BUITEN L A N D/ BINNENLAND NIEUWS l!IT OEN OMTREK KORT OVERZICHT. Qpmen^tie Berichfon. BENNEBROEK. en later den hoek bij den heer Chr. v. Meer moeten maken, in geen be-mre con ditie komen. De St. Jeroenswe-r van at' TV i' helminastraat langs de openbare school U nog smaller dan de Molenstraat. Spr. zou er meer voor voelen, te trachten om de be staande wegen verbreed te krijgen. DUITSCHLAND. De regentkwestie in Beie- (/en zal spoedig geregeld worden, zoodat de tegenwoordige regent den troon kan beotij ,*en. PORTUGAL. Een Engelsch journalist is 'gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid 'aan de onlusten. AMERIKA. De officieele uitslag der ver kiezingen is nog niet hekend; men verwacht (dat ze onwettig verklaard zullen worden. RUSLAND. Lord Rothschild heeft aan Kardinaal Merry del Val naar de echtheid gevraagd van een tweetal docume'nten, die pleiten tegen het hestaan van een ritueelon moord. De Kardinaal zegt, dat zij echt zijn. I DUITSCHL A ND. Het regentschap in Beieren. 1 De koning van Beieren is, naar men weet, 'reeds jarenlang ongeschikt om te regeeren 1 en dus wordt de regeering waargenomen door een regent. Den laatsten tijd ie ter sprake 'gekomen om de regentschapskwestio zoo te 'regelen, dat in de grondwet van 1818 eenelau- sule wordt gevoegd, volgens welke de regent het regentschap voor geëindigd en den troon i voor onbezet verklaren kan, wanneer de ko ning door lichamelijke of geestelijke gebre ken genoodzaakt is de regeering aaii een re gent over te dragen en er na 10 jaar geen uitzicht bestaat, dat de koning de teugels van het bewind weder in handen k-an nemen. In dat geval moet onmiddellijk de Landdag bij eengeroepen worden, ten einde zijn goed'keu- ring te hechten aan de gronden, waarop de blijvende ongeschiktheid tot regeeren gecon- etateerd wordt. Een ontwerp van deze strekking is bereids hij den Landdag ingediend. 1 Men hoopt zoo 6poedig mogelijk deze zaak tot oplossing te brengen en het zal niet lang meer duren voor prins-regent Ludwig als ko- ning Ludwig III den Beierschen troon zal be klimmen. Aan de B. Z. am Mittag wordt uit Mün- cheu gemeld, dat een oommissie van genees- heeren op het slot Fürstenried nogmaals een onderzoek naar den gezondheidstoestand van koning Otto heeft ingesteld. Naar verluidt, constateerde de commissie een ongeneeslijke verlamming van het overigens betrekkelijk gezonde lichaam. PORTUGAL. Een Engelsch journalist gearresteerd. Een groote flater schijnt de regeering der Portugeesche republiek te hebben begaan, zoo •ehrijft de correspondent van de „Tel." te Lon den. Naar uit Lissabon werd gemeld, liet zij al- laar den correspondent van het groote Lon- èenscbe dagblad „Morning Post," den het-i Aubrey F. E. Bell, in zijne woning anesteeTen. Men verdenkt hem ecnig aandeel te hebben ge had in de jongste onlusten te Lissabon, tegen het republikeinsehe bewind aldaar gericht. Kaar verluidt, werden in zijne woning compro- mitteerende documenten in beslag genomen. Dat laatste ia, in zeker opzicht wel mogelijk. In zijne correspondenties in de „Morning Post verheelde de h. Bell nimmer zijne sympathie voor do Portugeesche monarchisten. Het is daarom niet onwaarschijnlijk, dat bij af en toe brieven van hen ontving voor zijn werk. Maar dat is vol strekt geen bewijs voor zijn aandeel in eenige samenzwering tegen de Portugeesche republiek. De heer Belle staat bekend als een zeer degelijk journalist, van wien men een zoodanige han deling niet verwacht. Hij is sedert jaren cor respondent van de „Morning