NIEUWS UIT DEN OUDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT DE ZAANSTREEK. E'BRT CVEftZfOKT. m 'ïk>uw door del 11) sebooneteO gevel (s) afge sloten. Daar enkele gemeenten bij hunne bijdragen den eiseb stelden, dat de door hen uitgeloofde prijzen in de respectieve gemeenten moeten üblijven, zullen de verdere bekroningen voor elke gemeente afzonderlijk plaats vinden, (waarbij al naar gelang de bouwkundige waar de der gebouwen, in elke gemeente een aan tal medailles zal toegekend worden aan de .respectieve eigenaars dier schoonste gebou wen, zooals de jury dit zal wenschen. De bouwmeesters der bekroonde pcvoeeleu rullen getuigschriften ontvangen. DIERENMISHANDELING-, 'joegen J. H. A. R. werd gisteren in de jTulpenstraat procos-vcrbaa.1 opgemaakt, ten zake het mishandelen van een hit, die bij on- 'noodig sloeg en schopte. Het beest had een ■ontvelling Ijoven. het linkeroog. VAN HET POLITIE-RAPPORT. Gisteren is- door de politie proces-verbaal opgemaakt, tegen iemand, die twee personen op een éénpersoonsrijwiel meevoerde. Ook Werden twee personen bekeurd wegens het rijden op een fiets zondef licht. AMERIKA. Men veronderstelt, dat de meeste -Mexicanen niet aan de verkiezing hebben deel genomen omdat ze bang waren als de uitslag ongunstig voor de regeering zijn zou, gevangen genomen te worden. DE RALKAN. De prins von Wied zal waar- ichijnlijk spoedig in Albanië den troon bestijgen. De onderhandelingen tusschen Griekenland en Turkije schieten niet hard op. AMERIKA. Na de presidentsverkiezing in Mexico. De laatste berichten uit Mexico bevestigen, het vermoeden, dat bet aantal uitgebrachte stemmen voor de verkiezing van een president onvoldoende ie. Met andere woorden, het régime van Huerta blijft voorloopig bestaan. Het nieuwe Congres zal echter volgens d>e bepalin gen der constitutie gekozen worden, op voor waarde, dat geen quorum voor de verkiezing van afgevaardigden noodzakelijk is. Zeer ver moedelijk zal het Congres in een zijner eerste zittingen de presidentieele verkiezing voor on wettig verklaren en nieuwe verkiezingen uit schrijven. Wat vermoedelijk het meest tot hel échec Üer verkiezingen heeft bijgedragen, is, veronder stelt de „Tel." de voorzichtigheid van vele Mexicanen, die het verstandiger achten, zich buiten de staatsaan gelegen heden te houden, dan zich aan het niet geheel denkbeeldig gevaar bloot te stellen, dat zij op den een of anderen dag gevangen genomen zullen worden. Daarbij komt, dat tal van andere stemgerechtigden, volgens de „Times" zich meer interesseeren .voor den aanstaanden terugkeer van den be roemden Mexicaansehen toreador Gaona, die in iBpanje heel wat lauweren geoogst heeft, dan bver de vraag, wie aan het hoofd der republiek bal staan. De uitslag der verkiezingen heeft de Wash ington geen verwondering gebaard. Men ver- Wachtte niet anders, dan dat geen der candi- daten een voldoend aantal stemmen op zioh ver een i gen zou en dat Huorta dus met zijn dic tatoriale macht bekleed zou blijven. In officieel© kringen te Washington heeft Ihet bericht, dat met de verkiezingen Engeland's erkenning van Huerta een eind genomen heeft en dat sir Edward Grey met de Vereenigd© Staten wil oonfereeren, alvorens andere stap pen te ondernemen, een zeer gunstig en indruk gemaakt. Men meent hieruit te mogen opmaken, dat de Engelsohe regeering geneigd is, om zioh niet langer tegen de wenschen der "Vereenigde Staten te verzetten, en wellicht bereid gevon den zal worden, om een gemeenschappelijke politiek der Europeesche mogendheden en Amerika te steunen. DE BALKAN. Albanië, Turkije en Griekenland. Zal 't nu terecht komen