Slobkousen. (KUWtefturfsen: iaarteyorlsétrapt 27. 7TeJefJ770. Winterpontoffels^ NIEUWS UIT OEN OINTDEK. SUIKERZIEKTE Landbouw en Visscherij tapzonden lededeelitig. Ernstige gevolgen. Posterijen en leiegratie, Uit onze Oost. Qtor on» Joagea; ea lftei«ie$. Letteren en Kunst „Sf a I i o" Balkan1 ONDERWIJS. Sport en Wedstrijden. Beste vriendjes eit vriendinneties. Mij.Grviëtanose, gevestigd Nicolaistr. 23 Den Haag. h i eu w Kurk T^crk msndstuk 8 ©f. tiet minst niet reageerde op alles wat men tot tiem sprak. Man, vrouw en schoonmoeder zei den tot hem wel onvriendelijke dingen, maar hij keek hen maar eens aan en liep dan weer i mee Bij liet Dapperplein gekomen, scheen hij tot handtastelijkheden to willen overgaan, i Hij pakte juffrouw Striethouldt vast. Zij sloeg er met de parapluie op in en kon zich, geholpen door haar man, die overigens niet heel goed ter been is, en door een voorbij ganger, van den aanrander ontdoen, i De man zette het op een loopen en de beide anderen hem achterna! I Maar de aanrander kon loopen, beter dan de 1 beide vervolgers. Hij snelde de Pieter Nicuw- landstraat in. In de Pontanusstraat zag men 1 hem nog weder. Doch men kon zich niet spoe- dig genoeg van hem meester maken en de i vluchteling werkte zich over het spoorhek I Si Midderwijl waren er eenige andere burgers i bijgekomen en de algemeene speurpartij, die begon en waaraan ook enkele politie-agenten medewerkten, bracht een stuk van de buurt in consternatie. Het zoeken leverde intusschen geen resultaat i op. i De aanrander was weg en bleef weg. i Een man, die hem gezien had, beweerde, dat l hij hem herkend had en dat de vent in de buurt woonde. Juffrouw Striethouldt zou hem ook herkennen, als zij hem terug zag. 'i Daar is nu het wachtén op. „De plaag der boeren." In den Raad van ALkemado bepleitte een der bóeren-Raadsleden 'opheffing van de vleeschkeuring, „de plaag der boeren." De voorzitter kantte zich daar sterk tegen en met succes. Spr. deelde mede, zegt de „Tel.", 'dat somtijds exemplaren afgekeurd worden, die reeds stonken en Verrot waren!.... Heer lijk! Weer een brutale inbraak te Amsterdam. Een brutale inbraak heeft ten huize van den horlogemaker, den heer Thomas, wonende Marnixstraat 36, plaats gehad. Tijdens afwezigheid der bewoners de fa milie was tussoben 6 en 8 uur op verschillende tijdstippen uitgegaan hebben inbrekers de deur der werkplaats geforceerd en een zestal horloges waaronder twee gouden medege nomen. De echtgenooto van den horlogemaker, «oo vertelt de „Tel.", had de bovenburen nog verzocht op het benedenhuis te willen letten en Ofschoon de bewoners wel geruchten hoorden werd aan geen kwaad gedacht 1 Toen de horloge maker thuis kwam, bemerkte hij, dat de deur zijner werkplaats ingedrukt was en dat een viertal horloges, die aan den muur hingen, ver dwenen waren. Een lade met gouden horloges was onaangeroerd gelaten. Bij het wegnemen der horloges heeft de dief een zwarte veeg op den wand achtergelaten; ook op de geforceerde deur, waarvan het slot totaal vernield was, wer den zwarte vingerafdrukken gevonden. Verder iwerden op den vloer der werkplaats eenige ver koolde lucifersstompjes bemerkt. SPAABNDAM. Gemeenteraad. Onder presidium van den burgemeester "vergaderde gisterenmiddag de raad dezer gemeente. De netulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een goed keuring door Ged. Staten van enkele raads besluiten. Door B. en W. is een bespreking gehouden om het kerkpleintje voor de Ned, Herv. Kerk te verfraaien. De Kerkeraad wil dit doen, mits de gemeente afstand