Post," wier redac tie verklaart, voor zijne belangeloosheid ,in te •taan. Zij heeft zieli terstond in verbinding ge steld met het Foreign Office alhier, om de in- vrijkeidsstelling van den heer Bell te bewerken. Wel van belang is hetgeen de nu gearresteerde in zijn laatste correspondentie schrijft: hij zal niet vermoed hebben zoo spoedig aan dc lijve de waarheid te zullen ondervinden van hetgeen hij mededeelt. „De regeering is er in geslaagd," zegt hij, „de openbare orde te handhaven of te herstel len, maar de toestand (te Lissabon) blijft niette min ernstig. Vruchteloos beproeft de (Portu geesche) regeering hare impopulariteit kwijt raken, door de royalisten te vervolgen. De reden der ontevredenheid is gelegen in het aantal ge vangenen en hunne behandeling, en de arres tatie van verdachten, -welke thans op groote schaal plaats heeft, zal lioht leiden tot een andere uitbarsting. Wat het duidelijkst blijkt, is de algemeene walging over de wijze van optreden der huidige regeering. Sommigen wenschen haar door de monarchie te vervangen, anderen door een radi- eale republiek. Maar hoezeer die beide partijen nopens alle andere zaken ook lijnrecht tegen over elkander staan, zij hebben gemeen het ver langen bevrijd te worden van het huidige be stuur, onder hetwelk niemand is beveiligd tegen plotselinge arrestatie en gevangenschap." AMERIKA. De presidentsverkiezingen in Mexico. De uitslag der presidentsverkiezing in Mexico is nog steeds niet bekend. Men verwacht, dat ze onwettig zal verklaard worden en 'Huerta dus voorloopig nog aan het roer blijven zal. Wat ook den uitslag der verkiezing mag zijn, te Washington vreest men, dat hij in plaats van aan den uiterst verwarden toestand een eind te maken, deze nog gecompliceerder zal worden. In regeeringskringen aldaar blijft men van meening, aldus de „Tel." dat de verkiezing niets meer dan een wassen neus is, dat Huerta niet het minste voornemen koestert van het pre sidentschap afstand te doen en dat de vreemde mogendheden binnenkort officieel er van in ken nis gesteld zullen worden, dat er geen wettige verkiezing heeft plaats gehad, daar de staten, die in opstand zijn, daaraan niet hebben deel genomen, óf dat hij door het Congres tot presi dent is benoemd. Zou senor Huerta inderdaad door het Congres tot president benoemd wor den, dan hebben de vreemde mogendheden geen enkele reden om senor Huerta niet als president te erkennen. Maar president Wilison heeft ver klaard dat hij in geen geval Huerta zou erken nen, onaer welKe omstandigheden hij zijn titel ook zou verkrijgen, noch ieder ander, die door Huerta president „gemaakt" ie, zoodot de chaos ook dan nog niet in het reine gebracht zou zijn. Generaal Oarranza, de ieider der eonstiiu- tioneele opstandelingen, heeft reede verklaard, dat het binnenland van Mexico weigert eiken candidaat te erkennen;, die Zondag gekozen mocht worden daar de verkiezingen in geen enkel opzicht ais wettig beschouwd kan worden. Hij heeft daarom beeloten den strijd tegen de regeering te zullen blijven voortzetten. m 't Is en blijft daar in Mexico een hoptlooze toestand RUSLAND. Het ritueele moordpoccs. Lord Rothschild heeft zich naar aanleiding van bet moordproces te Kief tot Kardinaal Merry del Val gewend en eraan herinnerd, dat vele leden van het H. College meermalen ge protesteerd hebben tegen da beschuldiging van een rituëele moord der Joden. In dit schrijven vraagt Lord Rothschild of een tweetal docu menten met uitspraken van Paus Innocentius IV en kardinaal