Slobkousen. ÏPiW. &wee/ïztJjsej7. T&arteyorJssrrasit 27.FeJe/J770. Visite pantoffels. ineï doodelijken afloop. In het Gasthuis werd svarieden jaar 487 maal eerste hulp verleend behalve de malen dat er in Maria-stichting en St. Joannes de Deo, hulp verleend ie. .Ook betoogt spr. dat meermalen zuurstof ge vraagd wordt. Ook zou spr. aan politie-agen- ten onderwijs willen geven in het verband leggen, werken met dreggen, enz., enz. Een dienst voor Eerste Hulp zou, volgens epr. gemakkelijk en niet zeer kostbaar in-, gericht kunnen worden met behulp van par ticuliere organisaties en bijstand van eenige medici. ■Er ontbreekt veel in de gemeente voor spoedige hulpverleening. De beer KRUSEMAN betoogt dat B. en W. ,wel overtuigd zijn van het nut van zulk gen dienst, maar de heer Merens overdrijft 'loeh wel wat als hij de toestanden hier ver gelijkt met die in den Balkan, (gelach). (Wij zijn in het gelukkig bezit van wel 70 practiseerende geneesheeren. Dat is deskun dige hulp. Spr. meent dat er direct politie en hulp bij de hand is, en dat dus een Idienst voor ongelukken niet noodig is. Bij een ongeluk in de Nieuwe Gracht waren wel zeven dokters en twee zuurstofapparaten aan wezig. De heer MENENS houdt het nut. van zulk pen dienst vol, maar meent niet veel woor den meer behoeven te verspillen, als de zaak zoo geridiculiseerd wordt. De VOORZITTER voegt er nog aan toe dat B. en W. inderdaad de noodzakelijkheid van zulk een dienst niet is gebleken. Do heer NAGTZAAM zou het niet wen- eehelijk achten om de namen te vermelden, in het verslag van den Keuringsdienst van personen die door de rechters vrijgesproken zijn, maar wel van die personen die veroor deeld zijn. De heer SLINGRNBERG is het met die opvatting niet eens en acht vermelding van namen niet gewenselit. Indertijd hebben Ge- dep. Staten goedkeuring geweigerd aan een bepaling, dat namen zouden gepubliceerd worden. De heer POPPE acht het zeer wenschclijk dat de namen vermeld worden, desnoods als het veroordeelingen betreft, met naam en straat en huisnummer. Dc VOORZITTER zou de zaak nader over wegen. Mr. HEERKENS TlliJSSEN wijst er op dat de zaak zoo eenvoudig niet is. Oils Wet boek kent de publiceering van namen als bijkomende straf, en liet is dus dc vraag of B. en W. zoo maar t e oordeelen hebben ,over het a! of niet publiceeren van namen. De heer NAGTZAAM voelt dit formcelc bezwaar van den heer Thijssen niet. In het het Amsterdamsehe Gemeenteblad worden dc namen gepubliceerd. De heer BREGONJE wijst er op dat het hinderlijk is dat op vaccinatie-bewijzen voor komt het woord: gratis en verzocht van B. en W. nadere overweging toe om dit weg te laten. Verschillende subsidies werden p/.:li lerecn- volgens toegekend, alle volgens voorstel van [B. en W. De heer Dr. v. d. BERG vraagt, om spoe dig© behandeling van het verzoek van het „Witte Kruis" om een subsidie voor den bouw van een derde douche-badhuis. Het ligt in dc bedoeling van B. en W. om die zaak tegelijk met de overdekte zwem- en badinrichting en de inrichting van den hoer Sprenger te behandelen. Spr. acht dat ver keerd. De VOORZITTER antwoordde dat het in derdaad in de bedoeling lag om het ver zoek te behandelen tegelijk met de zwem inrichtingen. Spr. had gehoopt dat zulks zeer Spoedig zou gebeuren. Het duurde echter langer dan verwacht werd. Nu zal spr. zijn heat doen om het verzoek van liet douche badhuis spoedig te behandelen. Na een opmerking van den heer Merens over de subsidie aan den heer Sprenger te geven en omtrent de samenstelling