doet van de zen grond. De raad verklaarde zich hier tegen. Ingekomen was een schrijven van de Ge zondheidscommissie voor Bloemendaal, mel dend de ontslagname van den heer Mulle- meister. Men besluit hiervoor aan te bevelen den heer N y e, gemeente-geneesheer, omdat de gemeenten aan deze zijden van Haarlem in de Gezondheidscommissie niet vertegenwoor digd zijn. Aan de orde was de pensionneering van gemeente-ambtenaren. De inkoopsom be draagt voor de ambtenaren f 20,275.22. B. en W. stellen voor dezen inkoop niet op de ambtenaren te verhalen, doch deze voor rekening der gemeente te nemen. Dit is 3 pet., van de pensioenbijdragen neemt de ge meente 5 pet. voor hare rekening. Aldus wordt besloten. Voorloopig zal 8 pet. van de pensioenbij drage dus op de ambtenaren verhaald worden. De begrooting voor 1914 van het Burgerlijk Armbestuur werd in inkomsten, en uitgaven vastgesteld op 367.02. Aan de orde kwam de gemeentebegrooting. De opbrengst van den H. O. wordt geraamd op 2500. Het percentage moet met 1/10 ver hoogd worden en zal dus bedragen 3.1/10. De begroeting werd in inkomsten en uitga- .ven vastgesteld in totaal op 12,396. Besloten werd den vuilnisclienst voorloopig te staken en bet biervoor uitgetrokken be drag te gebruiken om andere posten te ver- hoogen. Besloten, werd, zonder hoofdelijke stemming, een rijkssubsidie aan te vragen van 200, om het tekort op den dienst 1913 te dekken en een gelijk subsidie te vragen van de Pro vincie. B. en W. stellen voor den bouw van een schuur bü de dokterswoning te gunnen aan den laagsten inschrijver do Groot te Spaarn- woude, voor 850. B. en W. worden gemachtigd daarvoor een geldleening van 1300 aan te gaan. Door B. en W. wordt voorgesteld een aan plakbord te plaatsen bü het motorgemaal in den Polder. Aldus wordt zonder stemming besloten. Aan de Zondagsschool en enkele zangver- eenigingen werd toestemming verleend een der lokalen van de school te gebruiken. Bij het herhalingsonderwijs werden be noemd de heer Zuidweg als hoofd en de hee- ren Boersma en van Borselen als onderwij zers. Vastgesteld wordt, na eenige bespreking, een verordening op evenredige schoolgeld- heffing. De voorzitter deed nog enkele mededeelin- gen betreffende de waterleiding. Aan het Rijk zal aangevraagd worden aan deze gemeente een som van 4000 voor te schieten. Aan de gemeente Haarlem is een contract aangeboden voor den tijd van 50 jaar het wa ter te leveren voor 12,000. Aan de gemeente Schoten en het fort is aangeboden water te betrekken uit de trans portleiding. De onderhandelingen hierover zijn nog niet ten einde. Bü de rondvraag bracht de heer N y e na mens den raad dank aan den voorzitter voor zijn optreden inzake de waterleidingskwestie, die weldra in het belang der gemeente een goede oplossing zal krijgen. De voorzitter .bracht dien dank voor een groot deel over op het college van B. en W. en op de ambtenaren. Daarna werd de vergadering gesloten. Lijdt gij aan rugpijn, hoofdpijn, duizelig heid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, vermoeid heid reeds 's morgens bij het opstaan? Dit wijst er op, dat de nieren niet meer geregeld de schadelijke stoffen uit het bloed afschei den. De gevolgen hiervan zijn verschillend naar gelang van het gestel van den lijder, want de onzuiverheden tasten eerst het zwak ste punt van het gestel aan. Bij eenigen tasten zij de spieren en weefsels aan en veroor zaken zij pijn in den rug, cjp zijden, de schouders, de armen of beenen, en zwellen de gewrichten op (rheumatiek, jicht, ischias, zenuwpijnen). Bij