Ganganelli, betreffende deze kwestie, echt zijn. Kardinaal Merry del Val zond 18 October het volgend antwoord: Mylord. In antwoord op uw schrijven van 7 October ben ik in staat te verzekeren, dat de daetylo- grapbiscbe copie van bet rapport van Ganga nelli aan de raadsleden van het H. Officie .be slist echt is. Ik kan u dit verzekeren, na ver gelijking met het origineele document dat in het bezit is van het H. Officie. Wat het uit treksel betreft van den brief van Paus Inno centius IV kan er geen twijfel bestaan omtrent de juistheid van het citaat van Raynold, te meer daar Ganganelli er in zijn rapport melding v*n ma a kit. Vertrouwende, dat mijn verklaring u dienstig zijn kan, heb ik de eer, mylord, te zijn uw ge hoorzame dienaar. (w. g.) Kardinaal MERRY DEL VAL. De stukken, die in den brief van Rothschild ingesloten waren en die door den kardinaal echt verklaard zijn, zijn oopieën van een rond schrijven, dat Paus Innocentius IV in 1247 uit gevaardigd heeft en van &en rapport over alle bekende z.g. ritueele moorden. In het schrij ven staat uitdrukkelijk, dat de beschuldiging tegen de Joden aangevoerd, valsch ie, en dat men geen geloof moet hechten aan de be weringen over geheime voorschriften van den J-oodsclion eeredienst. Het rapport van kardinaal Ganganelli, dat bij gelegenheid van een proces, dat geheel op.de zaak Beiliss gelijkt, opgemaakt is, en waarin de kerkelijke overheden te Kief van dien tijd ook betrok ken waren, sprak niet alleen de beschuldiging tegen, maar behandelde ook de andeTe geval len en verklaarde dat in alle gevallen, uitge zonderd twee, geen bewijs te vinden was van schuld van de Joden. Wat nu de algemeene vraag betreft van de mogelijkheid van ritueele moorden, verklaar de de kardinaal, dat het schrijven van Paus Innocentius IV eu.de gelijksoortige verklarin gen van Paus Uregorius IX en G re go rins X ontkennend waren. Hij beriep zich o.a. op de decreten en bullen van andere Pausen, die op bescherming van de Joden betrekking heb ben, als het bewijs, dat de Kerk nooit ge loofd kan hebben, dat de Joden ritueele moor den hebben bedreven. 'tnliaansehe verkiezingsmanieren. Reuter meldt uit Rome: Maandag zijn te Catana, nadat de uitslag der verkiezingen be kend gemaakt was, twee bommen tusschen de menigte geworpen. Vier personen werden gewond, van wie een levensgevaarlijk. Een en veertig leden der Arbeidersbeurs werden gearresteerd. Te Sulopaca werd tijdens de verkiezingsrelletjes een persoon gedood. Te Tareute stortte tijdens een manifestatie een balcon in met het noodlottig gevolg, dat een persoon gedood en drie gewond werden, van wia een levensgevaarlijk. Bijna overal hadden meer of minder rumoerige manifestaties plaats. HOFBERICHT. Maandag arriveerden ten paleize het Loo mevr. Wittert van Hoogland, eehtgenoote van Hr. Ms. ordonnaneeofficier, en dochtertje, die gedurende deze week de gasten zullen zijn van H. M. de Koningin en Prinses Juliana. UIT DE STAATSCOÜRANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen voor het district Noord- en Zuid- Beveland, de heer J. J. Ochtman, oesterkwee- ker te Goes. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Nov. bevorderd tot hoofding.