PV. O"vee nui;serf. arrejjorJssrraat Winierpantoffels. Kunst en Letteren. Sport en Wedstrijden. liie|gSS@&8SSBl. .Do musea waren vorkomen verwaarloosd: geen toezicht, een lamlendig beheer, slechte lokalen, geen catalogus, geen annkoopen; musea van Nederlnndseho vi orwerpeu, van teekeningen, van gipsafgietsels ontbraken; de bezoekers «vev.sen buitendien geëxploiteerd. De gidsen die vreemdelingen de musea moesten toonen hadden rnn onderlinge regeling: ecnige dagen van de wenk was b.v. het Trippenhuis in Amsterdam g".sloten, wilde een vreemdeling er heen, dan wist de gids 't wel zóó te schikken dat.... ze voor g; vloten muscumdcuren kwamen. «Ta, wat is dat nu jammer! Do vreemdeling wus teleur gesteld hij was immers ervoor over gekomen. Misschien de gids wist raad: hij konkelde wat imet don portier. Een rijke fooi.... de vreem deling kwam binnen, de beide andere voeren er wel bij. Do interviewer vertelt dan van De Stuers' prachtig interieur, vol merkwaardige dingen. Naar de werkkamer teruggekeerd, hervat men 't praten. Over 'net tot stand komen der com missie van adviseurs in 1874. "Vóór dien tijd was 't zoo. De zorg voor 't onderhoud en aanbouw van 's rijks gebouwen was opgedragen aan inge nieurs van den Waterstaat, die immers geen van allen in de architectuur opgeleid waren en alles overlieten aan opzichters, timmerlie den gewoonlijk dus. Had echter de Minister hier-of-danr een hizonder-belangrijk werk te doen uitvoeren dan werd een toevallige archi tect, t.er plaatse daar aangezocht. En de architecten De goeden uitgezonderd, waren de meesten voor timmerman opgeleid, 't geen hun wel een practischen kijk op de din gen gaf maar hun trachten naar ontwikke ling had hun enkel sterk do vijf orden van Vi- truvius ingeprent. Academisch. En overigens soms do modellen van Semper en van Schinkel dit bracht in de waT. Geconfijt duB in Vitruvius en de klassieken, verbeeldden zij zieh glorieuse monumenten te stichten als zij d' een of andero tempel uit de klassieke oud heid op onzen moerasbodem en onder onzen grauwen hemel nabootsten. De marmerblok ken en pilaren moesten noodzakelijk nageaapt in baksteen met een laag cement, of in hout met verf en zand besmeerd virtuozen waren ze in dat geknoei geworden. Prullen waren hun producten, ondoelmatig en kostbaar in 't onderhoud. De Stuers ver schoof met een ruk zjjn stoel. Greep een vel wit papier en teekende. „Daar hebt u 't ge bouw van den Iloogen Raad 200'n breode trappen-opgang diende bij de Griekschc gebou- weu, omdat er een volksmenigte langs moest. Maar hier? De bejaarde raadsheeren wagen zich niet aan duizeling en gaan een zij deurtje in. Die manier van boogo tempel trappen in de buitenlucht is al honderd jaar oud. 't Academie-gebouw op de Prinscssegracht Een tempel. Geen licht van voren. Een massa ruimte kwijt waar niemand wat aan heeft. De politiepost in 't Hout een tempeltje. In Groningen heb je bij het stadhuis ook zoo Iets geks: een hooge breede trap. De eerste maal dat ik er kwam loop 'k even naar boven om 't gebouw van-binnen te zien de men- «chen op de markt keken vreemd. Roven ge komen zag 'k de vloer overdekt met vogel visitekaartjes. 