van de commissie van controle, drong de lieer NAGTZAAM aan op hoogere subsidie aan de vereoniging tot Bestrijding der Tubercu lose. Het betreft hier een gemeente-belang. Spr. stelt voor de post met f 1000 te ver hoogen. De VOORZITTER wijst er op, dat hot een vereeniging is, die met toenemend te kort werkt. Men begeeft zich op een gevaar lijken weg, als men in zulke gevallen het gat wil stoppen. l)e heer SLINGENBERG achtte niet noodig f 1000 te geven, maar achtte f 500 voldoen de. Dan kan de vereeniging ook hooger sub sidie krijgen van gemeente en Rijk. Hij wijst op het nut der vereeniging. Het voorstel van den heer NAGTZA AM wordt verworpen met 20 tegen 3 stemmen. Het voorstel van den heer Slingeriberg werd aangenomen met vier stemmen tegen. Hoofdstuk' II wordt goedgekeurd. Bij liet hoofdstuk „Onderwijs" wijst de heer NAGTZAAM op te lange vacatures bij het onderwijs, waarvan hij eenige voorbeel den geeft. Verder wijst de heer Nagtzaam er op dat elk jaar ongeveer oen derde van het aantal leerlingen dat zich aanmeldt voor de school voor zwakzinnigen wordt afgewe zen. Dat acht spr. in alle geval niet wen- schelijk. Reeds in 1911 werd daarop gewe zen. Ook klaagde spr. er over dat de ver- lioogingen voor de onderwijzers te laat wor den toegewezen. Spr. zou deze willen toe kennen het half jaar voordat-zij van kracht worden; nu geschiedt zulks daarna. De heer SCHRAM acht de school op het Keizerrijk niet zeer geschikt als school voor zwakzinnigen. Hij verzocht B. en W. daar naar een onderzoek in te stellen, alsook naar de wenschelijkheid van reorganisatie van dit onderwijs. Spr. zou een voorberei dende klasse wensehen. De heer Mr. HEERKENS THIJSSEN kan zich wel vereenigen met de opmerking van den heer Nagtzaam over te lange vacatures, maar wijst er tevens op dat door het te lang aanstellen van tijdelijke leerkrachten, men aan die krachten, als zij niet absoluut ongeschikt zijn, gebonden wordt. De heer NAGTZAAM meent dat het zulk ernstig bezwaar niet kan ontmoeten om de kinderen sehoolbaden te laten gebruiken on der schooltijd. In Amsterdam ondervindt men er geen nadeclige gevolgen van. Hier verzet zich de schoolopziener er tegen. Doch wij behoeven daarvoor niet te zwichten, als wij overtuigd zijn dat het in het voordeel van de kinderen is. De opziener is niet de hoogste macht en dc raad heeft de macht zich tot andere autoriteiten te wenden om de mogelijkheid tot het nemen van baden onder schooltijd te bevorderen. Het zal liet nemen van baden zeker be vorderen. De heer v. d. BERG beaamt dat het aantal sehoolbaden grooler zou kunnen zijn als Jiet onder schooltijd gebeurt en zou dat gaarne wensehen. De lieer v. d. Berg zou willen beproeven of dc inspecteur niet toe wil ge ven. De lieer DOOSJES zou de kwestie der sehoolbaden langs minnelijken weg opgelost willen zien. Om naar den minister te gaan, voelt spr. niet veel. Hij zou het zelfs niet pleizierig vinden als de gemeente in het ongelijk zou gesteld worden. Spr. verwacht te dezen opzichte veel van het nieuwe insti tuut van den schoolarts. Betreffende het onderwijs voor zwakzin nigen zou spr. willen wachten. Het is nog in de kinderschoenen; het bestaat pas vier jaar. Voor een voorbereidende klas, ge wenselit door den heer Schram voelde de inspecteur in deze omstandigheden niet veel. Spr. wil nu afwachten hoe dc school op het Keizerrijk zal ingericht worden en jneent dat het: daar een goede inrichting kan worden. Dat er zulke lange vacatures zijn en zoo lang tijdelijke krachten gebruikt