SrWeehUiJsen. {HarteljorJastraal" Winterman!©# Slobkousen. STADSNIEUWS Sport en Wedstrijden. t ÖïS* I ■«GEZONDEN. nen gereed moge staan, talrijk genoeg om een christelijke regeering aan het bewind te brengen. 1 1 'l •»i I JDoor de vereenigingen wordt hieraan niet Salt ij cl gedacht. Hoe de meening over dit verslag-geve.rswerk is, kan blijken uit de vraag, er was geen ironische bedoeling bij, welke ons in den verkiezingstijd met «vier of vijf vergaderingen op één avond, door een of twee verslaggevers te verslaan, Hoor een der eerste voormannen uit het vakverenigingsleven gesteld werd: „Maar «al dat „over werk" wordt dan toch zeker betaald?"... We hebben geen gezicht ge trokken als een driedubbel vraagteelcen, maar in allen ernst er op gewezen, dat dit nu eenmaal tot liet journalistenleven be hoorde, waartegen vooral een katholiek jour nalist niet moet opzien. Maar als er nu over Zondagsrust heslist Wordt, zooals thans door het Bureau van do R.K. vakorganisatie, dan gaat het hart open, want ook journalisten hebben ver plichtingen aan hun gezinsleven. Ook zij hebben wel eens een rustdag noodig, al zul len er maar weinigen zijn, die niet op den Zondag toch nog een of ander te schrijven hebben of in orde te maken. Wij hopen dan ook, dat deze prooi zal Slagen en navolging zal vinden, natuurlijk. Voor het oogenblik zullen wc cr dan niet ïneer van zeggen. VERKEERDE CONCLUSIES. Tn de „Tijd" wordt er twijfel over uitgespro ken, of oen loonsverhoogiiig der drukkersge zellen de werklieden economisch en sociaal ook maar een sikkepit baten zal. ,.lk voor mij geloof, dat in menige plaats het eenige gevolg zal zijn, dat de werklieden nog meer bier zullen drinken." Dit is een pendant van de vermaarde uitla ting, ook in de Tijd, dat een Balansverbetering voor de onderwijzers tot gevolg zal hebben, dat de heeren nog duurdere sigaren zullen rooken. Dergelijke beweringen zondigen door haar algemeenheid. Men behoeft zich niet tot de werklieden en onderwijzers tc bepalen om te kunnen verzeke ren, dat er in alle standen en rangen personen zijn, aan wie een loonsverhoogiiig niet besteed is, die hun ruimer inkomen niet doelmatig zul len gebruiken. Nu is het opvallend, dat een dergelijke be duchtheid nooit wordt uitgesproken als het de positieverbetering van hooger geplaatsten be treft, maar dat ze met het grootste gemak en ■de grootste lichtvaardigheid wordt gelanceerd ten opzichte van wie lager in raDg zijn. Zulke uitspraken doen bij onnadenkenden veel kwaad, zegt het Hgzn. omdat ieder in ziju Omgeving allicht een voorbeeld kent, dat ze bevestigt, en velen maar al te geneigd zijn tot veralgemecnen. Bovendien zijn ze in haar algemeenheid liefde loos en onrechtvaardig en moeten deswege met klem worden afgewezen. De politie beetgenomen. Men herinnert «ich, dat te Heerlen tijdens eeu voorstelling in een bioscoop-door den heer Nöggerath uit Amsterdam, ingezelschap van een deurwaar der beslag gelegd werd op een film: „De laat ste dagen van Poinpeji". De film was afkom stig uit Duitsehland. En wat blijkt nu? Dat de in beslag genomen films (zes rollen) ver wisseld zijn voor waardelooze films. Hoe dit geschied is? Dat zal de politie trachten op te «poren. ZUID-HOLLA.NDSCITF, IJSVERE ENIGING. Zaterdag had te 's Gravenhage de alge- ïneene vergadering plaats van de Zuid-Hoi- landsehe IJsvereeniging. Vertegenwoordigd waren do afdeelingen Rijswijk, Reeuwijk, Gouda, Vecnweg, Ter Aar, ZoctermeerZeg- waart, Schipluiden, Vrijenban, Noordwijk, .Vlaardingen, Den