TWEEDE BLAD POLITIEKE PRAATJES. BUITENLA BINNENLAND. HaarSem-Bpussel. Handschoenen ttooi» alle gelegenheden? MAANDAG 27 OCTOBER 1913 Hm Bon ^Aoir©Baés »»NoyonSi" NIEUWE XV. Naast een wekelijks oh propaghndablaadje 'Éi do Propaganidadub ook voel in vlood kun- bon uitoefenen niet vliegend© blaad jes. De vorige maal verklaarde ik U, dat het'niet praotisch, zeker oen grof geld ver spillen zou zijn, als men de wekelijksalxa krant week in week utfc huis aan huis ging verspreiden. Ik schetste u, hoe die versprei ding oordeelkundig moet geschieden. (Pooh mag de propagandaclub de groobe massa niet geheel aan haar lot overlaten. Stellen we ons tooit hot doel van do politieke pro paganda club goed voor oogen, dan is dit dui delijk. Het stroven toch van de propaganda club wordt niet alleen gediend, door zooveel "ibgelijk goede kiezers aan de stembus te brengen, maar evengoed door to zorgen, dat bet stemeijfer der tegenpartij zoo laag mo gelijk is. Dit laatste zal de Propagandaclub kunnen verkrijgen door aan de nog niet door politieleen hartstocht verblinde leden dor te genpartij don moed, het vertrouwen in het oigen beginselen en voormannen te ontnemen, bit moet geschieden doer de vliegende blaadjes. Ik kan mo voorstellen, dat, wan neer bij een vrijzinnige een krant van onze olub wordt binnengegooid, hij er niet toe over gaat dit blad van voor tot achter te lezen en te bostudeeren, dat duurt te lang. En al doet hij liet, dan blijft nog de groot» vraag, af het ons voordeel gooft. Allicht treft hij er passages in aan, die goed op hem znlleu werken, maar eventjes verder weer stoot hij ,»p anderen, die hem wrevelig maken, en bij slot van rekening overvleugelt de wrevel do goede gedachten, en wij hebben niets ge wonnen, soms wol verloren. Een propagandakrant kan dus in handen van de groot» massa goed, maar ook kwaad werken, doordat ze den tegenstander verbit tert. Het vliegend blaadje echter moet enkel Rood doen. Het kan dit, als het niets anders doet, clan in korte, krachtig© termen aan het groobe publiek iets mededeelcn, oen foit, geheel in lijnrechten strijd met do door de voormannen verkondigde, beloften of Itegin- selen. Voor zoo'n vliegend blaadje moet na tuurlijk een goede aanleiding bestaan. Bij voorbeeldReusachtig is er geschermd met staatspensioen, nu de ooalitie verslagen was, zou het er zeker komen, en Treub, de groote tegenstander or van, wordt Mi nister van Landbouw, Handel en Nijverheid. Een ander: Altijd door is er door de socia listen oen heftige kritiek op elke Regeering uitgeoefend. Als zij maar eens Minister wa- f°bt Ze konden nu Minister worden, en wilden niet! oulfce schreeuwende tegenstellingen tus- scheu woorden en daden van onzo tegenpar- t'jvu moeten we direct in korte, krachtige termen, zonder verwatering aan hot groot© publiek bekend maken, door middel van onze vliegende blaadjes. En ik geloof vast, dat het ziju uitwerking' niet zou missen. Zulke schrille tegenslfUingon sprek.-u voor het publiek, en weg te rodeneeren zijn ze niofc. X. De Schoolwet. Het nieuwe school wetsontwerp van minister 1 oullet wordt in de Kumcr door de rechterzijde uitmuntend verdedigd. Wij hebben reeds ver schillende redevoeringen, vooral do groote rede, loor Woeste gehouden, besproken. Aan oen verslag, dat een Vlaaiuscli blad van lodoekle rede geeft, wordt het volgende ont leend uit de rede van don afgevaardigde do l'onthiere, waarin op sommige punten goed de nadruk gelegd wordt. Ja, wij katholieken zijn verdraagzaam en, in hot bijzonder op het gebied van openbaar