-dir. Rijkswaterstaat lste kl. R. H. Gockinga, id. 2e kl.; is, met ingang van 1 Febr. bevorderd tot id. 2e kl. D. J. Steyn Parvé, thans ing. Rijkswaterstaat le kl. met den titel van hoofdingenieur; zijn, met ingang van 1 Jan. bevorderd: tot ing. Rijkswaterstaat le kl. J. W Meuter en J. P. van Vlissingen, thans id. 2e kl.; tot id. 2e kl. G. Kedeker en O. C. A. van Lidt de Jende, thans idem 3e kl. Bij Kou. besluit is, met ingang van 1 Nov., aan den ing. Rijkswaterstaat 3e kl. E. J. Kem. pees, te Maastricht, verlof verleend, met stil stand van jaarwedde, voor den tijd van 5 jaar. Bij K. B. is aan mr. J. Th. C. Viruly op verzoek eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te Leiden, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Sept 1914, aan dr. H. F. Jonkman, op verzoek, eer vol ontslag verleend als dir. van en leeraar aan de R. H. B. S. te Utrecht, onder dankbe tuiging voor de gewichtige door hem bewe zen diensten. Bij K. B. is aan den heer L. Wenzel, op verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Vera-Cruz (Mexico) en is als zoodanig benoemd, buiten bezwaar van 's lands schatkist, de heer C. Gertz, terwijl tot vice-consul, buiten bezwaar van 's lands schatkist aldaar is benoemd de heer W. A. Wiesmann. Aan de heeren Gertz en Wissmann kan in de Ncderlandsehe taal geschreden wor den. Het ressort van het consulaat omvat dc Mexieaansche havens aan de Golf van Mexi co. DB. 1L KUIJPER. Heden herdenkt dr. A. Knijper zijn 76sten geboortedag. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. Bij de gisteren te Delft gehouden stemming voor een lid van Prov. Staten van Zuid-Hol land (vacature-Van Swaaij) is gekozen mr. M. J. C. M. Kolkman (R. K.) met 2383 stem men. De heer S. P. Baart (S. D. A. P.) kreeg 994 stemmen. In district V te Amsterdam was de uitslag der herstemming voor de Provinciale Staten (vacature Prof. Sosephus Jitta): Aantal uit gebrachte geldige stemmen 8008. Daarvan verkregen de heeren: Mr. J. Déking Dura (V.-L.) 5618 stemmen. W. de Vlugt, (A.-R.) 2390 stemmen, good at. gekozen is de heer Mr. J. Déking Dura. (Bij de stemming op 21 October verkregen de heeren Déking Dura 3829, de VTugt 2443 en Loopuit 2181 stemmen). NIEUWE MIJNEN. De eerste werkzaamheden voor den aanleg van eene nieuwe mijn, n.l. Oranje-Nassau IV, zijn te Schrei verheide (Heerlen) begonnen. De Orenje-Nassau III is eveneens in aanleg, zoo dat over enkele jaren door de Mpij. tot Expl. van Limb. Kolenmijnen 4 mijnen zullen ont gonnen wonden. Tusschen Geleen en Heek zal, naar verluidt, de eerste Staatsmijn in de z.g. Maas concessie worden gebouwd. DE VESTIGING VAN DEN EENHEIDS STAAT DER VEREENIGDE NEDER LANDEN. De Senaat der Universiteit van Ameterlam heeft besloten eene plechtige openbare verga dering te houden ter herdenking van het her stel der onafhankelijkheid dp vestiging van den eenheidsstaat der NederlandenIn deze ver gadering zal een redevoering worden uitgespro ken door den 'hoogieeraar prof. H. Brngmans. De plechtigheid ie bepaald op den 2en. Decem ber ajs., den dag, waarop het 100 jaar geleden zal zijn, dat bij van het Raadhuis te Amsterdam gegeven proclamatie, de Souvereiniteit van de Yereenigde Nederlanden door den Prins van Oranje is aanvaard geworden. OPCENTEN-VOORSTEL. Wij vernemen, dat, al i8 een definitief be sluit daartoe nog niet genomen, zoo goed als zeker ook weer voor 1914 een voorstel tot hef fing van 10 opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting zal worden ingediend, zulks in verband met- de groote uitgaven, die, naar thans roede gebleken is, art 369 der Invali diteitswet vorderen zal. Zelfs zullen vermoe delijk nog eenige andere extra-maatregelen van financieelen aard genomen worden. Tel. ESPERANTO ONDER DE KATHOLIEKEN In de afgeloopen week is te Roermond een afdeeling opgericht van den Ned. R. K. Espe- rnntistenbond „Nederlanda Katoliko". Do oprichtingsvergaderiiie was 'bijr^onder driift "bezocht, van aUe Shmdfcri; Leeraren van het Ooilege, priesters, broe ders, middenstanders, de rechterlijke macht, werklieden, epoorlui, waren allen vertegen woordigd. Van do vergadering gaven er zich 55 als leden van de nieuwe afdeeling op. Te Utrecht werd de vorige week een Espe- ranto-eursus voor de leden van de R. K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph" begon nen met 31 deelnemers. WEDUWEN- EN WEEZENFONDS VAN EUR. BURG. AMBT. IN NED.