'k Duwde aan de deur ging niet open. Eindelijk snapte 'k 't: 't was een, afgesloten ingang. De ware ingang was een lage deur gelijkvloers achter het monument. In Rotterdam aan 't stadhuis hetzelfde. Alle maal ontstaan omdat do monschen niet naden ken kunnen; op die domme practjjken en tra dities wees ik in artikelen, overal. Gebouwen als Hooge Raad en Koloniën hadden den beker doen overloopen. Toch zou 't nog ruim twaalf jaar duren eer de regeering maatregelen nam. ,,'r Moet een college zijn dat den Minister ad viseert" betoogde 'k reeds, 'k Had in een lange nota later omgewerkt in mijn artikel Hol land op zijn smalst (in de Gids van 1893) den Minister Gecrtsema op dit kwaad en op moer andere gewezen. Maar do victorie kwam eerst van Leiden. De curator jhr. Gevers van Endegeest ijver de voor een nieuw Academie-gebouw aldaar. Hij wist den Minister Geertsema over te halen om ziju huis-architect, den heer Metzelaar Senior bij koninklijk besluit te benoemen tot bouwmeester dier Academie. Diens ontwerp dat hard geleek op den Hoogen Raad aan den houw hiervan had hij deelgenomen, die was totaal vergiftigd erdoor beviel niet; de minister wa3 er gewoonweg van geschrek ken. Hij vroeg toen professor Guge'l om ad.s, vroeg hem met Metzelaar in overleg te treden. Doch professor Gugel verzocht ook een konink lijke benoeming opdat hij niet in mindere con ditie zou zijn dan de ander. Tot nieuwen schrik van den minister kwam er nu niet een ge meenschappelijk ontwerp maar een door Gugel alleen vervaardigd; natuurlijk klaagde Met zelaar steen en been. Daar zat de arme minister met de handen in 't haar. Secr.-Gen. Hubrecht ried hun toen aan het denkbeeld van een advi- seerende commissie dat ik in het algemeen, zonder dit geval te kennen, geopperd had. 't Zou hem uit het dilemma redden. „Dan moet die schreeuwert De Stuers maar lid zjjnlB meendo Geertsema die dadelijk toesloeg en zoo werd 't college der Rijksadviseurs in het leven geroepen dat bestemd blijken zou, in de behar tiging der kunst voor zoover die van de Re geering afhangt, een radikalen omkeer te be werken. ANARCHISTISCHE.LIBERALEN. Bekend is, dat het Liberalisme maar ma tig, zeer matig gezocht wordt door den werkman. Dit feit brengt er het vrij-liberaal week blad ..De Fakkel" blijkbaar toe, pogingen in het werk te stellen, daarin te voorzien. Het blad gaat daarbij echter nog al zon derling te werk. Zooals we vroeger al eens zagen, laten dc liberalen het niet bij 'het visschen onder de christe'.ijk-historischen, neen „De Fakkel" had het oog op de anarchistische arbeiders. Thans, zegt. de „Residentiebode", gaat het blad nog een stapje verder. Het zet niet alleen de saamhoorigheid van anarchisten en liberalen uiteen, maar soebat als 't ware om aansluiting. Men hoore. „De Fakkel" vindt het jammer, dat de anarchisten zich op het standpunt van den klassenstrijd stelien, en vervolgt dan: „Wei willen wij erkennen, dat deze ar beiders voor ons sympathieke karaktertrek keu vertoonen. De zucht tot zelfdoen, het vertrouwen op eigen macht en eigen kun nen door de arbeiders zélf, het bewustzijn in deze gelederen levende, dat van den Staat lang niet alles mag worden verwacht, dat de Staat slechts matig kan bijdragen om de positie van de economisch zwakken te versterken, verraden voor ons sympathieke trekken. Het is niet voor de eerste maal wanneer wij er op wijzen, dat de conse quentie van dit standpunt evenals in En geland behoorde te leiden tot ondersteuning van de liberale politiek. Echter, zoo angst vallig waakt men in de kringen van het N. A. S. voor parlementaire „infectie", dat ons tot nu toe nimmer ook niet na een onomwonden verzoek daartoe de gelegen heid is geschonken om onze meening te zeg gen aan een auditorium, dat dan uit N. A. S.