NIEUWS HIT OEI OMTREK IIEIIWS UIT LISiE e.o. UIT DE ZAANSTREEK. Berichten reeds sepiaalst in nnze vorige eplage. Markfnieuw beverwijk. burgerlijke stand. Van onze Richtbank Scheepvaartberichten. fcANDVOOHT. Gemeenteraad. In de vergadering van den 'Gemeenteraad op Woensdag den 29 October der namiddags te 7K uur komen de volgendé onderwerpen ter behandeling: Ingekomen stukken en mcdedeelingen. Aan bieding Gemeenteverslag. Rekening Burgerlijke Armbestuur 1912. Aanvrage subsidie Burger lijk Armbestuur. Begrooting Burgerlijk Armbe stuur 1914. Uitbreiding rioleering Boulevard Paulus Loot. Voorstel z.g. „Inhalingsonderwijs." Begrooting Waterleiding 1914. Gemeentebe- grooting 1914. P ropagandft vergadering van het. Kruisver band. V oor een stampvolle zaal gat' ons Kruisverbond Zondagavond 7.ijn jaarlijkscho propagand a v ergad er i ng. Bij de opening herdacht de voorz., de heer v. Zutphen den kerkdijken drankbe- «trijdersdagj de vorige weck door den Wei- cerw. Pater Eusebius van Velseroord ge geven, terwijl dezen avond optrad dc be kende voorman uit het leger der drankbe strijders, de heer G. Bulten van Hillegom, die nadat uit den bekenden liederenbundel van Sobriëtas een nummer was gezongen, zijn rede: „Van strijd en liefde aanving. Op de hem eigen, geestdriftige wijze zijn onderwerp behandelende, constateerde spr. met vreugde de zeer groote opkomst, voor al van dames. In, .Levenswijding" zegt Prol'. De Groot: Strijden is beminnen, wanneer deze strijd wordt gevoerd om het maatschappelijk recht en met eerlijke middelen. De Kath. Drank bestrijding heeft den strijd aangebonden om levensbehoud, Vaderland en Godsdienst, maar aan haar strijd ligt ook liefde ten grondslag en juist de Christelijke naasten liefde is het, die haar de kracht schenkt dien strijd vol te houden. Dit gegeven werk te spreker uitvoerig uit. De Kath. drankbestrijding houdt haar oog gericht op de maatschappelijke nooden om dat er tusschen beide een zeer nauw verband bestaat. Van de gansche Kath. Sociale Actie is de drankbetsrijding dan ook een zeer ge wichtig onderdeel. Wij moeten ascetisch le ven in zooverre wij ons moeten onthouden van overdadig genot; wij moeten mede wer ken aan de verbetering der sociale toestan den. Daarom richt spr. een dringender op roep tot allen om toe te treden als lid Van Kruisverbond en Mariavereeniging. Wij dwingen niemand om in te gaan maar wil len overtuigen! Ten slotte zcide spreker: Als drankbestrijders, die hun beginsel (grondvesten op de Chr. naastenliefde too- hen wij ons niet alleen goede Katholieken, maar ook goede vaderlanders. Immers was het niet H. M. de Koningin Wilhelinina, die hot voorbeeld gaf, dat Christus voor jd'es moet gaan? Haar gevleugeld woord: """riet avant toutl is ons een spoorslag om strijd vol te houden, wetende dat wij daardoor ook getrouwe onderdanen zijn van Üe Koningin, als wij naar dit woord leven 1 Nadat het daverend applaus, dat op deze geestdriftige peroratie volgde, de voorz. den Bpr. dank had gebracht, besteeg de Geestel. Adviseur, de Woleerw. heer Slenders den katheder, om het woord van den heer Bul ten: De liefde van Christus dringt ons! her halende, te wijzen op de heerlijke lijst van de goede gevolgen der drankbestrijding. Daarom doet hij een beroep op cle katho liciteit der aanwezigen en vraagt hun geen uitvluchten te zoeken, maar ons in ons lieer- lijk werk te steunen door het offer van onthouding. Er zijn er zoovelen, die achter wege blijven en zoo gemakkelijk