worden, ligt aan verschillende oorzaken, b.v. aan de voorbereiding der jongste salarisregeling en aan de instelling als proef van een zevende leerjaar. Zijn deze krachten goed, dan kan men ze ook wel no. 1 op de voordracht plaatsen. Moreele verplichting ontstaat ech ter niet. De heer BREGONJE zou uitbreiding van het gyrnnastiek-onderwijs wensehen b.v. des Woensdagsmiddags, waarop de heer Loosjes antwoordt dat het niet aangaat om leer krachten daarvoor aan te stellen en een Aan de School van Kunstnijverheid werd f 5000 subsidie verleend, aan het Museum van Kunstnijverheid wenl i 500 (subsidie ver leend. Bij de subsidie voor de Ambachtsschool vraagt de lieer NAGTZAAM hoe de rege ling h'ier is voor kostelooze toelating van leerlingen aan die school. Het aantal be draagt, hier maar drie, en te Alkmaar een school, ongeveer even groot, bedraagt het 68. Daat men eerst de plaatsen doorbetalen de bezetten en dan de rest door onver- gendcu of door hen, die weinig betalen kun nen? De lieer RIN KEMA antwoordt, dat het aantal leerlingen dat kosteloos kan worden toegelaten ongelimiteerd is. Of de ouders al of niet kunnen of moeten betalen, wordt minutieus onderzocht maar het aantal aan tal aanvragen om kostelooze toelating is hier zeer miniem. Of vereenigingen dan voor leerlingen betalen weet spr. niet. Het ver schil tüsschen Alkmaar en Haarlem moet in de mindere aanvraag gezocht worden. Spr. zegt dat het gebeurt dat ouders, die hot eerste jaar niets betaalden, van zelf aanbie den om wel wat te betalen in het tweede jaar, omdat zij dat zelf op prijs stellen. Dat gaat liet bestuur niet tegen. Daar staat tegenover dat, wanneer later blijkt, dat som migen niet kunnen of niet konden beta len, liet te veel betaalde geweigerd of te ruggegeven wordt. De heer KLEUNEN BERG deelt mede dat er tamelijk veel gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid voor kosteloos onderwijs, aangeboden door de Schuurman Schimmel en Van Outer en Stichting en dergelijke. De heer RINKEMA beaamt dat, doch voegt er aan toe, dat het bestuur zulks heel dikwijls dan niet weet. Verder dat zulks vroeger dikwijls gebeurde, doch sinds het Rijk de gelegenheid tot kosteloos onderwijs openstelde, gebeurt zulks niet meer, hetgeen spr. betreurt, want het was een steun voor liet bestuur. De lieer POPPE zegt den heer Rinkema dank' voor die inlichtingen en zal niet na laten het volgend jaar andere voorstellen te doen. Bij de post subsidie aan de Industrie- en Huishoudschool stelde de heer NAGT ZAAM voor die subsidie alleen te verleenen op voorwaarde dat leerlingen kosteloos wor den toegelaten. Dit geschiedt niet en dit achtte spr. zelfs in strijd met de bepalingen van de provinciale subsidie, die de school geniet. Er wordt op gewezen, dat indertijd die subsidie werd toegekend om dc begroo ting sluitend t.c maken. Bovendien worden leerlingen op de school geplaatst door mid del van vereenigingen. Na uitvoerige discussie werd het voorstel verworpen met zeven stemmen vóór. De heer NAGTZAAM zeide o.m. niet te vreden te zijn met de mededeeling dat. de leerlingen gebruik kunnen maken van de school door particulieren of door instellingen die do kosten dragen. De, kinderen moeten niet afhangen van de liefdadigheid. De heer BREGONJE achtte dit voldoen de, Als het particulier initiatief niet vol doende is, Iaat dan dé gemeente ingrijpen. Aan de teckensehool van de St. Jozefs- gezellen-vereeniging, alhier, werd een ver hoogd subsidie verleend van f 1200. Voor de patroonsleergangon van het