-arbeiders zou hebben te bestaan. Moge hot N. A. S. het derde decennium van zijn bestaan niet besteden aan bestrij ding van andere arbeiders-organisaties, maar door eigen kracht, organisatie, overleg en overeenkomst met de werkgevers verbete ring brengen in en consolideering van de economische positie der duizenden, wier lot het zich aantrekt. En moge daarbij tevens de revolutionaire taktiek voor goed voor een evolutioneerende baan maken." Zulk een bedelpartij om do gunst der an archistische arbeiders is toch wel de be lachelijkheid ten top gevoerd. Men beproeft al wat, als men geen volgelingen achter zich heeft. Dan gaan dc oud-liberalen zelfs tot de „sympathieke" anarchisten! DE NIEUWE SPOORWEG EINDHOVEN —WEERT. De opening van do nieuwe spoorlijn Eind hoven—Weert, vastgesteld op 30 dezer, is in de eerste plaats voor de streek, waardoor de lijn loopt, van niet te onderschatten be- teekerüs. Maar ook is de lijn van gewicht voor het kolenvervoer uit de staatsmijnen in 't Zuiden des lands en voor het snel verkeer en snelvervoer, aangezien de ver binding van Amsterdam of Rotterdam over EindhovenWeert met Maastricht veel kor ter is, dan over EindhovenVenlo. Snel vervoer zal evenwel niet dadelijk bij ope ning kunnen worden ingevoerd, omdat de emplacementen te Eindhoven en te Weert met 1 November nog niet gereed zullen zijn. Hoogstwaarschijnlijk eerst tegen Mei. De „N. R. Ct." geeft van den nieuwe spoor weg de volgende beschrijving: De nieuwe baan buigt op H/s kilometer afstand van bet hoofdgebouw te Eindhoven af van de lijn EindhovenVenlo. Het eer ste groote kunstwerk, dat in 't oog valt, is de overbrugging van het Eindhovensche Kanaal, bestaande uit twee vaste bruggen met overspanning van 51 Meter. De baan blijft dan hoog liggen tot en met het em placement Geldrop. Voordat men dit empla cement bereikt, wordt de rijksweg Eindho ven-Geldrop gekruist door tweo spoorbrug gen', elk van 36 meter overspanning. De ophooging en overbrugging van den rijks weg zijn geschied, omdat men een hoogge legen emplacement GeLdrop wenschte en men een kruising a niveau van de tram Eind hoven-Helmond meit den Bpoorweg wenschte te vermijden. Het emplacement GeLdrop is een hoog gelegen eilandsitation. Op 12 kilometer van Eindhoven ligt het station Geeze-Leende, een laaggelegen ei landstation'. Op 14y, kilometer, afstand van Eindhoven is de halte Sterksel, 4 kilometer verder het emplacement Maarheeze. Op 22 kilometer afstand van Eindhoven: kruisweg a niveau van rijksweg Eindhoven Weert met spoorweg, en eindelijk' nog vóór [Weert op 28 kilometer, afstand van Eindhoven overbrugging van de Zuid-Wil lemsvaart, bestaande uit twee vaste bruggen van 75 meter overspanning. Over dezelfde landhoofden zullen nog twee vaste bruggen worden gelegd voor de spoor lijn BudelWeert, ter vervanging van de draaibrug. De stations' GeLdrop, Heeze-Leende en Maarheeze hebben centrale verwarming; te GeLdrop is gasverlichting aangebracht, ge voed door de gasfabriek aldaar; te Heeze- Leende en Maarheeze geschiedt de verlich ting door eigen persgas. De drinkwatervoor ziening geschiedt te Geldrop, Heeze-Leen de en Maarheeze door eigen kleine hoog- drukwaterleiding. De eerste spade voor 't werk wérd in den grond