lid zouden kunnen worden. Ervaring bij hot huisbezoek heeft hem dit opnieuw bewezen. Doen deze zich niet veel te kort, door zich te beroo- ven van de verdiensten, die aan dit offer verbonden zijn? Men bewondere liet werk Ier missionarissen die uittrekken om zielen te winnen, maar hoeveel zielen zouden wij niet kunnen winnen of behouden door ons Voorbeeld van onthouding? Geen uitvluch ten om achteraf te blijven mogen hier ge bruikt worden. Het eenigc, wat de oorzaak van dit wegblijven is, is het niet begrijpen van wat de drankbestrijding is. Daarom doet hij nogmaals een beroep op de katholiciteit der aanwezigen eu wekt hen op tot liet lidmaat schap, daarbij in uitzicht stellende een apo- iogetisclien cursus, door hem voor Kruisver bond en Mariavereeniging te geven. Met het Bondslied: „Voor God en Kerk, Vorstin en land" besluit spr. maar vult bet aan met de «voorden: „voor ons zelf en voor den naaste." Dat de avond niet zonder resultaat bleef, behoeft niet te verwonderen, na de vurige fede van den heer Bulten en het pittige woord van kapelaan Slenders. Niet minder dan 20 leden der Mariavereeniging en 18 van bet Kruisverbond gaven zieh staande de Vergadering op. De avond werd verder aangevuld met ko mische voordrachten door de heeren van 't Noff en Spanjaard, die zeer in den smaak vielen, zoodat deze propaganda-avond in allé opzichten geslaagd mag hceten HALFWEG. Ongevallen op do suikerfabriek. In den nacht van Zondag op Maandag overkwam op de Suikerfabriek niet minder dan elf arbei ders 'n ongevall Een paar werd een vinger gekneusd, bij anderen ging er 'n top af, ter- insehoterft 'zou'e" niJ™ j mot een onderzoek ma- gen worden ingesteld naar de oorzaak van deze ongelukken? Elf ongevallen gedurende één nacht wet tigen naar ons dunkt, een zoodanig onder zoek ten volle! ZAND VOORT. Ondertrouwd: 0. G. Seders en H. M. van der Mejj. W. G. van der Walde en E. L. Biaenberger. G, Koning en W. J- de Wit. Getrouwd: K. Paap en A. O. Beekhuis. OeverledenJ. van der Werff-Boing 79 jr. Geborend. v. J. M. Hovingh. Met gebed opende de voorzitter de ver gadering en heette allen welkom en drukte z'n spijt uit dat nu we geen gebouw meer hebben en velen den Bond verlaten. Dit moet niet gebeuren, maar allen moeten hun best doen om spoedig weer 'n gebouw, te bezitten opdat de vereeniging bloeie om 't steeds voort woekerend socialisme het hoofd te bieden. Op de notulen waren geen aanmerkingen. Een zevental nieuwe leden werden wederom ge ïnstalleerd en geluk gewenscht. Aan de orde was thans een bestuursvoorstel om den pach ter een schadeloosstelling aan te bieden voor de schade bij den brand van 't Bandsge bouw geleden. Het bestuur steldo voor den pachter een algeheele schadevergoeding te geven voor hetgeen hij in den brand ver loren heeft. De vergadering keurde dit voor stel goed. Thans was aan de orde een nieuw gebouw. Het bestuur had zich tot het Kerk bestuur ge.Wend of het voor de Katholieke vereenigingen een gebouw wilde bouwen waarop afwijzend was beschikt. De inboe del was verzekerd voor de som van f 3400 waarvan de helft was ontvangen. Een beroep was gedaan op 't Centr. Bestuur en aan de verschillende zusterafdeelingen is een circulaire verzonden om steun. Het be stuur heeft reeds pogingen in 't werk ge steld om zelf te trachten een nieuw gebouw te doen optrekken. Dit gaat echter niet zoo vlot omdat dit veel geld kost. Het bestuur stelde voor een oommissie te benoemen wel ke zich willen belasten met de taak om