BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN MTSEI Verkoopingen, Boel- buizen enz, Rectitsz&ker/ Marktnieuws. Ons Weerbericht KORT OVERZICHT. Oemsn^de ierichtin, BENNEBROEK. umutden BELGlë. De uitdeeliijg der prijzen op de Gentsche tentoonstelling behaald r.al op plech tige -wijze geschieden. ENGELAND. Het voorstel van een vacan- tiejaar voor den vlootbonw vindt weinig in stemming. PORTUGAL. De opstand is door de regee ring onderdrukt, wanneer men de regecrings- bcrichten gelooven mag. AMERIKA. De dictatuur van Huerta in Mexico duurt voort: hij zet er alles op om president te worden. BELGIR Door welke oorzaak, de opstand mislukt ie. kan op het oogenblik nog niet met zekerheid gezegd worden. Waarschijnlijk is men in Lis sabon te vroeg begonnen. Thans is alles rustig in! de hoofdstad, of schoon natuurlijk do opwinding zeer groot is. AMERIKA. De dictator Hnerta. Er is op '1 oogenblik in de republiek Mexi co slechts één man, die iets te zeggen heeft: Huerta, de voorjoopige president, en hij maakt van zijn tijdelijke macht een geducht gebruik. De correspondent te Mexico (stad) van de Prankf. Ztg. seint over een circulaire nopens de verkiezingen, door Hnerta toegezonden aan alle militaire gouverneurs in de afzon derlijke staten. In die circulaire wordt de XIKT BIDDEN! Tol dus*.t werd bij dcu aanvang* der zittin gen van den Amsti.vdams-ehen gemeenteraad altijd een gebed uitgesproken. Wie daar niet aan mee wou doen, kwam even later. Nu er echter zoo'n groot getal socialisteu in dien Raad zit, zal dat anders wordenhet gebed moet worden afgeschaft, hebben die hccreu ge dccreteerd, en bij do a.s. behandeling der be grouting zullen ze dot doordrijven.... Een naklank van de tentoonstelling te Gent. De Gentsche tentoonstelling* behoort reeds 6inds geruimen tijd tot liet verleden. Toc.li moet er nog een belnffijke plechtigheid plaats hehben: de uitdeeling der prijzen, waarbij verschillende feestelijkheden zullen plaats grijpen. Naar do „Nieuwe Gazet" mededeelt, is het programma vo.or het feest, dat op Maan dag 27 dezer ter gelegenheid van de uit deeling der prijzen aan de bekroonden op do Gentsche tentoonstelling zal ingericht worden, thans vastgesteld. De plechtigheid zaL plaats hebben in het hoofdgebouw en om 2 uur beginnen. Om hall' twee zal de koning in de stad aankomen. Hij zal waarschijnlijk vergezeld zijn door de koningin en de prinsen Leo pold en Karei. Er zullen drie redevoeringen uitgesproken worden: de eerste door den heer Hubert, minister van Nijverheid en Arbeid; do twee de door den heer Cooreman, uit naam van liet uitvoerend comité; de derde door den heer Braun, uit naam van de stad Gent. De te houden optocht zal een allegorisch karakter dragen: de naties brengen hulde aan do nijverheid, den handel en de* kun sten. Do Kamer en de Senaat zijn in het bij zonder tot deze plechtigheid uitgenoodigd. Er zal een speciale trein rijden voor de parlementsleden en een andere voor het corps diplomatique. ENGELAND. y Het vacantiejaar voor den vlootbonw. Het denkbeeld van den Engelschen mi nister Churchill om een vacantie in te stel len in den Engelschen en Duitsclien vloot- bóuw, mag op niet veel instemming rekenen. t)at blijkt ook uit een onderhoud, dat een medewerker van de „Daily Chronicle" met admiraal von Tirpitz, den Duitschcn staats secretaris van marine heeft