on derwijs. Dat zijn wij niet van lieden, dat zyn wij altijd geweest. Neemt de wet van 1895, de thans bestaande schoolwet, maar als voorbeeld. Wanneer in een klas eener officieelo school 99 pet. geloovige kinderen zijn en 1 ongeloovige leecling is dan, erwillo van dit onkel kind, mag dë onderwij zer goen godsdienstig karakter aan het onder richt geven. En zulke bepaling, z.ulko uiterste verdraag zaamheid, werd door een katholiek gouverne- wenn voorgesteld, en door eene katholieke moer- FEUILLETON. derheid gesteund. En wij zonden niet verdraag- laam zijnf Heeft eens party blijken ran onverdraag zaamheid gegeven dan is het de liberale partij. De socialistische partij huldigt ook het klein- geestig anti-clericalisme en moet op gebied van onverdraagzaamheid de vlag voor da liberalen niet atrijken. Alle dagen geven de partijen der oppositie bewijzen van hun vijandschap tegen alles wat godsdienstig is. Maar telkens ak men de gewe tensvrijheid, door hatelijken godsdiensthaat, «al willen, kwetsen, zal het land zich kearen tegen degenen, die zich aan deze krenking «uilen plichtig maken. Ik zal niet verder uitweiden ovar het wets ontwerp, waarover alles reeds op afdoende wijze gezegd is. Ik wil enkel nog onderzoeken wat de oppositie togen de schoolwet stelt. Afgevaardigde Vandewalle, heeft hier eone lange pleitrede ten voordeele van een onzijdige school gehouden, en. gesproken van een alge meens zedeleer en een algemeen nationaal ge voel, waarop het onderwijs in die onzijdige „model-school" zou gevestigd zijn. Maar het nationaal gevoel verschilt van streek tot streek. En do zedeleer? Het is reeds op afdoende wijze bewezen, dat onze zedeleer de uwe niet is, dat gij van onze zedeleer, de ware niet weten wilt. Spijtig genoeg: er is geen middel van vorstandhouding mogelijk. Al wat men van een „school voor allen" gezegd heeft, berust op een. onver wezen lijkbaar droombeeld. Geen andoro uitweg is to vinden, dan het wetsontwerp Roullet, dat de verplichting, do uitbreiding, de verbetering van het openbaar onderwijs inet de vrijheid van den schoolkeus, uitroept. Laai ons de school niet onzijdig maken, maar wel de toelage. (Spotgelach links. Toej. rechts.) Eea Russische grootvorst bij den Paus. Dezer dagen werd, naar uit Rome aan do „Qroix" gemeld wordt, <loor den Paus Z. K. H. grootvorst Gabriel Oonstantivovitsj vtan Rus land, in particuliere audiëntie ontvangen. Met alle eerbewijzen, zijn rang toekomend, werd by in het Vaticaan ontvangen. Na. 't onderhoud met den Paus bracht de prins een bezoek aan dea staatssecretaris kardinaal Merry del Val. „Msb." Nieuwe Catacomben. Hij het stadje Paliano, negen uur gaans ton «Zuiden van Rome, zoo wordt uit Rome aan de „Gormarria" gemeld, zijn nieuwe catacomben ontdekt. De ingang werd gevonden in een gebouwtje van baksteen. Men kwam daarlangs in een gang, ie 50 motor lang en meer dan een motor brood is en waarvan de muren van nïsson'zijn voor zien en met inschriften zijn versierd. De gang is uitmuntend behouden. Boven don ingang der eigenlijke catacombo is hot gewone toeken aan gebracht, een kruis met de alpha en omega. De catacomben moeten uit de eerste helft vnrt de vierde eeuw zijn- De beroemde archeoloog Mautcohi uit Rome zal de uitgravingen leiden. Suikerbieten cultuur iu Groot-Briltanië In „De Suiker," het maandblad van den Auti- suikeraccijBsboud, leest men bet volgende: in den laatst,en tijd is in Engeland de lust om do suikerbieten te verbouwen, zeer toege nomen. Dit is eensdeels bet gevolg van de pro paganda