-INDIë. De Minister van Koloniën brengt ter ken nis dat aan alle weduwen die pensioen genie ten ten laste van het in hoofde genoemde fonds en aan alle deelgenootën in dat fonds eene circulaire is gezonden betreffende het bij Kon. besluit van 17 Maart 1913 („Stbl." no. 99) vastgestelde, en op 1 October in werking getreden, nieuwe reglement voor het fonds, en dat zij, die geen circulaire hebben ontvan gen, zich fer erlanging van een ex. kunnen wenden tot de directie van dit fonds, 's-Gra- venhage, Bleijenburg 3. „St.CH." De rooversgeschiedenis. De vreemde roo- vecsgesehiedenis, welke Zondagavond in de AL bert Cuypstraat te Amsterdam plaats heeft ge had, is nog steeds niet opgehelderd. De politie staat hier voot een puzzle, meldt het „Alg. Hbld." Hoe merkwaardig het ook is, dat juist iedereen uit was, toen de man met het zwarte masker verscheen er wonen zes gezinnen en hoe vreemd het is, dat de roover zoo pre cies van de situatie op de hoogte was, toch meent de politie, dat het verhaal, dat juffrouw Konijnenberg vertelde, juist kan zijD. Aanranding. Maandagmiddag half twee vervoegden zich aan het kantoor van de firma Dikema en Oamphuie aan het Zuiderdiep ite Gro ningen die arbeiders K. B. en J. de W. De heer Oamphuis en zijn zoon bevonden zich beiden op het bovenhuis, naast het kantoorgebouw. Genoemde arbeiders, die in dienst waren van de firma, hadden Zaterdagavond hun loon, ruim 30 elk, ontvangen. Beiden vroegen om geld, wat hun geweigerd werd. De zoon van den heer Oamphuis, die hun te woord stond, verzocht hen, om het kantoor te verlaten. Hieraan werd voldaan, en daar beiden een dreigende hou ding aannamen, kwam de heer Oamphuis zijn zoon te hulp. Het bleef niet bp woorden; de heer Campliuis werd door het tweetal aangegre pen en mishandeld. Kort daarop verscheen de politie, die de aanranders buiten de deur zette. Onmiddellijk daarop werd -de bediende van ge noemde firma, de heer L. A. Nanninga, even eens zonder de minste aanleiding aangerand. De heer Oamphuis heeft zich onder geneeskun dige behandeling moeten stellen. Tegen de aanranders is uroces-verba al op gemaakt. „Gr. Dagblad." Verduistering. H. H. te Hoorn, die on langs failleerde, is wegens verduistering van goedereif gevankelijk naaT Alkmaar overge bracht. Een eerlijk belastingschuldige. In de gis teren gehouden vergadering van den Katwijk- se hen gemeenteraad deelde de voorzitter mede, ual >v as lUgeKO.uei, se:.: ij-.. ral) ,vn Ui*. ttngbetidcud burger, 1. er f'.. dal, hij ie la atv was aangeslagen ia den hoofdelijkun omslag en verzoekende, hem met een bedrag van 100 te verhoogen. „Tel." De ramp der Volturno. .Zooals gemeld, zijn gisteren met de Batavier II" aangebracht 21 geredden van de equipage der Volturno." Onder deze geredde leden der bemanning, bestaande uit verschillende nationaliteit, zijn, naar de Msb. verneemt, do volgende Hollan ders: M. Stegmeijer, 6c machinist; H. Pijl, tremmer; J. Funken, magazijnmeesterM. de Groot, steward: J. den Ext