gehad. Dit on derhoud was zeer vriendschappelijk en min- Kaam, maar tevens bleek er uit, dat de Duit- fiche marine autoriteiten er niet denken om tvan de eenmaal vastgestelde plannen join van de eenmaal vastgestelde plannen 'af te wijken. Duitschland, zeide de heer von Tirpitz, volgens het A. H., heeft niets te verbergen. Het handelt volkomen openlijk en het vlootprogramma wordt hier volstrekt hiet versneld, noch verlangzaamd. Men werkt gestadig door aan de voltooiing van de Duit fiche zeemacht. De Duitsche marine heeft slechts een de fensief doel, dient voor de bescherming van het Duitsche rijk en zijn handel, en maakt het tevens voor Duitscliland mogelijk, me- lie te spreken in den raad der groote mo gendheden. Von Tirpitz ziet niet in, waarom men dit recht aan zijn land zou kunnen ontzeggen Een aanvallende oorlog schijnt hem voor Duitschland een onmogelijkheid toe. De zee macht zal echter worden ontwikkeld in even redigheid met de sterkte van de marine van andere landen en de eisclien van de politiek. Waarom, vraagt von Tir'pitz, ziet men juist in den groei van de Duitscho vloot een gevaar? Frankrijk, Rusland, de Vereenigde Staten, evenals Griekenland, de Zuid-Ameri- kuansche Staten, Oostenrijk-Hongarije én Italië, allen leggen zich toe op het bou- .wen van een vloot. Frankrijk en Rusland zijn bondgonooten en geven gezamenlijk heel wat meer uit voor den vlootbouw dan het Duitsche rijk. Hij vindt er iets belachelijks in, dat er in Engeiand zulk een beweging wordt ge maakt over de Duitsche vloot. Hij wil op geen enkele wijze de Britsche marine-poli tiek beinvioeden; hij blijft er echter bij dat voor zijn land veiligheid een ver- eischte is. Ook lord Selborne, de vroegere minister aritiseerde in een bijeenkomst van de y,Navy League," het voorstel van Chur chill. Hij is het niet eens met den vorm waarin het is geschied; het had, naai* zijn meening, over het ministerie van buiten- lanclsche zaken moeten gaan. Hij meent ook dat het voortbestaan van het Britsche rijk als eiscli stelt, dat de Engelsche vloot Bterker is dan welke ook ter wereld. PORTUGAL. De onlnsten. .Volgons regeeringsberidileu^ welke uit. Por tugal nu niet al te betrouw baai* zijn, is de revolutionaire beweging thans volkomen on derdrukt. Tal van personen werden reeds in hechtenis genomen en nog altijd duren de arrestaties voort. Gisteren werd b.v. de be kende advocaat en redenaar, Costa, gevangen genomen, wijl hij verdacht wordt tot de sa menzweerders te bekooren. Vele andere per sonen uit hoogcre kringen deelen zijn lot. Zooals de „Msb." verneemt verklaren de meeste gevangenen, dat zij met hun revolutie geenszins beoogden do monarchie te her stellen; zij hadden slechts willen vechten pm een „werkelijke" republiek te verkrijgen. Het schijnt, dat het „krijgsplan" der op standelingen bestond in onlusten te verwek ken in Lissabon en tegelijkertijd de verbin- idingen tusschan de hoofdstad en de provin cie af te snijden om daardoor te verhinderen, dat de regeering kennis kreeg van de ge beurtenissen op het land en geen troepen naar het Noorden, den haard van den opstand, had kunnen zenden. De telegrafische verbindingen van Lissabon met Oporto, Braga en andere steden in het Noorden waren reeds doorgesne- iden. Kerkdieven gepakt. De politie te Roer mond heeft twee ongunstig bekende personen zonder vaste