in Albanië? De Kölnisohe Zeitung ontving uit Wecnen bericht, dat de benoeming van den prins van Wied tot vorst van Albanië binnen twee iweken tegemoet kan worden gezien. Alle mo gendheden hebben in de door hem gestelde financieele en politieke voorwaarden toege stemd en de prins zal. binnenkort de aan gekondigde' bezoeken te. Weenen en Rome af teggen. Men viudt in Oostenrijk, dat de oplossing üer Albaneesrihe kwestie wel wat langzaam gaat. Men vreest, dat de winter zal voorbij gaan voor de grenzen voorgoed zijn vastge steld en een vorst de regeering zal. hebben aanvaard. Het voorjaar is voor de rust in Al banië altijd een bedenkelijke tijd. Men acht de door den prins von Wied ge- ëischfce waarborgen redelijk, want, naar het Extrablatt opmerkt, een troon op den Balkan te alles behalve een veilig bezit. Niettemin zou men wat meer belangeloosheid bij don prins met vreugde hebben begroet, omdat de benoeming van een vorst gevaar loopt op ide lange baan te komen. De onderhandelingen over den vrede tus- Bcihen Griekenland en Turkije worden op de lange baan geschoven. Turkije staat fiuanoiëel sterker dan Grie kenland, omdat het na het sluiten der hangen de overeenkomsten over geld zal kunnen be schikken. De demobilisatie •irordt wortsezet, ofschoon langzaam. Zoo komt men langzamerhand weer tot don wredes toes tand. ONDERSCHEIDINGEN GENTSCHE TEN TOONSTELLING. Naar het HMd. meldt, heeft de koning dei Belgen in verband met de Gentache tentoon stelling o.m. de volgende onderscheidingen Verleend: aan mr. Th. Stuart, commissarie- generaal der Nederlandse he regeering bij de Gentache tentoonet ellin g, de oiucLeracheidjng van groot-officier in. de Loopolds-Orde aan den heer O. J. K. van Aalst, lid voor Ne derland van de Jury Supérieur, die van com mandeur in genoemde orde, aan den heer Bern. J. Veldhuis, algemeen secretaris ran de Ne- derlandsche commissie, die van officier in ge noemde orde, en «an den Leer A. Jacot, archi tect voor de Nedexlandsche afdeeling, die van ridder in de Kroonorde van België. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 27 dezer is bevorderd in de orde van den Nederlandschen Leeuw, tot commandeur, de luitenant-generaal W. A. T. de Meester, commandant van hot veldleger, gou verneur der residentie, thans ridder in die orde. DE „VOLTURNO." W ij hebben eergisteren gemeld dat de Char ters op zee de „Volturno" heeft gezien en dat de bemanning het geheele uitgebrande schip heeft laten zinken. De le stuurman E. van Twisk, onder wiens leiding het bezoek aan boord van de „Volturno" is gebracht, verstrekte de volgende bijzonder heden aan de „N. R. Ot.": Des avonds te 9.30 van den 17en October kre gen we op 46o 44 N.B. en 36o 44 W.L. een stoomschip in zicht hetwelk zonder lichten voer. Met de Charters naderbij komend bleek dit vaartuig in ontredderden toestand en geheel verlaten te zijn. Wegens de groot» duisternis kon op dien afstand niets nauwkeurig worden opgenomen en zetten wij te 10.45 'e avonds een sloep uit om ©en nader onderzoek in te stellen. Er stond weinig deining dus leverde de zee op zich zélf geen direct gevaar op. In de boot na men plaats de le stuurman, de heer E. van Twisk, Hollander, de le machinist, de heer J. W. van Zeeland, Hollander, de boosman, J. E. Manuelse, Noorman, de Duitsche matroos C. Herder en de Hollandsche matroos D. Bonnes. IV ij konden toen vaststellen en gingen zulks rapporteeren, dat het een geheel uitge brand en verlaten stoomschip was, dat wij in den nacht slecht durfden naderen. Wij bleven daarom tot het aanbreken van den dag in de nabijheid en stelden toen met dezelfde beman ning