De Katholieke Illustratie EXPEDITIE FORMULIER TER VERKRIJGING VAN EEN POLIS VOOR ONZE GRATIS-ONGEVALLENVERZEKERING. Sociale Berichten. Uit onze Oost. Rechtszaken. DE SPAARNE-BANK Katholieken Van overal. Leger en Vloot. 0 N D E R W IJ S. Wanneer U nog niet geabonneerd is op den pas begonnen 48st.en jaargang van de ËCafhoSieke lllusfl*atief wil dan dade lijk het onderstaande inteekenbiljet ingevuld toezenden aan uwen boekhandelaar of aan de Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem Ge kunt dan van het begin af de mooie verhalen Onneembare Burchten en Incognito volgen. Bovendien ontvangt ge in December of Januari gratis een mooi boek werk met drie boeiende verhalen, en kunt ge meedoen aan den grooten rebuswedstrijd in November of December, met geld- en andere riizen ter gezamenlijke waarde van Nieuwe Gracht 98. HAARLEM. DEPOSITO-RENTE a op Amsterdam, K. VISSER, WARMOESSTRAAT 17 TEL. 2400. DE FEDERATIE DER MIDDENSTANDS-' BONDEN. Een Haarlemsch Hanzelid schrijft in „De Haademsche Hanze" onder de rubriek: „Van onze correspondeerende Leden", het volgende over Federatieplannen: Hoewel ik geen abouué ben, krijg ik toch zoo nu en dan eens ,,De(n) R. K. Middenstander" in handen. Zoo ook verleden week. In 't bijzon der trok mijn aandacht, iets over de federatie- geschiedenis. Laat ik mededeelen wat het was. Als onvervalscht Haarlemsch bondsman, doe ik zulks natuurlijk in mijn eigen orgaan. Ik las dan o. in. het volgende: 't Is treurig om aan te hooren, wat er tegen woordig al niet gekletst wordt over dc nog steeds niet opgerichte federatie der R. K. Mid- denstaadsbouden. Allerlei veronderstellingen worden gemaakt. lieden wordt deze, morgen gene voorman verdacht gemaakt. „Was die of die er maar uit, de federatie zou cr wel komen," zoo gaat het inaar steeds voort, 't Wordt hoog tijd, dat een afdoend en energiek ingrijpen nog voor den a. s. winter aan dergelijke verdachtmakingen en dwaze veron derstellingen voor goed den pas afsnijdt. „Want alle «'listige voormannen zijn het er roerend over eens en trouwens altijd over eens geweest dat de federatie moet worden t gevestigd op principiëelen Kath. grondslag. De j moeilijkheid zat hem slechts in zaken van per soonlijken aard. Men late die persoonlijkheden rusten" Bovenstaand citaat trok natuurlijk mijn aan dacht. Te meer wijl ik, hoewel geen voorman zijnde, toch de federatie wensch met de conditio sine qua non, en me zeer verheug, dat de Utrechtsche Leovereeniging zal trachten deze «aak aan 't rollen te brengen. M. i. heeft de zaak al lang genoeg gehangen. De reden? 't Was treurig om aan te hooren, wat er vroe ger al niet gekletst is over de nog niet opge richte federatie. Er zijn voormannen niet alleen verdacht gemaakt, doch veroordeeld. Had men maar niet zoo gekletst, doch intijds gedaan, wat nog gedaan moet worden, waar over straks had men persoonlijke sympathieën niet naar voren gebracht, door anderen door brutaal getoonde antipathie af te stooten; doch had men slechts willen inzien, wat bet juiste begrip is van een principiëel Katholiek optre den, dan was de federatie er al sinds lang ge weest. Nu komt cr in het door mij overgenomen ci taat een slotzin, die er m. i. ten onrechte staat, al.: „De moeilijkheid zat hem slechts in zaken van persoonlijken aard. Men late die persoon lijkheden rusten." Vooreerst, zooals die zin bedoeld is, behelst >c een onwaarheid. Bedoeld wordt, dat in het Haarlemsch dio cees personen waren, die als zoodanig moeilijk- neden opwierpen. Het is echter van algemeene bekendheid, dat persoonlijke bedoelingen nim mer in ons diocees zijn gekoesterd, en boven dien, dat men ter wille van de goede zaak, hoewel zulks ten onrechte geëischt is, zich heeft teruggetrokken. Maar bovendien behelst de bedoelde zin nog een tweede onwaarheid. De moeilijkheid ul. zat hem niet in zaken van persoonlijken aard, doch zit liem nu juist er in. Laat ik cfe zaken nu maar