woonplaats, aangehouden, die, naar iiaro m ening, misschien de daders zijn van de in de kathedraal aldaar en elders ge pleegden-"kerkdiefstallen'. Tiet zijn zekere M. candidate*» van Huerta zelf voor het presi-jaar, bankwerker, en J. li., 41 jaar, ven dentschap en van generaal Blnnqnet voor hetter. Zij zijn voorloopig aangehouden, vice-presi(1 entschap aanbevolen (lees: bevo- In de val gcloopen. W. G., de voor 9 Ion). De man van dc Iraiikf. Ztg. acht hier- weken geleden uit W inschoten spoorloos ver dwenen bioscoop-exploitant, is Woensdag avond aan liet station to Maastricht op zijn doorreis van Aken naar Hasselt gearresteerd. Dc commissaris van politie uit Maastricht nam te Aken de bioscoop-installatie in beslag. Deze W. G. heeft vroeger de Bioscope Modern (thans Apoiio Theater) in de Bartcljorisstraat ■te Haarlem gedreven. Verklaarbare vrees. In hot Doele-liotel door do verkiezing van Huerta reeds van tevoren verzekerd. Deze dagbladman weet. verder ie vertellen, dat Hnerta van Brit se-hen kant toezegging heeft ontvangen van moreel en en financieelen steun. Dat zou ook meent de correspondent van de I'rankf. Ztg. nog de beste oplossing zijn. Even- lueele andere candidaten zullen nog wel voor Zondag, den datum voor de verkiezing vast gesteld aftreden. I BH _HL Volgen berichten te New-York, ontvangen aan de Raainbrug te Rotterdam werdWoens- uit Mexico-Stnd, zijn Daniel en Evaristo Ma-dagnamiddag de hulp ingeroepen van de po- dero broers van den vermoorden presi-litie. Het bet rof, zoo meldt de Tel., den lo dend in hechtenis genomen. Zij waren [geergast L. van K., die een bedrag van 12.50 betrokken hij een samenzwering om Monte- j schuldig was en de rekening niet wilde be- rey aan de opstandelingen in handen te spe len. Monterey is een ^belangrijke plaats en een kruispunt van spoorwegen in den staat Nuevo Leon. Dit bericht is echter nog niet bevestigd. Een tweede gernclit, waaromtrent evenmin andere bevestiging is verkregen, behelst dat aan Felix Diaz, die candidaat is voor liet presidentschap van de republiek en die eer- talen. Bij nadering der politie nam K., die uit Hoenderloo afkomstig is, de vlucht. In de Sint Jaoobstraat passeerde juist een in specteur van politie, die van een burger- diens fiets te leeu vroeg, zijn sabel in bewa ring gaf en den vluchteling nazette. In de Heerenstraat kreeg hij van K. te. pakken. .De aangehoudene werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie, en daar kwam gisteren in Vera Cruz arriveerde, het een of i uit, waarom v. K, zoo haastig was gevlucht. ander zou zijn overkomen. Wat daarvan zij vast schijnt te staan, dat generaal Huerta zelf naar liet presidentschap streeft. Dc Hoogeseliool van Leuven. Dc colleges aan de hoogeseliool van Leu ven zijn weer begonnen. Het aantal inge schrevene studenten bedraagt 3000, terwijl dit cijfer vorig jaar 2870 beliep, waaruit blijkt, dat de Katholieke universiteit van Leuven zioh in grooten bloei mag verheugen. Do rector dim Hoogeseliool, mgr. Ladeuze lieeft meegedeeld, dat naast de reeds bestaan de. nog andere leergangen in het Vlaarasch zullen worden ingericht. Zeker wel een suc ces voor de Vlaamsclie beweging! Schipbreuk van een Finseh schip. Volgens een Reuferbericht uit Helsingfovs is het Finsche stoomschip „Vestkusten" in de nabijheid van Vasa aan den grond geloo- pen, lek geworden, en