van de boot een nader onderzoek in en bevonden, dat het het Engelsohe stoomschip „Volturno" uit Rotterdam was. Van de ramp, die het schip getroffen had, was ons toen nog niet© bekend. De lading in de ruimen smeulde nog en achter en voor sloegen nog de vlammen uit, doch de machinekamer was oogenschijnlijk nog in zeer goeden staat. Het ©enige wat wij van de opvarenden terug vonden waren onder den bak in de volkslogies de verkoolde overblijfselen van 4 mensehen. ge heel onherkenbaar; alleen aan de schedels en enkele ledematen was te zien dat het overblijf selen van menschen waren. Tot welk geslacht zij behoorden was niet vast te stellen, daar de lijken en de kleeren slechts een verkoolde massa waren. Alleen kon uit de vormen «enigszins opgemaakt worden, dat een hunner ©en groote dikke man of vrouw en een jong maatje of een jong meisje geweest moest zijn. Hoe groot litte aan boord geweest moet zijn toonde op vele plaatsen het gesmolten glas en koper. Wij namen verschillende voor de hand lig gende voorwerpen in de boot mede, als een «eheepsbel met den naam „Volturno" er op, een fluit, een oliekan, een lepel, wat drinkmok- jes en eenige stukken zeep. Uit de machine kamer nog een daar hangend jasje, vermoede lijk van een der machinisten, met koperen knoopen en opstaand kraagje. (Als souvenir stond een lid van de bemanning, die liet jasje in zjjn bezit had, een knoop af; bij onze thuis komst zagen wij, dat er van voren een vlag met kruisteeken op stond en van achteren de na men Monnery Co., London Southamton. Corr. Wij stelden, voor zoover wij de plaatsen kon den bereiken, nog een onderzoek in de tweede kla see in, dodh konden nergens meer sporen o f achtergebleven voorwerpen vinden. Diep onder den indruk van de ramp,, die het kolossale stoomschip getroffen moest hebben en nog on bekend met het lot der overige opvarenden, besloten we, daar het schip onmogelijk te ber gen was en zeer gevaarlijk voor de scheepvaart dreef, hot wrak te laten zinken. We namen daartoe het deksel van de binnenboordinjectie af en openden de inlaatcirculatie, waardoor die machinekamer binnen enkele uren moest nn- derloópen en het schip naar den bodem der zee moest verzinken. Wij verlieten het wrak te 9.30 voormiddags op 46o 31 N. B. en 36o 43 W. L. en vervolgden te 10 uur met de Oharlois onze thuisreis. Wij verloren spoedig het wmk uit het gezicht, dat toen evenwel nog niet gezonken was. 'hart, toch een waakzaam oog afecoor op hun kinderen te houden, daar vooral in den laasten tijd lage en laffe individuen rondzwerven, du de reinheid der kleiner trachten ite bezoedelen Te xwaar werk. Naar men aan het „N. v. d. D." mededeelt, bestaat bij de directie der Staat©- en Centraalspoorwegen het voornemen, om eerlang de groote locomotieven met één machinist en twee ondermachinisten (stokers') te doen rijden. Het moet n.l. gebleken zijn, dat de bediening van deze groote machines, voor hij het vervoer van zwaire sneltreinen, te bezwa rend ie voor twee man. In den laatsten tijd heeft men ols bewijs hiervan geconstateerd, dat een machinist en een ondermachinist, diie geregeld zulk een machine reden, aanmerkelijk in lichaamsgewicht waren afgenomen. In één maand viel een vsfh hen 6 pond af. Brand te Tilburg. Eergisteravond ont stond te Tilburg brand in het spiegel- en lijs- tenmagazijn der firma Van ErpBroekhans aart die Heuvelstraat. Sppedig was de brand weer ter plaatse en slaagde men er in met een tweetal spuiten, het vuur meester te worden. De schade evenwel, die door het water en hel vuur werd aangericht, is niet gering, daar in het magazijn ©ene groote collectie van kunst