anderen kristalliseeren de onzuiverheden zich tot Bier zand, niergruis en later niersteen met de gevaarlijke gevolgen daarvan. Ook kan het zich voordoen, dat het overtollige water uit het bloed niet wordt afgevoerd, waardoor blazen onder de' oogen, zwelling der voeten, enkels, polsen, beenen enz. gevormd worden (waterzucht), terwijl het ook kan voorkomen, dat het levengevend eiwit ongestoord het lichaam kan verlaten (albuminerie). Die eenvoudige, verwaarloos de rugpi,jn kan dus de ernstigste gevolgen met zich brengen en onmiddellijke verzorging is derhalve noodzakelijk bij het optreden dei- eerste verschijnselen. Poster's Rugpijn Nieren Pillen genczén da nieren en stellen haar in staat om voortaan volkomen allé schadelijke stoffen uit het bloed te-filtreeren, waardoor zij het kwaad in zijn wortels aantasten en uitroeien. Te Haarlem verkrijgb. bü de hh. K. van Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco Éna ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozeti. Eiseht de Sk echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor- gpr zien is van nevenstaand ÜHhandelsmerk. ZANDVOORT. Ijsfabriek. Onder leiding van den heer G. Kuiper werd Dinsdagavond in hotel Driehuizen een vergadering gehouden van belangliebben- den bij de t of-stand-koming een er coöperatieve ijsfabriek. De besprekingen hadden tot resul taat, dat werd besloten tot oprichten der naam- looze vennootschap „Ijsfabriek Zandvoort". Bepaald, werd, dat het ijs aan aandeelhouders zal verstrekt worden tegen 0.27K por staaf van 25 K.G. bij afhaling aan de fiabriek, en tegen 0.35 per staaf bij bezorging aan buis. Staande de vergadering werd geteekend voor 6200 aan aandeelen. Als voorloopig bestuur werden gekozen de heer en J. de Vries, voorzit ter; P. Langendonk, secretaris en W. H. Drie huizen, penningmeester. Tot commissarissen werden gekozen de heeren H, A. Klein, O. Wüst en P. Staaf. HTLLEGOM. V Proces losloopende honden. Dc eiscli van clen kantonrechter tegen den eersten overtreder A. Imanse alhier, inzake art. 27 der politie verordening (honden mogen alleen over straat vervoerd worden aan ketting óf touw) litidde f 3 boete of 2 dagen hechtenis. Tentoonstelling Pluimvee. Deze zal alhier gehouden worden in Café „Flora" op 9, 10 en 11 Januari e. k. Patrimonium. In de eerstvolgende vergade ring der Afd. Hillegom van Patrimonium zal de heer S. Osinga, onderwijzer a. d. Chr. school het onderwerp inleiden„Landverschaffing aan landarbeiders". VOORHOUT. Afscheid. Verscheidene vrienden en beken den van liet oud-hoofd der school, den heer Van Dobbelen, maakten van de gelegenheid, hem een afscheidbezoek te brengen, gebruik; zoowel van hier als elders, alsook collega's van hem uit naburige gemeenten. Na afloop der school verbouwing, zal de heer Van D. nog een afscheidsbezoek brengen aan de leerlingen in de school. Hoofd der school. Voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school alhier, hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. De voordracht voor de benoeming kan spoedig tegemoet ge zien worden. H A A RLE M M E RMEER. Diefstal. Bij den arbeider S. heeft men des nacht uit een schuur, staande op het erf, door verbreking van de toegangsdeur, drie volwassen konijnen en een rijwiel ontvreemd. Omtrent den dader heeft men nog gCen ver moedens. EEN VOLKSZANG UITVOERING IN BEELD. Kap. L. Simons geeft in het „Hgzn" het volgende mooie verslag van een bijzondere .Volkszanguitvoering aldaar. Ik heb z© gezien te Gent, in Vlaanderen- tand. Bij gelegenheid van het katholiek Drunkbe- strijdingseongres