hier voor het bemoedigde bedrag bijeen to brengen. De heer Th. Raaphorst vroeg inlichtingen wat het werk is dezer oommissie. Kan zij geheel zelfstandig handelen of is zij enkel om te trachten de dubbeltjes bijoen te brengen? De heer de Wit wilde trachten aandeeltjes on der de leden te plaatsen tegen een kleine rente met jaarlijksohe uitlotingen. De heer Kortekaas wilde alvast vóór de assurantiegel- den grond koop-en, dan hebben we een begin. De voorzitter zette verschillende bezwaren uiteen. De heer Warmerdam bracht in 't mid den dat wij ons te veel met de finantieele zijde van de zaak inlaten. Hij juichte 't voor- stel-Kortekaas toe, maar zag gaarne dc taak der comm. vastgesteld. Een commissie werd saameesteld, bestaande uit de heeren Joh. van Velzen, J. Kortekaas, P. Warmerdam, C. Broekhof en Th. Raaphorst welke spoedig aan 't werk za,l gaan. Aan den Gemeenteraad is een adres gericht om een lokaal voor do gymnastiek vereeniging. Hierna hield de heer Th. Raaphorst eene lezing over de wereld- hulptaal Esperanto. Spreker zette uiteen op de eerste plaats do verscheidenheid der talen en haar ontstaan, welke dagteekont volgens de Bijbelsdhe geschiedenis van den touw van den toren van Babel. Spreker schetste de behoefte aan een algemeene we reldhulptaal. wat spr. met voorbeelden uit de practijk van zeer reconten datum staafde Welke zal dit moeten zijn? vroeg spreker. Het Latijn, zei spreker, is ondoenlijk omdat de uitspraken verschillend 7.ijn, Evenmin een der bestaande talen: dat. zou een strijd zijn met ons nationaliteitsgevoel. Er is maar een uit weg en wel de kunsttaal. Moet dit zijn Vo- lapnk of Esperanto? Spreker meende dat 't laatste do voorkeur moest genieten. De uit vinder dezer t.aal werd gebotren in 1886 to WarschauHij heeft veel bespotting moeten ondergaan. In 1905 werd 'to eerste congres gehouden te Boulogne sur Mor. Het vindt steeds meer populariteit. In 't kort gaf spre ker een kort resumé van den inhoud en de to- teekenis dezer taal. Spreker concludeerde, dat Esperanto een taal is. zoo volledig mogelijk waaraan aller aandacht wordt geschonken. Tn Nederland bestaan acht inrichtingen waar Esperanto onderrichtgegeven wordt. Z. H. Pius X schonk er bereids Zijn zegen aan. Zelfs Z.Em. Kardinaal van Rossum is zelfs lid van een Belgische Esperantistenelub. Laat ons niet blind zijn voor 't, groote nut dezer wereldhldptaal in alle ondernemin gen. Een dankbaar applaus loonde spreker voor zijn moeite. Tn een kernachtig betoog dankte de voor zitter den spreker voor zijn keurige uiteen zetting. Ook do Goest. -Adviseur sprak een kernachtig dankwoord aan den heer Raap horst en was do eerste die zich als lid liet inschrijven. Na het gebed volgde sluiting. ft. K. .Volksbond. Onze Volksbond-,af- deeling hield Zondag een uitstekend be zochte vergadering in do „Kleine Vereeni ging" van den heer van der Reep. KROMMENIE. Oude Bouwkunst. Het hoofdbestuur van^ de Maatsoh. tot Bev. der Bouwkunst heeft een schrijven verzonden aan B. en W. van do gemeente Krommenie. „Het zij ons vergund Uwe aandacht te vestigen op het fraaie woonhuis in Uw ge meente, dat 23 October a.s. publiek ver kocht zal worden en dat inmiddels uit de hand te koop is, te bevragen bij den makelaar W. M. van Vliet te Krommenie. „Waar doör dezen verkoop het gevaar niet is uitgesloten, dat dit bijzondere mooie speci men van Noord-Hollandsche bouwkunst uit de 18e eeuw, gewijzigd, ja verminkt zal worden, nemen wij de vrijheid U te wijzen op het verlangen, tegenwoordig gelukkig meer en meer gevoeld, de schoonheid van stad en land te bewaren en de belangrijke uitingen van vroegere kunstperioden met takt te behouden. „In verband hiermede spreken wij het ver trouwen uit, dat U krachtig zult willen mede werken, om genoemd perceel tegen ontsie ring te vrijwaren." ASSENDELFT. Raadsvergadering. Jongstleden Vrijdag vergaderde de Raad onzer gemeente om half 8 uur op het Raadhuis. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: dc Burgemeester. Na opening door den Voorzitter werden de notulen dei- beide vorige vergaderingen voor gelezen en goedgekeurd. Geschiedt mededeeling van verschillende in gekomen stukken, .welke voor kennisgeving .worden aangenomen. Een schrijven van H. Rijkenberg te .War mer veer namens verschillende vakorganisa- tie's in de Zaanstreek, houdende verzoek om in de bestekken der gemeente een bepaling op te nemen inzake uitkeering bij ziekte. Wordt zonder hoofdelijke stemming besloten te gelegenertijd met den inhoud van dat ver zoekschrift rekening te houden. Komen in behandeling de reclamen tegen aanslagen in den hoofd, omslag. De vergade ring gaat over in geheime zitting. Na ope ning wordt besloten: op de redamen van T. .Wienng, .vpeo» oekker en f. ooeKej. afwijzend tie beschikken, b. Warden de aan slagen van O. v. Niieuwenhuizen; M. v. 't Veer Jz.; Wed. K. Kramer; d.e Wed. J. Rerg- feld; B. H. v. d. Broek; O. Steijn Bz.; B. Steijn Cz.; P. M. Steijn en M. v. 't Veer Wz., verminderd. Wordt het grasgewas langs het Stationster rein gepacht voor f 5 jaarlijks door C. Na gel Chr.z. Wordt tot tijdelijk onderwijzeres aan de school 'te Nauërna benoemd Mej. C. A. C. de Boer van Zaandam. Wondt aan J. Bloot jee wegens het onver plicht terugtrekken van zijn scheiding langs den openbaren weg een vergoeding verleend van f 125. De pensioenregeling der gemeente-ambtena ren krijgt haar beslag. Hierbij wordt beslo ten op voorstel van B. en W. om de bij dragen, voorzoo ver de wet dit toelaat op de ambtenaren te verhalen. In verband hier mede worden de jaarwedden verhoogd, van den veldwachter met f 75 en van de overi gen met f 50. Wordt goedgekeurd de door B. en W. op gemaakte begrooting van ontvangsten en uit gaven voor den Landbouw wintercursus 1913 1914, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f 411.. Het rijk geeft f 279.20, de provincie f 39 terwijl de bijdrage uit de gemeentekas wordt geraamd op f fi9. Komt in behandeling de rekening over den dienst 1912 van het Burg. Armbest. De Com missie adviseert tot onveranderde goedkeuring. Na artikelsmewijzc behandeling wordt zij goed gekeurd. De ontvangsten bedroegen f 5532,28s do uitgaven f 5643,99; nadeelig saldo f111,705. Wordt voorgebracht de begrooting 1914 van het Burg. Armbest. Deze wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, sluitende in ont vangst en uitgaaf op f 3530. Tot sluiting de zer begroeting is noodig oen gemeente-subsi die van f 3000, welke met algemeene stem men wordt verleend. Komt ter tafel de begrooting voor het gem. electr. bedrijf 1914. Deze werd zonder hoof delijke stemming vastgesteld, sluitende in ont vangst en uitgaaf op 25852. Ten einde deze begrooting sluitende te maken werd met a.l- gem. stemmen besloten do post: „opbrengst der straatverlichting" te verhoogen tot, f 3000. Wordt voorgebracht tohandeld de ge- meentebegreoting dienst 1914. Van de gele genheid tot het houden van algem. beschou wingen wordt geen gebruik gemaakt. Besloten