gemaakt, door de „British Sugar Beet Council" on de „National^Sugar Beet Associa tion" maar vooral van de verklaring van den Minister van Finauciëa in het Lager Huis, dat hij niet voornemens is vooralsnog de nieuwe in dustrie te bemoeilijken door het heffen van accijns voor de suiker, die thans in Engeland gemaakt wordt. Daardoor heeft do aldaar ge fabriceerde suiker een voorsprong van pd.st, 0.1.1.0 p. ewt. boven do geïmporteerde suiker, omdat deze laatste aau een invoerrecht onder worpen is. Buitendien echter wordt do cultuur van do suikerbieten krachtig gesteund door gel den, <1 io beschikbaar wordeu gesteld uit het „Development Fund," terwijl bovendien alles wordt gedaan om te toonen, dat suikerbieten op groote schaal in Engeland goed kunnon worden bebouwd. Do velden zien er dan ook uit stekend uit, hoewel somtijds het onkruid, ver moedelijk tengevolge van vroegere verwaarloo- zmg der akkers, veel last en kosten veroorzaakt. In vele gevallen kan echter do opbrengst ge- sohat worden op 16 A 18 ton per acre, terwijl het d suikergehalte volgen» ontvangen mededeelin;- gen, in de meest gevallen Iets hooger ia dan in Nederland. Zooals bekend, wordt bij deze cultuur gedeel telijk gebruik gemaakt van huitenlandsche ar beider», waarbij dit jaar het getal Nederland- acbe arbeider» vrij gering ie; het meerendeel beBtaat uit Vlamingen. De arbeider* ontvangen vier franken per dag an vrij logie». Dit logle» bestaat uit eene veldtent, waarin een aantal bedden «ijn geplaatst. Voor voeding moeten ze «elf zorgen, waaroe meestal door vrouwelijke arbeidsters op het veld «elf in een tent het noo- dige wordt verricht. Er zijn «enige Nederlandsche jongelui als opzichter» werkzaam en onlang» i» nog een Nederlander met Nederlandsche diploma's go- plaatst op een salaris van pdst. 11 per maand. De leiding vn de geheel® cultuur is trouwens in handen van een Nederlander, den heer Hom- bach ton Hulst, die alle krachten inspant om de cultuur een succes te maken en als eoht Neder- lander zooveel mogelijk jonga landgenooten voorthelpt. Ala bewijs van de opkomende belangstelling voor dezen tak van landbouwindustrie moge nog dienen, dat de „National Sugar Beet As sociation" plannen maakt tot het organiseeren van eene belangrijke excursie van groote land bouwers uit bet westen van Engeland om een bezoek aan Nederland te brengen tot het bezich tigen van de suikerbieten cultuur en zoo moge lijk van eene suikerfabriek. HET SCHRIKBEWIND IN PORTUGAL. Verscheidene Engelsche bladen hebben, naar aanleiding van de onrustbarende berichten uit Portugal, in de laatste weken bijzondere corres pondenten naar Lissabon gezonden, om een on derzoek in te stellen naar den toestand, waarin de ongelukkige republiek thans verkeert. Allen geven als hun meening te kennen dat op het oogeublik een waar schrikbewind in Portugal heerscht. Een van de correspondentenen, die reed3 vroe ger in Lissabon verbleef, vertelt volgens de Msb. dat hij onder den indruk van de geest drift, welke daar voor drie jaar heerschte, naar Portugal was teruggekeerd, toen hem de minis ter-president mededeelde, hoe zij in korten tijd het land in een paradijs wilden herscheppen, waarin elk goed geaard burger zich op zijn ge mak zou gevoelen. Maar thans bij zijn nieuw bezoek vond hij een volk, welks ontevredenheid over de regeering alle grenzen te buiten gaat, een natie, die zelfs niet het geringste vertrou wen meer stelde in haar bestuur en die door geweldige belastiugen en een tyranniek bewind tot aan den rand der vertwijfeling gebracht