gestoken in September 1910. De hoofdplannen voor het werk zijn opgemaakt door den hoofdingenieur den heer G. W. v. Heukelom, chef van den dienst weg en wer ken der S.S. te Utrecht; onder diens leiding is de uitvoering geschied door den ingenieur A. J. Boland, te Eindhoven. Bij de opening van de lijn zullen aanwe zig zijn de minister van waterstaat, dr. O. Lely, do oud-minister van waterstaat de heer Regout, Gedeputeerde Staten van [Noord-Bra bant en Limburg, de directeur-generaal der S.S., benevens verschillende hoofdambtena ren van de S.S., de burgemeesters der ge meenten aan de nieuwe lijn gelegen en tal van andre autoriteiten. EOODE OVERHEDEN. De heer F. v. d. Goes springt den heer Duys, den Zaandamschen wethouder van onderwijs bij. Deze magistraatspersoon had den Bond van Nederlandsche Onderwijzers tot zijn officiëelen adviseur in onderwijszaken gepromoveerd. Partijgenoot Gerhard had dit bedrijf als par tijdig gewraakt. De heer van der Goes neemt in het Week blad van het „Volk" den handschoen voor den zwijgenden Duys een zeldzaam verschijnsel! °P; Socialistische bestuurders, zegt hij, mogen niet onpartijdig zijn. Zij moeten den klassestrijd blijven voortzet ten en zich bewust blijven, dat zij vertegenwoor digers zijn van een partij en een klasse. De heer Duys is dus een rechtvaardig mau naar het hart van den marxistischen grootmees ter der sociaal-democratie, merkt het Hgzn. op. En de gezellen die te eeniger tijd, als thans Duys, in overheid zullen worden geplaatst, zien de te volgen gedragslijn getrokken. Socialisme is synoniem met eenzijdigheid en partijdigheid; het is voor ons geen nieuws, maar niet zonder belang is het, dit thans door een der voormannen tot socialistisch dogma ver heven te zien. ONDERSCHEIDINGEN De Minister van Staat jhr, mr. Van Kar- nebeek, voorzitter van het bestuur van de Carnegi ©stichting, is benoemd tot Grootkruis in de orde van St. Mauritius en Lazarus van Italië, en baron Michiels van Verduy- nen, secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage, tot grootkruis der kroonorde van Italië. KAMERVERKIEZING AMSTERDAM III. Door de S.D.A.P. in Amsterdam ELI is, naar het Hdbl. meldt, de heer J. Oude geest candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer (vaeature-Henri Polak). Op den heer Oudegeest waren 204 stemmen uitgebracht, op den heer O. Tho massen 63 stemmen. DE VIJFDE WETHOUDER. TE AMSTER DAM. Volgens de Telegr. ligt het in hot voor nemen van B. en W. van Amsterdam, in dien de raad tot uitbreiding van het aan tal wethouders tot vijf besluit een nieuw departement in te stellen, waaronder zullen worden gebracht de afdeelingen arbeidsza ken, volkshuisvesting en armwezen. Tussehen do pletinachine. Eergisteren avond omstreeks 7 uur had do 17-jarige J. de N. het ongeluk op do chocoladefabriek' van de Erven Caspar Flick aan de Bellamy- straat te Amsterdam, tussehen do pletma- ohine te geraken. Naar het Wilhelmina-gast- huis vervoerd bleek da ongelukkige bij aan komst aldaar reeds te zijn overleden. De directie der fabriek bericht omtrent het on geluk' nog het volgende aan de Maasbode: •Terwijl zijne medewerklieden een «ogen blik' afwezig waren, Bchijnt do 17-jarigo J. N. een machine aangezet te hebben, welkbr bediening hem1 niet was toevertrouwd. Hij werd althans gevonden in bewusteloozen toe stand en, door den geneeskundigen dienst naar het