er, steward; H. L. Schmidt, kwartiermeester; J. B. Mistel, stoker; J. A rends, 2e timmerman G. Kraan, steward; H. Berkenmeijer, steward, en G. J. Willigen, barbier. Door den wiud. Door den harden wind geraakte gisterennacht op het statiomsempla- cement te Harlingen, een, alleenstaande goede renwagen in beweging, liep door eenige wis sels, en kwam ten slotte met zulk een v-aart de locomotief loods in, dat de muur van de z.g. smederij werd ingedrukt en schade aan 'do waterleiding werd toegebracht. Ongelukken. Id de autogèue-metaallas- scherij van de firma Kips Co., aan den Bui tenhavenweg te Schiedam, had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. Bij het repareer en van een benzineva t drong de steekvlam naar binnen, waardoor vermoede lijk de ih dat vat achtergebleven vluchtige dampen het vat,.uit elkaar deden springen. De bodem vloog tegen het rechterbeen van den 16-jarige Jae. Jong, uit Vlaardingen, dat bijna geheel verbrijzeld werd. Na heit leggen van een voorloopig verband werd de getroffene naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk. Lükje gevonden. Aan den Westerdijk te Hoorn is een in een oud hemd gewikkeld lijkje gevonden van een pas geboren kind. Een hond had het uit de zee opgehaald. Onder den blooten hemel. Te Kesteren huizen thaDs 8 gezinnen, gezamenlijk 18 perso nen sterk, onder den blooten hemel. Zij werden krachtens gerechtelijk vonnis uit hun wonin'- gon gezet. Naar een inzender aan de „T. Ct." mededeelt, hebben zij de tusschenkomst van den commissa ris der Koningin ingeroepen. Bi-and. Een der groote schuren van den heer Holland, in de ontginning bij de Hamert te Well (L.) is een prooi der vlammen gewor den Ruim 1200 kub. M. koren is er in gepakt en verbrand, eveneens een zelfbinder-maaima- chine en een dorschmachine. VELSEN. Te bezichtigen. In de étalagekast van den heer Haver, alhier, liggen ter bezichtiging do prijzen, door de Harmonie-kapel „de Een dracht" gewonnen te 's Hertogenbosch op 26 Juni en 6 Juli jj. De vereeniging won een zilveren. 1anwcM:raTS?, hls 'te prfjis tn de af deeling Uitmuntendheid, en een zilveren me daille als 2e prijs in den marschwedstrijd.» Voorzeker een mooi succes voor onze Har monie 1 De Pnopagaudu-avond van den Ned. R.K. Volksbond alhier, wordt gehouden op Zion- dag 16 November ajs. IJMUIDEN. Pei-sonalia. Tot hoofdbrieven- en telegram besteller is lienoemd de kantoorknecht aan het postkantoor alhier, J- Stoutjesdijk. heemstede. G EMEENTEZAKEN. Directeur gemeentelijk electri- eiteitsbedrüf. De directeur van de gemeente-gasfabriek en Waterleiding zal optreden als directeur der gemeente gas-, duinwater- en electrici- teitsbedrijven. In verband' hiermede wordt voorgesteld zijn jaarwedde met 400 te verhoogen, met jaar- lijksehe verhoogingen van ƒ100 tot een maxi mum van 3400, bovendien vrije woning, vuur, licht, duinwater en telefoon. Voorgesteld wordt een instructie voor den directeur der gemeente gas-, duinwater en electriciteitshedrijveu. De oudste ingezetene. De oudste ingezete ne van Bemnebroek, de 96-jarige wed. Groot- veld, is Maandagavond overleden. Gemeenteraad. Op Woensdag 29 October des avonds 8 uur zullen in een openbare vergadering de volgende punten aan de orde komen: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van de commissie van toezicht op den tuinbouwwintercursus om ingebruik neming van een schoollokaal. 4. Wijziging verordening regelende de jaarwedden onder wijzend personeel. 6. Vaststelling grondslag kpensioen gemeente-ambtenaren. 