noemen, zooals ze genoemd moeten worden en later toch vermoe delijk zullen worden genoemd. Wat moeten wij aanvangen, en nu kom ik aan het gezegde: „was die of die er maar uit," met den ondervoorzitter van den neutralen Bond, die tevens voorzitter is van den Dioc. Bond in 's Bosch; wat met den secretaris van den Neutralen Bond, die tevens is bestuurslid van den Dioc. Boud in Limburg? Laten wij hu eens met „Kletsen en geeu „ver dachtmakingen" uitspreken, maar rond voor de zaak uitkomen. Kan men dergelijke voormannen in deze beide functies handhaven, en dan zeg gen zie zoo, hier staat een federatie van Room- sche mannen, los van elk neutraal verband? Nog sterker, hoeWel geen voorman, weet ik beslist, dat de heer van I lont indertijd de voor beschikte voorzitter was van de Rooinsche fede ratie. Is dit nog zoo? Het ware eenvoudig onzin. Iu elk geval de moeilijkheid zit hem nog in zaken van persoonlijken aard. Een andere vraag: Wat moeten wij aanvangen met den l tanze- bond van 's Bosch, in zijn geheel, alsnog aan gesloten bij den neutralen bond, en met de ver- eenigingen: R. K. Maastriditsche Midden standsbond, „de Hanze" te Roermond, „de Hanze" te Sittard, R. K. Middenstandsvereeni- ging te Zeist, die eveneens nog den neutralen Bond versterken? Wij kunnen toch moeilijk spreken van een Zelfstandigen Principiëel Katholieken Bond, als er deelen van 't geheel zich niet schikken naar de algemeene opvatting van hetgeen men onder principiëel Katholiek moet verstaan. Alzoo zitten er nog andere moeilijkheden in den weg. Eu nu kan men wel zeggen: „Men late die persoonlijkheden rusten,"' accoord ga ik dan daarmede voor hetgeen gepasseerd is; zijn de personen, die onzerzijds vroeger aan allerlei „verdachtmakingen en wat dies meer zij" bloot stonden daarmede content, prachtig. Maar dat accoord raakt niet wat betreft de persoonlijkheden die thans, nu weder federatie plannen opdagen, juist heel actueel zijn. Ik ben het dan ook volmaakt eens met de bewering, dat het hoog tijd wordt, dat een „af doend en energiek ingrijpen" vervange het ge zeur over den zetel en het orgaan der federatie. Laat men eerst den weg zuiveren van „voet angels en klemmen", dan kunnen wij den weg opgaan, die leidt tot de federatie. tevens veJiganU OCeeveu-Kiieaeado «Je aritivi- terts-uniform te dragen, met inachtneming van liet daaromtrent bepaalde in bijlage B van liet sedert gewijzigd Koninklijk besluit van 7 September 1912 no. 41; 2o. de heer L. .Tielenius Kruyfchoff, voor noemd, benoemd tot adjunot-direoteur bij de artilterie-inrichtingien 3ot de heer L. L. E. Orttstein, voornoemd, benoemd tot bedrijfsdhef bij de artillerie-in richtingen. EEN GEVAARLIJK BAANTJE. Door een ontploffing in de pyrotechnischo werkplaats te Bandoeng werd den sergeant- pyrotechnist Fizaan het hoofd verbrijzeld. De oorzaak van de ontploffing is onbekend en zal vermoedelijk wel in 't duister blijven, dnar sergeant Eizaan alleen in de werkplaats was. Hij was reeds jaren belast met den dienst in de slagsas-afdecling, waarbij groote voorzichtigheid vereischt wordt, daar dit sas bij den minsten stoot ontploft. - J.- iWi Jongbloed, koopman in ieder, Wosiermarkt 25, te Amsterdam'. J, P„ van itooy, fabrikant van Sui kerwerken, te Rotterdam, Noordsingel 128. 23 Oct. A. Schapiro, laatstelijk' wonende te Amsterdam; Den Teöstraat 17. G. Fles, bouwkundige, Ncwtonplein 55, te 's Gravenhage. P. A. Swart, landbou wer, het laatst ge woond hebbende onder Arnm, thans zonder woon- of verblijfplaats. Geëindigd: door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van 15. G. tWL van Aalst en A. Spaans, timmerlie den. te Schevemngen, en J. F. Bognetteau. Opgeheven wegens gebrek' aan actief het faillissement van: F. Palmen, rijwielherstel ler te Sittard; M. Kaiser, winkelier te Heer len, en J. Snel, caféhouder te Voorburg. Bij Kon. besluit van 23 dozer: lo. is aan den kapitein tier zee A. H. C. lleyde- man en den