met de geheele beman ning, van 40 koppen, vergaan. Op het gezonken stoomschip bevonden zich 22 man equipage en 7 passagiers, waarvan er één door het stoomschip „Carl", van de Linne Svea-Maatscliappij, gered werd. Volgens een ander telegram bevonden zich aan boord, huiten de 20 leden der beman ning, nog 25 passagiers. De mijnramp in Nicuw-Mexico. De redders brachten, zooals Reuter uit Dawson mededeelt, 23 levende mijnwerkers, van wie eenige buiten bewustzijn waren, naar hoven, alsmede 14 lijken. Groote venti- latprs zijn den gelieelen nacht in werking; men hoopt dat daardoor het gas in voldoen de mate verdund wordt., om de overige mijn werkers in 't leven te honden. Deskundigen zijn van meening, dat de ontploffing door j steenkoolstof veroorzaakt is. Dés middags brak een brand uit in de ver- hende^te doen^heeft. laten mijn, die in verbinding staat met de schacht, waar de mijnwerkers opgesloten zijn, en men vreest, dat de vlammen verder om zich heen zullen grijpen.' De laatst hekend gemaakte cijfers luiden, dat 22 man levend naar hoven zijn "gebracht en dat zes lijken gevonden zijn, terwijl er nog 268 arbeiders onder in de mijn van de buitenwereld afgesloten zijn. Weer een Krupp-proees. Het derde Krupp-proces is thans in Duitschland begonnen. Beklaagden zijn Brandt, de vroegere di recteur van het Berlijnsche bureau der fir ma Krupp, en de directeur der firma Krupp, Eocius. De aanklacht veronderstelt dat Brandt zich schuldig gemaakt heeft aan omkooping van beambten om zich materiaal te ver schaffen, welks geheimhouding in het belang der landsverdediging noodzakelijk was, zon der dat de bedoeling bestond, het aan vreem de mogendheden mede te deelen. Op beklo beklaagden is paragraaf 333 van het wetboek van strafrecht van toepassing, volgens welke hij, die militaire beambten door het aanbieden van voordeelen over haalt tot schending van hun ambtsplicht, tot gevangenisstraf veroordeeld wordt. Onder de getuigen bevinden zich do vroe gere algemeene vertegenwoordiger van de firma Krupp, te Berlijn, von Metzen en de beklaagden uit het eerste proces. Hij bleek gesignaleerd te staan vanwege de rechtbank te Zutfeh, welke zijn arrestatie had bevolen, daar hij verdacht wordt van frauduleus bankroet tot een bedrag van 6000. De inbraak In de Bossche Kathedraal. Dat de Bossche politie steeds ijverig in de weer is om de dieven op te sporen, blijkt uit het feit, dat Woensdag om 12 unr de com missaris van politie en twee inspecteurs we derom op het terrein waren om een onder zoek ter plaatse in te stellen. Achter een plank bij de werkloodsen, aan den kant der Hinthamerstraat, is een werktuig gevonden, dat gebezigd kan zijn aks een inhrekersinstru- ment. Do koster uit de Kathedraal is mee geweest naar elders op onderzoek. De recherche ziet geen verhand tusschen de verdwenen individuen op de van Kaste- renswal en de inbraak in de St. Jan. Deze kevels -werden eenvoudig voor gewone fles- schentrekkers aangezien, die zich bezig hiel den met het hestellen van allerlei waren, schilderijen, piano's, enz., op conditie ze over een maand te betalen, doch Mozes en de pro feten woonden niet in deze tijdelijke neder zetting op de van Ka«tcrenswal, en de he stellers betaalden eenvoudig niet. Trouwens, dit duo bestond nit een oud man en een zie kelijk jongmensch, die hun hotten niet zou den gewaagd