ia. De wetgeving is doelloos, de gevangenissen zijn vol personen, die niet weten waarom ze daar heen gebracht zijn. De staatskas is ledig, het aantal landverhuizers, dat jaarlijks vertrekt, is drie maal zoo groot geworden eh overal hoort men van intriges, haat en vervolging. Het eerste kabinet van dichters, droonters en filosofen i9 reeds lang in de vergetelheid ver zonken, zoo vervolgt de schrijver, maar daar voor heerscht nu een dictator, die In niets voor de slechtste tyrannen der geschiedenis wil. on derdoen. Zelfs de meest overtuigde republikeinen zijn verontwaardigd over de manier, waarop ae menschen behandeld worden, die door de regee ring verdacht worden royalistische ideeën te hebben. Bovendien kau de regeering noch het leger uoch de vloot verhouwen, de officieren en zelfs dc onderofficieren worden steeds ver plaatst, opdat ze geen al te grooten invloed over de soldaten krijgen. Dagelijks hebben er arres taties plaats. De minister-president laat zich dag en nacht bewaken, en toen hij gedurende den zomer te Cintra vertoefde moesten oorlogs schepen onophoudelijk laags de kusten kruisen. Ie Lissabon en ook in andere steden worden reeds geruimen tijd na het vallen van den avond alle automobielen onderzocht of ze soms geen bommen vervoeren en in vele gevallen worden zelfs kettingen over de straat gespannen om ze tegen te houden. „Geen menscli in het land weet of hij morgen niet in de gevangenissen zit," verklaarde een inwoner van Lissabon aan den correspondent. Wanneer men in een café z'n vriend een paar woorden toefluistert, waar een ander niets mede te maken heeft, dan wekt dit reeds argwaan bij de regeeringsspionnen, die den misdadiger doen arfestecren en opsluiten. In de restaurants en op straat zijn overal spionnen, die ieder gesprek opvangen, dat later weer door den minister Van binnenlandsche zaken tot de ongelooflijkste aankladden ge bruikt wordt. Zulk een spiounagesysteem is er zelfs in Rusland in de donkerste tijden niet ge- weest. Wie zich op z'n vijand wil wreken, be hoeft slechts een woord toe te fluisteren aan een regeeringsspion, dat de persoon in kwestie tegen de republiek is. De regeering zorgt dan voor de rest, en, het is gelijk of het mannen, vrouwen of kinderen zijn. Het geheime genootschap der „Carbonarii" deed de revolutie tegen het koningschap los branden en de bewezen diensten bevielen klaar blijkelijk zoo goed dat de republikeinsche regee ring het systeem niet alleen behield, maar zelfs nog verder uitbreidde. De spionnen wor den natuurlijk rijkelijk betaald en inderdaad is spionnage tegenwoordig in Portugal het bes te baantje. Onder de spionnen bevinden zich op de eerste plaats beambten, die aan te geven hebben, wat er in de huizen gebeurt, zelfs sla gersjongens, melkboeren en waschvrouwen zijn er onder. In de hotels zitten ze fijn gekleed aan „table d'hote" en trachten te luisteren naar het geen daar gesproken wordt. In de hotels wor den in stukjes gescheurde brieven bijeen verza meld, weer aaneengeplakt en eventueel aan de politie gegeven en zelfs in het postkantoor wor den de brieven kunstmatig geopend en weer dichtgemaakt zonder dat Iemand er iets van bemerkt, totdat de stukken en hun inhoud bij gelegenheid gedurende een proces ter sprake gebracht worden. Ook buitenlandsche avonturiers gaan in massa naar Lissabon en leiden daar als regee ringsspion een heerlijk leventje. Zelfs in de gevangenissen wordt gespion- neerd, dc politieke gevangenen worden dikwijls door Carbonarii beloerd, die in schijn arrestan ten