aldaar op 28 en 29 Sep tember jl. Een feestavond werd den congresleden aan geboden door liet plaatselijk congrescomité. Op 't program stond als slotnummer: „Het Vlaainsch Lied in het Vlaamsch gezin", uit te voeren door patronaatsmeisjes. De Vlamingen kunnen zingen. Maar dit nummer gaf meer dan zang: 't gaf gedramati- scerden volkszang, dien men hooren kon en zien. Toonéel: "t woonvertrek vart een Vlaamsch arbeidersgezin, qrdelijk en vriendelijk, bij avond. Moeder aan 't wiegsko van haar jongste spruit, bezig met wit-rood geruiten handdoek te zoomen, 't Oudste rtoelilerko aan tafel 't gesponnen garen tot een kluwen aan 't win den. Met haar tweeën zingen ze: „Met een lied zoo werken wij", als bijtje op de heide, als de vogels in 't boschje, als de mieren in den wingerd. Nu en dan, bij 't refrein, kijkt moeder op van 't werk naar den „bleuzenden stouten kapoen" in 't wfegske, dat ze schommelt met haar, voet, terwijl 't klinkt: „Wie zal er ons kindeke douwen, En doet het zijn moederke niet?" Nooit kon men de teerheid van „Moederke alleen" zoo voelen. Bij 't wegsterven van „dcrawderideine" hoort men jongemeisjes-gcgiechel, buiten, in de verteTwee vlugge, jolige deerntjes van 13 h 14 jaar stappen en trappen binnen. Kantwerkstertjes, die de dagtaak in de werk plaats hebben volbracht. Maar thuis mogen ze nog wel wat bijleeren „onder moeder's oog," zegt de zorgzame huisvrouw. De wefk- kussens worden geschikt op de bankjes, en „Do vingeren tasten naar speld en draad .Én over en heen, Klotsen, botsen nog boutjes dooreen". Zoo doen 't de vroolijke meisjes al zingend het „Speldewerksterslied." Maar stil.Wie komt daar?.... oud vrouwtje, gebogen op tiaar Stokske. „Dag Grootje!....." Zo knikt, dat ze 't wel hooren mag zoo'n dartel wijsje onder 't werk. „Grootje ook zingen Grootje kent 't mooiste liedje van al „Maar Grootjes stem is zoo schor, „Kom, 't zal wel gaan." Grootje zet zich aan 't spinnewiel* ..Een vrouw ken gezwind te spinnen zat Ze bekeek den draad en draaide het rad Rom, rom, mijn wielkenl" De dartele meisjes knip oogen tegen elkaar en tegen moeder: Grootje/s liedje is tooh maar 't mooist van al, vleien ze 'f oudje. Maar wacht..... daar is klein Lies je de boe ken tas oh onder den arm. De school is uit: ze heeft er een nieuw liedje geleerd. „Tooh geen Frausch liedje?" vraagt Grootje „Fransche liedjes moeten Vlamingen niet zingen," vermaant ze onder 'n snuifje. Neen, 'n Vlaamsch liedje is 't, zoo echt Vlaamsch als 'f maar kan: ..Mijn' Vlaande ren" „Daar waar Schelde en Lef, Langs de groene wei Spelen met des oevers misohend riet; Waar de Idaverplant, Op het akkerland, Aan de bie haar geurge bloempjes bi cat. Daar, daar is mijn land. Daar mijn Vlaanderland, Daar mijn liefste, dierbaar Vlaanderland." Bij 'de' tweede strofe hoort mén Grootje al mee neuriën, bij de derde allen: ook 't pu bliek. Dan zegt Moeder: ,,'tls wel voor vandaag." Ieder ruimt zijn handwerk op. En vóór 't te rusten .gaan knielt heel 't gezin, ook Grootje met. stramme leden, vóór 't Mariabeeldje op de kast. En aandoenlijk klinkt dc „Avondbede",: „Kindjes, komt, knielt 'neder, Wijdt den Heer uw rust; Komt. de nacht heeft weder 't Veld in slaap gekust. Ster en maanlicht gloren. 