Haag, Kwiutsheul, 's Gra- venzande, Hof van Delft, Voorschoten, Ke- thcl, Wateringen, Voorburg, De Lier, Voor hout en Leiden, zijnde 21 afdeelingen. Het jaarverslag, dat uit den aard der zaak kort was, werd aangenomen; de rekening en verantwoording werden goedgekeurd en de penningmeester onder dankbetuiging ge dechargeerd. Als bestuursleden werden bij acclamatie herkozen, de heeren: W. F. Margadant, voor zitter; mr. E. C. Wicrsma, oud er-voorzitter; Joh. D. Looyen, secretaris; en H. van der Blooten, penningmeester. De secretaris gaf verder verslag van de gecombineerde vergadering, gehouden met do zusterverecnigingen uit do provinciën N.- Holland en Utrecht; waai- maatregelen wa ren voorgesteld om te komen tot hetero verbinding en doorgaande banen in do ver schillende provinciën onderling, in hot be lang1 van de ijssport en het ijstoerisrac. De middelen tot verbetering van dit vorkeer werden door de vergadering goedgekeurd. Voorts werden middelen tot propaganda der vereeniging besproken, en werd aan het be stuur een crediet toegestaan om deze te verwezenlijken. Tot commissieleden voor het nazien der rekening werden gekozen de afgevaardigden van Rijswijk, Veenweg en Den' Hoorn. Tenslotte werd de afstandsrit voor den komenden winter door het [Westland be- [fnald, welke afstandsrit nader door de com missie zal worden uitgewerkt. De vergadering werd bijgewoond door 'den lieer J. Cock, secretaris van 'den. Dsbond Hollands Noorderkwartier, die een hartelijk opwekkend woord tot samenwerken sprak, waarna de voorzitter dezen afgevaardigde namens de vergadering dank gebracht. Hierna werd de vergadering gesloten. Voor den inhond dezer rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. DE RAADSVERKIEZING IN OVEliVEEN. Mijnheer de Redacteur! Met 'de opname der volgende regelen zult zeer velen een dienst, bewijzen. Bij voorbaat onzen dank. Bij de laatste candidaatstelling voor den gemeenteraad, is hier iets bekend geworden, wat van niet te onderschatten beteekenis is, en tevens niet genoeg kan worden afgekeurd. Ei- is n.l. door eenige personen, allen katho liek, tegenover den canuidaat der R. K. Kies- veroeniging-, een anderen gesteld, n.1. dien der beide linksohe Kiesvereeriigjngen te Bloe- mendaal. Wel ja, heeren 1 Gij zijt, geen leden der Kabh. ivies ver eeniging. Dat is al een bedenkelijk verschijn sel 1 Zullen wij eens even nagaan wat er gebeurd is; weet ge nog wel, verleden jaar? Er moest een candidaat gesteld worden voor den ge meenteraad. Vóór de vergadering der Kiesver- eeniging stuurden eenige leden een circulaire rond, die véél te scherp gesteld was. Zeer afkeurenswaard. Daarin stond dat 't. tijd werd nu eens een werkman in den raad te brengen. De eisck zelf was niet onredelijk, maar wel de manier waarop zij gesteld was. De vergadering kwam. In heftige woorden keurde de toenmalige secretaris die circulaire af. Dat verwonderde feitelijk niemand. Maar toen moest er gestemd worden, wie er candi daat gesteld zou worden, die van 't bestuur of die der leden. De stemming wees den laatste aan. Eu toen zijt ge begonnen. Bij dozijnen tegelijk hebt ge ontslag genomen. Waarom eigenlijk? Omdat ge uw zin niet kondt krijgen. Een nette manier van handelen. Maar go hebt 't nog erger gemaakt. Een tegencandidaat hebt ge gesteld, vooruit, we tend. dat hij niet de minste kans van slagen had! En toon men u onder 't oog bracht, dat uw manier van doen ge heel onrechtvaardig was, hebt ge brutaal ge