luitenant ter zee der 2de klasse J. A. J. Sybrandi, wegens ongeschiktheid, voor de verdere waarneming van don militai ren dienst ten gevolge van lichaamsgebre ken, met 1 November 1913, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning respectievelijk van pensioen en tijdelijk pen sioen; 2o. is hot bedrag van hek pensioen bepaald voor den kapitein tor zee Heydeman, inge volge de artikelen 2, sub 3ov 16', 19, 20 en 2G dor Pensioenwet voor de zeemacht 1902, op f 3200 'sjaars, en voor den luite nant ter zee Sybrandi, ingevolge de arti kelen 2, sub 3oj., 4, 20, 26 cu 28 van laatst genoemde wet, op f 342 'a jaars, te gonioton voor den tijd vair 2 jaren; 3a zijn, met ingang van 1 November be vorderd tot kapitein tor zee, de kapitein-htitenanit ter zee J. Soulendam; tob kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee der 1ste klasse L. A. van der Stok, en tob luitenant ter zee der 1ste klasse, de luitenant ter aee der 2de klasse W. I>wars. Bij Kon. besluit van 24 dozer is lo. aan den kapitein L. Tieloniua Kruyt hoff en aan den eerste-luitenant L. L. E. Ornsbein, beiden van den staf der artillerie, werkzaam bij de artillerie-inrichtingen, op hun verzoek, krachtens het bepaalde in de artfc. 39, punt lo. en 40 van de Bevoixleringst- wet voor do landmacht 1902, een eervol ont slag verleend uit don militairen dienst en 'hun NEDERLANDSCH VAN JOODSOHE KINDEREN. De heer L. Dorsman Czn,, schrijft in De School over het onderwijs aan scholen met hoofdzakelijk Israël ictische bevalking te Am sterdam. „Een ander groot struikelblok", zoo lezen avo o.m., is de vaak onmogelijke soort van Nederlandech, waarin de Israëlictische leer lingen zich uitdrukken. Dit is heel wat an ders dan het Hoog-Iluaideminerdijksch of welk ander Anisfcardamsch dialect ook. Die tongvallen zijn in allen gevalle nog variëtei ten van het Hollandsch. De taal van ver scheidene jodenkinderen daarentegen is een soort van corrupt Duibsch, vermengd met Hebroeuwsche woorden. &oo hoort men: Moos slaagt an mo Moos slaat me. II zal me een stuk krijt geven Wilt u me een stuk krijt geven. Ik was gisteren achter eon 1 a w a a i o an Ik ben gisteren op bografonia geweest enz. Honderden dezer uitdrukkingenzijn op een school met Tsraëlietiseho bevolking te ver zamelen en zitten or bij do kinderen inge- roost. Hot gevolg is, dat men bij het stel- ondorwijs met inderdaad ongelooflijke moei lijkheden heeft te kampen. Het Nederlandseh is voor dezo leerlingen een vreemde taal, en hoe moeilijk de Duitsehklinkende uitdruk kingen er uit gaan, wordt wel bewezen door liet feit, dat men ze zelfs bij bekende auteurs nog altijd tamelijk veelvuldig aantreft." VAN ELDERS. FAILLISSEMENTEN in NEDERLAND. Volgens mededeeling van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 40 faillissementen tegen 28 faillissemen ten in dezelfde week van liet vorige jaar. Failliet verklaard: 16 Oct. Boedel van nu wijlen D. Stegink', landbouwer te Bath men. E. de Leeuw, diamantbewerker te Apel doorn. 22 Oct. A. Kooy, lood- en zinkwerker, te Rotterdam, Lamberl.usst.raat I79a. M. M. Meijer, koopman, te Amsterdam, Kloveniersburgwal 125 II. De KiesrechtvrouwenDe f tudenten ie Bristol, woedend over de brandstichting in hun sportpaviljoon, zijn Vrijdag in optocht naar het hoofdkwartier van de vereeniging van kiesrechtvrouwen getrokken, hebben er de ruiten ingegooid, alle meubels op straat gesmeten en ze toen in brand gestoken. Een groote menigte verzameld® zich en juichte de studenten 1,oe. Misdrijven van een Bassist-hen spoorweg- directeur. Begin-December zal jn Wilna een monsterproces beginnen, dat de Russische toestanden kenmerkt. De vroegere directeur van de lijn Libau—Eomny, de ingenieur Wles- ikof, wordt wegens 80 groote dionst.misdrij- ven vervolgd. Het onderzoek beeft tien jaar geduurd. Het materiaal omvat zestien porte- ifemüïlos, d® ilagvaardig zeventig gedrukte foliobladzijden. Er zijn 8.3 getuigen