wordt: a,. Het maximum der jaar wedden van de hoofden van scholen te ver hoogen. b. Don raadsleden voortaan presentie geld toe te kennen, n.l. f 2 per raadsverga dering. o. Do R. K. Middenstandsvereen. „De Hanze" ontvangt oen subsidie van f 100 als een tegemoetkoming in de kosten van een handelscursus, tevens vrij gebruik van een verlicht cn verwarmd lokaal, d. De Timmer - liedenvereeniging krijgt f 50 plus verlicht en verwarmd lokaal tot het houden van een tockencursus. e. De afd. Assendelft v. „Volks onderwijs" verkrijgt f 100 en verlicht en ver warmd lokaal tot hot houden van een cursus in de handwerken voor meisjes, f- De heer A. V. Provely zal een subsidie ontvangen f 60 tot instandhouding van zijn zangschool, waaraan 81 leerlingen deelnemen en waarvan er 33 do lessen gratis'bijwonen, g. Wordt op grond van het loffelijk streven der drank bestrijders besloten aan de 3 vereenigingen elk een subsidie van f 15 te kennen. Wordt bepaald dat over 1914 de volgende belastingen zullen worden geheven: le. Een hoofdelijke omslag tot een bedrag van f 10500; 2e. 10 opcenten op de belastingen der onge- bouwdo eigendommen; 40 opcenten op de belasting getouwde eigendommen; 4e. 50—75 opcenten op de hoofdsom porsoneele bel. Ver volgens wordt de geheel.- begrooting na ar tikelsgewijze behandeling met algemeene stem men vastgesteld; sluitende in ontvangst en uitgaaf op f 48925. Wordt besloten dc verordening tot rege ling der jaarwedden van hoofden van scholen in verband met het bij de begrooting genomen besluit te herzien en te wijzigen. Wordt met. algemeene stemmen besloten, gehoord het advies van do gezondheidscom missie te Beverwijk, om de regcering een voorschot te verzoeken van f 24000 ton be hoeve van de stichting van 13 arbeiders woningen door de vereeniging „Goed Wonen" te Assendelft. Stellen B.onW. voor, inden „KorteHeid" tus schen de timmerfabriek en het huis van Kooy- man een brandkraan te doen maken. De kos ten hiervan zullen met inbegrip van slan gen en/,, f 250 bedragen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met- algemeene stemmen besloten. Niets meer aan 'de orde zijnde sloot de voorzitter bij middernacht deze belangrijke raads ver gade ri ng. HAARLEM. DE GOEDE LEZING We hadden Zaterdag een bericht in de krant over de lotgevallen van een gevonden en weèr aan de eigenares teruggekomen arm band, door een onzer correspondenten ons medegedeeld. De moeder van het meisje, dat den arm band op 11 September jl. in den Haag vond, 7,endt ons nu een verhaal, waarin „de goede lezing'' wordt gegeven van deze gebeurtenis, die volgens deze mededeelingen eenigszins anders zich beeft toegedragen dan onze cor respondent ons meldde. „De armband, (zoo wordt ons dan gesebre ven) werd door mijn dochter gevonden in den Haag, den 11 September 's voormiddags. Thuis komende, ontstond er tusschen mij en mijne huisgenooten een discussie over het gehalte van den gevonden armband: terwijl ik beweerde dat het koper was, dacht een nn der dat het doublé en een derde dat het goud was. Op grond van dit zijn mijn dochters naai den beer de J., goudsmidLange Veerstraat alhier, gegaan en vertelden aan genoemden heer, dat ze een armband hadden gevonden, met verzoek hen te willen zeggen of het goud was. De heer de J. bevestigde dit en terstond hebben mijne dochters kennis aan het politie bureau alhier gegeven, en tevens het adres gevraagd van bet politiebureau in den Haag, waaraan zy mj IhuxsKomst direct per pu.