huisschilders ambacht werd eveneens subsidie verleend. De heer NAGTZAAM dringt aan op toe kenning van subsidie aan het. Centraal Ge nootschap van Kinder-Vacantie-kolonies en Kinderherstellingsoorden en wel eene van f 500. Dit zou een erkenning zijn van de verdiensten van het Genootschap dat zeer preventief werkt,. Spr. .doet het voorstel daartoe. De heer SCHRAM verzekert liet twijfel achtig voorrecht te hebben bestuurslid te zijn van liet Genootschap. Als hij niot ver zekerd was dat het absoluut noodig was, zou spr. zeker zijn stem niet aan het voor stel geven. Waar aan de Tubereulose-ver- eoniging f 1500 is gegeven, vraagt spr. ook deze subsidie te geven. Het voorstel om f 500 subsidie te geven wordt aangenomen met algemeene stemmen, op die der wethouders na, De subsidie aan de vereeniging voor Vak onderwijs werd niet toegestaan, volgens voorstel van B. en W. Hoofdstuk VI werd goedgekeurd. De heer MODOO zegt dat het de laatste maal is dat hij voor een verhoogd subsidie aan Haarlem's Muziekkorps van f 15.000 subsidie zal stemmen en zal er niet in toe stemmen dat liet blijvend zal worden, voor al mei het oog op de gcmeente-financiën. De heer LASSCHUIT maakt dezelfde op merking, toegevende dat de vereeniging Haarlem's Muziekkorps haar best doet om het korps vooruit te brengen. Hij heeft laatst voor de subsidie gestemd, meenende dat het voor één jaar was. De post wordt goedgekeurd. De heer SCHRAM dringt aan op Zondag- rust voor het personeel der Stadsapotheek. De voorzitter zegt overweging toe. Hoofdstuk VIT, VIII en IX worden goed gekeurd. Bij post 233 vraagt de heer VISSER dat B. en W. de aandacht zullen vestigen op de abnormaal hoogo rente der particuliere banken van leening. Ook vindt de verkoo- ping door de Pandhuiswet voorgeschreven niet altijd plaats. Spr. verwacht dat B. en W. een scherp onderzoek zullen instellen. De VOORZITTER meent dat dit door de Commissarissen reeds geschiedt, hetgeen door den heer Visser ontkend wordt. Hij acht zulks niet tot de competentie van de van de commissarissen. B. en W. zullen het onderzoeken. Hoofdstuk X en XI worden goedgekeurd en hiermede zijn de uitgaven afgehandeld., Alsnog, wordt nu, hoewel de avond reeds gevorderd is, met de behandeling der Inkomsten begonnen. Hoofdstuk I en II tot post 19 werd goed gekeurd. Bij post 19 stelde de heer POPPE voor 110 opcenten, te heffen op de hoofdsom dei- belasting op het personeel voor huurwaar den van f 460500; en van 120 voor be dragen van boven dc I 500. Hij meent dat daardoor een onrecht hersteld wordt aan velen aangedaan. De heer DE BRAAD wil dit voorstel be handelen. tegelijk met de ingediende motie van den heer Slingenberg. De héér v. STYRUM wijst er op dat wij bezig zijn met de begrooting en dat de heer Poppe een concreet bedrag moet noemen om daarmede den post te verhoogen. De heer POPPE stelt dan voor den post van f 210.000 te verhoogen met 27.000. De heer SLINGENBERG zou een besluit willen uitstellen, omdat het zeer ingrijpend is. Met het oog op de Gemeente-wet acht spr. het ook niet mogelijk. Verder zou er ook wijziging inde verordening noodig zijn. Spr. zou ook het advies van B. en W. wensehen. De heer DE BRAAL voeit veel voor het voorstel Poppe, doch zou er dadelijk geen besluit over willen nemen. De heer POPPE stelt zijn voorstel in han den van B. en W. Hoofdstuk II en III tot post 28 wordt goed gekeurd. Op post 28 maakt de heer NAGTZAAM aanmerking en vertelt dat de schoolgelden hier veel hooger zijn dan b.v. in Groningen waar f 36000.is ontvangen. Arnhem