platen en schilderstukken aanwezig was. Door verzekering wordt deze echter gedekt. Overreden. Te Amsterdam is een bejaarde man op het Spui, door een Atax overreden. Hij is naar het Binnen gasthuis gebracht en kort daarop overreden. Het hotel St. Lucas te Rotterdam, aan vele reizigers welbekend, is verkocht aan de firma Hollenkamp te Amsterdam, die het zal doen afbreken en er een groot confectiemagazijn zal neerzetten. Alweer zoo'n schurkt Te Rotterdam is het 6-jarig dochtertje van den agent van politie V., uit de Van der Duynstraait, met nog twee an dere meisjes door een onbekend persoon mee gelokt, nadat hij voor de kinderen eerst eonig snoepgoed in de Benthemstraat had gekocht. De oibekende man kon echter alleen het 6-jarig dochtertje van .V. meetnoonen, de twee andere meisjes wilden niet meegaan en gingen naar huie. Toen hij nog eerst op de Kruiskade een reep chocolade voor het meisje had gekocht, wan delde hij met haar naar den Boschpolder, waar schijnlijk met mrsdsi goede bedoelingen. Om tien uur dies avonds heeft de kerei hst- meisje, aan hetwelk verder geen leed is berok kend, op de Schiebrug achtergelaten- Door een agemt van politie werd hat kind naar huis gebracht- Deze persoon moet -nog tamelijk jong zijn, i© gekleed in donker-blauwe colbertjas met zwiarte pantolon, draagt een jockey-pot, heeft een bleekachtige gelaaitekleur en te betrekke lijk mager. Vooir de zooveelste maal, voegt de Msb. hier bij, drukken w» den ouders met klem op het ZAANDAM. Bestrijding Nieuw Malthusianisme. Giste renmiddag hield de Ned. Ver. tot Bestrij ding van het Nieuw Malthusianisme een bij eenkomst voor leden en genoodigden in de Zaankamer van het .Wapen van Amsterdam. De voorzitter, dr. H. Pinkhof uit Amster dam, opende de vergadering met een kort welkomstwoord en verzocht den secretaris het jaarverslag te lezen. Uit dat verslag blijkt dat de vereeniging in het afgeloopen jaar een groote vergadering te Tiel heeft gehouden, dat zij heeft laten posten bij z.g. deskundigen, dat zij aan verschillende dag bladen heeft verzocht een zeker soort ad vertenties niet meer te plaatsen, tevens dat zjj op verschillende vergaderingen heeft la ten dehatteeren maar ook dat de middelen der vereeniging versterking behoeven, dus dat zij haar best doet om meer leden te werven om zoodoende den financieelen toe stand te verboteren. Vervolgens kwam de heer Dr. A. W. Au- sems, gynaecoloog te Utrecht aan het woord tot het houden van een referaat over: „Het Nieuw-Maithusianisme in betrekking tot Mo raal en Hygiëne." Daar liet niet mogelijk is van dit onderwerp en de behandeling] door den geleerden spreker een geregeld verslag te geven, mogen hier eenige losse grepen volgen. Dé spreker stelde dan voorop de motie ven voor hun werk welke er zooal te berde worden gebracht door de Nieuw-Maltliusia- nen, zooals vermindering van levenszorg, maar, zegt spreker, Ziel om u heen, zijn het juist niet de groote gezinnen waarin juist welvaart heerscht, zijn het juist niet de kinderen uit groote gezinnen die later iets worden in de wereld? Meer dan die futlooze eenige zoontjes, die ook, zooals spre ker met een statistiekje bewees, lichamelijk niet beantwoorden aan al de op hen gestel de hoop, niettegenstaande of beter gezegd juist omdat zij in hun jeugd zoo goed ge koesterd zijn. Dat komt, zeide spreker, om dat zij de zorg voor een geheel huisgezin op zich hadden geconcentreerd zonder de straf te hebben ontvangen, die daar tusschen doorgestrengeld moeten zijn. Stuk voor stuk behandelde epr. daarna de gezondheid der vrouwr; de opvoeding enz. Het gevolg der praktijken is verlaging van