hebben aan de acrobatische prestaties op stellages en over hooge hekken heen. Men houdt het er in politiekringen voor, hier te doen te hebben met de wijdvertakte organisatie van kerkdieven, die het laatste jaar zooveel in binnen- en buitenland van zich hebben doen spreken. Bekend zijn de kerkdiefstallen te Maas tricht en te Roermond. In de Notre Dame hij Brussel hebben dieven in den loop van dezen zomer kostbare antieke heiligenbeel den geroofd. Mogelijk, dat men met dezelfde UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon besluit is aan den lieer <T. H. Lytle, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als vice-consul der Nederlanden te Belfast, en is als zoodanig benoemd, buiten bezwaar van 's lands schatkist, de heer H. T. Rea. Aan den heer Rea moet in het Engelsch of Franseh geschreven worden. Het ressort van het vice-consulaat omvat de provincie Ulster, met uitzondering van de stad Londonderry, Bij Kon. besluit is Zwitserland aangewezen als één van de landen, naar welke het, te re kenen van 1 Januari 1914, verboden zal zijn vleesch, hetwelk niet voorzien ia van één of meer merken als bewijs dat het bij een van rijkswege ingestelde keuring voor uitvoer ge schikt is bevondena. uit te voerenb. aari eenig middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden. Hsg. Brand. Te Emmercompaseum is gister nacht de woning van den heer Fenema door onbekende oorzaak afgebrand. Verzekering dekt de schade. Door onvoorzichtigheid. Men meldt uit Den Helder aan de „Rott.": Eenige dagen geleden had op het Instituut voor Adelborsten te Willemsoord een ongeluk plaats, dat nu ernstige gevolgen blijkt te heb ben. Na een schietoefening wilde de adelborst v. O. een gevulde patroon, die op den grond was gevallen, met de kolf van zijn buks doen ontploffen. Toen de patroon ontplofte, vloog den adelborst een klein stuk in het eene oog. Terwijl deze zich dadelijk te Amsterdam onder behandeling heeft gesteld, blijkt nu, dat hij het gekwetste oog zal moeten missen, waardoor hij ongeschikt wordt voor verderen dienst OVER VEEN. Veiling. Door Notaris Heinsius werd gisteren in hotel „d,e Beurs" te Hoofddorp publiek geveild; de boerderij „Cornelia-hoeve" met schuren, kapbergen, erf en tuin, bene vens 16 H.A., 40 A. en 67 oA., bouw- en weiland gelegen aan den Ringdijk tusschen den Bennebroeker- en Venneperweg. De vei ling geschiedde in 6 perceelen en massa. De massa stond in bod op f 27.564. Bij af slag werd op f 1.gemijnd door G. Knibbe, alhier, die alzoo kooper werd voor f 27.565. VELSEN. R. K. Spoor- en Trampersoneel. Woensdag had een propaganda-vergadering plaats van wege den Bond van R. K. Spoor- en Tram wegpersoneel afdeeling Velsen en Omstre ken. Om 8 unr opende de voorzitter de ver gadering en gaf het woord aan den heer Nivard, hoofdbestuurslid van den Bond. Deze hield een mooie redevoering over or ganisatie en stelde de R- K. organisatie ho ven alle. Om half tien sloot de voorzitter de verga dering met dank aan den spreker. Een col lecte voor een zieken kameraad bracht 10 op. Ned. R. K. Volksbond. Zaterdag hondt de Ned. R. K. Volkshond afd. Velsen en omstre ken een propaganda-avond, met als spreker den heer J. W. Smit, centraal President te Amsterdam. HEIIiOO. Aanbesteding. Woensdag is ten Raadlmize alhier aanbesteed het maken van een straat weg aan ue breediiaaa i.z.g. Malouswog, «u een gedeelte van 'den West.erwcg), waarvan de uitslag was ajs volgt: Ingeschreven werd door de heeren: K). Co te.