-i kennis hebben gegeven. De heer de J. is niet de leverancier van den armband. Maar vier weken na het bezoek mijner dóchters bij den heer de J. kwam iemand uit de Haarlemmermeer bij hem. Na eenig ge sprek kwam ook verliezen en vinden ter sprake. De heer de J. vertelde toen aan dezen persoon, dat een paar jonge dames hier ter stede een kostbaren armband hadden gevon den, en door tusschenkomst van dezen man, hoorde de beer B., Spieringerweg, Haarlem mermeer, dat er een armband door twee da mes gevonden was. De beer B. vervoegde zich bij den heer de J., die mijn adres wist, en zoo kwam hij ter mijnent en ontving na de noodige identiteits bewijzen van mij zijn eigendom terug". G ARNIZOENSBERICHTEN. De eerste luitenant der infanterie J. G. G. Bruseker, die eerstdaags tot kapitein zal wor den bevorderd, komt ahier in garnizoen. ATHLETIEK. De Haarlemsche Sportclub „de Kampioen" hield Zondag onder begunstiging van mooi weder haar uitgeschreven wedstrijden: 1. Hardloopwedstrijd over 1 K.M., deelne mers de boeren J. J. v. d. Domhof; J. v. Eek; H. Velteman; A. de Reus; W. Scheffer; J. Schrander, Ps„ „Vivits" en I'. Kiekens, üe eindstrijd ging tusschen J. v. Eik, J. J. v. d. Domhof en H. Velleman die in deze volgorde aankwamen. 2,5 K.M., Snelwandelen deelnemers J. J. Schroeder, A. de Reus, W. Scheffer, en H. Velleman. De uitslag was: 1. A. de Reus, 2. Sehroeder 3. W. Scheffer. Vervolgens werd een récord gemaakt door J. v. Eek over korten afstand: 100 Meter, doch dit record werd door J. Keizer en Klaus verbeterd, met 1 seconde. Geprobeerd zal worden dezen tijd nog verder te verkorten. Als laatste nummer had plaats een training-match tusschen J. v. Eek, G. Stouten, K. Stoelman, Klaus, „Vidits" en Kiekens. HET ON A EH A NKE LI JK HEIDSFEEST GEVIERD DOOR DE LEERLINGEN VAN GYMNASIUM, H. B. S. EN HANDELS SCHOOL. Op werkelijk grandioze en smaakvolle wijze is Zaterdag door de leerlingen van Gymna sium, H. B. S. eu Handelsschool in De Kroon bet onafhankelijkheidsfeest gevierd. Dit feest ging uit van de O. L. V. „Amicitia jnncti", de Meisjes H. B. S.-vereeniging „Avadia", de Haarl. H. B. S.-vereeniging en de Haar). Handelsschool-vereeniging. Na een aardig openiugswoord was aan het woord Dr. Garrer, Rector van het Gymna sium, die de feestrede zou houden. Dat was een pittig woord! De rector wees op het goede denkbeeld dat bij dc Haarlem sche jongelui voorop gesteld werd, om op hiinne wijze en spontaan uiting te geven aan de feestvreugde. Dat bewijst èn zelfstandig heid èn vaderlandsliefde! Dr. Garrer gaf daarop eenige losso gedachten, zooals hij het noemde, over onderwijszaken van oen hon derd jaar geleden. Hij vertelde allersmake lijkst van de Latijnsclie School van 1813, waar Mr. Jan ten Brink de directeur was, doelt die in 1815 weer in Instituut en Latijnsehe School apart werd gesplitst. Do lotgevallen van deze school werden door den heer Gar rer op onderhoudende wijze gesehets!, waar bij allerlei aardige bijzonderheden hun uit werking op de hoorders niets misten. Spreker had daarbij gelegenheid 'op to merken, hoe ondanks de zooveel uitgebreider hulpmidde len tot het verkrijgen van kennis toch inder daad liet'gemiddelde van hen die de Acade mie verlaten tegenwoordig volstrekt niet hooger staat dan 60 li. 70 jaar geleden! Ten slotte drong Dr. Garrer aan op saam- Iioorigheid in allerlei zaken, zoo ten voor deel e van het onderwijs als iu dn ontspan ning en met een warm vaderlandslievend woord, waarbij hij zijn gehoor opwekte zich