geboortecijfers, bevordering onzedelijkheid, schade aan het karakter. Hoewel er geen debat was toe gestaan, kwamen een dame en een heer in debat, die door den spreker en door den heer Snoeck Henkemans werden beantwoord Gemeentezaken. Bij den gemeenteraad is een verzoek ingekomen van Patrimonium tot afschaffing van. de kermis. Ook is ingekomen een adres van het Cen traal Drankweer-Oomité om de 9-uur-winkel- sluiting ook toepasselijk te verklaren op de café's. Door Ged. Staten is bepaald, dat het sa laris van den Burgemeester zal worden ver hoogd van f 3000 op f 3500, dat van den secretaris van f 2800 op f 3000. Wegens afwezigheid van Onzen agent te SchotenSantpoort c.a. ontvangen de abon- né's op die plaatsen de courant heden per post. De Administratie. 35 AND VOORT. GEMEENTERAAD. Gisterenavond vergaderde de Raad der ge meente in hoofdzaak ter behandeling van de ge- meentebegrooting. Voorzitter was de heer burgemeester. Aanwe zig alle leden. De publieke tribune was geheel bezet. Onder de ingekomen stukken was een adres der S. D. A. P., houdende adhaesie aan het voorstel van den heer Zwaan om progressieve belasting in te voeren. Van de winkeliers en van de hotelhouders was een adres ingekomen van juist tegenovergestelde strekking. Aangeboden werd het gemeente-verslag. Dit zal worden rondgezonden. Goedgekeurd werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur. De hscr Slagveld dringt op meer duidelijkheid in de boekhouding aan. Na behandeling van eenige verdere voorstei len werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van den heer v. d. Plas inzake het in de vorige zitting behandelde voorstel tot in stelling van z.g. „inhalings-ondervvijs". Dat voorsteTvan den heer v. d. P las, waar over hij het advies heeft ingewonnen van den arrondissements-schoolopziener, hield in, dat B. en W. hun voorstel terug zouden nemen en dat dc leerlingen die zich voor dien cursus zullen aanmelden, hij het heihalmgsondenvijs zullen geplaatst worden. Verder zal in overleg met het hoofd van het herhalingsonderwija een herziene regeling worden gemaakt voor het herhalings- onderwijs, in verband met de Voorgestelde rege ling. De begrooting voor de gemeente-waterleiding werd goedgekeurd. De post voor inningskosten werd met 130 verlaagd, omdat men dezen post te hoog vond. B. en W. zullen nu nadere voorstellen overwe gen om de inning te vereenvoudigen. De Voorzitter stelde nu de gemeentebegroo- ting aan de orde met de mededeeling dat zij er niet verkwikkelijk uitziet. Het saldo is f 4600 minder dan verleden jaar; de post voor onder wijzers is f 2600 hooger, enz. De begrooting heeft een nadeelig saldo van f 18000. De voor zitter stelt voor eerst de uitgaven te behandelen. De heer v. d. Plas mist bij de voorstellen de adviezen van de verschillende chefs, van den opzichter, van den inspecteur van politie, van den secretaris enz. De V o o r z i 11 e r deelt mede dat als de Raad prijs stelt op die adviezen, daarmede een volgend jaar rekening zal worden gehouden. Begonnen wordt met de behandeling van de uitgaven. Goedgekeurd worden de posten 40 en 41. Bij post 42 werd voorgesteld het salaris van den secretaris met 30 te verhoogen voor te verrichten buitengewone werkzaamheden betref fende de kiezerslijst. Dus, zegt de heer Slagveld, omdat de Raad den secretaris f 20 heeft ontzegd, stellen B. en W. voor het salaris met f 30 te ver hoogen. Hij doet het voorstel om den post zoo te laten. De heer v. d. P l a s wil den secretaris f 25 geven en de kwestie laten, zooals zij vroeger wae. De heer Koning merkt op dat Ged. Staten een streep hebben gehaald door de verhooging