waar f 40000 ontvangen, Dordrecht, Utrecht, enz. Hier ontvangt men f 85000. Hier is het school geld gemiddeld f 13.per kind; te Gronin gen maar f 5.en te Arnhem f 6.50. In andere steden bedraagt het aantal kosteloos toegelaten kinderen wel 56 procent en hier maar 171/2 procent. Welke maatstaf wordt hier toegepast? De heer LOOSJES antwoordt dat vergelij king met andere plaatsen niet opgaat. Hier verplaatsen zich de hoogere scholen heel langzaam tot scholen voor M. U. L. O. De heer Loosjes Vraagt wat de heer Nagtzaam nu eigenlijk wil. Of hij ontevreden is, dat. in Haarlem zooveel schoolgeld betaald wordt, dat het zoo gunstig afsteekt bij andere plaat sen? Dat is een reden om te juichen, nie® om te klagen. Spr. verzekert dat niemand! gedwongen wordt schoolgeld te betalen, als hij niet kan. Maar de mensohen willen zelf graag wat betalen, en geen ontheffing vragen. Spr. acht dat een gelukkig verschijnsel. Er wordt juist nooit geklaagd over het school geld. De heer BREGONJE vraagt of de heer; Nagtzaam wel weet dat juist de plaatse» welke hij noemt, wat de loonstandaard van den werkman, althans wat spr.'s vak betreft, bij Haarlem ver achter staan. De heer NAGTZAAM antwoordt niet te heb ben willen bctoogeu dat het schoolgeld moet verhoogd worden, doch hij hoeft cijfers ge noemd in verband met 't antwoord v. B. en W« in do beantwoording der afdelingsverslagen. Dat de mensohen geen ontheffing vragen, lie- wijst niets. Men betaalt liever schoolgeld, dan naar het stadhuis te gaan. Zij beschou wen het als een eer te betalen, hoewel zij het geld voor voeding of kleeding noodig hebben. Spr. zegt dat op de openbare seho- len het aantal kosteloos toegelaten leerlin gen 17G; pet. is en op dc bijzondere is dit 23 pet. Spr. wil geen oneerlijke concurren tie inet dc bijzondere aangaan, doch het kant in dio omstandigheid nadeelig zijn voor de openbare en voordeelig zijn voor do bijzondere school, die meer leerlingen zullen trekken. Hoofdstuk III en IV tot 66a, werd aange nomen. Bij poet 66a stelde dc heer SLINGENBERG voor den post met f 700.te verhoogen, teneinde door de omliggende gemeenten de verhooging van salaris te laten betalen voor den directeur van den keuringsdienst en van het bacteriologisch instituut. De hoer KRUSEMAN ontraadt aanneming van dit. voorste). Haarlem beeft belang bij bygiène in de omliggende gemeenten; dan behoort Haarlem ook haar zeggenschap over de directeuren te behouden. Bovendien staat in do 'besluiten vermeld dat do kosten der directeuren niet door de buiten-gemeenten zal worden gedragen. De VOORZITTER zegt dat. het nimmer de bedoeling is geweest van B. en W., de bui tengemeenten deze salarissen te laten be talen. Spr. beeft dien indruk nooit gehad ori de buitengemeenten meenen het ook niet Do beer SLINGENBERG trekt daarop liet voorstel in. Hoofdstuk IV en V wordt goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt do liegroo- ting goedgekeurd. Do heer v. STYRUM! brengt don voorzitter cn het college van B. en W. en de amb tenaren namens den Raad dank voor de sa menstelling der begrooöng. Spr. vreesde dat de oudo traditie om "de begrooting in één dag af te handelen niet gehandhaafd zou blij ven. Om kwart voor twee werd eerst begon nen met de artikelsgewrjze behandeling. Toch' is de begrooting gereed gekomen, en dit is meent spr.. voor een niet gering deel aan de goede leiding van den voorzitter te danken. Spr. brengt hem daarvoor hartelijk dank. (Applaus.) De VOORZITTER dankte den heer var Styrum voor z-iin