6. Adres Nesd. Bond Gemeente-Ambtenaren in zake pensioneering. 7. Adres Politiebond pensio neering veldwachter. 8. Begrpoting 1914. VOOTfTVWT.TK. Een .derde verbindingsweg van de beide Noord wijken. Door de besturen van de naam- looze vennootschappen „Noordw. Bouw maatschappij" en „Maatschappij Zeebad" was gisterenavond een vergadering belegd, waartoe een zestigtal personen waren uitge- noodigd. Een dertigtal had aan de uitnoo- diging gevolg gegeven, en was aanwezig in de zaal van 't „Hof van Holland." De vergadering, die geopend en geleid werd door den voorzitter van „Goahad", den hrer W. Tappenbeck, werd o.a. bijgewoond door den Burgemeester, de wethouders, eenige raadsleden, Graaf van Limburg Stirum, den heer E. de Groot, Directeur van de Duin exploitatie-maatschappij ,Be Toekomst" enz. De Voorzitter zeide, dat de besprekingen zouden loop en over den aanleg van een der den verbindingsweg tusschen de beide Noord wij ken en wel een weg ten Noorden van den Nieuwen Zeeweg. Reeds twee ja ren heeft men dit plan overwogen en be sproken. De twee bestaande verbindingswe gen: Nieuwe Zeeweg en Pickéweg, voldoen niet aan de eischen, door het huidige ver keer gevorderd. Beide wegen zijn te smal. „Do Toekomst" heeft voor zoover het jn haar macht was aan den: Pickéweg kin, v.w zy kon, doch liet' gedeelte rm Beclonk-'t-cnd naar de woning van Mej. d«i wed. Hendriks (ongeveer) is veel te smal. De- Zeestraat en de Nieuwe Zeeweg zijn veel te smal. Nu de electrisehe tram zoo druk rijdt, en zeer vele auto's, motorfietsen, gewone fietsen, wagens van allerlei aard langs Willieluiinastraot, Molenstraat, Zee straat en Zeeweg naar Noord wijk aan Zee rijden, is het volstrekt niet denkbeeld dat daar den een of anderen dag ongelukk;. t gebeuren. Bovendien: het verkeer nten.t nog van jaar tot jaar toe; vooral het au to-verkeer is de laatste jaren enorm toege nomen. Plan is mi, om vanaf tien Sint Je- roensweg (bij de woning van den heer Chr. v. d. Meer) door de terreinen van de bouw maatschappij (de „dertig huizen"), door ii-t land van den hoer J. Plug, verder doof de duinen naar den Noord-boulevard een W e- den weg aan te leggen. Uitzicht besla n, dat deze weg door de terreinen van u heer Mr. Ever wijn doorgetrok kan w-t naar den Geo weg (of Piet Gij zon weg). 1.' grooi, deel van het verkeer zou dan bi dezen nieuwen weg geleid worden. Daar door zouden Molen,- raat, Zee-u raai en weg ontlast worden, en 't gevaarlijke van het drukke verkeer daar aanmerkelijk wr minderen. Ais mon bedenkt, dat de kin c ren van 4 scholen op dezen.nauweh vei bindings weg loopen .en spelen, dan besaft men, van hoe groot nut het zou zijn, c-.-n aanmerkelijk deel van het verkeer la-nas den nieuwen weg te leiden. Op kaarten Van Noovdwijk en om-zeviiie die ter inzage lagen, was de te'maken wilg aangegeven. De voorzitter, na-la. hij voren staande inleiding had gehouden, mng vbbr!. den loop van deir weg verder aan te go ven. Vanaf den 8t. Jaroenswcg tot de 'wal win» loopt hij door grond van de Bouwrn - schappij; van de watering t-ot den Duinw gaat hij door land van den heer J. Plug van den Duinweg tot den Nöoid-Boulev.m d loopt hij eerst ongeveer 600 M. door rluiu- gronden van „De Toekomst", en ten Sm* weer door terrein-en van de Bouwmaat schappij. Van de medewerking der Bouw maatschappij is men natuurlijk verzekerd. Op de medewerking van „Oe Toekomst" re kent men ook, omdat men het in het belang dezer maatschappij acht. Besliste toezéggfm; van „De Toekomst" lieert men xhtus-dir. nog niet. En later op den avond, toeft i over en weer gepraat werd, hebben wij zei', den indruk gekregen) dat „De •T-oekoin.