't KJoksken uit don toren Laat zijp stem ons hooren, Roept, tot, bede en rust. Zie ons handjes vouwen. Lieve Moedermaagd, Zie met welk betrouwen 't Kindje uw zegen vraagt." Zoo heb ik 'fc gezien te Gent, in Vlaandcren- land. En ik heb ervan verteld, hier in Holland, opdat onze Volkszangpropagandisten eruit lee- ren en er hun profijt moe doen. en soms bij toeval met een paar insecten-lat' wen. Daarentegen heeft men haar wel eens een nest van jonge konijntjes zien verorbe ren eir soms zelfs een van haar soortgenooteu, die in een strik was gevangen. De mol kan dus niet als insectencter geclassificeerd wor den. D.esmarcfs, die haar in de „Faure fran- i caise" onder deze categorie rangschikt, geeft; dan ook toe, dat zij keverlarven verafschuwt; en aardkrekels niet aanraakt. Xavier Ras-' pail heeft de maag onderzocht van 60 mollen; 56 bevatten uitsluitend regenwormen, in de, 4 overige waren goedbewaarde nematodon, wat keverlarven en een boschje haar. De mol Voedt zich dus bijna Uitsluitend met re genwormen en ontneemt aan de aarde daar mee een belangrijke factor voor de vrucht- baaiheid. Sedert Darwin is het algemeen be kend, dat de regenworm de aarde als 'tware „lucht" en dat haar gangen als „couloirs" te beschouwen zijn. Zij laat de stikstof der lucht, dat belangrijke mest-element, gemakkelijk door de aarde circuleeren. Bovendien voedt de regenworm zich met plantaardige over blijfselen, die hij omzet in teelaarde en zoo aan de aarde teruggeeft. Hot. vonnis, dat Ras- pail uitspreekt, is dan ook: de dood! Men verzuime niet te lezen de gunstige heoordeelinp, geschreven do r Jlir. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN en opjreno- men in het Maandblad tegen de kwakzal verij (Amsterdam) uitgave Maart 1913 No.3. Deze brief wordt door de Mij, op aan vraag gratis toegezonden ONDERWIJZER-TAMBOER De Pruisische Lehrerztg, verhaalt van een schoolopziener, die een voorliefde heeft voor trominelslaan en trompet blazen. Nu moe ten alle onderwijzers, althans de jongere, zich in deze sport oefenen. Onder leiding van oen gepensioneerden regimentstamboer worden dej oeefningen gehouden. Wie met goed gevolg, den cursus meemaakt, wordt met een getuig schrift gelukkig gemaakt, Misschien verdwijnt nu weer een „Lücke in der Ausbildung"! DE FRU7TENTOONSTELL1NG IN KENT. Kent, zegt een Engelsoh blad en ook Char les Dickens heeft het reeds verteld, is ver maard om zijn lekker fruit: Tonnen aardbeien, kersen, pniiirtéri, appelen en "peren bréngt bet te Londen en in de provincie op de markt. In 1912 waren een 21,600 acres (1 acre is 0.4 H.A.) in bouw voor klein fruit en 36,000 acres met vruchtboomen beplant. Te Maid stone is de jaarlijksche oofttcntoonstelling ge opend en heeft men er de puike 'appelen en peren kunnen keuren. Er is ook een wedstrijd in het verpakken van appelen. De tentoonstelling worclt bezocht zegt het blad verder door een dertig leden van de Nederlandsehe Maatschappij voor Tuin- bouAv. Zij gaan ook eenige van de voornaam ste vruohtenkweekerijen en de vruchtenmaiikt van Covent Garden te London zien. ZUIDERZEE-VISSCHERIJ. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, gelet op art. 4bis van het Zni- derzee-visscbèrijbesluit gedeeltelijk luidende: Het is Verboden te vissehen: a. van 1 Aug. tot 31 Oct. met kuilnetten op welke wüze ook aangespannen, in het Hoorn- sehe Höp: en op het Pampus, binnen de door Onzen Minister vast te stellen grenzen: b. van 1 April tot 31 October met kuilnetten en sleepnetten, op welke wüze ook aange spannen, op het Kamperzand, in het Zwol- sche Diep en langs de kust tnsschen Vollen- hove en Blokzijl, binnen de door Onzen Mi nister vast te stelten grenzen; goedgevonden te bepalen, dat in de onder a en b vermelde tydvakken in 1913 in plaats van op 31 Oct. zulten eindigen op 14 Nov. DE MOL, EEN SCHADELIJK DIER! Nog steeds weet men niet, of de mol een