-: te Amsterdam voor 82884, Joh. Heaneman te Heemskerk voor 8995, J. Opdam te Hei- loo voor .1 8900, .1. Sengcrs te. Heiloo voor J 8287. C. Konbeek eu W. J. Engelen te Schoten voor 9468, Arie Groot te Akersloot voor J 048(5, P. Mey'er te Alkmaar voor 9240, W. Dekker 1e Rinuegom voor 9850, A. Bak ker te Heiioo voor 8095. Ilct werk werd gegund aan. den laagsten in schrijver. Personalia. De heer Maas Gecsteranus heeft aan de regeering om intrekking vfin zijn benoeming tot rijksontvanger te Voorburg ver zocht, aangezien hij daar geen woning kan vinden meldt de „Alk. Crt." EGMOND. Een duinwaterleiding. In de jongste gemeen H:raadszitting is besloten tot het doen aanleg gen van een duinwaterleiding, waaraau hier groote behoefte bestaat, zoowel uit eeu hygiënisch oogpunt als voor brandblusehmid del. De kosten worden geraamd op 65,000, door een leening te verkrijgen. Volksbondfecst. De afdeeling Benuebroek van den Ned. R. K. Volksbond zal op Donder dag 6 en Zondag 9 November a.s. haar pa troonsfeest vieren. De onderafdeeling „Nut en Genoegen" zal bij deze gelegenheid opvoeren het historische drama „Robrecht van Vlaande ren," en het blijspel in één bedrijf „De bankroe tier," of „de ontvluchting in een wijnmand." HILLEGOM. Verkiezing* voor den Gemeente raad. Gisteren had de stemming plaats voor één lid van den Gemeenteraad (vacature P. H. v. Waveren). De uitslag was als volgt: District I: uitgebracht 268 stemmen; van onwaarde 7. J. H. A. Vooren 158 en Th. Paaee 103. District II: uitgebracht 222 stemmen; van onwaarde 4. J. H. A. Vooren 123; Th. Paase 95. Totaal: J. H. A. Vooren 281 en Th. Paase 198. GekozenJ. H. A Vooren, de offioieelo candidaat der liberale kiesvereeniging. NOORDWIJK. Voordrachtavond. Gisteer en weTd voordracht avond in het „Hof van Holland", gegeven door mevrouw Stegervan Erven Dorens, en.... natuurlijk een slecht bezette zaal. De thuisblijvers zijn het echter, die spijt moeten hebben, en niet zij, die geluisterd hebben, één uur naar het heerlijk „Bea- trys" van Böntene, de „Meinacht" van Jac. van Looy en de monoloog van Lioha, uit iet vjjfdo tooneel van Van Eeden's „Lioba". Prachtig dit alles! Nog kleinere verzen, als Vondel's „Uit vaart van mijn dochterke", 'tsnaaksche „Zang" van Hooft, en 't guitige „Min" van Staring, kregen we te hooren. Steeds viel het op, hóe mooi de stem van mevrouw Steger is, en hoe zij die stem als het ware kneedt en plooit, alwaar het vers dit in meerdere of mindere mate eiecht. Zoo natuurlijk, simpel natuurlijk haast, weet zij een lach, een spotwoord weer te geven. Zoo in „Van den wilden man", de lach van de vrouw, die den wilden man in boeien van liefde sloeg! Twee versjes van Bonn, waarin een kindje wordt toegesproken, wier moeder gestorven is, brachten weemoed in het hart, een traan haast in liet oog. Maar het slot het fantastische gedicht van Adama van Scheltema, die het geluk voor stelt als een door wouden en velden woest voortljpllend paard, waarop de mensch dan weder fier troont en jubelend ment met de wapperende manen, om het volgend oogen blik era! te glijden, dat sloeg in; dat droeg Mevr. Steger—van Erven Dorens prachtig voor, daar vooral kwam het nit, hoe klank vol en buigzaam haar stem