegonnen werk te dan een verrader en trekt zich het liefst in hebben ondernomen en men het vertrouwen de eenzaamheid terug, maar doortrapte 'schurken, lieden van minder allooi schijnen hem met mooi klinkende woorden om den tuiu hebben weten te leiden. j van het volk aan het wankelen zou brengen; j E11 wil ik u eens wat zeggen? Ik ken geen i betere, trouwe dienaren, dan die mannen, die Jzich wederrechtelijk een anders eigendommen 'hebben toegeëigend. Zoolang zij mij blijven dienen, zooals uw oom mij o.a. dient, moet hij in het bezit blijven van dat land. Maar wat zou deze jonge dame mij te vragen heb ben? Laat haav binnen. Constant- (Wordt vervolg 1).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 14