antwoord. dat ge 't zeer goed wist, maar toch door zoudt gaan. Natuurlijk kwam uw can didaat er niet; die der kies vereeniging even min. Ge kent de geschiedenis wel van de twee honden die om een been vechten? En nu, wijl ge geen leden meer zijt der Katb. Kies vereeniging, nu kunt ge maar doen wat ge wilt, niet waar? Katholickn be hoeven in den raad niet meer te komen. Werklieden evenmin, of liever nog veel minder. Is Dr. Bornwater dan zoo ongeschikt? Daar zeg ik niets van. Maar ik stel er tegenover: Is van Kessel dan zoo ongeschikt? Dat weet ge ook wel beter. (Ik releveer dat Dr. Bornwater alleen candidaat wilde worden, als alle partijen hem stelden. Die eisch heeft hij laten varen na de vergadering waarin van rechts, van Kessel werd gesteld!) En was 't niet billijk in de plaats van een Katholiek, weer een ander Katholiek te stel len. Neon, heeren, gij speelt valsch; 't zal u vroeg of laat opbreken! Gij meent de stroomïng 'der arbeiders om meer macht te krijgen, te kunnen tegenhou den! Onmogelijk! Wilt ge "t toch probee- ren. doe 't tenminste met eerlijke middelen. Maar ik raad iedereen aan, te gaan zien, wie de valsche spelers zijn. 'tZijn vergif tige spinnen, die in hun eigen webben zul len verward raken. Ik wil er aan toevoegen, dat ik noch pa troon, noch arbeider ben, voor den een tot nog toe niet meer govocld hebbend dan voor den ander. EEN AANDACHTIG TOESCHOUWER. Standbeeld voor Pieter Jong van Lutjebroek. Haarlem 27 October 1913. Mijnheer de Hoofdredacteur 1 Met zeer veel genoegen las ik in liet derde blad van Zaterdag 25 October het door U over genomen bericht van het „Hgz." omtrent het plan om coor onzen Nederlandse-hen held, Pieter Jong van Lutjebroek een standbeeld op te rich ten op den halfeeuwschen gedenkdag van zijn sneuvelen, 13 October 1867. M. de R., ik ben er van overtuigd dat dit plan met veel sympathie door Neerlands Katholieken zal ontvangen worden, en dat er wel zooveel lief de bestaat voor den Held vaD Monte Libretti dat niet een eenvoudig monument, maar een stand beeld zijner waardig moet worden opgericht. Toen wij op onze reis naar Rome, April IJ. de begraafplaats San Lorenzo (waar onze Ne- derlandsche Zouaven begraven liggen) een be zoek brachten, was ook Pieter Jong het onder werp der bespreking- Waar eenmaal wijlen Z. M. Koning Willem III een eere-saluut bracht aan onze Nederland- sehe Zouaven, daar mogen wij niet achterblijven nu het een hulde betreft aan onzen dapperen Zouaaf Pieter Jong van Lutjebroek. M. de R., misschien is U wel genegen er een inschrijving voor te openen in onze Nieuwe Haarlemsche Courant, te meer daar onze Roomsche Courant veel gelezen wordt in de Provincie Noord-Holland. Na u mijn dank te hebben betuigd voor plaat sing dezer regelen teeken ik mij Hoogachtend, J. VAN DAM. Oud-Secretaris der Leidsohe Zoua ven-Broederschap. „Fidei et Virtuti." Gaarne zullen wij eventueel ingekomen bij dragen voor dit doel in ontvangst nemen en aan de Oommissie te Lutjebroek doen toe komen. Redactie N. Haarl. Ort. hoofddorp, 25 Oct. 1913. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke u beleefd voor onderstaande re gelen eenige plaatsruimte. Bij voorbaat mijn dank. „DE NEDERL'. R. K, VOLKSBOND". Al zijn de afgeloopen Kamerverkiezingen in ons nadeel geweest, toch moet het voor ieder oprecht Katholiek een gelukkig ver schijnsel zijD, dat er bijna overal in den lan de zoo'n opgewekt Katholiek leven valt waar te nemen. Men zal in het komende seizoen trachten, door te houden voordrachten en cursussen, omtrent de sociale vraagstukken en apologie, het volk in te lichten en meerdere kennis bij te brengen. Want mochten wij weer eens spoedig voor den strijd worden opgeroepen, dat dan een leger van overtuigde c» plichtbewuste man- Jammer dat men nog zoovele plaatsen aan treft, waar ge tevergeefs een aftl. van den Ncderl. R.K. Volksbond zult zoeken. Een bond waar zoovéél actie van uitgaat, waar vele nuttige onderafdeelingen aan verbonden kunnen worden, een bond welke niet één Katholiek uitsluit, maar waar alle standen welkom zijn, kortom een bond welke op geen enkele plaats mag ontbreken. Zoo ben ik aan het doel van mijn schrij ven gekomen om te wijzen op een gemeen te, waar nog geen afd. van genoemden bond gevestigd is, namelijk in den Haarlemmer meer, een bloeiende gemeente niet ongeveer 20.000 inwoners. Hier mag zij niet mankee- keeren, onze coalitie-genooten te Hoofddorp hebben ook ingezien dat zij met hun tijd mee moeten gaan en hebben een Propagan da- en Debatingclub opgermht- Ook gij, Roomsche mannen van Hoofddorp en omliggende plaatsen, aan den arbeid ge togen, er ligt hier nog ®ea groot terrein braak hetwelk op ontginning wacht. Het is niet meer voldoende als men alléén Katho liek is in de binnenkamer van zijn huis, of tusschen de muren der kerk, neen wij moeten ook daarbuiten, in het openbaar ons ten allen tijde Katholiek toonen en niet zooals er helaas nog zoovelen zijn, die bij gebrek aan voldoende kennis staan te lachen als hun Roomsch geloof wordt beschimpt en bespot. En het kan niet genoeg herhaald wor den, dat er een groot gevaar blijft bestaan voor de vele personen, die jaarlijks het plat teland verlaten om zich in de groote steden een bestaan te verzekeren, en in een der vele neutrale (Rest socialistische) vereeni- gingen verzeild raken, waar zij ten slotte wat niet kan uitblijven zeer spoedig hun geloof verliezen. Daarom moeten wij een bond hebben die ons van de sociale Vraagstukken op de hoogte stelt, en ons onderlegt in de waarheden van" ons heilig geloof. Maar dan eerst gezorgd dat er een afd. van den Nederl. R. K. Volksbond wordt opgericht, en het overige komt van zelf, maar nu ook niet langer getalmd, de tijd van werken is daar, wacht; niet tot dat het gras voor uw voeten is weggemaaid, de propagandisten der S. D. A. P. gaan steeds voort met actie voeren er zijn slechts enkele flinke mannen voor noodig, en met een flinke dosis doorzettingsvermogen ge wapend, zal succes zeker uw deel zijn. In de hoop dat deze enkele letteren er toe mogen bijdragen dat men spoedig het initia tief zal nemen tot oprichting van genoem den bond, opdat wij na enkele maanden kunnen getuigen: ook in den Haarlemmer meer bestaat een bloeiende afd. van don Nederl. R. K. Volksbond, .Uw abonné H. KONING. P. S. Bovenstaand stukje was reeds ge schreven toen ik de courant van 24 dezer, onder oog en kreeg, en met genoegen het ar tikel: „Districts-propaganda", las. Een tee ken dat er ook in de Meer een kentering ten voordeele der Roomsche actie valt waar te nemen. Toch zou ik den propagandist- schrijver van het ingezonden artikel in „Het Katholieke Weekblad" in gemoede wil len aanraden: ten eerste zijn krachten te willen eoncentreeren om op iedere plaats in de Meer, een afd. van den Nederl. R.K. Volksbond op te richten, wat volgens mijn bescheiden meening voorloopig noodzakelij ker is. Ten tweede: voor zijn propaganda-artikelen ook plaatsing in de „N. H. Courant" te ver zoeken, daar