is. We gelooven, dat mevr. Steger, die o.i. actenrsbloed in de aderen heeft, gerust op den ingeslagen weg kan voorgaan. We weten het niet, maar ge looven het vast, dat Rooyaarde, die haar leermeester was, met voldoening zal gewa gen van deze zijn© leerlinge. NOORDWIJKERHOUT. Serenade. Omstreeks 8 uur gister avond trokken de leden der muziekvereeni- ging „Echo der Duinen" met hunne instru menten het dorp uit naar het kasteel Leeu wenhorst. Doel dei* reis was het brengen van een serenade aan JkvT. O. Gevers, die zich dezer dagen verloofd heeft met Jhr. van de Poll. Bij t schijnsel van eenige fietslantaarns werden eenige vroolijke marschen gespeeld, waarna directeur en voorzitter der vereeni- ging binnenshuis werden ontboden. De leden ontvingen versnaperingen en sigaren. Na nog eenige nummers ten gehoöre gebracht te heb ben, werd weder dorpwaarts gemarcheerd en onder het blazen van een vroolijk marschje gedefileerd voorbij het huis van den Burge meester. Bij de Bohool werd de stoet ontbonden. VOORHOUT. Gemeenteraad. Onder voo"'tteffr^P Jf? den burgemeester, den heer J""*, vergaderde de Raad dezer gemeente. Alle leden waren ter vergadering tegenwoor dig. Er is een vacature. be notulen worden gelezen en goedgekeurd, nadat op voorstel van den heer Colijn een geringe wijziging was aangebracht. Medegedeeld wordt, dat van Ged. Staten in gekomen zijn goedgekeurde raadsbesluiten van de vorige vergadering, w. o. een af- en over schrijving f 859.03, en dat is afgewezen de te laat ingediende reclame van A. Rotteveel te Sassenheim. Nog wordt mededeeling gedaan van de aan besteding van het werk aan de openb. school die heeft plaats gehad; aan den laagsten in schrijver, den heer Hufner, is voor een bedrag van f 1325 het werk gegund. De stemming over net voorstel van f 3500 garantie voor de electrische verlichting werd aangehouden tot het contract met de gemeente zal gewijzigd zijn. De wijziging der verordening van den Bur gerlijken stand werd goedgekeurd, evenzoo de wijziging van den legger van wegen en voet paden. Aan den heer J. v. Dobbelen wordt op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofd der openbare school, nadat de voorzitter onder instemming va» uen laau d« goede verdienstee van den heer van Dobbelen erkend had. Besloten wordt een publieke telefooncel <9 plaatsen in den gang van het Hulppostkantoor en een crediet van 100 wordt daartoe toege staan. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd, dat voor de •diensten bij gelegenheid der onaf hankelijkheidsfeesten, door de politie bewezen elk der politieambtenaren een gratificatie van' 2.50 zal ontvangen. Na toelichting van den voorzitter wordt be sloten de gemeenteambtenaren voor eigen, zoo wel als voor weduwen- en weezenpënsioen elk U/a pCt. bij te laten dragen. De kosten van inkoop, ruiin f 3000, zullen over 40 per jaar verdeeld worden en de trac- tementen voor den pensioen-grondslag genomen worden over de laatste 5 jaren; daarbij bere kend de vergoedingen van huishuur, kleeding, enz., waar die voorkomen. u f?or bemiddeling van den Schoolopziener neen zich iemand beschikbaar gesteld als tijde hjk hoofd der openbare school op te treden, legen de vergoeding van f 90 plus reiskosten werd dit tijdelijk Hoofd benoemd Aan den heer Zwart, die tijdelijk gedurende zes maanden deze betrekking heeft waargeno men, werd