vriendelijke woorden, en verder don Raad voor do aangename wijze. deze zitting af te doen, en hem (den voorzit ter) in staat te stellen mé! zijn zwakke stem do vergadering te leiden. De vergadering werd om over half zever gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN, Terug te bekomen bij: Th. Rooyers, Brou wersstraat 101, een kinderportemonnaie; Bu reau van Politie, eenige valsehe tanden; M. Dikmans, Teylerplein 43, een hakkershoekje; J. Rietman, Leidschestraat 147, een zakmes; B. Bonke, Burgwal 74rood, een tooneelkijker; J. Blokker, Gen. de Wetstraat 61, een school- tasch; L. van Bokhoven, Oranjestraat 43, een slagersmand; C. de Braai, Jaehtwerf, Noor der Spaarne, een roeiboot; C. Cornet, Fabri- eiusstraat 16, een leesboekje; J. Lamme, Brou wersvaart 20, een brug van een schoen; J. v. Kampen, Groendaalsteeg 9, een damestasehje. moest krasse geneesmiddelen behandeld va ren, De laatste Acta Apostolicae Sedis brengen het verblijdend bericht, dat de zaak ter zalig- en heiligverklaring van Bernadette Sotibirous, van Lounies, aanhangig gemaakt is. Gaarne zou de Pans tot de heiligverkla ring van den Pastoor van Ai's overgaan, maar nog steeds ontbreekt het groote wonder, dat den doorslag geven moet. Men koesterde de levendigste hoop, dat door Zijne voorbede een geval van kanker hij de schijnbaar onmis bare overste van een klooster zou gene zen. Maar tot nu toe blijven alle smeekingen onverhoord. De Paus hoeft een belangrijke Breve ge richt tot de Zwitsersche Bisschoppen, ant woord op hun schrijven ter gelegenheid van hunno laatste bijeenkomst. Z. H. roemt hunne gewoonte jaarlijks een Bisschopsvergadering te houden en verheugt zich er met hen over, dat na de vele stormen die hun land in den laatsten tijd beroerden, men nu eindelijk tot een zekere mate van vrede en rust gekomen is en tot een dragelijken toestand. „Gij, 7,egt de Paus wijt dit. en zeer terecht, aan den steun van den H. Stoel, die u nooit ont broken heeft. Niettemin moet men niet na laten dit voor een gedeelte toe te schrijven aan uwen voortdurenden ijver. Maakt u nu met vreugde deze rust, die gij door onophou delijke inspanning verworven hebt, ten nutte, maar vertrouwt er niet al te zeer op, daar steeds de vijanden voortgaan met het opwek ken van haat voor de Kerk, en de U toever trouwde geloovigen steeds aan de grootste ge. varen blootstaan". Deze Pauselijke raadge ving is ook elders toegepast. In een herderlijk schrijven vermeldt de Aartsbisschop van Liverpool, dat het aan tal Katholieken in zijn diocees iii de laatste tien jaar van 38.000 tot 270.000 is aangegroeid. Weliswaar ïneerendeels door toename der be volking, doch ook door 10.000 bekeeringen. Wat zich verwezenlijken zal van de hel ring dei Bulgaarsche en Macedonische exar- chisten tot de Latijnsch Katholieke Kerk zal de lijd moeten leereu. Regeeriugszaak is het niet. en kan liet moeilijk worden. Toch schijnt dit het eenige middel tot behoud hunner na tionaliteit, zoc'»)«t er nan'- een middel ge- ze,dijken. Te dien einde heeft zich eene com-eeniging als centrum van al het. parochiale 1 Schreven heeft, president van het feesten- een hunner is aangewezen om de zaak met,van den Aartsbisschop van Agram, heeft de Mgr. Joseph, exarch van Constantinopel testichting van dit gebouw mogelijk gemaakt, bespreken. Het ware te hopen, dat dit tot bet ge Zoo langzamerhand krijgen Rome's straten wenschte resultaat leidt, en de 11. Stoel in weer hunne gewone physionomie. 