zijn. Vele gevangenen zitten reeds twee jaar achter slot en grendel, zonder ook maar te we ten, waarom zij aangeklaagd zijn. Meer dan de helft van den Portugeeschen adel is reeds uit het land vertrokken. DE TRIUMF VAN 'T GELD. „De Standaard" schrijft: Met nadruk wees men. er onzerzijds telkeni op, dat de beslissing, die op 17 en 26 Juni j.l. by de stembus viel, niet door hot politiek be ginsel, maar door Mammon wai verkregen, en thans komt het Anti-Tariefwot-Comité dit met nauwkeurige cijfers bevestigen. Het rapport van den penningmeester doet tooh zien, hoe Links alleen door dit- Comité ge steund is met de kapitale som van een honderd en zestigduizend driehonderd gulden. Behalve over dit bedrag had men van de lin kerzijde nagenoeg de vrije beschikking over de bedragen der vier saanawerkende groepen, t.w. de Socialisten, de IJnioliberalen, do Vrijzinnig- Democraten en de Arryliberalen. Al stolt men nu de bedragen die de Penningmeesters van deze vior organisaties verstrekten, op niet meer dan 26.000 voor elk, iets wat stellig te laag ia, dan verkrygt men een totaal van ver over de tweemaal honderd vijftikduizeml gulden als geld macht die tegenover ons stond. Een massaal bedrag, waarbij dan nog de 15.000 komt die de Chineezen in Indië bielpen saambrengen, ter wijl we de gelden der locale voreenigiugen dan nog weglaten, die voor elk van de 100 districten en voor de vier groepen, met 300, saam alzoo 30.000 X 4 d.i. 120.000 stellig niet te hoog geraamd zijn. Het totaal daardoor tot by de vier tonnen gouds. Neemt men nu aan, dat de drie groepen Rechts evenzoo elk 25.000 byeenbraohten, dan wordt, zoo we beiderzijds de locale bijdragen weglaten, de verhouding Rechts 75.000 tegen over Links met 250.000, en doorziet een ieder, die op electoraal terrein sporen verdiend heeft, hoe er van wezenlijk politieken wedstrijd geen sprake was; en hoe 't geld, en 't geld alleen, 't ons gedaan heeft. Zoo sterk gedaan heeft, dat er zelfs niet de minste kans bestaat dat de uitslag een andermaal ander» uitvallo, indien weer 't geld over 't lot van ons land zal moeten, be slissen. Bedragen van twee, drie, vier ton saam- brengen kannen we eenvoudig niet. Vooral een party als de onze, die steeds is en bly'ft de party der kleine Inyden, ts hiertoe niet in staat. DEBAT MKT PROF. EERDMAN8 TE LEIDEN, Men schrijft aan het Hsgzn. Donderdagavond trad te Leiden ia 'de Re- monstrantsche kerk op prof. dr. B. D. Eerd- mans met een rede over het weaen, der Roomsch-Katholieko Kerk', Na deze lezing', een bekende aaneenrijging vaii beschuldigingen tegen ons H. Geloof, gaf zich voor het debat op de heer Th. B. Wilmer, een katholiek journalist daar ter stede, die aan den spreker vier vragen stel de. Prof. Berd mans- had namelijk de onbe nulligheid gedebiteerd: „dat de katholieken elk woord van den Paus beschouwen als een woord van God." De debater nu verklaardo niet te kunnen begrijpen, dat een geleerde een hoogleeraar aau een universiteit zich' durfde verstouten ile katholieke Kerk te gaan bestrijden klaarblijkelijk zonder den gewonen kleinen catechismus dier Kerk te held»en ingezien. Prof. Eerdmans maakte zich van deze opmerking heel gemakkelijk af. Hij verklaarde, dat hij het niet bedoeld had zooals hij het had gezegd! Toch wel vreemd dat li ij zich dan zoo vaag op zijn zachtst gesproken had uitgedrukt. Had do heer Wilmer deze terechtwijzing niet gegeven, dan had do hooggeleerde zijn onzin eenvoudig laten passeeren. De tweedo vraag van den debater kwam op 't volgende neer: Hoo komt de spreker, toch