Wühelmina-g&sthuis gebracht, ble ken de levensgeesten geweken. Een rattenvanger. Door één persoon zijn in 4 weken tijds te Znid-Scharwoude niet minder dan 450 ratten gevangen en ingele verd, waarvoor hij 67.50 ontving. Een aar dig buitenkansje! Een baas! Te Eernewoudc (Fr.) is een snoek gevangen, die 1,13 meter lang was. Er in gevlogen. Zekere O. K., Oostenrijker, wonende te Heerlen, had Donderdag 1.1. bfj een vrouw L. te Schaesberg een 5-guldenstukje gaan wisselen. Toen vrouw L. na het vertrek van K. het goudstukje nader bekeek, bleek, dat zij be drogen was, want het stukje was een medail lon, met de beeltenis van H. M. de Koningin Wilhelmina er op. Aanstonds werd de politie verwittigd. Deze trok op onderzoek uit en ontmoette twee kerels welke echter niet aan 't opgegeven signalement beantwoordden. De politie vroeg hun naam en woonplaats en liet ze vertrekken. Toen er echter verder geen personen meer gevonden werden, begaf zich de hoofdagent met een agent naar de opgegeven woonplaats te Heerlen. Hier wa ren zij wel in de kost geweest, nu echter woon den zij eenige huizen verder. Toen de politie aan hun werkelijke woon plaats kwam, vernam zij, volgens het „Otr." dat beiden"op Schicht waren en 's avonds naar huis zouden komen. Hier werden zij gearresteerd en K. bekende het stukje, dat valsoh was, te heb ben gewisseld. 's Avonds kwam de kostbaas thuis, en hoorende van het geval, zeide hij tegen z'b vrouw: „Dit zal toch zeker het medaillon van mijn dasspeld niet zijn, die was stuk en lag op 't kastje." Toch was het zoo, dat hij het weg genomen had. K. is wegens uitgifte van valsch geld en wegens diefstal gearresteerd en naar Maastrich t overgebracht, EEN JEUGDHERINNERING VAN JHR. DE STUERS. Men schrijft aan de N. R. Ct. Het zij mij vergund eene mededceling te doen, die u niet deedt en die toch ten opzichte van Jhr. Victor de Stuers niet verzwegen mocht. Deze stond op zijn 16e jaarmuurschilde ringen te ontbolsteren in Maastricht; weken lang. Los te kloppen met het achtereind van zijn zakmes. Teekent dat niet? WasfiSissilppjaafje,, Dc belangrijkste wedstrijden voor a.s. Zon dag zijn Bekercompetitie. Haarlem: H. F. O.—U. V. V. West. Ie klasse. Amsterdam: AjaxHaarlem. Den Haag: H. V. V.—Sparta. Den Haag: H. B. S.—D. F. C Rotterdam: V. O. O.Quick. West. Res. Ie klasse. Haarlem ELHercules H A. F. O. II-H. F. O. II. H. V. V. IISparta H. Quick II—V. O. O. II. D. F. O. H—H. B. S. H. Oost. lo klasse. P. W.Tubantia. D.—G. V. O. Itobur et Vel.Go ahead. VitesseQuick (N). Zuid. Ie klasse, 't ZesdeVelocitas. M. V. V.—Willem EL V. V. V.—Wilhelmina. West. 2e klasse. A. OonoordiaD. V. 3. Ajax LUnitaa. AchillesXerxes. Dordrecht—D. V. V. B. Ala Victrix—V. U. O. S. V. V.—Neptunus. C. Allen Weerb.Edo. HerculesV. V. A. West. 3e klasse O. Bloemen daalde Sportman. R. V. C.—L. V. V. A. D. O.—N. I. D. Holland—R. C. H. SchotenStormvogels. KüiheiinDamiaatjes. E. Z. F. O.—W. F. C. HollandiaSport. Wilb. Vooruit—Purmersteyn. In Haarlem overmorgen een bekerwed strijd: U. V. V. zal weer te gast zijn bij de blauw-witte Haarlemmers. Als de Utrechtenaren met hun middenvoor, Buitenweg, uitkomen, verwacht ik van de rood-witten heel wat beter spel dan voor een paar weken terug door hen vertoond werd Vooral de voorhoede zien wc, hopelijk, nu op haar snelst. IrL geval zal het zaak zijn, dat de H. F. G. verdediging wat beter in vorm is, dan verleden week tegen Haarlem, anders kon U. V. V. wel eens in de volgende rondo komen. Ook de voorhoede zal het niet zoo leelijk moeten laten zitten, wil ze tegen dc Stichtenaren, die 'n paar uitstekende backs hebben, succes behalen. 