altijd de onafhankelijkheid die de vaderen hebben veroverd, waardig te toonen, besloot Dr. Garrer zijn zeer toegejuichte rede. Een orkestje, onder leiding van den heer Oosterbroek, voerde daarna den „Kriegs- marsch" uit Mendelssohn's „Athalie" voor treffelijk uit, waarna door verschillende jon gelui een tweetal tooneelstukjes (in uitne mende decors, die een lust waren voor liet oog) werden uitgevoerd: „Buiten Werken", een alleraardigst kluchtspel van J. G. L. Nolst Trenité", en „1807", een Fransch blij spel, dat eveneens uitnemend voldeed. Een gezellig souper, waaraan talrijke leden der vereenigingen deelnamen, besloot den feest avond, die uitnemend geslaagd is. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 25 October, z. van A. Reek- manKap tij n. 26 October, d. van P. A. v. d. VeldenJansen. d. van A. C. Rei- nerie -Rossaert. d. van E M. Schrijers Bruneel. 27 October, z. van M. J. Ver- bruggenPietiers. d. van A. E. Smal Hessling. Overleden: 25 October. Y. Valk, 69 j. Valkesteeg. J. Meel, 57 j. Maerten v. Heemskerkstraat. 26 October. L. v. Sab- ben, 30 j. Haze paters laan. G. Wildschut, 40 j. Heerensingel. 27 October. R 22 m., d. Van G. Wever, Hazepaterslaa.n. A. M. I m., d. van J. W. de Graaf, Grebtorstraat. (Zitting van gisteren). Haar kindereu verlaten. Een vrouw, zwerfster, was met haar twee kinderen hier ter stede aangekomen cn -isd haar intrek genomen in een logement hier ter stede, tot zij op zekeren dag plotseling verdwenen was, zonder de kinderen met zich mede te nemen. Hiervoor stond zij thans terecht, omdat zij kinderen (van 2 eu 4 jaar) in hulpbehoeven den toestand had achtergelaten. Op een vraag van den president waarom zij dit gedaan bad, zeide zij dat zij niets meer had voor hare kinderen. Het O. M. had blijkbaar medelijden met de vrouw en vroeg een geldboete van 5 subs. 10 dagen gevangenisstraf. Mishandeling. Een knecht van een expediteur hier ter stede had ruzie gekregen met den zoon van zijn patroon. Een andere knecht mengde zieh in der. iWlöl 111(31 IiOl Lv'il pitK opliep van eerstgenoen !e. die zich hiervoo heden te verantwoorden had en wegens mis handeling 14 dagen gevangenisstraf tcgei zich hoorde eisclien. Laster. Zekere juffrouw K. had verleden jaar te, gen hare buurvrouwen verleden jaar van eei buurvrouw allerlei leelijks verteld. Hiervoor moest de vrouw beden terecht' staan, doch zij was niet verschenen. Eenige buurvrouwen werden als getuigei verhoord, die niet geheel overeenstemden ii bare verklaring van wat er gezegd was ei hoe eigenlijk do vork in den steel zat. Onder elkander redeneerden de dames di ut over het gebeurde en waren het. niet eens Het O. M. zou de zaak niet vervolgd heb ben, wanneer er niet np aangedrongen wat hij beschouwde dergelijke praatjes minde-, als laster dan wel als buurvrouwenpraatjes Geëisclit werd 10.— subs. 10 dagen heeh tenis. 1 Een „kinderzaak". Met gesloten deuren werd behandeld eci'i „kinderzaak". De bekl. was een bijna 18-jari; go jongen, die niet verschenen was. Omdat evenwel minderjarigen volgens dc Kinderwetten persoonlijk moeten verschijnen werd de jongen opgezocht en ten 6lotfe 01 dc Botermarkt gevonden, waar hij. gevolgt door een aantal kornuiten, naar het paleis; van justitie werd gebraeht. Do rechtbank vroeg de onmiddellijke ge vangeuneming van dezen jongen. Ruzie en mishandeling. G. K. kreeg op 8 Augustus to Zandvoori woorden met P. K. De ruzie liep zoo hoog dat het tol: klappen kwam, waarvoor G. K nu voor de rechters