en zes pdeeknndigen opgeroepen. Wieskof bevindt zich tegen een cautie van 100,000 roebels op vrije voeten, ofschoon zijn malversatiën over meer dan tien millioen roebels loopen. - Het wrak van de Volturno. Bij aankomst te Liverpool heeft liet Etigolsche stoomschip Ikbal gerapporteerd een wrak ontmoet te hebben, waarop de lettersTURNO nog te lezen waren. De eerste letters waren verdwe nen, vermoedelijk door den brand. In ruim 1 on 4 rookte het nog. De romp van bet wrak leek nog in gaven toestand on zat wel blijven drijven. Er woei een stijve Noord-Ooster bries die de Ikbal belette langzij te komen. De masten waren van bet wrak weggeslagen, doch de schoorsteen stond nog overeind. De mislukte tentoonstelling van Char leroi. De „G. v. A," schrijft: De tentoonstelling van Charleroi, gehou den in 1911, beeft bare rekeningen opge maakt; deze sluiten met een tekort van 10 millioen. Ze kunnen het er voor doen! Maar nu verlangen do inrichters van "die tentoonstelling), dat de openbare besturen, laat ons zeggen de Staat, voor den gebroken pot van 10 millioen insta! Wat belieft er ut.... Wij, lastenbotalers, zonden moeten verant- wo orde lijk g esteld voor de gevolgen van de zotste onderneming, welke ooit in België werd begonnen. Dat kan niet zijn. Te minder, daar de ci- toy«n« van Chavleroi eon prroot deel van deae mislukking te wijten hebben aan hun anti katholiek fanatisme. Hebben ze minister Hubert niet uitgefloten toen hü de tentoonstelling plechtig zou openen? Brand in een filmfabriek. Een geweldige brand heeft Woensdag gewoed in de gebou wen der British and Colonial Kincmatograph Co. te Londen. Het vuur in het bovenste ge deelte van de fabriek uitgebroken, greep met enorme snelheid oiu zich heen. Hoog sloegen: de vlammen, gevoed door de honderdduizen den meters film, boven het gebouw uit, waar van dan ook vrij spoedig de boveDsle étage uitgebrand was. De schade wordt op ruim 600,000 gulden geschat. Tijdens het blus- schingswerk werd een brandweerman vrij ernstig gewond. De brand wordt, volgens do Tel.,t oegeschroven aan kortzichtigheid. Haar man verbrand. Voor do rechtbank te Kleef had zich de weduwe Antonie Schi- man nit Linfort te verantwoorden wegens moord op baar man. die zij met spiritus be goten en daanr aangestoken had. De be klaagde bekende haar daad, maar zrido niet het voornemen te hebben gehad baar man to dooden, doch hom alleen maar eens een „brandmerk" te willen geven. De vrouw moet een hondenleven bij den man hebben gehad. Hij werkte zelden, en wat; hü verdiende ver dronk hij uog, terwijl ook het door de kinde ren met bedelen verzamel do geld meestal voor drank gebruikt werd. Meermalen werd de vrouw door hem mishandeld. Ten einde raad had zij in Octol>er, toen baar man dronken onder de tafel zijn roes lag uit te slapen, hem met. spiritus begoten on zijn kleoren in brand gestoken. Do vrouw werd. verzachtende omstandig heden in aanmerking nemend, tot vier jaar gevangenisstraf veroordeold. Do eisch Inidde drie jaar. Vieze „vrijzinnigheid". Op 27 September zoo wordt aan de Bien Public, geschreven, vertrokken uit. Antwerpen 17 missionarissen met de „Albertville" naar den Congo. Op 4 October besloten zij 's anderendaags een Hoogmis to oelebreeren, wegens den feestdag van den H. Rozenkrans. Te dien einde werd hot. altaar opgericht, bestemd om op het dek Mis te lezen. 's Anderendaags 's morgens was dit altaar bezoedeld met allerlei vuilighoid. 