ik veronderstel dat er met mij meerderen zullen zijn die wel de „N. Haarl. Courant" maa,r niet „Het Katholiek Week blad" lezen. H. K. Wij wenschen aan dit stuk eenige woorden toe te voegen. „De propagandist" waarvan schrijver de zes hierboven spreekt, werkt voor politie- k e fictie, waarvan de sociale (in den Ned. R.K. Volksbond) dringend gescheiden be hoort gehouden, al zijn ze natuurlijk ver want op menig punt. Voor het overige stemmen wij geheel met den heer Koning in en raden hem aan, spoedig door samenwerking met anderen, vooral 't eerst, met den ZecrEerw. heer Pas toor en met. den Centraal-president van den Volksbond, den heer J. W. Smit te Amster dam, spijkers met koppen te slaan! Red. N. Haarl. Ct. EEN WELBESTEED LEVEN. Zaterdag 1 November zal de besturende zuster van het Diaconesseuhuis aan de Haze- patcrfclaau, mej. A. Ij. Hoog, bare betrekking neerleggen. Van bet begin der oprichting af heeft zuster Hoog hare beste krachten aan den bloei van de inrichting en tot- heil en troost der verpleegden daarin besteed. Zij heelt de stichting zien bloeien en ze gemaakt, mag men zeggen, tot wat ze nu is. Men vraagt ons of hier geen gelegenheid zou zijn om de verdiensten van een welbesteed leven te erkennen door een onderscheiding, waar zoovelen gedecoreerd worden zonder op dezelfde verdieusten te kunnen bogen. „HET TEEKEN DES KRUISES". Donderdag en Vrijdag, 6 eu 7 November, zal in onze stad opgevoerd worden het be roemde drama „Het toeken der Kruises" van Arnold Bennett. Wij verti'onwen dat dit stuk, hetwelk reeds in vele steden 'van ons land, o.a. te Amsterdam, met enorm succes tal van keeren werd opgevoerd, ook tfe Haarlem een groote schare van toeschouwers mag trek ken. Dit aangrijpende drama verdient betten volle. De opvoeringen gaan uit va nliet gezel schap Stoel en Spree te Amsterdam. AFSTANDSRIT DEN HAAG—HAARLEM. Heden werd door de Haagsche vereeniging tot beoefening van het jachtrijden een af standsrit gehouden voor de leden over een afstand van ongeveer 94 K.M. Het te rijden traject was van 's Graven hage naar hier en terug. In de cavalleriekazerne alhier was een controlepost gevestigd, waar de temperatuur der paarden werd afgenomen. Was deze 40 graden of hooger, dan moest gewacht worden tot de thermometer ten hoogste 39 graden aangaf. Aan den afstandsrit werd deelgenomen door 27 leden der vereeniging, onder wie ook een dame. Generaal Mathon, inspecteur der cavalle- rie, nam aan don rit deel met drie paarden, buiten mededinging. De paarden kwamen al'e in goede conditie aan. Slechts twee paarden hadden een tem peratuur van 40 graden, zoodat zij eenigeu tijd op stal moesten blijven, totdat zij weer in goeden toestand waren om den rit te ver volgen. Te ongeveer 7 uur waren de deelnemers uit den Haag vertrokken en te 9.57 uur kwam de eerste alhier aan, de laatste ongeveer om half 12. Bij aankomst in den Haag wordt de tem peratuur der paarden wederom opgenomen en moet dan minde? dan 40 graden bedragen, opdat het paard voor een herinneringsmc- daille of prijs in aanmerkiug kome. Deze prijzen worden beschikbaar gesteld door de Haagsehe jaehtvereeniging, terwijl officieren van het 3e regiment huzaren retlchi om prijzen, uitgeloofd door het Ministerie van Oorlog. Te half één vertrok do laatste deelnemer aan den rit van hier weer naar den Haag. DE AOTiE DER GRONDWERKERS. Ter aanvulling van een bericht van gis teren, dat de grondwerkers accoord gaan mot het aanbod der patroons van een uurloon van 20 cent