moest verschijnen: hi bad den ander geslagen en gestompt en daar voor werd nu 20 boete subs. 10 dagen hech tenis gcëischt. -•!» Een kwade Volendammer. I11 't beklaagdenbankje verscheen een Vo - lendammer, die op 16 Augustus tijdens di onafbankrlijkheidsfeesten den veldwachtei B. A. had uitgescholden en geslagen. Bekl. vertelde, dat hij in geen 16 jaar „nii een glas gedronken had", dóch dat hij dooj. onmin thuis naar een herberg was gegaan ei daar te veel gedronken had, zoodat hij, zooab hij zeide, zijn verstand kwijt was en niet wis! wat hij deed. De veldwachter verklaarde dat de man dien dag 7,eer lastig was geweest en voortdurend wilde vechten. Het O. M. wilde iu aanmerking nemen, dat deze man, die vroeger veel dronk, de laatste 16 jaar zich goed gedragen had en vroeg een boete van 10 subs. 10 dagen hechtenis. .Bekl. zeide een arme visschersinan fe zijl en een groot gezin tc hebben. Diefstal. Een Purmcrender de J. had eenige hooi harken, een schop en hooivorken, die aan zijn patroon toebehoorden, verkocht. Bekl., die niet was versebenen, was, zooab een der getuigen verklaarde, weer uit mede lijden door zijn patroon in dienst genomen Mr. Hoyer vroeg een maand gevangenis straf. Bedreiging. Op Zondagavond 17 Augustus had O. IT., die thans 111 bet bankje verscheen, met een vriend herrie gemaakt op den weg bij Wor mervee r. Zij maakten het verschillend' per f sonen lastig, tot de veldwachter IC. kwam cn hen aanmaande zich rustig te houden. Bekl. trok loen een revolver eu bedreigde daarmede den veldwachter. Hij trok de revolver vijfmaal af eu zeid< toen: „de zesde is voor jou". Üe jongen kon niet zeggen waarom bij dal gedaan had. Het O. M. vroeg twee maanden gevangenis straf: bij achtte dit een zeer ernstig feit waarvoor een flinke straf moest worden op gelegd. Verzet tegen de politic. Tegen Th. S. werd 3 weken gevangen isstral gevraagd wegens verzet tegen de politie l< Alkmaar. IJ MUIDEN, 27 October Z.W. Gearriveerd: Swift, s. London. Ystroom, s. Londen. llmenau, s. St. Petersburg Vertrekken, 27 Octoher:. Oeros, s. Swansea. NEDERL. STOOMVAARTLIJN!;:-!. Prinses Juliana, v. Amsterdam 11. Bat., arr 26 Oct. te Southampton. Rembrandt, v. Bat. 11. Amsterdam, verfrol 26 Oct. v. Genua. Banda, v. Bat. n. Amsterdam, vertrek 2t Oct. van P. Said. Lombok, v. Amsterdam 11. Bat. arriv. 2< Oct. te Sa,bang. Tambora, v. Rotterdam n. Bat. vertrek 2i Oct. v. Gibraltar. Ilollandia. v. Amsterdam n. Buenos Ayu-s arriv. 26 Oct. te Rio Janeiro Rijnland, v. Amsterdam n. Buenos Ayiav vertrok 26 Oct. v. Lissabon. Zaanland, v. \mvteHam n. Buenos A yras arriv. 26 Oct. te Santcs. Oranje Nassau arriv. 26 0<-t. t Para ma ril* van Amsterdam. (Ze. post.) HAARLEM, 27 Oct. Grcenteninarkt. Aard appelen aang. en verk. 13 ILL., I 2.- 3,50 Appelen aang. '93 verk. 70 il.L., f 6.- 12 Peren aang. 74 verk. 60 ILL., f 5 - -10, Bloem kool aangev. cn verk. 2000 stuks 1' 610 Roodekool. aang. 5000 verk. 4000 st. f 25 Wittekool aang. 700 verk. 500 st. f 2—4 Savooiekool aang. 5000 verk. 4000 f 2—4 Wortelen aangev. en verk. 2000 bos f 4-5 alles per '100; Hecreboonen aang, cn vork 67 m. f 0.70—2.— Snijboone.n aang en ret* 62 m.-f 0.60—1,—per mand. Botermarkt. Aangevoerd en vorkc -b! 3 K.G. boter f 1,70—1,80 per K.G. SCHIEDAM', 27 Oct. Moutwijn. 1' 12.50, Je never f 16.50, Commissie f 10.50. Stem mm- tra-v- Spoeling f 1.90. GraAnspiritus f 20-, —21,25. Melasse f IS,25. Ruwe Spiritus 1' 91 —10.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7