--." bitter weinig voor medewerken schijn'; i voelen. Rest nog het land van d -ft h<-< r Plug, dat 30.000 c. Agroot is. De beer Plug is genegen 15.000 c.A. te verknopen v<> f 15.000 jnet het recht, om van de resb rende 15.000 c.A. nog 3000 c.A. te koopen voor 1' 1500, om daarop den weg aan. le leggen. Nu moet er iemand gevonden wor den, die genoemde 15.000 c.A. wil koopen. En voorts moe-t de medewerking v.-rkregi n worden van „De Toekomst". De heer van der Weri'f merkt op, Ju' hij het niet acht in het belang vun de no ringdoenden te NoordwijkBinnen, om alle verkeer vanaf Haarlem en Leiden als bet ware „buitenom" naar de badplaats te Li- den. Voorts vindt hij, dat auto's enz,, die langs de WiLhehn.inasi raat ons dorp binnen- komende, den lioc.lt bij de openbar» aeiiool De heer De Vroede is van meening, dat het veel practise:ier zou zijn, Mn nieuwen verbindingsweg te doen aanvangen mot de Scheveningsche straal. Met een niet gofer ceerde bocht zou men toch verder don ge- project eerden weg kunnen volgen. Zoo is er nog lang gepraat, overlegd on., toekomstmuziek gézongen. Uit de discussie- zijn tenslotte nog twee andere plannen t< voorschijn gekomen; het eene ontzeilt d< klip, die Plug heet, d.w.z. dit plan maaki het onnoodig, 15.000 c.A. land van den heer Plug te koopen. Dit plan wil den weg laten loopen door de Scheveningsche straat, langs land van den heer Th. v. Went en de Er- ven van Zuilen en dus niet over land van den heer Plug. Het andere plan -ontzeilt u de klip, die Plug heet, en de klip, die „Toe komst" heet. Dit plan beoogt, om door Do meinen den Noord-boulevai'd verder te doen doortrekken, voorts door de duinen van de Domeinen en door land van Graaf v. Lim< burg Stirum en de Erven van Zuilen den weg verder door te trekken naar Noord- wijk-Binnen. De Voorzitter zeide, dat de vennootschap pen, die de vergadering belegd hadden, de plannen met elkaar zullen vergelijken, on derhandelingen zullen voeren met „De Toe komst", kortom datgene zullen doen, wat noodig is, om te komen tot den begeerden verbindingsweg. Daarna stoot hij de vcw gadering. er Gemeenteraad. Gistermorgen vergaderde de gemeenteraad van Sloten onder voorzit terschap van den burgemeester ter be hand e*. ling! van de begrooting 1914. Aan de „Tel." ointleenen wij het volgende; Alvorens tot de begroeting over te gaan, werden de ingekomen stukken behandeld. Aan mej. Marcus, benoemd tot onderwij zeres aan de m. u. L <x, werd eervol ont slag verleend als onderwijzeres te Sloten (dorp). B. en W- werden gemachtigd een nieuwe onroeping te doen. De hear li H, F, Grönloh verzocht be noemd te wordeai tot makelaar in roerend? en omroerende goederen. B. en zullen op dit verzoek praead- viseeren. 'Bij de begrooting werden de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger vastgesteld op f 2500, f 2400 en f 1250. Op veers tel van wethouder Van Trojem zal aan de Staten gevraagd worden, deze rege ling ook reeds te doen golden voor 1913j Op voorstel der commissie van onderzoek? werd op den post jaarwedden ambtenaren* f 250 bezuinigd. Die jaarwedden zullen than» zijn: hoofdcommies f 1200, commies f 1060, en adjunct-commies f 800. De tegenwoor dige bode wordt concierge en een nieuwe bode zal benoemd worden op een jaarwecjüfto van f 400. Op voorstel van den heer Visser word met 6 tegen 5 stemmen besloten, gewichtig® raadsstukkenden leden thuis te zonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2