der salarissen van Zandvoort's burgemeester en secretaris. Daarom is hij tegen verhooging. Het voorstel van den heer Slagveld wordt ver worpen, dat van den heer v. d. Plas aange nomen. Post 43 werd aangenomen. Afgewezeq werd een voorstel van B. en W. om de presentie-gelden voor de raadsleden te verhoogen, waarna post 44 wordt aangenomen. De posten 45—62 worden goedgekeurd. Bij post 63 stelde de heer Slagveld voor om het salaris van den onder-opzichter op f 700 te laten en niet met f 100.te verhoogen, zoo als B. en W. voorstelden, in verband met den ontsmettingèdienst, dien hij verricht. De heer Koning viel den heer Slagveld bij, omdat het z. i. niet aangaat om den onder opzichter verhooging te geven, waar het aan vankelijk in de bedoeling lag om alleen maar een voorman aan te stellen. Men kan hem ook wel het baantje van doodgraver geven en nog van politie-agent. Hij krijgt dan een salaris van f 3000 misschien. Het voorstel van B. en W. ont het salaris op f 800 te bepalen, werd verworpen. Een voorstel van den heer Bakkenhoven om het op 750 te bepalen, werd aangenomen. De posten 63—75 werden goedgekeurd. De heer Slagveld vroeg om den toestand van de begraafplaats en vooral den toegang daartoe, te verbeteren. De Voorzitter zal er den opzichter van in kennis stellen. De posten 75101 worden goedgekeurd met eeiiige discussie over enkele posten. Bij post 102 antwoordde de Voorzitter op een opmerking van den heer Slagveld over de hooge kosten van den sproeiwagen, dat in over weging wordt genomen om voor de gemeente reiniging een eigen équipage aan te schaffen. Posten 102-—106 werden goedgekeurd. Bij deze laatste post vroeg de heer Slagveld om inzage van het rapport van den keurings dienst. Dit werd toegezegd. Op een vraag van den heer v. d. Plas hoe de keuringsdienst werk, antwoordt de voorzitter dat het resultaat, ver kregen bij verschillende melkhandelaars b.v., treurig was. Slechts enkele voldeden aan de voorschriften. De overige posten der uitgaven werden, na onbelangrijke doch langdurige discussie, onver anderd goedgekeurd, op de post na van onder houd van het oude politiebureau, welke voor waardelijk werd goedgekeurd. Bij de inkomsten stelde de meerderheid van B. en W. voor, teneinde de begrooting sluitend te maken, het percentage voor de belasting te stellen op 2.2 De heer Zwaan stelde voor om progres sieve belastingheffing in te voeren, met aftrek voor 't aantal kinderen. De heer Zwaan moti veerde zijn voorste! Uitvoerig. Na uitvoerige discussie trok de heer' Z V.' Z hh zijn voorstel in, maar handhaafde zijn voorstel tot kinderaftrek. Dit werd verworpen met de stemmen van de heeren Zwaan, Storm, Koning en Buchman voor. Hierna werd de begrooting goedgekeurd. HAARLEMMERLIEDE OA. Gejaeenteraad. Vergadering van den Ge meenteraad van Haarlemmerliede en Spaarn- woude, op Vrijdag 31 October 1913, des voor middags te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. In gekomen stukken en mededeetingen. 2. Adres afd. Spaarnwoude Prov. Noord-Hol l." Boerenbond subsidie pad Lieveiden. ,3. Adres ingezetenen Haarlemmerliede straatverlich ting. 4. Adres Directeur E.K. Patronaat Half weg gebruik lokaal O. L. School aldaar. Vaststelling Gemeente-begrooting diénst 1911 7. Uittering aandeel geldleening 1892. Re geling Herlialingsonderwijs. 9. Vastslellin: kohier Schoolgelden 3e kwartaal 1913. 10. Voorstel Haarlemmermeerpolder overname Haarlemmermeerweg. 11. Reclames Hoofde- lijken Omslag. HOOFDDORP. St. Urbanus. Dinsdagavond hield dc arl ders-vakorganisatie St. Urbanus alhier eer propagandavergadering. De voorzaal in hel S Jozefsgebouw was flink bezet, toen de voorzii- ter, de heer A. Koolbergen de vergad ring nu-i. den Chr. groet opende en een bijzonder woord van welkom sprak tot de ZeerEcrw. r.