hiervoor een extra-toelage van f 150 geschonken. Zonder veel discussie werd de begrootim voor 1914 afgehandeld. B,e„s',ntc" werd eenleening aan te gaan van 'f 150 en een iaar''jksche aflossing van De rondvraag leverde niets op, waarna dc openbare vergadering gesloten werd. Jachtpartij. Bij do drijfjacht, door braai van Limburg Styrum, in den Bankrijk- en Hoogeweg-polder, onder deze gemeente, gn noudeu, werden 88 hazen, 3 fazanten en 2 patrijzen geschoten. Een val met doosleljjk gevolg. Dezer dag.*> viel de visehwerker L. K. afkomstig uit Zvar- tewaal, in een openliggenden kelder van de Rijkshal alhier. Gisteren is hij aan de gevol gen van dezen val overleden. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. Getrouwd: 23 Oct. D. Mulde en N. Bakker. D. Miessen en Geertje Heertjes. Geboren: 21 Oct. C. J. M. d. v. Laureutiu: Denneman en A. Oud. 23 Oct. J. z. v, K Buur en M. C. Ranzijn. Overleden: 22 Oct. J. J. M. Rouwenhora' Mulder, wed. van M. Oohen Stuart, 82 j. TE VERKOOPEN. Zaterdag 25 October. HAARLEM Verkooplokaal „De Gou den Leeuw" 5 uur Verkooping. ZANDVOORT Hotel Driehuizen 12 mir Not. B. E. C. Seignette Verkooping. VAN ELDERS. BELEEDIGING IN GESCHRIFTE. •Voor de rechtbank 'te Alkmaar stond t recht A. G. A. V., redacteur van „Het An ker", die in verzet gekomen was van eeu von nis van 17 Juni, waarbij hij wegens het schrij ven van een brief met beléedigenden inhoud aan den heer N. J. van der Worm, comman- damt van de „Van Galen" te Hellevoctsluis, tot een maand gevangenisstraf was veroor deeld. Het O. M. vroeg bevestiging van dit vpnnis, waarna mr. Mondeis een uitvoerig pleidooi hield en op geldboete aandrong. Faillissementen. Failliet verklaard: 20 Oct. B. Franke, met selaar, Buiksloot. S. Holander, winkelier, Denekamp. J. O. M. van Maarschalkerweerd, wed. L. Grijseels, kamerverhuurster, Anna van Saxen straat 5, 's-Gravenhage. Vernietigd het faillissement J. B. K. Burchartz, '&-Gravenhage. HOOFDDORP, 24 Oct. Graanbeurs. Witte tarwe le soort f 6.507.25; ld. 2e soort f 6.6.50; Roode tarwe f 7.7.25; Rogge f 5.505.90; Haver f 7.7.50; Wintergersö f 5.756.10; Ohevaliergerst f 5.606.15; Paar denboonen f 7.608; Duivenboonen f 8.50 8.90; Bruine boonen f 10—11; Blauwmaan- zaad f 12.75—13; Kanariezaad f 13.5013.75; fCarweizaad f 14.2514.50; Groene erwten f 9.25—9.75. Veemarkt. Op de gisteren alhier gehou den veemarkt werden aangevoerd 58 melk koeien. Prijzen f 185240. Er was een stugge handel. SCHIEDAM, 23 Oct. Moutwijn f 12.50, Je never f 16.50, Oommissie f 10,75. Stemming kalm. Spoeling f 2.10, Graanspiritus f 21— 21,25, Melasse t 18,25, Ruwe Spiritus f 9.Vs 10.-. LEIDEN, 23 Oct. Schorseneerenveiling Aanvoer 12000 kilo. Prijs van f 3.104.90 per 50 K.L. WATERSTANDEN. v 25 October. Hoogwater. IJMUIDEN, v.m. 11 uur 29 min.; n.m. 11 uur 54 min. KAT,WIJK, v.m. 10 uur 54 min.; n.m, 11 uur 29 min. Laagwater. IJMUIDEN, v.m. 7 uur 29 min.; n.m. 7 uur 54 min. KATWUK, v,m. 6 uur 59 mm.; n.m. 7 uur 34 min. Offieieele telegrafische opgave van het Meteorologisch Instituut te Dc Hut. Hoogste barometerstand, Nottingham 769.1 Laagste barometerstand, Seydisfjord 742.8 Matige, tijdelijk, wellicht krachtige Zuid westelijke tot Westelijke wind, zwaarbewolk met veel kans op regen, later tijdelijk opkla* rend, overdag iets koeler.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2