en een contract voor één jaar, deelt men ons nog mede dat met de overige bepalingen van het contract wel medegegaan kon worden behalve met punt 9 dat bepaalt dat de uitspraak een er commissie bind «mi zal zijn voor beide partijen, on behalve me' punt 10 dat bepaalt dat Hjdens een ban gend geschil de arbeid zal worden voortge zet. Hieromtrent zal nog met clc patroons gecorrespondeerd worden. EEN BEROUWHEBBENDE DIEF? iWij deelden gisteren mede dat ten nadeeie van een scholier een rijwiel was gestolen, dat onbeheerd* stond voor den winkel van Vroom en Dreesman aan de Lange Veer- straat. Wie schetst, de verbazing van allen, die er belang bij hadden, toen het rijwiel gisteravond op precies dezelfde plaats van waar het gestolen was, werd teruggevon den? Men had het er terug gebracht zon der dat- iemand gezien had wie zulks gedaan' had. DIEFSTAL VAN LOOD. Van de lakfabriek der firma Savrij en Zn. aan het Zuider Builen Spaarne, zijn heden nacht twaalf stukken lood gestolen. G ARNIZOKNSBER IC HI' E N De luitenant-kolonel van het 2e regiment vesting-artillerie E. A. F. Blokhuis wordt belast met het commando over het Ille ba taljon van dat korps te Haarlem. De reserve le luitenant J. C. Seheffer is van net landweerdistrict Alkmaar over geplaatst naar net distriet Zaandamdc idem tweede luitenant M. Schuit is aan het district Den Helder overgeplaatst naar district Zaan dam. BILJARTEN. Men schrijft ons: Donderdag j.l. trok een vijftal speim van de Biljartclub „Haarlem" alhier, n.l. de hoe ren K. van Donselaar, J. de Jager, fli.' Her stel, Jan Metz en D. Uljee naar Alkmaar om een vijftal spelers van de club „Alcmaria al daar, de heeren C. de Boer, J. Huibers, 0. Pijper, J. Smits en A. Witte veen, te bekam pen om den wisselprijs (gr. verg. zilv. med.) de eerste maal schitterend door „Alcmaria" gewonnen. De uitslag van de eerste tien par tijen, 150 caraboles cadre 35 c.m„ is door de club „Haarlem" niet ontmoedigend, en voert zij haar spel door, zooals ze dat in Alkmaar vertoond heeft dan kan eene mooie overwin ning voor de club „Haarlem" voorspeld wor den; de stand toch staat: „Haarlem" 1462 car. tegen „Alcmaria" 1.173 car., alzoo leidt „Haarlem" met 289 ear. Donderdag 30 Oct. a.s. zullen de nog restac- rende partijen ton huize van den heer J. W, Dieben, Groote Houtstraat alhier, gespeeld worden, en kunnen liefhebbers van de edele biljartsport gemeten van mooie partijen. EXTRA DIENST. Vanaf 1 November a.s. zal iederen dag deA avonds te 10)4 uur een extra-dienst rijden van hier (Tempelierstraat) naar Zandvoort. BARTELJORISSTRAAT-VEREENIGING. Dezer dagen vergaderde de voorloopig op gerichte Barteljorisstraat-vereeniging. De re kening en verantwoording, voor wat betreft de kosten der straatversiering bij de onaf hankelijkheidsfeesten, werd goedgekeurd. Er is een klein nadeelig saldo. Voorts werd een huishoudelijk reglement voor de vereeniging en werden concept-statuten vastgesteld. Over eenigen tijd zal de vereeniging vergaderen tot verkiezing van een definitief bestuur. Reeds 18 leden traden als lid der vereeni ging toe. op den mond legde. Verschrikt hield ik stil en luisterde, en ja, daar voor ons hoorde ik duidelijk iets kraken, wat me deed denken aan het openen eener deur, wier scharnieren niet. goed gesmeerd waren. Sneller en sneller gingen we voort, maar het scheen me toe, als duurde de tocht nu eenige uren, nu geen en kele lichtstraal tot ons doordrong en we al tastend langs de met glibberig, vochtig mos begroeide