aan de bewering, dat de katholieken het wereldlijk, het staatkundig gezag niet erkennen, tenzij het is geschonken of uit drukkelijk Ls gesanctioneerd door de Kerk? Erkennen wij, vroeg debater, dan niet het gezag van onzo goëerbiedigde Koningin? De heer Eerdmans vond heit voorzichtiger, dezo vraag maar heelemaal niet te beant woorden, ze eenvoudig weg te moffelen. De derde vraag1, welke de hoer Wilmer stelde, was of professor hom ééri feit wilde noemen, slechts één feit, waaruit zou kun nen blijken, dat dc katholieken, zooala pro fessor wel had gelieven te beweren, staats- gevaarlijk zouden zijn. Een keer, zoo her innerde debater, had do professor beproefd, zulk een feit te noemen. Dat was toen hij te Amsterdam beweerde, dat. de katholie ke overheid in den tijd van de Tilburgsche moordzaak een geestelijke, die als getuige had moeten verschijnen, had deen verdwij nen, en zoedoondo do rechtspraak, noodig voor een goede samenleving, had bemoei lijkt. De debater vroeg den spreker drin gend om dezo voor de katholieken zoo grie vende beleediging dezen avond eens met na men enz. te bewijzen of ze anders terug te trekken'. Weet u, wat professor op deze kwestie geantwoord heeft? Het feit, waarnaar hem gevraagd was, zweeg hij natuurlijk dood. En over de TU- burgscho moordzaak vertelde hij met een lachend gezicht: „Ik weet, wat ik heb ge zegd en wat ik' met mijn gezegde heb be doeld en... daarmee uit. Al schrijven ze er nu nog zooveel over en al maken m zich nu nog zoo kwaad er over, ik zeg er, niets meer van." Na al hetgeen over deze kwestie al ta doen is geweest., mocht men eigenlijk geen ander antwoo-rd verwachten. Maar we dee ten hot hier nog maar eens mede, om de hou ding van den hooggeleerd© hier nog ©ens in al haar lafheid aan do kaak te stellen. Da vierde vraag van den debater hield in: waarom de professor het zoo bekrom pen en belachelijk vond, dat ©en katholiek' bij zijn studies niet in strijd mag komen met de katholieke leer. Het zou alleen be krompen en belachelijk zijn, als die katho liek© leer in strijd bleek t© zijn met da wotenschap. Maar, aldus vroeg debater, met klom en nadruk, laat professor mij eens één geloofspunt noemen, één door de Kerk' ge leerd dogma, dat in strijd is met de zekere gegevens der wetenschap. Het eerste gedeelte van deze vraag be antwoordde Eerdman.s heelemaal niet en op het tweede gedeelte kwam het verbijsterend antwoord: „Ik ben geen theoloog en k<an u du3 zulk een leerstuk, zulk oen dogma onmogelijk noemen." Iloe kan nu toch iemand zich permit toe ren tegen de leer en het wezen der katho lieke Kerk te gaan strijden zonder thoo- loog te zijn? Wat doet dio man in de kou? De Leidscke professor moet niet denkon, dat hij van ons af isl Wij spreken hem' nog wel eens nader. Ofschoon liij zich wel met handigheidjes van de gestelde vragen wist af te maken, gelooven wie toch dat hij op de vergade ring den indruk hejeft gemaakt in het nauw gedreven te zijn, vooral door zijn antwoord op de derde en vierde vraag. Een 09-jarige marktbezoeker. Een der oudste en ge trouws to bezoekers van do Zuid- laardmarkt ie zeker de 99-jarige Sjoerd de Boer van Tinaarlo, die Dinsdagmorgen voor de 83ste maal naar de jaarmarkt is gegaan om daa te handelen. Als jongen vn zestien jaar is hij ia 1830 met zijn vader van uit Friesland daarmee begonnen en sedert dien tijd heeft hy STOF EN STOFBESTRIJDING. Door de Ned. Centrale Vereeniging tot be strijding der tuberculose is een brochure uitge- gegeven van de hand van den secretaris-pen ningmeester