'tWas vermoedelijk geilaan door een der passagiers, die wilde protesteeren togen den „overmoed" der missionarissen. Misschien wilde men een voorbeeld van verdraagzaam heid geven aan de jonge missonarisson, die 1 voor de eerste maal vertrokken. Onnoodig te zeggen, dat de reederij geheel vreemd is aan dit schandaal, waaraan alleen een even sectarisebo als vuile meneer zich schuldig gemaakt hooft. Dc kosten van bet Panama-kanaal'. Vol gens een juist verschenen ambtelijk rapport beeft bot Panamnkanaal tot nn too 314,370,977 dollar gekost en men verwacht, dat het voor den geheolen aanleg noodige bedrag de 875 milloen niet zal overtreffen. Van de tot nu toe gebruikte bedragen werden 185 millioen voor sanitaire maatregelen en 8 millioen voor de versterking besteed. Aan de oorspronke lijke Fransche belanghebbenden zijn 40 mil lioen en aan de republiek Panama 10 millioen dollar betaald. N. Ct. De bioscoop op den bodem dor zee. Dé Amerikanen hebben een nieuw gebied ontdek! voor do bioscoopniets minder dan de geheim zinnige diepten clcr zee zullen zij „verfilmen." Een duiker gaat weliswaar niet tot op zeer grooto diepten, maar hü kan zijn apparaat laten zakken en hot dan nog bedienen. Groote clectri- sche lampen vervangen het daglicht en trekken do zee-bewoners aan, zoodat het op de film krioelt van viaaclien en andere dieren. Voof zoölogen zijn deze films bijzonder Interessant. De directe spoorwegverbinding van Ru, land met Finland. Een belangrijke spoorweg verbinding kwam dezer dagen gereed. Men heefü do nieuwe spoorwegbrug over de Now* te St. Potersburg voltooid, de laatste schakel van dé directe spoorwegverbinding tussclien. Rusland en Finland. Reeds deze maand wordt de lijn.' voor het verkeer geopend. De ondergeteekende abonneert zich op door bemiddeling van..._ 3 90 cents per kwartaal,«of 7 cents per week Per post f 1. Luxe-editie f 1.40 per kwartaal (per post f 1.65) Woonplaats; of 11 cents per week Naam n -vet verlangd wordt. De electriciteit, o wat wonderlijke kracht, Waarvoor zelfs moest wijken de sterkste macht, Men kan er mee spreken tot zelfs over zee, En even zoo drijft men er machines mee, Ook kan U er mee aansteken een pijp of sigaar, U drukt maar even op 'n knopje en je bent al klaar. Ja de electriciteit is vlug en krachtig, Maar even vlug, lees dit nu aandachtig, Gaat de roem van KAAIJ'S Sigaren alom door 't land, Wat eens een vijand was is nu gewor den 'n klant. Vroeger zei menigeen, een fijne sigaar voor weinig geld, Geloof 't maar niet, zij behooreii op dc vuilnisbelt, Maar sinds Kaaij zulke fijne sigaren fabriceert, Moet 'k bekennen dat de ondervinding mij heeft geleerd, Dat Kaaij levert een fijne sigaar, nog wel verpakt in blik Waarin zij blijven droog tot aan hun laatsten snik. Prjjsen f1,20, 11,85, 11,50, f1,65, f 1,70, f1,80, f1,90, f 2,00, f 2,30, f2,50, f 2,75, f 8,00 ens., franco na ontvangst van postwissel ot onder remboars met ▼erhooging der rembourskosten. Niet naar ganoegen geld terag. C. KAAIJ, Sigarenfabriek De Concurrent, Kooltuin 13. Tol. 279, Alkmaar. 'M Dagelijks opeïschbnar .3 Moor een maand wast 31/* (Bedragen vanaf f 1000.— prolongatierente). Moor 3 maanden wast f 31/3 Voor een jaar wast. .4 v.H. LUCAS en VERBOOG, koopt niet in winkels, waar onzede lijke of N. M&lthuaiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn koopt aan Stationsboekenkas- ten alleen die lectuur, welk» geen gevaar oplevert. NAAM VOORNAMEN (alle voluit) SEB0REN OEN 18 (OatHtn en jaar.) beroep (Wie geen beroep of vak uitoefent, schrijft hierboven het woord: zonden.) WOONPLAATS (Gemeente, straat, gracht of plein en huisnummer). HAA&i VAN OEN BEZORGER DER COURANT !Wfgg||p» Dit alles duidelijk en nauwkeurig met inkt in Ie vullen, uitknippen, opzenden aan de Adminstralie van de Nieuwe Haarlemsclie Courant, Kinderhuisvest 29—31 33, Haarlem. Men kan het ook aan de Courantenbezorgers en buiten Haarlem aan de agenten aigeven, die dan voortoe zending aan ons adres zorg dragen. De toezending der polissen volgt binnen eenige dagen. Zij die oen oude polis van de vorige varzekering Mij, hebben ingeleverd en nog geen nieuwe ontvingen worden verzocht eveneens bovenstaand formulier m te vullen en op te zenden, waarna binnen enkele dagen toezending der polis zal volgen. DE ADMINISTRATIE. n'ATT .I-.TSS EMRNTEN. Katholieke Illustratie. Duizend Dulden. i ezs f* 11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 16