wanden, onzen weg door dezen stik- donkeren tunnel voort moesten zetten. Vooruit, zoo snel ale maar eenigszins mogelijk ie, zeide Savary. De kerel is voor one. Nu tenminste zal hij ons niet ontkomen! Aarzelend bleef ik evenwel staan. Wist Toussac wel, op welke wijze de deur geopend moest worden. Te oordeelen naar het geluid, dat ik hoorde, zou ik zeggen van niet, maar misschien had hij haar reeds geopend en sloot hij haar nu weer vóór wij hein hadden kunnen bereiken. Maar met een vrij onzaehten duw «tieten mijn beide metgezellen me terzijde en wilden me voorbijsnellen. Dat kon ik evenwel niet uitstaan. Zoo snel mijn beenen me dragen konden vloog ik vooruit en uitte een kreet van vreugde. De deur was geopend en een Sta ebt licht drong tot ons door. Voort ging nu onze tooht. de irap op, weer een open- Gtnahde denr en langen gang door, de wen teltrap op en toen. toen stond ik evenals dien eersten avond van mijn komst in Frankrijk ■weer in het kasteel mijner voorouders, in mijn geliefd Grosbois. Plotseling drong een vree- fielijke gil tot ons door. Lw Bii vermoordt hpm! TT ij vermoordt hem! boorden we een vrouwenstem op klageuden, om hulp smeekenden toon roepen en een dienstmeisje vloog ons voorbij. Help, help; hij vermoord mijnheer Bcrnac. Waar is hij dan? vroeg dc Savary. Daar! daar! In de bibliotheek, daar ach ter die deur met dat groene gordijn ervoor. Een nieuwe gil weerklonk, gevolgd door een j luiden snik en een hard knappend geluid, i Toen was alles stil. Ik begreep, wat er gebeur0 was. H.nd ik datzelfde geluid nog niets eens gehoord, nog geen week geleden in de eenza me hut in den zoutpoel? We snelden naar de aangewezen denr, opende baar, maar bleven op den drempel staan, van schrik en afgrij zen trillend op onze beenen, want daar aan zijn schrijftafel zat mijn oom met omgedraai- den bals. Het gelaat met de verwrongen trek ken staarde ons boven zijn rug aan. Naast hem stond Toussac, zijn moordenaar, triom fantelijk lachend, om hetgeen hij gedaan had. Met de hand wijzend naar zijn slachtoffer, zeide hij: Gij zijt, te laat, net nog te laat gekomen, vrienden. Ik heb, zooals ge ziet, nog den tijd weten te vinden eerst mijn schuld af te doen. doen. Geef u over, en nu onmiddellijk! beet de Savary hem dreigend toe. Nooit! Nooit van mijn leven, zeg ik n, verstaat ge me? En nu gaat uit den weg en laat me door, vervolgde hij ons een voor een met zijn onheilspellend glinsterende, woest rollende omren aanstarend. Fit den v, eg! Ge deukt toch niet. dat ik hang ben voor die proppenschietertjes daar, wel 1 Of denkt ge me levend in handen te kun nen krijgen? Ja? Welnu, dan zal ik dat krank zinnige denkbeeld even gauw nit uw hoofd wegtrommelen, en hij lichtte met ééne hand een zware eikenhouten stoel op en kwam daarmede woest zwaaiend boven zijn-hoofd op ons afstormen. Op een wenk van Savary vuurden we alle drie tegelijkertijd. En toch, niettegenstaande het bloed hem nit verschei dene wonden spoot en zijn kleederen bevoch tigde, hield hij stand en bleef hij het zware gevaarte boven zijn hoofd zwaaien. Plotseling evenwel Het hij den arm zakken en sloeg met krachtniet ons maar de eikenhouten ta fel, waarvan de houtsplinters in alle richtin gen rondvlogen, terwijl de stoel zelf geheel vernield was. Zijn woede kende nu geen gren zen meer. Als een getergd dier sprong hij op ons af, greep de Savary om het midden en sleurde hem met zich mede. Mijne knieën knikten, de geheele kamer scheen met me in de rondte te draaien