-n Pastoor en Kapelaan. Hij deed mededeeling, dat Z. 1). II. de Bis schop van Haarlem den ZeerEerw. Heer Pastoor benoemd had als Geestelijk Adviseur, waarmede hij de vergadering feliciteerde. In eenige wel- gekozen woorden introduceerde hij den /.oer Eerw. (Ie es tel. Adviseur. Daarna betrad de hoer J. H. M. Balvers va n Hillegom het podium tot het houden oencr pro- pogandarede over het onderwerp: Waarom en Hoe vereenigd? In. groot© trekken t^eckenitt; epi. Tiliajt G u oudere vakorganisatie in vervlogen eeuwen de opkomst der nieuwere vakbeweging. Hij zette uiteen het doel, de inrichting, de werkn x dezer organisaties en wees er op hoe J houding der leden onderling en tegenover d,.„ patroon, bedrijf en maatschappij moet zijn. In het tweede gedeelte zijner rede stond -p> uitvoerig stil bij de beginselen, waarop de vak organisatie van R. K. arbeiders gebouwd moet zijn. In klare bewoordingen maakte hij dui i< - lijk, dat voor den Roomsch-Katholiek uithoofde van zijn beginsel alleen de R. K. vakorganisa tie de eenige goede is. Dagrbij bad hij ruim gelegenheid aan te toonen, hoe in de beharti ging der economische en zedelijke belangen vso het volk de R. K. Kerk de R. K. vakorganisatie voorstaat, steunt en aanbeveelt. Ten slotte stond spr. uitvoerig stil bij de practijk der vakvereeniging en roemde o meter veel meer ontwikkeling een der groote krach ten. Daarbij wees hij op de macht der pers en de noodzakelijkheid van goede lectuur. Hij meende de gelegenheid niet te mogen laten voorbijgaan zonder er op te wijzen dat het R. K. dagblad De Nieuwe H a a r 1. C t. en Het Ka tb. Weekblad de aange wezen couranten voor deze streek zijn. De zeer bevattelijke rede vond blijkbaar got» den ingang bij het gehoor. De ZeerEerw. Heei Pastoor sprak een hartelijk woord van dank tot den heer Balvers en hij hoopte dat het hem ge geven mocht zijn aldus uog laug zijn zegen rijk werk voort te zetten, terwijl hij de aanwe zigen op het hart bond de wenken door spr. ge geven op te volgen. Tevens sprak hij als zijn ernstig voornemen uit, als Geestelijk Adviseur de belangen der vakvereeniging en der leden zeer te zullen behartigen. Nadat staande die vergadering meerdere aan- wtezigen zich voor het lidmaatschap hadden opgegeven, sloot de voorzitter onder de gebrui kelijke dankzegging deze welgeslaagde en vruchtbare propo ga nd a-ver go der ing. HAARLEMMERMEER. De bietencampagne. In verband met het mooie weer ia de laatste weken gaat het met de bietencampagne in doze gemeente hard vooruit. Reeds zijn er meer dan de helft van de suikerbieten verscheept naar de fabrieken. De wegen blijven over 't al gemeen in zeer goede conditie. Voornamelijk is dit een verschil met het vorige jaar, toen de wegen op sommige plaateen onbegaanbaar waren. Het is te hopen dat dit weer nog een paar weken zoo mag blijven, als wanneer de grootste drukte van de suikerbietcampag ne achter den rug zal zijn. Naar wij vernemen zal de waterstand in dezen polder, gedurende den bietentijd op een normaal peil worden gehouden opdat dè BoirSitss overal zullen kunnen invaren om bieten scheep te krijgen. Sw'teél voor de landbouwers als voor de vletterlieden ia dit een uitstekende maatregel. De Geiteiifokkerij. In overleg met den Prov. Bond van Geitenfok vereenigingen in N. H. zullen cle plaatselijke geito.nfokver- eenjgingen in deze gemeente pogingen i* liet werk stellen een onderlinge geitenvete

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2