der vereeniging, den heer C. Dek ker, over stof- en stofbestrijding. diLn^tU,?e boekje komen"talrijke interes- ln roet^laa? n V°°r °nitrent de stof~' rook' Door zeer vernuftig uitgedachte toestellen kan ineil de hoeveelheid stof, die op een be paalde plaats in de lucht voorkomt, bepalen en men heeft hierbij gevonden, dat het aantal stof deeltjes voor de eene of andere plaats sterk ver schilt. Om hiervan een denkbeeld te geven mo gen de volgende cijfers worden genoemd. In groote steden werd per kubieken centi meter een hoeveelheid stofdeeltjes aangetroffen, me afwisselt van 100,000 tot een half millroen. «n het open veld en in besloten vertrekken is dit -nntal kleiner: van een tot tweemaal lionderd- uuzendop zee en in de nabijheid der kust nog eer minder; tot eindelijk op zeer hooge bergen Jn vol!e zee het aantal nagenoeg nul wordt. d«w we'ke bedragen in gewicht men hier van \v/' wordt duide!ijk uit liet voorbeeld i an Weenen, waar jaarlijks 1 millioen K.Q. ten aaiU1j hoefbeslag bleek te worden afgesle- da" v,°°( grootste deel als fijne ijzer- !n letcftof w,rdt teruggevonden, hoogte heeft grooten invloed op het yn0r- slechts een vierL regenbui vond men It.-- - vierde deel van de hoeveelheid, die b.'J drCK)g weder voorkomt. Hetzelfde geldt voor I den wind. J Bij windstilte of zeer geringe windsterkte heeft het stof de gelegenheid om te bezinken, vandaar dat in hoog gelegen streken en in bos- sclien de lucht weinig stof bevat. Stormen en j sterke wind brengen" veel stof van de opper- j vlakte in de lucht en hoe ver dit vervoerd kan I worden bleek o. a. toen men in 1901, in Dene- I marken, woestijstof uit de Sahara kon aantoo- - nen. Je Berlijn werd als gemiddelde hoeveelheid :ioet over liet geheele jaar 0.14 ingr. per kubie- iken meter aangetroffen, doch in de wintermaan den (Februari) 0.31 mgr. In Hamburg valt I jaarnjks op de geheele oppervlakte der stad 1 J miliioen K.G. roet neer. in Londen vertegen- l woordigt het verlies aau steenkool, dat onver- brand, als roet verloren gaat, een waarde van j 27 millioen gulden. j Wat het voorkomen van micro-organismen in de lucht aangaat, heeft het onderzoek geleerd, I dat men deze bijna overal aantreft, zij het ook in zeer verschillende mate. in de groote steden j vend men tot bijna 10,000 kiemen per kubieken nieter, in parken van 150—600. Hun aantal is het grootst in den zomer; bij regen neemt het i af, omdat zij met het stof, waaraan zij han- gen, neergeslagen wordenop nevelige dagen, j vooral ia den zomer, vindt men het grootste j aantal. Evenals van liet stof kan ook van de micro- organismen gezegd worden, dat, hoe hooger men komt in de bergen en hoe verder van het tand in de zee, hun aantal vermindert, oui tot nagenoeg nul te dalen. Een vergelijking van het aantal kiemen der lucht met dat van het water en den bodem, valt uit ten gunste van het eerste, en dit behoeft ons ook niet te verwonderen, daar de gelegen heid tot vermenigvuldiging iu de lucht ont breekt en daarentegen door uitdrogen en den invloed van het zonlicht de kiemen snel gedood worden. Stof en roet benadeelen ook. zonder dat zij ons lichaam binnendringen. Waar grootere hoe veelheden ervan in de lucht voorkomen, doen zich nog andere bezwaren gevoelen. Zij maken het ons moeilijk onze huizen be- hooilijk te luchten. Dit is ondervonden door de bewoners van Jluiizen, gelegen aan wegen met groot automobielverkeer. In de Riviera waar duizend automobielen per dag passeerden, in Westialen en in sommige streken van ons land ook, zijn de nadeelen