al sneller en sneller, toen ik zag, dat Toussac de forsche vingers als klauwen om Savary's hals geslagen had. Een woedende strijd begon een strijd op leven en dood. Savary weerde zich dapper, maar zou ook binnenkort het onderspit hebben moe ten delven als wij hem niet te hulp gesprongen waren. Brullend van woede greep hii ons beet en wierp ons met alle teekenen van minach ting van zich, om zich weer op zijn slachtof fer te werpen. Maar alweer grepen wij hem heet e" dwu-rren wij hem Savary los te laten: alweer werden we op zijde gesmeten eu zagen we zijn vingers om den hals des generaals, die ondanks al zijn pogingen zich niet aan dien 1 machtige greep scheen te kunnen ontworste len. Eensklaps echter zagen we den reus waukelen. Een akelig gebrul, dat. door bet j geheele kasteel gehoord moest worden, weer- klonk. Toussac voelde zijn krachten al minder en minder worden en tocli wilde hij den moed niet opgeven, wilde hij zich niet overwonnen verklaren. Gérard en ik grepen hem vast en j wilden ons juist op hem werpen, toen de j zware reus met een hai-d verscheuren den kreet op den grond tuimelde en eeu dof gereutel ons zijn naderenden dood aankondigde. Sava ry, doodsbleek en hijgend, hield zich aan een der kasten vast teneinde niet te vallen. Het angstzweet parelde hem op het voorhoofd, j zijn neusvleugels en lippen trilden hevig en het duurde eenige ©ogenblikken voor hij spreken kon. Ik had een gevoel alsof ik gekraakt werd tnssehen de machtige klauwen van een rens- aehtigen heer, zeide hij toen. Goddank, dat is tenminste alweer een vijand van den Keizer minder op aarde. Maar wat een zeldzame dappere man was hij. Ja, dapper, dat was hij. Wat een kranig soldaat zou hij geweest ziju! Wat een pracht stuk van een huzaar voor Bercheny s troep. En wat verduiveld stom om zich zoo tegen den keizer te verzetten. Daar ik te moe en ellendig was door al het vreeselijke, wat ik gezien had, bleef ik zwij gen. Savary lachte en gaf me wat cognac te 6 rink en t:i; zijn kleine veldflepch. Daarna reikte hij haar ook aan Gérard over, die er eenige teugen nit nam en haar toen aan den generaal teruggaf. Laat ons nu van hier gaan; we liehhen hier niets meer te doen en moeten zoo snel mogelijk naar den keizer gaan om hem rap port uit te brengen over al het gebeurde, zei daarop Savary. Maar al deze papieren van Bernac moeten wij hij elkander doen en mee nemen, want uit eenige blijkt maar al te dui delijk, dat ook hij in enkele komplotten be trokken is. Maar kijk eens, wat hebben we hier, en dit zeggend haalde hij een juist vol tooiden brief te voorschijn en begon hem voor te lezen: „Mijn beste Cadulle ik bid u, zend mij per keerende post nog zulk een flesehje, als ge mii ongeveer drie jaar gele den gezonden hebt. Ik bedoel dat afkooksel van amandelen, dat geen sporen nalaat. Ik heb bijzondere redenen, waarom ik u drin gend verzoek het mü in den loop van de vol gende week toe te zenden; wacht dus niet langer dan noodig is. Als ik u somtijds bij het een of ander van dienst kan zijn, bijvoor beeld bij den keizer, zeg mii dit dan maar gerust en ik zal al mijn invloed hij hem aan wenden om u te helpen. Wel, wel, dat is wat moois. Onze vriend Bernac is dus ook nog een giftmenger op den koop toe; zie maar eens, die brief is ge- adresseerd aan een Ghemist te Amiens, Lk zon wel eens willen weten, voor wie dat af treksel van amandelen, de geen sporen u* laat, bestemd was, en gij?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 14