't Is als- geenszins, o-a. in het wonderschoon crescendo dat, het toestroomen der pelgrims aanduidt, terwijl de gewijde liederen Tota pulchra en Ave Marie Stella in Gregoriaansclien stijl gehouden, het gewijde karakter verhoo- hot Balkan gebied eenigen invloed kunne uit- j of iets ontbreekt wanneer men niet de troep-gen. Het öratorram eindigt met den oefenen. WTie zich nog vleide met de tot-ies der in hun typische mantels gekleeddezang der genezenen na een zegen m 'stamlkoming der hereeniging der OosterschcSeminaristen overal ontmoet. Ook de schoolAllerheiligste in een prachtig m^es.uen met do Westersehe kerk heeft deze illusie ze- voor gewijde muziek hervat hare cursussen,Jplechtig kooi. Ave Maria, Ave Maria, Ave kor wel verloren door alle berichten der wan-die dit leerjaar gecompleteerd worden door Maria. daden der schismntieken tegen de katholle- een cursus in compositie. Ongelukkigerwijs ken gepleegd. En wie op cenig goed hoopt van moet zij zich nog steeds tevreden stellen met dien met kunst en vliegwérk in elkaar gezet-de zeer onvoldoende geleende lokalen. De ten Alhaneeschen staat, die bovendien nóg middelen om een eigen, voor het doel ge- naar alle waarschijnlijkheid een protestant- schikte woning te verkrijgen, blijven ontbre- sche koning krijgt, rekent ook huiten den .ken. waard. Met politiek moet ik mij hier eigen- 't Is om van te watertanden, wanneer men lijk niet afgeven, maar toch kan ik niet na-j de beschrijving van het nieuwe R. K. Sana- rnité. Aan den optocht namen deel vertegen woordigers van 500 steden, waaronder de burgemeesters van Milaan en Rome, leden van verschillende genootschappen, studenten, leerlingen van muziek- en kunstscholen, enz. enz. Elke gemeente had een banier door een vaandeldrager in eostuum gedragen; een bon- Bij al het schreeuwend leelijke dat Italië in den laatsten tijd te zien geeft, en met welks relaas ik dit schrijven aanving, is toch ook nog iets van liefelijker aard te hoeken. Italië eert een barer grootste zonen in het eeuwfeest zijner geboorte, den onsterfelijken Verdi. Volgens Pucciiii is de muziek van dien maestro vooral van belang, wijl zij de Ita- brons. Bij het hotel Minerva gekomen, waar het venster der kamer, in welke Verdi stierf; met zijn portret in artistieke omlijsting ver sierd was, hield de imposante stoet sti! -n-a- lueerden de banieren. Eveneens werd halt ge- honden op liet Michel Angelo-plein. waar Verdi's monument verrijst en ook hier sa lueerden de banieren en speelden de muziek korpsen Verdische muziek. Na aan het Rusthuis voor oudo ar fis ten, door Verdi gesticht, voorhij geti'okken tc zijn, werden de kransen enz. enz., op een daarvoor bestemde estrade neergelegd, om naar ziju grafmonument te worden overgebracht. Des avonds was het. feest in het Scala-theater, dat na een redevoering van den senator Arooleo, I met een grandioze uitvoering der Requiem- Het komt mij voor, dat bij geen volk groo- ter dualisme bestaat dan bij het Italiaansche. Op kunstgebied trekt bet ons aan, openbaart ons schoonheden van elk genre, zoo het ine allen overtreft, heeft hte elders toch slechts evenknieën, geen meesters. In alles wat kunst 'pa te beletten en hen Constantinopel weder het voorbijrijden heb ik gezien dat ue nw™"^fa!" welk'een"evolutie!'ïft en natuur betreft, gaat van Italië «ene be te ontnemen. Wat heeft die Paus niet ge H. Kruiskerk, wier eerste steenleggi tg nok'met groot élan Verdi's koring uit zonder weerga. Maar het volk.