schadelijk dier is, of wel tot; de nuttige in sectenverdelgers behoort. In de „Annates de l'Association des Naturalistes de Levallois- Perret" toont Xavier Raspail aan, dat de mol een der schadelijkste dieren is, waarop met alle middelen jacht gemaakt moet worden. Haar graven brengt moes- en bloemtuinen, weilanden -en velden in een treurigen toe stand. Nu meent men wel, dat men voor deze verwoestingen schadeloos wordt gesteld door de vernietiging der insecten. Men vergeet echter, dat de mol lang geen insecteneter is- Zy voedt zich grootendeels met regenwormen GEEN „KRUIWAGENS", NOÜDIG De directeur-generaal der posterijen en tele- grafie heeft aan liet personeel meegedeeld, dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat vele ambtenaren en beambten tot het bepleiten van hun persoonlijke belangen, zooals tot het ver krijgen van overplaatsing en zelfs ook van hoogere dienstbetrekkingen, de hulp inroepen van personen, buiten het dienstvak der poste rijen en telegrafie staande, die voor hun ad viezen geenerlei verantwoordelijkheid dragen tegenover de administratie. Door tussehenkomst van invloedrijke perso nen, van vrienden, kennissen en familieleden van den directeur-generaal tracht men dik wijls gunsten te verkrijgen, die bij inwilliging sobade zouden berokkenen aan anderen. De directeur-generaal keurt deze handel- wijyjo z/cer «f en meent, dat meer aanbevelill^ verdient, dat een leder zijn belangen zMf bepleit, hetzij mondeling dan wel schriftelijk. „H. Cf' OPSTOOTJES OP DE KEI-EILANDEN. Uit Ambon Avordt d.d, 29 Sept. aan de „Loc." geseind: De reeds door den controleur der Kei-eilan den geschorste orang ka]a van Toeal is dooi, den resident van Ambon ontslagen uit 's lands! dienst. Luitenant Borgesius ver\rolgde met 20 man zijn reis naar Merauke. Luitenant Giel patrouilleert met 40 man op alle eilanden. Bij het bezoek van den resident hingen Ll alle kampongs do Hollandsche en de witte: vlag. DOODELIJKE .VAL VAN EEN VLIEGER», Dezer dagen Av"ilde een militair vlieger to Reims, de kwartiermeester Canal, in een een- dekker een glijvlucht uit groote hoogte ma ken. Een 100 M. boven den grond kantelde' zijn toestel en viel naar beneden. Toen mol» den vlieger onder het vernielde toestel vaaré daan had gehaald, was hij reeds overledonj WAAR MAG MEN VLIEGEN? Ij© Journal Vraagt: Zal men binnenkort nog wel ergens anders* kunnen vliegen dan boven de vliegkampen "h Het verbod van de Engelsche regcering oip te vliegen boven Gibraltar is bekend geJ maakt. 'leder Engelsch officier heeft het rechl den vlieger, die in strijd handelt met dit ver bod, neer to schieten. j Na DuitsehlandEngeland zucht, hetij blad na Engeland-...- Frankrijk. Waar boudt het op? Waar zullen de vliegers vrij' zijn? ALLERZIELEN Gjj kent zeker wel, lieve kleinen, het oude, katholieke gebruik om op Allerzielendag de kerkhoven te bezoeken en daar in zielongemeen- ïchap met alle overige katholieken, waar ook ter wereld levende, te bidden voor de afgestor venen. Evenals op Allerheiligen wij ons met alle zaligen in den Hemel verheugen over de oneindige goedheid Gods en hen allen te zamen vereeren op dien dag, omdat wij tot eiken Heilige in 't bijzonder geen devotie kannen voelen; zoo treuren wij ook op Allerzielen met alle lijdende zielen in het Vagevuur en bidden voor hen allen in 't algemeen, opdat er toch geen enkele van lafenis verstoken blijve. Dit algemeen gebed voor zielen, die ons hier op aarde vreemd waren, brengt soms ook zielen tot elkander van levenden, die elkander treffen op dezen dag van algemeene