'n Voorspelling is nog moeilijk. Speelt H. F. O. in goeden vorm, dan zal het er wel spannen, maar geef ik toch den Haarlemmers méér kans op de zege. Gaan we over tot do compefitiel In A'dam hebben we den altijd zoo groote be- langstelüng-wckkenden strijd tussehen Ajax en de Haarlemschc rood broeken. De laatste maal won Haarlem in de Meer met 2—0, toen de publieke belangstelling ook zoo 'ontzettend groot was, dat kort na den aanvangstijd de nekken van bet terrein gesloten moesten worden. Hoe de kansen staan voor Haarlem? Ik zou eigenlijk willen afwachten, of Haar lem „Haarlem" nog is, of dat de roodhroeken 'n nieuw tijdperk zouden willen ingaan i In het eerste geval, zie ik 't er van komen, dat de voorhoede die Zondag zoo schit terend was nu treuzelt en slecht schiet in een woord uit vorm isl Vroeger is her. vaak genoeg gebeurd nietwaar, dat Haarlem de eene week 'n prachtig geheel vormde, en den anderen keer buitengewoon slecht pp dreef was. Iedereen herinnert het zieh nog wel, dat de roodhroeken 'n club waren, waarop je geen staat kon maken. Als da er nog niet uit is, kon het Zondag ook wel eens misloopen 1 Maar ik ben er nog niet het goed" .spel tegen H. V. V., en „Haarlem" van 19 Oct. jL" geven ons hoop, dat 'n nieuw tijdperk zal aanbreken, waarin slecht spel hooge uit zondering is! Laat Haarlem dan Zondag tegen Ajax woer zóo spelen, als de laatste keeren. Dan gaat ze 'n goeden weg op, enwint van d( Amsterdammers 1 Waarschijnlijk zal K. Koster het doel van die Haarlemmers verdedigen. De Residentie is getuige van 'n spannende» wedstrijd: tussehen H. V. V. en Sparta, ik geloof toch, dat het voordeel van „eigen veld", de Hagenaars niet genoeg helpen zal, en geef Sparta de meeste' kans om te wflfwm H. B. S. speelt ook in den Haag, tegen D. F. C. Ook hier za.l de 's Gravenhaagschc vereeniging wel in de minderheid blijven, iets, dat bij V. O. C.Quick niet zoo zeker is. Misschien wordt het hier gelijk spel, 't eer ste van deze competitie Haarlem II en H. F. O. II zullen ua den Zondag ook wel ieder twee punten rijker zijn 1 HENK. Voor den inhoud dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie met teruggegeven. Haarlem, 23 Oct. 1913. Mijnheer de Hoofdredacteur. Onderget. s ecretaris van den cursus tot het vormen van Bestuursleden uitgaande van den R. K. Volksbond afd. Haarlem, ver zoekt zeer beleefd een plaatsje in onze Roomsche Courant. Reeds bij voorbaat mijn welgemeenden dank. CURSUS VOOR BESTUURSLEDEN EN ADSPLRANTBESTUURDERS. Geachte leden van den R. K. Volksbond, gij zult allen wel in dit blad van Dinsdag j.l. gelezen hebben hoe schitterend de ope ningsavond van bovengenoemden cursus is geweest, tenminste dat hoop ik. Welnu, 'Bondsbroeders, twijfelt gij nog langer, 0111 uw kennis te vermeerderen? Allen zonder onderscheid welke daar tegenwoordig waren spreken vol lof en geestdrift over den ge- rie en hofschandalen I-odewijk XVI gaf ze niets cn als straf hakte ze hom het hoofd van den romp. Gij waart het, die hem op het schavot bracht, Talleyrand. Neen, sire, dat is niet waar; ik was steeds zeer gematigd. Neen. Sire, en dat zal niemand verwon deren, die bedenkt, dat hij plaats