hiervan gevoeld. Rook. en roet eischen evenals bet stof ver hoogde kosten voor het schoonhouden der hui zen, het reinigen van de wasch, maar wat nog erger is, zij benemen ons het daglicht. Londen heeft maar 23 pCt. zonneschijn ter wijl de daarbij gelegen tuinstad Kew. 31 pCt. heeft. Berlijn krijgt maar een vierde van tiet zonlicht waarop het krachtens zijn geografische ligging aanspraak kan maken. In Greenwich kon men voor honderd jaar op 160 dagen de zon waarnemen, thans slechts on 115, Inzake de bestrijding der stofplaag wordt o. m. het volgende gezegd: Door de geringe luchtbeweging in onze ver trekken, zakt het in de lucht voorhanden stof naar beneden en komt neer op den vloer en op onze meubels. Wij staan dus voor het onafwijs- baar feit, dat we het stof uit onze huizen, uit de scholen en alle besloten ruimten moeten verwij deren en mogen daarbij niet uit het oog verlie zen, dat juist het huisstof- omdat het dikwijls ziektekiemen kan bevatten, niet tot het onschul digste behoort, zoodat een juiste manier van opruiming moet worden gevolgd, waarbij het stof niet kan opdwarrelen en met de lucht die wii inademen, of het voedsel dat wij gebruiken, in ons lichaam geraken. Een uitstekend middel om hieraan te voldoen is, dat wij bij de inrichting van onze woning denken aan bet feit van de alomtegenwoordig heid van het stof. Hoe eenvoudiger die inrich ting is, des te minder gelegenheid tot ophooping van het stof bestaat er en daarom geen overtol- hge versierselen op of aau meubels, geen dikke kleeden op vloeren of tafels. De gezelligheid °.,ix:e( woning zal, wanneer men zich voor over- di ij ving hoedt bij zulk een inrichting niet lijden, de moderne woninginrichting, die gelukkig de zen weg volgt, bewijst het voldoende. Van niet minder belang is liet, dat wij het stof verwijderen op een wijze waarbij het niet de lucht wordt ingejaagd, doch door vocht ge bonden wordt en weggebracht kan worden. De oude manier van droog vegen met bezein en vuilaisblik is zoo onbeholpen. Men jaagt het stof op, neemt wat grof vuilnis mede op tiet vuilnisblik en laat daarna het opgejaagde 3tol bezinken. Ondoelmatiger handelwijs kan uien zich toch eigenlijk niet denken. Stel daartegenover de andere manier, waarbij wat vochtig zaagsel of theebladeren op den vloer worden gestrooid, die voor den bezem uit bewogen worden en waaraan de stof vastkleeft, en gij zult moeten toestemmen, dat daarbij met alleen van verwijderen van het stof kau worden gesproken, maar dat ook het bezwaar van he( opjagen daarvan voorkomen wordt. Hetzelfde geldt voor het stof afnemen van de meubels in het vertrek. Met een drogen doek gelukt dit slechts zeer gebrekkig; het weinige stof dat daarin wordt gevangen moet bovendien er ween uitgeslagen worden; met een natten doek daarj entegen wordt al het stof meegenomen en niet liet water, waarin de doek wordt uitgespoeld, verwijderd. Voor scholen, werkplaatsen, wachtkamers en dergelijke lokalen geldt het bovenstaande na tuurlijk ook; alleen is het hier nog wat ge makkelijker omdat in den regel de vloer toelaat' om met een natten dweil te worden afgewas- schen. Bovendien zijn houten vloeren geschikt om met stofbindende oliën te worden behandeld, waardoor het opdwarrelen van het stof in be langrijke mate wordt verhinderd. Groote diensten kunnen voor het verwijderen van huisstof ook de toestellen bewijzen, die meer en meer in gebruik komen en als stofzuL gers bekend zijn. In het algemeen kan men zeggen, dat de bc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 13