verbroedering. Een bewijs hiervoor levere u de volgende ge beurtenis Een weduwnaar leefde eenzaam met zijn dochtertje, het eenige pand, dat hem uit een gelukkig, maar kortstondig huwelijk was over gebleven. Het bezit van dit lieftallige kind ver zachtte nog eenigermate het smartelük leed dat hem door het verlies van zijn geliefde eoht- genoote op de schouders was gelegd:. Maar nog een zwaarder kruis zou hij te dragen krijgen: het kind werd ziek en bezweek na eenige we ken aan een besmettelijke ziekte. De droefheid van den ongelukkigen vader was niet te troos ten het eenige wat hem nog staande hield, was de plicht het graf zijner dierbare afgestorvenen, waar het kind naast de moeder ter ruste was gelegd, in stand te houden, totdat het hemzelf tot laatste rustplaats zou verstrekken. lederen Zondag kon men hem op het kerkhof vinden, waar hij op het hem zoo dierbare graf kwam nederknielen om tenminste door het gebed ge meenschap te hebben met zijn vrouw en kind. en den grafheuvel te versieren met versche bloe men. Dat was zoo zijn gewone Zondagsche wan deling, en geen weer of wind.hield hem hiervan terug. Zoo naderde Allerzielen, do eerste, waarop hij, zonder begeleiding van zijn dochtertje, voor het Kruisbeeld zou gaan bidden. De treurnis, die Tver dezen dag gespreid lag,deed hem nog dieper zijn verlies gevoelen, en geheel opgaande in zijn smart, dacht hy slechts aan degenen, die hij betreurde en in het geheel niet aan anderen, die ook te lijden hadden, aan de andere zielen, die ook de lafenis van het gebed noodig hadden. En dien dag voor de eerste maal op Allerzielen dag, ging hij het kruisbeeld voorby om te gaan bidden alléén voor hen, die hem waren ontno men op het graf, dat hem zoo dierbaar was. Hoe verwonderd keek hy dus op, toen hy, by den grafheuvel gekomen, daar een oude vrouw zag neder geknield, den rozenkrans biddende. Zou die vrouw daar bidden voor zijn geliefden? Hij kon zich niet weerhouden de vreemde aan te spreken en kreeg tot zyn beschaming ten antwoord: „Ziet u, mijnheer, vandaag op Allerzielen bid ik voor alle afgestorvenen. De andere dagen van het jaar bid ik alleen voor mijn gestorven fami lie, maar vandaag mogen de anderen ook wel wat hebben. En nu ga ik alle graven af, die er sedert verleden jaar zijn bijgekomen en bid op elk graf een tientje van den rozenkrans. Ligt hier een dochtertje van u, mijnheer?" „Ja, en mijn vrouw ook!" bracht hy er met moeite uit. „Kom u eens mee," fluisterde de oude vrouw, en leidde hem naar een eenvoudig grafkruis in een afgelegen hoekje. „Hier rust mijn man en myn eenige jongen, die verleden jaar veron gelukt is en die de steun was van mijn puden dag. Maar de Heer heeft het gegeven, de Heet heeft het genomen, de naam des Heeren zij geprezen in eeuwigheid De heer was ontroerd en knielde naast do| oude vrouw op den grafheuvel van de hem on bekende afgestorvenen neer om te bidden ei( van dien dag af was zyn droefheid getemperd» omdat hij wist, dat hij niet alleen stond in zijn smart. Gedeelde smart is immers halve smart t 1 A. v. d. V. Haarlem. Uw oplossingen ontz vangen.' Oplossingen van de gewone wekelijks sche raadsels moogt ge inzenden zoo vroeg zooveel als ge zelf wilt maar het is onnoodigé moeite, want daar zyn geen prijzen aan verbom den. Wanneer er prijzen worden uitgeloofd: wordt dit er afzonderlijk by vermeld, en d« voorwaarden opgegeven. Misschien wordt e* binnenkort nog wel weer eens een prijswedi strijd uitgeschreven; let maar eens op. DE RAADSELREDACTEUR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 18