maakte voor U. Niets zou me lieben kunnen terughou den om te worden, wat ik nu ben, Taliey- rand. Ik was geboren om het hoogste op aarde te bereiken, dit wist ik mijn geheel leven door. Ik herinner bet ine nog zoo duideliik, alsof het eerst gisteren gebeurd was wc waren bozig met die onderhandelingen te Ciimpo Formio ik was nog maar een jong generaal van nog geen 30 jaar er was een hooge, open troon met het Keizerlijk wapen er boven in do tent van den gemachtigde. I11 pen oogenblik was ik do treden, die er heen leiden, opgesneld en ik wierp er me zelf op neer. Ik kon de gedachte niet uitstaan, dat er iets of iemand zou wezen, die hooger en machtiger zou zijn dan ik en al dien tijd wist ik reeds met zekerheid, wat er met mij ge beuren zou: zelfs in de dagen dat mijn broeder Lucien en ik van een paar i'ranes per week moesten leven op een klein, armoedig kamer tje, wist ik, dat eenmaal de dag zou aanbre ken, waarop ik deze hoogte zou bereiken. En toch had ik immers geen enkele gegronde reden voor die buitensporige verwachtin gen. Ik was lang niet knap of oplettend op •chool, ik was no. 42 van de 58 leerlingen. Al leen in de wiskunde was ik misschien een beetje verder dan de anderen, maar in niets andei-s dan ook. Om u de waarheid te zeggen deed ik eigenlijk niets anders dan droomen, terwijl de anderen leerden en werkten. Er was niets wat mijn eerzucht aanwakkerde, het eenige ding dat ik van vader overerfde, was mijn zwakke maag. En toen ik nog heel jong en klein was, ging ik met mijn vader en mijn zuster naar Parijs. We liepen in de Rue Richelieu, toen de koning ons in zijn fraaie koets voorbijreed. Wie zou er toen gedacht hebben, dat do kleine Corsikaanscbe jongen, die zijn pet afnam en hem daarmee toewuif de, voorbestemd was om bom op te volgen als heérschcr van Frankrijk? En toch had ik toen reeds bet gevoel alsof dat rijtuig mij moest toebehooren en niet hem! HOOFDSTUK XTV. DE RECEPTIE DER KEIZERIN. Hoewel Pont de Briques slechts een kïein plaatsjo in de nabijheid van Boulogne was, had de tijding van het vertrek van het hof i daarheen het van alle kanten doen overstroo- men met vreemdelingen en bezoekers. Het waro veel eenvoudiger geweest, als men in plaats van naar Pont de Briques naar Bou- j ïogne was getrokken, maar de Keizer had als zijïi wenseh te kennen gegeven, dat men zich te Pont de Briques zon vestigen en dus moest het ook Pont de Briques en niet Bou logne wezen. Iets onmogelijks kon in Naoo- leons oogen nooit bestaan, dus had men zieh ovenals in alles ook in dezen luim geschikt en was men daarheen gereisd. De keizerin zelve bewoonde een kasteel, terwijl hare hof houding zich op alle mogelijke wijze moest zien te behelpen met de landelijke huisjes in den omtrek, wat hen menigmaal een zucht van verlangen naar de gemakken van Ver sailles of Fontaiueblcau deed slaken. Met groote vriendelijkheid bood do keize rin me een zitplaats in haar berliue aan, welk aanbod ik niet durfde weigeren. De geheele rit werd onder gezelligen kout doorgebracht, vooral over Eugènie scheen de hooge vrou we niet uitgepraat te kunnen raken. „Maar ge moet haar stellig eens aan het hof bren gen, mijnheer de Laval. Zoo'n toonbeeld van schoonheid en deugd mag niet begraven blij ven in een klein Engelscb dorp. Hebt ge reed6 over haar tot den keizer gesproken?" Ik bemerkte, dat hij er reeds alles van wist, Uwe Majesteit. Ja, hij