- schreven, gesmeekt om hulp alles te ver-der eerste handelingendezer herdenkingslees- - i Tn parma de het dichtst karakter, zoowel in het algemeen als ludm geefs! Het weinige dat gedaan is, waarin hun ten was, uitwendig geheel voltooid is, op den eeuwfeest gevierd. in i laats „rooto a—1 -i™* «f Vtet. *nn overdreven zijn te be- rtdringen te/minste gestuit werd is toch klokketoren na. Aan het inwendige ontbreekt jb* Bussetto C als altijd eindigen met een zich opnieuw nes telen der Turken in een reeds op hen ver overd gebied. Jri'ijpt de hand er in om deze met dukaten Op dit punt is nooit iets nieuws onder dete vullen en kwistig te strooien. De commis- zon. Nog zoo .frisch ligt mij in het geheugen sic voor de Constant ijnsche herdenking klaagt het. in Pastor gelezene vruchteloos pogen van eveneens dat schier niemand iets bijdroeg C'alixtus m om de vorsten te bewegen voor de kosten. Alles moet uit 's Pausen kas den Turken het verder doordringen in Euro- komen; wie deze vult blijft, een raadsel. In te beletten en hen Constantinopel weder bet voorbijrijden heb ik gezien dat de nieuwe Hoogstens op een smal kiertje, waar een liaaneeh karakter heeft doen keunen m ap- -1.1, voorschijn nooit SnS telijk is de afstand die zijne eerste opera's van den laatsten „Falst-aff" scheidt. En toen Verdi dit meesterwerk schiep, was hij over de tachtig jaar oud. Slechts hij Wagner vindt men een even sterke ontwikkeling en evolutie. Van „de welk een evolutie! In voort door den H. Stoel alleen, met hulp der Honga ren, verricht. Belgrado, Lepanto, de beide eerezuilen der Pausen; van de zijde der we- reldsche heerscher6 niets dan schandelijk ver zuim en geintrigeer en politieke knoeierijen. Serajewo, de hoofdstad van Bosnië, is onder Oostenrijksch bestuur tot een bloeiende stad 1 geworden, wier 60,000 inwoners voor 't meo- rendeel R. Katholiek zijn. De eerste Aarts bisschop Mgr.- Stadler, stichtte een echoone kathedraal en nu is een flink gebouw OPSTe- nog schier alles. Van muziek gesproken de H. Maagd van Lourdes heeft den maestro Magni geïnspi reerd tot het componeeren ter Harer eere van een Oratorium, dat hij den naam geeft van „De Koningin der Pyreneën". Het bestaat uit drie deelen: de val der men sohen en de belofte der Onbevlekte: de ver schijning der Heilige Maagd, Heilige ontroe ring der wereld, pelgrimstochten, wonderen, triomfkreet. De eerste uitvoering was een ware triomf saisou zijn Reqniem-mis in het Kon. theater uitgevoerd door 120 instrumentisten, en met alleen vele zangers uit Parma en Bologna, maar 250 koristen waren uit Parijs gekomen om den maestro te huldigen, onder leiding van den directeur van 't Parijseh Gonserva- toire. Aan ons in Rome is de uitvoering dezer Mis voor 21 Nov. beloofd in het Augustio. In Milaan heeft een groote feestviering j plaats gehad op den 12d en October, o.a. dooi i dueel stoot af. Het zou overdreven zü» weren, dat er niets goeds in is, doch degron - toon is antipatisch. Er ontbreekt iets en we een zeer groot iets aan hunne zedelijke ooro positie. Het spreekt dat dit verschillend is iö de verschillende provincies, daar er groo* rasverschil bestaat, en dit met alleen tus< schen Noord en Zuid. Natuurlijk zvju er uU zonderingen en vindt men ook hier edele zi len, hooge karakters, maar „les excepti Iprouvent la régie". waarop hïj moflowrrktie om de bee-rooting ynr.ht won 1 om tlGZC vcrccincriiii? veivve- riunx, door uo v>i 110.110^11*5 jvtnuuiiciiü v tsr- »uui uc*1 j -r> -»• 1 1 4,4,» - TT ol on» rnni Imln TTiNno-G- 1 Tl Oir KfhlOr allCS. blUU, Wt!IU tut DiU 4» wx AA K •tD»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 22