weet altijd alles, dat weet ge nog niet half. Maar wat zeide hij er wel van, mijnheer de Laval? Hij zeide tot mij dat hij wel voor mijn huwelijk zou zorg dragen. Josephine schudde ernstig met het hoofd en zeide toen: Maar dat wordt een ernstige zaak, mijn heer de Laval. Hij is in staat zich er niets van aan te trekken en u doodeenvoudig nog binnen deze week te laten trouwen met een mijner hofdames, en als hij dat eenmaal in ziin hoofd heeft, kan niemand hem dat be letten. Op diezelfde manier heeft hij al een paar zeer vreemde huwelijken tot stand ge bracht. Maar ik beloof u, dat ik een goed woordje voor u zal doen bij den keizer, nog vóór ik naar Parijs terugkeer. Nog terwijl ik haar uit den grond van mijn bart dankte voor haar sympathie voor nuj, reed het rijtuig het voorplein van het kas- j teel op, waarin de keizerin voor korten tijd verbluf hield. Snel als de wind verdween toen mijn hooge gastvrouwe, onmiddellijk ge volgd door haar hofdame, die haar .helpen zou om nog de laatste hand te leggen aan haar toilet voor dezen grooten avond, tsr- wiil ik zeil' terstond toegelaten werd in het salon, waar reeds verscheidene gasten ver zameld waren. Het vertrek was eenvoudig doch sierlijk gemeubileerd, terwijl de verlich ting plaats had door een onnoemelijk groot aantal kaarsen, welke in fraaie candelahres gezet, de geheele zaal schitterend verlicht ten. Verscheidene deuren, met fraaie Oos- terscho stoffen gedrapeerd, verleenden toe gang tot een menigte kleinere vertrekken, waar speeltafeltjes en buffetten met de noo- dige verfrisschingen gereed stonden. De hee- ren, welke reeds eenigen tijd voor mij de ontvangzaal waren binnengetreden, droegen deels de gewone militaire, deels de meer een voudige burgerkleeding, ter-wijl de toiletten der aanwezige dames in pracht met elkander schenen te wedijveren. Bijna alle evenwel maakten een Oosterscken indruk op mij, waaruit ik meende te moeten opmaken, dat zii gekozen waren om den veroveraar van Egypte aangenaam te stemmen. Hoe een voudig Napoleon ziehzelvo ook kleedde, toch was hij er op gesteld, dat èn de dames èn de heeren, die zijn hof bezochten, zich zoo schit terend mogelijk kleedden, teneinde ziin hof als een der weelderigste van geheel Europa te kunnen hooreu roemen. Toen ik met belangstelling de gencodig- den gadesloeg ten einde te zien, of zich on der hen ook bekende figuren bevonden, ont moette mijn blik dien van mijn oom Bornac, die dadelijk nadat hij mij herkend had, met uitgestoken band op mij toetrad en mij op de volgende wijze begroette: „Mijn beste Louis, wat ben ik blij, dat ik bierheen gekomen ben. Ik had een flauw vermoeden u hier te zullen ontmoetten, en wilde die scboono ge legenheid niet ongebruikt voorbij laten gaan. Weliswaar kon ik het ook niet over mijn hart verkrijgen niet hierheen te komen, tem einde mij eens aan het hof te vertoonen, iet6 wat in andere omstandigheden bijna geheel onmogelijk gemaakt wordt door den verren afstand tussch enParijs en Grosbois, maar het eigenlijke doel van mijn komst hier in Pont de Briques is, om u eerlijk de waarheid te zeggen, niets anders, dan om u hartelijk te fcliciteeren met het geluk, dat u ten deel is gevallen. Ge zijt dus in zijn dienst aange nomen, wat een genot, nietwaar? Maar daag was ik eigenlijk ook niet zoo hang voor. (Wordt vervolgdl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6